Khaft' van VERTROUWEN Wardenier geeft uitleg RADiaPROGRAMMA Horst is h kwestie 1934 Kind doodgehongerd De Clearingwet Herclassificatie Groot warenhui* in elkaar gedrükt rtisch® Het voorstel ingetrokken? Wederom inbraken te Os» MOTORRIJDER TE WATER. Geen persoonlijke ongelukken Kort daarop levenloos opgehaald LEENING NED.-INDIË 1934 TEELTBEPERKING Gecompliceerde botsing te Diemen den „UIVER”-VIERING IN INDIÊ TRAGISCH EINDE RETOURVLUCHT NAAR AUSTRALIË „De geheele internationale pert hangt aan de telefoon!” Een spaarbankboekje vervAlscht EERSTE KAMER BIJEEN GEROEPEN AUTO ONVERLICHT LATEN STAAN Na advies der omroepvereenigin- gen met spoed een wets- ontwerp? EEN WINDHOOS OVER HET WESTLAND Het gemengd omroep bedrijf GEEN GROENTEN NAAR DUITSCHLAND In acht dagen mogelijk, volgens Jones Overstroomingen in Indië Al» Fokker plannen maakt pï\nen. Inschrijving op 16 November tegen een koers van 100 pet. Verslag op het ontwerp verschenen Terwyl twintig jeugdige boefjes reeds zijn gearresteerd Ook in alle andere vleeschwaren j levert KRAFT steeds het fijnste Ontslag van rechtsvervolging ge- eischt voor de ouders en plaat sing van den man in een krankzinnigengesticht Technische Hoogeschool De dader, een werlclooze kantoor bediende, aangehouden Het beginsel, waarop zyn brand stoflooze motor berust R OOKWORST Vrijdag 9 Nov. Sterker inkrimping voor groven tuinbouw DONDERDAG 8 NOVEMBER 1934 Blyf kalm den 7.15 WIJ te 4 A der clearing, wanneer deze een- ilyk ia gebleken, zooveel mogeiyk De verbinding is verbroken en we zijn een ervaring rijker geworden. De ervaring, dat het Nederlandschen vllegtuigbou- pad van dezen wer ook niet over rozen gaat Zoowel de officier als de verdachten teeken- den hooger beroep aan. Nadat op een vorige zitting geen resultaat was bereikt met het hooren van beide verdach ten in elkanders bijzijn, had de procureur-gene- raal een psychiatrisch rapport en een reclassee- ringsrapport gevraagd. In de zitting van Woensdag werden belde ver dachten afzonderlijk gehoord. Ondanks een zeer lang verhoor blijven zij hun bekentenissen, voor de politie en den rechter-commlssaris afgelegd, loochenen. Aan verdachten is ten laste gelegd, dat zij hun kind, een Jongetje van nog geen twee maanden oud. voldoende voedsel heb ben onthouden en het aldus hebben laten doodhongeren. waar- doen tuin besproeit en waar zes beeld op staat. Met een vinger kan men tuuriyk den druk niet overwinnen, doch ..Mijn plannen, voor Engeland. Nederland. Ameriga? Engeland, zegt u? Natuurlijk, er is het een en ander in de maak, maar alles moet toch z'n tijd van voorbereiding hebben! 'k Ben om vier uur naar bed gegaan en om zeven uur was ik er weer uit! De geheele in ternationale pers hangt aan de telefoon. Be richten duiken op. in alle steden, in alle lan den: ren. BATAVIA, 1 Nov. (Aneta.) Ter gelegenheid van de feestelijke ontvangst van de „ülver” op TjiliUtan Is aan alle Batavtascbe scholen mor genochtend vrij gegeven. DJEMBER. 7 Nov (Aneta.) Om 9 30 pas seerde de ..ülver” Djember cirkelde vfjf mi nuten boven de aloon-aloon. het centrum van oe plaats, waar een menigte van duizenden het vliegtuig toejuichte, om daarna naar Soerabaja door te vliegen. KU.rxnaoltG 1361 M 1130 Herald Andersen’s ensemble 2.50 CarlRydahl's instrumentaal ensmble 7.30 Gramofoon- muziek 9 45 Llederrecltal 10.25 Don- de’s dansorkest. Voor het Gerechtshof te Arnhem stonden Donderdag terecht de 31-jarige arbeider J. 8. R.. uit Hasselt en zijn echtgenoote J. R.. 27 Jaar, belden gedetlnêerd. Zij zijn door de recht bank te Zwolle wegens doodslag veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. De officier van justitie had tegen ieder acht jaar geëiacht. 1 aan meegedeeld, op welk principe zijn De vriendelfjke hotel-telefonlste verbindt ons met de suite van Anthony Fokker. Er verloo- pen enkele minuten, dan klinkt de stem van den beroemden vliegtuigbouwer ons in de ooren, haastig, nerveus PONTIANAK. 7 Nov. (Aneta) Tengevolge van den zwanen regenval en abnormalen water stand in de Melawl-rivier hebben hier over stroom ingen plaats gehad. De waterstand in deze rivier bereikte een hoogte, welke men sinds 17 jaar niet had gezien. De bestuursvestlglng Nangapinoh is overstroomd. Inlandsche winkels en wegen staan anderhalf tot twee meter onder water. Persoonlijke on gelukken zijn niet gebeurd. De opium- en zout- voorraden zijn gered. Het kampement is over stroomd. De militairen zijn in de hooger gele gen cantlne ondergebracht. De Europeesche ge zinnen verblijven in de woning van den gezag hebber. De bevolking huist in verdieplngshulzen en ziekt redding op woonvlotten. In een groot gedeelte van het stroomgebied vzan de Melawl en de zijrivieren wordt groote overlast van het water ondervonden. Alle huizen van 36 kampongs, waarin te ra men negen duizend zielen huizen, staan onder water. De voedselaanplant en de tweede ge Wor sen zijn totaal verwoest. De resident trof af doende maatregelen voor directe voedselvoorziening. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De jonge Wardenier uit Wolvega heeft „Het Volk” ■- brandstoflooze motor berust. Meldden we dezer dagen, dat de exporteurs in het Westland nog voorzichtiger zijn gewor den, nu het clearing-verdrag met Duitschland is opgezegd, ook uit andere centra van groen- ten-export bereiken ons berichten, dat de uit voer van tuinbouwproducten vrijwel is stop gezet. Dinsdag werd de 74-jarige H„ wonende te 's-Oraveland, terwijl hy op den Vaartweg fiet ste, door een hartverlamming getroffen. De man viel van de flets en werd in een naburige woning binnengedragen. Een arts kon sleed a den dood constateeren. Een reclasseeringsambtenaar rapporteerde, dat op het Kamperelland de publieke opinie meen de, dat de vrouw gehandeld had onder Invloed van den man. De procureur-generaal, mr. Cnoplus, geloofde niet, dat doorloopend bij de ouders de opzet tot dooden heeft voorgezeten. De tenlastelegging van doodslag laat spr. daarom varen. Het sub sidiair ten laste gelegde, het misdrijf van ver lating van hulpbehoevenden acht hij bewezen. DAVENTRY, 1500 M. 13.10 Het New- Vlctorla-Clnems-Orkest o. 1. v. Sydney Pha ser 1.35 Kamermuziek 8 20 Het BBC- dansorkest o. 1. v Henry Hall 11 35 Har ry Roy en zijn orkest. PARIJS (FONTE FARISIEN). 313 M. - 6.57 Gramofoonmuzlek 7.10 idem 7 50 idem S.10 Idem 0.20 Tlo c'eet mol”, operette van Henri Duvernols. F4RIJS (RADIO), 1648 M. 12.50 Po pulair concert o. 1. v. Luclen Ooldy8.30 idem 10 50 Dansmuziek. WARSCHAU, 1345 M. 7 35 Phllharmo- nlsch orkest o. 1. v Sidney 9.50 Concert 10.25 Raczynski's dansorkest. BEROMVNSTER. 540 M. 3.30 Het om roeporkest o. 1. v. Hermann Hofmann 4.30 Gramofoonmuzlek 5.30 Populair concert 6.10 Gramofoonmuzlek - Sollstenconcert. HILVERSUM. 301 Gramofoonmuzlek Wegens de verminderde toerekenings vatbaarheid van de verdachten moest hij ontslag van rechtsvervolging else hen, met opsluiting van den man In een krankzinni gengesticht voor den tijd van één Jaar en vernietiging van het Zwolsche vonnis. De Ministers van Financiën en Koloniën ma ken bekend, dat zij de Inschrijving openstellen op 50 000 000 4 pet. schuldbewijzen aan toon der ten laste van Nederlandsch-Indlë, tezamen vormende met het reeds bij openbare Instellin gen geplaatst bedrag van 100.000.000 de 4 pet. Nederlandse!)-Indische Leenlng 1934 (gegaran deerd door het Koninkrijk der Nederlanden) op 16 dezer tot den koers van 100 pet., te Am sterdam: bij De Nederlandsche Bank N.V.; te Rotterdam: bij de Bijbank van De Nederland sche Bank N. V., alsmede bij de agentschappen van de Nederlandsche Bank N. V. elders. De storting van het verschuldigde wegens toegewezen schuldbewijzen moet geschieden ten kantore van inschrijving op 4 December. De noteering ter beurze van Amsterdam en Rotterdam, zoomede van Batavia, zal worden aangevraagd. Het bedrag van ƒ100.000.000 is tegen een koers van 99 y, pet. en hooger bij openbare instellingen geplaatst. De leenlng is verdeeld In schuldbewijzen aan toonder groot 1000. 500 en' 100. Coupons betaalbaar 1 Juni en 1 De cember. llng, welke thans wordt voorgesteld, niet langer dan strikt noodzakelijk is. zal handhaven. Somihige leden meenden, dat het treffen van maatregelen en het sluiten van verdragen krachtens deze wet tot gevolg zullen moeten hebben een scherpe Regeeringjcoatrole op den uitvoer. Benige leden achtten het.aanbevelenswaardig. de uitvoering van de wet "in handen van den Minister van Economische Zaken te leggen. Gevraagd werd, op welke wijze de Regeerlng voornemens is. het noodlge contact met het bedrijfsleven bij de uitvoering der wet en in het bijzonder bij het sluiten van verdragen en overeenkomsten te onderhouden. Zeer vele leden maakten zeer ernstig bezwaar tegen de bevoegdheid om bij algemeenen maat regel van bestuur af te wijken van bestaande wetten. Die bevoegdheid staat op gespénnen voet met de grondslagen van ons Staatsbestel. Aan een nota naar- aanleiding van het Ver slag over het Wetsontwerp houdende nieuwe regelen tot afweer van nadeelige gevolgen van beperkende bepalingen Inzake het Internatio nale betalingsverkeer, wordt het volgende ont leend. De regeerlng ziet In de gevraagde uitbreiding harer bevoegdheid geenszins een middel om tegen landgenooten op te treden, doch slechts om het effete maal noodzafel zeker te stellen en ontduikingen tegen te gaan De regeerlng verneemt met voldoening, dat haar voornemen om ook tegen andere landen, welke het betalingsverkeer hebben bemoeilijkt, tot Ingrijpende maatregelen over te gaan. In stemming heeft ontmoet, hoewel de regeerlng van meening is. dat hierbij de uiterste voorzich tigheid geboden is. Zij wijst er bovendien op. dat door het ingrij pen, dat het algemeen belang kan gebieden niet vermeden kan worden, dat belangen van indlvidueele ondernemingen worden aangetast, doch dat zulks nimmer tot eenlgerlei aanspra kelijkheid harerzijds zal vermogen te leiden De regeerlng Is van oordeel, dat de voorge stelde regeling niet geacht kan worden meer ultaonderiyk te zijn dan de bestaande. Hoewel de voorgestelde regeling niet aan een termijn gebonden werd, geeft de regeerlng gaarne de verzekering, dat zij van deze regeling niet lan ger dan zij in 'stands belang strikt noodzake lijk zal achten, gebruik zal maken. Naar wij vernemen. Is de Eerste Kamer der Staten-Generaal door den voorzitter, in overleg met de Regeerlng. bijeengeroepen tegen Maan dag 12 November as., des avonds te half negen uur. met het oog op het wetsontwerp; Interna tionaal Betalingsverkeer 1934. Cathcart Jones vindt den tijd, dien hij noodig heeft gehad om met Ken Waller naar Mel bourne en vandaar terug naar Londen te vlie gen, niet zoo best. ZU hebben er dertien dagen voor noodig gehad, wat op zich een record was. Jones heeft tijdens een noenmaal medege deeld. dat deze „trip” gemakkelijk in acht da gen zou kunnen worden gedaan. Men zou vier dagen op den héén- en vier dagen op den terugweg noodig hebben, zonder het geringste ongemak voor piloten of passagiers Jones wil daartoe de route verdeelen in etappen van 1200 mijlen en dan van zonsopkomst tot zonsonder gang vliegen. LUXEMBURG. 1304 M. 8 06 Gramc- foonmuzlek 8.30 Persberichten. Vervolg gramofoonmuzlek 12.30 Middagconcert door het Radlo-orkest o 1. v. Henrl Pen eis. 1. Ouv. „Don Pasquale”, Donizetti. 3. Elntnal kommt der Tag. Benatzky 3 Ma non Leacaut, Puccini. 4. Slamealache Wachtparade, Llncke. 5. Dornröachen. TscbalkofaklIn de pauze: berichten 1 35 Het Radlo-orkeet o I. v Henrl Peneis Fragmenten uit Opera'a-comlque. 1. Fanta sie „Lakmé”, Leo Delibes. 3. Intermezzo uit de 3e acte van ..Louise", Charpentier 135 Gramofoonmuzlek 1.50 Koersen. Vervolg gramofoonmuzlek 2.20 Koereen 4.05 Idem 6.50 Concert- en dansmu ziek 7 50 Sportberichten 7.55 Hol- landeche uitzending. Radio-cabaret. 1. Fox trot uit de film ..Het Congres Danst”. Lelah en Heymann 3. La Danae a travers le Tempe. Mlsrakl 3 Duif en Vliegmachine. 4. Op de Wandeling. Fanser. door Marlette Serie. 5. I'm gonna play down by the Ohio door de Wahsboard Rhythm Bovs 8.30 Persberichten 8 40 Zangrecital door Madeleine Farrére. 1. Chanson provencale Dell' Acqua 3. Quo vadls. Nouguës 8 55 Koersen en berichten 9.00 Vervolg zang- recltal. 1. Le Collbrl. Chausson 2 La Bo hème. Leoncavallo 9 10 Gevarieerd con- MILA4N. 369 M. 4 30 Vocaal concert 5.15 Gramofoonmuzlek 8 05 Geva rieerd pogramma 9.05 Gramofoonmuzlek. ROME, 421 M. 4.30 Populair concert 5 15 Gramofoonmuzlek 8 05 ..Paga nini”. operette van Lëhar. WEENEN, 507 M. 6.50 Opera-uitzen ding 9.30 Populair concert o. 1. v. Josef Holzer 11.10 Schrammelmuzlek. Het groote verschil Is echter, dat de lucht na de cylinders gepasseerd te zijn, naar een lucht ledige kamer wordt gevoerd, die luchtledig blijft, doordat door middel van een zijdeling- echen drukcompressor met tegendruk, lucht weer naar het reservoir gevoerd wordt, vanwaar zij eerst is gekomen. Er heeft dus een voortdu rende circulatie plaats van het reservoir met gecomprimeerde lucht naar den motor en vla de luchtkamer weer naar het reservoir. Op den Rijksweg, dicht bij het kruispunt Hakkelaarsweg. zijn Dinsdag twee vrachtauto's tegen elkaar gebotst. De bestuurder van een der wagens had dezen stop gezet, om een her stelling aan te brengen, maar daarbij verzuimd het achterlicht te laten branden. Van de rich ting Mulden naderde een personenauto, waar van de bestuurder nog juist tijdig genoeg den stilstaanden vrachtauto ontdekte, om een bot sing te kunnen voorkomen. HIJ wierp het stuur scherp naar links, waardoor echter de schijn gewekt werd, dat deze wagen de Hakkelaars- brug sou optljden. Inderdaad verkeerde de be stuurder van een vrachtauto, welke kort achter dep personenauto reed, in deze meening, soo- dat hij rechts bleef rijden. Maar niet soodra was het zicht vrijgekomen, of het bleek dat de bestuurder van den vrachtauto vlak voor zich Hjn stilstaanden collega had. Nu veranderde hij plotseling van richting, om zoodoende zijn wa gen op den berm te sturen, en een botsing te vermijden. Echter was daarvoor de afstand reeds te- klein geworden, zoodat de laatst gearri veerde vrachtauto op den onverllchten wagen liep, waarbij belangrijke schade veroorzaakt werd. De bestuurder bleef ongedeerd. De rijks- evldwachter van Mulderberg maakte proces verbaal op tegen den chauffeur, die zijn vracht auto onverlicht op den weg had laten staan. Een windhoos heeft In verschillende plaatsen van het Westland baar kracht doen gelden, waarvan op de kweekerjj van den heer G. Looye te Honaeleradyk de duidelijkste bewijzen werden nagelaten. Een groot warenhuis, met een oppervlakte van ongeveer 90 R.R., were totaal tegen <|en grond gedrukt. Dit warenhuis was bedekt met 900 eenruiters, en het laat zich begrijpen dat na het werk der natuurelementen, er niet veel van over was. Hoogstens 200 ruiten zijn heel gebleven, de overige 700 zijn aan scherven géslagen. Ook van het houten geraamte van het waren huis is niet veel meer over dan wat gebroken balken en planken. Een aantal perzikenboomen, die in de kas stonden, hebben nog even weerstand geboden doch daardoor wrong het overige gedeelte van het warenhuis zodanig, dat de verwoesting nog radicalèr werd. Overigens schijnen de elementen het wel op dit warenhuis te hebben begrepen, want eenige jaren geleden werd het eveneens een prooi van een windhoos en werd het evenals nu, tusschen een groote vlakte van kassen en warenhuizen uitgekozen voor verwoesting. Opmerkelijk ts dat aarrtanere kassen, en Tok 1 woonhuis dat slechts op enkele meters van het vernielde warenhuis staat, totaal geen schade is aangericht. De windhoos heeft zich voorts om. laten gelden op de kweekerü van den héér L. Kuyvenhoven te Naaldwijk waar ongeveer 100 eenruiters aan scherven gingen, terwijl op een andere kweekerjj ongeveer 75 ruiten werden vernield. Op enkele andere kweekersen zijn kleiner aantallen ramen aan stukken geslagen. Een groote hoeveelheid lucht wordt samenge perst In een ketel. Dit geschiedt door middel van een gewonen motor en gaat aan het eigen lijke functionneeren van den brandstofloozen motor vooraf. De samengeperste Jucht wordt naar den motor geperst, die een aantal cylin der» bevat, waarvan de helft der zuigers naar boven en de andere helft naar beneden werkt, net als bij een gewonen motor. Eveneens als bij een gewonen motor brengt de excentriekschijf de draaiende beweging tot stand. Inzake het te stichten gemengd omroepbe drijf vernemen wij. dat de commissie van den zenderbouw, de z_g. commlssle-Van Boeyen, haar werkzaamheden heeft beëindigd en een eindrapport met bijlagen aan den Minister van Blnnenlandsche Zaken heeft toegezonden. Minister de Wilde, die met de conclusie van het rapport instemt zal het alvoren» den Inhoud ervan In een wetsontwerp te verwerken, om advies toezenden aan de vier voornaamste om- roepvereenlglngen. Daarna zal het betreffende wetsontwerp met spoed In de Kamer worden gebracht. Aangezien vertegenwoordigers van de vier groote omroepvereenlgingen In de commissle- Van Boeyen deel hebben gehad aan het tot stand komen van het rapport, kan worden ver wacht, 'dat het advies der omroepvereenigln- gen niet anders dan gunstig zal luiden. BERLIJN, 357 M. 3 30 Het kleine om roeporkest o. 1. v Willy Sterner 5 50 Wil- helm Strienz zingt 8.20 Het omroepor kest 1. v. Otto Frickhoeffer. eert door het Radio-Orke«t o. i. Henrl Pen»is 1. Ouv. „Bgmont”. Beethoven. 2. Wal® .JAon Rêve”. Waldteufel. 3. Souvenir de Chopin. Chopin-Fetras. 4. Der verllebte Jim. Königsberger. 5. Souvenir du Tréport, Clément. 6. Pastorale. Plemé 9.50 Hille- concert 10.05 Vervolg gevarieerd concert. 1. Cockney-suiteKetelbey. 2. Cendre» de Roses, Valse triste. Arnold. 3. Stkndchen, Heykens. 4. In het Witte Paard. Benatzky. 5. La Lettre de Manon. Gillet. 6. Un peu d’amour. 81 lesu. 7. 5e en 6e Hongaarsche dans. Brahms. 8. Die Mühle im Schwarz- wald. Kilenberg. 9. Marsch, Vaulet 11.00 Dansmuziek van gramoloonplaten. BRl KSEL, 434 M. 12.20 Het omroep orkest o. 1. v. Franz André 1.30 Gra- mofoonmuzlek 8.20 Concert door de Ko ninklijke Harmonie van militaire oorlogs verminkten en invaliden 9.40 Voortzet ting concert 10.45 Dansmuziek. BBURHBL, 322 M. 1.30 Orkestconcert o. 1. v. Paul Douliez 1.50. Zangin ter mezzo 2.05 Orkestconcert 5.20 Beroemde sa- lonorkesten spelen (gr.pl.) 6.50 Het om roeporkest o. 1. v. Franz André 8.23 Het symphonle-orkest 8.50 idem 9.20 id. 9 50 idem 10.30 Vlaamsche volksliede ren. HAMBl kG. 332 M. 12.20 Grammofoon- muziek 3.20 Concert 8.20 Gevarieerd muzikaal programma 10.20 Populair con- eert door het omroeporkest o. 1. José Klbenschüt*. KEULBN. 4M M. 12 40 Het kleine om roeporkest o. 1. v. José Elbenschütz 3.20 Het groote omroeporkest o. 1. v. dr. Wilhelm Busch kot ter 6.20 Gramofoonmuzlek 8.20 Kamermuziek. D«lfL Geslaagd voor het candldaatsexamen voor werktuigkundig Ingenieur; A. Hooteen, geboren te Gorlnchem. Buitenzorg. 7 Nov. (Aneta) De waterochade in de omgeving van Nangapinoh wordt voor- looplg op 30.00 geschat. De Gouvemeur-Generaal seinde het volgen de aan den Resident van Pontianak: „Vertrouw dat door u alle' maatregelen getroffen om Nangapinch-ingezetenen tegemoet te komen en getroffen kampongs steun te verleenen”. Mr. Mulder, uit Ede, den man verdedigend, betwistte de elementen van de dagvaarding. Hl) legde er den nadruk op, dat de zorg voor den zuigeling op de vrouw neerkomt, en daarom ook de verwaarlooring. De bekentenis achtte spr van onwaarde. HU vroeg vrijspraak of uiter ste clementie. Mr. Everts uit- Arnhem, voor de vrouw plei tend, meende, dat de vrouw door den Invloed van den man tot ongeloofelijke passiviteit Is ge komen. Toen zij bemerkte, dat haar man niet van kinderen hield, is zU ertoe gekomen haar kind te verwaarloozen, evenwel zonder de be doeling, het te laten sterven. Spr. vroeg vrij spraak, in leder geval een clementer behande ling dan van den man. De uitspraak werd bepaald op 15 November. Da noodzakelijkheid van het treffen van in grijpende maatregelen op het gebied van het internationale betalingsverkeer, als in het on derhavige wetsontwerp in aansluiting aan de thans reeds bestaande voorschriften worden voorgesteld, werd algemeen erkend. Dat de uitbreiding van de bevoegdheden der Regeerlng daarbij niet kan worden vermeden, betreurde men. Zeer vele leden meenden, dat de Regeerlng op enkele punten verder gaat dan voorshands noodig is. Dat de Regeerlng niet geaarzeld heeft snel en krachtig op te treden, nu de uitvoering van één der drie tot dusverre gesloten clearlng- verdragen, nJ. dat met Duitschland. tot ern stige moeilijkheden aanleiding heeft gegeven, een optreden, waarvan dé indiening van dit wetsontwerp als een onderdeel werd beschouwd, vond algemeene waardeering. Men meende stellig te mogen verwachten, dat de Regeerlng de zeer uitzonderlijke rege- Verschenen is het Verslag nopens het wetsontwerp houdende nadere regelen tot afweer van nadeelige gevolgen van beper kende bepalingen inzake het internationale betalingsverkeer. Een tjjd geleden heeft een stempel fabrikant voor een spaarbank, die in Rotterdam verschil lende filialen heeft, twee stempels gemaakt, één met het woord „gestort" en één met het woord „terugbetaald'’. De vorige week kwam by deze zelfde fabri kant een jongeman, die zijn naam niet opgaf en die precies dezelfde stempels bestelde. De fabrikant vond dit nog al vreemd en deed er mededeellng van aan de politie. Afgesproken werd toen, dat de fabrikant in de stempels voor den jongeman een kleine wijziging zou aanbren gen. die een leek niet zou opmerken. De vorige week kwam in een der filialen van de spaarbank een man met een spaarbank boekje. dat een tegoed vermeldde van 1600 gul den. waarop hij 1200 gulden terug vroeg. De kassiers der verschillende filialen waren natuur lijk gewaarschuwd, zoodat deze bij aanbieding van spaarbankboekjes deze nauwgezet contro leerden. Deze contrdle duurde nog al lang en de aan bieder van het boekje moet daardoor argwaan hebben gekregen, want hij nam de vlucht,met achterlating van het boekje. Bij nader onder zoek bleek dit een gestolen spaarbankboekje te zijn, waarop met de valsche stempels een groot aantal bedragen als tegoed en als betaald waren Ingeschreven, zoodanig, dat het eindcyfer ten slotte een tegoed van 1600 gulden aangaf. Naar we vernemen zal dezer dagen officieel worden vastgesteld, m hoeverre of in het Ko mend teeltseizoen de tuinbouw zyn productie nog zal moeten Inperken. In verband met het feit dat thans voor de kweekers de tyd voor het nemen van maat regelen daartoe gekomen is, ia m tuinbouwkrln- gen reeds herhaalde malen aangedrongen op het doen van mededeellngen. Naar we vernemen ligt het In de bedoeling dat voor den graven tuinbouw, voor zoover be treft bedryven grooter dan 10 HA., een scher per beperking wordt toegepast, hetgeen dit Jaar noodzakeiyk is gebleken. Voorts zal worden bepaald, dat het door de tuinders te beperken percentage, op hun bedrijf steeds aantoonbaar moet zyn. Wat betreft de teelt van sla. zal voor het ge heele tand een regeling worden getroffen, dat zoowel onder z.g.n. ptatglas. als in kassen en warenhuizen, niet meer dan 20 stuks per raam mogen worden geplant. In kassen die ouder zyn dan 5 jaar, mag in t geheel geen sta worden geteeld. Voorts zal dit Jaar het naleven der bepalingen scherper worden gehandhaafd, dan tot nu toe het geval was, zulks aan de hand van de inge- stelde Tuchtcommlsrie. Omtrent het verleenen van een teelt vergun ning aan het bedryf, dan wel aan den kweeker zelven, is nog geen beslissing genomen. Men kan dit volgens Wardenier het best ver- geiyken met een waterslang, waarmee men den atmosfeer byvoor- na- tuuriyk den druk niet overwinnen, doch met een kraan, die een zydellngschen druk op het water uitoefent, houdt men den waterstroom tegen. ik, hef kleine HSPIRIW tabletje In dezen vorm laat dit bericht aan duideiyk- heid veel te wenschen ovK. Heeft de regeerlng haar voorstel reeds ingetrokken? Dat is zeer onwaarschijnlijk, aangezien de bespre king nog hangende is in de sub-commlssie van het georganiseerd overleg. Voordat deze tot een definitief besluit is gekomen, zou een terug trekken weinig zin hebben. Zal de Regeerlng het voorstel Intrekken. Wanneer dat zóó vast staat als het Tilburgsche orgaan suggereert, waarom laat zy dan het georganiseerd overleg rustig door beraadslagen? Dan heeft dit geen nut meer» Is het arschyniyk, dat de her classificatie niet zal worden voorgesteld? wy hebben daarover onzerzijds informaties inge wonnen en vernomen, dat die waarschijnlijk heid zelfs zeer groot is. Men vóórziet een krach tig verzet en prikkelt de ambtenaren In dezen tyd met graag. Bovendien wordt de bezuiniging, die de betreffende herclassificatie zou opleve ren op zeker niet meer dan mlllloen geschat. Het is dus zeer goed mogelljk. dat de regeerlng nog ter elfder ure op haar schreden terug keert. doch het bericht dat zy dit reeds heeft gedaan of vast voornemens ts dat te doen, kan men als voorbarig beschouwen. HUIZEN. 1875 M. NCRV —8 00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Gramo foonmuzlek 10.30 Morgendienst door de. Job J van Petevem 11.00 BespelUig van het studlo-orgel door S P. Visser 1140 Gramofoonmuzlek 13 00 Politiebe richten 13 15 Leger des Hellskwartlertje 13.30 Concert uit de Pieterskerk te Lel den door Leon Mens, orgel, m. m. v. Hen riette Scala, sopraan en Charlea van Ister- dael. cello 1 45 Gramofoonmuzlek 3.00 Enaemble Van der Horst 2.30 Lezen van Chr. Lectuur 3.00 Ensemble Van der Horst 3 45 Verzorging zender 4 00 Duetten door Karin Maria Kwant, aopraan en Aibet In der Mauer, tenor. A d vleugel LUie Bouman 5.00 Declamatie door Jeger 5.45 Grariiofoonmuzlek 6.30 Behan deling van de cyclamen >n de huiskamer’’ door A. J Herwlg 7.00 Politieberichten en Ned Chr. Persbureau 7 15 Gramo foonmuzlek 7 30 Literair halfuurtje 8.00 Gramofoonmuzlek 8.15 Liederenre cital door Laurens Bogtmann. bas A d vleugel: Jeanne de LangeKooyman 8 35 Gramofoonmuzlek 8 45 Vervolg liederen recital door Laurens Bogtmann - 9 00 F J. Jena: „De opvoeding van de Indo-Europee- sche Jeugd" 9 30 Het NRCV-kleln-orkest o. 1. v Piet v d Hurk 11.15 Gramofoon- muziek 11.30 Sluiting. wij door onze haast de zaak voor wü ons zoo inspannen derailleer en. Dan worden er al pauw orders ge geven, die een seconde later weer moeten worden ingetrokken, dan loe pen wij gevaar dat niet alleen bij ons maar ook bij degenen die om ons heen werken het hoofd op hol slaat. Het hoofd koel houden is Mn ver- eischte voor ieder, die verantwoorde lijk werk heeft te doen, ook al moet dit verricht worden onder omstan digheden, die snel handelen, vlug denken en oogenblikkelijk beslissen vereischen. Blijf kalm! Ondanks het feit dat de gemeentepolitie van Oss de hand heeft gelegd op een jeugdige die venbende, welke een groot aantal kleine in braken in den laatsten tyd had gepleegd, en dit aantal arrestaties is aangegroeid tot circa twintig Jojngelui, is Woensdagnacht nog op verschillende plaatsen van Oss Ingebroken. Onder meer is een in braak gepleegd by de firma Hes. alwaar op het kantoor een aantal sigaren zyn ontvreemd. Tevens is Ingebroken in de volksbazar van de firma Oppenheimer in de Klaphekkenstraat, waar diverse winkel voorraden zyn ontvreemd Voorts is nog inge broken in de beide Frater-scholen in de pa rochie Maria Onbevlekt Ontvangen, waar in alle klassen Missie-busjes zyn geledigd. De inbraken zijn aangegeven by de gemeen te-politie en by de Koninklyke marechaussee, die terstond een onderzoek naar deze brutale inbraken hebben ingesteld Omtrent het resultaat kan nog niets worden gemeld, doch men vermoedt, dat de verschil lende Inbraken door dezelfde personen zyn ge pleegd. Nader vernemen wy, dat de marechaussee te Oss twee verdachten heeft aangehouden. Een bekentenis hebben dezen nog niet afge legd. Daar de aanbieder van het boekje gevluent was en het boekje gestolen bleek, was het dus niet gemakkeiyk den dader op te sporen. Dc stempelfabrlkant had destijds de ondracht van den onbekenden jongeman gekregen op een blaadje papier, dat uit een spaarbankboekje ge scheurd bleek te zyn. Aan den achterkant van deze bladzijde stonden eenige letters van een straatnaam, niet de volledige naam echter, maar het laatste gedeelte en wel tnghstraat met een huisnummer erachter. Men is toen geruimen tyd aan het zoeken gegaan naar de straat, die hier bedoeld moest zyn en men kwam zoodoende aan de Gyzinghstraat. Eerst bleek nog. dat het huis nummer van het uitgescheurde velletje ver- valscht was. maar toen ook dit opgelóst was kon men den dader aanhouden. Hy bleek te zyn de 24-Jarlge kantoorbediende K H. De man is gearresteerd en legde een vol ledige bekentenis af. Dinsdagavond om kwart over tien reed de 63-jarige sigarenwinkelier H. O. Heynen uit Overschle op zyn motor op den 's Gravenweg te Rotterdam. De straat ts hier opgebroken en voor het ryverkee» is een andere route aange geven met borden en lantaarns. H. heeft rich hieraan niet gestoord en is over e«i 1 meter breed voetpad gaan ryden. waarlangs een sloot loopt. Hy is aan bet slingeren geraakt, van het voetpad in de sloot terecht gekomen en wel zoo, dat de motor op hem terecht kwam. Een voorbyganger zag het ongeluk gebeuren en waarschuwde twee mannen die onmlddeliyk reddingspogingen in het werk stelden, zy wis ten den motor op te halen en daarna den be rijder op den wal te brengen, hetgeen vlug ge schiedde. De man bleek reeds te zyn overleden. M. VARA 8.00 10 30 Prgelspel door Johan Jong 11 15 Glel Smit, alt viool en Joh. Jong plano -1130 Gramo foonmuzlek 12 00 Sluiting AVRO 12.00 Het orkest van het Rembrandttheater te Amsterdam o 1 v Daar Hartog» 1-15 Gramofoonmuzlek 2 00 Causerie door Johan Brands: ..De Bloktlult". Muzikale demonstratie door leerlingen 2 30 Gra“- mofoonmuzlek 3.40 Causerie door Amy GroskampTen Have: „Vrouwen en de uitverkoop” 3 00 Gramofoonmuzlek VARA 4.00 Knipcursus door mevr. A. Blan kenvan Kuyk 4 45 Gramofoonmuzlek 5 30 Het Radio Select trio o. 1 v. Willem Drukker 6.00 Bram Blez. hobo en Joh. Jong, piano 6.15 Het Radio Select trio 6 45 Jo Huy. saxofoon en Joh. Jong, plano 7.00 Orgelspel door Cor Steijn 7.38 Overgang naar den versterkten zender 7.50 Gramofoonmuzlek 7.57 Herhaling 806-berlchten 11.00 Gramofoonmuzlek 13.00 Sluiting. De psychiater, dr. Schnitzler.bracht een rap port uit, waarin hy den man en de vrouw sterk verminderd toerekeningsvatbaar verklaarde. De bekentenissen, vooral van de vrouw, moesten als van geen waarde te zyn worden beschouwd. U kunt ze, wat mij betreft, dementee- De een weet nog meer dan de an der en allen weten meer dan Ik zelf! Defini tief valt er nog niets te zeggen, gelooft U me!” Naar de Nieuwe Tllb Crt. verneemt, wil de regeerlng haar herctasslficatle-voorstel terugnemen en de thans bestaande classificatie laten bestaan. Het groote verzet, dat tegen de herclassificatie by de groote politieke party (bedoeld is de R.K. Staatsparty) bestaat, is wel de grootste, zoo niet de eenige reden daartoe. Er zou dan op een andere wijze moeten wor den voorzien, om het bedrag, dat de regeerlng door die herclassificatie wilde bezuinigen, te kunnen besparen. We weten het wel. De tijd is jach tig en enerveerend en het is niet steeds doenlijk zijn evenwicht te be waren en niet te worden meegesleurd in de gejaagdheid, die een plotseling gebeuren teweegbrengt. Toch is het zaak om ook dan, neen juist dan kalm te-zijn en zijn zenu wen de baas te blijven, want doen wij

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 16