ONS BLAD Een nieuw schandaal in Frankrijk ri K.R.O. A 4 r 1 DE HEER LEVY UIT ORAN Het nieuws van heden Duitschland en het Vaticaan DE BAROMETER Japan vermurwd? De kerkvervolging in Mexico Belgisch kabinet treedt af STEMT HEDENAVOND AF a „DE ZWARTE ZUSTER” VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS OP DEN Politieke achtergrond U 1 - Het Matoesjka-proces Nazi-terreur Van hoogerhand opgelegd 7* Noodweer in Venetië I Besluit wordt heden bekend gemaakt Negen leden der Imro vermoord Georgieff nooit in Hon garije geweest Verkiezingscampagne in Danzig Bezorgdheid van den H. Vader Loonsverlaging in de hoofdstad Schuschnigg weer naar Rome Onderhoud met Mgr. Pucci Verhouding den laatsten tijd veel verbeterdkans op overeen stemming in vele kwesties Worden de Britse he voorstellen toch aanvaard? Thans in gezelschap van minister BergerW aldenegg DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN T j |- dl Mgr. Pascual Diaz spoort de geloovigen tot kalmte aan Beklaagde krygt 5 dagen arrest, omdat hy niet naar den pre sident luistert DINSDAG 13 NOVEMBER 1934 Politie beëindigt het onderzoek inzake den aanslag te Marseille ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 g, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 Frankryk komt niet tot rust Nóg vergadert de commissie-Sta- visky en alweer. Om 9.35 «UT spreekt A. v. Domburg over de film JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Het WeeriiiiiiiimiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiniiiuiii NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD '3' (Bijzondere correspondentie) Herclassificatle van de baan? o i BOEDAPEST. 12 Nov. (V. 360 Stand op Dinsdag 1 nar nan.: 74*A Vorig» stand: 7MX Het proces Matoesjka is heden voortgezêF met de vaststel ling der toerekeningsvatbaarheid van den be klaagde. De president drong er by Matoesjka op aan, dat deze zou mededeelen. om welke re den hy de aanslagen gepleegd had. Matoesjka weigerde echter meer te zeggen, dan hjj tot dusverre reeds gedaan had. In den loop van de behandeling deelde de "president mede, dat de Weensche rechter van Instructie een briefje had ontvangen, onderteekend „Rood Front", waarop medegedeeld werd, dat de aanslag van Bla Tor- bagy niet door Matoesjka gepleegd was, maar HU verklaarde oju: „Het Vaticaan voert nooit jlitlek in. 0en gewonen zin van het woord. Zijn iak is niet de politiek, maar de godsdienst, et Vaticaan houdt zich met politieke proble- len slechts bezig, wanneer deze de religieuze tak van het Vaticaan betreffen. Het Vaticaan noch vóór noch tegen het natlonaal-socialls- ie, op dezelfde wijze, als het nooit een stand- unt innam ten opzichte van de politieke be wegingen in andere landen. een daad van wraak van eenlge personen vorm de. Matoesjka verzekerde, dat het hier klaarblij kelijk een grap betrof. Zeer energiek verzette de beklaagde zich tegen de herhaaldelijk uitgespro ken veronderstelling, dat hij communist sou zijn. Aan het einde van de zitting kreeg Matoesjka van den president vijf dagen arrest met opslui ting in het donker, daar hjj. gelijk reeds vaker by de behandeling gebeurd was, niet luisterde naar de vragen van den president, maar zijn aandacht geheel wijdde aan een schoone jonge dame op de perstribune. WARSCHAU. 12 Nov. (VX>.). Volgens alhier uit Danzig ontvangen berichten, gaat de cam pagne voor de gemeenteraadsverkiezingen in de vrije stad Danzig gepaard met talrijke daden van terreur der nationaal-socialisten. Ondanks de verschillende beroepen, die de senaat onlangs gericht heeft tot de leiders der natlonaal-socia- llsten en waarin hij er op aandrong bij hen zich te onthouden van terreur, zijn gisteren in tien plaatsen en met name te Fürstenwalde ernstige incidenten vóórgekomen, waarbij een groep so cialisten, waaronder zich de afgevaardigde Mau bevond, door nationaal-soclallsten aangevallen en mishandeld, welke laatsten de socialistische verklezlngsproclamatie in beslag namen. Te La- kendorff werd een socialist ernstig gewond. Te Rotebude werden twee socialisten ernstig ge wond. De gendarmerie en de ambtenaren van de verschillende organen van de vrijstad werken met de nationaal-soclallsten in deze terreur actie samen. 11 tie of via het ministerie van buitenlandsche zaken door het Zuld-Slavische gezantschap tg Boedapest, verzocht was. De politie heeft ver scheidene honderden personen verboord en 21 personen in arrest gesteld. In den loop van het onderzoek werd vastgesteld, dat geen enkel per soon, ook niet onder de verhoorden en gear resteerden, gevonden werd, die in verband kon worden gebracht met den aanslag. Ook bleek geen enkel bewijs te bestaan, dat de konings moordenaar Wlada Georgieff ooit in Hongarije is geweest, of zich daar heeft opgehouden. Het Instand houden van het politietoezicht op de in Hongarije verblijvende Zuld-Slavische staats burgers. die als Kroatische politieke emigran ten kunnen worden beschouwd, is bevolen. De Kerkvervolging In Mexico: Mgr. Pascual Diae maant de geloovigen tot kalmte; groote droef heid tal het Vaticaan. Belgisch kabinet treedt af. Besluit wordt heden in de Kamer bekend gemaakt Noodweer in «Venetië. Winkelier uH Boxtel aangehouden, verdacht goederen onttrokken te hebben aan een fail lieten boedel. Er is sprake van, dat het Belgische kabinet morgen aftreedt. Japan milder gestemd ten aansien van de Brit- sche vlootvoorstellen. Hoogste stand: 772« te Haparanda. Laagste stand: 7MJ te ScUly. De nieuwe burgemeester van Groesbeek, jhr- H. H. J. M. v. d. PoU, werd Zaterdag geïnstalleerd. Het standpunt van het Vaticaan tegenover het nationaal-socialisme; een onderhoud met Mgr. PnccL XD I BRUSSEL, 12 Nov. (V.D.). Tijdens de kabl- netszltting, die gehouden is onder voorzitter schap van minister-president de Brocqueville en welke volgde op een vergadering van het be perkte ministerleele comité, dat zich bezig had gehouden met de nieuwe maatregelen van eco- nomischen aard, die in het vooruitzicht waren gesteld, werd medegedeeld, dat de regeering morgen. Dinsdag, voor de Kamer een verklaring zal afleggen nopens het genomen besluit. Dit besluit houdt in, dat graaf de Brocqueville Dins dagmiddag het gezamenlijk ontslag van de re geering aan de Kamer zal bekend maken. Do aanleiding van dit ontslag 1b oneenigheid in de regeering voornamelijk aangaande kwes ties in verband met de contingenteeringen, de landbouwpolitiek, den werkloozensteun, enz. De konlng heeft heden een onderhoud gehad met minister-president de Brocqueville. Het Vaticaan keurt den vastbesloten strijd van het nationaal-socialisme tegen het atheïsme en de onzedelijkheid goed, terwijl andere pun ten van het nationaal-soclalistiscbe program, gelijk de opvattingen omtrent het rassenvraag stuk en de sterilisatie, volgens de verklaring van den Paus niet kunnen worden goedgekeurd. Dit standpunt van bet Vaticaan heeft echter bet afsluiten van een concordaat met het tegen woordige Duitschland niet verhinderd. In bet concordaat zijn op dezelfde wijze het standpunt van het Vaticaan als ook de gerechtvaardigde belangen van den Dultschen slaat onder oogen gezien. Helaas zijn echter in Duitschland niet alle bepalingen van het concordaat ten uitvoer gelegd. Op eenlge gebieden zijn zelfs bepalingen uitgevaardigd, die in strijd zijn met het con cordaat. BOEDAPEST, 12 Nov. (Reuter). De eor- respondent van groote katholieke bladen. Mgr. Enrico Pucci, die goede betrekkingen met het Vaticaan onderhoudt, heeft een onderhoud gehad met den vertegenwoor diger van het nationale dagblad „Uj Ma- gyarsag”. waarbij Mi uitvoerig inging op de tegenwoordige houding van het Vaticaan tegenover het naL-soc. Duitschland. Thans echter is de toestand verbéterd. Er be staat kans op overeenstemming betreffende vele problemen, waarover nog voor enkele maanden overeenstemming onmogelijk scheen. Tusschen het nationaal-socialisme en het fascisme be staat op vele punten ver-gaande overeenstem ming. Zoowel in Duitschland als in Italië moes ten de vroegere katholieke politieke partijen verdwijnen. Men kan natuurlijk niet van Duitschland. waar slechts een kwart der bevol king katholiek Ur een katholiek georiënteerde politiek verwachten. De toestand is echter in den laatsten tijd essentieel verbeterd en er be staat thans alleszins kans op een overeenstem ming tusschen het Vaticaan en de nationaal- sociallsMsche Dultscbe regeering. Wanneer de Kerk en de rechten van de katholieken door de regeerlngen worden erkend, zullen de katho lieken steeds trouwe burgers van den staat blij ken en consciëntieus volgens bun christelijke gezindheid de wetten van den staat nakomen. met marmeren hallen en groote zittingszalen, allerkostbaarst ingericht In fantastlschen Holly wood-st Ijl Dagelijks werden grootere zaken per fect gemaakt. Want Levy hield zich niet enkel bij zijn SB.F.. hij had daarnaast nog zes-en- twlntig andere maatschappijen, en kocht en verkocht niet langer suiker, maar heele suiker raffinaderijen. Ook de film had zijn belangstel ling en hij financierde alleen met twintig mil- lioen francs twee films, van Pabst en Granows- ky: Don Quljote en Koning Pausole. Toch ging de crisis ook hier niet onbemerkt voorbij. Ingelegde kapitalen gingen verloren, en kele der maatschappijen bezweken. Uit de voor malige slagveldgebleden kwamen klachten over de uitblijvende betalingen. In hoeverre de 8B.F. een inrichting ter per soonlijke verrijking harer stichters was, valt zooals gezegd, nog by lange niet te schatten Twee feiten hebben tot een onderzoek geleid. Allereerst had Levy by een Parysche Bank obli gaties ter waarde van 25 millioen francs ver pand voor een crediet van 13 millioen. Hiertoe had hy geen recht en het Ministerie van Finan ciën bracht een aanklacht tegen hem in. Voorts werd Levy door twee zyner slachtoffer aan de Somme aangeklaagd, zy hadden de 8.8.F. hun schadeloosstellingsrechten. de een voor meer dan een millioen, de ander voor 700.000 francs .over gedragen en totnutoe trots alle aanmaningen geen geld uit betaald gekregen. De aanklacht is gericht tegen Charles Levy den stichter der Maatschappij, en tegen zijn neef Joseph Levy, die er directeur was. Ter- wyi de eerste hardnekkig elke schuld ontkent, en er zich op beroept, dat hy zich al drie maan- ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 35 Nadere bijzonderheden over de vrijlating der wegens sperrmarken-«mokkel veroordeelde Ne derlanden. TOKO, 12 Nov. (VJD.) Tusschen vertegen woordigers van bet Japansche Ministerie van Buitenlandsche Zaken en het Ministerie van Marine, worden momenteel besprekingen ge houden over het Engelsche voorstel tot het toe kennen van vlootgelykheld aan Japan op be paalde voorwaarden. Er is nog geen beslissing genomen, doch in officieele Japanache krin gen gaan stemmen op. die van rr.eening zijn, dat het niet verstandig van Japan sou zijn, de Britache voorstellen te verwerpen alhoewel dese vrij vaag zijn en nadere toelichtingen eiachen. alvorens Japan tot eenlge actie kan overgaan. Hoewel bet bevel tot arrestatie van-den Apoa- tolischen Delegaat in Mexico en denwBipu^op van Hdbjutla geen direct gevolg heeft, wyi de beide bisschoppen In de Vereenlgde Staten ver toeven. is de toestand door de maatregelen der Centrale Regeering toch buitengewoon ernstig. Men wijst er in Vatlcaansche kringen op, dat de scherpe vervolging tegen Kerk en priesters zich tot bepaalde staten van Mexico beperkt, terwyi in andere staten de toestand, zooal niet bevredigend, toch dragelyk is. In deze omstandigheden heeft het besluit van de regeering een byzonder ernstige beteekenls. Terwyi talrijke teekenen juist getuigen van een toenemende religieuze vurigheid der Mexl- caansche katholieken, trots of juist door de ver volging. neemt de driestheid van de goddelooeen, begunstigd door de regeering, schrikwekkende vormen aan. De Kerk In Mexico is het voorwerp van s Pausen bezorgdheid en dagelyksch gebed. Dr. Goerdelen, eerste burgermeester van Leipzig, is belast met de rege ling der prijzen van de levens middelen voor het Duitsche volk v.- sr’j? De vader van den lOO.OOOsten Eindhoven aar wordt door den burgemeester van Eindhoven toegesproken. Links de gelukkige vader, rechts, tegenover hem. de burgemeester van de „grootstad" BOEDAPEST, 12 Nov. (VJ>.). Het Hongaar sche Telegrafische Correspondentlebureau deelt mede: De Hongaarsche politie heeft het onderzoek in verband met den aanslag te Marseille, mits geen andere tot dusverre onbekende feiten op duiken. beëindigd. In de dagen, die onmiddeliyk volgden op den aanslag te Marseille, hebben de Hongaarsche politieautoriteiten de verst strekkende onder zoekingen Ingesteld. Bovendien hebben zy' op urgente wyze alle onderzoekingen ten uitvoer gelegd, waarom van den kant der Parljsche po- Ter kennis van B. en W. van Amsterdam Is ge bracht een Koninklijk Besluit waarbij de door den Raad verworpen loonsverlaging wordt op gelegd. Memorie van Antwoord op de begroeting van Defensie. SOFIA, 12 November. (V. D.) Uit de Mace donische stad Petris] wordt gemeld, dat de autoriteiten op een veld by de trelnhalte Pirln een graf. Inhoudende neger lyken. hebben ge vonden. Alle lyken zijn geïdentificeerd. Het be treft uit het dorp Krupnlk afkomstige lieden die tegenstanders waren van den leider der Imro. Mlchailow. De moordenaars zyn reeds drie maanden geleden gearresteerd. MILAAN, 12 Nov. Een hevig noodweer beeft de lagunenstad Venetië geteisterd. De storm dreef het zeewater de kanalen in, soodat de la ger gelegen deelen der sad overstroomd geraak ten. Het plein Ban Marco vormt één groote wa tervlakte. Het verkeer wordt uiteraard In stand Behouden met gondels en motorbooten Btl de huizen worden noodsteigers aangelegd. Ook de Itallaansche Riviëra la door slecht weer getroffen. den geleden uit de 8J3.F. heeft teruggetrokken, heeft de ander al een zekere bekentenis afge legd over enkele onzuivere manipulaties en daarby is aan het licht gekomen, dat deze en dergeiyke methodes van het begin af aan door de S.8.F. gevolgd werden. Joseph Levvy is daar op gearresteerd. In het gebouw van de 8.S.F. heeft men een grondige huiszoeking gehouden, en er is een enorme hoeveelheid aktenmateriaal in oesiag genomen. De boeken zyn nagezien en men heeft er het voorlooplge resultaat uit getrokken, dat de passiva maar met 50 procent gedekt zyn. Tot zoover de feiten, die totnu'.oe vast zjjn gesteld. Vermoedens, die verder gaan, durft op het oogenblik nog niemand uitspreken. De pers is zeer voorzichtig met toespelingen. Want de affaire heeft haar politieken kant, nadat 1 vo rige schandaal tot een bloedig oproer geleld heeft. En het gaat hier niet om bonnen uit het pandhuis te Bayonne, maar om de rechten van Fransche burgers, wier eigendom door den oor log verwoest is en die in den oorlog persooniyke. niet meer te vergoeden ontberingen hebben moeten lyden. De gevolgen van zulk een schan daal In deze crisisperiode der politiek zouden ge- vaariyk kunnen worden. STORMWAAR8CHUWINGSDIEN8T Geseind te De Bildt. 13 November te 9 ■nr aan alle posten: AttentteMin neer. Zon op 7.19 - onder 4.19 - Licht op AM Maan op nam. 1.05 onder nam. 10.34 Eerste Kwartier 14 Nov. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiimNiiiiiin^ MEXICO, 12 Nov. Het dagblad „Palabra” pu bliceert een herderiyken brief van den Aarts bisschop van Mexico, Mgr. Pascual Diaz. In dit herderiyk schryven, dat Zondag in alle kerken van het aartsbisdom is voorgelezen, berispt de Aartsbisschop de verstoorders van de orde. Het is noodig, aldus zegt hy, in vrede te leven en alle anderen In vrede te laten leven. Vervolgens keert de Aartsbisschop zich tegen het toenemende heidendom en zegt dan verder, dat pogingen om het arbeidersvraagstuk door den klassenstryd en door de vernietiging van het recht op den eigendom op te lossen de chaos beteekenen en de dood der vryheid. De voor uitgang en de beschaving worden daardoor voor altyd verbannen. De behoeftige klassen sullen daardoor geen verbetering van hun levenstoe stand bereiken maar zullen slaven worden van een groep wildemannen, die zich met geweld den titel van vertegenwoordigers der maat schappij toeëlgenen. Onze Rotneinsche correspondent seint ons: De berichten omtrent de nieuwe uiting der Kerkvervolging in Mexico zyn in het Vaticaan met groote droefheid ontvangen. ROME, 12 November. (Reuter.) Officieel wordt bekend gemaakt: Tegen het einde van deze week zullen de Oostenrijksche bondskan selier dr. Schuschnigg en de Oostenrijksche mi nister van Buitenlandsche Zaken Von Berger— Waldenegg naar Rome komen. Het bezoek van dr. Schuschnigg, die reeds eenmaal gelegen heid gehad heeft een ontmoeting tez hebben met den leider der Itallaansche regeering te Florence in Augustus j± tijdens ae groote ma noeuvres. krijgt ditmaal wegens het officieele karakter een byzondere beteekenls. Het verblijf der staatslieden zal waarschijnlijk twee tot vier dagen duren. In dien tijd zullen besprekingen worden gehouden, binnen het kader van het Itallaansch-Oostenryksche accoord van 6 Fe bruari 1930 en van het Itallaansch-Oosten- ryksch-Èongaarsche protocol van Maart JX Parijs, 10 Nov. rankryk schynt maar niet tot rust te kun- H nen komen. Nog vergaderen de leden van A de parlementaire commissie tot onderzoek van het Siavisky-schandaal en verhooren dage lijks nieuwe getuigen, en reeds werpt een nieuw schandaal zijn schaduwen voor zich uit, dat het vorige nog eenlgszlns overtreft. Want by Sta- visky ging het om vyfhonderd millioen francs. Hier gaat het om mllllarden. Weliswaar kan men op dit oogenblik nog niet overzien hoever de bedriegeryen zich uitstrek ken, want de eerste arrestatie had verleden Vry- dag plaats en het onderzoek is zooeven begon nen. Maar van het complex van feiten is het silhouet reeds bekend en eveneens de belde per sonen, die de hoofdrol spelen. Men is op ‘het spoor van een in beginsel uiterst eenvoudlgen en toch fantastlschen zwendel, waarmee een car rière gemaakt werd, die Alexander Stavisky's loopbaan ver achter zich laat. Charles Levy heet de man, die deze carrière maakte, en die thans zoowel door het Ministerie van Financiën als door twee particulieren, die door hem werden opgelicht, is aangeklaagd. In 1823 kwam Levy vanuit Oran in Fransch- Marokko naar Marseille. Hy was een jqnge man, die niets anders bezat dan een oom, wélke eigenaar van een lommerd was in de stad. Hy begon hier als hulp in de zaak. Later ging hy in den suikerhandel. Zoodoende kwam hy naar Pa rijs, waar een familielid een groote dokters praktijk had en over goede relaties in hoogere kringen beschikte. Hiervan wist hy te profitee- ren en deed enkele jaren lang allerlei zaken, totdat hy de „Soclété Spéciale Flnanclère stichtte. De Fransche Staat had nameiyk aan de boe ren en grondbezitters, wier terreinen en huizen door den oorlog verwoeèt waren of geleden had den. een schadeloosstelling toegekend. Daarna kwam de inflatie en het geld verloor zyn waar de. De Staat verklaarde zich bereid de schade loosstelling In de goudswaarde te betalen, doch keerde het bedrag niet ineens uit, maar in ter mijnen, die over dertig Jaren zouden loopen. Hier vond nu Lévy een gelegenheid voor zijn instituut. Hy kocht de rechten van de door den oorlog benadeelden op en keerde hun onmlddel- lyk een part van de som uit; hy verkreeg daar voor aan den anderen kant de toestemming om viemrocentige obligates uit te geven. Hy werd dus in zekeren zin de crediteur van den Staat. Maar deze gaf Inmiddels, als borg voor de scha deloosstellingen, het moreele crediet voor de obligaties. Nu stond de zaak op pooten. Om het vertrou wen van het publiek in de S.S.F. te versterken, kwam nog een vice-admlraal als president aan het hoofd te staan. En alleen in het jaar 1931 werd voor mee) dan een milliard obligaties ge- teekend. Het geld vloeide binnen in het bureau der maatschappy, die in de Rue des Mathurins een palelsachtig gebouw had laten oprichten. L Aan B. en W. van Amsterdam is een Koninklijk Besluit van 8 November ter kennis gebracht, waarin zy uitge- noodigd worden om binnen een ter mijn van drie maanden over te gaan tot herziening van de loon- en sala risregelingen voor de gemeentewerk lieden en ambtenaren in den zin als in hun voordracht van 25 September j.l. is aangegeven. De Minister van Binnenlandache Zaken is belast met de uitvoering van dit besluit. 1 VERWACHTING: tigen, ZaidelIJke Zwakke tot ma tei Znld-OosteHjken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, aan vankelijk weinig et geen regen en Iets keader. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Tdlefoon Administratie 433, Redactie 63$" ABONNEMENTSPRIJS* Per kwartaal voor Alkmaar f 2.-— Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaamested - Haarlem

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 9