I het buitenland Onze ruiters Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper” gezinnen in DE SUCCESSEN TE GENÈVE v.' PAARDENSPORT IN VOGELVLUCHT BOEK EN BLAD De Melbourne-cup RUIL VERKA VELINGS WET Deensche onderscheiding DE AMERIKAANSCHE VLOOT Verbinding Holl. IJsel en Gouwe R. K. Universiteit Korte suikercamp&gne Verschijnselen in de natuur zeggen het NAAR EEN STRENGEN WINTER? Duitechland toont den laataten tyd een groote activiteit op hippiach gebied Perry weer geslagen Link» do pantserkruiser Chester wacht in de slttis van Miraflore». Reenu kleinere oorlogschepen, die deel gaan nemen aan de manoeuvre» Da Zasdaagsche te Amsterdam Is afgeloopen. De wielerbaan in het R.A.I.-gebouw wordt afgebroken DINSDAG 13 NOVEMBER 1934 «■F-' V* -4 1 I HERDRUKKEN voorzichtigheid maant. Gloucester en Peter Pan voor de tweede maal üs eerste de eindstreep sag paaseeren. Hiermede De coöperatieve suikerfabriek te Zevenbergen sal reeds omstreeks half November bare cam- psgne beëindigen. Prof. dr. ir. D. F. Slothouwer, hoogleeraar in de architectonische vormleer en de geschiedenis der bouwkunst aan de Technische Hoogeschool te Delft, is bevorderd tot Commandeur in de Dannebrogorde van Denemarken. Perry, ranglijst Naar men ons schrijft worden ten platte- lande in Noord-Brabant en langs de midden- rivieren verschijnselen waargenomen, die vol gens de van ouds gevestigde gangbare meenlng erop zouden wijzen, dat we een strengen winter tegemoet gaan. Zoo zijn er dit najaar zeer veel eikels en is de notenoogst buitengewoon groot. Men wil, dat hieruit de komst van een stevigen winter kan worden afgeleid. Een ander in den nazomer waargenomen feit is het vroege vertrek van de ooievaars uit de; rlvierstreken van de Waal en de Maas. Wan neer de ooievaars en langbeenen ons reeds in Augustus ten afscheid groeten, mag men er staat op maken, dat Konlng Vorst tijdens den komenden winter geducht zal regeeren, aldus een oude landelijke wijsheid. Tenslotte zijn er de bekende wlnterklanten, de vriesganzen, die verleden week, nauwelijks November, in den bekenden V-vorm boven de Brabantsche gewesten vlogen. D nieuwe spellingregels door J. P. de Braban der, uitg. De Hanze in het Aartsbisdom, tweede druk. proflteeren. Wel een staaltje van ondernemings geest in dezen tijd. die de eerste plaats inneemt op de der tien beste tennissers, is thans op nieuw door zijn landgenoot Hughes geslagen. In een exhibition-parti) won Hughes te Christ church in Nleuw-Zeeland namelijk met 6—4. 3—6, 6—3. Desolée de Brouwer et Cie uit Parijs zendt ons een tweetal werken. Het eerste van Claude Just, getiteld Le Père des Précheura, is een too- neelspel in vier acten, waarvoor de stof ontleend is aan het leven van 8t. Domlnicus, dat nu uit gegeven wordt ter gelegenheid van het zevende eeuwfeest van diens heiligverklaring. Het tweede is een deel van de serie L’Année en fétes pour nos enfant. en draagt tot titel AaeompUon, de tekst is van Jacques Christophe en de illustratie van J. Ie Chevalller. Veer hot vwrtrok ven den Outliahen te eis SI .Cmden* voor rijn wereldreis, had la de sluis te WMhoInfshafen een herdenking plaats welke door da gehaele bemanning werd bfjgewoond handweven is tegenwoordig erg in trek versclujnen er handleidingen juisvlijt voor de vrouw, eesten boekje van Jo Dros inden. ..Modem handweven op toestellen,” dat bedoelt een lel- bU het zelfonderricht in het Duitschland weet zich overigens op hippisch gebied behoorlijk te roeren. Zoo wordt natuur lijk einde Januari begin Februari te Berlijn weer t groote internationale concours-hlppiquc gehouden, waarvoor 24 landen zijn uitgenoo- digd en waarvoor weer een zeer groot bedrag aan geldprijzen ter beschikking staat. Ons internationale concours nJ. dat te Am sterdam zal weer worden gehouden. De organi satoren zijn nogal optimistisch en hopen met medewerking van allen, die belang stellen in een groot concours voor de hoofdstad, het na- deellg saldo elk jaar geringer te kunnen maken. De reclame-campagne is al eenigszlns begonnen en men kan nu reeds passe-partouts voor de vier concours-dagen bestellen. We hopen, dat een en ander succes moge hebben, want één groot internationaal concours-hlppique is wer kelijk geen overbodige luxe. Het Berlijnsche concours zal een mede-organl- sator zij het organisator van onderdeelen van beteekenls missen. Oskar Fritz, bekend als de man der Quadrilles en monster-carroussels, de, man der show-nummers, de vader van het modeme-concours-hlppique kan men wel zeg gen, is dezer dagen overleden. Fritz heeft zonder twijfel medegewerkt den hlppischen feesten een geheel ander karakter te geven. Het Dultsche voorbeeld heeft doorgewerkt en is o. a. zelfs overgenomen door Engeland bij de Londensche Olympia Show. Ten onzent is het jachtseizoen Ingezet en in vollen gang. De honden blaffen, de jagermees- ter en zijn personeel roepen, de paarden snuiven en trappelen en tusschen de herfstkleurige bla deren ziet men de roode rokken en de unifor men der volgelingen van den Heiligen Hubertus. De maneges zien hun klantjes weer bij avond licht oefenen voor de uitvoeringen. De landelijke rjjvereeniglngen rijden niet meer en bekwamen zich theoretisch in het vak. terwijl in Hoofd dorp voor hen een centraal instituut wordt neergezet, de ..Federatle-Rijschool", waar ook Een practische brochure, waarin de voor naamste punten worden aangeraakt van het Katholieke Geloof: een eerste kennismaking voor verder zoeken en nader contact. stelling, dat ruilverkaveling alleen zou mogen worden bevorderd, wanneer het algemeen be lang zulks ten aanzien van eenig blok van landerijen vereischt, kan de regeerlng niet er kennen. Het is immers zeer wel denkbaar, dat eigenaren van perceelen, gelegen in bepaalde blokken verstandig'zouden doen met ruilverka veling aan te vragen, zonder dat een meer al gemeen belang dit bepaaldelijk vereischt. Bij de vraag of ruilverkaveling in het belang der eigenaren moet worden geacht, spelen uiter aard de te verwachten kosten in de huidige om standigheden een belangrijke rol. Deze komen echter voor dat doel, hetwelk door ten behoeve van de werkverschaffing beschikbaar gestelde gelden wordt gedekt, niet ten laste van die van die eigenaren. Hieruit volgt, dat ook het belang der werkverschaffing bjj de beantwoor ding van de vraag, of ruilverkaveling in een bepaald geval behoort te worden bevorderd, een woord medespreekt. Dit neemt echter niet weg, dat voor den duur van de thans heerschende crisis het direct belang van gegadigden tot bij zondere „WAT DE ROOMSCHEN LEE- REN" Uitgave van het Geert- Groote-Geriootschap voor de Friesche Commissie. O.G.O. 450, Mariënburg, 's-Hertogenbosch- In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp tot wijziging van eenige artikelen der Ruilverkavellngswet onder* schrijft de regeerlng ten volle, dat in den te- genwoordlgen tijd ook bij het verkavelen oe ..burgers” van de landelijke ruitersport kunnen grootst mogelijke zuinigheid in acht dient te worden genomen. De juistheid echter van de hieraan in het Voorloopig Verslag toegevogde v w y e kunnen weer tevreden zijn en we tno- gen ook trotsch zijn op onze ruiters, die het er te Genève zoo kranig hebben af- gebracht. De Melboume-race en het nage-ulver heeft de aandacht van andere gebeurtenissen, die anders nog wel eens de aandacht plegen te trekken, wat afgehouden. Niettemin.... de fei ten zijn er nu eenmaal en. zij het han wat laat, we kunnen eere geven, wien eere toekotfit. Ons land was door drie officieren vertegen woordigd. nJ. de luitenants jhr. V. Lennep, dr. v. Schalck en Greter. I.aatstgenoemde hand haafde zijn ouden roem en toonde, dat hU in derdaad tot de beste klasse ter wereld behoort. HU te geen ruiter „die wel eens een goed par cours kan rijden”, neen, hjj te een ruiter in den werkelijken zin des woords Men kan op hem aan en dat bleek maar al te duidelijk in Ge nève. waar hij niet minder dan drie eerste prij zen bemachtigde in een zware concurrentie met Zwitserland. Italië. België en Frankrijk. Duitschland was ditmaal niet present, hetgeen echter niet wegnam, dat de tegenstand niet onderschat moest worden. Vooral Belgtë en Ita lië en van tijd tot tijd Frankrijk wisten tegen standers in het strijdperk te brengen, waarte gen alleen krachten met wereldreputatle het met kans op succes konden opnemen. Het win nen van drie eerste prijzen, benevens het groote aantal andere eervolle plaatsen, mag ons tot tevredenheid en trol» stemmen. Vooral met het oog op 1936 zijn deze ervaringen van groot be lang. De belde andere deelnemers hebben zich ge kweten van hun lang niet gemakkelUke taak. Dr. v. Schalk te reeerve-officier en staat als zoo danig voor veel zwaardere opgaven dan zijn col lega's beroepsofficieren. HU wist zich in het Championat de Genève schitterend op de derde olaate te handhaven De landenwedstrUd bracht een overwinning aan de sterke Belgische ploeg, waarin verschil lende paarden, die ons bekend waren van het Stadion-concours-hlppique uit Amsterdam, weer medededen. België werd eerste vóór Italië en Zwitserland. Ben andere Melboume-Race dan dè bekende ran den Uiver trok dit jaar bijzonder veel be- angstelllng Het was de strUd op de renbaan te Melbourne om den Melbourne-Cup. welke ge- Inleidlng tot onze Moedertaal, door Aug. Bou dens. Uitg. J. B. Wolters, Groningen, derde druk. (Spelling 1934). Onze Moedertaal door Aug. A. Boudens, Uit gave J. B. WOlters, (spelling 1934) le deel (vijfde druk), 2e deel (vierde druk), 3e deel (derde druk). Versland en gevoel door dr. Paul Dubois, uitg. F. van Rossum, tweede druk. .MODERN HANDWEVEN OP KLEINE EN GROOTE TOESTEL LEN" door Jo Drosde Jong. Uitg-: Uitgevers Mij. X. E- Klu wer, Deventer. Het en telkens weer voor deze mooie Nu werd onsj de Jon gtoegmoi kleine en groote draad te zijn handweven en bU het ontwerpen van patronen daarvoor. Vooral dit laatste lijkt ons van groot belang. Immers, er zijn er duizenden, die heel aardig met het weeftoestel overweg kunnen, maar die altijd een patroon noodlg hebben dat’een ander voor haar heeft geteekend. Ofwel ze houden zich bij de oude, bestaande patronen voor de verschllende technieken en blijven daarmee uit den treure voortgaan, totdat bet haar begint te vervelen, dat altijd-hetzelfde en er met de heels weverü uitschelden. Dit boekje nu wil door middel van eenvoudi ge voorbeelden den weg wijzen, die leidt tot bet ontwerpen van eigen origineels patronen, tot het eigenlijke moderne handweven dus. Een aantal fraaie foto’s van werkstukken sieren het boekje en zijn voor de werkster van te grooter nut, nu er ook de opzetteekeningen der weefsels met beschrijving zün bijgevoegd. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken heeft zich gericht tot de Gedep. Staten van Zuid-Holland met het verzoek de openstelling van de nieuwe slulswerken nabij Gouda te willen bevorderen, opdat nog dit jaar van deze verbinding gebruik zal kunnen worden gemaakt. Immers het ver keer door de Mallegatsluis is ondanks de crisis nog steeds toegenomen. Ook in de naaste toekomst sal deze toeneming, als gevolg van de omstandigheid, dat thans in de omgeving van Gouda werken zijn voorgenomen, waarvoor in de jaren 1935 en 1936 ongeveer 3 mlllioen M3 zand moet worden verwerkt, ongeacht hetgeen nog voor de uitvoering van het Provinciale Wegenplan moet worden aangevoerd, besten digd blUven. De Kamer heeft een afschrift van dit adres gezonden aan den Minister van Waterstaat, den hoofdingenieur-directeur en den hoofd ingenieur van de directie van de Wegenverbete ring der Rijkswaterstaat en aan B. en W. van Gouda. te Peter Pan het tweede paard, dat in de ge schiedenis van dezen ren twee maal de waar devolle tropee wist te winnen. Peter Pan had het meeste gewicht van alle paarden te dragen, doch sloeg met drie lengten zijn dichtstbij ga- loppeerenden tegenstander. Een ander renbaan-berlchtje te minder op wekkend. Het betreft den dood van Gul Lovaml het beroemde Hongaarsch-Tsjechische renpaard, dat eens de zware Pardubitzer Steeple Chase won en toen klaar werd gemaakt yoor den Grand National in Liverpool. Het resultaat van deze laatste poging voldeed echter niét aan de gestelde verwachtingen en Gyi Lovaml kwam veel ten val. Vorig jaar verongelukte zijn eige naar kapt. Popler in den Pardubitzer. Dit jaar werd Gyi Lovaml weer voorbereid, doch ging aan de beenen lijden, welk lijden schijnbaar van dien aard te geworden, dat men het paard niet meer geschikt voor de rensport acntte en hem den genade-kogel heeft gegeven, waarmede een beroemd hindemispaard van groote „klasse” verdwenen te. Met dikke letters vermeldden dezer dagen de Dultsche rensportbladen een geweldige cóte op een z.g. „doublé” te Dresden. Een .double” is een weddenschap op de winnaars van twee ren nen. Zoo kent men in het voorjaar in Engeland de „doublé" op den winnaar der Grand National en dien van de Lincolnshire. Men wedt dus een bedrag op beider overwinning. De „gok” is dus nog wat grooter dan in gewone gevallen, wan neer men zijn sympathie hecht aan één bepaald paard als vermoede lijke winnaar in één ren. Zoo wonnen in twee rennen te Dresden twee abso lute outsiders met het gevolg, dat de „doublé”, die men bij den totalizator kon spelen, niet min der dan.... 15.310: 10 uitbetaalde of met an dere woorden voor tien mark, die men gezet had op de beide winnende paarden, kreeg men - na afloop ruim 15 duizend mark terug. Of iemand de double Inderdaad had gespeeld ver melden de bladen niet; maar in leder geval was dit de cóte en zoo’n hooge cóte komt zeer zel den voor. In tegenstelling met deze outsider-overwin ning werd de Cambridgeshire in Engeland een succes voor den favoriet Wychwood Abbot onder Perryman. Dat’in dezer! ren een favoriet wint, komt zel den voor en was. evenals in de Cesarewitch. een succes voor het publiek en vermoedelUk minder voor de bookies! Zoo langzamerhand wordt de aandacht der paardenvrienden weer van de rensport afgeleid naar de draverijen. Verschil lende renbanen hebben toch hun hekken geslo ten. In de wintersportstreken zien we de ren paarden op scherp winterbeslag op de ijsbanen starten en we zien de dravers voor de sulkey- sleden elkaar den prijs bekampen Intusschen worden alweer de voorbereidingen getroffen voor de groote voorjaars-courses. waarvan vooral steeds in het brandpunt der belangstelling staat de „Prix d’Amërique”. die der traditie getrouw te Vincennes wordt geloopen en aar dit voor jaar de geweldige Dultsche draver Walter Dear als eerste over de eindstreep ging. Ook nu sal Duitschland een kansje wagen en wel met den zeer snellen inlander VTtruv. die weliswaar min der klasse te dan Walter Dear, doch kwaliteit genoeg heeft om althans iets te kunnen be- WMFML NIJMEGEN. Geslaagd voor het baccaleau- reaatsexamen en de theologie de zeereerw. pateg J. B. Meekert CsaJ». te Gennep. Het door Ir. A. v. d. Stoei eMworpen «weae- moRt voor den vroegeren directeur der gomeentowerkee G. J. de Jongh, dat aan hei einde ven den museumtuin aan don kant van den Westzeedljk te Rotterdam zal verrijzen, nadert zijn voltooiing In tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten, o w. don burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, is Maandag het Allard Pierson-museum In een plechtige bijeenkomst aan de gemeente Amsterdam ovorgedragen FOTOREPORTAGE

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 4