van Ondervoeding bij de jeugd Het sprookje Wolvega RADIO-PROGRA^tMA DINSDAG 13 NOVEMBER 1934 Herclassificatie van de baan? Harmonie Sprekende cijfers Sperrmarken-smokkel Frauduleus bankroet? Roep om meer werk Nijverheid ZWERVELING OP DEN WEG Zjjn verblijfplaat» gevonden Toch in goede banen Na leugen waarheid EEN KOE OP HET LICHAAM Aan brandwonden overleden VOLKSKUNDECOMMISSIE NED. SPOORWEGEN de Gunning aanbesteding Het ie uit Belastingkantoor opgeheven LOONSVERLAGING Bij de Limburgsche Tramweg Mij. BLOEM BOLLEN-EXPORT Geen audiëntie BELANGRIJKE UITSPRAAK Uitzending gestaakt 1 Financiering Sociale verzekering Vier inzittenden van een autobus uit Amsterdam aangehouden Handig gejongleerd met goederen uit den boedel Chauffeur van transport-auto ernstig gewond Te veel tegenkanting in de Tweede Kamer Er bestaan plannen om een onder zoek in te stellen naar den toestand der school gaande jeugd VAN OPRUIING VRIJ GESPROKEN Rotterdam Lloyd Rapide SLAPELOOZE NACHTEN DOOR SPIT En toch kan men er niet gelooven, dat nu aiies voorgoed voorbij is Boeten gehalveerd Ingesteld onderdeel van Dialecten-commissie Oud-minister Kan bij den ex-keizer Woensdag 14 Nov. 1934 Adres van Een industriebank voor Zuid-H olland Na drie weken Kruschen werd het beter e de Mij. voor en Handel 7.00 10 10 Idem. 1100 der WIJ met te (Ingezonden Mededeeling) 4 4 Het Maatschappij voor een adres met uit' aan den Raad vjff clering der sociale venei Afachrikt van die stuk) ministers van Financiën toch, nog Minister Wetenschappen, Minder verklaarbaar is, dat ernstige man nen met een gevestigde positie zich blijk baar door deae aaak hebben laten overrom pelen en zich hebben laten verleiden tot het doen van stappen, die ae niet hadden moe ten zetten. Uit Doorn meldt men ons. dat oud-minister Kan een bezoek heeft gebracht aan den gewe zen Dultechen keizer. Zekere H. is bij den Hoogen Raad in cassatie gekomen van een uitspraak van den Raad van Beroep voor de directe belastingen te Arnhem, betreffende den hem opgelegden aanslag in de Inkomstenbelasting. De appellant heeft name lijk bij notarieele acte doen constateeren, dat bij verklaarde zich te verbinden, aan zijn meer derjarigen zoon voor levensonderhoud geduren de twee kalenderjaren een bedrag van t 1800 te zullen schenken, te voldoen In 8 gelijke ter mijnen. De acte, verklaarde do appellant, te van voor de om- 6 00 De boottrein, In aansluiting op het van Ned - Indie thuisvarende mailschip „Dempo". hetwelk Dinsdag 13 November te Marseille wordt ver wacht, zal Woensdag 14 November om 7.14 uur te Roosendaal, 8.11 uur te Rotterdam D.P. en 8.44 uur te Den Haag (H.8.M) arriveeren. Aan komst Amsterdam (CA.) 0.44 uur. De minister van Economische Zaken heeft den uitvoer van bloembollen naar Tsjecho- Slowakye zonder daartoe strekkend certificaat verboden. Met het afgeven van deze certifica ten Is belast mr. M. van Toulon van der Koog te Haarlem. Door de Ned. Spoorwegen is opgedragen aan het aannemersbedrijf A. H. en J. Hultzlng N.V. te Coevorden. Bestek No. 1508 fl-8, het maken van een gedeelte van een onderdoorgang onder den spoorweg nabij de Marlnlersbrug (Katten burg) te Amsterdam, het maken van een land- hoofd voor deze brug. het maken van een sein huis, het verrichten van grond- en spoorwerken enz., voor de somma van 83.873. Maar het sprookje, begonnen met een leugen, is uit, onherroepelijk. Leugen heeft eerst leugen gebaard, maar ten slotte de koude waarheid. Muenzer 9.00 9 20 Concert. over, maar telkens vbs het antwoord, dat nog niet alles verteld kon worden. Op zichzelf was dat heel natuurlijk en tenslotte.... het had den schijn, dat Mr. Maas door zijn tegenwoor digheid en zijn intiemere relatie met Wardenier dat geheimzinnige dekte. Naar wij van geaaghebbende zijde vernemen, nebben de Dultsche autoriteiten aan de inder tijd zoo zwaar gestrafte Njjraegenaars, die een partijtje reglstermarken hadden gesmokkeld, niet alleen kwijtschelding van gevangenisstraf verleend, maar ook hun boete gehalveerd. De vjjf in Kleef nog fpgesloten Nijmegenaars moe ten 5500 mark boete betalen; dit bedrag is nu teruggebracht op 3000 mark. De directie van de Limburgsche Tramweg Maatschappij is voornemens de loonen van het Trampersoneel met Ingang van 1 Januari met 3% procent te verlagen en wel 3 procent loons, verlaging en procent verhooging bijdrage personeel voor pensioenfonds. De kindertoeslag zal van 3% procent verhoogd worden tot 3 pro cent met dien verstande dat de minimum en maximum kindertoeslag per kind ongewijzigd blijft. Wellicht door een Zaterdag is voor den Officier van Justitie te Den Bosch geleld en na te zijn gehoord Ingeslo ten in het Huls van Bewaring een winkelier uil Boxtel. H(j wordt verdacht van frauduleus bankroet. HUIZEN, 1875 M.: N.C.R V. 8 00 Schrift lezing en meditatie. 8.15 Morgenconoert 10.39 Morgendienst door De. K. Prins. 11.00 Ensemble ven der Horst. 11.40 Be speling van het studlo-orgel door Ronald Parker. 13.00 Politieberichten. 13.15 Oramofoonmuzlek. 12.30 Ensemble van der Horst. 1.15 Vervolg bespeling van het atudlo-orgel door Ronald Parker. 1.45 Gramofoonmuzlek. 2 25 Pianorecital door Rosine de Cocf. 3 00 Lezing van Cbr. Lectuur ..De Derde" van Rudolf van Reest 3 30 Gramofoonmuzlek. 3 45 Verzorging zender 4 00 „Wat kan ik met mijn con- ■tructle-bouwdoo» doen?" door H. J. Steln- voort. 5 00 Kinderuurtje door P. A. de Rover. 6 00 Landbouwhalfüurtje. 6.30 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. 7.Oo Politieberichten en Ned. Chr Pers bureau. 7 45 Spr. Prof Dr Joh de Groot „Nieuw licht op den tijd der Aartsvaders (de opgravingen v. Ras Sjemra). 8 15 De Amhemache Orkest Vereenlglng in „Mu lle Sacrum" te Arnhem, dlr Jaap Spaan derman. soliste Madeleine Monnler, Parüs. cello. 9.00 Spr Prof J. W Geels. „Aan gedreven door het woord des Konlngs". 9 10 Oramofoonmuzlek. 9 20 Vervolg con cert Amhemache Orkest Vereenlglng 10.00 Vaz Dlas 11.00 Gramofoonmuzlek. 11.30 Sluiting. Maandagmorgen reed oper den Kreekweg te Rotterdam een vrachtauto met koeien. Een van de dieren wist zich los te werken en het begon aanstalten te maken, om uit {jen wagen springe^. Dit veroorzaakte nog al lawaai, waar door de opmerkzaamheid werd getrokken van de mannen, die In de stuurcabtne zaten. Een hunner, de 29-jarlge L. van den Berg uit H.I. Ambacht sprong uit den auto. Juist op het mo ment dat de auto met een ruk stopte. De koe, die al half uit den wagen hing viel tengevolge van den schok en het dier kwam boven op Van den Berg terecht. Met zware inwendige kneuzingen is de man naar het ziekenhuis aan den Cools Ingei vervoerd. Ook de koe was ern stig gewond. Het Tweede Kamerlid Mr A. M. Joekes ver zoekt ons mede te deelen, dat het bericht in eenige bladen, volgens hetwelk hy In de ver gadering van de federatie Overjjsel van den Vrijz. Dem. Bond de verklaring zou hebben af gelegd, dat de herclassificatie van rijksambte naren zal worden ingetrokken, niet juist is. De heer Joekes heeft als zijn persoonlijke meenlng in die vergadering medegedeeld, dat hij ver wachtte. dat de regeering op het plan tot invoe ring van herclassificatie zal terugkomen. Bij informatie is ook aan de ,.N. R. Crt.” gebleken, dat de regeerlng deze zaak nog in overweging heeft; van andere zijde heeft het blad echter de mededeeling gekregen, dat l^et, gezien de tegenkanting in de Tweede Kamer, niet onmogelijk, is, dat de herclassificatie zal worden teruggenomen. Een hiermee in verband gebracht bericht over een nieuwe algemeene verlaging met 3 pct. van salarissen en loonen voor het rijkspersoneel, is niet Juist. Een der- gelijke korting zou niet wachten zijn. Als de verdenking tegen den winkelier juist zal blijken te zijn, heeft men hier te doen met een buitengewoon geraffineerd en tegelijk bru taal onttrekken van goederen aan een faillieten boedel. W. v. d V. had een winkel in kruideniers waren in Boxtel. In Juli van dit Jaar vestigde zich een minderjarige zoon van v. d. V. in Best en nam een flink deel van den goederenvoorraad van zijn vader mee De laatste kreeg van zijn zoon een kwitantie tot een bedrag van 2000 gul den. Toen dat geschied was, liet de vader zich fail liet verklaren. De vraag is nu maar, of de zoon inderdaad het bedrag van 2000 gulden aan zijn vader heeft betaald De curatrice in het faillis sement. mej. Mr. Emma Lion te Den Bokcn. meende ernstig aan dit feit te moeten twijfelen en de Justitie is het met dezen twijfel eens. De zoon houdt vol, dat hij inderdaad de twee mille bij elkaar gespaard en daarvoor de zaak overgenomen had. Hij zegt het bedrag bijeen te hebben gekregen door den verkoop van produc ten van huisvlijt. Echter kan de vader niet me- dedeelen, wat hij met het vlak voor zijn fail lissementsaanvrage ontvangen, toch niet onbe langrijke bedrag heeft gedaan. Toen de voorraad van v. d. V. Sr gerechtelijk verkocht was. had hij terstond weer voorraad 1 Zjjn zoon had hem goederen in depót gegeven. Deze vriendschappelijke verhouding tusschen vader en zoon klopt kwalijk met de uitlatingen van de ouders, in het begin van het faillisse ment. dat zij van den jongen weinig plezier be leefden. De zaak, waaromtrent de justitie thans zeker heid wenscht te verkrijgen, is. of de qultantie van vader aan zoon al of niet gefingeerd was. De bewijzen zijn In ieder geval al van dien aard, dat de failliet in voorloopige hechtenis wordt gehouden. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Asm belanghebbenden wordt medegedeeld, dat de uitzending van radlotelefonlsche nachtvorst- verwachtlngen van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt te gestaakt tot het volgend voorjaar. De 35-jarige vrouw M H.. wonende aan het Zieken no. 87 te 's-Gravenhage, die Zaterdag bij het gebruik van petroleum in vlammen werd gehuld en die, met ernstige brandwonden over dekt, naar het Ziekenhuis Zuidwal werd ver voerd. is, blijkens nadere berichten, aldaar den- zelfden avond aan de bekomen verwondingen bezweken. De inspectie van de Volksgezondheid koestert, naar „Het Volk” verneemt, het voornemen, in 1935 een onderzoek te doen instellen naar den vogdingstoestand van de schoolgaande jeugd in ^^Jléderland. voor zoover deze onder de contröle Van schoolartsen staat. Dit onderzoek zal met behulp van de schoolartsendiensten in de ver schillende gemeenten worden ingesteld. Men zal een formulier ontwerpen, waarop de artsen de tot het verkrijgen van een algemeen over- zicht noodlge gegevens zullen moeten invullen. Hoofddoel van dit onderzoek is uiteraard na te gaan, in hoeverre de daling van de inko mens reeds hebben geleid of dreigen te lelden tot ondervoeding van het opgroeiend geslacht. De s.-d. fractie der Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft by dit college een voorstel ingediend met betrekking op het scheppen van nieuwe werkgelegenheid. Een tweede voorstel beoogt de instelling een economisch-technologisch instituut Zuid-Holland en dringt verder aan op stichting eèner provinciale industriebank. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, zal Maandag 10 November niet plaats hebben. „Een jaar lang heb ik gesukkeld met spit in den rug en hevige pijnen in de beenen. Zelfs zoo erg. dat ik 's nachts niet kon slapen. Ik heb hiervoor alle middelen aangewend, maar niets hielp, totdat Ik er eindelijk toe overging om eens Kruschen Salts te gebruiken. En ik had het nog geen drie weken gebruikt, toen kon ik al weten, dat het gaande weg beter werd. En nu kan ik er beslist niet meer buiten, want ik had het een week niet gebruikt en de pijnen kwamen weer terug. Daarom heb ik dan ook weer een potje aangeschaft. Ik kan Kruschen Salts dan ook ten zeerste aanbevelen." B J. W. te B. Indien de afvoerorganen niet behoorlijk func- tlonneeren. ontstaat in het lichaam een ophoo- ping van schadelijke afvalstoffen en urinezuur, wat de ondraaglijke rheumatlsche pijnen kan veroorzaken. De zes verschillende zouten in Kruschen drijven deze afvalstoffen en 1 urinezuur langs den natuurlijken weg zachtjes en volko men uit het lichaam; de „dagelijkzche dosis" Kruschen zal daarna de afvoerorganen blijven aansporen om alle schadelijke stoffen geregeld uit het lichaam te verwijderen Kruschen Salts te uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 8 000 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen Let op. dat op bet etiket op de flezch, zoowel ate op de bultenverpskklng de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. Wederom is Zondag een viertal personen, als verdacht van het smokkelen van geld uit Duitschland naar Nederland, aan de Duitsch- Nederlandsche grens gearresteerd en in bewa ring gesteld, terwijl twee autobussen van een Amsterdamschen autobusondernemer in beslag zijn genomen. Ditmaal betrof het. zoo lezen wij in de „Tele graaf". een smokkelaffaire. die te Anholt nabij Oendringen door de Dultsche douane werd ont dekt en waarbij de strengste maatregelen wer den genbmen. Zaterdagmiddag te half drie waren van de bewuste Amsterdamsche auto-onderneming twee autobussen uit de hoofdstad naar Dusseldorp vertrokken. Ongeveer zestig menschen namen aan dezen tocht deel. Te Hambom raakte een der bussen zoodanig defect, dat de wagen niet meer ter plaatse kon worden gerepareerd en er niets anders opzat dan dat de defecte bus door de andere verder naar Dusseldorp werd gesleept. Zondag bleef de kapotte bus in Duitschland om daar te worden hersteld, terwijl de andere bus weer naar Nederland vertrok. Te omstreeks negen uur in den avond arriveerde de auto, waarin ongeveer 32 personen zaten, te Anholt. waar de douane allen inzittenden gelastte den wagen te verlaten om zich te laten vlslteeren. Aanvankelijk leek het er op, dat de auto spoedig de reis zou kunnen voortzetten, daar by de eerste zes personen, die zich geheel en al moesten ontkleeden, geen geld werd gevon den. De beambten waren nog bezig met het zoeken naar geld by de eerste groep, toen een dame, die nog in de bus zat, een pak bankbiljetten te voorschyn haalde en deze onder de bank van haar man, die vóór haar zat, wierp. Dit zag een douanebeambte, die de vrouw en haar man onmiddeliyk arresteerde. Nu begon een zeer grondig onderzoek. Het pak bankbil jetten. dat de vrouw had trachten te verstop pen, bleek circa 5000 Mark te bevatten. Dit geld werd natuuriyk in beslag genomen. Verder vonden de douanen nog een pakje bankbiljet ten ter waarde van 3500 Mark, dat onder één der achterste banken met punaises tegen de zitting was vetgemaakt. Niemand wist te ver tellen aan wie dit geld toebehoorde. By het verder onderzoek vonden de beamb ten by den chauffeur 20 Mark en by den eige naar van de bus 70 a 80 Mark. Ook dit geld werd door de beambten in beslag genomen. Of de eigenaar al beweerde, dat dit het reis geld was dat hy in Dusseldorp had ontvangen, de douane maakte korte metten en hield den eigenaar, den chauffeur, alsmede de Amster damsche vrouw en man aan. De overige reizigers werden vrijgelaten en mochten in andere auto's, waarvoor de auto busondernemer het rei^eld moest bekostigen (men liet hem een contract teekenen waarin hy zich verplichtte- de koeten te sullen betalen) naar Nederland vertrekken. Toen de Dultsche beambten vernamen dat de tweede wagen van den ondernemer zich nog te Dusseldorp bevond, stelden zy zich oogenbllkkeiyk in verbinding met hun collega's aldaar, ten einde ook op dezen auto beslag te doen leggen. En toch, toch vindt men in Wolvega den sluletS nog niet opgelicht en wacht men af. Komt de motor er niet zeker is het, dat er dan nog wel eens een raadsvergadering over zal komen. En als dit dan niet tot overmaat van ramp ook nog eer. besloten vergadering wordt, wel, dan kan het zyn, dat het nog eens heelemaal licht wordt in deze zaak. De eerste leugen was dédr, toen Wardenier verklaarde, dat de motor er was en reeds had gedraaid. Aan deae leugen werd kracht bygeaet door zyn houding en door de relaties, die hy ongetwyfeld heeft gehad. Naar aanleiding van het radiografisch ver zoek van den burgemeester van Muiden, om te worden Ingelicht betreffende de identiteit van een ongeveer twintig-jarigen jongeman, die door de ryicsveldwachters 's nachts zwervende was aangetroffen op den ryksweg, en niet in staat bleek te zyn, zich op eenigszins verstaan bare wijze uit te drukken, kwam een telefoni sche mededeeling in van den opperwachtmees ter der marechaussee te Uden (N.B.). Deze had n.l. bezoek gehad van den oom van een jongen, die sedert Januari jJ. te Millingen (by Nymegen) vermist werd en wiens jas destijds in den Ryn gevonden was. doch omtrent wlefi verder niets vernomen werd Het signalement, dat radiografisch van den j.l. Zaterdagnacht aangetroffen zwerveling was doorgegeven, wekte sterk het vermoeden, dat de jongeling uit Mil- llpgen, die, naar algemeen vermoed werd, ver dronken zou zyn, etndeiyk te Muiden zou zyn teruggevonden Zaterdagmiddag is de gemeente-veldwachter van Muiden met den twintig-Jarigen Jongeman naar Millingen gereisd, doch helaas moesten de betrokken ouders vaststellen, dat deze jongeling niet hun zoon was. Toen de veldwachter met hem in Muiden terugkeerde, vernam hy van den burgemeester, dat deze inmiddels van den opperwachtmeester der marechaussee te Am stelveen telefoonbericht had gekregen, dat in genoemde gemeente een jongeman vermist werd, die volkomen aan het bovenbedoelde sig nalement beantwoordde. Onmiddeliyk is toen Zaterdagavond de ge meente-veldwachter weer met den beklagens- waardigen jongeling op reis gegaan, nu naar Amstelveen, waar kwam vast te staan, dat hy J. N. heette en inderdaad daar woonachtig was- Hy was sinds Vrydagmiddag niet thuis geweest doch dit had aanvankeiyk niet zoozeer de op merkzaamheid der ouders getrokken, omdat N„ die zeer achteriyk is en niet In staat was gere geld werk te verrichten, veel bulten rondwan delde. Het kantoor der directe belastingen, invoer rechten en accynzen te Axel wordt met ingang van 10 November as. opgeheven. De thans onder dat kantoor ressorteerende gemeenten worden als volgt Ingedeeld: de gemeente Axel by het kantoor der dlr. bel., inv. en acc. te Temeuzen; de gemeente Koewacht by het kantoor der dlr. bel., inv. en acc. te Hulst; de gemeenten Overslag en Zulddorpe by het kantoor der dlr. bel., inv. en acc. te Sas van Gent. Op zeer ptjniyke wijze is de zaak nu in goede banen geleid, dank zy de pers, die onvermoeid alle sporen heeft gevolgd, zoowel van den „brandstoflooze” als van z.g. andere uitvindingen van Wardenier en steeds weer kwam men voor het woordje „byna” te staan, het was byna klaar en toen wos de interesse er al. Intusschen was het zeer moeilijk, de waar heid gewaar te worden. Door zyn negativisme belette mr. Maas no& steeds niet, dat zijn naam in deze zaak bleef gqboemd. Wethouder Muur- llng van Wolvega ging zelfs tegenover een re dacteur zoover, dat hy verklaarde, den motor te hebben zien draaien. en teekemngen waarmerken te hebben gezien. Nederlandsche fantasie biykt echter niet zoo stabiel te zyn als Nederlandsche spreekwoor den, want al 1$ de leugen nog zoo snel Wolvega heeft een week lang een Amerikaan- sche ’sensatie beleefd en langzaam keert de Nederlandsche nuchterheid terug. Zy, die reeds een verschiet zagen van snel rijk worden, zyn weer een illusie armer en zy die, zooals we ver namen, reeds waren begonnen te spuien met aandeeltjes enz. kunnen rustig hun geld weer gaan beleggen, gelukkig in de wetenschap, dat ze niet meer hebben verspeeld dan enkele centjes rente en een beetje koersverlies of -winst. Dat ondervonden wte, toen we nog eens op onderzoek uitgingen om de ingezetenen van Wolvega te polsen. Nog zweeft op ieders lippen het geheim van Wolvega. de brandstoflooze motor. En'slechts heel langzaam begint het tot den menschen door te dringen dat het sprookje maar een sprookje was, nog kan men niet ge looven, dat het lied uit is. „Want".... en dan wordt er geheimzinnig met de oogen geknipt, „je kunt toch maar nooit weten.” En dan komt men met argumenten. Waar kwam het geld vandaan, waarvan Wardenier leefde? Waarheen gingen die ritten, die uren duurden en meestal midden in den nacht geschiedden? En wat mankeert Wardenier nu eigeniyk’ Niets, zoo zegt men. Voor eigen rust en veilig heid is hy, mede op eigen verzoek, naar Gro ningen gegaan. En. en dan begint het geheim zinnig oogengeknipper weer, en waarom? Zag hy zelf misschien in. dat hy. als hy onder het snelvuur van de pers bleef, te veel zou gaan loslaten» of vond men het beter, hem voor een poosje te verdonkeremanen? Wolvega leeft nog onder een ban. den ban van de fantasieën van Jules Verne, waarvan er nu reeds zooveel werkeiykheld zyn geworden. En waarom kon nu ook niet de reis naar de Maan werkeiykheld worden? De West-Friezen hadden het er graag voor over, daarvan het middelpunt te worden. Ze waren het reeds byna. En nu moet men daarvan afstand doen, men ziet het aankomen en slechts onwillig schikt men zich in het onvermydeiyke. hebben dóen opmaken, nu zyn zoon, die 1500 gulden verdiende, niet overeenkdtnsUg zyn stand kon leven en om vermindering van In komstenbelasting te verkrygeri. De Inspecteur der Directe Belastingen oor deelde dat hier werd geschonken een som in eens en weigerde aftrek van het zuiver Inkomen toe te passen. De Raad van Beroep heeft de beschikking van den Inspecteur bevestigd en geoordeeld, dat het hier louter een schynhandeling betrof. De Hooge Raad heeft thans overwogen, dat de verschuldigdheid der ultkeering wordt be werkstelligd door zich tot het doen dier ultkee ring te verbinden by notarieele acte, zoodat de bedoeling om vermindering van Inkomstenbe lasting te verkrijgen' op zichzelf geen grond kan opleveren om het zich verbinden tot een periodieke ultkeering als een schynhandeling te beschouwen. De Hooge Raad heeft verder overwogen, dat ook de beschikking van den Inspecteur dat, aangezien hier werd geschonken een som van f 1600. periodiciteit der ultkeering zou ontbre ken. niet kan worden aanvaard, omdat het feit, dat de ultkeering zou ophouden Indien één der contractanten mocht komen te overlyden, belet om aan te nemen, dat een bepaalde afgeronde som werd geschonken. Op deze gronden heeft de Hooge Raad zoo wel de uitspraak van den Raad van Beroep als de beschikking van den Inspecteur, vernietigd en bepaald, dat 800 gulden op het Inkomen van belanghebbende in mindering moet worden ge bracht. Wanneer twee levens elkander vin den om als ’t ware een twee-eenheid te vormen onder Gods zegen, dan heeft dit zijn persoonlijke en zijn maatschappelijke beteekenis. Omdat het gezin wordt opgebouwd uit de individuen en de maatschappij uit de gezinnen. De maatschappij heeft er het grootste belang bij wan neer er gelukkige gezinnen bestaan en de gezinnen moeten dus gevormd worden door nobele menschen. Elk mensch intusschen heeft zijn eigen geaardheid, zijn eigen inzichten, zijn eigen gewoonten en hebbelijkheden. Voor een gelukkige vereeniging van twee levens dient er dus te zijn een naar elkaar toe groeien van de ka rakters, Van den geest. Twee levens moeten elkaar aanvullen, elkaar on dersteunen, elkaar begrijpen. De wil tot begrijpen en samengaan moet brandend gehouden. Dit is niet alleen een voorwaarde voor 't geluk van de twee echtgenoo- ten, dat is ook een enorme factor voor het geluk der kinderen. Hei voor beeld van het gelukkig gezin werkt krachtig op een jong geslacht om ook zich zelf een gelukkig home te schep pen. En voor allen, die met twee men schen welke elkaar verstaan, in aan raking komen is het vinden van har monie een Verkwikking. Het sprookje is uit en de werkeiykheld. de koude, nuchtere werkeiykheld begint te spre ken. En toch.... toch valt het scheiden zoo zwaar. Ll’XEMBl KG. 1304 M. 8.05 Gramofoon muzlek 8 20 Persberichte». Vervolg gram, muziek 12.20 Middagconcert door het Radio-orkest o.l.v. Henrl Pensla. 1. Mignon. Thomas 2 Roses de Picardle. Woods 3. Frühllngstau auf Schumanns Grab. Ur bach. 4 Serenata noetalglca. Nanno. 5. Piazza del Popolo. Prederlksen 6 te Ro- salre. Nevin 7 Teepuppenparade. Noiret. 8 The Clock is playing. Blaauw. 9 La Garde, marseb Mayer. 1.35 Gram, muziek. Machhlne 1 A. 150 Koersen. Vervolg gram, muziek. 2 20 Koersen 4 05 idem. 6.50 Concert en dans muziek 7.50 Sportberichten. 7.55. Luxem- burgsche avond. Causerie over Luxemburg als toerlstenland 8Accordeonsoll door Ch. Coppens. 8 20 Persberichten 8 40 Ge varieerd concert door het Radio-orkest HH.VEttAlM. 801.5 M.l VARA: 8.00 Gra mofoonmuzlek. 9.30 Onze keuken door P. J. Kers Jr. 12.00 De Zonnekloppers onder leiding van Cor Steyn 12 30 Wlm Amende, cello en Daaf Wlr.s, plano. 12 46 Orvltropla. onder leiding van Jan van der Horst 130 Bram Blez, hek» en Daaf Wins, plano 1.40 De Zonne-? kloppers onder leiding van Cor Steljn. 2 00 Verzorging zender 2.15 VARA- knlpcursus ivoor beginners) door mevr. A van Blanken van KuUk 6 30 VARA- orkest onder leiding van Hugo de Groot. 7 00 Sportultzendlng. 6. Kleerekoper „Beschouwing over de gehouden kamploen- wedstrijden turnen voor Nederland?- 7 18 Overhang naar den versterkten zender. 8 00 Herhaling S-O.S.-berichten. 8 03 RAI Concert De VARA presenteerde in het R A I.-gebouw te Amsterdam op Zondagavond 11 November Eddy Walia en zyn Orkest X-X-ensemble onder leiding van Cor Steun. De Notenkrakers onder leiding van Daaf Wins. De Zonnekloppers onder leiding van Cor Stet|n. De Fliereflui ters onder leiding van Eddy Walls (Eigen Gramofoönopnamenl. 9 30 Pablo Casals, cello, speelt met begeleiding van het B. B C.-Symphonle-orkest onder leiding van Sir Henry Wood 10.00 Vaz Dias. 10.15 Schalmei onder leiding van Pieter Renes 10 30 X-X-ensemble onder leiding van Cor Btelln. 10 45 Strijkorkest onder leiding var. Eddy Walls. 11 15 Gramofoonmu zlek. 11.30 Orgelspel door Cor Steyn. 1145 Gramofoonmuzlek. 12 00 Sluiting. Dat een dergeiyk onderzoek niet zonder grond Eou zyn, blijkt uit het jaarverslag van de ge- xneenteiyke O. G. D. te Wassenaar, dat toch nog •ityd als een rijke gemeente geldt. Op de kleuterscholen bleek by 120 van de 546 onderzochte kinderen of 22 pCt. de voedings- toestand iets te wenschen over te laten, ter wijl 46 of 8.4 pCt. der kinderen ondervoed Waren. In de eerste klassen der lagere scholen wa ren 341 kinderen ondérzocht; van 111 liet de voedlngstoestand ;,iets te wenschen” en 63 of 18A pCt. waren ondervoed. In de overige klas sen der lagere scholen liet by 227 of 31.4 pCt. van de 882 onderzochte kinderen de voedlngs toestand iets te wenschen over, terwyi er 109 of 12.4 pCt ondervoed waren. In eerste instantie waren er geruchten rond deze zaak en om deze nu in goede banen te leiden, stond Mr. Maas van Weststelllngwerf (Wolvega) een onderhoud aan persver egen- woordigers toe. Er bleef toen veel te vragen oJ.v. Henrl Penste. 1. Selectie uit „Fleesle" Szule. 2. Trote Jeunes PH lea hues. Moretti. 8.55 Persberichten en koersen. 9.Luxem- burgsche muziek door het Radio-orkest H®nrt Penei». 1. Marches de» Guide*, ■tffee. 3. Lore-Lore, wal». Koster 3. Mé- lancolte, Krüger. 4 Marie Adelheid, gavot te, Günther. 5. Keep smilllng. marsch. Koster 925 Gram muziek. 9 40 Optreden Auguste Donnen. in zyn repertoire. 10.05 Kamermuziek. Serenade nocturne, Mozart 2 Octette, Gllére. 1050 Dansmu ziek van gram, platen. H8H88EL. 322 M.1.30 Het omroeporkest ke»t o. 1. v. Paul Gason. 5.XI Lionel'» S'yhorkest. 7.20 Gramofoonmuzlek. Orgelconcert door André Marechal. 10.30 Dansmuziek (gr.pl. RRUSSEI.. 332 M.: 1.30 Het omroeporkest o. I. v. Franz Andre. 5 2o Pianorecital 6 50 Cello-recltal. 8.30 Gevarieerd con cert. 8.50 Het symphonleorkest van de Kon. Mij voor dierkunde te Antwerpen, o. 1. v. Flor Alpaerts. KAI.UNDBORG. 1281 M. 1120 Herald An dersen's ensemble. 3 20 Teddy Petersen-s ensemble. 4.20 Gramofoonmuzlek. 8.30 Het omroeporkest o 1. v Fritz Mahler. 9 50 Het omroeporkeet o. 1 v. Laur.y Gröhn- dahl. 10.30 Donde’a danaorkest. BERLIJN, 337 M 3 3o Het kleine roeporkest o. 1. v. Wlllv Steiner. Huismuziek. 7 30 Walsen (gr.pl 7.55 Volksliederen. 9.40 Dansmuziek. HAMBURG, 332 M.: 1.35 Ouvertures van Suppé (gr.pl 3.20 Het omroeporkest Adolf Seeker. 6.20 Blaasmuziek Otto Glensch. 7.30 Pianorecital 10.30 Orkestconcert o. 1. v. Fritz Theil. KEULEN. 456 M.: 13.30 Gramofoonmu zlek. 1.3o Josef Jordan speelt cinema, orgel 4 40 Kamermuziek. 8 20 Het groote omroepoorkeet o 1. v. Wilhelm Buachkotter. 9.40 Idem. DROITWICH. 1500 M.: 13.50 Charles Manning en zijn orkest. 3.15 Pianoreci tal 5 35 Het BBC-dansorkest o. 1. v. Henry Hall. 7 5p Het Leslie Bridgewater kwintet. 8.0 Uit Queens Hall. Het BBC- Svmphonleorkest o. 1. v. Sir Henry Wood. 11.15 Dare Lea en zijn orkest. PARIJS (Poste ParIMen). 313 M.: Gramofoonmuzlek. 10.45 Idem. *FARIJ8 (Radio). 1648 M.: 13 50 Populair concert o 1 v. Lucien Goldy. 8.30 Ge varieerd programma. 10.50 Dansmuziek. MILAAN, 36» M.: 4.30 Gramofoonmuzlek. 8.05 Idem. meer rente en De afdeellng Letterkunde van de Koninkiyke Akademie heeft in haar gistermiddag gehou den buitengewone vergadering de volkskunde commissie Ingesteld als sub-commissle van de dialecten-commissie met als speciale taak een volkskunde-atlas van Nederland samen te stellen. Als voorzitter van deze volkskundecommissie is benoemd prof. dr. Jos. Schrijnen, terwyi de afdeellng uit haar midden aanwees de heeren prof. mr. D. van Blom, Lelden, prof. dr. J. van Ginneken S. J„ Nymegen, dr. J. Kalf, den Haag en prof dr. C. de Vooys, Utrecht. De heer P. J. Meertens, secretaris van de dialectencommissie zal tevens als secretaris der volkskundecommissie optreden. Deze zal haar zetel hebben 4n het Centraal Bureau voor Ne- derlandsche en Friesche dialecten, Kloveniers burgwal 28, Amsterdam. Het Haagscbe Gerechtshof heeft arrest ge wezen In de zaak van het communistisch raadslid van Schiedam, W. C., die hooger be roep aangeteekend had tegen een vonnis van den politierechter te Rotterdam, waar by hy was vrygesproken van de hem ten laste ge legde opruiing in het openbaar. Verdachte zou 10 Juli j.l. In een openbare vergadering van den Schledamschen Bestuur- dersbond In verband met de relletjes te Am sterdam o.m. hebben gezegd; „de tyd van praten en debatteeren Is nu vooroy. er moet nu gevochten worden, wy moeten vechten tegen het Ministerie Collin." De advocaat-generaal had vernietiging van het vrijsprekend vonnis gevraagd, met veroor- deellng van C. tot 2 maanden gevangenisstraf. Het Hof heeft het vrysprekend vonnis van den politierechter te Rotterdam bevestigd. ROME. 421 M.: 4 30 Kamermuziek. 8 15 Gramofoonmuzlek. 8.05 Opera-ult- zending. WEENEN. 597 M.: 6 50 De Deutschmela- terkappellc" 1. v. Julius Herrmann. 8 30 Gevarieerd programma. 9.30 Het omroeporkest o. 1. v- Josef Holzer speelt populaire muziek. 12.12 Dansmuziek (gr.pl.). W'ARHCHAU, 1345 M.: 8.30 speelt pianomuziek van Chopin. Wllkomërskl speelt cello. 9 21 9.35 Bodenski's danaorkest. BEROMUNSTER. M.: 3 20 Het om roeporkest o. 1. v. Hermann Hofmann speelt muziek van Mozart. 4 15 Idem 4 65 Gramofoonmuzlek. 7.10 Het omroepor keet o 1. v. Hermann Hofmann speelt mu ziek van Dvorak. is Wardenier er toe getart, mede samenstel van omstandigheden, te verklaren, dat de motor er was, we kunnen ons dat van een jongeman zonder eenige bijzondere opleiding, die zichzelf een weg heeft moeten en willen banen, best Indenken. Helaas is de straf voor de zonde wel erg zwaar, want ook In de toekomst zal dit geval voor hem nog wel een woordje spreken. Nederlandsche verheid en Handel heeft toelichting gezonden lërs. inzake de finan cing n is gezonden aan de !n van Sociale Zaken en aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal In dit adres wordt gezegd, dat het hoofdbe stuur met byzondere belangstelling heeft ken nis genomen van het door de de regeerlng aan- gekondigde voornemen om over te gaan tot een ander stelsel van financiering van de Invali- n*teltsverzekering. Het destijds by de invoe ring dezer verzekering gekdteen stelsel van vol ledige kapitaaldekking van rente-aanspraken dreigt tot toenemende bezwaren aanleiding te geven. Meer en meer aldus wordt betoogd wint de overtuiging veld. dat. hoe de finan ciering ook zy. het toekomstige geslacht toch de toekomstige lasten ten volle zal moeten dragen. Bovendien dringt de nood der tyden nog in het byzonder tot wyziging van het stelsel, waarbij extra-lasten op het heden ge legd worden, waarvan de strikte noodzakelyk- heid niet vaststaat. Het hoofdbestuur is van meenlng. dat het systeem van de volledige fondsvorming zoo spoedig mog%iyk dient te worden vervangen door een ander stelsel van financiering, waar bij geringere kapltaalaccumulatle plaats vindt. In beginsel zou het hoofdbestuur de voorkeur geven aan een omslagstelsel. Tegen onmiddel- r lyken en volledigen overgang daartoe kan de bestaande regeling der sociale verzekering ech ter bezwaren opleveren. Zulke bezwaren bestaan niet tegen een ver vanging van het stelsel van kapitaaldekking der rente-aanspraken doordat van dekking der toegekende renten, waarvan de Mlllloenennota spreekt. Het verdient intusschen. naar de meenlng van het hoofdbestuur, geen aanbeveling om. met name In een tyd van onzekerheid als wy thans beleven, zich biyvend op dit stelsel vast te leggen, te meer waar ook het rente-dekklngs- stelsei nog altyd zóó groote kapitaal-accumu- latle medebrengt, dat de bovengenoemde be-' zwaren daardoor immer ten volle kunnen worden weggenomen. Het hoofdbestuur meent dan ook er op te moeten aandringen, dat: le op zoo kort moge- lyken termyn het geldende stelsel van kapi taaldekking der rente-aanspraken voor de In validiteitsverzekering wórde verlaten; 2e de financiering voorloopig geschiedde vol gens het rente-dekklngsstelsel en 3e Inmiddels onderzocht worde de mogeiyk- held van een reorganisatie der sociale verze kering. die duurzame financiering volgens een omslagstelsel' zou toelaten. In de toelichting op dit adres wordt nog ge zegd. dat het stelsel van fondsvorming niet alleen in de toekomst velerlei meerdere zeker heid geeft voor de nakoming der verplichtingen jegens verzekerden en rentetrekkers, maar de druk dezer verplichtingen Is in het verleden en het heden door het tot nu toe In de fond sen byeen gebrachte kapitaal ook niet verlicht. Alle practlschë gronden aldus de toelichting pleiten dan ook voor een onmiddeliyk stop zetten van verdere kapitaalvorming. Dit wordt temeer klemmend geacht, nu de nood der ty den de inkomens van het Ryk sterk doet te rugkopen en de uitgaven ingrijpend moeten worden ^Verlaagd, teneinde de kosten der over- heidshuishouding zoo snel mogeiyk aan te pas- ken aan het verlaagde levenspeil der bevolking Het wordt In dezen tyd minder dan ooit pas- send geacht om lasten op het heden te leggen tot dekking van toekomstige verplichtingen. Tenslotte wordt In de toelichting gezegd, dat by de voorbereiding van een reorganisatie ook de vraag overweging verdient, of zoowel de In- validlteits- of de ouderdomsvoorziening niet uitgebreid moeten worden tot andere kringen der bevolking, die economisch in ongeveer de zelfde omstandigheden verkeeren als de „Ar beiders" in den zin der wet. hoofdbestuur

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 6