Van het Zesdaagsche-front Algemeene beschouwingen in een snel tempo Laaiende Uiver-geestdrirt te Soerabaya Nederland-Japan IsAroma wdlm 9 9 PUBLIEK VERBREEKT DE rum UITVOERIG BETOOG VAN JHR. DE GEER DE AVOND VOORDEN LAATSTEN NACHT CORDONS Gaai uw ledigfflaggb 9ICl S)at is voordeeliger f 1 w DONDERDAG 8 NOVEMBER 1934 TWEEDE KAMER De eerate motie Achter het financieel beleid bank Parmentier vóór de microfoon Als ik een staart had... Meer ordening noodig Rede burgemeeater Relatieve tevredenheid voor nog UR Klaaa Nek geeft op van Klaas van Nek valt uit Beatuurder zwaar gewond DEVIEZENSMOKKEL Weer Nederlanders veroordeeld in iso Grootache huldiging der Uiver- bemanning op het vlieg veld Darmo MACHT OVER ZIJN VERLORENE De maatregelen tegen de N.S.B. k De rennera achynen zich te aparen den laat aten avond, die veel van hun krachten zal vergen Hulde aan Geya Naar het oordeel van den oud- miniater, heeft de N.S.B. ala politieke factor heel wat aan beteekenia ingeboet De Centrale Industrie- Groet aan alle Nieuwediepera „Holland zelf vloog naar Melbourne" door hèm Ingeslagen weg? groote DEN HAAG, 7 November 1934. Het Jhr. de Geer De WolffVan der Heyden baan De stand van half drie is dan: 39 130 141 officieel 181 is Indirect en Klaas van Nek 241 3. 120 141 van aan Evenals de devaluatie wijst Jhr. de Geer ook af, wat hij „potverteren’’ noemt. Hü verstaat daaronder den aanslag op de restanten van het volksvermogen, die door de sociaal-democraten en ook andere democraten bepleit wordt. Uitvoerig heeft Jhr. De Geer gesproken over de N. 8. B. Hij is van oordeel, dat. deze bewe ging als politieke factor heel wat aan betee- kenis Verloren heeft. Dat er meer ordening moet komen, wil er ooit in den ellendigen toestand van het bedrijfs leven verbetering intreden, dAArvan heeft Jhr. de Geer ons meer overtuigd dan verleden Jaar. al staat hij tegenover denkbeelden als corpora tieve inrichting van den Staat en het bedrijfs leven nog altijd hoogst sceptisch. De menscheu. die zich door dergelijke leuzen laten pakken, vergeleek hij met het oude vrouwtje, dat onder :k van dominéé altijd zoo gesticht werd, gin het voor haar volkomen onbegrjjpe- óord „Mesopotamlë" voorkwam. er vandoor. De er achteraan. Pellenaars volgt. En ten. We weten nu niet meer waar „Tienduizenden, die tegenwoordig zijn en tien duizenden. die graag tegenwoordig hadden wil len zijn, volgden van dag tot dag, van uur tot uur den tocht van de „Uiver". Spr. herinnerde aan den gedenkwaardlgen avond, toen aan den nachteljjken hemel een lichtende driehoek over Soerabaya heensnelde, aan den angst by de tocht was volbracht. Spr. achtte het een voor recht om naast den welverdienden prijs voor de handlcap-race, namens de Soerabayasche bevol king. een blijk van waardeering te mogen aan bieden. Spr. betrok ook de KXJ4. in zijn hulde. Op 5 ronden: 7. PellenaarsBogaert Woensdagmorgen de heer de pi als d lijke Wat de economische crisis betreft, heeft Jhr. de Geer betoogd, dat geen andere weg openstaat dan die van handhaving van den volwaardigen goudgulden en isnpssuing. Nadat het voortdurend gejuich eenlgszlns be daard was, werd het eerst gesproken door den burgemeester van Soerabaya, de heer van Bela dingen, die namens de Soerabayasche burgery de Uiverbemanning een hartelyk welkom op Java toeriep. Op 3 ronden: 5. de Wolffvan der Heyden. 6. BraspennlnxHill 301 punten 186 123 326 punten 123 vereenlgen, al had ook hy uiteraard op bepaalde punten het tegengaan van den arbeid der vrouw, het voornemen tot herclasslflcatle der gemeenten, de soms te starre houding tegenover de gemeentebesturen crittek. Op 7 ronden: 8. BresclaniPrieto Op 12 ronden: 9. Gebroeders Vroomen Hierna nam de burgemeester van Malang, de heer Lakeman, het woord. Deze releveerde o.a. hoe Nederland er geen behoefte aan heeft om zi’n eigen kuituur aan andere volkeren op te drin gen. maar, zoo zeide spr„ als veel geschreven en gesproken wordt over de voortreffelijkheden op allerlei ggbled van andere naties, dan zeggen wy by ons zelf: „Verdwy zyn er ook nog”. Met dezen geest moeten de vliegers bezield zyn geweest, toen zy op 20 October van Mildenhall vertrokken. „Het was Holland zelf, dat uit Lon- Parmentier mee als na deze landing op Darmo. Maar gelukkig zijn wy er nog heelhuids af gekomen. wy hebben tyd noch ruimte, om dit uit te werken, maar de studenten der Utrechtsche Alma Mater, die onder auspiciën van prof. De Savomln Lohman op de tribune de vergade ring bywoonden, zullen gesmuld hebben, van de manier, waarop Jhr. De Geer deze aangele genheden staatsrechteiyk uiteenzette. Ook over zyn houding inzake de spelling moest Minister Marchant van den leider der Christeiyk-Hlsto- rische Unie het verwyt hooren, dat hy zich te gemakkeiyk aan zyn omgeving aanpast. Om 10.10 (Javatyd) kwam de grijze vogel in zicht, om echter weer spoedig met groote snel heid in de richting van het centrum der stad te verdwynen. vyf minuten later kwam de Uiver weer terug, maakte een eererondje boven Beide afgevaardigden hebben zich lm groszen Ganzen achter de politiek van het kabinet ge steld, al kunnen de vryzlnnig-democraten mr. Joekes zeide dit met nadruk met de ge voerde defensiepolitiek niet meegaan, zy staan evenals ir. Albania op het standpunt, dat in het internationaal gebeuren sedert November van het vorig jaar geen motief voor een andere politiek op het gebied der landsverdediging is aan te wijzen. De „drang naar sterkere bewapening”, waar van de troonrede gewaagde, was er het vorige jaar óók al. De aanpassing zal dus moeten geschieden, zooals dat totnogtoe ging, door de vrye wer king der maatschappelijke krachten, geholpen hier en daar door invloed der Overheid. Het aangekondigde groote bezuinigingsont- werp Juicht hy. toe, maar ook hy ziet liever met het oog op de positie der Eerste Kamer, welke zou komen te staan voor een beslissing .Alles of niets”, dit ontwerp gesplitst in on derdeden over verschillende wetsontwerpen. Het was de sociaal-democraat Dr. VAN DEN TEMPEL, die er eene indiende, om de Regee- ririg uit te noodigen tot de bevordering van de oprichting eener Centrale Industrlebank. Blasts door Prieto ten val gebracht en Inderdaad, de kleine Spanjaard, hoe uitstekend hy ook rijdt, is voor de overige renners een groot gevaar op deze kleine t>aan. Weer gaan de Franschen Wolff gaat e Willy Vfamni het peleton zich bevindt. Alles jaagt, alles jak kert Om een klein idee te geven hoe snel er wel gereden wordt. De Wolff-van der Heyden met een groote snelheid hebben twaalf mi nuten, zegge en schrijve twaalf minuten, noo dig om een ronde In te loopen. Het publiek dat alleen op den Pijn let, beloont hen voor deze krachtprestatle niet eens met een mager applausje. Om kwart voor elf wordt er gerust. De kalm te Is weergekeerd. De stand luidt dan: Aan den kop pynenburg-Van Kempen 293 pnt.; Buysse—De Neef 177 pnt.; Broccardo— Guimbretlère 111 pnt Over de vlucht behoef Ik weinig meer te zeg gen, alles heeft men in de kranten kunnen le zen. Alleen wil ik zeggen, dat wy Inderdaad nog steeds meenen, dat onze vlucht niet veel verschilt van een normale Indlë-vlucht. Alleen was deze een beetje vlugger en een stukje lan ger. Wat zal Ik nog meer zeggen? Ik weet niet of dit gesprek doorgestuurd wordt naar Hol land. In dat geval hoop Ik, dat onze vrouwen en kindertjes aan de radio meeluisteren en ik maak van de gelegenheid gebruik om ze harte lijk te groeten Aneta-Holland heeft deze groe ten inmiddels aan de betrokkenen van de be manning overgebracht). Ik dank U nogmaals voor deze geweldige receptie. Toen Parmentier zijn toestel over het veld liet rijden en aan de grens van het terrein .tot stilstand bracht, barstte een orkaan van enthousiasme los. Het. publiek was door het dolle heen. Men., juichte, sprong en danste. De vrees, dat de militairen en politioneele afzetting de onstuimig opdringende menigte niet lang zou kunnen houden, werd spoedig bewaarheid. Het cordon van 529 politie mannen en vele mariniers moest zwich ten voor de algemeene run naar het toestel, zoodat de keurig georganiseer de efficieele ontvangst volkomen in het honderd liep. Volgens het programma zouden be manning en passagiers naar de mlcro- phoon van de Nirom, welke op het ter rein was opgesteld, worden geleid, doch dit bleek een volslagen onmogelijkheid. Ook het vliegveld Darmo zelf bood een uiterst feestelUk aanzien. De marinekapel speelde vroo- lyke wijsjes en een half uur voor de aankomst stonden langs alle zijden van het Darmo- vliegveld dichte hagen van menschen uit alle bevolkingsgroepen. Alle militaire en burgeriyke autoriteiten waren aanwezig, uitgezonderd de gouverneur van Oost-Java, die door ziekte was verhinderd. Dergeiyke adviezen komen er volgens hem op neer, dat men de moeilijkheden eenvoudig en dosseert aan het jongere geslacht, dat deze dan .dn tienvoudige verschrikking" op zich zal voe len drukken. Van Mr. JOEKES' betoog vermeldden we reeds zyn verzet tegen de defensiepolitiek -en zyn meer starre houding tegenover de N. S. B. Wy moeten daar bovendien nog uit aanstippen, dat hy ten aanzien van het byzonder onderwas desnoods wetteiyke maatregelen wil genomen zien, indien dit zieh niet in minnelijk overleg bereid toont tot concentratie op denzelfden voet als by het ojjbnbaar onderwys reeds werd toe gepast. Voor het overige kon de heer Joekes zich nagenoeg met de politiek der Regeering In de Memorie van Antwoord heeft de Re geering dezen wensch zonder meer afgewe zen. Het wil ons, ge zien de verklaring van de R. K. Staatsparty In het partijorgaan, voorkomen, dat deze motie een goede kans maakt, om te worden aangenomen. Wie trouwens het krachti ge betoog van Dr. Van den Tempel aan hoorde, kan wel haast niet anders conclu- deeren dan dat hier een wondeplek in het Regeerlngsbeleid zit. 1. Pijnenburgvan Kempen 2. BuysseDeneef 3. BroccardoGuimbretlère Op 1 ronde: 4. SchönHürtgen Om eerlyk te zjjn: „Wij maakten op de geheele vlucht niet zoo'n benauwd kwartiertje half dat Nek^rjf los- heeft iven. Dit te ver wonderen na de val partij van Dinsdag, waarby de renner zeer hlnderiyke schouder- blessures had opgeloo- pen. De sterke rantsoeneering van den spreek- tyd heeft naar onzen indruk invloed op de kwaliteit der redevoeringen by het alge meen begrootlngsdebat. Schreven we gis teren reeds van Ir. Albarda's betoog, dat het door snelle opsomming van tal détails in het reg-eerbeletd Inboette boeiende kracht, ook heden kwam de nood zaak, om in betrekkeiyk kort tydsbestek een in tientallen onderdeelen uiteenvallend beleid te bespreken, aan de redevoeringen niet ten goede. Zelfs Jhr. de Geer, al was hy ten opzichte van sommige kwesties wel weer Uitnemend op dreef, leverde een betoog, dat ons niet zoo goed opgebouwd leek als wy van hem gewend zyn. En ook mr. Joekes, de leider der vryzlnnig-democraten. ontkwam niet aan een zekere brokkeligheid In zyn rede. De Regeering heeft Immers terecht verleden jaar als criterium voor haar optreden tegen bepaalde bewegingen aangegeven, dat deze be wegingen lllegaje middelen gebruiken ter be reiking van haar doel. Mr. Joekes heeft echter daarop gereageerd niet de opmerking, dat deel neming aan het gewone politieke leven in de u»«ten-Genera»! nog allerminst Impliceert af in financieel opzicht heeft de oud-Mlnlster van Financiën zich achter het beleid van het kabinet geplaatst.’ Hoe kan het ook elgeniyk anders, daar zyn opvolger voortgaat op den en Jantje van Kempen er vandoor. Gejuich moedigt hen aan. Ook deze ronde is dra door hen genomen. Het houdt niet op. Natuuriyk houdt het niet op. Want vanmiddag hebben de renners absoluut niets uitgevoerd en vanavond hebben zy rust gehad tot tien uur. Het ligt dus in de Ujn der verwachtingen, dat vanavond en vannacht de beslissing valtl Intusschen wordt er braaf doorgejaagd. He vige demarrages houden renners en publiek wakker. En de muziek zorgt van tyd tot tyd voor een gezellig deuntje. Daar gaan de Woiff en van der Heyden er vandoor. De Wolff speciaal rijdt formidabel. Buitengewoon soepel geeft hy in de jachten geen krimp en het is een heele kraan, die hem kan byhouden. De winnaar van de tweede sprint is Prieto, de derde wordt Ingepalmd door Broccardo, de vier de is voor Vroomen. cfr vyfde voor Broccardo, de zesde voor Pellenaars. De Jacht duurt voort. Naar het zich laat aan zien, hebben om half elf PynenburgVan Kem pen de leiding. Volgens onze notities zitten de Franschen op de tweede plaats. Het zyn nu Bresclani-Prieto die er een straf tempo inzetten en achter elkaar twee ronden nemen. Och, och. wat rydt die Prieto onge wild toch gevaariyk. Hy slingert, wanneer hy baan en komt van zyn situaties Dit jaar is by de algemeene beschouwingen reeds vóór het mdhdellng antwoord der Re geering een motie geboren. Dr. van den Tempel heeft den tragen gang van zaken by het Werkfonds 1934 van na- by meegemaakt en ontkent, dat het bestuur van dit fonds beschikt over een apparaat, dat ook maar by benadering in staat is tot een behoorlijke beoordeeling van de nooden der industrie. Van de ochtendschemering af had de politie handen vol werk om dè duizenden en duizenden, die uit het met vlaggen getooide Soerabaja en omgeving waren aangekomen, in bedwang te houden. Met alle mogeiyke verkeersmiddelen was de menigte naar 't vliegveld Darmo getogen en de bewaarders der orde moesten alles in het werk stellen om het verkeer langs de smalle paden, die naar het vliegveld leidden, zoo ge regeld mogelyk te doen plaats hebben. De mees te winkels en kantoren waren gesloten en ook de jeugd had vrij af. By na alle ulttrekkenden waren gewapend met speciale Ulvervlaggetjes, welke ten bate van de werkloozen werden ver kocht. Het laatst werd het woord gevoerd door den voorzitter van de Soerabayasche vliegclub, die ook eenlge woorden wydde aan den dapperen Geyssendorffer, waarby hy zich zeer dankbaar toonde, aat allen er zoo goed waren afgekomen (lulè gejuich). Epr. vroeg zich af, hoe voor Par mentier een vlucht wel zou moeten zyn, om v. ól iets byzonders te beteekenen. Namens de Soe rabayasche vliegclub bood spr. een zilveren pla quette aan. Alle redevoeringen werden met een driewerf hoera besloten. zyde aan de Nederlandsche geschiedenis toege voegd.” aldus spr. Hy merkte nog op, dat net niet zelden gebeurt, dat in insiderskringen wordt gezegd: „Ja, het is heel mooi, maar....” Spr. la verheugd, dat door Insiders van den Marine- luchtvaartdlenst dergeiyke restricties thans niet zyn gemaakt, tenslotte bood ook deze spr. aan de bemanning souventers aan. Na Parmentier nam Moll bet woord. Ook hij dankte voor de buitengewone eer, waarmede de bemanning van de Uiver is ontvangen. Hy meende Parmentier’s woorden te kunnen onder strepen. daar hy zyn eerste vluchtopleldlng in Indlë heeft ontvangen. Ook Moll njeende, dat tusschen de vlucht naar Melbourne en een ge regelde Indlëvlucht niet veel verschil bestaat. Hy dankte voor de voortvarendheid en de ener gie van de K. L. M., die de bemanning van de Uiver in staat stelde het nieuwste op lucht vaartgebied in de praktyk toe te passen en ge loofde met zyn kornuiten daarin te zyn ge slaagd. Spr. meende, dat de K. L. M. met de nieuwe Douglas-machlnes nog veel plezier zou beleven. Vervolgens sprak de marconist van Bruggen. Deze verklaarde, dat de radio met 100 pct. effi ciency had gewerkt. Dit was voor hem het be langrijkste. Hy was byzonder biy met den ge wonnen prijs. ,,Als Ik een staart had, dan zou ik kwispelen,” riep hy enthousiast uit. keer van die illegale middelen. Zie. lelde hy, de communisten, zy zouden zich onrechtvaardig bejegend voelen, indien men hen niet langer revolutionnairen noemde. Tenslotte brak het meest verhielde moment aan: Parmentier zou voor de microfoon spreken. Hy sprak als volgt: De vorige sprekers staken speeches af op een wyze, waartoe Ik niet in staat ben. Ik heb nJ. geen gelegenheid gehad myn rede te voren te prepareeren en moet dus voor de vuist weg spre ken. Ik verzoek daarom by voorbaat clementie als het minder vlot gaat. Namens de bemanning van de „Uiver” en de passagiers en de geheele K L M. dank ik U voor de buitengewoon spontane ontvangst. Aanvankeiyk dreigde de feestvreugde verstoord te worden door dikke regendruppels, die uit’ de grijze wolkenmassa’s neerdaalden, later aan- noodlanding, aan de algemeene vreugde, toen de groeiden tot een kletterende tropische regen bui. doch tegen den tyd van aankomst klaarde de lucht op en lokte een frisch briesje het vriendeiyke zonnetje terug. Wat men op Tjillli- tan had beleefd, gebeurde ook op Darmo. Elk vogeltje, dat uit de verte kwam aanvliegen, werd voor de „Uiver" aangezien, hetgeen tel kens een luid gejuich van de menschenzee uit lokte. Op het terrein stoftden 520 politiemannen gereed om, onmiddeliyk na aankomst, een cor don te trekken, terwyi voor eventueele moge lijkheden nog mariniers in reserve werden ge houden. Als laatste van de bemanning sprak de me canicien Prins, die eerst, onmiddeliyk na de aankomst, de motoren aan de gewone Inspectie had onderworpen. Ook hy dankte voor de har- teiyke ontvangst en wilde van de gelegenheid gebruik maken om alle Nieuwedlepers die hier rondloopen en meejuichen, goeden dag te zeg gen. ..Het bloed kruipt toch, waar het niet gaan kan.” De motoren hebben uitstekend gewerkt. Zy staan daar, u kunt ze zien. Alles ging omsreekh half 9 raakte jedoorn uit Amsterdam, die van de :n Helder kwam, by Koedyk op den Helderschen weg op onverklaarbare wyze de macht over zijn stuur kwyt, waardoor de wagen In een sloot langs den weg terecht kwam. De bestuurder viel door de voorruit en werd daarby ernstig aan het hoofd gewond. Dokter Hartog uit Koedyk verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer met een ziekenauto naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar werd vervoerd. De zwaar beschadigde auto werd later door de reddlngswagen van de firma Pauwels .weg gereden. De stand van half vyf is dan: 1. Pynenburg—Van Kempen 2. BuysseDeneef 3. BroccardoGuimbretlère Op 1 ronde: 4. 8chön—Hürtgen Op 2 ronden: 5. De Wolff—Van der Heyden On 3 ronden: Btaspennlnx—Hill Op 4 ronden: 7. Pellenaars—Bogaert Op 6 ronden: 8. Bresclani—Prieto Op 11 ronden: 9. Gebroeders Vroctnen SOERABAJA. 7 Nov. (Aneta). Hedenmorgen te 10.1 7 kwam de „Uiver” te Soerabaja aan. De be langstelling op het vliegveld was overweldigend. Het enthousiasme van het publiek bij de terugkeer van de roemrijke Londen-Melbourne vlucht was, zoo mogelijk, rfog groo- ter dan bij de eerste landing van den winnaar van de Handicap-race op Indischen bodem, op de uitreis te Tjililitan. eenige weken geleden. geheele veld was één menschenzee, waar men boven uit de blauwe geunlformde vier van de Uiver op den schouder van enkele krachtigen, zichtbaar waren. Alle vier waren min of meer beduusd. De menigte zette het Wilhelmus In, dat door allen uit volle borst werd meegezngen. De menschenzee droeg ver volgens de vier van de Uiver naar de hangcar waar zy tenslotte op den vleugel van een amateur-toestelletje belanden, om bulten het programma om, door het uitgelaten publiek te worden gehuldigd. Ondertusschen hadden de mariniers een ge reserveerd terrein vry gemaakt, waarop ten slotte alsnog een officieele ontvangst doorgang kon vinden. I fel wil demarreeren over de daardoor vele malen voor de wielen tegenstanders, waardoor gevaariyke 'ontstaan. Zoo is Dinsdagavond ook En tenslotte wyst de aankondiging van den beer Mussert, dat de NS.B. aan de verkiezin gen zal gaan deelnemen en dat zy alleen langs dien weg gaat trachten te komen tot verwe zenlijking van haar plannen, op een omme keer in de richting van den legalen weg. Daarom vroeg Jhr. de Geer zich af, of nog wal langer de maatregelen tegen de N. S. B. gehandhaafd moeten worden. De gebroéders Vroomen schieten weg. Buys- se-Deneef volgen. BroccardoGuimbretlère gaan er tusschenuit. De strijd valt haast niet meer te overzien. Op leder deel van de baan ryden Jakkerende renners. Weer gaan Pynen burgvan Kempen er vandoor. SchönHürt gen achter hen aan. Dit is echter Pynenburg niet naar den zin. Hy wil alleen wegkomen en niet met een andere ploeg. Met het gevolg, dat hy het tempo drukt en de halve voorsprong verloren gaat. Er komen eenlge valpartyen voor waardoor Wolff en Brocardo even moeten staken. De Nederlandsch-Japansche han- delsconferentie, die sinds Juni te Batavia wordt gehouden, dreigt af gebroken te zullen worden, daar er geen vooruitzichten zjjn voor het bereiken van overeenstemming tot regeling van de handelsrelaties tus schen beide landen. Alle Japansche berichten uit Batavia melden, dat de Japansche delegatie, onder leiding van Haruichi Nagaoka, uit Batavia zal vertrekken, daar zij de onderhandelingen met de Ne derlandsche vertegenwoordigers, die zij ervan beschuldigen by de onder handelingen geen ernst te betrach ten, niet wenschen voort te zetten. De devaluatie biyft hy ook na kennisneming van wat daarover geschreven is door zeer dês- kunAge voorstanders niet enkel theoretici, geiyk de Regeering het in de Memorie van Antwoord voorstelde afwyzen. Die „eenvou dige operatie” zou wel eens tal van malen herhaald moeten worden, vreest hy. En vooral de groote onzekerheid, waarin men over haar effect verkeert, is het, die hem dit middel doet ontraden. staan fyn....-' Hiermede is het inmiddels 11.10 geworden en was de plechtigheid op Darmo ten einde, do roemrijke Uiver mocht in de hangar uit rusten, de bemanning trok naar de stad, als eerste inzet van een dagenlang feestprogram ma, dat moest worden afgewerkt. Terwyi Soerabaja nog davert van de feest vreugde, leveren de Ulverpassagiers Gillissen en Domini het vervolg van hun bekend motto .Ramen uit, samen thuis” en dat in den vorm van een rondedans door de eetzaal in het Oran- Jehotel. te midden van het Juichende publiek, dat zich aan de lunch bevond. den naar Melbourne vloog, vertegenwoordigd door vier mannen, met de kaken op elkaar". Spr. gewaagde van de dankbaarheid van Ma lang en bood namens de burgerij van die staa een zilveren Icrans aan. terwijl bovendien aan elk der leden van de bemanning een persooniyk aandenken werd overhandigd. De voorgenomen herclassificatie der gemeen ten heeft evenwel zyn bewondering niet. Hy acht daarby, al is hy van classificatie op zich zelf een voorstander, groote voorzichtigheid geboden. de Winkelsluitingswet, waarby de homogeniteit van het kabinet in het gedrang geraakt was, haalde ook nog eens Minister Marchant’s betoog op, waarmee deze de motie van den heer Tllanus inzake de spel ling heeft willen bestrijden en verwees ook naar een staatsrechteiyk onjuiste houding 'van al wéér Minister Marchant in zyn Memorie van Antwoord inzake het ontslag van de huwende onderwyzeres. Het biyft by na den geheelen Woensdag op vallend rustig. Uitlooppogingen van Jazetvan Nek en de Gebroeders Vroomen zyn de eenige, te slgnaleeren gebeurtenissen. De andere koppels roeren zich niet, ook al worden zy door het publiek danig ultgefloten. De sprints van half vyf worden gewonnen door Jan van Kempen, Pynenburg, Vroomen, Buysse, Deneef en Pynenburg. Daarna treedt weer volkomen rust in. Om tien uur neri1*si de klassementen een aanvang. Bresclani wint de eerste sprint. En het Is Guimbretlère. die onmiddeliyk daarna er vandoor gaat en goed gesteund door Broccardo een ronde neemt. Dan demarreeren ook Pelle naars, Schöo en de Wolff. Goed geholpen door hun koppelgenooten weten ook zy een ronde in te loopen. Natuuriyk biyft het niet bij déze demarrages. Want in een ommezien ligt het geheele veld uit elkaar. Tjonge, tjonge, wat wordt er nu gejak kerd. Kyk, daar gaan de Franschen weer. En Pellenaars. Hop, daar schiet Prieto naar voren. Razend vlug heeft hy directe een halve ronde te pakken. Maar dan schiet pynenburg er tus schenuit. Het vry rustige publiek schreeuwt nu als een bezetene. Jan van Kempen lost prachtig af en wanneer de ronde een voldongen feit is, zyn er zelfs menschen op het middenterrein, die van louter vreugde een rondedans maken I Weer gaan de Franschen weg. Onweerstaanbaar snel zyn zy, buitengewoon fel trappen zy op de pe dalen en met weergalooze snelheid pakken ook zy hun baan. Maar wederom gaan Pynenburg Op 1 ronde: 232 pnt. Op 2 ronden: Schön—Hürtgen 83 pnt. Op 8 ronden: BraspennlnxHill 113 pnt. Op 4 ronden: Pellenaars—Bogaert 134 pnt. Op 7 ronden: PrietoBresclani 169 pnt. Op 11 ronden: Oebrs. Vroomen 148 pnt. Op 16 ronden: JazetVan Nek 83 pnt. De Kleefsche Rechtbank veroordeelde den handelsagent H. H. uit Kleef by Nymegen, tot twee en een half Jaar gevangenisstraf en zestig duizend mark boete wegens smokkelhandel !n deviezen over de grens te Beek by Nymegen. De Amsterdamsche juffrouw H. werd veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf en 2100 mark boete. Het is dan de tyd voor de premies. Vier schitterende doozen bonbons worden gewon nen door Jazet. Een bankbiljet van 25 gulden verdwynt in de zakken van Jazet en een zelf de stukje papier verhuist in de portemonnaie van Pynenburg. Weer is het Jazet, die 25 gul den wint. Een premie van honderd gulden wordt dan uitgeloofd voor het koppel, dat het eerst een ronde neemt binnen het uur. Voorlooplg hou den de renners zich nog kalm. Diverse premies houden er dan de stemming wel eenlgszlns in. Aan het ultloopen van een ronde wagen echter de renners zich voorlooplg niet. Jazet krijgt 4 uur rust en wy wachten af wat de Jury dan zal beslissen. 150 Het schynt dus gelukkig niet zoo heel ern stig te zyn met Broccardo. Om drie uur komen de Wolff en Broccapkr weer in de baan. Plotseling loopen dan ''.de Vroomen uit en nemen een ronde terug van hun twaalf. Het kan dus lyden. Ook Bogaert loopt uit, evenals Van der Heyden, maar het peleton zet de achtervolging in en de poging is mislukt. Na een korte rust zetten PellenaarsBogaert weer een nieuwe Jacht in. Bresclani volgt belde koppels weten een ronde te nemen. Wederom keert de rust weer. Te ongeveer medegedeeld, Klaas van medisch adv moeten oj5g< inszlns Hierna voerde de commandant van het Ma- rineluchtvaartkamp, de heer de Josselln de Jongh, het woord. Namens den geheelen marine- Hy herinnerde aan de geschiedenis van Het publiek wil strijd en gilt, schreeuwt en fluit, maar de renners blyven rustig rondcir kelen. Na het optreden van Heintje Davids, die boven op de brug „Draaien, draaien” zingt, beginnen de klassementsprints van twee uur. Bogaert wint de eerste sprint, het tweede is voor Bresclani. Dan schiet Pynenburg plotse ling weg. Vóórdat de renners 1 nhet peleton het beseffen is hy een halve ronde voor. Jan v. Kempen neemt uitstekend over en de ge wonnen ronde wordt aan het totaal toege voegd. Natuuriyk is dat het teeken voor de gebrul- keiyke twee-uurs-jacht. Ingrijpen in civielrechtelijke ver houdingen ter verlaging van de vaste lasten echter acht jhr. de Geer rTóg funester. Hij zou daarbo ven zelfs nog aan devaluatie de voorkeur geven, omdat de laatste tenslotte het voordeel heeft, dat zjj over heel de linie werkt. i Het particuliere bankwezen is nu eenmaal volgens den soclaal-democratischen afgevaar digde niet ingesteld op credletverleenlng aan de industrie. En de regionale Industriebanken, welke'.: in Limburg en Brabant b.v. groeiende zyn, zullen nooit in staat zyn. om groote pro jecten als een soda- en een alumiumindustrie, welke zeer levensvatbaar geoordeeld worden, te financieren. De Regeering moge bedenken, dat een groot deel van de Kamer mét den heer v. d. Tem pel de werkverruiming als een onafwijsbare noodzaak ziet en dat niet slechts in de SJJ.AJ*. ontstemming heerscht over-het feit, dat zy op dit gebied zich alleen maar beperkt tot „af en toe een stapje vooruit langs kleine kronkel- weegjes." Voorts hebben dezen middag nog gesproken de plattelander VERVOORN. de communist DE VISSER en de katholieke democraat Mr. ARTS, welke laatste weer zyn kracht zocht in on- vriendeiykheden tegen de Katholieke Staats party. Jhr. De Geer zyn rede was de belangrijkste vandaag sprak als zyn meenlng uit, dat er over het kabinet „relatieve tevredenheid” be staan kan, al heeft hy wel eenige aan merkingen van poli- tieken en staatsrech- teiyken aard gemaakt, die gegrond waren. Hy wees op de soms wei nig bewonderenswaar- dlge gestie van de Ministers persooniyk, waarby hy vooral sommige redevoerin gen van Minister Marchant op het oog had. het vliegveld om vervolgens op majestueuze wyze te landen. Zij heeft nadeel ondervonden van de gebeurtenissen op 30 Juni in Duitschland en zij ondergaat den invloed van het feit, dat nu in de practyk de onmacht der Duitsche machthebbers blijkt om met too- verformules den economischen nood te bezweren. Velen zijn bo vendien gaan inzien, dat het pro gram der N. S. B. in financieel op zicht volslagen nonsens is en zij hebben zich gestooten aan de on nationale manier, waarop deze be weging wantrouwen tegen de be doelingen der Regeering zaait en waarop zy b.v. inzake de moeilijk heden met Duitschland de Regee ring in den rug is aangevallen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 9