Minister Oud verdedigt het financieel beleid - DE NOOD STIJGT NOG O CRISISPOLITIEK EN BESTRIJDING DE „UITVINDING” VAN WARDENIER WOENSDAG 14 NOVEMBER 1934 TWEEDE KAMER VERSNELDE BRUGGENBOUW Bezwaren tegen tolheffing Geen opera-treinen meer Rede van Max van Poll te Venlo Kleine belastingontduikers Na de relletjes te Lopik JEUGDIGE WERKLOOZEN GEHEIME DISTILLEERDERIJ Geen devaluatie WET OP DE MIDDELEN Nota van wijziging VALSCHE VARKENSMERKEN Belooning Aanpassen.f Maar het liep niet goed af Demagogie PATER VEEGER C.s.s.R. DE HERCLASSIFICATIE PASTOOR NAGEL Academische examens Ministerieele belangstelling Technische Hoogeschool Bezuiniging vordert traag Margarine berejd met slootwater Verdere belastingverhooging is volgens den bewindsman volstrekt uitgesloten Resultaten van een telling in de groote gemeenten Twee der vechtersbazen gaan in hoog er beroep Stijging van temperatuur en opdroging van lucht En KATHOLIEK ONDERWIJZERS VERBOND LICHTE VORST IS TE WACHTEN GOEDKOOP JAPONNEN „KOOPEN” De agenda Knoeier s-complot in het West land ontdekt Schout-by-nacht Kruys houdt een afscheidsrede Welkom besluit voor den Litn- burgschen Middenstand van vijfhonderd gulden uitgeloofd OP GOEDE ZEEP STAAT.’ Geslaagde politie-inval te Gouda De rei» der „K XVIII” Motie van den R.K. Kiezersbond voor Limburg* Audiëntie bij den Minister van Binnenlandsche Zaken Nog meer I Daar politie successen deed IC midden-Frankrijk, te n n e U- s- even- Voor de reis, welke Hr. Ms. K. XVIII heden begint, bestaat In den lande groote belangstel ling, getuige het feit, dat commandant en be manning dezer dagen een overvloed van tele grammen en brieven hebben ontvangen. De minister van defensie, vergezeld van zijn adjudant den luitenant ter zee der le klasse Pftst Uiterweer en van den chef van den Ma rinestaf, vice-admiraal de Graaf, is hedenoch tend naar Den Helder vertrokken ter bewoning de de s De financieele toestand is thans, zoo be gon de beheerder onzer benarde schatkist zijn betoog, nog aanzienlijk slechter dan het vorig jaar. De nood stjjgt nog steeds en de daling van de opbrengst der middelen, om dien nood te lenigen, set zich even gestadig voort. De Tweede Kamer heeft besloten aan de orde te stellen na het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 38. 56 en 97 der Lager Onderwijswet 1920 (de gehuwde onderwijzeres) het wetsontwerp „toelating van bezitters aan het diploma, bedoeld in het K. B. van 21 De cember 1923, tot de examens in de vereenigde faculteiten der rechtsgeleerdheid en der letteren en wijsbegeerte; het wetsontwerp tot vaststelling van hoofd stuk m (dep. van Buitenlandacbe Zaken) der Rij ksbe greeting voor 1935. fonds is opgeheven. Een nieuw ingevoegde af- deellng XI betreft de ultkeering van het ver keersfonds aan de Rüksmlddelen, wegens de vergoeding van de pepsioensuitgaven voor het personeel van dit fonds. Dinsdagmorgen heeft de Zeereerw. heer pas toor Nagel, wiens gezondheid voor eenige weken critiek was, weer de H. Mis gelezen, in de pa rochiekerk te Asaendelft. Voor volledig herstel gaat Z.Eerw. in den loop dezer week voor eeni- gen tfjd naar gezonder omgeving. n 1 of (n n. r. 0 e n. m jk 1- ot et D- n, E. er (U It- id Dat de belastingontduiking vooral gepleegd zou worden door de vermogenden en de men- schen met de grootere inkomens, heeft Minis ter Oud op de meest stellige wijze ontkend. BIJ het „generaal pardon” was. zoo zeide hij, af- doende gebleken, dat op dit gebied evenzeer gezondigd wordt door den kleinen man. Jhr. de Geer herhaalde tegenover Prof. Aal- bersc nog eens, dat naar zjjn meening de vaste lasten langs natuurlijken weg omlaag zullen moeten hij wenscht alleen een opschorting van executies en ’n regeling van de opzegbaar heid van hypotheken en sprak in verband thet de aangekondigde maatregelen tegen de nog resteerende cumulatie als zijne verwachting uit. dat zelfs daarmede de demagogie de wereld niet uit zal zijn. Als typisch staaltje van deze demagogie haalde hjj op den rallleerenden toon, die hem zoo goed afgaat, aan. dat b.v. de N.S.B. in haar program samenvoeging van gemeenten om redenen van besparing voorstaat, maar on- mlddellljk in het geweer komt, als de Regeering terwllle van de bezuiniging den burgemeester van de eene gemeente tevens burgemeester maakt In een aangrenzende gemeerde. In het laatste geval heeft zij opeens aandacht voor de „veelbelovende krachten”, die naar het burge meestersambt hunkeren 'en die.In haar eigen systeem heelemakl geen kans zouden maken I Dat het groote bezuinigingsplan in één ont werp zal worden ingediend, vindt Minister Oud allerminst staatsrechtelijk bezwaarlijk. LEIDEN. Candidaatsexamen rechten, de heef E. R de Vries. Behalve een Minister, die de zaken zeer hel der voorstelt, omdat hjj ze volkomen beheerscht ce que Ton conqoit bien, sénonce clairement heeft de heer Oud zich vandaag ook weer opnieuw een zeer handig debater getoond. „Gij voerdet met een citaat uit „Quadragesimo An no”. dat mij uit het hart gegrepen is, een plei dooi voor mindere aantasting der gemeentelijke autonomie.” zoo voegde hij Prof. Aalberse toe, „maar gij zelf wilt de gemeenten verplichten tot invoering van een steunregeling voor werk- loosen.” En de liberaal Dr. BIEREMA, die in zijn rede op bezuiniging had aangedrongen, als. ot dit werk „een klein kunstje” was, kreeg te hooren, dat hijzelf alvast de bezuiniging op het openbaar onderwijs en de herclassificatie der gemeenten welke slechts een geopperd denkbeeld is, dat vóórtüdlg van het Georgani seerd Overleg naar het openbaar debat over gebracht werd had afgewezen. Het herstellen van de successierechten op het peil van 1926 wijst de Minsiter af, omdat thans de toestand heel anders is dan in 1926, toen hij Minister de Geer’s verlaging dezer rechten als Kamerlid bestreed. Bovendien beteekent het gebruik rnakén van deze hoogere heffing consumptieve doeleinden een opteren serves, wat allerminst in het belang is van de werkloozen. voor wie de S.D.A.P deze baten besteden wil. DELFT. Geslaagd voor het candidaatsexamen van werktuigkundig ingenieur: Het feit dat de Eerste Kamer het recht van amendement mist, zal haar wel eens meer voor de zware keus „alles of niets” plaatsen. voor van re- raki r Waar hjj eigen goede bedoelingen uitlegde en e, vooral bulten de Kamer gepleegd, was hij welsprekend jammer al leen, dat hij géén sonore bas heeft! en sympathiek deed de met nadruk uitgesproken erkenning aan. dat dit kabinet de vruchten plukt van tal van maatregelen van zijn voor ganger. r De liberale bladen, die het zoo gaarne voor stellen, alsof het onder Ruysde Geer alle maal duisternis was en de zon pas opging, toen Coltjn en Oud verschenen, moeten deze uit spraak van Minister Oud zelf nu eens goed noteeren. Dan Is meteen het praatje uit de wereld, dat het huidige kabinet het zooveel moeiljjker heeft, omdat het vorige te kort zou zjjn geschoten. En wat de centrale industriebank betreft, waarvoor Dr. VAN DEN TEMPEL in zijn re pliek opnieuw de Katholieke fractie bewerkte, is ook Minister Oud van oordeel, dat een betere zorg voor het nljverheidscrediet beginnen moet van onderpf. De Rijksoverheid kan dan ten hoogste later eens zien, of het misschien ge- wenscht is, op de spontaan gegroeide organisa tie van regionale banken „een kop te zetten". De replieken, waaraan heden behalve door Dr. v. d. Tempel, werd deelgenomen door de heeren KERSTEN. LING BEEK VLIEGEN. WESTER MAN, DE GEER en SNEEVLIET, brachten gee- nerlei nieuws. Tegen opheffing van het bankgeheim blijft de Minister bezwaar hebben, omdat daardoor het hier te lande aanwezige buitenlandsche kapitaal verdreven wordt. Bovendien brengt men er door dien maatregel kleine spaarders toe, hun geld weer te bergen in de befaamde kous, waar het inproductief ligt. Morgenochtend zal, naar de Telegraaf weet mede te deelen, de raad van Wolvega een spoed- eischende vergadering houden ter bespreking van het door het dagelljksch bestuur der ge meente gevoerde beleid in de zaak-Wardenier. De vergadering is uitgeschreven op verzoek van alle raadsleden, uitgezonderd de wethouders. De vorige week IMdden genoemde ambte naren in samen werking met rijkspolitie in en kele andere plaatsen van het Westland. o.a. te De Lier, invallen gedaan, die echter niet tot bet gewenschte succes hadden geleid. De nasporingen werden evenwel voortgezet, en thans met beter resultaat. Vier rjjksveld- Wachters met den majoor en eenige ambtena ren van den opsporingsdienst, deden n.1. thans een inval bij zekeren K. aan de Prinses Julia- nastraat te Naald wijk „Wjj moeten en met ons ieder politicus, die practised wil zjjn den algemeenen toe stand van ons land, waarin we ons momenteel bevinden, in het oog houden. Er heerscht alge- meene depressie en slechts verbetering van den algemeenen toestand kan vruchtbare resul taten opleveren. Ieder wenscht direct geholpen te zijn. Ieder denkt dat hij en zün klasse of de groep, waartoe hij behoort, het zwaarst ge troffen wordt. En ieder wenscht voor zjjn groep verbetering. Dit streven is menschelfjk. De ver ontwaardiging als gevolg hieraan geen gevolg kan gegeven worden, is begrijpelijk. Onder de huidige omstandigheden zal het rijden van opera-treinen naar Duitschland voor-’ loopig worden stopgezet, blijkt thans uit het antwoord der Nederlandsche Spoorwegen. Hieruit volgt dat de „opera"-treinen naar Aken en van Venlo naar Duisburg worden op geheven. Het volgend jaar zal ongetwijfeld de toe stand nog slechter zijn. En men moet in de historie van ons land teruggaan tot in den Franschen tijd, om een gelijken flnancieelen noodtoestand aan te treffen. De heffing in eens werd eveneens met de oude argumenten weerlegd. Tegen haar wordt vooral aangevoerd, dat ze dwingt tot realisee- ren van vermogensbestanddeelen op een hoogst ongunstig moment. Doordat de reis gesteld werd ten bate van wetenschap en verkeer, is de reistijd tot een zeer langen uitgedijd. Gjj zult belangrijke zee- trajecten krijgen af te leggen waarbij er zjjn van ongekende lengte. Dat 5e gang van zaken bij het Werkfonds langzamer is dan velen wenschen, vindt zjjn oor zaak in de omstandigheid, dat een zoo doelmatig mogelijke aanwending van dit crediet, hétwell immers dienen moet ter vergrooting van de eco nomische weerbaarheid van het volk, een groote mate van voorzichtigheid eischt. Verschenen is een nota van den mimster van Financiën naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer inzake de wet op de middelen. Er wordt aan ontleend, dat van het bedrag van 135.000, dat als opbrengst van de betalingen voor het afleggen van examens ter verkrijging van een akte van bekwaamheid voor het geven van middelbaar en lager onderwijs is geraamd. 79.000 betrekking heeft op het middelbaar en 56.000 op het lager onderwijs. Tegenover deze bedragen staat 142.000 aan geraamde uit gaven. Het is niet mogelijk, met juistheid aan te geven, welk deel hiervan op de middelbare of op dc lagere akte-examens betrekking heeft. Intusschen blijkt uit een gemaakte berekening, dat bij benadering de opbrengst van de beta lingen voor de examens voor de lagere akte de uitgaven met £en klein bedrag zullen overtref fen. terwQl de uitgaven voor de middelbare examens waarschijnlijk niet geheel door de examengelden zullen worden gedekt. Ingediend is voorts een nota van wijziging van de wet op de middelen. Aan de toelichting wordt ontleend, dat, nu de wet tot instelling van een verkeersfonds is tot stand gekomen, de Rjjksontvangsten betreffende het verkeer, bedoeld in artikel 2, punt 4 tot en met 7, dier wet. welke onder de Rljksmlddelen werden ver antwoord, van 1935 af in de begrooting van het verkeersfonds worden opgenomén. Derhalve worden deze ontvangsten uit het ontwerp der middelenwet naar de begrooting van het ver keersfonds overgebracht. Wijziging van dat ontwerp en van den ramingstaat en den ver gelijkenden staat is hiervan het gevolg. Tevens is er hierbjj rekening mede gehouden, dat door de instelling van het verkeersfonds het wegen- Dinsdagmiddag werd te Gouda door den as- sistent-dlenstgelelder van de Directe Belastin gen met eenige ambtenaren een inval gedaan in een perceel aan de Nobelstraat bewoond door F. A. S„ op vermoeden van een clandestiene dis tilleerderij. Een volledig distilleertoestel werd in beslag genomen. Het was niet in werking. Het onderzoek wordt voortgezet. Pater Veeger CasJI. is tijdens het geven van een retraite te Slttard ernstig ongesteld geworden en voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Minister OUD, zijn beleid verdedi gend, heeft bjjna twee uur lang de Kamer geboeid in een redevoering, welke opnieuw bewees, boe uitne mend deze bewindsman ieder onder deeltje van de taak, waarvoor bij staat, beheerscht. In tegenstelling met Dr. Coljjn op Vrjjdag j.l. ging hjj op vrjjwel alle punten, welke in het debat waren aangeroerd, in en diende de sprekers meestal met een ;e repliek. 22 Nov. as. zal voor het Gerechtshof te Am sterdam in hooger beroep worden behandeld de zaak betreffende den overval op 15 Febr. j.l. in een café te Lopik, waarbij eenige N.S.B.ers die aldaar vergaderden, werden mishandeld. De rechtbank te Utrecht heeft de daders, resp. den 28-jarigen landarbeider A. B„ den 37-jarigen fabrieksarbeider H. V. en den 21-jarigen grond werker P. S. wegens opzettelijk en met vereen de krachten gepleegd geweld, elk tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld. Voor A. B die gedetineerd was, wordt het voorarrest afgetrokken. De overige vier ver dachten. n.l. de 31-jarige F. V.. de 20-jarige A. S„ de 30-jarige H. S„ allen grondwerkers, be nevens de 27-jarige G. S.. los arbeider, werden vrijgesproken, omdat de rechtbank het hun ten laste gelegde niet bewezen achtte. Van de ver oordeelden heeft A. B. inmiddels zijn straf uit gezeten -De beide anderen, H. V. en P. 8., zijn van het vonnis der rechtbank in hooger beroep gegaan. Tegen het vonnis, waarbij de overige vier verdachten werden vrijgesproken, heeft de Officier van Justitie te Utrecht hooger beroep aangeteekend. Opnieuw heeft ook de Minister van Financiën zich nog eens duidelijk uitgesproken tegen de devaluatie. Hij acht het van de voorstanders daarvan de grootste fout, dat zij voor oorzaak aanzien, wat gevolg is. In het buitenland verstoorden de monetaire maatregelen het wicht alleen nog maar erger, indien Nederland daartoe overging, zou het met het vertrouwen en het sfaatscrediet, ,,het laatste plecht anker, waar alles op terugvalt ge daan zjjn. Blijkens een op 1 Oct. j.l. gehouden telling van op dien datum bij de gezamenlijke organen der openbare arbeidsbemiddeling in 315 gemeenten met 5000 en meer inwoners, als werkloos inge schrevenen, bedroegen deze aantallen: 10337 mannen jongen dan 18 jaar; 50000 mannen van 18—15 jaar; 208991 mannen en 26 jaar en ouder. vervaardiger „onbekende” product alleen. Hierna W. aan Naaldwijk. Hier werd in een van de kassen een hoeveel heid margarine aangetroffen, alsmede diverse instrumenten voor het clandestien vervaardi gen ervan. De tuinder W vertelde bij zjjn verhoor, dat een onbekende blijkbaar deze ingrediënten in zijn kassen had verstopt, want hij wist er niet, van. Maar begrijpelijkerwijze geloofden noch ambtenaren daar veel van. Men meent te mogen aannemen, dat de mar garine in de kassen van dezen tuinder en mei diens medeweten werd vervaardigd. Verdere belastingverbooging. aldus Mi nister Osd, te volstrekt sitgealoten en hjj lichtte ztjn betoog in dit verband met wel sprekende cijfers toe. De onder-voorzitter en de sécretaris van het Katholiek Onderwijzers Verbond hadden dezer dagen een onderhoud met den Minister van Binnenlandsche Zaken. Besproken werden: de herclassificatie; het doorloopen van de bijdrage voor gezinspensioe- nen; de circulaire van den minister aan Gede puteerde Staten, waarin aangedrongen wordt om te verhinderen, dat kweekellngen met akte tegen belooning werken belastbaar Inkomen bedroeg. De inkomens van 30,000'jen meer werden genoten door 025 pCt. der agngeslagenen. Zij maakten 7 pCt. van het totaal belastbaar inkomen uit en brachten 21 pCt. van het totale belastingbedrag op. Men moet niet vergeten, aldus de Minister, dat de fouten, die aan de directe belastingen kleven t.v. doordat ze met persoonlijke omstandighe den der contribuabelen lang niet genoeg rekening houden geaccentueerd worden, naarmate men ze hooger opvoert. Daarom juist hebben we meer dan één directe belasting, opdat ze stuk voor stuk aan den redelijk lagen kant blij ven. Doch hieraan tegemoetkomen beteekent in feite slechts verschuiving van de lasten van het eene volksdeel naar het andere. En ondanks deze tegemoetkoming van groepen zal dan toch het volkshuishouden achteruit blijven loopen. De terugslag der ongunstige tijdsomstandigheden zal steeds meer ons dwingen tot intering van het volksvenno- gen. Hiertegen helpen geen loonsverlagin gen en nieuwe belastingheffingen. Zü brengen nog meer ellende. Slechts het bestrijden van de diepere oorzaken van de crisis, waarvan het liberalisme de schuld draagt en'die ook wij. Katholieken, begun stigd hebben, kan verbetering brengen.” Die aanpassing is geen „afbraak”: zij betee kent veeleer, dat de Overheid bemoeiingen, wel ke zij niet langer financieren kan, terugwijst naar de maatschappij. Vroeger nam de Over heid tal van die bemoeiingen op zich, omdat de maatschappij er niet toe in staat was. Maar thans, nu het ongebreidelde individualisme heeft afgedaan en de maatschappij zich meer en meer gaat organiseeren, zijn de omstandig heden anders geworden en kan de Staat in de toekomst zijn taak gaan Inperken. Met dit alles zal eenige tijd gemoeid zijn. En daarom stellen degenen, die een sluitend budget nü verlangen, een onmogeljjken elsch. Men mag van de Regeering in redelijkheid niet méér verlangen dan dat zij bestekken uitzet, om binnen niet al te langen tijd tot een werke lijk sluitende begrooting te komen. Daarna deed de politie nog een inval ten huize van B. in de Duiventorenstraat, die echter niet veel resultaat opleverde. Ook te Poeldijk werd ten huize van een werk- looze een inval gedaan. Men vermoedde, dat hjj de margarine verkocht. Dit bleek inderdaad het geval te zUn. en de man bekende van den Naaldwljkschen leverancier het product te heb ben ontvangen. De bakker De B te Naaldwijk had het bakkersvet een product dat zeer goedkoop is geleverd. De margarine bleek niet mmder dan 48 pCt. water te bevatten. De margarine, die slechts een klein bedrag aan „productiekosten” vorderde, werd tegen normalen prijs verkocht, zoodat er een stevige winst was Aldus het Tweede Kamerlid Max van Poll, die voor een ongewoon groot publiek in feest zaal Nationaal te Venlo Maandagavond j.l. voer de plaatselijke Katholieke Kiesvereenlglng een openbaren debatavond hield. Na een korte inleiding van den plaatselijken voorzitter, de heer Thywlssen, schetste de heer Max van Poll den algemeenen toestand van ons land, waarbij hij aan de hand van statistieken vergelijkingen trok met het jaar 1929, 't laat ste voorspoedige jaar voor de crisis. Door de crisis daalde de invoer in de eerste negen maanden van 1934 tot 790 millioen; de uitvoer in denzelfden tijd tot 534 millioen. Door veel inspanning bleef gehandhaafd dat de ex port 70 pct. van den invoer bleef bedragen. De beleggingen in het buitenland zijn zeer dubieus geworden. Het totaal is ongeveer gedaald tot 60 millioen. De ondernemingen in Indlë zjjn even eens onrustbarend achteruitgegaan. Zoo sloot de betalingsbalans met een nadeelig saldo, wat zeggen wil, dat we bezig zijn, wat volkslnki- men betreft, met interen. Na deze algemeene Inleiding ging spr. over tot het beantwoorden der schriftelljk ingedien de vragen, nadat hjj nog eens scherp de precai re verhouding der Kath. Staatspartij geschetst had, waarin deze geraken zou. Indien de samen werking met de rechtsche groepen werd ver broken. Bij het beantwoorden der vele gestelde vra gen, deden zich geen nieuwe gezichtspunten voor. Voor het grootste gedeelte bestreken zij 1 economisch terrein, waarvoor natuurlijk groote belangstelling bestond. Naar aanleiding van een vraag betreffende de oorzaken van de toestanden, zooals die in Span je en Mexico heerschen, zeide spr., dat als hij de toestanden bezag, die in Spanje en Mexico enkele jaren geleden mogelijk waren, waar door de lakschheld van vele katholieken de christelijke belangen schromelijk verwaarloosd werden, omdat alles zoo fleurig vele jaren lang gegaan was, hjj zich kan begrijpen, waarom th^ns deze reactie is uitgebroken. Het moest misloqpen. Er waren geen „lèvres hardies”, zoo als Lacordalre voor een militante christenheid noodzakelijk achtte. Zoo ook dragen, aldus spr., wij allen mede schuld aan deze crisis, omdat we allemaal door een liberalen geest besmet waren. Zelfs momenteel is men nog te sterk liberaal in een gedeelte van onze kringen. Doch de kente ring is aangebroken. Meer en meer wint de idee veld, dat het liberalisme overboord dient Dinsdagmiddag heeft de commandant der marine te Willemsoord, schout-bij-nacht T. L. Kruys, na vooraf inspectie te hebben gehouden, in hartelUke bewoordingen afscheid genomen van de opvarenden. Nadat de aanwezigen zich hadden opgesteicj op ’t voorschip, sprak de schout-bij-nacht hun ongeveer als volgt toe: Commandant Hetterschij, officieren en man schappen van Hr. Mr. K. XVIII. Gij zult morgen een groote reis aanvangen, de grootste reis, welke ooit door een onderzeeboot is ondernomen. Het doel is in de eerste plaats de toevoeging van Hr. Ms. K XVIII aan de sterkte van de marine in Ned.-Indië. Tevens wordt echter ge durende deze reis prof. Vening Meinesz in de gelegenheid gesteld om zijn waarnemingen be treffende de zwaartekracht uit te breiden. Ten slotte zult gij dienen tot baken voor de K.L.M. ten behoeve van de Kerstvlucht naar West-Indlë. Ik hoop en vertrouw op u en spreek ook de hoop uit. dat de techniek u niet in den steek zal laten. Gü hebt een zeer verantwoordelijke Het bestuur van den R.K. Klezersbond in de provincie Limburg (Rijkskleskring Limburg) heeft een motie aanvaard, waarin als zjjn oordeel wordt uitgesproken: dat classificatie van gemeenten in hete Bezol digingsbesluit berust op vrij willekeurigen grondslag. dat classificatie geleid heeft tot verschillende onbillijkheden, dat de voorgestelde herclassificaUe deze on billijkheden nog aanmerkelijk vermeerdert en dat de door 't voorstel tot herclassificatie der gemeenten gewekte ontevredenheid gevaarlijke vormen aanneemt ook onder de beste leden on zer organisatie. Met eenparigheid van stemmen werd beslo ten. de regeering te verzoeken van eene her classificatie der gemeenten af te zien, en dit besluit ter kennis te brengen v&n rion van Dinsdagmiddag kwamen drie vrouwen in het modemagazijn van de firma C. en A. aan de Hoogstraat te Rotterdam Eén van drie kocht een japon, terwijl de beide anderen veel be langstelling aan den dag legden voor de uit gestalde japonnen. Na veel wikken en wegen had de koopster etn slotte keus gemaakt. Zjj zou het gekochte inaar meenemen. De ver koopster leidde haar naar de kassa, waar bleek, dat de klant zoo goed als geen geld bij zich had. Men vond dit nog al vreemd en bü nader inzien vond men het nog vreemder, dat de groote tasch van een der begeleidsters van de klant opeens zoo dik was geworden. Een chef werd er bjjgehaald. De tasch werd ge opend en toen kwamen er vijf gloednieuwe ja ponnen uit. weggenomen uit de uitstalling. De politie werd gewaarschuwd en deze nam drie vrouwen mee naar het bureau aan Groote Paau wens teeg en daar deden de vrou wen het volgende verhaal; Zjj wonen te Am sterdam. Een van haar heeft daar al eens een winkeldiefstal gepleegd. Dit had haar op het denkbeeld gebracht, in samenwerking op stap te gaan. Aangezien z<j het te Amsterdam te riskant vonden, zijn zjj met een van de weinige nog tusschen Rotterdam en Amsterdam rijden de autobussen naar Rotterdam gegaan, waar zij besloten, te trachten hun slag te slaan in het genoemde magazijn. Een van de drie zou wat koopen. om de aandacht van de verkoop- - ster af te leiden; de tweede zou inmiddels probeeren een paar japonnen te stelen en de derde zou haar daarbij helpen. De drie vrou wen. de 28-jarige J. de M.-S., de 31jarige P. de R- en de 29-jarige J. K.-8. zijn opgesloten. Men zou hierbij zelfs gebruik maken van de waterleiding in de kas. die is aangesloten op.een sloot. De margarine zou vermoedelijk met de hand gekneed zijn. Er sit dan ook niets anders op dan dat we ons gaan aanpassen, dat we de Minister was dit met ir. Bongaerts ten volle eens..ook in onze financieele politiek rekening gaan houden met het structureel geheel gewijzigd beeld, dat de wereld nu reeds vertoont. Ik besef, dat de elschen aan uw physieke kracht zeer hoog zullen zijn, maar nog hooger zullen zij zjjn voor uw humeur. Maar wat ik zeker verwacht van een bevaren bemanning van een duikboot, waarbij er velen zjjn, die hun sporen reeds verdienden, is de goede samen werking en kameraadschap gedurende de reis. Betreffende de vermogensbelasting herhaalde hij. wat hij dit voorjaar in de Eerste Kamer reeds aait cijfermateriaal produceerde. En wat de belasting op het inkomen aangaat, voerde hij aan. dat over het belastingjaar 19321933 49.16 pCt. van deze belasting werd opgebracht door 1.50 pCt van het totagl aangeslagenen de inkomens van 10.000 en meer wier ge samenlijk inkomen 16.50 pct. van het totaal De Nederlandsche bond van autobusdienst- ondernemers beeft aan de ministers van Wa terstaat en van Financiën een adres gezonden, waarin hij eraan herinnert, dat de regeering' versnelden bouw van de bruggen over de groo te rivieren overweegt, om. met behulp van tolheffing op deze bruggen. Blijkens eenige pu blicaties van de Algemeene Nederlandsche Ver- keersfederatle, zoo vervolgt het adres, is ver snelde bruggenbouw mogelijk, zonder dat tot tolheffing behoeft te worden overgegaan. Wan neer de regeering bereid zou zjjn om gedurende zes tqt zeven jaar een voorschot van ongevever drie millioen gulden te verstrekken tegen een rentevergoeding van vier procent, zouden deze voorschotten ongeveer tien jaar na het gereed komen van de bruggen kunnen zijn afgelost uit de voor bruggenbouw bestemde gedeelten van de opbrengst der wegverkeersbelastingen. Inderdaad zou volgens den bond van auto- busdlenstondernemers naar de juistheid van deze bewering, een onderzoek dienen te worden ingesteld, opdat het wegverkeer straks niet worde belemmerd door een uit den tijd zijnde tolheffing. De verbinding van het zuidelijke deel des lands met de overige gedeelten des Rijks zal zeker zonder tolheffing sterker wor den bevorderd en meer voldoening aan de re geering schenken, dan eene, welke door tol heffing wordt belemmerd. Aldus geroemd adres. De Maastrichtsche Kamer van Koophandel heeft aan de Ned. Spoorwegen een adres ge richt, waarin geprotesteerd werd tegen het kunstmatig naar het buitenland lokken der Limburgsche bevolking door het rijden der .,opera”-treinen. Aan den Llmburgschen Mid denstand wordt door deze kunstmatige ver plaatsing veel schade berokkend. geworpen te worden. En zoo zou nog de crisis in plaats van de verwachte vloek en nedergang, opleving en zegen baren. Met een hartelijk dankwoord aan Max v. Poll, die door meerdere debaters om zijn heldere uit eenzetting geprezen werd, sloot de heer Thy- wissen tenslotte de vergadering. Wat de besulniging betreft, heefL de be windsman erkend, dat zjj traag voraert. De uitgaven voor de ambtenaren zjjn zeer hoog. De wachtgelden oefenen een grooten druk uit op het budget. En bovendien is er 1 automatisch accres tengevolge van den- groei der bevolking. Tóch zal het mes er nog dieper in moeten, al was het maar, omdat de steun aan de scheepvaart en de toegezegde hulp bjj de „Winterhllfe" weer nieuwe uitgaven zullen vorderen. Bü het verhoor verklaarde K. dat niet hü de van de margarine was, doch een te Den Haag. Hü verpakte bet volgde een inval bü den tuinder K. de Kleine Wöerdlaan. eveneens te werd in een schuur een teil aange troffen, waaraan nog resten van bakkersvet - het voornaamste bestanddeel van de clandes tiene margarine in flinke mate aanateiig waren. Ook werden er flesschen gevonden, die de grondstoffen voor genoemd product be vatten Bemanning! Reken het tot een eer. dat gü deze reismoogt medemaken. Werkt allen mede, opdat uw commandant zal slagen. Commandant Hetterschü! Ik hoop en ver trouw, dat u de Nederlandsche vlag met eer over de oceanen zult voeren. Ik hoop, dat gü allen zult medewerken om te bewijzen, dat de geest en veerkracht nog altüd bestaat als In alle tüden voor Vaderland en Koningin. De rede eindigde met driewerf hoezee op H. M. de Koningin. Daarna drukte schout bü nacht Kruys de officieren en voor de bemanning den boots man de hand, terwül hü hun goede reis en behouden aankomst te Soerabaja toewenschte. De Directeur van den Centralen Crisis-Con- trole-Dienst heeft een premie uitgeloofd van vüfhonderd gulden voor dengene. dle voor 1 Maart 1935 de noodige aanwijzingen heeft ge geven tot het ontdekken van de fabrikanten van groote hoeveelheden valsche metalen mer ken. als bedoeld in artikel 5 onder a. van de Crisis Varkensbeschikklng 1933 2. zoodat deze fabrikanten ter beschikking van de Justitie kun nen worden gesteld. Ofschoon in de kern van het hooge druk ge bied in Noord-Scandinavië eenige daling intrad, is overigens de barometer stügende. vooral op Wsland. in Schotland en in Zuid-Scancfinavië. De depressie trok naar de Golf van Biscaje en veroorzaakt aan haar Westzijde nog kern- achtigen Noordwesteljjken wind. Büna overal houdt de vochtigheid der lucht de ontwikkeling van vorst nog tegen, maar in geheel Duitsch land daalde de temperatuur toch' tot büna onder het vriespunt. In het Noorden en Zuiden komt veel mist voor. Regen valt nog ji midden-Flankrijk, in Noordoost Duitschland en aan de Spaansche en Noorsctie kust. In Noord-Scandinavië nam de vorst af en valt eenige sneeuw. De stüging van de barometer en de opdroging van de lucht in Zuid-Duitschland duiden op de mogelijkheid van lichte vorst in den nacht hier te lande. Reeds geruimen tijd besteden ambtenaren van den Centralen Crisisopsporingsdienst meer dan geiëone belangstelling aan het Westland; in het bijzonder aan de daar verhandelde njar- garine. Enkele maanden geleden gelukte het te Naaldwük iemand aan te houden, die clan destien vervaardigde margarine verhandelde. Dit bleek een Rotterdammer te zün, die zün taak in opdracht van een Naaldwüker vol voerde. Het twieetal had Zich voor den kantonrechter te verantwoorden, waarbij een stevige straf werd toegedacht. Dit feit heeft blijkbaar nog niet voldoende den schrik bü de knoeiers er in gebracht, want nu is opnieuw een vrü uitgebreid complot van margarineknoei^rs ontdekt. Op dien weg is men in het afgeloopen jaar al een bevredigend stuk gevorderd, al zün de cüfers dan niet zoo mooi uitgevallen als de Millioenennota van verleden jaar ze zag Dat komt door sommige tegenvallers b.v. de om zetbelasting, waarvan Minister Oud overigens het Volgend jaar meer verwacht en doordat van de aanvankelük voorgenomen koffiebelas- tlng werd afgezien en twee andere fiscale ont werpen voorloopig in petto blüven, nJ. de cri- sis-inkomstenbelasting, welke, als haar juist be ginsel rechtvaardig wordt uitgewerkt, zeer veel administratiekosten vraagt en de belasting op de besloten vennootschappen, welke naar aanlei ding van de opmerkingen van de Commissie van Voorbereiding der Tweede Kamer nog na der bezien wordt en overigens alleen gericht is tegen misbruik, dat van de besloten N. V. ge maakt wordt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 13