f375. PER VLIEGMACHINE DE WERELD ROND VAN BOOTZ f 83.855.- aan onze verzekerde abonne s is uitgekeerd. keerden wij uit ONZE 354e'UIÏKEERING wbfaal wui den dag De omgeving van den Volkenbond j"---- i VRAAGSTUKKEN VAN DEN DAG NEII LYNDON ONTSNAPT Alle abonné’s i S S5S«S f750.- f250.- X" Ta*» f 125.-fSO.-‘^° 'S'“^f40.- SsSF DONDERDAG 8 NOVEMBER 1934 w«gens een^ I Litwinof in Genève St Flats te Tokio 4 Enthousiaste fietsers L. J. McMurtrie." Oorsprong van de Gorco Jeugdige dievenbende ontmaskerd 2>« Sovjet» zyn zooveel al» de red ding, ^*4 zuurstofapparaat voor het stervende Vol- kenbonds-lichaam DOOR VICTOR BRIDGES 1 \De inbraak bij de actrice i Slangen- en zonne-motieven 1 Richting- Verkeer Dit roode bord met witte streep beteckcntl gesloten voor alle ver keer in deze richting - DIRECTIE VEREEN. KATH. PERS AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERUJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL ingevolge de voor onze' abonné's geldende gratis-ongevallenverzekering aan de familie GRAAF, Hoogerstraat, Den Burg, wegens een aan den Heer Th. L. GRAAF overkomen verkeers ongeval met doodelijken afloop. Dit is WAARMEDE THANS EEN TOTAAL BEDRAG VAN VERKURiriG HEFBOOHWERKinG mea ls uw nieuwsgierigheid natuurlijk r?- met wolkenkrabbers. Zij legden per dag Toen we onze zakken gevuld hadden, werd de er Russell. Londen te Uw oprechte vriend. •4. er In staat, Sonja?” verre Je dadelijk heengaat. Je „Ik ben een slecht 'Wordt vervolgd) In Londen kunnen i enkele moeilijkheden gen Tegen een anderen wand in de grot stonden wat kleinere kisten opgestapeld, die verschil lende soorten edelsteenen bleken te bevatten Sjonge wat was hier een rijkdom bijeengegaard. Van deze laatste besloten we er verscheidene mee te nemen, daar we het goud toch ónmoge lijk konden vervoeren. terugtocht aanvaard. Pete wilde juist door de opening naar bulten krulpen, toen hij met zijn hoofd tegen het touw van den hefboom stootte Een zware bons volgde en het rotsblok dat den ingang had afgesloten kwam weer In zijn ouden stand terug. We zaten In de schatkamer gevan gen. Pete stootte de afgrijselijkste geluiden uit. HIJ sloeg zich op de borst, trok zich aan de haren en jammerde aan een stuk door. niet langer blijven." zei ze. uur den auto opwachten. den, toch Ik nog luchtig gastheer, Irrttx H, en vind iiiiiiiiiifiiiitimiiiiiiiiiiiiniiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiitniHnniiiiiiii s - j—1. B?gin ik van mijn zenuwen te krijgen of Is het dat Ik gevolgd ben, toen ik In Londen Nell? Vaarwel?" vroeg zU fluisterend. Ik hield nog steeds haar hand in de mijne en wist niet goed wat te doen. „Misschien: tot ziens!” „WW, J» W zich naar de deur. Met kwam hoek van de straat had weggebracht. schertsend: Je 1 zoo iets, Sonja?" S de hoop. langui tges te 1de ,Ja, Ja tot ziens!" zei ze gretig en haastte inderdaad neer gemengde gevoelens ik terug, nadat ik haar tot aan den Alleen het feit, dat ik met zekerheid ontdekt had. nu om zes Hier zijn de sleutels.” „Ik dank je, Sonja. Sonja!" „Vaarwel wel wat bekommerd uit, maar overigens heel gced.” „Enne.... heb je dat meisje nog gezien?" Een oogenbllk stond ik paf, maar herstelde mij spoedig. „Neen!” Ik vond het beter voor Joyce om die leugen te zeggen. Het gesprek dreigde echter de ver keerde richting uit te gaan en daarom zei Ik: „Sonja, Ik moet je iets vragen last waar, kwam?” ZIJ keek mij tang aan. „Waarom denk je dat?" vroeg zjj. „Wel, maar Twee jongens uit Queensland waren per frets van Brisbane naar Melbourne gekomen, een afstand van 2.000 kilometer om de feesten ter herdenking van het honderd-Jarlg bestaan der stad mee te maken, ongeveer 100 K.M. af. U kunt u niet In het gebouw vergissen, daar het volkomen alleen staat; het bestaat uit een kleine hut en een groote, bygebouwde loods voor uw werk. Weelderig is het niet; wy hebben uw woonkamer echter zoo aange naam mogelijk ingericht en in de loods zult X bed, nam het sieraad op en hield het ----- „Doub’é! Heeft ze van een man ge- dat de man met het lltteeken een bondge noot van McMurtrie was, gaf mij stof genoeg voor heel wat gedachten. Mijn wantrouwen in het verhaal van den dokter werd er door gestaafd. len zien vliegen. Maar.... ik moet wel erg naïef z0n, om al die bittere bespiegelingen te houden. Nauwelijks was president Motta uitgesproken of de verveling daalde neer over de vergadering als de nacht over de velden. De warmte was ■oorzaak, dat de handen der secretarissen aan hun papieren kleefden, om nog niet te spre- ken van de gedelegeerden, die aan elkaar kleef den. En de journalisten namen de vlucht! De vlucht nemen la een van de duidelijkste onder deden van de taal van een journalist: hetzij Uit verveling, hetzij uit lichtzinnigheid en ten slotte omdat de journalistieke Informatie elsclit. dat men, zoodra men meent *n halven zin ge hoord te hebben, naar de telegraaf loopt om •- deze over te seinen, ook al vergist men zich In de beteekenis er van. Ik beklaag dan ook de journalisten. En ik begrijp volkomen, dat ze voordat in de Volkenbondsstad de dag begint, zich af vragen, wanneer het einde daar zal zijn. Ik hoor ze al zeggen: „Die vervelende zaak houdt ons natuurlijk weer tot vanmiddag bezig. Be lang stellen we er niet meer In, aangez.en we de redevoeringen al gedistribueerd krtgen. Van grooter belang ia waar we vanmiddag zullen gaan eten.” In afwachting bestellen ze alvast een glas „Ranja” aan het buffet, en kijken, precies ais in Faust, naar de voorbijgangers. Want het is geen kleinigheid, Litwinof voorbij te zien ko men! Die goedig uitziende rhinoceros roept al tijd phllosophlsche gedachten in iemand wak ker. over misdaad en straf, over onderhandsche aocoordjes, over de lafheid, over de politieke nuttigheid, over het werk en den invloed van óen tyd. De afgevaardigde Orumbach scharre’t nog met hetzelfde clowneske gemak rond als ses Jaar geleden. Wat voert hfj uit? Wie koopt hij om? En wie verkoopt hy? Als ik het hem vroeg, zou hy me zeggen: „Maar dat weet je toch wel!" En hjj gelooft ook, dat ik het weet. Alles by elkaar genomen, houdt dit organisme der internationale politiek, geschapen door de dellrterende democratieën, die aan het kalrnec- ren zijn, een massa menschen bezig, die an ders niet goed zouden weten, wat ze moesten Uitvoeren. Alleen hebben die lieden, die hee'e- maal niet trotsch zijn, niet graag dat men naar hen kykt. Ze zijn bang, dat men hun een ver wijt zal maken over de vergoeding, die ze tou- cheeren. Maar m'n hemel, Ik ben toch ’n Franschman? En als er één Is, die wéét wat nuttelooze ambtenaren zijn! Informeer niet naar hun meenlng over de vraagstukken van den dag, de Sovjet of het Saargebied. Daar weten ze niet meer van dan gy zelf. Ze gehoorzamen aan wat vage ideeën, die hun oorsprong vonden In vage gevoelens. Je moet toch wkt doen. En zy doen wat ze kunnen. Als u meent, dat het stommiteiten zijn, tot uw dienst, misschien denken ze dat in hun diepste binnenste ook wel, maar dat kunnen ae toch niet zoo maar zeggen, en ze rekenen ten slotte altijd op.... het onverwachte, op verrassingen. Door Sovjet-Rusland binnen den Bond te halen, denken de tegenstanders van Dultschland dit land In bedwang te houden. En als ge hun zegt, dat Hitler nooit bang is ge weest voor de Sovjets en dat heel zyn poltlek gericht is geweest tegen hen, tegen de Joden en tegen het Communisme, dan zullen ze u tegenwerpen: „Heel best mogelijk, maar dan is er Japan nog! We plagen er In leder geval We kwamen nu In een groote rotskamer, waar tegen een der wanden groote ruw getim merde kisten stonden opgestapeld, welker In- houd grootendeels uit ruw goud, korrels en klompen bleek te bestaan. „Dit allemaal voor heeren,” zei Pete. „Pete niets hebben, Pete alleen ver reizen, met heenen mee. Dus dat was het. De Indiaan wilde in ruil voor de schatten, die hier stonden opgestapeld, met ons In het vliegtuig reizen. „Ik hoop dat hy een bevredigend verslag heeft uitgebracht,” zei ik luchtig. Sonja knikte. „Zy wilden er alleen maar zeker van zyn, dat je naar Edith Terrace was gegaan, geloof niet, dat je na den eersten avond i gevolgd bent." „Neen,” zei ik, „dat ben ik ook niet.” Het scheen my allerminst noodig haar vertellen, hoe ik Integendeel myn volger ge volgd was. Sonja ging weer naar de tafel en opende haar tasch. „Ik kan ,.Ik moet Ik ben onverwachts voor enkele dagen weg geroepen, maar zoodra ik terug ben, zal ik naar Tilbury komen, om u op te zoeken Mocht u my voor dien tyd eenige mededeeling hebben te doen, dan kunt u my schrijven of telegrafeeren naar Hotel Russell, Londen W. C. In en „Prijs zes stuivers!" „Maar,” riep de Inbreker, en hy kneep even z’n oogen d cht. alsof hy pyn had. .Da’s toch liet toppunt! Maar Juweelen is eigeniyk myn vak niet. Hoe staat X met het zilver?” „Zilver?” herhaalde de kamenier van Joslne Mendoga, „we hebben geen silver, alleen een paar vftchcouverta en een taartachep, maar ze zyn al geel. Ik zal ze je wel even wysen, als Je „Wat is dit?” fluisterde de Inbreker scherp. Er rinkelde een bel in de keuken. „O. trek je daar maar niets van aan." zei ze. heb Je nog vergeten te vertellen dat de telefoon in X salon hangt; ik heb de politie even gebeld, voor Ik hier naar toe kwam.” „Zoo'n.... jy...." .Maak je maar niet kwaad, man. Toen ken de Ik je nog niet. Ik was bang dat je van t brutale soort was. Maar je bent eigeniyk niets dan een onnoozele kwajongen. Ja, daar gaat X weer; kyk maar niet zoo bang. Je bent door de acht er lift naar boven gekomen, je zult er weer door naar beneden moeten ook. Ik wil Je niet ongelukkig maken. Gauw dan maar." De Inbreker schoof langs haar heen, ging naar de keuken en zy volgde hem naar een deur op een balkonnetje. Ze deed die deur open, zonder zich aan het dringend belgerinkel te storen. „Je.... je.... Je bent een beste meld," stot terde de Inbreker. „En ik zou toch niet op je geschoten hebben. M’n pistool is niet eens ge laden. Ik hou niet van schieten. Wel te rusten.” Hy kroop in den bak, greep de twee touwen en liet rich snel zakken. Toen ging het meisje de keuken weer in, sloot en grendelde de deur en repte zich naar de voordeur om open te doen. Voor de deur stond een meisje met een goed- koope veeren boa om haar hals en een goed koop strooien hoedje op haar piekharen. Ze keek verbaasd. „■tls in orde, Mina," zei het meisje aan den binnenkant van den drempel. Kom maar bin nen! Er kwam een Inbreker, terwijl je uit was en ik was heel alleen en de telefoon is kapot, en ik was bang dat hy m'n juweelen zou nemen. Ik ben toen naar Je kamer gegaan, heb wat kleeren van je aangetrokken en....” „O!” riep Mina bevend en met verschrikte oogen, „heeft hy.... heeft hy....1" „Neen," lachte de actr.ee. „Niets! HU dacht dat jy de politie was en is door de achterllft gevlucht. Maar ‘twas een erge domme inbre ker. Hy geloofde alles wat ik hem vertelde, of schoon ik hem vooruit had gezegd dat tooneel- speelstera niet te vertrouwen waren.” De New Yorksche politie heeft elf jongelie den gearresteerd en daardoor een der gevaar- lykste benden van de New Yorksche onderwe reld onschadeiyk gemaakt. De leider der bende, de vier en twintig Jarige Walter O. Leary, gaf zyn bevelen vanuit een luxueus Ingerichte woning te New York, waar hy een Chinees als huisknecht in dienst had. De bende wordt er van beschuldigd meer dan honderd diefstallen te hebben gepleegd ten nadeele van kleine winkeliertjes en In totaal Is een bedrag van 75.000 dollar buitgemaakt, waar van O. Leary een derde gedeelte in zyn zak heeft géfttoken. Onlangs heeft men alhier twee groote flat gebouwen gebouwd, welke zoo vlot verhuurd zyn, dat men den bouw* van meer dezer flat gebouwen overweegt. Thans wonen nog alle huisgezinnen te Tokio in hulzen van een of twee verdiepingen, groo tendeels van hout opgetrokken. In het onlangs gereedgekomen Edegawa- flatgebouw wonen driehonderd gezinnen, voor da helft in vertrekken in Japanschen styl. de andere helft in vertrekken van een meer wes- tersch type. Een enquête heeft aangetoond, dat de nieuwe huizen hun goed bevallen. Met het oog op het gevaar van aardbevingen verbieden de gemeentebepallngen het bouwen van wolkenkrabbers, doch naar de meenlng van Japansche architecten zal de wetenschap hier wel wat op vinden. vriendschap kon Ik haar geven en op dit moment ook tpedeiydenmaar myn liefde!... neen, Ik kon het niet! Het zou mijn plannen ongetwyfeld ten goede komen als ik haar vol komen aan my kon binden, doch ik voelde my te veel gentleman om op deze oneeriyke manier een meisjesleven te vernietigen. Terwyi Ik dit stond^ te overwegen, kwam onbewust het beeld van Joyce voor myn oogen. Dit ver sterkte nog myn besluit om Sonja zachtjes myn Inzicht op dit punt te laten merken. Ik deed een slap naar haar toe en reikte haar myn hand. „Sonja, Ik ben je dankbaar voor die woor- maar wat ik je bidden mag, houd je van elke Inmenging ten gunste van my. Je zoudt er onaangenaamheden met vader door krijgen.” En plotseling van stem veranderend vervolgde ik l, ,,Ik ben een slecht niet? Gebruik Je niet een kopje 'hee of „Nu kan Je self zien dat ik geiyk heb," ant woordde ze koel. .Haal X boeltje maar uit Je zak en kyk eens goed." Aarzelend keek hy haar aan, toen deed hij met een vloek de zaklantaarn uit en stak die in z’n broekzak. Hy liep naar het groote b?d en strooide over de zyden sprei ringen en arm banden en snoeren en een armbandhorloge, op X oog van goud met gouden band. „Z.er je dat horloge?” Het meisje ging naar ’t bed. nam het sieraad op en hield het voor dat u van uw welverdiende vacant.e genoten hebt, Ook wy waren verre van gerust. By onder vraging van Pete, bleek er geen andere uitgang in de kamer aanwezig te zyn. terwyi hy ook geen idee had hoe het mechanisme dat den toegang afsloot in werking moest worden ge bracht van binnen uit, We probeeren uit alle macht tegen den steen tc duwen, doch er was geen verwikken in te krijgen. Daarna onder zochten we de wanden, doch er bleek inder daad geen andere uitweg te zyn. zooveel als de redding, het zuurstof-apparaat. Zoodat de stervende weer adem haalt en opleeft en Iedereen er weer naar kykt. En dan wordt er gezegd: ,,t Gaat beter! X Gaat goed! We zullen weer buitengewone dingen gaan doen!” „Zóó?,... En wat allemaal?” „Ge moest eens weten hoe onze bureaux werken voor het Saargebied! Zo zyn bezig alle mogeiyke gevallen te voorzien en er een juridische oplossing voor te geven. Daar zyn wat ’n moeilijkheden te regelen!"- Wat zullen de wildemannen van Hitler lachen en hun snytanden laten zien! zy voor zien niet „alle gevalle n’X Ze vertrouwen slechts op hun instinct en zullen zich laten lel den door den dollen inval van het oogenbllk. Hoe die zyn zal weten ze natuuriyk zelf a’ler- rnlnst, want hun incasseeringsvermogen is even groot als hun brutaliteit. „Laten we een pact opstellen," zoo is er ge mompeld, „een universeel pact, waardoor alle naties ter wereld ^Ich vereenlgen tegen den aan valler. door Litwinof met zooveel talent om schreven!” Ditmaal Is uw nieuwsgierigheid natuuriyk geprikkeld. Als ze ook maar voldaan Is. De Rus sische rhinoceros heeft gezegd: ,JDe aanvaller is degeen, aie gewapend een grens overschrydt, zonder er het recht toe te hebben!” Niet tevreden? Waarom dan toch niet? Kyk dan eens naar Mademoiselle Vacaresco, die daar juist voorbystapt en die toch zóó tevreden is! „Is het wel om die definitie?" vraagt u my. ,Maar natuuriyk! Ze is tevreden om en over alles! En als dichteres ook. Ze maakt deel uit van de „Kinder-Cdtnmissle”. Daar heeft ze een eigenaardig heer binnen zien komen, die ging zitten en zoo Iets als een groetend gebaar maakte. „Wie is dat?" vroeg se. „De afgevaar digde van de Sovjets” werd haar geantwoord. En toen heeft ze, vol geestorlft, vol moed en oprechte vreugde gedacht: „Daar komt werk aan den winkelU moet niet vergeten, dat" ze voor de „Annales de la Bociété des Nations” Juist bezig Is met een conferentie over Lucretia Borgia. En ze is er van overtuigd, dat zelfs de leden der conferentie nog werkeiyke voordeelen zullen trekken uit de komst van de Sovjets. .Beste vriend,” voegde ze my met haar kraak- stem toe, „geloof me. er breekt voor den Volken bond, voor Frankrijk, voor zyn bondgenooten. voor u, voor my, voor allen een tydperk aan van welvaart! Denk eens na...." Ze zwygt, en Ik denk na.... waarover weet Ik niet precies. Dan stoot se my aan: „Wel, als Rusland aan onze zyde staat, zyn de grondstoffen toch voor ons!" „Best mogeiyk..ofschoon ik persooniyk. Mademoiselle Vacaresco stapt In haar auto. Ik wilde haar nog vragen: ,A propos, mademoi selle, welke grondstoffen bedoelt u?" Doch de wina sloeg, het portier dicht. En Ik zag slechts haar glimlach door de portierruit. Toen kreeg ik het vertrouwen terug. Maar.... slechts voor één oogenbllk. Ik stond voor het hulpgebouw van den Volkenbond en zag dat zich aan den overkant van de straat een terras bevond, waarop een aantal hoogbe jaarde afgetobde dames een lucht Je schepten, en strak den blik gevestigd hielden op oe deur, waarlangs ik zoo Juist het gebouw verlaten had. Vergiste ik me? Doch ik onderging heel sterk den Indruk, dat die oude, afgetobde dames, vol vertrouwen zaten te wachten op het oogenbllk, waarop zij die andere oude dame van de Btao aan het Meer In hoogst eigen persoon zouden zien verschynen, haar toeroepend, met de oogen vol tranen: „Zusters, ontfermt *U over myi Ik kom in uw midden sterven!” ben jy?" „Ik ben haar kamenier.” „Aangenaam," spotte de Indringer. ,X>oe nu dat licht uit!” „Ik denk er niet aan,” snauwde ze. „Doe Jij je lampje maar uit; dat is pure verkwisting Hoe dlkwyis scheer je Je? Nooit?” .IDoe X licht uit,” herbaalde hy s*n tivel. •Maar man, wie belet me dan de deur uit te slippen en een agent te roepen." ,JDkt!" blafte hy en uit z’n zak kwam een ouderwetsche revolver, die hy op haar richtte. ■Jammer dat ik je kromme beenen gezien heb,” sarde ze hem. ,Bn je pet is smerig en als ik zulke handen had, trok ik maar 1-ever hand schoenen aan. en dat pistool is van X jaar ntfl, en je durft niet te schieten, omdat er hier In buis tien gezinnen wonen.” De Inbreker wist niet hoe hy X met dat on verschrokken meisje had. a „Schiet maar,” ging se voort, „dan rit Je zoo achter de tralies. Ik zal je maar vertellen dat ik je binnen heb zien komen. Je hebt je naar bóven geheschen door de leveranclersllftHad Ik je maar gezien toen je er nog in was! Ik zat In X salon, toen je de keuken In kwam van X echterbalcon; Ik zat In X donker te doezelen en je hebt me wakker gemaakt met je licht en jc lawaai. Jammer dat Juffrouw Medoga van avond spelen moest; se sou je wel interessant gevonden hebben." „Hou je mond!" riep hy dreigend. „Je .bent ook zoo onhadig.” sprak se. „Als Je me hier zoo laat staan, worden we allebei, doodmoe. Wat wou Je hebben? Mis schien kan Ik je helpen!” ,Me helpen!” „Waarom niet? Ik ben volstrekt niet gesteld op Joslne Mendoga. Ik vind haar een kat en ze is niet te vertrouwen ook. Kyk maar eens naar dat halssnoer dat je net hebt laten val len. Je dacht natuurlijk dat X parels waren. Maar „Nou?" „Ze heeft X van de West-Ariatlache Parel- maatschappy en X kost precies een pond. Ik heb X bonnetje gezien. En die d.amanten ring, dien je in je zak stak, net vóór ik X licht aan draaide, Is Fransch goud met cristal de Roche.” „Hoor 'na eventjes," viel de man haar boos in de rede, ,Jk heb je smoesjes niet noodig. Toen haar Juweelen den vorlgen keer gegapt waren, heeft ze van de verzekering 5000 pond gehad. Het heeft In de krant gestaan.” Het meisje lachte hardop. „Stakker!" riep ze. „Die gelooft wat er ge drukt staat! Nooit gehoord van reclame? De heele Inbraak was namaak, net als haar ju weelen.” „Allemachtig!” riep de teleurgestelde Inbre ker. „Ze heeft Juweelen gehad,” hernam ze, „maar die heeft ze na laten maken en toen heeft ze ze beleend. Dat heele boeltje, dat je in Je sak hebt, Is samen nog geen 5 pond waard, en je kunt er niets van verkooptn, Xis gewoon rom mel. Daar sta je nou." Het licht van X lantaarntje ging heen en weer, en zy. meenend dat het geschikt oogen- bidt gekomen was, draaide het licht weer aan „Waar doe je dat voor?" vroeg de man. Langzaam vouwde ik den brief weer op „Je weet zeker wat vroeg ik. zy knikte. „zy willen, dat je er moet het doen; je moet voorlooplg alles doen wat zy Je zegjen.” In het geheel zyn zeven byeenkomsten houden. Ten slotte hield Geheimraad Leo Frobenius een voordracht over „wereldgeschiedenis". Spre ker had de geheele wereldgeschiedenis als cul tuurgeschiedenis tot een minimum samengevat doordat hy niet de feiten en gebeurtenissen der wereldgeschiedenis vermeldde, doch het we zen ervan. De ex-kelzer heeft Geheimraad Frobenius nog geluk gewenscht met het resultaat van diens twaalfde expeditie naar Afrika. het kan natuuriyk verbeelding zyn, Ik ben ervan overtuigd, dat een man met.een lltteeken op zyn wang een soort van beminneiyke belangstelling voor myn handelin gen toonde." Een oogenbllk aarzelde zy; toen haalde zy met een minachtend lachen haar schouders op. Japan mee!” Het groote felt is ten slotte, dat de Volken bond bezig was, onherroepeiyk bezig was. stil letjes In een hoekje te sterven uit gebrek aan belangstelling. En de Sovjets beteekenen nu „Ik heb hun lang genoeg gezegd, dat het overbodig waa." Ik bedwong den ultrcep, die naar myn lippen drong. De man met het lltteeken was dus een vriend van McMurtrie en zyn hou ding tegenover Bruce Latimer stond onge twyfeld ook met my in verband. Het gevoel, dat ik verward geraakt was In een onzicht baar netwerk van boosaard ge geheimzinnig heid kwam met een dubbele kracht weer in mij op. ..Neen, neen,” antwoordde zy snel. ,Jk moet dadelyk weg; Ik meet myn vader met den auto ophalen. Maar vertel my eens, wat Jezelf In dien tyd gedaan hebt. Heb je Je neef geziendien man, die je door zyn leugens In de gevangenis heeft gebracht. Ik ben er bang voor geweest, dat je hem zou dooden en daardoor weer ontdekt zou worden." „Neen, dat heb ik niet gedaan." „Maar Je hebt hem gezien?" ,Jk had gisteren het genoegen een paar kilometer lang achter hem te loopen. Hy sag En nu: Vaarwel, Dezer dagen heeft op Huize Doorn ex-kelzer Wilhelm voor de leden der „Doorner Arbelts- Gemeinschaft” en genoodigden een voordracht met lichtbeelden gehouuen over den „Oorsprong van- de Gorgo Het onderzoek van den spreker ging uit van een rellefbeeld, dat hy zelf met Paschen van het jaar 1011 met de resten van een ouden Gorgo-tem pel op Korfoe had opge graven en gereconstrueerd met medewerking van professor Dörpfeld. Aan de hand van tai van illustraties, ter beschikking gesteld door Gehelmrat Frobenius uit zyn Onderzoekings- instituut voor Cultuurmorphologle te Frankfort a. d. Main, toonde spr. aan. dat vogel-en slangen- motievei. hun oorsprong vinden In een Oosteiyk cultuurgebied, de en-face-leeuwen In de Wes telijke randgebieden van de Mlddellandsche Zee en dat de Gorgo waarachyniyk In Voor- Azlë Is ontstaan. Uit de zonnemotleven, die In al deze elemen ten aan te wijzen zyn, kan ook de zin van de Gorgo als een zonnesymbool worden vastge steld. Uit de slangenmot leven biykt, dat het niet de d a gzon betreft, doch de n a c h tzon, die volgens het antieke geloof haar weg nam door de onderwereld. De voorstelling van de nacht zon werd wellicht versmolten met het symbool van de onderaardsche slangenkopachtige Moe dergodin. De verdere ontwikkeling van de Gorgo In den geest der Hellenen leidt dan tot de schepping van heeriyke kunstwerken, waar van aan het einde "an de voordracht eenige L laatjes werden gedraaid. De voordracht vond grooten by val der toe hoorders en by de gedachtenwisseling de toe stemming der in de „werkgemeenschap" veree- nigde geleerden. Professor Loinmel (Frankfort a. d. Main) heeft een zeer belangrijke voordracht gehouden, over „Die Hochzelt des Soma". Hy gaf een dul- deiyk inzicht in de Indische mythologie haar arische en voor-arLsche elementen. Voorts hebben voordrachten gehouden: pro fessor Vollgraff (Utrecht) over ,,Het paard in het geloof aan den dood” en-Dr. Aitheim (Frankfort a. d. Main) over „het wezen van de etruskische vrouw als sociale verschyning”. Op Iedere voordracht volgde onder leiding van den ex-kelzer een levendige discussie, waaraan behalve de reeds genoemde geleerden deelnam professor W. Otto (Frankfort a. d. Main), die belangrijke mededeelingen deed. X Is wel droevig, dat Ik In de acht dagen die in de plechtige omgeving van den Volkenbond doorbracht, slechts vyf spannende, eclit achelyke minuten beleven mocht. Dat waren de vyf minuten van de redevoering van Motta, den Zwltserschen Bondspresident, waarin deze de diepere oorzaken aangaf van den afkeer der Zwitsers voor de Sovjet-republiek Het ft alwéér eenlgen tyd geleden, maar het biyft actueel. Die man sprak met heel z’n ziel Het was heel eenvoudig, maar het was schoon' Toen had u de gedelegeerden moeten zien en de verbazing op hun gezichten moeten lezen over «zoooveel naïveteit”. Toen begingen aan X emde van zyn reae ae meeste voorst.mmers voor ae toelating van Rusland de onvoorzichtigheid lang en warm fe applaudlsseeren. wyien Barthou staarde op zyn nagels, Massigli bestudeerde z'n voeten. Belden zetten ze Xi hoogen rug Het was nog geen kwartier geleden, dabde president by oe opening van de zitting had gezegd: „Myns heeren, als u het goed vindt, zullen we begin nen met de gebrulkeiyke photographische op- mune!" Een man met een zwarten doek riep: Jflet meer bewegen!" en werkte met een groot toestel, waaruit ik minstens verwachtte een koppel wilde eenden (de woordspeling met het Fransche „Canards” Is niet te vertalen, maar tngewyden vatten hiermee de bedoeling) te zul- z'n neus. „1 kregen, die dol verliefd op haar was. Ze was woe dend, toen ze ontdekte dat het geen goud was. En doe dat pis tool nu maar weg. Dat staat nog bespotteiyker dan dat rommeltje’’ „Wat ’n strop!" mopperde de inbreker, en hy stak de revolver In een der zakken, die hy geleegd had. „Is X waarachtig waar....?” .Alle tooneelspelers zyn X zelfde,” verklaarde het meisje bitter. „Niet te vertrouwen. Nets dan, schyn. O, daar hebben we X pronkstuk van de verzameling.” Ze raapte iets op. dat ook een parelsnoer leek. „Uit den bazar!” riep ze. u alles vinden, wat in uw lyst als noodzake- lyk voor uw proeven stond aangegeven. Ik zou graag zien, dat u het zoo kon schik ken, dat u overmorgen daarheen kon gaan om uw werk te beg.nnen. Er gaat een trein van Fenchurch Streetstaticn naar Tilbury om 1145 ’s morgens en wanneer u hiermee gaat, zal Ik zorgen, dat er een rijtuig aan het station ft om u langs den weg zoo dicht mogeiyk naar de plaats te brengen. Daardoor zult u niet een heele week zooals u had verlangd blijven, maar er zijn ezCTi, die het voor ons noodzakeiyk maken, uw uitvinding zoo spoedig als maar eenigszins mogelyk Is aan de markt te brengen Wat u zslf betreft, hoe eerder uw werk geëindigd ft, des te eerder zult u over uw aandeel In de fondsen kunnen beschikken, waardoor u In staat zult rijn, uw vryheld te gebruiken naar het u het beste lykt Sonja heeft de sleutels van het huls en zal ze u met dezen brief brengen. Zoolang het werk in de hut duurt, lykt het my beter, dat u geheel en al in de buurt biyft. Ik denk, dat u alles, wat u aan voed sel en kcoktoestellen noodig heeft, In de hut zult vinden en u kunt natuuriyk aityd naa’ Tilbury gaan, maar ik raad u sterk af dit te doen, tenzy het bepaa’d noodzakeiyk ft. Afgezien nog van het gevaar, dat u ontdekt mocht worden, zyn wy er ten zeerste op ge steld, dat niemand, die by springstoffen be trokken ft, eenlg v’ermceden kiygen zal, dat experimenten voor een nieuwe stof worden ge- nomen. vp eh seconde of drie stonden het meisje oo den drempel en de Inbreker by de toilet tafel naar elkaar met de oogen te knip pen, verblind door het plotselinge, felle licht. Het meisje had net den schakelaar omgedraaid en de man met de stoppelkin stond een beetje voor spot met het zaklantaarntje In z’n linker hand. Toen vroeg hy: „Wat moet je voor den donder?" Hy kon z’n gevoelens vry gemakkelyk baas, want ze was maar een klein mager ding met een korte, zwarte Jurk, een wit schortje en een wit mutsje. „Wat moet jy voor den donder?” gaf ze flink terug. Hy schraapte z’n keel, liet een parelsnoer, dat hy pas uit het étui had gehaald, uit z’n hand vallen en greep in z’n jaszak. „Ik kom maar even op visite.’’ zei hy; ,4k wou de diamanten van de beroemde actrice Joslne Mendoga wel eens rien. Lieg maar niet, dat Ik verkeerd ben. Ik weet wel beter. Wit .Moet Ik hem nu lezen?” vroeg Ik. toen rij den brief had overhand gd. zy kn’kte; Ik scheurde dus de enveloppe open en haalde er een gevouwen vel van een bloc-note uit. Het was McMurtries schrift, maar de brief droeg geen datum of adres. „Geachte Heer Nicholson, Al de voorbereidingen voor uw werk in Tilbury rijn nu geë ndlgd. Uw werkplaats ligt te het veenland dicht by de rivier, drie mylen ten oosten van de stad en een myl ten westeb van de Cunnocfc-kreet. U kunt er komen zoo wel langs den grooten weg, die er een halve myi landwaarts langs gaat, als langs tte aan- sLbbingen achter den dUh. .Daartoe zal Ik langzamerhand wel In staat zy’n,’’ antwoordde Ik grimmig. ,,Ik neb de laatste drie jaar niets anders gedaan." Met een stille, snelle beweging kwam zy by my en legde haar hand op myn arm. „Heb vertrouwen,” zei zs met zachte stem. „Heb vertrouwen Er zal misschien nog een tyd komen, waarin je een kans krijgt, een kans, die voor jou zal beteekenen vryheld en rijkdom.... en vcor my m s chien. zy draalde het hoofd om. Ik meende, dat ik een traan in haar oog zag glinsteren. Ik begreep, wat In haar omging, maar Ik mocht aan haar gevoelens niet toegeven. Mijn JoutKAri ca OHM SaMTWUJt CZjUlTtW*

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 10