Wolvega komt weer tot rust CASTELLA Groote doode wordt naar zijn land terug gebracht Begrooting Buitenlandsche Zaken 1 Vreugde in Eindhoven ELM^N I SPANNING GEBROKEN INSCHEPING HEEFT VERTRAGING MINISTER DE GRAEFF ANTWOORDT MAANDAG 12 NOVEMBER 1934 i FIETSER VERONGELUKT Drie inbrekers gevat I Water blijft stijgen Een heilig Amster dammer Scheppen van energie uit niets Mag ik u voorstellen: mijn dochter Uivertje Krachtige hulp aan de gedupeerde bevolking in Indië BENZINEMOTOR MET RUWE OLIE GESTOOKT OP GOEDE ZEEP STAAT: Honderd-duizendste inwoner geboren! Verhouding tot België -»V .’-i De Saarcommissie heeft te Ro me vergaderd in het paleis Chigi d. pels vergezellen. machine. 1 Jhr. de Graeff Uiting van minister Baldwin Het bericht, dat de Britsche Regeering zoude Ernst wordt ingezien e de m nt G cval-Spansier n. J Particuliere wapentabricage 08 te de Persdienst Er was geen motor toe. geen perpe- -1 Deze fantastische aangelegenheid heeft dus wel een treurig einde gevonden. 4 r 7 kt het gemeentebestuur mtie een zekere verant- Het stoffelijk overschot van den vroegeren generaal der paters Minderbroeders p. B. Klam per wordt te Weert bygezet d en van ve m nr ie der tegenspraken van onjuiste berichten ge meten kan worden. De berichten in de Japan- sche pers met betrekking tot de te Batavia ge voerde handelsbesprekingen, in het voorloopig verslag vermeld, hebben de volle aandacht van den persdienst gehad; deze heeft, voor zoover dit van hier uit mogelijk was, gedaan wat in de gegeven omstandigheden verant woord kon worden geacht. De strekking van een op de Ontwapenings conferentie voorgestelde regeling is niet om te komen tot volledige afschaffing van de parti culiere wapenfabricage. doch gaat uit van de gedachte, dat de Staten verantwoordelijk zijn voor de fabricage van wapenen en oorlogsma teriaal, welke op hun grondgebied, hetzij van Staatswege, hetzij door particulieren, plaats heeft. De Staten zullen derhalve hebben te zorgen, dat geen oorlogsmateriaal wordt ver vaardigd, waarvan het gebruik verboden is, en zullen er voor moeten waken, dat niet door de vervaardiging op hun gebied de kwantitatieve grenzen, welke in het Ontwapeningsverdmg zullen worden neergelegd, worden overschreden. gen van vliegvelden aan Nederlands Oostgrens. *-r is te beschouwen als een van de vele geruch- ten, welke naar aanleiding van het bezoek van den Chef van den Franschen Generalen Staf aan Londen, omstreeks het einde der maand Juni 1934 in de pers tot uiting zijn gekomen en later weder zijn tegengesproken. i, zijn gehouden, wenscht de relijk te verklaren, dat aoo- gen niet hebben plaats ge- ag e- er ie n, in e- kt ii- 5- ft In ik ld in n ir as id it sr it k o a- n, je e is r opheffing van den bewusten „stop” ook rische belangen ten goede zou komen. - Bezuiniging Het behoeft wel nauwelijks be toog, dat ten aanzien van een be- Zg slaapt in een speciaal Uiver- ledikant. Zal zy dat alles ■\^^later nog waar deer en?? en tevens dien van de alom bekende vlieg-' Ara twee jaar Van ingrijpende be zuiniging kan niet opnieuw een groote vermindering worden verwacht uviavuu wviuv, ucv gcuiuiA rau uvu puio- dienst langs den weg eener natuurlijke ont wikkeling toeneemt. HU verklaarde toen, dat er geen motor was. maar hy voegde er aan toe, dat hij tot zijn verklaring was getart. Donderdag werd onder leiding van den bur gemeester een zeer scherp onderzoek Ingesteld, waarvan de uitslag was, dat het vertrouwen in de groote plannen voor Wolvega dermate is geschokt, dat thans het geloof in den geheelen opzet is verdwenen. IX Minister kan er overigens slechts op wijzen, dat de onderstelling, dat over Ne derlandsen grondgebied beschikt zou kun nen worden voor de verdediging van een anderen Staat, in die mate in strijd komt met de ook in Engeland voldoende beken de traditioneele zelfstandigheldspolitiek der Nederlandsche Regeering, dat zy moeilijk au sérieux kan worden genomen. Met het oog hierop, heeft de Nederlandsche Regee ring het dan ook niet noodig of nuttig geacht de Britsche Regeering te verzoe ken eenige opheldering ter zake van de Verklaring van den heer Baldwin te ver schaffen. De Minister kan de klacht niet aanvaarden dat hij tegenover de Staten-Oeneraal zoo wei nig mededeelzaamheid toont. Hij acht die klacht even ongegrond als onverdiend, en moge er'op wijzen, dat met name het uitblijven van de vroeger gedurende een aantal jaren gepu bliceerde Oranjeboeken haar geenszins wettigt. Raadpleging van die jaariyksche Oranjeboeken zal doen zien, dat politieke zaken daarin, al thans in vredestijd, slechts een zeer geringe plaats innamen. De Regeering grijpt intusschen gaarne de door het Voorloopig Verslag geboden gelegen heid aan om te verklaren, dat die betrekkingen Inderdaad van den meest vriendschappelijken aard zijn. Het geval Spansier heeft van den aanvang af de volle aandacht van den minister gehad en talrijk zijn de démarches, welke Hr. Ms. Gezant te Berlijn in deze zaak heeft onderno men. Nadat het vonnis gewezen was, heeft de Minister het voor Spansier ingediend gratie verzoek door den Gezant doen ondersteunen en heeft hij bij herhaling op overlegging van het vonnis aangedrongen, dit laatste voorloo pig zonder resultaat, omdat de op schriftstel- llng met motlveerlng van het mondeling uit gesproken vonnis blijkbaar nog niet gereed was. De Regeering deelt de zienswijze, dat Ne derland in samenwerking met andere landen, die daarvoor het meest in aanmerking komen, het daarheen moet trachten te lelden, dat de Ontwapeningsconferentie, ondanks de ongun stige vooruitzichten, alsnog tot eenig positief resultaat moge voeren. In die richting is Ne derland dan ook te Genève werkzaam geweest. Deze dienst, sedert 1 Januari in werking, heeft van meet af zijn aandacht gewijd aan het probleem der rechtzetting van onjuiste be richten over Nederland en Nederlandsch-Indlë in de buitenlandsche pers. HU gaat bU zUn pogingen om een Juiste berichtgeving te be vorderen zoowel preventief, nJ. door tijdige beschikbaarstelling van nieuwsmateriaal aan vertegenwoordigers van buitenlandsche bladen en persagentschappen, als repressief, nJ. door verspreiding van rectificaties langs de daartoe meest geschikte kanalen, te werk. Tot de pre ventieve wegen behoort mede de behartiging van in- en voorlichting van de blnnenlandsche pers, die een voorname bron van Informatie voor de buitenlandsche vormt. Een en ander is een werk van stelaelmatlgen opbouw, dat zorgvuldige oriëntatie en voorbe reiding vereischt. Uit het voorafgaande moge Wijken, dat de activiteit van den dienst niet aan het gette grooting met een betrekkelijk zoo gering totaal-cjjfer, en waarop zoo vele Jasten voorkomen, welke deels niet verminderd kunnen worden zon der onze internationale bewerktui ging ten zeerste te schaden, ander deels geljjk b.v. de uitgaven voor den Volkenbond niet van Ne derland alleen afhangen, na twee jaar van ingrijpende bezuiniging niet opnieuw groote vermindering kan worden verwacht. groote firma’s, die ongeveer een jaar met een proefinstallatie hebben gewerkt, verklaaroen, dat de besparing ongeveer zeventig procent be draagt. Alhoewel dit heelemaal niet zoo’n opzien barende uitvinding is als die in Wolvega heette te zyn, wordt er toch door de technici bijzondere belangstelling voor getoond. Volgens genoemd blad heeft het departement van Waterstaat reeds zeven en dertig tractors, van deze installatie voorzien, besteld. Ze zijn bestemd voor de Wieringermeerpolder. Een der wethouders heeft ver klaard de persconferentie als de grootste domheid in deze zaak te be schouwen De Minister heeft verder sender voorbe houd te kennen gegeven^ bereid te stjn tot volledige medewerking, ten einde tot heil van beide landen met België op aanneme- Hjken grondslag tot overeenstemming te komen. Het verwijt, dat de Minister den ernst van deze saak niet voldoende zou in zien, wordt door hem dan ook met beslist heid afgewezen. De achterstelling van de Nederlandsche schippers by de bevrachting te Duisburg heeft aanleiding gegeven tot overleg tusschen de Ne derlandsche en Duitsche belangengroepen, met medeweten van de Nederlandsche Regeering. De verwachting bestaat, dat dit overleg bin nen een niet al te lang tUdsverloop tot bevre digend resultaat zal leiden. Naar aanleiding van de vraag of het juist is. dat van Nederlandsche zyde met Britsche vlootautoritetten besprekingen, Nederlandsch- Indlë betreffi Minister uitd danige bespn vonden. Drie steden hebben groote beteekenis in zyn leven vol rechtvaardigheid en heiligheid gehad: sUn geboortestad Amsterdam, waar hy geboren en gevormd is. de Eeuwige Stad, waar hy zich tot geleerde ontwikkelde, waar hy geleefd en gewerkt heeft in de hoogste ambten en ten slotte stierf, en Weert, waar hy het Kerkeiyk recht doceerde, vanwaar hy door den tqpnma- ligen generaal P. Aloysius Lauer, die hem per soonlek waardeerde, in 1898 naar Rome geroe pen werd en waar thans zyn Hik zal afwachten den dag der opstanding. Zaterdagmorgen half negen reden drie wiel rijders naast elkaar aan het Hoendiep onder de gemeente Hoogkerk. Zy geraakten op een gegeven oogenbllk met de wielen in elkaar en kwamen allen te vallen. Een juist passeerendc autobus greep den 20-jarigen H. D. Jonkman, wonende te Hoogkerk, die op slag werd gedood. In verband met de geboorte van den hon- derddulzendsten Eindhovenaar hebben B. en W. vergunning verleend de cafés tot één uur Za terdagavond geopend te houden en verlof ver leend van zeven tot twaalf te dansen. De geboorte Is aangekcndlgd met sirene- geloei van de fabrieken, terwyi hedenmiddag muzikale rondgangen zyn gemaakt. Het plaatselyk blad „De Stellingwerver” gaf dezer dagen het volgende relaas: Hoe langer hoe meer begon na de onthul lingen van de vorige week het vertrouwen in de mededeellngen van den heer Wardenler te zakken. Het was b.v. in den aanvang al mede gedeeld, dat voor zyn vinding over de geheele wereld patent was verkregen. Wel meende men zich te herinneren, dat hy gezegd had, dat het in Engeland nog niet geheel voor elkaar was. v By onderzoek bleek ons echter, dat by den Octrooiraad Xe 's-Gravenhage niets bekend was, en toen wy dit aan Wardenler mededeel den. antwoordde hy, dat hy dat ook niet had beweerd, maar dat by een octrooibureau een aanvrage was gedeponeerd. Er kwamen langzamerhand meer dingen minder vast te staan. Zoo reden wy Donderdgp Dat de Regeering, geiyk gesuggereerd wordt, meer van den persdienst gebruik zou kunnen maken, teneinde het publiek over bepaalde za ken in te lichten, kan worden toegegeven. Het strekt tot voldoening, dat naarmate deze nieu we mogeiykheid van contact met de pers on derkend wordt, het gebruik van den pers dure nd by klaarheid te Ik geef door die perscol woordelijkheid op zich heeft geladen. Ik beschouw die conferentie dan ook als de grootste domheid In deze geheele affaire, maar u moet niet vergeten, dat wy allen toe goeder trouw en in het belang van de gemeente handelden.” Uit Breda wordt aan „Het Volk” bericht, dat de werktuigkundige Jules de Ceuster er in ge slaagd is een installatie te construeeren, waarin een gewone benzinemotor met ruwe olie (gasolle, dieselolie) kan worden gestookt. Verschillende met den gemeenteveldwachter naar Zwolle en bezochten daar de machinefabriek, waar vol gens beweren van den heer Muurling acht van zyn motoren zouden worden gemaakt. De fa brikant zeide ons, Wardenler in het geheel niet te kennen. Toen laatstgenoemde daarover ondervraagd werd, zeide hy. dat hy nooit had beweerd, dat de motoren by dien fabrikant besteld waren, maar hy dacht er over ze daar te laten maken. Deze en meer andere onjuistheden hadden al enkele dagen ook by den burgemeester anderen het vertrouwen in dé vinding Wardenler aan het wankelen gebracht. Afgaande op de woorden van den heer War denler verklaren we deze motor zonder eenig technisch en oeconotnisch belang.” Want het stoffeiyk overschot wordt wel het eerst naar de geboortestad Amsterdam gevoerd, maar niet om er bygezet te worden. Want per lykauto zal het vandaar overgebracht worden naar het klooster der Paters Franciscanen te Weert, om in het kloosterkerkhof te worden by gezet. Te Weert worden alle voorbereidingen reeds daartoe getroffen! Alles geschiedt overeenkomstig het persoon- Ujk verlangen van den huldigen generaal, pater Leonardus Bello, die by het vertrek uit Rome de plechtigheid der absoute verrichtte. 7 Mei 1931 was het Ujk in den grafkelder van het Intern. College S. Antonio geplaatst, 17 No vember JJ. is het, na een plechtige Requiemmis, per trein naar Napels vervoerd, waar het giste ren is ingescheept naar Nederland. Martinus Klumper, wiens kloosternaam Ber- nardinus was. werd vooral om zyn onkreukba- ren rechtvaardigheidszin en zyn ascetlschen le venswandel hoog geëerd. „Wy hopen ’t nog een maal te beleven, dat een aanvang gemaakt wordt met het proces zyner zaligverklaring,” sprak dan ook zyn opvolger, pater Bonaventura Mariani, by Bemardinus’ dood. Dertig Jaren verbleef hy te Rome. Hy volgde eerst de lessen asin het Collegium Urbanum of unlversiteit der Propaganda Fide. Hy doctoreer de 14 Juli 1886 in de wysbegeerte en 13 Juli 1889 in de godgeleerdheid, met de hoogste on derscheiding. 22 Sept. 1888 was hy in de aarts basiliek van St. Jan priester gewyd. Aanvankelijk keerde hy naar Nederland te rug, werd magister, professor in de wysbegeerte en leeraar aan het Gymnasium te Venray, drie jaren later werd hy gekozen tot deflnltor-pro- vincialls. In 1891 wisselde hy zyn professoraat met dat in het kerkeiyk recht te Weert. In 1898 werd hij wederom naar Rome geroe pen om als professor in het kerkeiyk recht aan het toenmalig intern, college S. Antonio op te treden (Athenaeum Antonianium thans) van welk college hy al spoedig president werd tot 1915. In 1911 was hy tot definitor-generahs ge- koeen. in 1915 tot procurator-generalis en 14 Mei 1921 tot mlnister-generalis, wat hy tot Juni 1927 bleef. De „uitvinder”, tenslotte voor het feit gesteld zyn motor te demonstreeren en het-bewys te leveren, is daarin tekort geschoten. zyn llchameiyke en geestelyke krachten wa ren niet meer bestand tegen den druk, die van alle zyden op hem is uitgeoefend. De stemming te Wolvega Is piots omgekeerd. De enorme spanning der laatste dagen is ge broken. De autoriteiten, die zich eerst voor het geval hebben geïnteresseerd en die ook de pers er In hebben doen loopen, trekken zich nu terug. Eergisteren. 19 November, is te Napels •p het vrachtschip „Vulcaqps” der Mij. Neder land het Stoffelijk overseMst ingeecheept van den in 1931 te Rome gestorven eersten en eenig- sten -Nederlandschen mlnister-generalis .der Minderbroeders, den Amsterdammer pater Ber nardinos Klumper. De overblijfselen van den. om zijn hoogstaand leven, zoo algemeen geëer de», kloosterling, worden allereerst naar zijn vaderstad Amsterdam gebracht, waar hij 19 Maart 1864 geboren werd, waar hy het St. Nl- eolaascollege van den heer Raeskin bezocht, het einddiploma H.B.S. behaalde om in 1879 naar het gymnasium te Venray te vertrekken en in 1882 te Maastricht in het noviciaat der Min derbroeders te worden opgenotnen. Het volgende jaar was hy naar Rome gezonden, om «r zijn fllosifische en theologische studiën te voltooien. Een week geleden maakten we melding van de „uitvinding” van een brandstofloozen motor door den jeugdigen Wardenler te Wolvega, De werkloozen van Wolvega en misschien ook reeds vele anderen in andere plaatsen van ons land zagen de zon eener heeriyke toe komst reeds voor zich opgaan. Velen stelden vertrouwen in deze vinding, waarvan echter niemand het rechte wist. Wel spoedig is aan die biyde verwachtingen de bodem ingeslagen. Het lichaam van den overleden generaal bleek nog betrekkeiyk weinig door de ont binding- te zyn aangetast. Het gelaat was goed herkenbaar. Na de inspectie werd de kist gesloten en In een nieuwe zinken kist geplaatst, die weer met een grootere houten kist werd onisloteri. Inderdaad "is in een vorige periode, toen van de zyde van de Belgische Regeering de mede werking van de Nederlandsche Regeering werd gevraagd, voor den bouw van een tweede sluis by Temeuzen. dezerzyds als gedeeltelyke, mo- geiyke compensatie daarvoor genoemd de weg neming van den .stop van Llxhe”. De gedach tengang daarby was, dat de Nederlandsche Re geering bereid was aan de begrypelyke ver langens van Gent tegemoet te komen, omdat zy van een territoriale situatie geen beletsel wil maken voor de vervulling van Belgische wen- schen. waarvan zy de redeiykheid ten voile kan erkennen, maar dat zy dan ook aan België de biyken van een overeenkomstige gezindheid mocht vragen door aan te dringen op de ophef fing van een op Belgisch territoir gelegen be lemmering van de scheepvaart naar en over Nederlandsch gebied, een belemmering, waar van de beteekenis voor Nederland overigens niet mog worden overschat, waarby bovendien nog in aanmerking dient te worden genomen, dat Belgl Met betrekking tot de vraag, door sommige leden gesteld, of naar het inzicht der Regee ring thans niet de tyd gekomen is om de Unie van Socialistische Sovjet-republieken de jure te erkennen, kan de Regeering in genoemde toelating en de geleidelyke erkenning van Sov jet Rusland 'door de meeste Staten geen aan leiding vinden haar tot dusver ter zake In genomen standpunt te herzien. De minister is van oordeel, dat een actief consulair corps ongetwyfeld tot vermeerdering van den afzet onzer producten zal kunnen by- dragen. De Minister Is evenals eenige andere leden van oordeel, dat het wenscheiyk zoude zyn, dat de Nederlandsche vertegenwoordigers In het buitenland met bet oog op de economische zyde van hun taak meer dan thans worden by- gestaan door handelsattachés, mits deze aan hooge elschen van bekwaamheid voldoen. Zaterdagmorgen heeft op het gemeentehuis te Eindhoven omstreeks tien uur met eenige plech tigheid plaats gehad de aangifte van de geboor te van Elndhovens honderdduizendsten inwo ner. De acte van geboorte is verleden door den burgemeester van Eindhoven, den heer A. Ver- dyk, terwyi als getuigen fungeerden de wet houders J. L. van Engeland en P. P. J. A. van der Putt. Het biykt, dat de honderdduizendste inwo ner, Jan Antoon Dekkers geheeten, reeds Don derdagavond 8 November om zes uur het le venslicht aanschouwde. Hy is het achtste kind van den heer Peter Johannes Dekkers en mevr. lAJsJe Dekkersvan de Munt, wonende aan de Gestelschestraat 123. Namens het gemeentebestuur van Eindhoven is een couvert, inhoudende een spaarbank boekje aangeboden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd te Echteld door de politie in de nabyheid van het stationsgebouw een auto waargenomen, waarmede de bestuurder op verdachte wyze reed. De politie hield den auto byzonder in het oog. Toen de wagen het stationsgebouw passeerde, sprongen twee mannen in den auto, waarop werd weggereden. Inmiddels bleek, dat een po ging tot Inbraak in het station had plaats ge had. De burgemeester van Echteld waarschuwde de politie in de omliggende gemeenten, alsook de Amhemsche politie. Uitgebreide maatregelen werden genomen en ’s nachts werd te Arnhem een auto aangehouden, waarin drie personen zaten, die met den auto werden overgebracht naar het politiebureau. By onderzoek Week een groot aantal inbre- kerswerktuigen in den auto aanwezig te zyn. Hoewel de mannen ontkenden de poging tot diefstal in het stationsgebouw te Echteld te heb ben gepleegd, zyn zy in bewaring gesteld. Zeer vermoedeiyk zyn de daders gevat van een groot aantal inbraken, die in den laatsten tyd in de stationsgebouwen in de Betuwe ge schiedden. 1 De constructie van den motor laat ons ver der onverschillig. Het prncipe: scheppen van energie is onmogeiyk, is een van de grond wetten van de natuurwetenschap; hieraan is evenmin te twyfelen als aan 2 X 2 4. En of men nu allerlei hulpmiddelen bezigt, als daar zyn: „ketel”, „zljdelingsche drukcompres- sor", heel wel, maar dat kan nooit deze na tuurwet veranderen. Op denzelfden dag, dat het Nederlandsche vliegtuig de „Uiver” de vlucht LondenMel bourne volbracht werd de familie K. te Hen gelo (G.) verbiyd met de geboorte van een doch ter. Het meisje werd als herinnering aan de geslaagde vlucht by den Burgeriyken Stand in geschreven onder den nkam Uivertje. Een be kende fabriek van klnderledlkanten te Almelo liet een speciaal klnderledikant ontwerpen, waarop de geheele reis Londen—Melbourne wordt afgebeeld. Het eerst gereed gekomen exemplaar werd thans door de firma aan de Jonge burgeres aangeboden, zoodat de kleine Uivertje onbewust den eersten tyd haar rust geniet in een ledikantje met haar eldfen nggm De herinnering aan de eenvoudige en edele, waariyk Franciscaansche figuur van pater Klumper, is te Rome nog zeer leven dig. Men herinnerde er deser dagen dikwijls aan, dat zyn directe opvolger als generaal der Orde, pater Marani, in zyn gedachte nisrede na den dood van pater Klumper de hoop uitsprak, het zaligverklaringsproces van zbn voorganger nog te mogen beleven. Vrijdagochtend is het stoffeiyk overschot overgebracht naar de kapel van het kerkhof, waar de tegenwoordige generaal der Mlnder- breeders. de hoogeerw. pater Bello een H. Mis opdroeg en de absoute verrichtte met assisten tie van de deflnltoren der Orde. Verwacht vu, dat de Inscheping op dé „Vul- Wethouder Muurling van Wolvega wiens naam in deze zaak meermalen is genoemd, heeft aan „De Telegraaf” nog het volgende verteld: „Myn geheele bemoeienis in deze zaak is geweest het brengen van den uitvinder naar het gemeentebestuur Ik zag daarin een ge meentebelang Nadat de uitvinder met B. en W. in contact is gebracht, heeft de burgemees ter den Jongen geheel en al naar zich toe ge trokken. Hy nam hem voortdurend mee op reis: om. zyn ze samen naar Hengelo geweest, wy, wethouders, kregen slechts weinig van de plannen te hooren. Niemand van ons heeft ooit den motor gezien, naar myn weten ook de burgemeester niet. Deze heeft de vorige week de veel gecritlseerde persconfemtie by elkaar geroepen. Ik heb hem in krachtige ter men bezworen dat nooit te doen, daar ik de zaak nog niet rijp genoeg achtte, doch de bur gemeester was zoo zeker van zyn zaak, dat hy zyn wil dóórzette. Verder heb ik er voort hem op aangedrongen om meer krijgen. canus” heden zou kunnen geschieden, doch door de vermelde vertraging zal dit waarschyniyk eerst Maandag het geval kunnen zyn. Prof. v. d. Velden en pater Fldentlus v. d. Borne zullen het stoffeiyk overschot van den Nederlandschen generaal op zyn reis naar Na- hy is slechter dan de gewone motor; in plaats van 80 pCt. verlies, is er 85 pet. verlies. In de mynen wordt hy dan ook alleen gebruikt, omdat deze motor niet de ge vaarlijke mOnexplosles kan veroorzaken. Deze motor zal allicht de gemoederen niet zoo verhitten, als we in de couranten iaaen. Maar de heer Wardenler zeide ook. „Ik ver wacht er een algehede omkeering in de wereld van." Welnu, dat zal gebeuren, als die gecompri- Een vergelyking moge dit duldelyk maken Als men tien gulden heeft en die legt in drie stapels A, B en C; als men dan den stapel B kleiner maakt om met de weggenomen guldens de stapels A en C te vergrooten en zoo vervol gens; als men ten slotte onze aandacht wil vragen voor al dit gemanoeuvreer, voor al deze posltie-veranderlng van die guldens door te zeggen: de som van de drie stapels A, B en C, is nu 12 gulden geworden; hiervan zetten we er 2 op de bank en met de overige tien manoeu- vreeren we opnieuw, zoodat de bankrekening opnieuw vergroot wordt en zoo fabriceeren we 13 millioen gulden is men ons dit alles op aanlokkeiyke wyze voorzet, dan nog gelooven wy dit niet, ons baseerende op de onmogelijk heid van de vergrooting van een aantal gul dens door eenige veranderingen In de stapels. Op geheel analoge wyze is de schepping van energie uit niets uit „gecomprimeerde lucht” met behulp van „zydelingsche compressoren” niet te verwachten en wy durven, allerlei onge noemde deskundigen ten spyt, te verzekeren: BUITENZORG, 10 Nov. (Aneta) Op Nov. is officieel gemeld, dat de watersnood tengevol ge van de overstrooming van de Melawl-rivier nog steeds aanhoudt. Sedert 5 Nov. te het water nog 28 centimeter gestegen. De bevolking aan vaardt dankbaar de hulp door het winnen - landsch Bestuur verleend. In de eerste dagen van den watersnood te ruim 100 pikols rijst ver deeld, terwyi aanvulling van den voorraad onder weg is. Eveneens worden droge vtech, kadjang idoe en versche groenten aangevoerd, daar de aanplant onder water staat. Door het Hoofd van den Zoutvervoerdlenst is vry transport van vlvres toegestaan. De hulp van het Smeroe- fonds is Ingeroepen. Dadeiyk zyn van bestuun- wege maatregelen genomen voor goede hulp- verleenlng en voor een geregelde verbinding met de bestuuravertegenwoordiging te Nanga- plnoh. op een afstand van 550 KJA. van Pon- Het „perpetuum mobile” Tr. W. K. Koeter van Grooes heeft op de vraag van de Leeuwarder Crt. .Bestaat dc brandstoflooee motor?” het volgende antwoord gegeven: „Ja, maar Schept men die energie uit niets, dan is het een geweldige uitvinding. Alleen: dit is ón mogelijk. rj De heer Wardenler zegt* het is tuurn mobile. Allicht, want deze heeteat niet. Maar een „algeheele omkeering” zou involvee- ren een perpetuum mobile. Ergo: <fe ,jUge- beele ognkeering" bestaat niet Ontleend te aan de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer van hoofdstuk III (Buitenlandsche Zaken) der Ryksbegrooting Het stoffeiyk overschot van pater Klumper. dat bygezet is in een grafkelder op het groote Romeinsche kerkhof, te woensdag naar de inspeetiezaal van dit kerkhof overgebracht. De houten kist was nog vrijwel gaaf. In tegenwoordigheid van verschillende franciscanen, onder wie prof. J. v. d. Velden en twee Nederlandsche broeders, heeft het geneeskundig personeel van den kerkhofdienst daar de zinken kist geopend. De Troonrede bevatte dit jaar niet de mede- deeling, dat de verhouding van ons land met andere Mogendheden van zeer vriendschappe- lyken aard is, omdat in een Staatsstuk, waarin de nadruk moest vallen op de groote verande ringen, die zich op zoo menig terrein in onze dagen voortdurend voltrekken, en waarin, helaas, het accent moest worden gelegd op de nooden waaraan het land het hoofd heeft te bieden, een stereotype uiting, dat de betrek kingen met vreemde Mogendheden van zeer vriendschappelyken aard zyn, uit den toon zou vallen. Vele functies heeft hy bekleed. Hy was lid der commissie tot herziening van het kerkeiyk recht, hy was consultor van de Congregatie van bet Concilie, consultor der Congregatie van den Otteterschen ritus. Staatssecretaris Kardinaal Oasparri en Kardinaal Sincero hebben o.a. na mens den Paus, zyn bekwaamheden, met name zyn kennis van het kerkeiyk recht, geroemd. Hy was een eenvoudig, diep-vroom, heldhaftig priester, wiens nagedachtenis een gezegende biyfti Onse Romeinsche correspondent seint ons «Ld. 10 November: De „Vulcanus” van de Koninkiyke Neder landsche Scheepvaart Maatschappy. die heden het stoffeiyk overschot van den voor drie en een half Jar geleden overleden generaal der Minderbroeders Franciscanen, pater Bemardi- nus Klumper. naar Nederland zal overbrengen, heeft door het slechte weer aanmerkelyke vertraging, zoodat het schip heden nog niet te Napels zal aankomen. meerde lucht, bevattende de chemische energie van 10 K.G. benrine, een energie schept uit niets van 2150 K.G. benzine. Op alle manieren is getracht van de uitvinding iets te weten te komen en waar de motor zich bevindt, dien hy beweerde gereed te hebben. Wardenier, die niets anders ver klaarde. dan dat de motor er te, zeide ech ter, dat deze nog niet geheel bedrijfsklaar was. Maar de volgende week kon hy hem laten draaien, in de veronderstelling, dat vrees voor straf hem weerhield de waarheid te zeggen, beeft men hem op dat punt gerust gesteld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 19