gezinnen Een historische zitting van de Fransche Kamer. Plaats dan een „Omroeper” voor 75. Zoekt gij betrouwbaar Personeel? z Sint Maarten in Düsseldorf I INKOOP PEULVRUCHTEN Richtprijzen vastgesteld Apothekers assistentsexamen TWEE BOERDERIJEN IN ASCH P. KOSTELIJK OVERLEDEN De Sint Maarten-optocht voor hel stadhuis van Düsseldorf Een Ned. zweefvlieg- kamp Op de heuvels van Terlet bij Arnhem Kinderfeest, dat steeds groote belangstelling trekt Nevenbetrekking onder bepaalde voorwaarden toegestaan Een noodtoestand voor vele vereenigingen HET BEROEPSVOETBAL IN ZWITSERLAND ONDERWIJZER-VERZEKE- RINGS-AGENT Voortzetting der proeven AANVARING OP DE WESTER- SCHELDE RADIO-OMROEP MET ééN ZIJBAND bank Doumergue da rede van Bouitson, rechte op het spreekgestoelte, beantwoordend DONDERDAG 8 NOVEMBER 1S34 ï'-< - 1 -sa/' itiwr met haar beide kinderen wachtend aan de radio op het Interview van haar man in Ned. Indië van 4 In Zwitserland verheffen zich op het oogen- bllk overal stemmen die den terugkeer wenschen naar het amateurisme. De toestand is hier zoo moeilijk geworden, dat vele vereenigingen in financieel opzicht voor den afgrond staan. In de eerste plaats zou men de buitenland- sche spelers willen verwijderen. Het heet om.: „Het is onze voornaamste plicht te zorgen voor de vorming van onze eigen adspiranten. Wjj zullen dan wederom achting voor ons zelf krij gen. terwijl de reputatie van he't Zwltsersche voetbal hierdoor de zoo noodzakelijke verster king zou verkrijgen.” De internationale radloconferentie te Lissa bon heeft, naar „Het Handelsblad” meedeelt, besloten de proefnemingen met omroep-ultzen- dingen met één zjjband (systeem-prof. Koo- mans) voort te zetten, hetgeen groote perspec tieven voor den omroep opent. de overweging, dat de uitoefening van het be roep van verzekeringsagent een ongewenschte verhouding kan scheppen tusschen den onder wijzer en de ouders der kinderen, die de school bezoeken. In laatste Instantie heeft de Kroon overwo gen, dat noch de belangen van het onderwijs, noch de goede verstandhouding tusschen den appellant en het bestuur der school of de ouders zijner leerlingen door de vervulling van deze nevenfunctie zullen worden geschaad, mits bet agentschap slechts wordt uitgeoefend buiten de parochie en het ressort der school, waarin nij werkzaam is. De Kroon vernietigde aldus het besluit van Oed. Staten en verleende alsnog de gevraagde vrijstelling aan den heer L.. onder voorwaarde, dat hij het agentschap slechts zal uitoefenen buiten de parochie en het ressort van de school. schokkererwten bruine boonen witte boonen blauwe peulerwten wijker vale erwten plons in alle vormen en afmetingen. Hier ziet men eenvoudige, ronde lampions in bonte kleu ren. ginds op een langen stok een groot masker, gesneden uit een kalebas en met bont, napier beplakt. Hoe groeier de KTTKÏêren. hoe aardiger lliWklUl de lampion. Weken en weken tevoren wordt al gelijmd en geknutseld, want leder wil de mooiste verlichting hebben. Kerken en zep- pelins, dieren en personen, alles wordt nage maakt. Het oog is dan ook gevallen op de heuvels van Terlet bij Arnhem, waar thans de Arnhem - sche Zweefvliegclub de lucht onveilig maakt. De groote opbloei van de Nederlandsche zweefvliegerij in het laatste jaar doet de be hoefte aan zijn vast centrum sterk gevoelen en dit behoeft ons niet te verwonderen, wanneer we eens kijken naar onze Oostelijke buren. Im mers op de „Wasserkuppe” in het Rhöngebergte is door den alom bekenden Duitschen ingenieur Oscar Ursinus het centrum der Duitsche zwe- verij gevormd en daar treffen we nu steeds nog de beste vliegers aan, krijgen we de mooiste vliegtuigconstructles te zien, kortom daar is de hoogeschool van Duitschlands zweefvliegerij. Het groote voordeel van zulke kampen is. dat de sterren aan den zweefvlieghemel zich tegen elkaar kunnen meten, dat gemakkeljjker proef nemingen kunnen genomen worden en dat de industrie een aansporing heeft om met het beste van bet beste in deze kampen uit te komen. Dat de zweverij reeds groote maatschappelijke beteekenls heeft gekregen^ zal een leder wel toegeven, men denke maar aan de ontdekkingen op meteorologisch gebied (thermische lucht - stroomlngen)aan de vliegeroplelding (Amerika oefent zijn militaire vliegers eerst op zweef vliegtuigen, alvorens ze motorvliegles krijgen) aan de constructieve vindingen en nog zoo vele andere dingen. Het streven om een vast Nederlandsch zweef-' vllegcentrum te vormen, is dan ook zeer toe te juichen en we zullen dan maar hopen, dat we in den zomer van 1935 de vertegenwoordigers van een ruim vijftiental zweefvllegclubs ver zameld zullen zien met hun diverse kisten! ustlg. lustig, trallerala, heut' ut Mar- tinsabend da" („Pijn, fijn, trallerala vanavond is het Sint Maarten")' zingen duizenden heldere kinderstemmen op den avond van 10 November in DUsseldorfs straten, bet stadsrumoer overheerschend. AMSTERDAM. Geslaagd de dames: L. A. C. M de Wys. Bussum; L. A B Boer. Rotterdam; M J. van Zoest, Bergambacht en de beer J. P. van der Steur, NU kerk. De Kroon heeft beslist op een beroep, inge steld door O. A. L.. onderwijzer aan de R. K. lagere school te Melderslo, gemeente Horst te gen een beslissing van Oed. Staten van Lim burg, waarbij hem is geweigerd vrijstelling, be doeld in art. 97 der Lager-onderwQswet (het vervullen van een nevenfunctie, in casu agent van de verzekeringsmaatschappij De Neder landen van 1845). Da beschikking van Oed. Staten steunde op Als de groote optocht is geëindigd, wordt er gezorgd voor de hongerige monden. Door de vele giften, is men in staat aan elk kind een of andere lekkernij toe te stoppen. Hiermede is echter het feest nog niet ten einde. Overal vormen zich kleine groepjes, die met hun lam pions van huis tot huis trekken en uit volle borst hun liedjes zingen: „Hier wohnt ein rei- cher Mann, der uns vleles geben kann” („Hier woont een rijke man. die ons veel geven kan"). Dan komt Moeder de vrouw wel aan de deur en verdeelt een snoeperijtje onder de jeugdige zangers. Hier een appel, daar een paar noten of een stukje gebak. Na een leuk dank-lied trekken zij dan wéér verder. Ook voor de volwassenen brengt Sint Maarten iets bijzonders. Des avonds verzamelen zij zich In alle gezinnen en restaurants, in den „Mal- kasten", het clubhuis der Düsseldorfsche kun stenaars voor het tradltloneele Oans-eten. Werkt de vreugde der kinderen aanstekelijk? In ieder geval, gaat het er in DUsseldorfs mooie eet- en vermaak-gelegenheden nooit levendiger en vroolijker aan toe dan op den avond van Sint Maarten. Bonte lampions bengelen boven de hoofden der eindelooze kinderscharen. In alle kleuren schijnen de lampions op wegen en straten, zij weerspiegelen in de étalage-ramen en bestralen de massieve gebouwen der groote Instellingen. Tijdens de avonduren staat de geheele stad in het teeken van dit alleraardigst kinderfeest, dat gevierd wordt in alle aan den Nederrjjn gele gen dorpen en steden, maar nergens met meer liefde en enthousiasme dan in Düsseldorf, dat sinds eeuwen dit mooie, oude gebruik heeft be schermd en In eere gehouden, In deze stad van een half mlllioen Inwoners, waar dit kin derfeest schijnbaar In zulk een scherp contrast staat tot de nuchterheid van bet grootsteedse!» leven en verkeer, iaat de viering een diepen In druk achter. Z H. Ejm. Mgr. I Panta. Aportolbch Vlcarl. In hot vaderland teruggekeerd Het van Antwerpen komende Deensche sa, „Erik Boye” is' Woensdagavond op de Wester- schelde bij Walsoorden In aanvaring gekomen toet bet van zee komende, vermoedelijk Duit sche sa. „Karl Wygand". Naar verluidt, moet de schade zeer ernstig zijn en maakt de „Erik Boye” veel water. Ben viertal sleepbooten is ter assistentie uitgevaren. Men zal trachten het schip op eén zandbank te Betten. Berglngsvaartuigien uit Antwerpen begeven zich naar de „Erik Boye”. Da heer A F Bangort. bekende Mguur la de Amzter damsche De Japanscho Prins Takamatsu, die luitenant Is aan boord van do .Fuse tijdens zijn bezoek aan de noodschoten, welke onmld- doNljk na da typhooncatastropho werden ingoricht Op den avond van Bint Maarten blijft geen kind thuis. Alles neemt deel aan een der vijftig groote optochten, die door straten en lanen trekken, door nauwe sloppen en mooi aange legde parken. De oudste optocht is die van de binnenstad. De kinderen met hun fakkels ver zamelen zich aan den RUn-oever en dan trekt de schier eindelooze stoet door de oude binnen stad. langh de Lambertuskerk met haar scheeven toren, die reeds zoovele dezer optochten langs zich heen heeft zien trekken. De stoet wordt voorafgegaan door een muziekkapel, die voor deze gelegenheid uitsluitend de oude, vertrouw de St. Maarten-liedjes op haar repertoire heeft staan. Het eene liedje noch aardiger dan het andere, In het midden rijdt 8t. Maarten in eigen, persoon op zijn schimmel In een langen witten mantel, met bisschopsstaf en mijter ge tooid. Herauten gaan voor hem uit om plaats te maken, als bet gedrang der ongeduldige jongens en meisjes te groot wordt. Als de stoet op bet plein voor het Stadhuis Is aangekomen, treedt een bedelaar naar voren, die de teugels grijpt van den schimmel .van Sint Maarten. De arme man vraagt dan om een aalmoes. Sint Maarten grijpt zijn zwaard en snijdt hiermede zijn mantel in tweete. De van koude bibberende bedelaar krijgt dan een der helften. De kinde ren zingen onderwijl: J3t. Martin met dem Schwerte tellt. den warmen Mantel unver- weilt" („Sint Maarten heeft niet gedraald. hU deelt zijn warmen mantel met zijn zwaard”). Dan trekt de stoet weer verder en overal waar stj langs trekt, wordt alles in een vroolUken en kleurigen gloed gezet. De straten zijn bevolkt met groote massa's toeschouwers. Het is ook zoo mooi en ontroerend, die echte vreugde, die u tegenstraalt uit zoovele jonge oogen! Vaders en moeders dragen de kleinen, die nog niet mee kunnen loopen, op den arm. En allen houden zij hun lampion krampachtig vast, al is bet ook nog aoo koud. Bet oog kan zich niet verzadigen aan de aee van flikkerende, schommelende lam- Om tegemoet te komen aan den wensch van den handel, dat deze ter zake van den export en handel In peulvruchten niet zal worden uit geschakeld, is op verzoek van de Nederlandsche Akkerbouw-Centraje en in overleg met den handel een regeling omtrent den inkoop van peulvruchten getroffen, waarbij de door de Re giering aan de telers toeegedachte richtprijzen worden benaderd, terwijl anderzijds de handel gevrijwaard wordt, dat zy met tegen deze richt- prijzen gekochte voorraden blijft zitten. Handelaren, verwerkers en exporteurs pentvrachten. die voor een dergelijke, door de Nederlandsche Akkerbouwcentrale te verstrek ken garantie in aanmerking wenschen te ko men. kunnen bij deze centrale bet hiervoor be- noodlgde formulier en contract, met daarbij- behoorende toelichting, aanvragen. De bovenbedoelde richtprijzen, welke zullen gelden op basis van het standaardmonster der Rotterdamsche Korenbeurs, vastgesteld voor doorsneequaliteit van den oogst "34. voor de ge bruikelijke leveringsplaatsen, laten wij hier onder volgen: groene erwten, waaronder vallen kroonerwten. f10 20 per 100 KG. f 1226 per 100 K G. f 12.20 per 100 K G. f 15.20 per 100 KG. f1020 per 100 K.G. f1026 per 100 K G. platte capucijners, Hoornsche zoowel als Mans holt capucjjners f 1220 per 100 KG. roeijnerwten of wel grauwe erwten f1220 per 100 K G. De bovengenoemde richtprijzen zullen voor Iedere maand met 10 ets. per 100 K G. worden verhoogd, te beginnen met de maand Decem ber 1934. Afwijking van deze richtprijzen mag naar evenredigheid plaats hebben voor afwijkende kwaliteiten en afwijkende leveringsplaatsen. één en ander overeenkomstig het bestaande handelsgebruik. Te Berghem is Woensdagochtend brand uit gebroken in twee boerderijen, bewoond door de gezinnen van Schayk en v, d. Wielen. Wegens gebrek aan goed materiaal kon de brandweer niet veel uitrichten, zoodat beide perceelen spoedig geheel afgebrand waren. De bewoners konden zich ter nauwemood in veiligheid stellen. Verzekering dekt de schade. Reeds sedert eenlge jaren kent ons land zijn zweefvliegkampen, doch deze waren meesten tijds op verschillende terreinen en helaas niet altjjd op de voor zweefvliegers gunstigste. Op de kortgeleden gehouden ledenvergadering1 van den Bond van Nederlandsche Zweefvllegclubs is evenwel het besluit genomen, op initiatief van den heer De Haas, voorzitter van de Am- hemsche zweefvliegclub, im alles in het werk te stellen om te komen tot een vast Neder landsch zweefvliegcentrum en wel op een der zweefvhegterreinen. Op genoemde vergadering is een commissie aangesteld welke de volledige voorbereiding hiervan op zich zal nemen en waarin behalve de heer De Haas, ook andere bekende figuren op zweefvlleggebied zitting hebben genomen. Hoewel ons land genoeg terreinen bezit, waar de zweefsport beoefend wordt, zijn deze toch nog lang niet geschikt voor een zweefvliegkamp. Immers men moet er kunnen kampeeren c.q. barakken kunnen opslaan, er moet op elke wijze gestart kunnen worden, dus zoowel metgumml- kabel. keerrol en Her, als met een motorvlieg tuig. Verder moet het terrein gelegenheid bie den tot zweven in opwindgebleden, als ther misch, dus In thermische luchtstroomingen. Tevens moet het terrein gemakkelijk te bereiken zjjn. terwijl er ook rekening gehouden moet worden met de aanwezigheid van natuurbaden en dergelijke. Hoe centraler dit Nederlandsch zweefvllegerscentrum ligt, des te beter. Na een korte ongesteldheid is te Heer Hugo waard. In den ouderdom van 43 Jaar overleden de heer P. Kostelijk Pzn., lid der Provinciale Staten van Noord-Holland. De heer Kostelijk was in leven bovendien dijkgraaf van den polder Heer Hugowaard. lid van den gemeenteraad van Heer Hugowaard, kassier der Boerenleenbank en voorzitter der Coop. Ver. Nieuw Leven. FOTOREPORTAGE De oudste dochter van dan Japan*chen Keizer tijden* haar bezoek aan het gr al van wylaa Keizer Me# Door de gemeente Tilburg worden buizen-leidingen gelegd, waardoor het alvalwater dar stad naar een centraalpunt wordt gevoerd, waar In laboratoria zeep an andere grondstoffen eraan worden onttrok ken en al* nieuw fabrialuproduct In den handel komen i' - r

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 14