man! Dobbelmatm lekker. Aj Het Bankgeheim Nieuwe uitvinding Uit de gevangenis RADIO-PROGRAMMA ME. MISTI HOESTWEERI •U MAANDAG 12 NOVEMBER 1934 s Huldiging vleesch Nijverheidsonderwijs I Nadeelige gevolgen SCH1P WEER VLOT Maar het is ernstig beschadigd DE CHEMISCHE OORLOG Najaarsvergadering te Utrecht Twee zijden der medaille WAARDEER1NG VAN ITALIË Onderscheidingen verleend f V Jurisprudentie gunstig voor den fiscus? ONTSLAG AAN HUWENDE ONDERWIJZERES Ruwolie-vergassings- motor Commissie voor verdedigings- vraagstukken steun voor Arbeiders woningbouw Goedkooper levens middelen GERUCHTEN ROND DE CLEARING Eerste divisie Aston VillaSheffield Wednesday 40. GEBLOKKEERDE VORDE RINGEN De wegens Sperrmarken-smokkel veroordeelde Nymegenaars spoedig vry? Tweede divisie Voetbal in Engeland -•t BUIZEN VOOR GAS- EN WATERLEIDING VEREENIGING VOOR STRAF RECHTSPRAAK Moreele overwegingen pleiten voor opheffing, terwijl economische factoren tot voorzichtig heid manen Een instituut voor opleiding thans definitief opgericht. WARDENIER EN ZIJN „UITVINDING” Aardappelen, groenten en voor werkloozen De G.-G. ontvangt de „Uiver”-bemanning „U iver”-speld Op den weg naar vervolmaking van het transportwezen? Sunderland en Stoke City winnen; Arsenal speelt gelijk 1 MnESTBOHBONS I Nieuwe regeling voor de verstrek king van tweede hypotheek „Reëel, nuttig, groot werk, waar voor men u terecht dankbaar moet zijn” ZAANDAMS BEGROOTING Dinsdag 13 Nov. 1934 Amendement tot instelling van het recht van beroep „LA COMPAGNE DES QUINZE” I ZE HELPEN GOED ;n f 4.20 orkest o. WIJ heer de vertegen- Voor Den f 2— voor ken .ren inzage- iheiden onderneming „Prabo". De werking van deze nieuwe vinding berust ongeveer op het volgende systeem: Nu de „uitvinding” van Wolvega heel Neder land en misschien ook reeds het buitenland zoo deerlijk heeft teleurgesteld, zou men bang gaan worden wanneer men van nieuwe vindingen en patenten hoort spreken. Thans komt Breda met een uitvinding, ten minste geheel Breda voelt zich één met den uitvinder, zooals Wolvega zich één voelde met Wardenier. melding regeering. Dit heele kinderverhaal lijkt als twee drup pels water op de sg. wereldschokkende uitvin ding van den Jongeman te Wolvega, aan wiens kortstondige roem thans zoo'n dramatisch ein de is gekomen. De resultaten van de Zaterdag gespeelde Lea- gue-wedstrjjden luiden: ChelseaWestbromwich Albion 23 Derby County—Birmingham 1—1 EvertonPortsmouth 32 Grimsby TownArsenal 2—2 Huddersfield TownLiverpool 80 Leicester City—Stoke City 0—3 Preston NorthendBlackburn Rovers'3— 1 SunderlandManchester City 32 Tottenham HotspursMiddlesbrough 31 Wolverhampton Wanderers—Leeds United 1-2. niet niet het Les Paris. BarnsleyWestham United 11 Bolton WanderersFulham 40 Bradford CityNorwich City 11 BurnleyNottingham Forest 21 Manchester UnitedBury 10 Notts County—Plymouth Argyle 1—3 Oldham A.Brentfors 13 Port ValeBlackpool 22 Sheffield U—Newcastle U. 5—1 SouthamptonBradfors 41 Swansea T.—Hull C. 21. Op deze vergadering werd o. m. besloten bij de ter goedkeuring aan de vergadering voor gelegde statuten, een passage toe te voegen waardoor bij de voorbereiding voor het opvoed kundig gedeelte van~~aê examens, de leerlingen verzekerd kunnen zijn van de eerbiediging hun ner godsdienstige overtuiging. Hierdoor bereikte men, dat woordigers van Christelijke en R. K. geïnteres seerde organisaties tot toetreding konden be sluiten. Om hoest te voor komen en te ver helpen niets toeter dan De regeering heeft in de Memorie van Ant woord verklaard, dat overwogen wordt om voor dt werklooze arbeiders eoedkoope levensmidde len ter beschikking te stellen. Naar ..Het Volk” thans verneemt, worden daarover reeds onder- handelingen gevoerd, niet alleen met de daar voor in aanmerking komende industrieén, doch er zijn ook reeds besprekingen gehouden tus- schen rigeeringsadvteeurs en de vakcentralen. Naar aanleiding van loopende geruchten kan worden medegedeeld, dat ter bevoegde plaatse niets bekend is omtrent een bijeenkomst te "sGravenhage of te Berlijn van de Regeerings- conunissies, welke op grond van het Clearlng- verdrag tusschen Nederland en Dultschland wederzijds zijn Ingesteld. Zooals men zich wellicht herinneren zal. is eenlgen tijd geleden een commissie benoemd, om voorbereidingen te treffen tot de definitieve oprichting van een Instituut voor opleiding van leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs. Bedoelde commissie is met haar taak klaar gekomen en Zaterdagmiddag had in hotel „Ter minus" te Utrecht onder presidium van den heer G. N. Meurs uti Leiden de officieele op richtingsvergadering plaats. (ijzen dat. ge- zi.kgeheim zijn iwelyke karak- bankier rust verplichting j in zijn be- lagensposltie. log uit België over waarna L" een autoreparateur in Steenbergen. Tien jaren experimenteerde de heer de Ceuster, totdat hy ten slotte het gewenschte re sultaat bereikte Hij wist enkele personen te interesseeren en zoo werd opgerichj de Comm. Venn. Industrieele BUITENZORG, 10 Nov. (Aneta) Heden morgen is de bemanning van de „Ulver” door den Gouvemeur-Generaal in audiëntie ontvan gen, mede in tegenwoordigheid van mevrouw De Jonge. Verder waren vele autoriteiten aanwezig. De bedoeling is om op uitgebreide schaal le vensmiddelen tegen verlaagden prijs beschik baar te stellen in aanmerking daarvoor ko men aardappelen, stapelgroenten en vleesch. Zaterdagochtend heeft de miester van De fensie de commissie van advies nopens che mische en aanverwante verdedigingsvraagstuk- ken geïnstalleerd. autoriteiten zich naar de sociëteit om daar de lunch te gebruiken, waarbij wederom vele speeches werden afgestoken. WEENEN 507 M 6 60 Muziek van Leo Fall door het omroeporkest o.l.v. Josef Hol zer. 8.10 De Wiener Symphonlker o.l.v. Karl Auderuth. 10.10 Leo Jaritz Dansorkest. 11.20 Dansmuziek. WARSCHAU, 1845 M. 8 20 Le nouveau Don Quichotte, opera, solisten, koor en orkest. 10.25 Dansmuziek. BEROMINHTKR 540 M. 3.2Ö> Het klein omroeporkest van Lausanne o.l.v. Edouard Meser 4 10 Gramofoonmuziek. 6.40 Concert. 8.25 idem. Ten einde het bezwaar te ontgaan, dat aan den Minister van Onderwijs een naar diens mee rling te ruime arbitraire bevoegdheid zou wor den gegeven, wordt voorgesteld, aan de ont slagen gehuwde onderwijzeressen recht van be roep op grond van haar kostwinnerschap toe te kennen op Ged. Stalen of de Commissie van Beroep. te Antwerpen vlot pen gesleept. Hiér schade, welke zeer ernstig is, te herstellen. Het vreemde kapitaal trekt, autarkische stroo- mingen ten spijt, het wereldverkeer naar ons toe. Amsterdam dankt er voor een niet gering deel zijn positie als internationaal geldcen- trum aan. terwijl ook de overheid er op indi recte wijze van geprofiteerd beeft by haar Conversie-politiek. MILAAN 369 M. 4.30 Populair concert 5 15 Gramofoonmuziek. 8.05 ..Die Czardasfurstin” operette van Kalman, daarna dansmuziek. ROME, 421 M. 4.30 Populair concert. 5.15 Gramofoonmuziek. 8.05 Concert. 9.35 Popu lair concert. Ben logische consequentie van de opheffing van het bankgeheim sou zyn, dat het ook voor de Rykspostspaarbank en voor de Postcheque- en Girodienst opgeheven zou moeten worden„ daar anders in het bijzonder de kleine spaagk der met zijn geld naar die Rljkslnstelingen zou vluchten. Spr. sou willen adviseeren de saken hier te lande op dit punt te laten, zooals zy thans zyn en bet buitenland niet te verontrusten. Over bet algemeen is die rechtspraak gunstig voor den fiscus; zy is aangevuld door verschil lende ministerieels resoluties. Spreker kwam tot de conclusie, dat globaal genomen het bankgeheim hier te lande met in achtneming van de belangen van den fiscus, behoorlijk gewaarborgd is. Naar wy vernemen, is te Nymegen van de zyde van den landraad Eick te Kleef bericht ontvangen, dat de Nymeegsche ingezetenen, die in verband met den geruchtmakender! Spemnarken-smokkelhandel tot zware straf fen veroordeeld waren, zoo spoedig mogelijk uit de gevangenis zullen worden ontslagen. Opheffjng van het bankgeheim zal echter ook woor den fiscus derving van inkomsten betee- o«enen, doordat men er toe komt de zegelbe- lasting en de couponbelasting te ontduiken of te ontgaan door vlucht naar het bultenèand. Vooral de ontduikers in het groot zuUën naar het buitenland vluchten, vertrouwd als zy door gaans sljn met het Internationale bankverkeer. Dit kan er ook toe leiden, dat de ontduikingen van de successie-belasting grooter worden. Uitvoerig behandelde spr. de nadeelige gevol gen, die de algeheele opheffing van het bankge heim voor onze positie als financieel wereld centrum met zich zal brengen. Een in het kader van het amendement nood- sakelljke afwijking van thans geldende wacht geldregelingen wordt mede voorgesteld. Naast het bussenvleesch, dat belangrijk in prys zou worden verlaagd, wil men. zooals ge meld. gehakt tegen goedkoopen prijs gaan ver- koopen. Dat 'gehakt zou zyn samengesteld uit rund- en varkejisvleesch. met rykeiyke bijvoe ging van vet, opdat daardoor het vettekort in de gezinnen der werkloozen zoy worden aange vuld. correcte dienstverrichting, deskundige behande ling of sportieve prestatie: het was meester schap. niet alleen van inzicht en bekwaamheid, maar ook van karakter en geestesgesteldheid. HierbU mag nationale trots worden gevoeld. Onze vliegers geven daartoe in het algemeen gereede aanleiding, maar thans spant gij de kroon. Hulde, driewerf huloe!" Nadat nog een half uur In gezellig samen- jn was doorgebracht, begaven de vliegers en Deze commissie is te beschouwen als een voortzetting van de vroegere commissie van ad vies nopens chemische strydmiddelen. Haar taak is thans uitgebreid en haar samenstelling heeft eenlge wyziglng ondergaan. Voorzitter is prof. dr. P. van Romburgh. hoog leeraar* aan de Ryksuniversitelt te Utrecht; secretaris Ir. A. J. der Weduwen, technoloog van de Artillerie-lnrichtlngen aan de Hem- brug. Leden zijn: prof. dr. H. J. Backer, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen; dr. J. H. de Boer te Eindhoven; prof. U. G. Byisma. hoogleeraar-dlrecteur van het pharma- cologisch laboratorium der Ryksunlyersiteit te Utrecht; prof. dr. A. Klarenbeek, directeur van het Instituut voor pharmacologie en ophtalmo- logle en van de kliniek voor kleine huisdieren der veeartsenij kundige faculteit der Ryksunl- verslteit te Utrecht; prof. dr. Ir. A. J. Kluyver, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft; prof, dr? ir. H. I. Waterman, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft. Overgaande tot de behandeling van de vraag, of het wenscheiyk is ter bestrijding van belas tingontduiking in de verhoudingen, zooals wij deze thans hier te lande op het punt van het bankgeheim kennen, verandering te brengen, wees spr. e» op, dat een algeheele opheffing van het bankgeheim aan het vrije en vertrouwelyke verkeer tusschen bankiers, commissionairs in ef fecten en hun cliënten ernstig afbreuk zal doen. Het publiek zou in de bankiers de voorposten van den fiscus gaan zien. De Gouvemeur-Generaal sprak als volgt bemanning toe: .Vergun my, alvorens zij groote reis naar het vaderland Op deze wijze heeft men dus den petro- leumvergasser door een ruwollevergasser vervangen. De besparing op benzine bedraagt aldus 70 tot 80 procent. Voor dezen nieuwen motor heeft men thans reeds in vyf landen patent verkregen. de de weer aanvaar den, een paar woorden te zeggen tot de leden van de bemanning van de „Ulver”, die wij het voorrecht hebben op het oogenbllk in ons mid den te zien. Ik stel die reis op den voorgrond, omdat ik niet in de eerste plaats huldebetuigingen wil uitspreken ge weet langzamerhand hoe men over uwe schitterende prestatie denkt maar u een behouden thuiskomst wil toewenschen na de emotie, die gy doorstaan hebt en met voor u een toch nog altijd Inspannende en vermoeiende reis, die op zlchelf reeds een heele prestatie is. Ik doe dat te eer, omdat gij zelf zoo juist en zoosympathiek uw vlucht met de „Clver” kenschetst als alleen maar iets sneller en iets verder dan hetgeen regelmatig op de HJn Hol landIndlë geschiedt. Dat gy in dit geval deelnaamt aan een wed strijd en daarbij anderen de baas zyt geweest, verandert de zaak in wezen niet; misschien zou het In de wereld er beter uitzien als wij niet zooveel waarde hechtten aan een overwinning over anderen. Het bankgeheim heeft voor ons land dus een eigenaardig aspect; .moreele overwegingen plei ten ervoor het op te heffen om belastingontdui king tegen te gaan; economische factoren, die aan de directe waarneming van het gïMte pu bliek ontsnappen, pleiten er voor In dezA de grootst mogelijke voorzichtigheid te betrachMg Het door de commissie ontworpen hulshou- deiyk reglement werd dan, na het aanbrengen van eenlge veranderingen goedgekeurd even als dit met de statuten het geval was. Op deze ptatuten sal de koninklijke goedkeu ring worden aangevraagd. Tot leden van het vóqrloopig bestuur werden benoemd de volgende heëren: G. N. Meurs en H. Wapstra Azn. Ned. Bond v. Leeraren en Lee ra ressen b. h. Njjverheldson- derwüs; A. J. L. Visser van IJzendoom. Bond van Vereenlglngen t. h. geven van NUverheids- onderwys; K. Kooyman, Vereenlging v. Direc ties van Nyverhetdsscholen; M.Worp, Vereenl ging t. b. v. d. Vakopleiding van Handwerks lieden In Nederland; Joh. Eerlng, Ned. Bond v. Technici; A. A. Hordyk en S. van den Broek. Bond v. Ned. Onderwyzers en J. de Heer, St. Bernardus. De bestuursfuncties zullen onderling wofden verdeeld. Aan het einde van de vergadering bleek, dat reeds definitief tot dit Instituut waren toege treden 35 persooniyke leden en 8 organisaties. Onze Zaandamsche correspondent verneemt! uit goede bron, dat, hoewel daaromtrent nog geen officieel bericht by het gemeentebestuur Is ingekomen, het college van B. en W. do stellige overtuiging heeft, dat de gemeente-be- grootlng voor het jaar 1934 door Ged. Staten is goedgekeurd Het is de heer de Ceuster. die een patent heeft verkregen voor zyn ruwolle-vergassings- motor. De heer de Ceuster vluchtte tydens den oor- de Nederlandsche grens. hy als auto-monteur in dienst trad by Victor Sextet 4 20 Gramofoonmuziek 8.20 op twee plano's.' 10 40 Sollstencon- .35 Lew Stone en zyn orkest. P.VRIJS. 313 M. (Poste Parlslen) 8.20 Con. eert 8.35 Svmnhonleconcert door de „Soclete des Concerts Colonne o.l v. Paul Pary. 10 45 Gramofoonmuziek. PARIJS. (Radio) 1648 M 12 20 Concert w. 1 v. E. Gulllou. 1030 Dansmuziek. Air Car”. Maar tot groote teleurstelling van oom Jules was de wagen tamelijk onverschillig ontvangen. „U had my beloofd Iets te vertellen van den auto, zei Kees vrymoedig. Hy was ook al goede maatjes met oom. Kom dan maar mee naar de garage, 't Was werkeiyk een prachtwagen. Maar voor de uiter lijkheden interesseerde Kees zich niet. Den mo tor moest hy hebben. Oom maakte de motorkap open. Zie je wel. hoe eenvoudig dit alles er uit ziet? Alles werkt door dezen motor, wees oom. Zie je die pijpen? Hierdoor wordt onder 't ryden de lucht héél sterk Ingezogen en hier wordt ze direct ontleed. Door deze buis loopt 't water naar den radiator voor de afkoeling; en door deze pypen gaat eerst het koolzuur en dan de stikstof naar „de staaf”. Dan ontstaat ei onmiddeliyk een brandbaar gas. Er is dus geen carburator noodig, zooals bjj gebruik van benzine. De explosie heeft dadelijk plaats door de dynamo en dan werkt de motor”. HUIZEN, 1873 M. 8 00 KRO Morgen- Concert. 10.00 Gramofoonmuziek 10 30 Mu- ziekuitzending voor fabrieken 11 00 Gramo. foonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12 00 Politie berichten. 12.15 De KRO-boys o l.v. Piet Lustenhouwer 2 00 Vrouwenuurtje 3 00 Modecursus door Mevr. H Cuppen-Geurs. 4.00 Verzorging zender 4.14 Het Radio- or kest o.l.v. Johan Gerritsen. 5.00 Gramo foonmuziek. 5.15 Het KRO-orkest o 1 v. Jo han Gerritsen. 6 00 Gramofoonmuziek. 6 15 Het KRO-orkest o.f.v. Johan Gerritsen. 6 40 Esperantocursus door P Heilker 7 00 Po litieberichten 7.15 -De huidige regeling in ons land door H. A. Haarmans. 7.35 Gramo foonmuziek 8 45 De KRO-Boys o.l.v Piet Lustenhouwer 8 30 Gramofoonmuziek. 8 50 KRO Symphonieorkest (Ü.8.O.) o.l.v. Hen ri van Goudoever Solisten Rosa Spier, harp en Cor Kwant, fluit. 9 35 „Uit de wereld v. de film” door A. van Domburg. 9.50 KRO Symphonieorkest. 10.35 Var Dias 10 40 Gra mofoonmuziek 10.45 Marek Weber en zijn orkest uit ..Atlanta te Rotterdam 11 15 Gramofoonmuziek 11.30 Marek Weber. 12 00 sluiting. K ALI NDRORG 1261 M 11 20 E Bendlx’s ensemble uit Wtvex. 2.20 Het omroepor kest o.l.v. Emll Reesen. 7.20 Het omroep orkest o.l.v Fritz Mahler. 9.50 Solistencon- :ert 10.20 Aage Juhl Thomsen’s dansorkest BERLIJN, 357 M. 320 Concert 5.50 Concert 7.30 Het kleine omroeporkest o.l.v. Willy Steiner. 9.45 Mozartprogramma. 10.20 Hans Bund en z|jn orkest. HAMBURG. 332 M. 12 20 Gramofoonmu ziek. 1.35 Weensche muziek (gr pl.) 10.20 De Bremer Stadtmusikanten o.l.v. Reinhold Krug ^4EULEN. 456 M. 12.20 Het Ruhrlander- ofEPM o.l.y. Fr Switting 3.20 Het Kleine qtnroeporkest o.l.v. Otto Julius Kuhn, /olistenconcert. 7 30 Omroeporkest. A DROITWICH 1500 M. 12 10 Het Olof Sextet 4 20 Recital eert. 111 De heeren Surjng. vzn Dijken en Tllanus hebben op het ontwerp tot wijziging van de artikelen 38. 56 en 97 der L. O. wet een amen dement ingediend, waarvan de toelichting ala volgt luidt: Het amendement beoogt van het wetsont werp geen principieele wijziging. Immers zal door het tot wet worden van het ontwerp een huwende onderwijzeres moeten worden ontsla gen en geen gehuwde onderwijzeres mogen worden benoemd, waardoor er na verloop van tijd geen gehuwde onderwijzeres meer in de school werkzaam zal zijn. De voorstellers mee nen echter, dat, met het oog op de noodzakeiy- ke werkverruiming bij het onderwys voor on derwijzers en voor onderwijzeressen, die zelf in haar levensonderhoud moeten voorzien, de tijd, gedurende welken nog gehuwde onderwyzeres- sen wertezaam kunnen zijn, zoo kort mogeiyk moet worden gesteld. IBIS SHAG - LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbslmann’s Tabak on géén anders I Ik kan uw prestatie dan ook niet losi van het schiterende werk, dat nu al twee lang regelmatig door de K. L. M. is gedaan. Wat dit werk voor Indlë beteekent, is niet met een paar woorden te zeggen. Denk eens aan het zoo noodige nauwe con tact, vooral in deze tyden, tusschen de Ned.- Indlache Regeering en het Opperbestuur; aan de elschen. die handel en nyverheid stellen, aan famlllebanaen, waarop de afstand soms zoo pyniyk inwerkt, wat lijkt die afstand nu minder groot nu een brief niet meer een maand heen en een maand terug verelacht. Dat alles is ook uw werk; reëel, nuttig, groot werk, waarvoor men u terecht dankbaar moet zyn. Het Deensche s.s. „Erik Boye”, dat, na in aanvaring te zyn geweest met het Dultache sj. Edith Howald”, om zinken te voorkomen by Walsoorden op de Zuidplaat aan.den grond was gezet, is. nadat het lek in den scheeps wand voerloopig is gedicht, door een zestal sleepbooten van de Towage en Salvage Union getrokken en naar Antwer- zal getracht worden de „La Compagnie des Quinzehet kunstzinnig ensemble tooneelisten, samengesteld en gevormd door Jacques Copeau, zal aanstaande week in ona land debuteeren en wel den 13den Novem ber in den Stadsschouwburg te Amsterdam en 14 November in den Kon. Schouwburg te 's- Gravenhage voor de leejen van de Alliance franqaise en Nederland-Frankrljk. Als er een huldiging op komst is bevangt ons steeds een zekere huiver, huiver om de gehuldigden voor wie dit ongetwijfeld een temptatie wezen moet, huiver ook voor de huldigers die zich niet ontzien de te huldigen mannen voor een oogenblik of soms ook wel heelemaal te vergeten en zich zelf eens flink de hoogte in te steken. Vandaar ook steeds het groote aan tal dergenen, die bij een huldiging op den voorgrond treden en het woord voeren, vandaar de ellenlange en ver velende redevoeringen, waarvan de meeste slechts ten doel hebben te bewijzen hoe geestig mijnheer Zus en hoe een vlot spreker mijnheer Zoo is. Zouden gramofoonplaten ons niet van dit euvel kunnen verlossen? Daar behoeven we tenminste naar te luisteren als we dat willen.' Van twaalf landen wordt het nog tegemoet gezien. Het auto-transportwezen wordt thans dus in een nieuwe phase geleid. Het nieuwe beginsel is sedert eenlgen tijd toegepast in de autobusAn van de lyn BoschVughlVoorburg Alle gewenschte re sultaten zijn hier bereikt. Tenslotte nog enkele cyfers die de groote be sparing van den nieuwen motor kunnen il lustreer en. Een reis per auto van Breda naar Amster dam kost 35 cent aan ruw-olie Van Breda naar Groningen Toch kan ik een woord van zeer persooniyke hulde niet achterwege laten. De nacht van Albury geeft u daarop ten volle aanspraak. Wat gij daar hebt getoond ging verre uit boven De stichting .Nationaal Luchtvaartfonds” roept in een manifest aan al onze landgenoo- ten op tot het kopen van een „Ulver’’-speld. Deze speld heeft als embleem den gevleuge - den' Nederlandachen leeuw en wordt gemaakt door ’s Rijks Munt. De kosten bedragen X cent. BIJ de distributie verleenen de Bataafsche Import Maatschappij en de Ned. Bond van Sigarenwlnkeliersveréenlgingen welwillend de medewerking van hun over Jiet geheele land vertegenwoordigde organisaties. De bedoeling is, dat ieder Nederlander op 21 November deze speld zal dragen. Koopt een De Nederlandsche Regeering heeft een en quête Ingesteld naar de voor Nederlandseho rekening in een aantal Latynsch-Amerikaan- sche en Europeesche landen uitstaande, doen door davlezenmatregelen geblokkeerde vorde ringen uit goederenleveranUes, uit effectenbe zit en uit anderen hoofde. Het in totaal uitstaand bedrag der vóór I Januari 1934 vervallen vorderingen beliep Maart f 69 9 mlllloen. Hiervan kwamen vo<* rekening van Argentinië f 4.2, Brazilië f5.5, Hongarije f 23.9, Letland f 3.4, Oostenryk f 15.6, Roemenië f 8.8 en Zuid-Slavië f 3.8 millioen. Do in de overige landen, Bulgarye, Bolivia, Co lumbia. Ecuador, Estland, Griekenland, Peru en Uruguay uitstaande vorderingen bleven be neden f 1 mihoen. Oom vertélt dan later over het geheim van de staaf. Dat Is de clou van de uitvinding. De chemische samenstelling daarvAn ia van dien aard, dat er een brandbaar gas ontstaat, zoo- dra zy in aanraking komt met koolzuur en stikstof. En het verbruik van den motor van oom Ju les kost niet meer dan een paar tientjes per Jaar..., eveneens de motor van Wardenier. De nieuwe ruw-olie carburator verstuift de olie in een voorverwarmingskamer. Deze versto ven olie wordt dan naar de meng- of vergas- singskamer gezogen. Hier wordt deze olie dan vergast en met de gewenschte hoeveelheden lucht vermengd. Het mengsel gaat vervolgens naar de droogkamer, waar de nadroglng ge schiedt en de brandstof dus ruw-olie-gas- luchtmengsel wordt. Op deze wyze is dus de plotselinge vergas sing geheel komen te vervallen. Destijds hebben wij melding gemaakt van de plannen der regeering. tot in voering van een nieuwe regeling voor de ver strekking van tweede hypotheek aan de parti culiere bouwnijverheid, ter vervanging van de in 1933 ingetrokken regeling. Die nieuwe regeling was namens den mi nister van Sociale Zaken om advies gezonden aan verschillende, meerendeels groote gemeente besturen en naar bekend is geworden hebben indertyd B. en W. van Amsterdam en Rotter dam bezwaren tegen deze nieuwe regeling ken baar gemaakt. Rotterdam heeft de regeling felteiyk afgewezen, terwijl Amsterdam oa. ken baar heeft gemaakt, dat van de nieuwe rege ling de woningbouwvexeenlgingen niet behoo- ren te $yn uitgesloten. Ook het gemeentebe stuur van Den Haag schijnt zich niet onver deeld gunstig over de nieuwe regeling te heb ben uitgelaten. Thans verneemt „Het Volk”, dat na overwe ging van de verschillende bezwaren in de ont worpen regeling wel enkele wyzlgingen zullen worden aangebracht. De Invoering van de nieuwe regeling voor de verstrekking van tweede hypotheek op touw- voorschotten tot ten hoogste dertig pct. van de bouwkosten, onder garantie van rijk en ge meente. ter aanmoediging van den arbeiders woningbouw, kan dan ook binnenkort worden tegemoet gezien. Br zullen, naar men weet, in deze regeling voorwaarden worden gesteld, beoogende een zekere limlteering van de wonlnghuren. ▼oor de leden van de Vereenlging van Ambte naren der Registratie en Domeinen heeft mr dr E. Tekenbroek, advocaat en accountant te *s-Gravenhage Zaterdagmiddag In een der zalen van „Krasnapolsky” te Amsterdam een lezing gehouden over de vraa^6T?fc opheffing van het bankgeheim al of nief wenscl Naar wij vernemen, heeft de Italiaansche Regeering, in verband met de tot standkoming van een byzonderen Italiaanschen leerstoel aan de Rijksuniversiteit te Utrecht de heeren mr. H. «4. Smldt, referendaris bjj het Depar tement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en mr. B. J. L. baron ge Geer van Jutphaas. secretaris van het college van cura toren der Ryksunlversltelt te Utrecht benoemd tot officier In de Kroonordevan Italië. Mr. 8. K. D. M van Lier, notaris te ’sGravenhage Is benoemd tot ridder in deze orde. De Italiaansche gezapt, de heer M F Talla- nl, heeft een dezer dagen bU gelegenheid van een déjeuner, dat hij dezen heeren in de lega tie heeft aangeboden en waarbij tevens de bij zonder hoogleeraar R Guamleri tegenwoordig was. de versierselen, aan deze onderscheiding verbonden, overhandigd. HIl.VERSt M. 301 M. 8 01 AVRO Tijdsein 3 01 Grampfoonmuziek. 10.01 Morgenwijding 10 06 Gramofoonmuziek. 10.30 Kook- en Bakpraatle door Mevr. R LotgeringHllle- brand. 11.00 Orgelconcert door Frans Has selaar Solist: Louis Schuyer. cello. 12 00 Tijdsein. 12.01 Lunchconcert door het en- Bemble Rentmeester. 2 00 Muziek en voor dracht. m m.v. Jac. Wolf, tenor. Boris Len- ky viool, a d vleugel. Egbert Veen en Rob Geraerds voordracht. 3 00 Knipcursus door Mevr. Ida de Leeuw van Rees 4 00 Verzor ging zender 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Radio Kinderkoorzang o.l.v. Jacob Hamel. 5.00 Halfuurtje voor kleinere kinderen door Mevr. Ant? van Dijk. 6.00 Kovacs Lajos en zijn orkest 7 00 Pianorecital door Winifred Christie. 7.30 Engelsche les voor beginners door Fred Fry, 3e les. 8 00 Tijdsein 8.05 Om roeporkest o.l.v. Albert van Raalte. Tus- schenspel. pianomuziek door Pierre Palla. 9.00 Negro-spirituals door Marian Andersen a d. vleugel Kost! Vehanen 9.15 Gramo foonmuziek 9.20 RadiofboneelCyclus: ..Groote romans uit de wereldliteratuur. Spelleidtng Kommer Kleijn. 1000 Omroep orkest o.l.v. Albert van Raalte. m. m. v Ma rian Andersen. alt 11 00 Vaz Dias. 11.10 Ko vacs Lajos en z^n orkest 12 00 Tijdsein en sluiting. LUXEMBI’RG. 1304 M. 8 05 Gram- platen. 8 20 persberichten Vervolg gram, muziek. 12 20 Middagconcert door Radio-orkest o.l.v. Henri Pensis. 1. quatre Fils Aymon. Balfe. 2. Tout wals. Waldteufel 3. L’Elfe dans la Plaine. Bruaselmans 4. Fantasie Jiérodiade” Mas senet. 5 Chanson d amour, Coludi. 6. In a Persian Market. Ketelbey. In de pauze: Be richten. 1.20 Koersen. 1.25 Sweepstake concert door het Radio-orkest ó.l.v. Hen ri Pensis 1. Paganini. Lehar. 2. Halleluja*. Youmans. 140 Gram, muziek 1.50 Koer sen. Vervolg gram.muziek. 2.20 Koersen. 4 05 idem 6.50 Concert en dansmuziek. 7.50 Sportberichten. 7.55 Belgische avond. Ac cordeon muziek door Marc Braun. 8.20 Persberichten. 8.40 Piano-recital door Alexandre Zakin. 1. Erotikon. Grieg 2. Pa pillen, idem. 3. Pourquoi, Schumann. 4. VOOR NADERS BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Tot leden van de in April j.l. door de Minis ters van Sociale en van Economische Zaken in gestelde commissie ter beantwoording van de vraag in hoeverre en zoo ja met welke middelen van Regeerlngswege de oprichting van een fa briek voor de vervaardiging van buizen voor gas- en waterleiding in Nederland kan worden bevorderd, zyn by beschikking van belde Minis ters alsnog benoemd de heeren: ir. M v d. Horst te Amsterdam, voorzitter der Vereenlging van Gasfabrikanten in Nederland en Ir. F. F. M. Wirtz te Roterdam, lid der vereenlging Waterleidlngsbelangen in Nederland. Voorts te tot voorzitter aangewezen de direc teur van het RlJksbureau voor Drinkwatervoor- teening. terwyi als secretaris aan de commissie te toegevoegd de ingenieur bU het Ryksbureau voor Drinkwatervoorziening Lr. C. J, C. SmeeU>.,4zyi Muzurka st Saëns. 8 55 Koersen en be richten 9 Belgische muziek door het Ra- dio-orkeat o.l.v. Henrl Pensis. 1. Courage to the Last, marsch. Demaelea 3. Valse oubliée. Demaret 3 Kathla. Bruaselmans. 4 Berceuse. Vreuls. 5. Danse d’Athelstane. La Qye. 6. Premiere Suite récréatlve. Du puis. 9 35 Zang-recltal door Claudlne-Marle Boons. Liederen van Oretchanlnow. 9.55 Gala-concert door het Radio-Orkëst o.l.v. Henrl Pensla Léon Kartum-plano 1. Con cert in B Haydn 2 Drie dansen uit „Cé- phale et Procrla” Grétry-Mottl. 10.50 Dans muziek door het Radlo-Dansorkest o.l v. Ferry Jusa. KKl SKEL. 484 M. 1.30 Orkestconcert o.l.v. Karei Walpot. 5 20 Symphonleeoncert 8.20 idem 9 35 Moderne Vlaamsche muziek. IHtl N8EL. 322 M. 130 Gramofoonmuziek. 5 20 Muziekged. uit „Les Saltlmbanques” v. Sanne 6.50 Orkestconcert o.l.v Karei Wal pot 8.20 Het omroeporkest o.l.v Franz An dré speelt Hongaarsche muziek 9.20 idem 10 30 Gevraagde gramofoonplaten. ons ligt het nummer van 5 December 1931 van bet „Geïllustreerd tydschrift voor Ko- tholiek Jong Nederland", aldus de „Telegraaf Oom heeft zyn neefjes in spanning gebracht door zyn verhalen over een zeer bijzonderen auto of liever auto-motor, welke hy heeft ge construeerd. Men luistere slechts naar eenlge brokstuk ken van ooms verhaal in zyn gesprek met neef. Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht Spreker begon met er opTF* lijk elk beroepsgeheim ook het 1 ontstaan dankt aan het vertra ter van het bankiersvak. Op d| zonder twytel de civielrechtelijk tot geheimhouding van hetgeen roep verneemt omtrent de veri etc. van zyn cliënten. Het zou verkeerd zijn te meenen. dat het bankgeheim zyn ontstaan uitsluitend te danken heeft aan de zucht om belasting te ontduiken De sanctie op het beroepsgeheim ligt o. m. in art. 272 W. v. Strafrecht. Over het verschoo- ningsrecht van den bankier in civiel- en straf procedures bestaat weinig rechtspraak, de wei nige beslissingen, die er zyn. gaan in de rich ting van niet-erkenning, waartegenover staat, dat gezaghebbende juristen het verschoonings- recht vóór den bankier opeischen. In belastingzaken heeft het vraagstuk van het bankgeheim een geheel eigen karakter De ambtenaren kunnen t. b. v. de controle van de Inkomsten-, de Vermogens-, de Dividend- en Tantième- de Coupon- en de Zegelbelasting in zage van boeken en bescheiden vragen. De vraag is in deze hoever gaat dat li recht, m. a. w. welke boeken en bescl kunnen zy ter inzage vragen en wat mogen de ambtenaren met de gegevens, die hun daardoor ter kennis komen, uitrichten. Daar is veel over gestreden en geprocedeerd. Hoe wordt nu de verstoven olie verwarmd? De uitlaatgassen worden door de droogkamer gevoerd en via de mengkamer naar de vqor- verwarmlngskamer. vanwaar deze via den nieu wen uitlaat afgevoerd worden. De warmte wordt geregeld door een ther mostaat. De aanzetting geschiedt op de gewo ne. wijze met benzine, waarna men op de ruw- olie kan overschakelen. Zaterdag werd in het Jaarbeursgebouw te Utrecht de najaarsvergadering gehouden van de Vereenlging voor Strafrechtspraak. Des mor gens werden twee sectievergaderingen gehou den. In de sectievergadering voor de klnder- rechtspraak hield Mr. J. Overwater, kinder rechter te Rotterdam, een inleiding over de vraag: „Verdient het aanbeveling de voorzie ning in de ouderlijke macht of voogdy na scheiding van tafel en bed. of na echtscheiding, alsmede de ontzetting of ontheffing uit de ouderlijke macht en voogdy en het herstel daarin aan den unus judex op te dragen?" In de sectievergadering voor de polltie- rechtspraak behandelde mr. B. de Gaay Fort man, rechter te Amsterdam de vraag: „Is het gewenscht de mogelijkheid van publicatie van strafoplegging grooter uitbreiding te geven dan wet thans kent en zulks met of zonder open en Arnhem haden al kennis gemaakt mét „the baarmaklng van namen?” Des middags werd de algemeene vergadering gehouden. Mr. T. J. Dorhout Mees, rechter lp Utrecht, hield een inleiding oven „De rechten van verdachte en zyn raadsman in het voor onderzoek." Spr. verdedigde een aantal voorstellen tot wijziging van het wetboek van strafvordering. ZE SMAKEN GOED

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 20