I gezinnen ii. Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Sint Maarten in het Limburgsche Land Plaats dan eenOmroeper” voor 75. A ■vi Surséance van betaling van En de Rijnvaartakte Blijde wierookoffers STEEN ALS ARGUMENT UITGIFTE VAN BOERDERIJEN In den Wieringermeerpolder CONTINGENTEERINGEN 1I.\ DE EVENREDIGE VRACHT- VERDEELING V asthouden aan het beginsel één accoord r Wraak jegens officier van justitie MINISTER SLOTEMAKER IN EMMEN n •t S at icinofËN DINSDAG 6 NOVEMBER 1934 Saamgetroste hoopen NATUURGETROUW! Bestendige Verzoeningscommissie De boomen rond het voetbalstadion te Bern boden Zondag tegen het Zwitsersche team te bekijken lomen in ■rbetertn- Sinter Merles veugelke Hét ein roeet keugelke Hét ein blauéw stértje Hoep zéét Sinter Merle Vandaag is t Sinter Merle Morgen Is *t Sinter Krukke Komme die goje bette Hadde gèr ein stukske Houtje op het turfke Sinter Mertes kurfke Hout, bout, hout, ’•Winters is het koud Da Belgische Liga gedemonstreerd. Do stoet trekt voorbij het graf van den Onbekenden Soldaat Hela: Wat gaaa jullie aitvocrca ■M mijn broeken pars! Wa spelen gsvangraiajr Oom, en an gaan jrc Bob op de püabaak leggen! .{Everybody's, [«MirimmJ,, Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat de bestendige Verzoenings commissie. Ingesteld op grond van het op 23 Maart 1033 te 's Gravenhage tusschen Ne derland en Noorwegen gesloten Verdrag tot be slechting van geschillen door rechtspraak, ar bitrage en verzoening, als volgt is samenge steld: Voorzitter: The Right Honourable Lord Hugh Pattison Macmillan, Lord of Appeal in Ordi nary. Leden: de heer A. Dunant, oud-chef van de afdee- llng ultenlandsche Zaken van het Zwitsersche Politieke Bondsdepartement, thans bultenge- geringen sou de ijzerdraad in het vleesch van de kinderhand kunnen snijden. Geen nood. Men is vindingrijk en om zonder pijnlijk wonden toch tot ultpullens toe een warm enthousiasme te kunnen uitvieren, wikkelen ze het draadheng- sel in den zakdoeken zwaaienlederen avondvele uren aan een stuk. En pleizier hebben ze, de kinderen. Hun vurig tintelende oogen branden van begeestering en de blozende wangen getuigen van de Intense pret, die dit vuurfestijn hun verschaft. Want j vuur.... en vooral ook de stinkende rook heb ben een sterke aantrekkingskracht. De meisjes staan bij de groepjes zwaaiende wlereks-potters geschaard. Zelden doen zij aan het zwaaien der potten mee Ze zijn bang, dat het vlammend en rookende ding uit hun han-‘ den vliegt. en zij zijn bang voor het vuur. Soms mogen ze even van broertje of van een kennisje den pot overnemen voor een dank- baar oogenbllk De meisjes zorgen meestal voor de passende entourage van dit herfstig wierookoffer. Uit hun van kou kortademige kinderketen klinken leutige deuntjes, op Sinter Merten gecompo- neerd, die iedere geboren en getogen Llmbur- ger kent: De fascisten-leider deze daad niets af té sterkste afkeurde. Bij een huiszoeking in het „Zwarte Huis” in de Burgemeester Pastoorsstraat werd geen be zwarend feiten-materlaal gevonden. Het onderzoek wordt voortgezet. Later is M. uit zijn arrest ontslagen. Verschenen zijn eenlge verslagen over contln- genteeringsregelingen. Aal en paling. Sommige leden zouden liever gezien hebben, dat alleen de invoer van aal gecontingenteerd was en niet die van paling. Ernstiger bezwaar werd door verscheidene le den Ingebracht tegen de wijze van uitvoering. De belanghebbenden zijn overtuigd, dat een be langrijk grooter kwantum wordt Ingevoerd dan de offlcleele statistieken aangeven. Op een scherpere contróle werd aangedrongen. Er werd voorts op aangedrongen, zoo weinig mogelijk bijzondere contingenten toe te staan. Lint, band, veters, elastiek. Enkele leden be twistten, dat ten aanzien van deze artikelen van overmatigen Invoer sprake is. Deze leden vrees den ook moeilijkheden met betrekking tot de duurdere soorten lint, die hier te lande niet gemaakt worden. Sloten Tegen deze contingenteering werden verscheidene bezwaren ingébracht. Men meende, dat hierdoor een normale prijsdaling wordt te gengegaan. Voorts werd er op gewezen, dat de beperking van den Invoer ernstige gevolgen zal hebben voor de brandkastenfabriek te Doetin- chem, die de voor haar brandkasten benoodlgde sloten moet Invoeren Aangedrongen werd op een bijzonder contingent voor deze fabriek. Manufacturen, katoen Benige leden betreur den het. dat het veredellngsverkeer zoo sterk aan banden gelegd te. Van belemmering hier van vreesden zij nadeel voor den handel et» schade voor de fabrikanten van onbedrukte manufacturen. Verschenen Is de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag over het wetsontwerp: Nieuwe regeling van de surséance van betaling, de gelegenheid tot accoord openende. De minister zet uiteen, dat bij de surséance de bewindvoerders de toezicht houdende In stantie zijn. Hen op hun beurt onder toezicht te stellen, ware een toezicht in de tweede macht. Dit worde vermeden. De mogelijkheid om de schuldeischers te bevredigen is grooter geworden, nu dit ook kan geschieden door middel van een dwangaccoord. Aan het beginsel van één accoord wil de mi nister vasthouden Het is niet onmogelijk, zich omstandigheden te denken, waarbij een tweede acooord in een bepaald geval gewenscht zou kunnen wezen, doch gemakkelijker kan men zich voorstellen de nadeellge gevolgen, wanneer schuldenaar en schuldeischers de aanbieding van een accoord niet zouden beschouwen als een zeer ernstige zaak. Da 19-jarige Eddy Knap ta Rotterdam ii Maandag ven een fietstocht naar Palestina, dien hij 20 Juli j.i. ondernam, teruggekeerd De belangstelling voor de uit te geven boer derijen te bijzonder groot: voor de eerste serie van 15 boerderijen in het graslandgedeelte van den polder meldden zich 137 personen aan, terwijl voor 8 akkerbouwbedrljven 53 gegadig den waren. De* candldaten zijn afkomstig uit de volgende provincies: Friesland 47 weidebedrijf. 3 Akkerbouwbedrijf, Noord-Holland 42 23. Groningen 13 16, Zuld- Holland 13 4, Zeeland 7 4, Noord-Brabant 5 1, Drente 4 Gelderland 4 2. Overijssel 2 Naar wij vernemen, te thans ook reeds de derde serie verschenen, omvattende 17 bedrij ven. grootendeels gelegen in het graslandge- bled, en gedeeltelijk ook in dat deel van den polder, waar het gemengde bedrijf zich bij voor keur zal ontwikkelen. In verband met het bij zonder groote aantal gegadigden zal voor deze 17 boerderijen geen nieuwe oproep plaats heb ben, terwijl voor hen, die dit jaar wegens plaats gebrek niet als pachter kunnen worden aan genomen ofschoon overigens geheel aan de etechen beantwoordende vooruitzichten bij eventueele volgende series zullen worden ge opend. Een ander spel, dat hiermee rechtstreeks contact heeft, met eenzelfde symbolische betee- kems, te het aansteken van BIn ter Mertesveur- kes”, vaak meters hooge brandstapels, die ge woonlijk op den vooravond van Sint Maarten aangestoken worden. Wanneer men omstreeks dien tijd na het invallen der duisternis door Limburg reist, slet men op vele plaatsen huizen hoogs vlammen oplaaien, die voor het grootste gedeelte hierop betrekking hebben. Groepen kinderen dragen op een plek In het vrije veld allerlei afval van boomen en veldge wassen bij elkaar men noemt dit „trossen". Voor deze vuren benut men takkenbossen, bel bundels. verdorde struiken, verdord aardappel loof, dat op het veld te bijeengeharkt, en uit getrokken erwtenstruiken Al wat de kinderen in de handen krijgen als het maar brand wordt op den hoop gegooid Hoe hooger de stapel te. des te hooger en des te mooier sullen de vlammen zijn. De laatste jaren sleurt men aeer vaak ook afgedankte rijwiel- en autoban den aan. die vooral wat de reuk betreft In trek komen. Dagen, zelfs wekenlang houdt dit trossen aan. Het ligt voor de hand, dat de naijver tus- woon gezant en gevolmachtigd minister van Zwitserland te Parijs; prof. A. Giannini, honorair buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister, staatsraad en hoogleeraar aan de unlversiteit te Rome; de heer P. B. Vogt, oud-buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Noorwegen te Londen, en mr. J. C. A Everwjjn, oud-buitengewoon ge zant en. gevolmachtigd minister te Washington, oud-directeur der Nederlandsche Handel Maat schappij 'Koninklijk besluit van 27 September 1934 no. 58). De mandaten van voorzitter en leden dezer commissie zijn ingegaan op 1 November 1934. November. Sint Maarten, de Limburgsche Sinter Merten is in aantocht. De kinderen zijn al bezig: „Kiek ens wk miene wierekspot vlemt." hoort men al roepen lederen avond, nu reeds, zijn in de buiten wijken der steden en op de dorpen de kinderen met een folkloristisch Sinter Mertens-spel bezig. Vooral In Noord-Llmburg en meer spe ciaal in Venlo en omgeving heeft dit van ouds her stammend volksgebruik zich gehandhaafd. De kinderen hebben thuis een conservcnbus gekregen of ook wel weggekaapt waarvan de deksel als onbruikbaar te weggesmeten In den bodem van de bus worden met een spijker gaatjes geslagen tochtgaatjes, om aan de vlammen, die in de bus moeten branden, lucht te geven. Een stuk ijzerdraad wordt aan weerskanten in hengselvorm aan de bus be vestigd en.... klaar te de „wierekspot" Dkn kan een zeer geliefkoosd spelletje voor de jeugd beginnen. Hoe graag spelen kinderen niet met vuur, dat een magische tooverkracht uitoefent. En waar beter dan in Limburg kan op het ojien veld met vuur gespeeld worden, omdat brandgevaar niet zoo aanstonds te duch ten valt DAn trekken jongens en meisjes naar de af gelegen stadswijken of naar het open veld. In de stad te het verboden juist om het brand gevaar. Het liefst zoekt men plaatsen op, waar boomen of hagen staan omdat de afgevallen bladeren en de uitgedorde takken de gezochte brandstof voor den wierekspot geven. Doch waar bladeren en takjes ontbreken wordt dit gemis aangevuld door tuffblokken, papier en lappen. Dit alles wordt in de blikken conser- vwnbus-met-de-gaatjes gepropt en aangestoken om al maar rook, vlammen en wat niet minder te veel stank te geven. Want deze wierookoffers worden volgens voorvaderlijk gebruik In deze Limburgsche con treien ieder Jaar seizoengetrouw geplengd ter eere van Sinter Merten, den gullen schenker van zooveel goeds, van veel lekkers meestal kastanjes, noten, appelen, peren, doch bijna uitsluitend fruit, dat In deze streken In over vloed geteeld wordt en dat op 11 November, den jaardag van Sinter Merten, met kwistige hand gestrooid wordt. Sint Maarten is de patroon der armen. HU deelde zijn mantel met een armen bedelaar, dien hU de helft schonk en vandaar deelt men op dezen dag In Limburg op de scholen en ook als burgers onder elkaar veel met de armen, dien een deel der kleine levensvreugden, welke men •elf rUkelUk bezit, geschonken wordt. Hoe de oorsprong der wierookoffers hiermee in verband staat weten we niet. De geleerden zijn het er nog niet over eens. of deze wierook offers van heldenschen oorsprong zijn, die bU de komst van bet Christendom in deze plattelands- oontrelen aan de Christelijke gebruiken zijn eengerwet Maar dat doet er ook weinig toe. De kinderen maken er zich allerminst druk over. ZIJ doen als vroeger hun ouders als kinderen gedaan hebben En zij steken een vuurtje aan in den boordevol gevulden wlerkspot. En met het heng eel van ijzerdraad in de hand slingeren ze den pot in het rond, aan welke bezigheid een on- psrmoelbaib ijver gewijd wordt. Na vele slln- De leider van de Zuidelijke fascistische partij „Zwart Front” heeft terecht gestaan In zake beleediglng van den minister-president. De Bredasche rechtbank heeft hem veroor deeld tot een maand gevangenisstraf subs, f 100. De Officier van Justitie, die twee maanden had geëlscht, is In hooger beroep gegaan. Zondagmorgen waren de ramen van het woon huis van den officier, mr. Deelen, In de Rust- landstraat, Ingeworpen met een grooten steen, gewikkeld in een oranje fasclsten-pamflet van „Zwart Front". Op de achterzijde stond geschreven: L.S Middels dezes, zij ’t wel wat op ongewone wijze, deelen wU u mede, dat, mag het zijn, dat onze leider door uw toedoen zwaarder gestraft zal worden, gij dan ook veel meer met onzen geest en sympathie op de hoogte zult komen. Zulks voor het geval, dat u meerdere Neder landers, die gij door uw A.R.-partij 200 schit terend uitzuigt, moet be- en veroordeelen. Zwart Front. Leve de Fascistische Revolutie. Onder leiding van den commissaris van po litie, den heer MUjer, is onmlddellUk een on derzoek Ingesteld, met het gevolg, dat A. M. Zondag In zijn woning te Olsterwjjk te gearres teerd en naar Breda is overgebracht. verklaarde evenwel, van weten, terwijl hij die ten van polltie an brandweer, waarvan o m. deel uitmaken de commandant der brandweer C Gordijn en de hooldcommlsaaris van politie H. J Versteeg ia Maandag naar Engeland vertrokken om zich In verschillende steden aldaar, waar vermeld systeem toepassing vindt, van den gang van zaken op de hoogte te stellen schen de verschillende groepen „trossers” zeer groot te, omdat leder graag de bewondering voor zich opeischt, dat hU en zijn groep van het jaar de grootste en de mooiste had. Zoo pleegt men vaak diefstal. De stapel van de eene groep wordt weggehaald door een andere groep, die het gestolene bij den zijnen deponeert. Deze dief stal geeft men niet bij de politie aan. Indien er gestolen Is, verschaft de groep zichzelf recht. En dan tijgt men tegen elkaar op het oorlogs pad (Men ziet, er Is lets van Germanendom blijven hangen In deze contreien). Vaak worden dan flinke robbertjes gegeven. Blonde oogen en blauwe neuzen zijn echter te tellen. Al te ruw wordt het meestal niet. Om diefstal te vóórkomen, zet men gewoon lijk wachten uit, die In den tijd, dat de andere leden van de groep op zoek naar brandstofbult zijn, de taak hebben den stapel te bewaken. Ook deze wachters worden nogal eens overvallen, weshalve men meestal hiervoor pootlge jongens uitkiest, die de eerste aanvallen kunnen afslaan. Bjj een overval worden dlrêct alarmsignalen aan de leden van de groep gegeven door voor Iedere groep aparte teekens Als de nachten nog niet zoo koud zijn en tenminste de ouders thuis geen bezwaren er tegen hebben, voorzoover ze het althans weten worden ook wel eens middernachtelijke over vallen gepleegd. Hiertegen is natuurlijk weinig kruid gewassen. Men komt tot dit doel vaak overeen om na middernacht de godsvrede te doen gelden. In dit alles steekt veel romantiek, waardoor het Juist zooveel bekoring heeft. Op den vooravond van Sinter Merten, 10 No vember, worden allerwegen de vuren ontstoken. Dan klimt een fantastische flakkerschjjn tegen het uitspansel op Dikke rookwolken dwarrelen over de velden, die kil zwijgen In den Novem- bermlst Machtig, tooverachtig te dit schouwspel. En om de knetterende takkenbossen (schan sen), walmende bladeren en sissende gummi banden, beginnen de kinderen, nadat zij van hun eerste verbazing over zooveel moois be komen zijn, te dansen en te springen. Vele Sin ter Merteedeuntjes klinken op om de toovgr- achtige vuurzee, die met haV gloed de men schee van verre als schimmen en spoken doet ultcien. z m De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. van Lier, nam Maandag conclusie In de zaak van den Rotterdamschen schipper J. v. d. P„ wlen ten laste is gelegd, dat hij in de haven van Rotterdam 75.000 KG graan heeft Inge laden zonder tusschen komst van een bevrach- tingscommlssie. De verdachte meende, dat hij geen vergun ning noodig had. omdat het graan bestemd was voor in Nederland aan den Rijn gelegen plaatsen. (Rijnvaartakte). Het Kantongerecht te Rotterdam heeft v. d. P. vrijgesproken, doch de rechtbank vernietigde het vonnis en sprak een veroordeellng uit van 25,boete. Mr. van Lier constateerde dat het aangeval len vonnis zal worden vernietigd, voor zoover het bewezen verklaarde strafbaar is verklaard en dat de requirant van alle rechtsvervolging zal worden ontslagen. Eveneens concludeerde mr. van Lier in de zaak van den schipper H. J„ die voor eenzelfde feit had terecht gestaan voor de rechtbank te Arnhem, die hem echter van rechtsvervolging heeft ontslagen, tegen welk vonnis de officier van Justitie te Arnhem cassatie heeft aange- teekend. Ook in deze zaak concludeerde mr. van Lier hier tot verwerping van het beroep. In belde zaken zal de Hooge Raad arrest wijzen op 17 December. Voor het Heidendenkmal te Weenen werd groot militair défilé gehouden, dat o m. door bondspresident Mlklas en den bondskanselier Schuschnlgg werd bijgewoond Zaterdag heeft de Minister van Sociale Za ken zich op de hoogte laten stellen met de woningtoestanden In de gemeente Emmen en tevens aanschouwd met welke middelen en re sultaten men daar den strijd tegen keeten, plaggenhutten en andere slechte woningen voert. Men heeft den Minister met het bijzondere karakter van het woningvraagstuk in deze stre ken op de hoogte gesteld, maar hem tevens kunnen mededeelen, dat het aantal krotten ver minderde en dat over het geheel het laatste tiental jaren belangrijke gen zijn aangebracht. Dat er nog veel te doen Is bleek echter dbk bij het bezichtigen van meerdere keeten en krotten. Het gemeentebestuur had de attentie den Minister te bedanken voor zijn hulp inzake de verpleging van de schoolkinderen, die aange tast zijn door een besmettelijke ziekte. Minister Slotemaker vertrok met de veroeke- ring, dat hij wsardeertng had voor het werk, dat hier fylsen wordt onder moeU^ke omstandig heden. - 1 De tekst van dit liedje staat niet meer zoo nauwkeurig vast, omdat In sommige streken wijzigingen aangebracht zijn Doch het komt allemaal heer op dezelfde symboliek, dat er ge deeld en gestrooid wordt en dat er hout moet zijn.»... FOTOREPORTAGE H. M. Hertog Hendrik vertrok Maandag uH den Helder voor een oefenrei» naar de Middellandsche Zee Mt

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 4