een Van het Zesdaagsche-front Algemeene beschouwingen in snel tempo STs'De steekpartij te Aalsmeer fibud uw ledig ‘fflfaqgVJJCODUL vullen NAAR DE MISSIE UITVOERIG BETOOG VAN JHR. DE GEER DE AVOND VOORDEN LAATSTEN NACHT DONDERDAG 8 NOVEMBER 1934 TWEEDE KAMER Gestolen auto terug Achter het financieel beleid De Centrale Industrie- bank Geen opruiing Schmidt vrijgesproken Meer ordening noodig Relatieve tevredenheid Misdadigheid te Os» Na den moord te Den Haag W1ERINGERMEER POLDER Klaag van Nek geeft op Jongeman tot 3% jnar gevange nisstraf veroordeeld Het slachtoffer onder overgroote belangstelling begraven Politie te Stuttgart houdt een ouden bekende der Neder- land sc he Justitie aan Naar het oordeel van den oud- minister, heeft de N.S.B. als politieke factor heel wat aan beteekenis ingeboet Esgt der daders van de laatste in braken heeft bekend VISCHBAKKERIJ UITGE- BRAND Verdediger in hooger beroep De maatregelen tegen de N.S.B. Plechtig afscheid van missionaris sen en Zusters Clarissen De bovenbewoners niet zonder moeite in veiligheid Klaas van Nek valt uit Hr. Ms. „Hertog Hendrik” De functie van bedrijfsleider met 1 Nov. 1935 opgeheven swwe^i^^ewaï^n^w^wwsn^wss^^ss De renners schijnen zich te sparen voor den laatsten avond, die nog veel van hun krachten zal vergen Het onderzoek der politie Een oude bekende De.eerste motie door hém ingeslagen weg? In de Memorie van Antwoord heeft de Re- groote DEN HAAG, 7 November 1934. be- las Jhr. de Geer van De WolffVan der Heyden gewon - De stand van half drie is dan: 89 130 141 officieel wordt twee 181 150 89 241 120 141 *1 191 150 Uitvoerig heeft jhr. De Geer gesproken over de N. 8. B. Hij is van oordeel, dat deze bewe ging als politieke factor heel wat aan betee- kenis verloren heeft. En tenslotte wijst de aankondiging van den heer Mussert, dat de N.8.B. aan de verkiezin gen zal gaan deelnemen en dat zü alleen langs dien weg gaat trachten te komen tot verwe zenlijking van haar plannen, op een omme keer in de richting van den legalen weg. Daarom vroeg Jhr. de Geer zich af. of nog wel langer de maatregelen tegen de N. 8. B. gehandhaafd moeten worden. Evenals de devaluatie wijst Jhr. de Geer ook af, wat hij „potverteren” noemt. HU verstaat daaronder den aanslag op de restanten van het volksvermogen, die door de sociaal-democraten en ook andere democraten bepleit wordt. tóor elf wordt er gerust. De kalm- eerd. 3. 3. 301 punten 186 123 De Regeering heeft Immers terecht verleden jaar als criterium voor haar optreden tegen bepaalde bewegingen aangegeven, dat deze be wegingen illegale middelen gebruiken ter be reiking van haar doel. Mr. Joekes heeft echter daarop gereageerd met de opmerking, dat deel neming aan het gewone politieke leven in de Staten-Generaal nog allerminst impliceert sl- In financieel opzicht heeft de oud-Minister van Financiën zich achter het beleid van het kabinet geplaatst. Hoe kan het ook eigenlijk anders, daar zijn opvolger voortgaat op den Dat er meer ordening moet komen, wil er ooit in den ellendigen toestand van het bedrijfs leven verbetering Intreden, dkkrvan heeft Jhr. de Geer ons meer overtuigd dan verleden jaar. al staat hü tegenover denkbeelden als corpora tieve inrichting van den Staat en het bedrüfs- leven nog altijd hoogst sceptisch. De menschen. die zich door dergelüke leuzen laten pakken, vergeleek hU met het oude vrouwtje, dat onder de preek van dominee altüd zoo gesticht werd, als daarin het voor haar volkomen onbegrijpe lijke woord „Mesopotamië" voorkwam. Wat de economische crisis betreft, heeft Jhr. de Geer betoogd, dat geen andere weg openstaat dan die van handhaving van den volwaardigen goudgulden en aanpassing. 328 punten 186 123 Z. Z. Z. Uit Klaas van Nek af wat de jury dan zal beslissen. I Wij hebben tijd noch ruimte, om dit uit te werken, maar de studenten der Utrechtsche Alma Mater, die onder auspiciën van prof. De Savomln Lohman op de tribune de vergade ring bijwoonden, zullen gesmuld hebben van de manier, waarop jhr. De Geec deze aangele genheden staatsrechtelUk uiteenzette. Ook over zijn houding inzake de spelling moest Minister Marchant van den leider der Christelük-Histo- rische Unie het verwUt hooren, dat hij zich te gemakkelijk aan zUn omgeving aanpast. Een altaar vol frissche, blanke bloemen en tintelend kaarsenlicht; het H. Sacrament stra lend in den gouden monstrans; heel het pries terkoor in feest; de koorbanken, ruim hon derd, bezet met Paters, Fraters en Broeders; de kerk gevuld met geloovigen, waaronder ook zusters van verscheidene Congregaties. 1 Het was de soclaal-democraat Dr. VAN DEN TEMPEL, die er eene Indiende, om de Regee ring uit te noodlgen tot de bevordering van de oprichting eener Centrale Industriebank. -Veertien dagen geleden heeft de Haarlemsche Rechtbank de zaak behandeld tegen de» 25- jarigeh M. W. K., die in een kermisnaeht te Aalsmeer met den 23-jarigen J. J. P. V. ruzie had gekregen over de verloving van hem met K.’s zuste?. Een vechtpartij was gevolgd. V. had K. met een stok geslagen, waarna K. een broodmes had getrokken en zUn tegenstander eenige steken in den bulk had toegebracht. Hevig bloedend werd het slachtoffer naar de Martastichtlng te Haar lem overgebracht, waar hü eenige dagen later overleed. De Officier elschte wegens het toebrengen van zwaar UchamelUk letsel, den dood ten ge volge hebbend, vier jaar gevangenisstraf. De verdachte werd met het oog op ontvluchten meteen in hechtenis genomen. Hedenmorgen deed de Rechtbank uitspraak en veroordeelde den verdachte tot drie Jaren en zes maanden, met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. W. Loeb, heeft echter ap pèl aangeteekend, zoodat de zaak eerstdaags voor het Amsterdamsche Hof opnieuw in handeling zal komen. I De aanpassing zal dus moeten geschieden, zooals dat totnogtoe ging, door de vrije wer king der maatschappelijke krachten, geholpen hier en daar door invloed der Overheid. Het aangekondlgde groote bezuiniglngsont- werp juicht hü toe, maar ook hü riet liever met het oog op de positie der Eerste Kamer, welke zou komen te staan voor een beslissing .alles of niets”, dit ontwerp gesplitst in on derdeden over verschillende wetsontwerpen. Dr. van den Tempel heeft den tragen gang van zaken bü het Werkfonds 1934 van na bij meegemaakt en ontkent, dat het bestuur van dit fonds beschikt over een apparaat, dat ook maar bjj benadering in staat is tot een behoorlijke beoordeeling van de nooden der industrie. Jazet krijgt 4 uur rust en wij wachten Dergelijke adviezen komen er volgens hem op neer, data men de moeilijkheden eenvoudig en dosseert aan het Jongere geslacht, dat deze dan „in tienvoudige verschrikking” op zich zal voe len drukken. Van Mr. JOEKES’ betoog vermeldden we reeds zUn verzet tegen de defensiepolitiek en zUn meer starre houding tegenover do N. 8. B Wij moeten daar bovendien nog uit aanstippen, dat hü ten aanzien van het büzonder onderwUs desnoods wettelUke maatregelen wil genomen zien, Indien dit zich niet in minnelijk overleg bereid toont tot concentratie op denzelfden voet als bü het openbaar onderwUs reeds werd toe gepast. Voor het overige kon de heer Joekes zich nagenoeg met de politiek der Regeering geering dezen wensch zonder meer afgewe zen. Het wil ons, ge zien de verklaring van de R. K. 8taatspartU in het partuorgaan, voorkomen, dat deze motie een goéde kans maakt, om te worden aangenomen. Wie trouwens het krachti ge betoog van Dr. Van den Tempel aan hoorde. kan wel haast niet anders conclu- deeren dan dat hier een wondeplek in het Regeeringsbeleid rit. De devaluatie blüft hü ook na kennisneming van wat daarover geschreven is door zeer des kundige voorstanders niet enkel theoretici, gelük de Regeering het in de Memorie van Antwoord voorstelde afwüzen. Die „eenvou dige operatie" zou wel eens tal van malen herhaald moeten worden, vreest hü- En vooral de groote onzekerheid, waarin men over haar effect verkeert, is het, die hem dit middel doet ontraden. De sterke rantsoeneering van den spreek- tüd heeft naar onzen Indruk invloed op de kwaliteit der redevoeringen bü het alge meen begrootingsdebat. Schreven we gis teren reeds van ir. Albarda’s betoog, dat het door snelle opsomming van tal van détails in het regeerbeledd Inboette aan boeiende kracht, ook heden kwam de nood zaak, om in betrekkelük kort tüdsbestek een in tientallen onderdeden uiteenvallend beleid te bespreken, aan de redevoeringen niet ten. goede. Zelfs Jhr. de Geer, al was hü ten opzichte van sommige kwesties wel weer uitnemend op dreef, leverde een betoog, dat ons niet zoo goed opgebouwd leek als wü van hem gewend zün. En ook mr. Joekes, de leider der vrüslnnig-democraten. ontkwam niet aan een zekere brokkeligheid in zün rede. Het blüft büna den geheelen Woensdag op vallend rustig. Ultlooppoglngen van Jazetvan Nek en de Gebroeders Vroomen zün de eenige, te signaleeren gebeurtenissen. De andere koppels roeren zich niet, ook al worden zü door het publiek danig uitgefloten. De sprints van half vüf worden gewonnen door Jan van Kempen, Pünenburg, Vroomen, Buysse, Deneef en Pünenburg. Daarna treedt weer volkomen rust In. Om tien uur nemen de klassementen een aanvang Bresclanl wint de eerste sprint. En pet is Gulmbretière. die onmiddellük daarna er vandoor gaat en goed gesteund door Broccardo een ronde neemt. Dan demarreeren ook Pelle naars, Schön en de Wolff. Goed geholpen door hun koppelgenooten weten ook zü een ronde in te loopen. Natuurlük blüft het niet bü deze demarrages. Want in een ommezien ligt het geheele veld uit elkaar. Tjonge, tjonge, wat wordt er nu gejak kerd. Kük, daar gaan de Franschen weer. En Pellenaars. Hop, daar schiet Prieto naar voren. Razend vlug heeft hü directe een halve ronde te pakken. Maar dan schiet Pünenburg er tus- schenult. Het vrü rustige publiek schreeuwt nu als een bezetene. Jan van Kempen lost prachtig af en wanneer de ronde een voldongen feit is, zün er zelfs menschen op het middenterrein, die van louter vreugde een rondedans maken! Weer gaan de Franschen weg. Onweerstaanbaar snel zün zü. buitengewoon fel trappen zü op de pe dalen en met weèrgalooze snelheid pakken ook I zü hun baan. Maar wederom gaan Pünenburg 1. Pünenburgvan Kempen 2. BuysseDeneef 3. BroccardoGulmbretière Op 1 ronde: 4. Schön—Hürtgen keer van die illegale middelen. Zie, zeide hü. de communisten. Zü zouden zich onrechtvaardig bejegend voelen, indien men hen niet langer revolutlonnalren noemde. H. M. „Hertog Hendrik” onder bevel van den kapitein ter zee C. E. L. Helfrich is Woensdag avond 8 uur Ouessant gepasseerd. Het blükt, dat de aangehoudene een oude be kende van de Nederlandsche justitie is. In Juli jj. was hü uit de gevangenis te Haarlem ont slagen. waar hü 2J4 jaar had uitgezeten als straf voor verschillende inbraken. Tüdens zün verblüf in de gevangenis heeft hü in den loop van 1933 een uitbraakpqgjng gedaan. Via een luchtkoker slaagde hü er in te ontsnappen, doch de her kregen vrijheid was van korten duur. In Arn hem werd hü weer aangehouden om zün straf verder uit te zitten. Na zün ontslag uit de ge vangenis heeft hü zich in het grensgebied tus- schen Enschede en Gronau opgehouden en van daaruit de verschillende Inbraken op touw ge zet. Het publiek wil strüd en gilt, schreeuwt en fluit, maar de renners blüven rustig rondcir kelen. Na het optreden van Heintje Davids, die boven op de brug „Draaien, draaien" zingt, beginnen de klassementsprints van twee uur. Bogaert wint de eerste sprint, het tweede is voor Bresclanl. Dan schiet Pünenburg plotse ling weg. Vóórdat de renners 1 nhet peleton het beseffen is hü een halve ronde voor. Jan v. Kempen neemt uitstekend over en de ge wonnen ronde wordt aan het totaal toege voegd. Natuurlük is dat het teeken voor de gebrul- kelüke twee-uurs-Jacht. den. was het niet meer mogëlük langs de trap naar beneden te komen. Zü Heten zich langs aan elkaar geknoopte lakens en dekens uit het raam zakken en kwa men over een muur bü de buren in veiligheid. Het gezin van den heer Verbeek, dat even eens de tweede étage van het perceel bewoonde, man, vrouw en twee kleine kinderen, kon nog langs de trap in veiligheid komen. Het vuur vernielde de geheele vlschbakkerü. hoewel de brandweer met twee stralen het vuur bestreed. Na drie kwartier was men den brand meester. Reeds Woensdag was in de vlschbakkerü tweemaal brand ontdekt. Men was er echter in geslaagd het vuur te dooven. Het dienstmeisje van de familie De Vries, dat vlak boven de bakkerij sliep, weigerde echter dien nacht daar te slapen. Men vermoedt dat het vuur in den schoor- steen is blüven smeulen. Verzekering dekt de schade. - - Woensdagmiddag is te Den Haag van uit het Gemeente-Ziekenhuis aan den Zuidwal, al waar het stoffelük overschot van den JJ. Vrij dag zoo noodlottig om het leven gekomen tand arts, den heer J. F. Hellendoorn, in de rouw kamer te midden van een groot aantal bloem stukken stond opgebaard, op Oud-Elk-en-Dui* nen ter aarde besteld. Reeds lang voor het vastgesteld uur van ver trek hadden vele belangstellenden zich in dich te rüen voor het ziekenhuis tapgasteld, van- waar te twee uur de rouwauto, gevolgd door een bloemenwagen af reed, naar de woning van het slachtoffer in de 2e Schuytstraat. Aldaar werden drie bloemstukken op de kist gelegd en namen de naaste familie in de volgauto's plaats. In de omgeving van óen doodenakker had zich een dichte menigte opgesteld, die evenwel geen toegang tot de begraafplaats kreeg. Gevolgd door de familie en een groot aan tal vrienden, kennissen en collega's werd de kist, bedolven onder bloemen, grafwaarts ge dragen. Toen de kist in Tiet familiegraf was neerge laten, trad als eerste spreker naar voren dr. J C. Koningsberger, die er aan herinnerde hoe eenige jaren geleden de vader en juist twee maanden geleden <4e moeder van den thans ontslapene naar dit kerkhof werden gedragen. Spr schetste de verslagenheid in en buiten den familiekring veroorzaakt door de daad van een onevenwichtige. Ds. J. C. Koningsberger sprak als neef een treffend woord waarbü hü zeide te begrüpen dat er verbitterdheid in de harten van velen leefde nu men aan dit graf moet staan. Maar ver daarboven uit komt het woord van troost tot de nabestaanden. Vervolgens sprak een neef namens de vele vrienden van den ontslapene woorden van af scheid. Ten slotte heeft de broeder van het slacht offer bedankt voor de belangstelling. De stand van half vüf is dan: 1. PünenburgVan Kempen BuysseDeneef Broccardo—Gulmbretière Op I ronde: 4. Schön—Hürtgen Op 3 ronden: 5. De Wolff—Van der Heüden Op 3 ronden: 6. BraspennlnxHill Op 4 ronden: 7. PellenaarsBogaert Op 6 ronden: 8. Bresclanl—Prieto Op II ronden: 9. Gebroeders Vroomen Het gerechtshof te Amsterdam heeft arrest gewezen in de strafzaak tegen den voorzitter der O.8.P., den heer Schmidt, die op 8 Juni jL door den Haarlemschen politierechter wegens opruiing in een te Zaandam gehouden rede tot drie maanden gevangenisstraf is veroordeeld en sprak verdachte vrü. Schmidt zou op 16 Maart te Zaandam in een rede hebben gezegd: „Het proletariaat Is momenteel ongewapend en zou bü een eventueelen opstand staan voor de kanonnen en machines, maar als vandaag het mobillsatlebevel afkomt dan is de zaak veran derd, en is het proletariaat niet ongewapend meer. Zü staan dan niet voor de kanonnen, maar ze staan er achter en het kapitaal hier voor. Jullie begrüpt me wel.” Wel heeft verdachte de ten laste gelegde woorden gesproken, aldus overwoog het Hof, doch hiermee is naar zün oordeel geen opruiing gepleegd. Men herinnert zich, dat den laatsten tüd ta Enschede en omgeving verschillende nachtelijke inbraken werden gepleegd. Bü een dezer Inbraken, in de villa „Het Stok- horst” van de familie Jannink, werd, behalve een bedrag aan geld, een luxe auto ontvreemd. Deze auto, die in den nacht van Vrüdag op Zaterdag uit de garage verdween, werd den daarop volgenden Maandag in Frankfort a. d. Main teruggevonden. De wagen, die nog van een Nederlandsche nummerplaat was voorzien, had de aandacht getrokken van een Hollander, voor wiens woning de auto geheel toevallig waa neergezet. De auto werd aan een onderzoek on derworpen, waarbü bleek, dat hü toebehoorde aan de familie Jannink te Enschede, die on mid - dellijk van de vondst op de hoogte werd ge steld. De voorgenomen herclasslflcatle der gemeen ten heeft evenwel zün bewondering niet. Hü acht daarbü, al is hü van classificatie op zich zelf een voorstander, groote voorzlchtlghelo geboden. Op 1 ronde: 232 pnt. Op 2 ronden: SchönHürtgen 83 pnt. Op 3 ronden: BraspennlnxHUI 113 pnt. Op 4 ronden: PellenaarsBogaert 134 pnt. Op 7 ronden: PrietoBresclanl 169 pnt. Op 11 ronden: Gebrs. Vroomen 148 pnt. Op 16 ronden: JazetVan Nek 83 pnt. Het is dan de tüd voor de premies. Vier schitterende doozen bonbons worden nen door Jazet. Een bankbiljet van 25 gulden verdwünt in de zakken van Jazet en een zelf de stukje papier verhuist in de portemonnale van Pünenburg. Weer is het Jazet. die 25 gul den wint. Een premie van honderd gulden wordt dan uitgeloofd voor het koppel, dat het eerst een ronde neemt binnen het uur. Voorlooplg hou den de renners zich nog kalm. Diverse premies houden er dan de stemming wel eenigszins in. Aan het ultloopen van een ronde wagen echter de renners zich voorlooplg niet. en Jantje van Kempen er vandoor. Gejuich moedigt hen aan. Ook deze ronde is dra door hen genomen. Het houdt niet op. Natuurlük houdt het niet op. Want vanmiddag hebben de renners absoluut niets uitgevoerd en vanavond hebben zü rust gehad tot tien uur. Het ligt dus in de lün der verwachtingen, dat vanavond en vannacht de beslissing valt! Intusschen wordt er braaf doorgejaagd. He vige demarrages houden renners en publiek wakker. En de muziek zorgt van tüd tot tüd voor een gezellig deuntje. Daar gaan de Wolft en van der Heyden er vandoor. De Wolff speciaal rüdt formidabel. Buitengewoon soepel geeft hü in de Jachten geen krimp en het is een heele kraan, die hem kan bühouden. De winnaar van de tweede sprint is Prieto, de derde wordt Ingepalmd door Broccardo, de vier de is voor Vroomen. de vüfde voor Broccardo, de zesde voor Pellenaars. De jacht duurt voort. Naar het zich laat aan zien, hebben om half elf PünenburgVan Kem pen de leiding. Volgens onze notities zitten de Franschen op de tweede plaats. Het zün nu Bresclanl-Prieto die er een straf tempo inzetten en achter elkaar twee ronden nemen. Och, och. wat rüdt die Pri^j onge wild toch gevaarlijk. Hü slingert, wanneer hü fel wil demarreeren over de baan en komt daardoor vele malen voor de wielen van zün tegenstanders, waardoor gevaarlüke ^situaties ontstaan. Zoo is Dinsdagavond ook Slaats indirect door Prieto ten val gebracht en Inderdaad, de kleine Spanjaard, hoe uitstekend hü ook rijdt, is voor de overige renners een groot gevaar op deze kleine baan. Weer gaan de Franschen er vandoor. De Wolff gaat er achteraan. Pellenaars volgt. En Willy Vroomen. We weten nu niet meer waar het peleton zich bevindt. Alles jaagt, alles jak kert Om een klein idee te geven hoe snel er wel gereden wordt. De Wolff-van der Heyden met een groote snelheid hebben twaalf mi nuten. zegge en schrijve twaalf minuten noo dig om een ronde in te loopen. Het publiek dat alleen op den Pün let, beloont hen voor deze krachtprestatie niet eens met een mager applausje. Om kwart te is weergï De stand luidt dan: Aan den /kop Pünenburg-Van Kempen 293 pnt.; BuysseDe Neef 177 pnt.; Broccardo— Guimbretigre 111 pnt. Beide afgevaardigden hebben zich im groszen Ganzen achter de politiek van het kabinet ge steld. al kunnen de vrüzlnnig-democraten mr. Joekes zeide dit met nadruk met de ge voerde defensiepolitiek niet meegaan. Zü staan evenals ir. Albarda op het standpunt, dat -in het internationaal gebeuren sedert November van het vorig jaar geen motief voor een andere politiek op het gebied der landsverdediging is aan te wijzen. De „drang naar sterkere bewapening", waar van de troonrede gewaagde, was er het vorige jaar óók al. Het particuliere bankwezen is nu eenmaal volgens den sociaal-democratlschen afgevaar digde niet Ingesteld op credietverleenlng aan de industrie. En de regionale industriebanken. welke - in Limburg en Brabant b.v. groeiende zün, zullen nooit in staat zün. om groote pro jecten als een soda- en een alumiumindustrie, welke zeer levensvatbaar geoordeeld worden, te financieren. De Regeering moge bedenken, dat een groot deel van de Kamer mèt den heer v. d. Tem pel de werkverruiming als een onafwüsbare noodzaak ziet en dat niet slechts in de 8.D.A.P. ontstemming heerscht over het feit, dat zü op dit gebied zich alleen maar beperkt tot „af en toe een stapje vooruit langs kleine kronkel- weegjes.” Voorts hebben dezen middag nog gesproken de plattelander VERVOORN. de communist DE VISSER en de katholieke democraat iftr. ARTS, welke laatste weer zün kracht zocht in on- vriendelükheden tegen de Katholieke Staats partij Op 7 ronden: 8. BresclanlPrieto Op 12 ronden: 9. Gebroeders Vroomen Het schünt dus gelukkig niet zoo heel ern stig te zün met Broccardo. Om drie uur komen de Wolff en Broccardo weer in de baan. Plotseling loopen dan de Vroomen uit en nemen een ronde terug van hun twaalf. Het kan dus lüden. Ook Bogaert loopt uit, evenals van der Heyden, maar het peleton zet de achtervolging in en de poging is mislukt. Na een korte rust zetten Pellenaars—Bogaert weer een nieuwe jacht in. Bresclanl volgt en beide koppels weten een ronde te nemen. Wederom keert de rust weer. In verband met de arrestatie van een aantal jeugdige dieven, die zich aan een veertigtal diefstallen hebben schuldig gemaakt, vernemen we nog. dat negen van hen, na een volledige be kentenis, wederom op vrije voeten zün gesteld. De drie hoofddaders zün naar den Bosch overgebracht en voor den Officier van Justitie geleld. Naar aanleiding van de diefstallen, gepleegd in den nacht van Dinsdag op Woensdag, kun nen we nog mededeelen, dat een der gearresteer den v. B. bekend heeft, op alle drie de plaatsen dien nacht te hebben ingebroken. Zooals we reeds mededeelden, hebben de die ven bü de fraters gebruik gemaakt van de kaarsen, die zü in de lokalen vonden. Op belde gearresteerden nu is kaarsvet op de kleeren gevonden v B. had 4n zün zak een nieuwe püp. waarin nog een prijsje, dat door de dochter van den heer Oppenheimer als af komstig van hun zaak is erkend. U. heeft nog niet bekend, doch door de be kentenis van B is hü zoo in t nauw gedreven, dat hü ook spoedig door de mand zal vallen. Hü herinnerde aan de geschiedenis van Ingrüpcm in civielrechtelijke ver houdingen ter verlaging van de vaste lasten echter acht jhr. de Geer nóg funester. Hjj zou daarbo ven zelfs nog aan devaluatie de voorkeur geven, omdat de laatste tenslotte het voordeel heeft, dat zjj over heel de linie werkt. In de Mlnderbroederskerk van Weert zal het afscheid gevierd worden van twee Paters, P. Ludolphus Bosse O.F.M. (Haarlem) en Secun dus v. Mechelen O.F.M. (Oud-Gaste! - de Missie Luanfu in China vei gen zusters Clarissen, namelük overste (Dorothea v. d. Heüdë, Megén), Z. Caecilia (Gerarda Koopen. Heemstede), Veronica (Maria van Nlerop, Müdrecht), Benedicts (Johanna Rutgers, Bemmel), Mechtlldis (Petronella Rutten, Wüchen) het besloten klooster der Clarissen te Megen, Z. Beatrix (Philomena Johanna Hofstede, Maasland), Z. Rosa (Anny van *t Hof, Am sterdam), Z. Paula (Gerarda Christlaansen, Noordwük-Binnen), Z. Hortulana (Petronel la Maria Meeuwsen, Druten) uit het besloten klooster der Clarissen te Ammerzoden, die op Java te Tjitoeroeg het besloten klooster .Al verna” zuilen stichten, dat het eerste klooster van een beschouwende Orde in Ned. Oost-Indlë zal zün. De plechtige Hoogmis werd opgedragen door P. Ludolphus Bosse, vertrekkend Missionaris, met P. Agnus Ambrosius, algemeen mlssie- procurator en P. Secundus v. Mechelen, ver trekkend missionaris, als Diaken en Subdia ken, waarbü P. Lucidius Verschuren. Definl- tor Provinclalis, een treffende predikatie hield tot de missionarissen en zeer mooi de eenheid in Gods Kerk schilderde. Na de H. MIs had vóór het Franciscusaltaar de plechtigheid van het afscheid plaats. De Hoogeerw. Pater Honoratus Camlnada, Pro vinciaal, sprak een hartelük woord van af scheid en bracht tevens naar voren, hoe dank baar gelukkig de Nederlandsche Provincie der Minderbroeders mag zün, daar zü. hoewel het nog geen maand geleden is, dat zü negen zo nen naar de missie zond, nu weder aan negen kinderen van Franciscus het missiekruis mag uitreiken. P. Procurator las vervolgens de obedlentiebrieven van P. Generaal en P. Pro vinciaal voor, waarbü o.a. ook gezegd werd, dat deze slotzusters naar de missie gezonden worden, om daar op geestelüke wijze deel te nemen aan de bekeerlng der heidenen en door haar leven van offer en gebed een stroom van hemelsche genaden af te roepen over de mis sionarissen en hun werken. Na het uitreiken der mlssiekruisen door P. Provinciaal verlieten de Missionarissen onder het zingen van het .Magnificat” de kerk, om vóór het kerkplein, waar een groote menigte hun een hartelük vaarwel toewenschte en toewuifde, In de auto bus te stappen, die hen naar het station in Venlo bracht, vanwaar zü over Assisië en Rome naar Genua reizen, om vandaar uit met het sa. Tejandoen naar hun missieland gebracht te worden. Zjj heeft nadeel ondervonden van de gebeurtenissen op 30 Juni in Duitschland en zij ondergaat den invloed van het feit, dat nu in de practülc de onmacht der Duitsche machthebbers blükt om met too- verformules den economischen nood te bezweren. Velen zijn bo vendien gaan inzien, dat het pro gram der N. S. B. in financieel op zicht volslagen nonsens is en zü hebben zich gestooten aan de on nationale manier, waarop deze be weging wantrouwen tegen de be doelingen der Regeering zaait en waarop zij b.v. inzake de moeilijk heden met Duitschland de Regee ring in den rug ia aangevallen. De directie van den Wieringermeerpolder heeft thans aan alle bedrüfsleiders bü de staatslandbouwbedrijven in de Wleringermeer meegedeeld, dat het in de bedoeling ligt de functie van bedrüfsleider met Ingang van I November 1935 op te heffen en met ingang van dien datum de functie van opzichter in te stellen, waarvoor alleen die bedrijfsleiders in aanmerking komen die als zoodanig hebben uitgemunt en daarbü over voldoende admini stratieve en theoretische landbouwkennis be schikken en de persoonlüke kwaliteiten, die hen daarvoor geschikt doen zün. Vermoedelük zullen, volgens de „N. Rott. Ct.”, ongeveer dertig opzichters noodig züa. Intusschen kunnen de in functie zünde be drijfsleiders in aanmerking komen voor het pachten van boerderijen In de Wleringermeer, waarvoor hun een voorkeursrecht wordt ver leend; desgewenscht wordt zoo veel mogelük met hun wenschen ta.v. de plaats van pach ting. alsmede inrichting van de boerderij reke ning gehouden. Op 5 ronden: 7. PellenaarsBogaert Jhr. De Geer zün rede was de belangrijkste vandaag sprak als zün meening uit. dat er over het kabinet „relatieve tevredenheid" be staan kan, al heeft hü wel eenige aan merkingen van poli- tieken en staatsrech- telüken aard gemaakt, die gegrond waren. Hü wees op de soms wei nig bewonderenswaar- dige gestie van de Ministers persoonlik, waarbü hü vooral sommige redevoerin gen van Minister Marchant op het oog had. Op 3 ronden: 5. de Wolffvan der Heyden. 6. BraspennlnxHUI De gebroeders Vroomen schieten weg. Buys- se-Deneef volgen. BroccardoGulmbretière gaan er tusschenult. De strüd valt haast niet meer te overzien. Op ieder deel van de baan rijden Jakkerende renners. Weer gaan Pijnen burgvan Kempen er vandoor. SchönHürt gen achter hen aan. Dit is echter Pünenburg niet naar den zin. Hü wil alleen wegkomen en niet ihet een andere ploeg. Met het gevolg, dat hü het tempo drukt en de halve baan voorsprong verloren gaat. Er komen eenige valpartüen voor waardoor Wolft en Brocardo even moeten staken. Vannacht om drie uur werd een felle uit slaande brand ontdekt in de vlschbakkerü van den heer 8. W. de Vries in de Brugstraat te Groningen in het hartje van de stad. Voor de vier bewoners van de tweede étage, man, vrouw en twee kinderen, die door het knetteren der vlammen waren wakker gewor- Te ongeveer half medegedeeld, dat Klaas van Nek op medisch advies heeft moeten opgeven. Dit is geenszins te ver wonderen na de vsfl- partü van Dinsdag, waarbü de renner zeer hlnderlüke schouder- blessures had opgeloo- pen. de Winkelsluitingswet, waarbü de homogeniteit van het kabinet in het gedrang geraakt was. haalde ook nog eens Minister Marchant s betoog op, waarmee deze de motie van den heer Tllanus inzake de spel ling heeft willen bestrijden en verwees ook naar een staatsrechtelUk onjuiste houding van al wéér Minister Marchant in zün Memorie van Antwoord inzake het ontslag van de huwende onderwüzeres. De Enschedesche politie had intusschen ook niet stil gezeten en in samenwerking met do Duitsche politie een uitgebreid onderzoek inge steld. dat aanvankelük niet het gewenschte re sultaat opleverde. Niet lang geleden kreeg zü van de politie Je Stuttgart de mededeeling, dat in Darmstadt een Zeer berucht Inbreker was aangehouden, die bekend had eenige inbraken in de omgeving van Enschede te hebben gepleegd. In verband daar mede begaf de hoofdinspecteur der afd. recher che. de heer H. Boerrigter, zi^^iaar Stuttgart om den aangehoudene te hooren. Het bleek te zün de 32-jarige Duitscher F. B, die bekende zich aan vier inbraken in Enschede en omgeving te hebben schuldig gemaakt. Ook verklaarde hü bovenbedoelden luxe auto te heb ben gestolen. Bü dezen diefstal had hü. ver scholen op een boerenerf In de nabüheld. ge wacht, tot op Stokhorst de lichten uitgingen en daarna zün slag geslagen. Via Gronau was hü •Gastellg^le naar t^ar Frankfort getuft, waar hü het voertuig 'rtrekkfflEflni ne- achtergelaten. Ük Z. Db?rthea.“ VP aanwijzing van den verdachte is een groot deel varri^^, gestolen geld en de ontvreemde voorwerpen in Duitschland in beslag'genomen. Het' geld was nog gedeeltelük in zün bezit. vereenigèn, al had ook hü uiteraard op punten het tegengaan van den i vrouw, het voornemen tot herclassifica! gemeenten, de soms te starre houding tegenover de gemeentebesturen critlek. Dit jaar is bü de algemeene beschouwingerf reeds vóór het mondeling antwoord der Re geering een motie geboren.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 19