ONS BLAD Gevaarlijke momenten voor Europa’s vrede” Het nieuws van heden i REDE VAN MACDONALD Verzet in Syrië De Saarkwestie DE BAROMETER Weer revolutie op Cuba VON PAPEN OVER ZIJN TAAK TE WEENEN te T?T% r late-, •dronken S3 opvarenden Het kabinet-Flandin Plattelandsbevolking ontevreden De Saarkwestie Amerika en Duitschland Het Gran Chaco-conflict Nazi-klad in de rekening Te Genève besproken Samenwerking met Parijs en Rome Oproerige propaganda in de radio Assemblée der corpo raties bijeen Begrootingscijfers in Oostenrijk Engeland* politiek bezield door het geloof aan een practische vred es politiek Wegens de sluiting van het parle ment. Bevolking opgewonden President van den Staatsraad af getreden DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR RECHTHOUQERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER Mevr. Parmentier heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan het atelier Amsterdam, waar men bezig is met de vervaardiging van borstbeen Te Brussel hebben zich naar aanleiding van de staking der taxi chauffeurs relletjes voorgedaan. Ondanks de waakzaamheid der politie hebben de stakers op straat eenige auto’s aangehouden en omvergeworpen Zijn missie dikwijls ver keerd beoordeeld Japansch stoomschip gezonken „Duitschland heeft nooit plannen voor een Putsch in het Saar gebied gehad” Rede van Mussolini over de gelijk heid der burgers Eerste maatregelen maken een goeden indruk ADVERTENTIEPRIJzIn Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel,- idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 Herstel van vriendschapsbanden tusschen twee stammen, die een lange geschiedenis gemeen hebben Ruil van van de Firma Michels te •Idea der vier mannén v. d. „Uiver VEREEN1GOT KATHOLIEKE PERS Per kwartaal voor Alkmaar f X L wf k DE TAXI-STAKING TE BRUSSEL NOORD-HOLL ANDSCB DAGBLAD Duitsche 1 Nieuwe revolutionnaire beweging op Cuba. I Von Papen i De bewapening rede van Von Papen werd zee- GENÈVE, 10 Nov. de Rede van Macdonald over den toestand in do Europeesche politiek. katoen tegen Duitsche goederen? Von Papen heeft verder ook een rede ge houden in de club der Engelsch-Amerikaan- sche pers te Weenen, waarbij hij zeide. dat zijn missie in Oostenrijk nog dikwijls verkeerd wordt gezien, maar dat hU in werkelijkheid met de beste bedoelingen naar Weenen is ge- GENËVE, 10 Nov. (Reuter). Deskundigen van den Volkenbond zijn thans doende de laatste hand te leggen aan een ontwerp van een inter nationale overeenkomst tot het voorkomen van oproerige propaganda in de radio. De basis van deze overeenkomst te het voor- Drie inbrekers, verdacht van diefstallen in sta tionsgebouwen in de Betuwe, te Arnhem gevat. Honderdduizendste inwoner van Eindhoven boren. komen. „Ik ben er van overtuigd aldus Vpn Papen dat alle moeilijkheden spoedig over wonnen zullen zijn. Op het oogenblik worden tusschen Oostenrijk en Duitschland onderhan- dellngen gevoerd tot verbetering van den goe- deren-uitruil en ik geloof, dat spoedig «ook 'de bladen wederzijds weer zullen worden toege laten. De kwestie van de opheffing der duizend Mark bepaling is niet actueel”. Productie-uitbreiding in Amerika? De regeering zou een stoutmoedig plan overwegen. De Italiaansche Assemblée der corporaties bij een; rede van Mussolini over de gelijkheid der burgers. Ruilt Amerika katoen tegen Duitsche goede ren? Rede van Von Papen te Klagenfurth over zijn taak als Duitsch gezant in Oostenrijk- De kerkvervolging in Mexle»; groot aantal ka tholieken volgen de priesters in hun balling schap. Stand op Maandag 9 nar v.m.: 749.9 Vorige stand: 750.2 f. Volgens een radlo- lautoriteiten van Gen- nschip ..Jlako Maroe". lemoelpo, met 53 man De regeering is vastbesloten, den opstand met de meest strenge middelen te onderdrukken De oorzaak van het oproer schijnt gezocht te moeten worden in de ontevredenheid der plattelandsbevolking, die door de plaatselijke autoriteiten gedwongen wordt, land, dat, naar de boeren beweren, aan hun voorvaders is ge geven en dat zij reeds sedert eeuwen in familie bezit hebben, af te staan aan eenige buiten landsche maatschappijen.j Ondanks het verzet van den minister van binnenlandsche zaken zouden de opstandige boeren door troepen gedwongen worden, hun landerijen af te staan. De arbeiders in de ge- heele provincie zijn tot steun aan de boeren in sympathiestaking gegaan. „De commissie van drie voor het Saarplebis- ciet is heden voortgegaan met het onderzoek der juridische kwesties, waarmede zij was be last. De voorzitter, baron Alois!, deelde mede, dat de belanghebbende regeeringen na desbe treffende stappen zich bereid hadden verklaard, Fransche en Duitsche deskundigen te zenden om onder auspiciën van de commissie van drie de technische kwesties te bespreken, die de commissie heeft voorgelegd aan de flnancieele Volkenbondscommissle. Te dien einde zal een subcommissie van de financiaele Volkenbondscommissle in den loop van de volgende week te Rome bijeenkomen.” Bijzonderheden over den ruwolie-vergasainga- motor, waarofi de te Breda wonende uitvinder in vjjf landen patent heeft verkregen. Bjj de Zaterdag voor de Engelsche League ge speelde voetbalwedstrijden hebben Sunderland en Stoke City gewonnen; Arsenal speelde ge- Uitvaart en begrafenis Van kanunnik J. W. Pee lers te Roermond wat wjj noodlg achten, waarbij wij noch op een bewapeningswedloop ingaan noch zullen ver geten voorzieningen te treffen voor onze eigen veiligheid. Evenmin zullen wij onzen alles over- heerschenden plicht uit het oog verliezen den oorlog in de toekomst ónmogelijk te maken. LONDEN, 16 Nov. Als naar gewoonte heeft de Engelsche premier op het gisteravond ge houden banket ter gelegenheid van den lord- mayordag een rede gehouden over den toestand in de buitenlandsche politiek. Te Nijmegen is bericht ontvangen, dat inge zetenen dier stad, die onlangs in Duitschland tot zware straffen zjjn veroordeeld wegens marken-smokkel, weldra op vrije voeten gesteld zullen worden. ROME, 10 Nov. (Reuter). De Assemblée der 22 corporaties, welke voortaan de Kamer van Afgevaardigden zal vervangen, is voor de eerste maal bijeengeroepen. Mussolini hield een rede, waarin hij verklaarde, dat de afgeloopen eeuw de politieke gelijkheid van alle burgers procla meerde, dat de fascistische eeuw deze hand haaft, maar er de gelijkheid van allen aan toe voegt ten aanzien van den arbeid, die wordt beschouwd als een recht en een plicht. De As semblée juichte den Duce staande toe. Na de rede van Mussolini werd de zitting ge sloten. Thans zijn de corporaties gevormd en in functie getreden. De zitting van heden van de commissie van drie voor het -Saargebied werd spoedig geslo ten. Intusschen verluidt, dat de bijeenkomsten te Rome daarmede nog niet geëindigd zijn. Maandag zal een subcommissie van de finan- cleele Volkenbondscommissle te Rome bijeen komen onder deelneming van een Fransch en een puitsch financieel deskundige. Het resul taat dezer besprekingen zal dan nogmaals wor den voorgelegd aan de comngssie van drie, die haar aanbevelingen of haar rapport aan den Volkenbondsraad eerst in het midden van de volgende week zal formuleeren. Over de zitting van de commissie van drie wordt het volgende offlcieele communiqué uit gegeven TOKIO, 10 Nov. (V.D. mededeeling van de hava san op Korea is het Stoa dat op weg was naar tJ aan boord in den storm vergaan. Japansch stoomschip met 53 man aan boord gezonken. Lezing van mr. dr. E. Tekenbroek voor de Var. van Ambtenaren der Registratie en Domeinen over het bankgeheim. De emigranten voeren onder de oogen van de regeeringscommlssie en gesteund door de di rectie der Fransche mijnen een bende-oorlog. Duitschland elscht daarom uitwijzing van de terroristen uit het Saargebied, en intrekking van de plannen om zoo noodlg. Fransche mili taire troepen het Saargebied te laten binnen rukken. Rapport aan den Volkenbond over inmenging in het Saargebied. komen van eiken vorm van radlo-uitzendingen, welke bedoeld zijn om bewoners van eenig an der land op te wekken tot daden, welke tegen de orde en de veiligheid van hun land in gaan. Ten einde hiertoe te komen wil men een al- gemeenen raad van toezicht benoemen, welke uit de radio-programma's moet schrappen al wat opruiend is. NEW-YORK, 10 Nov. De „New-York Times” schrijft, dat in landbouwkringen de uitruil van een half millioen balen katoen tegen Duitsche goederen wordt overwogen. De gedachte van een ruilhandel met Duitschland en het toestaan van een crediet aan Sovjet-Rusland vindt zijn oorzaak in de vrees, dat de regeering in het begin van het volgende jaar wellicht met 6 millioen balen katoen blijft zitten. De vermin dering van uitvoer naar Duitschland zou daar bij een groote rol spelen. Tegelijkertijd neemt het katoenverbruik ln„ de Vereenlgde Staten zelf af, terwijl de voorraad In begin Augustus 10 millioen balen bedroeg. Daarbij komt nog. dat de oogst van dit jaar 914 millioen balen be draagt en die van het volgende jaar waarschijn lijk 11,8 millioen groot zal zijn. De verbouw- vlakte van katoen moet dan ook met 25 pCt. verminderd worden, ook als de ruil met Duitsch land tot stand komt. JERUSALEM, 10 Nov. (Reuter) Naar aan leiding van de sluiting van het Syrische parle ment door den Franschen Hoogen Commissaris Martell hebben alle Syrische partijen aan den Volkenbond en het jnlnisterie van buitenland sche zaken te Parijs een memorandum gezon den, met een afschrift aan het Hooge Commis sariaat te Beiroeth. In dit memorandum wordt geprotesteerd te gen de sluiting van het parlement en tegen de verdeeling van Syrië in de bestaande staatjes, als Drusengebled. Alcultengebied enz., alsmede tegen de dictatuur van het Hooge Commissa riaat. Voorts wordt in het memorandum verklaard, da Syrië volledige onafhankelijkheid verlangt, evenals Irak. Te Damascus, Homa, Nama en Aleppo is de algemeene staking geproclameerd De bevolking is zeer opgewonden. HAVANA, 19 Nov. In de Cubaansche Santiago is een revolutionnaire beweging uitgebroken. Verscheidene strate gische punten zijn door bewapende op standelingen bezet. PARIJS, 10 Nov. (Reuter) De eerste tnaat- regelen van het kabinet Flandln ter bestrijding van economische crisis en werkloosheid heb ben den gunstlgen Indruk van het kabinet ver sterkt. Algemeen-gelooft men. dat het kabinet een langer leven zal hebben, dan aanvankelijk werd verondersteld nu blijkt dat de regeering her vormingen wil Ihvoeren in overeenstemming met de wenschen der parlementaire groepen. Nog onlangs, zoo ging MacDonald voort, heeft de regeering tot haar groote voldoening kennis genomen van verklaringen, welke de vrees, die in talrijke Europeesche kringen be staat, dat de volksstemming in het Saargebied geen vreedzaam verloop zal hebben, zal weg-, nemen. Immers, wanneer daar en&tige wan ordelijkheden zouden ontstaan, zou dit leiden tot een gewapende interventie, tne einde het gezag van den Volkenbond te handhaven. De thans afgelegde verklaringen zouden de ver antwoordelijke autoriteiten in het Saargebied. In wier onpartijdigheid wij het volste vertrou wen hebben, in staat kunnen stellen, op de vreedzame uitspraak der kiezers in dat gebied toezicht te houden en er kennis van te nemen. Von Papen verklaarde verder, dat hij zijn taak als gezang in Oostenrijk ziet in. het herstel van de oude vriendschapsbanden tusschen twee stammen, die een eeuwen lange geschiedenis gemeen hebben. Wat wij Duitschers wenschen is eendracht van den Dultschen geest op alle gebieden van het leven. Instituut is definitief opgericht voor opleiding van leerkrachten b(j het Nijverheidsonderwijs. Verschenen is de memorie van antwoord op de begrooting van buitenlandsche zaken. WEENEN, 10 Nov. (V. D.) De flnancieele toe stand van Oostenrijk toont de laatste maanden, blijkens de gisteren gepubliceerde begroetings- cijfers, eenige verbetering, die in veel sterker mate dan thans het geval is tot uiting zou zijn gekomen, wanneer tengevolge van de Nazi- putsch in Juli J.l. en de daarop volgende regee- ringsactie de begroeting niet met een geheel onvoorzienen uitgavenpost zou zij nbelast. De be groeting voor de eerste tien maanden van 1934 toont een tekort van 110 millioen schilling tegen 82 millioen in de overeenkomstige periode van het vorige Jaar. "Andere cijfers wijzen op eenige verbetering in den toestand van industrie en handel. De rede van Von Papen werd door de christelijk-sociale „Relchspost” gunstig beoor deeld. NEUSTADT, 10 Nov. (D.N.B.). De gevol machtigde voor het Saargebied, dr. Bürckel. heeft tijdens zijn verblijf in Rome verklaard, dat van Duitsche zijde nooit plannen voor een Putsch in het Saargebied hebben bestaan; en ook niet bestaan kunnen, omdat bij het Duit sche gedeelte der Saarbevolklng geen twijfel bestaat over het resultaat der stemming. Een Putsch zou een onbegrijpelijke domheid zijn. Met de bekende proclamatie van den gevol machtigde aan de S.S. en SA. heeft Duitsch land willen bewijzen dat het in het Saargebied voor de handhaving van den Europeeschen vrede strijdt. WEENEN. 10 Nov. De Duitsche gezant in Oostenrijk. Von Papen, die zich momenteel op een reis door Karin- thië en Stiermarken bevindt, waar hij de Duitsche kolonies be zoekt, heeft te Kla genfurth voor de Duitsche kolonie een rede gehouden, waar in hij o.m. zeide: „Datgene, wat zich op het oogenblik vol trekt, niet alleen In Duitschland maar In alle landen van oude werelddeel, het van De toestand in Spanje. Enkele ongeregeldheden in Madrid. Een gouverneur benoemd voor Asturië. In het begin van dit Jaar heerschte er tn Oostenrijk een zeer ernstige toestand, aldus MacDonald. Zou die situatie nog ernstiger zijn geworden, dan zou zij bezwaarlijk tot de grenzen van Oostenrijk beperkt zijn ge bleven. De samenwerking tusschen Enge land, Frankrijk en Italië heeft tot dusver de noodlottigste gevolgen kunnen voorko men, hoewel er toch reeds een bloedige vlek op de historie is achtergebleven. Daarna heeft de verachtelijke aanslag op den konlng van Joegoslavië en minister Barthou een vuur doen ontvlammen in de nabijheid van materiaal, zóó brandbaar, dat men in de ontstane hitte het bijna hoorde knetteren. Doch ook toen hebben woorden, zooals die welke zijn uitgesproken door sir John Simon in zijn te Northampton gehou den rede, alsmede de offlcieele démarches bij de belanghebbende mogendheden Europa in staat gesteld, het gevaarlijke oogenblik veilig te boven te komen. De Buitenlandsche politiek der Britsche re geering blijft bezield door het vaste geloof aan een practische vredespolitiek, welke zich te allen tijde baseert op de voorschriften van het gezond verstand. In onze ondersteuning van den Volkenbond is niets veranderd. De toetreding van Rusland dient met instemming te worden begroet en de afwezigheid van Duitschland blijven wij be treuren. Onze regeering zal er het Duitsche volk steeds met nadruk op blijven wijzen, dat het zich onrecht doet door geïsoleerd te blijven. De andere valken zullen alle vredelievende ver klaringen van Duitschland blijven toetsen aan zijn al of niet deelneming aan de beraadslagin gen van den Volkenbond. WEENEN, 10 Nov. - De president van den staatsraad. Ingenieur Nouakh, die eerst tien dagen geleden benoemd wordt, is afgetreden. Officieel wordt als motief aangegeven, dat hij als directeur van de Bondsspoorwegen met werk overladen is. Maarschalk Pétain heeftzich over zijn op volger generaal Maurlng, in de volgende be woordingen uitgelaten: „Generaal Maurin is een zeer scherpzinnig man. De maanden van rust, die hij zoo juist heeft genoten, als gevolg van mutaties, zullen hem goed te stade komen. Hij zal de zaken met rust en vastberadenheid ter hand nemen. Maurin brengt geen verande ring aan in den staf van medewerkers van zijn voorganger. Sprekend over de ontwapening in het alge meen, zette MacDonlad uiteen, dat, wanneer men weigert ontwapenings-accoorden te aan vaarden, men dient te voldoen aan de defen sieve behoeften van Groot-Brittannië. Ik ge loof, besloot de premier, dat het land ons zijn vertrouwen zal schenken om datgene te doen MacDonald las zijn rede voor, hetgeen hij slechts hoogst zelden doet. Hieruit schijnt men te kunnen concludeeren, dat men. naar alge meen wordt aangenomen, te doen heeft met een weloverwogen verklaring met betrekking tot de buitenlandsche politiek. MacDonald s rede werd herhaaldelijk door applaus onderbroken. Ook nadat hij had ge ëindigd, weerklonken levendige bijvalsbetui gingen. GENèVE. 10*Nov. (Reuter) De president der regeeringscommlssie voor het Saargebied, Knox, heeft den Volkenbond een rapport doen toekomen over de actie van den vrijwilligen ar beidsdienst, een onderafdeeling van het Duit sche front in het Saargebied. Het rapport is gebaseerd op een aantal do cumenten die bij diverse huiszoekingen zijn ge vonden. Het behandelt speciaal de pressie, die het Duitsche front op de bevolking van het Saargebied uitoefent, met name door middel van dreigementen met betrekking tot het jaar 1935. De bewoners van het Saargebied werden in dividueel ultgenoodlgd lid van het Duitsche Front tp worden. Het rapport wijst er op, dat de ordedienst van het Duitsche front in waarheid een geheime politie is. Voorts legt het rapport den nadruk op de inmenging der Duitsche regeering in het Saargebied. Tal van gevallen van zulk een in menging worden opgesomd. die gestaafd worden door een overvloedige documentatie. het is zich afwenden het onbeperkte individualisme. Alle naties trachten de sociaal- politieke vormen te vinden, waarin de autori teit van een welgeslaagde ordening weer tot haar recht komt. Wij Duitschers willen het Rijk vernieuwen. De meeningsverschillen en conflic ten, die op cultureel gebied ontstaan zijn, moe ten in alle kalmte en broederlijk worden be slecht.” BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR TeWoon Administrate 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS» Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad I 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de NV. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem MacDonald zeide vervolgens teleurgesteld te zijn door het verloop dat de ontwapeningscon ferentie tot dusverre heeft genomen. De Engel sche regeering zal echter pogen, ook wanneer de offlcieele conferentie niet bijeen is, langs alle mogelijke wegen tot overeenstemming met de andere landen te geraken. Vervolgens kwam de premier te spreken over de voorbereidende vlootonderhandelingen. Ja pan, de Vereenigde Staten en Groot-Brittannië, aldus MacDonald, Wënschen een accoorti. dat de veiligheid der betrokken landen niet in ge vaar zal brengen en ons niet zal berooven van onze defensieve macht welke wij dienen te handhaven. Ik sprak hierboven van drie landen wat betreft de onderhandelingen, maar ik denk tevens aan Frankrijk, Italië en andere mogendheden. CZinV-, -- In de hedenmorgen ge houden vergadering van de commissie tot bij- legging van het Gran Chaco-conflict werd rapport uitgebracht door de kleine -commissie van rapporteurs. Geconstateerd werd, dat beide staten staking der vijandelijkheden als zeer be langrijke voorwaarde tot bijlegglng van het conflict beschouwen en dat op grond van dit punt overeenstemming wellicht mogelijk zou Z*De commissie ontving vervolgens afzonderlijk de vertegenwoordigers van Bolivia en Para guay ter overhandiging van het rapport en van den tekst der telegrammen, waarin de beide regeeringen gevraagd wordt of zij in principe en op grond van internationale ga ranties bereid zijn de vijandelijkheden te ste ken. L— £3

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1