ONS BLAD De blijde thuiskomst uit Buenos Aires I i I NA DEN OPSTAND IN ASTURIË Het nieuws van heden Het Saarplebisciet DOUMERGUE ONTVANGT DE OUD-STRUDERS EEN BLOEDIGE OOGST DE BAROMETER I INDRUKKEN VAN HET CONGRES f I e N1G Ut KATHOLIEKE PERS V ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 30 <2— Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen Geen Britsche troepen De kardinaal-legaat De toespraak des Pausen Goemboes te Rome fl Een ontroerend verhaal HET PALEIS TE TILBURG GEMEENTEHUIS Horst Wessel-proces Doodvonnissen bekrachtigd Het Oostenrijksche Legioen Spaansche ministerraad bijeen Een treinongeluk in Massachussets Proces tegen Matoesjka begonnen Slechts twee doodvonnissen worden voltrokken Zy zullen aan den oproep van den premier gevolg geven Beklaagde doet of hy krank zinnig is DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Nit Petersen, de Deensche schrijver, op de lunch in Kasteel Oud-Wassenaar, te zijner eere op Zaterdag aangericht I1 o ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c p. regel; idem op pag één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Nieuwe bijzonderheden omtrent de moord partyen op priesters en burgers Het voormalig paleis van Koning Willem 11 te Tilburg, dat tot gemeentehuis zal worden ingericht having van de orde in het Saargebied Sir John Simon over de hand- DINSDAG 6 NOVEMBER 1934 Vier dooden, twee zwaar gewonden Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen heeft een radio-boodschap gericht aan het Neder- landsche volk >2 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD in Masaachusaeta. verschillende O O Geheel Argentinië aan Christus die (Ongecorrigeerd.) I Matoesjka voor H. daden. De processie.... een ware triumftocht van i g i- De Bangaaiweba premier Geembeee te Bome aangekomen. Stand op Dinsdag M nnr van.: 74*9 Vorige stand: 74*9 kunnen medewuiven onder elke van iedere H. Mis van den op- Ten eerste de middemachteiyke Mis op de Plaza de Mayo. alwaar aan vier altaren rond de Piramide de Mayo, door vier Aartsbisschop pen de H. Mis werd opgedragen. m van den Paus zelf kwam duidelijk Moge God hem zegenen en zijn leger en vloot! Moge de Heer der legerscharen den vrede van Christus bevechten in het Rijk van Christus, dus voor geheel de wereld! Sir John Simon over de handhaving van de orde in het Saargebied. NEW-YORK, 5 Nov. By Clinton In Mas- sachussets is een locomotief in botsing gekomen met een door twee locomotieven getrokken goe derentrein. Vier treinbeambten werden gedood, twee zwaar gewond en twee lichtgewond. BU de botsing, die haar oorzaak vond in het passeeren van een onveilig signaal, zyn drie locomotieven en 14 goederenwagens omgevallen en vernield. I Hoesch als tegenover den Franschen ambassa deur de voldoening tot uiting gebracht van de Engelschc regeerlng over deze mededeellng en heb terzelfder tyd van den Franschen ambas sadeur de verzekering ontvangen, dat de Fran- sche maatregelen -van zuiver voorbehoedenden aard waren. Onder deze omstandigheden heb ben wU het recht te verwacht*, dat met een gepaste terughouding van alle kanten het ple bisciet, dat de Volkenbondsraad tot plicht heeft te leiden, in goede orde en op behoorlyke wfjze ten uitvoer zal worden gelegd.” Biatorbagy Balkan-ex- 'B. De Verven lying voor Bloembollencnltunr heeft zich uitgesproken voor voortzetting der sanee- rteg. In de Ned. Sierteeltcentrale lijn commissies tngesteld. j In een handel te 's Bosch belegd, heeft Kaag gespreken evor do iteanei dustrie. 9 Met man en macht wordt thans gewerkt, om de overblUfselen van Heiligen of van andere kostbare reliquleën uit de ruines van de Kathe draal in Oviedo op te graven. De Camera Santa, bet gedeelte van de kathe draal, waarin deze reliquleën werden bewaard, werd tUdens de roode revolutie geheel vernield. De pulnhoopen worden nauwkeurig onderzocht. LEIPZIG, 5 Nov. (D.N.B.) Het Staatagerechte- hof heeft heden de revisie van het vonnis, dat uitgesproken is in het tweede Horst Wessel- proces op 15 Juni JL, waarin Sally Epstein en Ziegler wegens moord ter dood veroordeeld wer den. op voorstel van den procureur-generaal verworpen. De belde doodvonnissen zyn daardoor van kracht geworden. Door deze beslissing is ook het vonnis tegen den derden beklaagde. Peter Stoll, die wegens medeplichtigheid aan moord tot 7H jaar tucht huisstraf en 10 jaar verlies van oer veroordeeld werd, van kvsrhr X Crisissteun voer aardappelen wordt na 1 Jan. as. verlengd; „bonken” vallen onder consumptie aardappelen. Wat een massaal voorbeeld! Wat een krach tig geneesmiddel tegen lafheid! Militairen van hoog tot laag, mannen van eer, mannen met stervensmoed, die openlijk voor geheel de stad, voor geheel ed Republiek, voor gheel de wereld, ervoor uitkomen, dat zU hon ger hebben naar het Brood des levens, dat zy dat Brood, uit den hemel nedergedaald, willen Proce, tegen Matoesjka te Boedapest begonnen. Oud-strijders zullen Doumergwels plannen steunen. Civil werden door de woestelingen overmeesterd en op beestachtige wijze afgeslacht. Oviedo, de hoofdstad van Asturië, is een stad van ruïnes en rookende pulnhoopen. Omtrent de moordpartijen op priester» en burgers worden steeds meer bijzonderheden be kend. De burgerij werd eenvoudig Vermoord om dat ze goed katholiek was. eten om, volgens Christus' woord, niet te ster ven, maar het eeuwige leven te hebben. En dan daarbij die redevoeringen! Oy hadt moeten hooren het enthousiasme van het land- en vlootleger en van geheel het volk rondom de Kardinaal-legaat was ook aanwezig toen daar sprak de generfaal Pasolda Castano, neen, maar de ..Viva's waren niet van de lucht en het stormachtig handgeklap kwam slechts dkn tot bedaren, als de stem van den generaal versterkt door de forsche loudspeakers de stilte weer opriep van een publiek, dat bang werd ook maar één woord van den generaal te missen. Ten allerduidelijkste kwam dit uit door de spontane instemming, .die telkens los brak uit die honderdduizenden kelen, die wil den getuigen, dat zijn woord insloeg. ,dat zijn woord hem innerlijke gedachten en verlangens vertolkte. den Konlng der glorie In Zijn Llefdegehelm, de H. Eucharistie, tot Wiens Eere was aangelegd geheel de grooteche feestelijkheid van het 32ste Intern. Euch. Congres te Buenos Aires, waar heen vier kardinalen, veertig Aartsbisschoppen, 110 bisschoppen en ontelbare priesters en ge- loovlgen waren saamgestroomd uit alls hoeken der aarde, ook uit het verre, kleine Holland. Maar alle Internationale Eucharistische Con gressen worden naar omstandigheden op de meest luisterrijke wijze gesloten, al had Buenos Aires de meest volkomen medewerking van de geheele Republiek, van president en regeerlng, van lachtmacht en vloot, van alle autoriteiten van Kerk en staat en van alle onderhoorigen, zooals nog nergens te voren Nu de groote storm is bedaard worden op de kerkhoven alle lichamen, die hier voorloopig be graven werden, weer opgedolven, om de lijken te identlflceeren. De secretaris van den Bisachop. de eerw. heer Aurelio Gago, die eveneens werd vermist, Is herkend aan het vest, waarop het roode Bt. Jacobskruls was geborduurd Men heeft ook nog vijf vermoorde Seminaristen kunnen Identlfl ceeren. In geheel Asturië werden door roode rebellen een 40-tal priesters en studenten wreedaardig vermoord. De plaatselyke garnizoenen van de Guardia „De Dultsche ambassadeur heeft mij op mijn verzoek hedenmorgen een bezoek gebracht en heeft mij bevestigd, dat de Dultsche regeerlngs- autorltelten een order hadden uitgevaardigd aan de S. A.- en S. S.-formaties aan den Dult- schen kant van de Saar-grcns, waarin voor een breede zóne en tijdens een periode, waar binnen de datum van het pleclsciet valt, het dragen van uniformen, het houden van parades, optochten of vergaderingen van welken aard ook worden verboden en dat deze autoriteiten tevens /ie plechtige verzekering hebben gege ven, dat er geen gevaar bestaat voor een in vasie van het Saargebied. Ik heb heden zoowel tegenover den heer von BUREAUX HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar 12 85 Met geïllustreerd Zondagsblad 10 60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Maar wij consecratie gang van de zon tót haar ondergang. Aartsbisschop van Utrecht voor de microfoon de volgende rede uitge sproken. van Ma- van 22 met voorbedachten rade ge- moorden en veertien pogingen tot Militair voorbeeld. de militair en.... Een diepontroerend verhaal vernamen wij van een ooggetuige van den martelaar Eufraci del Mino Jesus, prior van de Paters Carmelieten in Oviedo. Deze overste, die In hoog panzien stond van wege zijn groote liefdadigheid, had met 25 me debroeders het klooster verlaten Zij gingen een onderdak zoeken. Vijftien van hen werden door de Rooden gevangen genomen en in een voon* mallg instituut van de Paters Jesuïeten opgesjb- ten. Pater Eufracio die den rebellen had kunrten ontvluchten, kwam te vallen en werd daarklj ernstig aan de borst gewond. Enkele vriendefl namen hem in hun woning op Toen de priester echter bemerkte, dat zijn kennissen hun leven waagden door een priester huisvesting te verlee- nen, besloot hij zich aan te melden in een ste delijk hospitaal. Pater Eufracio meldde zich hier aan als een gewoon burger, maar hy werd spoedig door twee socialisten herkend, die rap port uitbrachten aan het revolutlonnair comité. HU werd in het hospitaal gevonnist en met vier tegen 1 stem ter dood veroordeeld. NauwelUks in staat om te loopen werd Pater Eufracio in oen auto naar de benedenstad San Lazano vervoerd. HU werd daar tegen een muur geplaatst en terwijl een groote menigte vrouwen en kinderen toezagen schoten vUf onverlaten hun revolver af. Even voor bet vonnis werd uitgevoerd had Pater Eufracio de armen uitgestrekt en luide gerpepen ..Hermanns mioe, oa perdono a todos” Mijn broeders ik vergeef U alles. Schoten weer- klonken en de kerk telde een martelaar meer. De Itallaansche bladen publlceeren naar aan leiding van de as. besprekingen van Goemboes met Mussolini uitvoerige en in zeer vriend schappelijke termen gehouden verwelkomlngs- artlkelen, waarin de hartelUkheid van de Ita- Uaansch-Hongaarsche betrekkingen bijzonder in het licht wordt gesteld. p vergadering, deer de Kamer van Koop- prof. H. A. tag der ba- r Geheel de organisatie bleek voortreffelUk van de bovenste tot de onderste geledingen en tot in alle onderdeelen. Het woord en de per radio was nieuw kwam duidelijk door maar niet met den zachten toonaard, den Va der van het Wereldhulsgezln eigen. Het spontaan wulven van die onafzienbare honderdduizenden, in kruisvorm om het altaar opgesteld. onder de consecratie van de Ponti ficale Mis van den, Kardlnaal-Legaat, nadat stipt voldaan was aan den plechtigen oproep van den allesbeheerschende luidspeaker .JBilentlo, silentlo, silentlo" was buitengewoon indrukwekkend; diep ontroerend was die spon tane eenheidsulting van geloof en liefde van die honderdduizenden menschenkinderen, één met den onbloedig zich offerenden Menschen- zoon in aanbidden, dankzeggen, vergiffenis vra gen, in smeeken om nieuwe genaden voor leven, den en dooden. Onvergeteiyk oogenblik. journalis- Als Ma- i wordt Eén morgen extra tweede glanspunt. Luistert een H. Mis. waaronder de H. Communie werd uitgedeeld aan tienduizend militairen van leger en vloot, waaronder zeer talrijke hoofdofficieren en aan hun hoofd, den president der Republiek, die zich, naar ik uit goede bron vernam, drie dagen door een priester liet voorbereiden. LONDEN, 5 Nov. Op desbetreffende vra gen heeft Sir John Simon heden in het Lager huis inzake de handhaving van de Orde in het Saargebied verklaard, dat de verantwoordelijk heid hiervoor berust bij de regeeringscommissle van het Saargebied en deze verantwoordelijk heid wordt nog steeds met succes gedragen. Een toestand waarin de regeerlng van het Saarge bied zich zelf onbekwaam zou vinden om de orde te handhaven, behoort niet voor te komen. Geen effect-bejag, maar een eenvoudige op dracht, een goed gestelde toewijding van Argen tinië aan den Christus in Zijn Allerheiligst Altaarsacrament.... door den President van de Republiek Pracht-apotheoae, gebracht aan den voet van het altaar. Maar intusechen welk een wereldgebeuren. Wat een wereld-succes! U God. loven wij; U Heer, belijden wij! Dank mijn God, voor dat grootsch eerherstel, terwijl zoovele regeeringen U loochenen. U be spotten, U veawerpen. God zij geloofd voor deze Christen heldendaad van den President van de Republiek van Argentinië! God zegene den President en zijn volk! Moge Christus regeeren ook over hen, niet willen data Hij over hen heersche. Zijn Rijk kome! Reeds in 1926 verklaarde de regeeringscom missle aan den Volkenbondsraad, dat zij zich zelf gerechtigd zou achten in geval van abso lute noodzakelijkheid een beroep te doen op de troepen, die buiten het Saargebied en In de nabijheid van zijn grenzen gelegerd zijn, ten einde de orde te handhaven De Volkenbcnds- raad heeft van dit rapport nota genomen. Er is nooit eenige sprake geweest van het gebrui ken van Britsche troepen. Alle Fransc/ie be schikkingen in dat gedeelte van Frankrijk, dat grenst aan het Westen van het Saargebied, zijn van zuiver voorbehoedenden aard en er kan geen sprake zijn van het gebruik maken van troepen van buitenaf voor de handhaving van de orde, tenzij de Saar-regeerlngscommissie niet in staat Is de taak, die haar opgelegd is. ten uitvoer te leggen en gedwongen wordt bij stand te vragen. MADRID, 5 Nov. (Reuter.) Naar de Spaan sche minister-president mededeelde, heeft de ministerraad besloten aan president Zamora voor 21 van de 23 in verband met den jongsten opstand ter dood veroordeelde rebellen gratie te verzoeken. Slechts 2 doodvonnissen zullen voltrokken worden. Het betreft hier twee onder afschuwelijke omstandigheden gepleegde mis daden. De ministerraad besloot verder een technisch hulpcorps voor de Guardia Civil In te stellen, die hierdoor over alle moderne middelen de beschikking krijgt Voorts zal een volledig ge motoriseerde troep (of het slechts een -regiment of. naar verluidt, een divisie betreft, staat nog niet vast) gevormd worden, die vooral In ge vallen van oproer zal optreden. weer afwezigen druk maakt. In de uitvoeri ge aanklacht, die de procureur-generaal voorleest, wordt hij be schuldigd van de treinaanslagen bjj Biator bagy, Jueterbog, en Ansbach. Volgens zijn eigen bekentenis had hjj bovendien soortgelijke aan slagen op de lijnen ParijsMarseille en Parijs Ventimiglia voorbereid. Volgens de dagvaar ding heeft Matoesjka de laatste Jaren ver klaard, dat hU den „geest Leo”, die hem tot den aanslag gedreven zou hebben, in 1937 had ontmoet in een zekeren Leo Bergmann, met wien hy in dat Jaar een religieuze secte met communistischen Inslag oprlchtte. De dagvaar ding eindigt met de beschuldiging toesjka pleegde moord. LONDEN, 5 Nov. (V. D.) De diplomatieke medewerker van de „Manchester Guardian” verklaart, dat ondanks de officieele Dultsche mededeellngen over de ontbinding van het Oos tenrijksche legioen, dit legioen op Dultschen bodem voortbestaat. De taak van het Oostenrijksche legioen Is dezelfde als vroeger n.l. gewapende hulpver lening op verzoek der Hitler-aanhangers in Oostenrijk bij een nieuwe poging dezer nazi’s om naar de macht te grijpen. Tot den Juli-putsch te Weenen stond het Oostenrijksche legioen onder leiding van rjjks- weer-officieren en politie, doch thans is het meerendeel der inspecteurs teruggeroepen. Het legioen is gereed voor den burgeroorlog en wordt thans in het bijzonder getraind in de wjjze, waarop het moet oprukken door een stad, welker bewoners niet nationaal-soclallstisch ge zind zouden, zijn. Het is goed gewapend, voornamelijk met het nieuwste model van een automatische revolver, welke bijzonder geschikt moet zijn als wapen bjj straatgevechten. De meer dan gewone Indrukken vxn den diep devoten kardinaal-legaat, die in vloeiend Spaansch bijna altijd zonder papier, met hei lig vuur overtuigend gesproken heeft en door Zijn eenvoudige beminneiykheid de harten der menigte stormenderhand veroverde, een eeni ge Legaat van den geestelijken vader van alle menschen. de Pauseiyke Legaat Kardinaal Pa- celli, die op zijn autotocht als op de golven dier menschenae» gedragen, maar aldoor zegenende en zegende omdat hy ze lief had als de Vader in Rome, die hem gezonden had.... maar dat was slechts een verschil der persooniykheid van hem. die op Euch Congressen den Paus verte genwoordigt. BOEDAPEST, 5 November. Onder groote be langstelling van het publiek is hedenmorgen het proces begonnen tegen Silvester Matoesjka, die in den nacht van 14 September 1931, door opblazen van den spoorwegovergang van den pres tot ontspo ring bracht. Op de perstri bune zitten ook vele bultenland- sche ten. i toesjka binnengeleid maakt hy den indruk van een waanzinnige, die een zeer opge wonden, dan een geheel in- Z. H. Exc. zeide allereerst zich te zullen be perken tot de vermelding van feiten, die speciaal d i t Congres hebben gekenmerkt, en tot Indrukken van daden die tot 1 op heden alleen gesteld zyn door d 11 CongréS Na een woord van hulde voor de grootsche voorbereidingen, zeide de bisschop J PARUS, 5 November. Minister-president Doumergue heeft heden een delegatie ontvan gen van den natlonalen bond van oud-strljden. benevens de vertegenwoordigers van talryke organisaties uit industrieele, vakvereenlgingz-, handels- en landbouwkrlngen, welke delegaties In totaal 3% millloen leden vertegenwoordigden. Afgevaardigde Goy overhandigde namens de oud-stryders eeen schryven. waarin de delega ties verzekeren, dat zy gevolg zullen geven aan den oproep van Doumergue. zy vragen een staatshervorming, die de regeeringsautoriteit weer aanzien en vastheid verleent en zy slui ten zich aan by de eerste urgente maatregelen, die de minister-president in zyn oproep aan gegeven heeft. Zy verlangen het in het leven roepen van een wetteiyke mogeiykhlld voor os- denlng van het economische leven volgens be roepen van een wettelyke mogelykheid voor or- nomischen raad. ROMÈ. 5 Nov. De Hongtiarsche premier Goemboes is heden om 30 uur 10 te Rome aan gekomen. Hy werd aan het station door Mus solini ontvangen. En de climax, het hoogtepunt was.... de toewydingsrede va nden President der Repu bliek. van geheel Argentinië aan den Christus der rf Eucharistie! Hoogtepunt van het Congres! Niet in uiteriyk vertoon, maar door de kracht van de daad, die daar gesteld werd. De nachteiyke Mis Maar wat Ik u wilde voorhouden zyn drie- daden, die zyn gesteld tot op heden alleen in Buenos Aires. De harmonische samenwerking tusschen de leeken-burgers en militairen van leger en vloot en de geestelyken. overheden van Kerk en Republiek en al hun ondergeschikten, was boven allen lof eendrachtig verbonden tot één schitterend geheel van activiteit en van uit voering, waaraan niets merkbaar ontbrak, zoo- dat met die honderdduizenden alles eiken dag verliep alsof niemand de leiding van noode had. 1 Was in één woord schitterend georga niseerd en men liet zich schitterend organl- seeren. Stad en burgers hadden een versiering aangebracht, waaraan geen Hosten waren ge» spaard. Schitterend vooral was de uiterst smaakvolle electrische illuminatie van kunst zinnig gevormde, fynkleurige verlichting. De avondrit kzigs de Plaza de Mayo en den geheelen processieweg tot Palermo was een weeldea. De nachtelyke aanbiddingen in de stampvolle kerken getuigden van het levendig geloof van een dlep-geloovlg volk. Die man moet rake dingen gezegd hebben, die generaal moet uit hun aller naam stellige beloften hebben afgelegd aan den Eucha- ristischen Christus-Koning. Die generaal heeft de Roomsche volksziel der Argentynen forsch gegrepen In alle snaren! Die hooge militair.... dat is geweest de grootste rede naar van geheel het sprekend Congres. Onder deze plechtigheid werd een begin ge maakt met de nachtelyke H. Communie van 350.000 mannen en jongelingen waar honder den priesters onder de volmaakste orde en stichting de H. Communie uitreikten tot over drie uur in den morgen, terwyi andere hon derdtallen priesters biecht hoorden in de ker ken, op de straat, op het plein tusschen de menschen in met de rouwmoedige mannen en jongelingen naast zich geknield. De loudspeakers bereidden intusschen de mannen en jongelingen vóór met de bekende gebeden vór He H. Communie en het schokte door de harten dier stoere menigte van alle standen, gelyk het ons doortrilde van nederige aandoening: „Domlne non sum dignus", Neen Heer ik ben niet waardig. Daar waren er onder, die in geen jaren meer „Ons Heer” hadden ontvangen, misschien niet meer sinds die eerste keer!.... Want helaas, in die landen krakkiseeren de mannen niet veelvuldig Laat ons bidden om volharding voor de man nen en jongelingen van Argentinië. Maar ook buiten Argentinië zyn Staten, waar ook de mannen niet meer of slechts zelden Jezus Christus ontvangen. Biyven wy dageiyks bidden voor de veelvul dige H. Communie der mannen. Heden zyn de Nederlandache deel nemers aan het Eucharistisch Con gres in het vaderland teruggekeerd. Aan boord van de ..Flandria" heeft

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1