Z.H. Paus Pius XI r. 1 Wekeli jksch beurs- overzicht MARKTEN MAANDAG 12 NOVEMBER 1934 SCHAATSENRIJDEN PROTESTVERGADERING Stoomvaartbelangen EEN GENEGEERD SCHRIJVEN IS Faillissementen UIT DEN OMTREK Leven in de Kalibrouwerij Gehalveerd BERGEN TOEWIJZING VAN KALVEREN ST. FRANCISCA ROMANA HM ir Tegen Regeeringscrisismaatrege- len voor den Landbouw Noord-Holl. Bpnd opgericht met 5000 leden De kerkelijke viering van het 12 ’/j-jarig Pontificaat HET RIJDEN OP DE KORTE BAAN A ui .7-3#A 1 4774 59.45 I pCt. Aangereden De „Zwaai van Cloeck” becritiseerd De zoogenaamde vrye ontwikke ling van het vervoerwezen ie niet andere dan een ver- nietigingsoorlog Vergadering der Federatie nu •meisje" de verschillende leeftijden onzer vriend ingenieur, die een oogje heeft op Bams zeer 34 104 steungevend ten tot niet hoog- zegt mr. en niet I ste 1 het 12^-jarig Pontificaat van Z. H. Pius XI. Voorloopige regeling is getroffen 2 Nov. en Ni schapen voor export ver- partUen I L Falliet verklaard: D. Tijsen, caféhouder, Wie- ringen, Zeestraat 7. 1.35 Ich >it- het vag i tegen tam- bond een contributie heft totaal minstens f 2.50, hi H. N. heft 5 pet. bruto v den millionnair-in-spe gelukt en welk voor zijn stuk grond van 6000 dollar i volledig het Koninkrijk der Nederlanden gegaran- sek tan Honderdmtllloen geplaatst. en wees er kon zijn. in 1 mUi- van n f i. oil. 435 le ien ta rn» «ig 'an rk- ice var tac ;n- Slotkoersen 4% Nederland 1934 4% Ned. Indie 1934 A 3K pet Engeland 5 '/i pet. Youngl. m. verklaring A K U \Ned Ford Philips Onliever I. Scheepv. Unie ilnkl Olie Hang Lebong ste rd. Rubber H V A. Dell Mij. Senembah ^th steel O. 8. Steel Anaconda Intern Nickel I A.. RM Prolongatie Volgens ruwe schattingen en uitgaande van de destijds door de Staatscommissie Patijn ge geven begroeting van het blnnenlandsch goe derenvervoer te water, zou dit thans ongeveer gehalveerd zijn en nog ca. 25 mlllloen ton per Jaar bedragen tegenover 17 mlllloen ton (voor heen 22 mlllloen) per spoor en vermoedelijk een kleine 10 ton In het interlocale vracht autoverkeer. Schakelt men het tot dusver ta melijk stabiele kolenvervoer uit bij de Spoorwe gen, dan Is ook het goederenvervoer per spoor gehalveerd, n.l. vanruim 10 mlllloen ton tot ruim 5 mlllloen ton. 9 Nov. 1017/. OD 227/, 327/, 219 214H 71»/* 30 137« 166 146 I 110 120 16£ 201/, 6»/. dat de vermeende olie slechts zout water is; nu ging het, er maar om de oplichters en heel de stad in de waan te laten dat er toch olie zit. JWU\ A a wv »»»»••*»-- o kg.\Roode -kool 1.20—1.70.1 ts reeds bij RjjksinstelUngen Deense he Witte kool -4 - *•- Gele 230—2.40 140—1 50, 5.50—790, Lichte het buitenland verhuist voor den aankoop benzine. Spoorwegmateriaal en schepen de binnenvaart kunnen In Nederland zelf geen hij met de opvoering van dit aardige blij spel wist te bereiken. Een uit drie personen bestaande band zorgde in de pauzes en na afloop voor het muzikale gedeelte. De Vereeniglng tot Behartiging der Stoom vaartbelangen In Nederland heeft In hotel Wlt- tebrug te ’s Gravenhage een algemeene leden vergadering gehouden naar aanleiding van haar 50-Jarig, bestaan. Op deze vergadering waren mede aanwezig vertegenwoordigers van ver scheidene organisaties op blnnenscheepvaartge- bied. De vergadering benoemde tot lid van ver dienste haar oud-voorzitter, den heer P. J. Ver- schure, die gedurende een tijdvak van 25 jaren leiding aan de vereeniglng gaf. De wederwaardigheden van de vereeniglng gedurende haar 50-Jarlg bestaan werden geme moreerd. waarna een uiteenzetting volgde over de huidige, zeer zorgwekkende positie van onze nationale binnenscheepvaart. Hierbij werd het volgende naar voren gebracht: De zoogenaamde vrije ontwikkeling, die zich in het vervoerwezen thans voltrekt, Is in werkelijkheid niet anders dan een onder linge vfernletlgingsoorlog, alsof in eenzelfde groot bedrijf de centrale directie zou mogen toelaten, dat de verschillende afdeellngen van datzelfde bedrijf elkaar te gronde rich ten met negatie van het algemeen belang. Ten aanzien van dat algemeen belang mag wel eens meer gerealiseerd worden, dat de schijn van goedkoop vervoer door de lage vervoerprijzen niets afdoet aan het feit, dat het vervoer van goederen en reizigers thans zeer veel njeer kost aan de gemeenschap dan een Jaar of 5 of 10 geleden. zandaardappelgp 67 cent per KG Met rede lijken aanvoer, kalme handel. Vlas. 3050 K G. blauw schoon 4652.5 cent, <4500 K.O Holl geel 44—55 cent per K.O. Handel was vlugger, prijzen hooger, vol doende kooplust, zoodat het aangevoerde werd verkocht. W ARMENHUIZEN. 10 Nov. Uien I SO—3 00. Idem groote 3 503 30. drielingen 1.30—140. nep 9.00, Oele kool I SO—1.50. Roode kool 1.10—330. 3e soort 1 00—130. Witte kool 130—1.40. blauwe aardappelen 330. Per 10Q K.O. Brlelsche eigenh 3.20— eigenh. 290—3.00. idem welwillendheid met verschillenden hunner derhield. Vóór de H. Mis werd bij de Kathedraal het feestnummer verkocht, dat „De Tijd" heeft uit gegeven ter gelegenheid van de herdenking van Immers is voor een sterk verminderd vervoer, gevolg van de aan bet internationale goederen en geldverkeer in den weg gelegde belemmerin gen. thans een veel grooter en kostbaarder ver- voerapparaat beschikbaar. Naast de 1 milliard gulden, vastgelegd In Spoor- en Tramwegen en de vermoedelijk 400 mlllloen geïnvesteerd in de binnenscheepvaart, werd een dergelük bedrag ad. omstreeks 400 mlllloen gulden vastgelegd in het Nederlandsche autopark. Om dit laatste op peil te houden zou jaarlijks 50 A 60 mlllloen gulden besteed moeten worden aan vervangend nieuw automateriaal, terwijl daarnaast 20 mlllloen gulden per Jaar naar van voor gebouwd worden en verbruiken ook In belang rijke mate brandstoffen, welke ons eigen land kan leveren. Daarbij komen dan nog de enorme kapitalen benoodigd voor het bouwen van nieuwe land wegen. kanalen met bübehoorende kunstwer ken en zelfs nieuwe spoorbanen. __i [en was gul met applaus. Den heer Haakman, het St. Elisabeth Patronaat op de Mamixkade. regisseur komt'een woord van lof toe. voor het- dle als directeur van deze onderafdeeling der Federatie gaarne zijn localiteiten beschikbaar had gesteld. In de pauze droeg een groepje kinderen van het St. Elisabeth Patronaat nog eenlge stukjes voor. In de Langestraat reed gistermiddag een 20- Jarlge wielrijdster tegen een aan haar kant van den weg geparkeerd s’taanden auto, waardoor zij over haar stuur sloeg en op straat bleef liggen. De oorzaak was. dat zij zenuwachtig was gewor den bij het uit tegenovergestelde richting nade ren van een luxe auto, die behoorlijk rechts van den weg reed. De Inmiddels ter plaatse versche nen Dr. Degenaar achtte opname van het meisje in het ziekenhuis noodzakelijk, waarheen zij per ziekenauto is vervoerd. hoewel het nieuwe principe den politieken Ook op Jiet gebied der internationale politiek zijn de tegenstellingen verscherpt, door den toestand In het Saargc- biea. waar de gemoederen tot een bedenkelijk fanatisme worden opgezweept. De dagbladen staan vol van beschouwingen over nationaal - socialistische staatsgrepen en Pransche taire interventies, hoewel zij den vrede het land hiermede geen dienst bewijzen. die zich populaire alleen de, zoo moei' een hartelijk applaus den spreker, die het werk zoo aanvoelde alsof hij jaren Romana-direc- teur was geweest. In de zuivere practijk gaf pater Njjs S.J. een inzicht door de vertooning van de film van zijn werk uit Den Haag, ge titeld „Arbeid en Vrucht". In vijf acten werd op smalfilm een uitstekend beeld gegeven van al het pogen maar ook slagen, waarbij duide lijk naar voren kwam het dubbele doel: nJ. Jeugd en gezlnswerk. Ook dit gedeelte had de volle aandacht van de vergadering en de voor zitter had een gemakkelijke taak om te be danken, waarbij hij ook niet vergat den gast heer van den middag n.l. pater Mauritius van St. Willibrordusfeeat. De afd. Bergen van den R.K. Volksbond vierde gisteren haar pa troonsfeest. Des morgens gingen vele leden ter algemeene H. Communie. De Hoogmis werd door den geestelijken adviseur voor de levende en overleden leden opgedragen. Na de H H Missen werd op het Kerkplein gecollecteerd voor een Kerstgave aan de werklooze leden, welke collecte circa 52 opbracht, benevens verschillende toezeggingen voor giften tn nature Des avonds werd in St. Jan een feestavond gegeven. De zaal was geheel gevuld, toen de afdelingsvoorzitter, de heer M. Dingerdls. de leden opwekte tot een actiever vereenlgings- leven en deelname aan de propaganda in de maand Januari en vroeg daarbij vooral de medewerking van de vrouwen. De gemengde tooneelvereenlglng ,JBt. Jan" gaf hierna de eerste opvoering van het drie- bedrijvig blijspel „Petroleum in Amerika". Aan de uitvoering hiervan was bijzondere zorg besteed. Het blijspel bestaat uit een serie Ingewikkel de gebeurtenissen, die zich afspelen rond een jongen man, Sam Grane, die met fantastische plannen rond loopt en In zijn fantasie zich reeds een Rockefeller waant. Een paar oplichters Billy Coleman en Joel Barton weten dien luchtkasteelenbouwer al heel gauw over te halen voor 6000 dollar, het ge- heele familievermogen, een waardeloos stuk grond, te verkoopen, waar olie in den grond zit., De ollemagnaat In spe4- merkt het bedrog te laat en zijn vreugde is van korten duur. Als later de oplichters hooren, dat er toch petro leum in den grond zit, willen zij met een royaal gebaar 8am de 6000 dollar terug geven, maar baqj vliegt er niet In. Maar Joe Plage, een be- ALKMAAR, 12 Nov. Veemarkt. 84 vette koeien 120 00—215 00. 13 graskalveren 1600—3600. 4 vette kalveren 30.0070.00. idem per K.G. 50— 70 cent. 53 nuchtere slachtkalveren 4.0012.00, 352 vette varkens, zware, per KG. 2933 cent. AMSTERDAM. 12 Nov. Amsterdamsche Vee markt. Ter Veemarkt waren heden aange voerd: 529 Vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 5760 ct.. 2e kwal. 4855 ct„ 3e kwal. 3844 ct. per K.b. slachtgewlcht. 73 Melk- en Kalikoeien 160—195 per stuk. 119 Vette kalveren: le kwal. 5054 ct.. 2e kwal. 4048ct„ 3e kwal. 2838 ct. per K.G. slacht- gewlcht. 62 Nuchtere kalveren 36 uer stuk 70 Schapen 158 per stuk. 70 Lammeren 913 Pér stuk. 680 Varkens: Vleeschvarkens, wegen de vdn 90110 K.G. 3739 ctzware varkens 36-^37 ct., vette varkens 3536 ct. per slachtgewlcht, 15 paarden 60—101 per aanzien van het seizoen 1935 voorloopig zullen worden toegewezen een aantal vaarskalveren en ongeregistreerde stierkalvéren. gelijk aan de helft van het hun voor 1934 toegewezen aantal verminderd met 14 3e. Dat ten aanzien van de rundveehouders, wien voor 1934 geen kalf dan wel 1 vaarskalf of ongeregistreerd stierkalf werd toegewezen, vanwege de betreffende Landbouw-Crisis-Or- ganlsatles in eerste Instantie nauwkeurig na gegaan dient te worden, of zij voor 1935 wèl of niet voor de toewijzing van 1 kalf In aan merking komen. Indien duidelijk is komen vast te staan, dat zij voor deze toewijzing wèl in aanmerking komen, zalr hun bij deze voorloo- pige regeling direct 1 kalf worden toegewezen. Hierbij wordt echter op den voorgrond gesteld, dat één en ander onder geen voorwaarde ten gevolge zal mogen hebben, dat aan deze cate gorie, te weten de groep veehouders, wier toe wijzing-1934 0 of 1 bedroeg, voor 1935 een groo- ter aantal kalveren dan het totaal der be treffende toewjjzingen-1934 wordt toegewezen. t Hieraan dient met nadruk toegevoegd te worden, dat van ieder aantal kalveren, volgens bovenstaande regelen voorloopig toegewezen, de toewijzing wordt Ingetrokken met een aantal, gelijk aan het aantal runderen, ten aanzien waarvan de betrokken veehouder niet gebruik heeft gemaakt van de hem door de Nederland sche Veehouderijcentrale geboden gelegenheid ze aan die Centrale te leveren. door de Spaarne-Bank N. V, Amsterdam) Vervolgens werd herinnerd aan de aanbeve lingen. welke vervat zijn in een adres van het Nederlandsch Blnnenscheepvaartbureau ter sa- neering van het vervoerwezen. Tenslotte werd er op gewezen, dat door de vereeniglng In de periode na dit gouden Ju bileum nuttig werk zal kunnen worden ver richt door bevordering van de verwezenlijking van deze plannen. Na afloop der vergadering recipieerde het bestuur, waarna de leden en eenlge genoodlg- den zich aan een gemeenschappen)ken maal tijd vereenlgden. Als vertegenwoordigers respectievelijk van den Minister van Waterstaat en den Minister van Economische Zaken, zaten aan de heerén C. Fock, inspecteur-generaal voor de Scheep vaart en dr. W. L. Groeneveld Meijer, admi nistrateur bij het Departement van Economi sche Zaken. ird let :en >ns de ru lle an ree ras l« sr- ch .11e ht. ia- ds'_ >or de >s- H. y, ku rel at, lg. ch els da In Central te Alkmaar werd Zaterdag een prartestverfjadering gehouden van veehouders, speciaal varkenshouders tegen de Regeerlngs- maatregelen. Ook in Hoorn. Purmerend. en Behagen was zoo n vergadering gehouden. De vergadering In Alkmaar was door ’n 80- tal personen bezocht. De heer Koolman uit Wbgnum voorzitter van het z.g. comité, dat deze protestvergaderlng or ganiseert betoogde, dat het varkenshoudersbe- drijf In plaats van een steun-ontvangend. een steungevend bedrijf is geworden; aan den groot-akker-graanbouw. Het protest gaat uit tegen deze graanrechten en tegen de verzwaring der lasten op de varkens houderij. Een tweede elsch is een Ministerie van Land bouw. De benoeming van den dir. generaal noemde spr. een stap in de goede richting, al is het nog niet voldoende; deze heeft zijn be velen nog van den Mln. van .Econ. Zaken te ontvangen. Met het afslachten van Jong vee wordt z.i. het averechtsche resultaat bereikt, dat met de inkrimping van den veestapel beoogd werd; de oudere melkkoeien moesten worden opgeruimd. Spr. protesteert tegen de onjuiste inlichting, die tot verkeerde maatregelen leidt. Tenslotte protesteert spr. tegen de niet-ver- deellng van het 10-millloen-crlslspotje. Als deze verdeellng op zich zal laten wachten tot volgend jaar, dan zullen vele boeren het niet meer noodig hebben, omdat ze dan boer- af zijn. De secretaria deelde voorts mede, dat het be- De vorige week hield de Federatie van St. Francisca Romana Liefdewerken in het Bis dom Haarlem te Amsterdam een algemeene vergadering, welke zich in een zeer groote op komst mocht verheugen. 14 van de 16 afdee- lingen waren vertegenwoordigd, terwijl het aantal directeuren en leidsters meer dan 90 be droeg. Wegens afwezigheid van den voorzitter, den alg. directeur van het Vrouwelijk Jeugd werk, prof. Vollaerts. die wegens familieom standigheden verhinderd was, werd de vergade ring gepresideerd door kapelaan Leesberg De voorzitter noemde de vergadering van zeer groot belang, daar de agenda eigenlijk heden middag zou geven theorie en practijk. Het theoretische gedeelte was toevertrouwd aan den heer Kroeee, leeraar MD.Paed., die in een keu- (ige lezing getiteld psyche van het Ro- behandelde met de eigenaardigheden. zuster heeft na gedane boringen geconstateerd, daarbij kunnen voordoen. Op zeer - - h. en duidelijke wijze gaf spreker niet kwalen maar de remedies aan in het tyjk werk. De voorzitter bedankte na De heer G. Cloeck vice-voorzitter IJH N. schrijft ons, dat middels den heer A. J. Teerink die voor de Alkm. Ijsclub de vergadering van het voorloopig comité tot oprichting van een bond van Ijsclubs in Noord-Holland bij woon de. een brief namens het bestuur van den I.H.N. aan het bestuur ter hand is gesteld die niet is voorgelezen. In ons verslag is over dat schrijven niet ge sproken, zoodat er in dat verslag ook niets over voorkomt; wjj hebben echter geen bezwaar édit schrijven, op verzoek van den heer Cloeck hie^J onder te publlceeren: Het luidt als volgt: Aan de voorlooplge Commissie stichting van een bond van Usclubs in Noord-Holland.e Mijne heeren. Het bestuur der IJ.H.N. een organisatie van 96 aangesloten vereenlgingen en ongeveer 14.500 leden bericht U dat ih hare ledenvergadering van Zondag 4 November 1934 met op een na al gemeene stemmen is aangenomen een statuten wijziging waardoor het den IJ.H.N. mogelijk zal worden gemaakt, bij goedkeuring, zich te belasten met de regeling van wedstrijden op den korten baan. Waar uw comité zich op hetzelfde standpunt plaatst en ook meer eenheid wil brengen In het wedstrijdwezen, daar meenen wij. en deze ge dachte is ook «p de vergadering tot uiting ge komen, dat samenwerlking van uw commissie en ons bestuur zeer wel mogelijk ia. temeer daar het in de bedoeling van den IJ.H.N. ligt om voor het wedstrijdwezen een aparte com missie in het leven te roepen. Wij geven de voorlooplge commissie in over weging hare plannen op te schorten en eerst te zien of door samenwerking het doel niet even goed bereikt zal kunnen worden. Hoogachtend, Het bestuur van den IJ.H.N. Voorz. en Beer. Op onze verschillende reizen langs de proef velden (waarvan wij binnenkort voor de lezers van dit blad een en ander zullen publlceeren) is nog al eens geconstateerd dat verschillende gewassen nog wel wat kali konden gebruiken. Nu is ook de droogte oorzaak geweest, dat de laat gestrooide meststoffen niet voldoende we/kten In den voorzomer. Toch constateerden we kaligebrek. Door omstandigheden kunnen we thans zeer goedkoop in de behoefte voorzien. Er is leven tn den kallketel. Polen dacht een bek op te zetten Duitschland. Spanje danste er met de boerljn^usschen door. En nu bromt de Russi sche beer er weer boven uit, of beter gezegd er onder door met prijs enz. Men wil de kali kwijt, zoo niet met winst dan maar met verlies. Wij wilden van deze omstandigheden gebruik maken om de lezers met den gang van zaken op de hoogte te houden. 10174 10056 65»4 24H 33*4 222 214% 72*4 29U 1417A 174 89J< 1S2 117H 124*4 7.367/,, 1.477/, S9.47J 1 pCt. Heden verscheen het prospectus der nieuw- Nederlandsch-Indische consolldatle-lee- ning. en kan het publiek kennis nemen van de voorwaarden, waarop het 50 mlllloen van haar vrij liggende dat het door den Regeerlngscommissaris Ir. Louwes gehoord zal worden. Spr. vroeg steun van de boeren, door te teekenen op lijsten, daarmee te kennend gevend te sympathlseeren met het doel, dat het comité beoogt. Spr. gaf vervolgens een uiteenzetting van het streven en werkea van het comité. Na eemge discussie volgde sluiting. eenlglngen voor hetzelfde doel zouden komen. De heer Hazeloop zegt, dat de U. H. N. in Zaandam nooit wat anders heeft gedaan, dan cgntrlbutieheffen. Zaandam heeft daarom aan ook bedankt vor den IJ. H N.. die, als ze geen taak meer heeft, maar verdwijnen moet. en kan het publiek kennis nemen voorwaarden, waarop bet 50 mlllloen dubbeltjes aan de Indische regeering kan toevertrouwen. i geplaatst. De rente bedraagt 4 pet., de koers van uitgifte is A pari, rente en aflossingen worden volledig ooor het Koninkrijk der Nederlanden gegaran deerd. terwijl de fiscus achter het net vlscht, doordat de leening vrijgesteld wordt van cou- ponbelastlng. Voor het slot hebben wij nog de verheugende oooe «ooi !.vu I mededeellng bewaard voor houders van afge- kooi 70—1 50. loste Duitsche obligaties, die wij kunnen be richten. oat momenteel onderhandelingen ge voerd worden om hun onhoudbare positie eenlgszins te verbeteren. Zij hebben stukken, die niet meer verhanèjflbaar zijn en naar het voor hen gestorte bedrag bij de ..Konversions- kasse" mogen zj) wel kijken, maar niet aan komen, terwijl zij ook van iedere rentevergoe ding verstoken blijven. Dezen zwaar-gedupeer- den hopen wij spoedig nadere berichten kunnen vérstrekken, zonder dat wij hen te reeds met een dood muschje willen blijmaken. Wie voor zijn gewas nog kali noodig heeft kan profiteered. Gebruik 40 pCt. kali, dit is de voordeeligste bemesting. Maar strooi het tijdig liefst in December. Dan voorkomt men chloor- schade. Hoe dik bedrag terugkrijgt, zien we tn het 3de bedrijf. Dit ver tellen we niet, om niet alle spanning weg te nemen voor de donateurs, die morgenavond het stuk gaan zien. ,.8t. Jan” beschikte over enkeje nieuwe en nog wel zeer bruikbare krachten. De verschil lende rollen, vooral*die van Sam, Hatty, en Mary bleken In goede handen. Vooral de Wlld-west-kleeding droeg er toe bij om de gewenschte sfeer te scheppen. Het publiek heeft zich kostelijk geamuseerd zonder relief, doordat de Pauselijke Zegen werd gegeven. Het kon dan ook wel niet anders of de aanwezigen werden In feeststemming ge bracht door de grootsche plechtigheid op dezen moolen Novemberdag en deze kerkelUke viering van het Pausfeest mag als bijzonder geslaagd worden beschouwd. Na de H. MIs werden de genoodigden door Z H.Exc. den Blsschop in de groote zaal van de plebanle ontvangen, waar hij zich met groote - --- on_ kg. ---- stuk. 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken Overzicht: Runderen Iets beter dan vorige ---- week, handel zezer sleepend. prijzen onveran-duct'e ln ***t tijdsbestek^ op, 317.000 torn derd. Melkkoeien, aanvoer lóópt terug, handel 1 1 zeer stil, prijzen onveranderd. Vette kalveren, aanvoer ininder dan vorige week, handel vlug, prijzen weinig beter constant. Nuchtere kal veren. aahvoer minder, handel vlug, prijzen onveranderd, Schaliën en Lammeren, aanvoer tamelijk, hahdel vlug, prijzen constant. Var kens, aanvoer vrij ruim, handel traag, prij zen bij het einde van de markt neiging tot daling Paarden^ handel zeer stil. Handel matig. AMSTERDAM, 12 Nov. Aardappelenprijzen. Zeeuwsche bonten 3.403.60. idem blauwen 3903.70, Idem eigenheimers 3 303.50, idem poters 2.602.90, duinzand 4.504.90. IJpolder- bevelanders 2.803 Aanvoer 360 200 kg. BROEK OP LANGfcNDIJK, 12 Nov 450 kg. aardappelen blauwe, 2.50. 11000 kg. Wortelen 0.60—0.80. 17000 kg. doorschot 1.00, 11000 kd 1.00—1.60 14000 kg Uien: Grove 2 60 2 80. Gele Driegngen 1300 stuks Bloemkool: Reuzen t.ZZ 3.50. NOORD-SCHARWOÜDÏ. 12 Nov. Aardappelen Friso 2.40; BI Eigenheimers r ,2Aanvoer 825 K G. Uien Gele Nep 2 20. Drielingen 1.40. Uien 2.50. grove Uien 2.80 Aanr 1300 K.G.X Roode kool 1.20 —180. Aanv 4900 KG.; gew witte k aanvoer 33.700 K.G D witte kodl 11 50. aanv. 3000 K O OUDEWATER, 12 Nov. Kaasmarkt. Aan voer 48 'partijen. 2160 stuks 10600 kg. le soort RM 210023 00. 2e soort RM 19 00—20 00. Handel matig. ROTTERDAM. 12 Nov. Veemarkt Totaal- aanvoer 6140 stuks: 566 vette runderen, 312 vette kalveren. 1116 schapen en lammeren. 1139 varkens. 7 nuchtere kalveren. Prijzen per K.G.: vette koeien 5456 \4448 3236 cent, vette ossen 4852 44—46 38—40 cent, vette kalveren 7580 5560 4550 cent, varkens (lev. gew.) 323130 cent, schapen 39 35 30 cent, lammeren 403530 cgnt. Prijzen per stuk: schapen 17.00138. lamme ren 1100—9—7. Overzicht: Vette koelen en ossen ruime aan\ voer, handel kalm, prijzen vette koeien iets la-\ ger, pl.m. 4 cent; i voer. l._ schapen handel Op verzoek van den heer Van Riesen, be stuurslid van den Frleschen Bond van Ijsclubs in Friesland, had zich in Noord-Holland een comité gevormd, onder leiding van mr. Eecen, uit Oudkarspel, om ook in deze provincie te komen to| oprichting van zoo’n bond. Dit comité had Zaterdagmiddag een ver gadering in Central te Alkmaar belegd, waar 13 ijsclubs vertegenwoordigd waren. Mr. Eecen verheugde zich over de goede op komst. Hij heette speciaal den heer Van Rie sen welkom en herinnerde voorts aan het po gen van den U. H. N.. om te komen tot het organiseeren van kortebaanwédstrijden. Hij be toogde, dat het comité van de plannen van den IJ. H. N. niets wist, en dat het niet spor tief van IJ. H. N. is, om wetende, dat er po gingen werden aangewend van andere zijde, zelf plotseling zich met de korte baan te gaan be moeien. Heb comité had ook een uitnoodiging ver wacht voor de vergadering van den IJ. H N., om zijn standpunt daar uiteen te zetten; doch die niet ontvangen. y Het argument van IJ. H. N.. dat hij den kortebaanwedstrijd wil organiseeren. omdat het organiseeren vkn ijsverkeerswegen steeds meer op den achtergrond komt en de IJ. H. N. stuur van den Minister bericht had ontvangen, zfjn leden dreigt te verliezen, kon spr. aanvaarden. Onderhandelingen om samen te gaan, leidde niet tot resultaat. Spr. wees er nog op. dat de op te richten ----- - van j cent pg,, yj; sgstens f 15. De IJ. m de inkomsten der wedstrijden plus f 250 vóór eiken wedstrijd. De heer Van Riesen begon rnet te zeggen, dat de IJ. H. N. nooit ln verbinding met den Frie- schen Bond had gestaan; het bestuur van den Frleschen Bond heeft zich middels spr. tot den heer Eecen gewend met het verzoek om de op richting van een Noord-Holl. Botid voor te be reiden. Spr wees er op. dat in Friesland de Friesche IJbond voor IJstoerisme* bestaat: de Elf-stedenbond, en de Bond vkn Ijsclubs, die zich alleen met kortebaanwedstrijden be moeit. Deze bond, die opgericht Is, om knoeie rijen tegen te gaan, telt 136 ijsclubs,de bond in Groningen 78, in Drente 28 en In Cjverijssel 16 clubs. Spr. zette de werkwijze van den bond piteen. op, dat de contributie geen bè^waa^ Friesland steeg het aantal leden-clubb in een jaar van 46 tot 136. De Friesche Ijsbond voor het IJsverkèer werkt geheel afzonderlijk en heeft met den Bond van Ijsclubs niets te maken. Elke bond werkt op zijn eigen terrein. Na een uiteenzet-' ting van de reglementen, betoogde spr., dat de Friesche Bond Wet alleen het belang van de Ijsclubs beoogt, doch ook dat van de rij ders. wier eigen organisatie zoetjesaan ver dwijnt. Spr. achtte oprichting van een N H. Bond en aansluiting bjj de Federatie met de Noorde lijke Bonden zeer gewenscht in het belang van de ijssport. Op een vraag van den heer Teerink, Eecen, dat de Bond niet in de fout zal vallen van den IJ. H. N-, die kortebaanwed- strijden organiseeren wil voor amateurs beroepsrijders; dit is in strijd met het regle ment van den K. N. 8. B. Er moet scheiding zijn tusschen amateurs en beroepsrijders. De heer Teerink verdedigde voorts de hou ding van den IJ. H. N., om zich met de korte- baanwedstrijden te memoelen. daat hij anders sjpoedig geen bestaansrecht meer zou hebben. TerwiUe van den K. N. 8. B. heeft de IJ. H. N. zich er steeds van af gehouden. Spr. vraagt nog nadrukkelijk, of het bestuur van den Frie- schen Bond contact met IJ. H. N. over deze kwestte gehad heeft. De heer Van Riesen zegt hier gekomen te zijn op verzoek van het Noorden Spr. heeft niet In verbinding gestaan met den K. N. 8. B. oveA deze kwestie Reeds jaren had spr. plan- nentot oprichting van een bond in Noord- Holland. De voorzitter meent, dat de IJ. H. N. zijn doel niet uit het oog moet verliezen, ook al zijn er moeilijkheden. De IJ. H. N. moet die moeilijkheden overwinnen, doch niet de korte- baan aangrijpen, om zijn bestaan te rekken. Niet de Bond heeft de IJ H. N In den rug aangevallen, maar de IJ. H. N. heeft dat den Bond gedaan, door plotseling de kortebaan- wedstrüden-kwestle aan te pakken, nadat deze Bond de uitnoodiging voor deze vergadering had verzonden. De heer Klomp wilde ook iets van deze kwestie zeggen. Het comité heeft alle ijsclubs uitgenoodigd, waarna U. H. N. een tankpoli- tiek heeft gevoerd door hals-over-kop ook dit punt op de agenda te fatsen van Zon dag j.l. De heer Cloeck had hier moeten zijn om ook eens te praten tegen mannen, die ook nog praten kunnen; maar dat durfde hij niet Het bestuur protesteert er tegen, dat IJ.H.N. dit comité in den rug heeft aangevallen. Als de heer Cloeck bluft over ,^ijn" 14500 leden, dan vergeet hij. dat de IJ. H. N. eenlge Jaren geleden 24000 leden telde. De heer Cloeck heeft een omzwaai gemaakt, omdat hij een rol wil' spelen. Spr. had graag tot een compromis gekomen, doch na de woorden van den heer Van Riesen, dat elke Bonn op zijn eigen ter rein moet werken, is spr. tot andere gedachten gekomen, temeer na de behandeling, die het comité van den IJ. H. N. heeft ondervonden De heer Hrtks (Petten) is overtuigd, dat de heer Cloeck een geheel verkeerde houding ln den U. H. N. heeft aangenomen en het doei van den U. H. N. geheel uit het oog heeft verloren. Spr. zou het -bejammeren, als er twee ver- Onder dezen politieken storm bewogen op het Damrak de koersen zich op onregelmatige wijze, zonder dat het publiek op noemenswaar- dige wijze zich met deze aangelegenheid be moeide. De koersfluctuaties aan de PariJsche beurs kwamen hier het best tot uiting in aan- deelen Koninklijke Olie, welke na een koers verlies van bijna 7 punten zich op het einoe der week gedeeltelijk konden herstellen. De siMculatie en arbitrage brachten hier het noo- dlge leven ln de brouwerij. Wij gelooven niet, dat de fantastische verhalen uit Wolvega over brandstoflooze motoren eenlgen invloed op bet koersverloop hebben gehad. Phllipslampen hadden aanvankelijk ook van de algemeene gedrukte stemming te lijden, maar ten slotte werd het koersverschil geheel in gehaald op de zeer gunstige cijfers betreffende den uitvoer van radio-artlkelen en gloeilampen In de maand October. In deze periode werd voor ruim 6 mlllloen gulden aan radio-artlke len uitgevoerd. We moeten teruggaan tot Java nuaii 1931 om 'een dergelijk gunstfg cijfer^ terug te vinden. Als men hierbij in aanmerking neemt, dat de prijzen in de laatste Jaren sterk gedaald zijn, dan moeten de omzetten momen teel een recordaantal hebben bereikt. In Aku's is. geen handel van beteekenis. De uitvoer van kunstzijde-garens is niet bevredi gend en liep in October zoowel in hoeveelheid als tri waarde terug. Amerikanen waren hier In overeenstemming met Wallstreet een fractie tot een punt beter. De animo van het publiek is ook hier echter zdfek. Op de cultuurafdeeling verkeeren suiker- waarden in een meest deplorabelen toestand. De handel in H V. A.’s ligt vrijwel geheel stiL Op de rubbermarkt is de rust teruggekeerd, nu de Engelsche én Nederlandsche belangen tot overeenstemming zijn gekomen en het restric- tiepercentage voor het eerste kwartaal van 1935 hebben bepaald op 25 pet. De makelaars Symington Si Wilson berekenen de wereldpro- -AAA **n y nemen aan, dat het verbruik zich zal hand haven op het niveau van 1934. waardoor de voorraden in deze periode met 40.000 ton zul len dalen Deze gunstige perspectieven werden verdisconteerd ln betere koersen voor rubber- aandeelen. Bepaald flauw waren tabakken, waar de verliezen niet tot enkele punten bleven be- parkt. Over den komenden oogst der Benem- bah gaan zeer gunstige berichten, welke echter nauwelijks ln den koers tot uiting komen. t vette kalveren ruimer aan handel stug, prijzen lager, pl.m 5 cent; lammeren zeer ruime aanvoer. 1 flauw, prijzen onveranderd; varkens zeer groote aan voer, handel lui, prijzen iets la ger. Enkele kocht. Aardappelprijzen 350, Zeeuwsche bl. eigenh. 2.903.20. idem bonte en bl. 3.053 35, Haarlem viert deze week voor dit bisdom het 12S-Jarig Pontificaat van Z. H. Paus Pius XI en in deze hulde, gebracht aan den Opperher der der Katholieke Kerk, is de Blsschop van het Haarlemsche Diocees Zondag voorgegaan door in zijn Kathedraal op pontificale wijze het H Misoffer op te dragen. Het is een indruk wekkende gebeurtenis geworden en een waar dig begin van de feestelijkheden, die deze week zullen worden voortgezet met luisterrijke bij eenkomsten ln de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem op Donderdag- en Vrijdagavond. De kerkeljjke viering van het Pausjubileum was beperkt gehouden tot Haarlem en omge ving. omdat het voor vele genoodigden moeilijk mocht worden geacht om tweemaal in één week naar Haarlem te reizen Toen om kwart over tien de Kathedraalklok-, ken hunfeestelijk gebeier Heten hooren, was reeds eenlgen tijd een aangename drukte rond het grootsche kerkgebouw. Honderden en hon derden belangstellenden drongen van alle zij den naar de ingangen en kleurige troepen Graalleden kwamen van verschillende deelen der stad aangemarcheerd. Van alle kloosters uit de stad en omgeving kwamen deputaties en tvschen de tallooze kerkgangers zag men de stemmige rijen van Franciscanessen, van Ju- liaantjes, van Zusters Carmllitessen met hun beschermelingetjes, van de broeders van „de Deo", de broeders van Maastricht en zelfs de Zusters van Bethanië waren van den hoogen duintop, waar zij wonen, afgedaald om deel te nemen aan de betuiging van kinderlijke aan hankelijkheid aan onzen grooten Paus. De kathedrale kerk stroomde stilaan vol. Langs de breede pijlers van Cuypers' meesterwerk rankten de fraaie vanen, die op feesten zoo sober en toch zoo fijn de majestueuze hoogte van de Kathedraal styleeren en uit de koor- nissen golfde een zee van licht, die het heele koor ln een gouden glans zette. Steeds drukker weiid het. Op de voorste rijen van het middenschip en op de stoelen langs de zijde van het bisschoppelijke koor namen de genoodigden plaats. In de omgangen stelden zich aan de zijde der Kerstkapel de leden van de R.K. Oratoriumvereeniglng op; aan de an dere zijde honderden Graalmeisjes. Zij zouden meehelpen om de uitvoering van* de Missa Po- puli van Hubert Cuypers. die door alle aanwe zigen in de kerk dient te worden meegezongen, tot een goed einde te brengen. Onder de velen, die naar de Pontificale Mis waren gekomen, merkten wij op de heeren mr. Ir. W. A. J. M. v. waterschoot v. d. Gracht uit Maastricht en H. A. Heymeijer van Heem stede uit Amsterdam, resp. buitengewoon ge heim kamerheer en eere-kamerheer van Z H. den Paus met kap en degen, de laatste in uni form; de heeren mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs- sen en prof. dr. Alph. Steger, leden van de Eer ste Kamer der Sta ten-Generaal; de heeren Chr. L. van de Bilt en A. J. Loerakker, leden van de Tweede Kamer; de heeren mr. D. F Pont, burgemeester van Hillegom en mr. J. H. Scholtens. burgemeester van Beverwijk; de heeren W. J. B. van Liemt. wethouder van Haarlem en vele leden van den Haarlemschen Gemeenteraad; de heeren dr. E. A. M Droog lid der Provinciale Staten van Noord-Holland en wethouder van Heemstede; Th. G. C. Hooi). --- .pb [er van de R.K. luursleden van ..meesters der De heer Boot (Purmerend) ifd van het be stuur van den IJ. H. N. staat geheel buiten de bemoeing van den U. H. N. op het gebied van den kortebaanwedstrijd; hij onderschrijft ge heel het betoog van den heer Klomp. De IJ. H. N. moet zich met Ustoerisme alleen blijven bemoeien. De heer Van Riesen zegt, dat er nooit con tact 14 geweest tusschen den Frleschen Bond en IJ. H. N. Hierna werd tot stichting van den Bond overgegaan; acht clubs, nJ. Purmerend, Helloo, Beemster. Bergen, De Rijp. Zaandam, Amster damsche Ijsclub en Oudkarspel traden on voor- waaroelijk toe; de andere afgevaardigden ver klaarden zich in principe bereid, doch moes ten eerst overleg met hun afdeellngen plegen. Na vastelllng van statuten en huishoude lijk reglement, werd het bestuur gekozen. De heer Klomp stelde zich geen candidaat. .Het zittend comité werd vervolgens gekozen, n.l. de heeren mr. C. Eecen, Oudkarspel, Jhr. H. van Foreest, Helloo. O. K. Oud. Purmerend, H. Rijs, Warmenhuizen en A. van Reenen, Bergen. De acht aangesloten clubs tgUen 5259 leden. Enkele punten o. a. opstelling*mRp!an e. d. werden aangehouden, om ook de straks toe tredende vereenlgingen gelegenheid te geven wedstrijden te organiseeren Op een vraag uit de vergadering werd ge antwoord, dat alleen deze nieuwe Bond door de Noordelijke Bonden zal worden erkend; rij ders, die uitkomen op banen van niet aan gesloten clubs, worden gediskwalificeerd en mo gen nooit meer op Bondsbanen uitkomen, Dat is juist de kracht van den Bond. Met een woord 'van dank en gelukwensch, sloot mr. Eecen de vergadering. Door de Nederlandsche Veehouderijcentrale wordt het volgende medegedeeld: Zooals reeds voor eenlgen tijd bekend werd gemaakt, zullen alle kalveren, die nA 1 Novem ber 1934 geboren worden, ressorteeren onder de teeltregellng-1935, hetgeen dus Inhoudt, dat de mogelijkheid tot het wel of niet aanhouden dezer kalveren door de kalver-toewtjzlng-1935 zal worden bepaald Aangezien de ontbrekende gegevens eerst één dezer dagen verstrekt konden worden en met de verwerking nog eenlge tijd gemoeid zal zijn, is voomoemd bestuur van oordeel, dat ten be hoeve van den goeden gang van zaken aan de definitieve toewijzing een voorlooplge toewü- ring vooraf dient te gaan. Uit dien Hoofde is bepaald: le. Dat aan de rundveehouders, die voor 1934 een toewijzing van 2 of van een even aantal grooter dan 2 hebben ontvangen, door de be treffende Landbouw-Crisis-Organlsariw ten aanzien van het seizoen 1935 voorlqdplg zullen worden toegewezea een aantal vaarskalveren en ongeregistreerde stierkalveren, gelijk aan de helft van het hun voor 1934 toegeweaen aantal. 3e. Dat aan de rundveehouders, die voor 1934 4 een toewijzing van 3 of van een oneven aantal grootei dan 3 hebben ontvangen, door de be treffende Landbouw-CrisU-Organisaties ten Amsterdam 9 November 1934. Politieke gebeurtenissen hebben bet beun verloop deze week sterk in ongunstigen zin be ïnvloed. det bijvoegsel Jta ongunstigen zin" is haast overbodig, omdat het woord politiek bij het publiek reeds bij voorbaat troebele ge dachten opwekt. Op de Parfjsche beurs ont stond Maandag ij. een bijna paniekachtige stemming, toen grd&e oneenigheid ln het mi- nisterie-Doumergue dreigde uit te loopen op een regeeringscrisis. warop men een herhaling vreesde van de Februari-onlusten. Toen enkel% dagen later het ministerie werkelijk zijn parle mentairen nek brak over politieke Intriges, waarin groeps- en partieuliere belangen een onfrissche rol speelden, had de flnancleele wereld ondertusschen haar evenwicht weer her kregen en werden deze gebeurtenissen met onbegrijpelijke kalmte opgenomen. Deze kalmte is alleen te verklaren uit het feit, dat de zoo gevreesde onlusten althans voorloopig zjjn uitgebleven en dat men verwacht, dat bin nen enkele uren weer nieuwe ministers de nog warme zetels van hun voorgangers zullen in nemen. Dit alles neemt echter niet weg, dat wij de btnnenlandsche politieke situatie in Frankrijk alsnog zeer somber inzien. Men ziet hier de meest denkbare verwording van het parlementaristlsche systeem, waar regeeringen zich kwartaalsgewijze opvolgen, waar alle con tinuïteit in de leiding ontbreekt en waar dus constructieve arbeid bij voorbaat is ultgeslo- x ten. In Doumergue had men een sterke figuur gevonden, die het land in Februari van een chaos redde, die een politieken Godsvrede heeft weten te bewerkstelligen en die nu door mid del van een grondwetsherziening fundamen teels en hoogst noodzakelijke wijzigingen in de parlementaire verhoudingen wilde aanbren gen. HIJ is helaas ontijdig gedwongen zijn op- bouwenden arbeid te staken, nu de radicaal- sociallstlsche partij hem in den steek heeft ge laten en zijn ministerie niet meer kon reke- >nen op een meerderheid in het parlement. Frankrijk is reeds aan zijn derde ministerie in 1934 en als de voorteekenen niet bedriegen, zal voor het einoe van het jaar het half dosiin wel worden volgemaakt. 1üt minlsterie-Flandln in I M Godsvrede handhaaft. lid der Provinciale Staten; den heer mr. Westerwoudt als ver tegenwoordige Werkgeversvereeniglngtwee bAi den R.K. Zouavenbond; de kerki Kathedraal, de leden van het uitvoerend comi té, enz. Toen Al-it- vóór half elf de geestelijkheid van het altaar afdaaide om mgr. Aengenent by den Ingang van de kerk te ontvangen, was de Kathedraal tot tn alle hoeken met belangstel lenden bezet. Zegenend schreed Haarlems Kerk vorst, onder de feestelijke klanken van het „Sacerdos et Pontifex" van J. Schouten, door bet middenpad naar de Sacramentskapel. En na de plechtigheid der kleedlng van den Blsschop begon dan het H. Misoffer. Z H.Exc. werd daarbij geassisteerd door Z.DH. Mgr. M P. J. Möllmann. als presbyter-assistens; door de hoogeerw. heeren H. C. J. Sondaal, deken van Haarlem en M. W. A. Wijtenburg, oud- regent van „Hageveld” als troondlakens en door de zeereerw. heeren H. P. A. van Dijk en A. P van Eeden. beiden pastoors te Haarlem als dia ken en subdiaken. Verder waren nog aanwezig de hoog eerw. heeren mgr. dr Th. Vlaming en L. A. A. M. Westerwoudt, plebaan, belden kanunnik; drs. Th. Vlaar, rector van het R.K. Lyceum en verschillende andere geestelijken. De aanwezigen hebben bij deze, onzen Paus waardige, herdenking schoone oogenblikken be leefd, niet het minst ongetwijfeld door de ont roerende eensgezindheid, waarmede deze ker kelijke hulde Hem door honderden en honder den katholieken is gebracht. Wat Is ?r trouwens mooier dan ren kathedraal vol biddende nien- schen? De heerlijke stemming werd ook niet weinig verhoogd door de uitvoering van de Missa popull van Hubert Cuypers. die in deze omge ving en onder deze omstandigheden goed bleek te voldoen en door den gemeenschapszang prachtig het saamhoorlgheldsgevoel van alle katholieken accentueerde. De uitvoering had plaats onder leiding van den componist zelf 'Tenslotte verkreeg de plechtigheid nog een bij-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 17