Ondervoeding Zedenverwildering besproken in Brand in vogel- handel T128wl Bereidt Uw jus met HONIG’s BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent dp GOEDKOOPSTE TELEFUNKEN Velen maken zich terecht ongerust DE NOOD DER TIJDEN OP MISSTANDEN WORDT GEWEZEN B5 Veel regen in November straat vuur dieren gered Meeste TWEEDE KAMER - Dure ambtswoningen TEGEN VOORZITTERSBELEID Natuurschoon Ongeveer normale hoeveelheid der maand reeds bereikt Geheimhouding Inkomstenbelasting Een uiteenzetting van den Minister van Financiën Raad van Culemborg neemt motie aan WOENSDAG 14 NOVEMBER 1934 by (Nadruk verboden) bij zevenen bemerkten om TH. H. SCHLICHTING. zich bij dezfe crltiek KOOIMAN, DEN HAAG, 13 November 1934. Mr. TeuUnfs En ook Mejuffrouw KATZ en Mevrouw DE en om van men H(j fal intusschen geconstateerd hebben, dat de deskundige der Katholieke fractie er groote bezwaren tegen heeft. ren van Schout bij Nacht Kruys^heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan de K XVIII te Den Helder, om afscheid te nemen van den commandant, officieren en beman ning. Schou,t bij Nacht Kruys (midden), tijdens de inspectie met commandant Hetterschey (rechts) Vervanging vrouwelyk personeel Dit is tegenover meisjes, die niet trouwen en die wegens onbemiddeldheld in eigen on derhoud moeten vóórzien, eene onbillijkheid, welke in de toekomst tot groote zedelijke bezwaren moet leiden, voegde Mej. Meijer er aan toe. het van het ge niet 90 ER AB A JA, 14 Nov. (Aneta). Officieel is vastgesteld dat in den loop van de laatste jaren in verband met den nood der tjjden voor f IOOOOjOOO.aan goud uit Bali is weggevoerd. De bevolking leed hierbij een verlies van circa 200.000.Vaak werd dit goud uitgevoerd in den vorm van prachtige tempelsieraden. In verband met niet-aantasting der gemeentelijke autonomie kan men niet verder gaan dan het geven van goeden raad 3 belastingen verklaring. b. Mag mededeeling worden gedaan aan de partementen van algemeen bestuur, provinciale besturen, colleges van curatoren van Rijksuni versiteiten en andere besturen van publlekrech- telijke lichamen en rljksinstellingen? Ook het antwoord op deze vraag luidt ont kennend. Voor zoover de genoemden inlichtin gen kunnen verkrijgen omtrent bepaalde perso nen in zeer bepaalde gevallen, zullen alleen de inspectiën der directe belastingen of die der registratie de inlichtingen hebben te verstrek ken. 1 Dit laatste geldt ook, indien gemeentebestu- gegevens noodig hebben voor het heffen schoolgeld ten laste van elders wonende ouders. c. Mag van het inkomen, binnen de gemeen telijke administratie, mededeeling vtorden ge daan aan den dienst van maatschappelijk hulp betoon? Het antwoord luidt, dat hiertegen geen bezwaar bestaat voor zoover het de behoeftigen of beweerdelijk behoeftigen zelven betreft, nu de inlichtingen in dat geval worden verstrekt voor een doeleinde, waarvoor het gemeente bestuur Inlichtingen zou kunnen verkrijgen van den inspecteur. Er bestaat echter bezwaar te- Blljft hl) in gebreke, dan zal het Nederland sche volk, dat van dit geschrijf kennis neemt, hem weten te noemen bU den naam, dien hij verdient. Maatregelen tegen zedenverwildering, door de Katholieke afgevaardigden VAN VOORST TOT VOORST en Mr. TEULING8 bepleit, bjj de Al- gemeene Beschouwingen over Minister De Wil de's begrooting, behoeven intusschen aan de schatkist geen cent te kosten. Beide afgevaar digden drongen daar dus vrijelijk op aan, omdat het initiatief der lagere overheidsorganen hier toch wel blijkt te kort te schieten en. aldus Ba ron v. Voorst tot Voorst, de eenvoudige lands- Telefonisch Schuwd, die Prinsengracht Als naar gewoonte ging de alles vergoelijkende sociaal-democratlsche dominee VAN DER HEI DEN. die in gemengd zwemmen en zonnebaden nu eenmaal geen kwaad ontdekken kan, hier tegen in. „Wat baten protesten trouwens?” Zoo vroeg hij. „Want de mode stoort zich tóch niet aan klachten over de onwelvoeglijkheid.” Minister DE WILDE echter wees hem er op, dat de publieke opinie wel degelijk door de uit spraken van ernstige mannen en vrouwen be ïnvloed kan worden. Hijzelf is op dit gebied getuige zijn circulaire aan de gemeentebestu ren van 6 November 1933 diligent. Hij wijst de burgemeesters wel eens op misstanden bin nen hun gemeente. Ook hier kan de bewindsman van Binnenland- sche Zaken niet veel anders doen dan eens .praten met de burgemeesters. Hij zegde dit aan Mevrouw BAKKERNORT, die vooral ge klaagd had over het totaal bederven van den zelfs in het buitenland vermaarden weg Utrecht Arnhem, gaarne toe. VRIES—BRUINS sloten van heeler harte aan. Evenzeer tot het ambtsressort van andere Minister» behoort de zorg voor bet natuurschoon. Vraagt inlichtingen bij de Tetefunken Qervfce Stations Wij betwijfelen ten zeerste, of majoor K. met deze bloederige Brabantsche fantasie het Ne derlandsen nationaal-sociallsme een dienst be wijst en1 de positie der Nederlandsche joden verzwakt. Indien majoor Kruyt nog een greintje eer gevoel heeft, zal hjj minstens moeten trachten, zijn beweringen in de „Stürmer" waar te ma ken door bewijzen te leveren en man en paard te noemen. Maar verder gaan dan het geven van goeden raad lijkt hem in ver band met de gemeentelijke auto nomie, welke zoo weinig mogelijk moet worden aangetast, onge- wenscht. Trouwens deze aangele genheid wettelijk te regelen behoort veel eerder tot de taak van zijn ambtgenoot van Justitie. Een gezefft- de reactie op de excessen als die welke tot uiting komt in het streven van het Comité van Actie tegen Volksverwildering juicht de Minis ter natuurlijk ten volle toe. De Katholieke afgevaardigde SURING heeft een debatje met den Minister trachten te be ginnen over den voorgenomen maatregel betref fende het doen doorloopen van premieverhaal voor gezinspensioen ook voor gepensionneerde ambtenaren. Minister De WILDE achtte het echter beter, deze gedachtenwisseling uit te stellen tot de behandeling van den maatregel zelf. Voor f 10 millioen aan goud uit Bali weggevoerd Men moet op dit gebied naar geen van beide kanten overdrijven, voegde Mr. Ten- lings daaraan toe, doch de stadie van een rapport als dat van de interdiocesane jeugd commissie leert toch wel, dat een centrale regeling dezer materie gewenscht is. Winkel van den kanarieteler Keune in de Haarlemmer- door het vernield De dames in de Kamer - Mejuffrouw MEIJER behandelde dit onderwerp van Katho lieke zjjdeklaagden over 's Ministers circu laire tot de gemeentebesturen, waarin op ver vanging van vrouwelijk door mannelijk perso neel wojdt aangedrongen. Dit is slechts arbeldsverschuiving, betoogde Mevrouw BakkerNort. lieden zich maar moeten blijven ergeren aan de excessen, die door de steeds grootere ver breiding der zoogenaamde „natuurbaden” voortdurend toenemen. De Staatkundig Gereformeerde ir. VAN DIS had weer verregaande elschen ten aanzien van de Zondagsviering en het verbod van bioscopen en openbare dansgelegenheden. De Minister heeft hem er in het algemeen op gewezen, dat het niet'de taak der Overheid is, al Gods ordi nantiën in wetsbepalingen over te gieten. Dat men niet liegen mag. van dien regel b.v. kan de wetgever geen wettehjken regel maken. Bij de afdeellng Binnenlandse!) Bestuur het Departement zelf ontlokte slechts aan den Katholieke afgevaardigde IJ8SELMUIDEN een door den Minister gewraakte crltiek op een teveel aan ambtenaren stonden voor namelijk twee zaken op den voorgrond. De Katholieke afgevaardigde STEINMETZ het was de vraag of dit taktlsch was bracht er speciaal de Amsterdamsche kwestie van de verlaging der salarissen en loonen van het gemeentepersoneel bij te pas. aan een geestelijke die door langdurig nietsdoen veroorzaakt wordt, of door neergeslagenheid, welke uit kommer en vrees voortkomt. Vooral de mannen van middelbaren leeftijd en ouder schijnen hier onder te lijden, en in 't bijzonder de hoofden Van gezinnen.” Men moet dus meenen, dat allicht ook hier de volwassenen bet meest onder de Hedenmorgen voorbijgangers vuurgloed in den winkel van den vogelkoopman J. St. Keune, Haarlemmerstraat 30 bij de Buiten Visscherstraat. Daar zich niemand in den winkel vertoonde, maakten zij alarm en sloegen de ruiten van de deur en etalage in. Zij waren hiermede geen oogenblik te vroeg, want in de kamer achter den winkel sliep nog een 28-jarige vrouw, die door het alarm gewekt, nog juist bijtijds naar buiten kon vluchten. Op het gerinkel van glas en het geroep van brand werden ook de bewoners der beide bovenhuizen en van de aangrenzende perceelen gewekt, waarvan er velen nog te bed lagen en in haastig omgeslagen kleedingstukken bij buren onderdak moesten zoeken. werd de brandweer gewaar- spoedig van de Ruytcrkade en uitrukte en bij haar aankomst den winkel in lichterlaaie vond. Het vuur had zich reeds medegedeeld aan de achter gelegen opkamer, het souterrain en de uitgebouwde houten keuken. Helpende handen waren er nog in geslaagd een groot aantal kooien met kanaries, parkie ten en tortelduiven uit den vuurgloed te red den. Veel vogels kwamen echter jammerlijk in vuur en rook om. Brandmeester Haarsma, die den eersten aan val op het vuur leidde, liet drie slangen uit brengen: één aan de voorzijde en twee door het bovenhuis van den melk- en kaashandel ..Zaanlandia” van den heer Goes in de Bulten- Visschersstraat, dat achter over een smalle bin nenplaats op het perceel van den vogelhande- laar uitziet. Met het oog op de niet ongevaar- Hjke situatie werd het alarm .jniddelbrand”- uitgegevens waarop versterking uitrukte en hoofdbrandmeester Hartdorff het bevel op zich nam. Een ernstige factor in den brand was de uitgebouwde houten keuken, welke door een smalle kokervormige binnenplaats langs de beide bovenhuizen doorloopt. Deze koker werkte als een schoorsteen en trok den vuurgloed omhoog langs de houten keukentjes naar het dak, waar boven zich spoedig de gloed van vuur en een dichte vokenregen vertoon den. Ook de achterkamers van de bovenhuizen die op de binnenplaats uitzien werden door ’t vuur aangetast. Het krachtig ingrijpen der brandweer wist verdere uitbreiding van den brand te voorko men en was tegen half acht de situatie mees ter. Het bleek echter noodig om de uitgebrande keukentjes en ook de aangetaste dakbedek king te sloopen. Keune zelf, die als kanarieteler een goeden naam heeft onder de volkstelers van Amster dam. was bij het uitbreken van den brand af wezig. HU was reeds vroeg naar de groenten-' markt gegaan om handel in te slaan. Door buren gewaarschuwd keerde hjj hevig ontdaan naar de Haarlemmerstraat terug. Winkelinventaris en inboedel zijn geheel door het vuur verwoest. De schade wordt door verzekering gedekt. Ook de bovenbewoners, de weduwe Brouwer en de familie Bade, wier in boedels brandschade kregen zijn verzekerd. Er was ondanks het vroege uur veel belang stelling welke door de politie op velllgen af - stand werd gehouden. In de Dinsdagavond gehouden vergadering heeft de raad van Culemborg een motie aange nomen, waarin het beleid van den voorzitter in eenige vorige vergaderingen wordt afgekeurd. De voorzitter had een voorstel van het college van B. en W. verdedigd, dat tot strekking had aankoop van grond voor het bouwen van goed- koope arbeiderswoningen. Dit voorstel is des tijds verworpen en Dinsdagavond, nadat een der voornaamste tegenstanders voor het raads lidmaatschap had bedankt, opnieuw aan de orde gesteld en verworpen. De voorzitter heeft medegedeeld, het besluit ter vernietiging voor te zullen dragen aan de Kroon. Tegen dit beleid spreekt de motie zich uit. gen, dat het inkomen van onderhoudsplichtigen aan dien dienst wordt medegedeeld: mede is niet geoorloofd, dat die dienst inkomens behoeftigen of beweerdelijk behoeftigen mededeelt aan den armenraad. Aan den gemeentelijken dienst van maat schappelijk hulpbetoon mag echter wel worden medegedeeld, of de onderhoudsplichtigen al dan niet zijn aangeslagen in de Inkomstenbelasting of de gemeentefondsbelasting. Hetgeen hiervoor is medegedeeld met betrekking tot den dienst van maatschappelijk hulpbetoon geldt mede t.a.v. een gemeentelijke, van rijkswege gesub sidieerde werkverschaffing. Ten aanzien van personen, die zich om steun hebben aangemeld bij een gemeentelijk orgaan van armenzorg, alsmede ten aanzien van personen, die voor rekening der gemeente als armlastig krankzin nige worden verpleegd of by een van rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing zijn tewerkge steld. doet de inspecteur der directe belastingen of die der registratie, desgevraagd, behalve van het zulver-lnkomen, ook opgaaf van de daarin begrepen bedragen wtegens opbrengst van on roerend goed en wegens periodieke ultkeeringen uit de openbare kas. crisis te lijden hebben; waarom Immers zou het in Engeland anders zjjn dan hier? Daar komt nog bij, dat vele en hopen wij, zéér vele ouders hun hinderen het beste zullen toestoppen, dat zij hebben. Ondervoeding vast te stellen bij kinderen, is niet zoo gemakkelijk als het lijkt. Welke moeder van een groot gezin weet niet, dat kinderen er jarenlang ondervoed uit kun nen zien en later tdfth flink kunnen uit groeien? Het verschil van waardeering moet enorm zijn: maar indien het formulier dat inge vuld moet worden, goed opgesteld is, kan het resultaat misschien toch nog wel dui delijk zijn. Het voornaamste punt echter is dit: een betrekkelijk geringe ondervoeding van kin deren uit zich op duidelijke wijze eerst na langen tijd; wanneer er nJ. grootere elschen aan hun lichamelijke kracht worden ge steld. En daarom twijfel ik er aan, of dit onderzoek wel vruchtbaar is. Maar vragen wij een en ander eens aan de menschen, die geregeld bij de onder steunden over den vloer komen, aan de art sen, de geestelijken, de menschen van de liefdadige instellingen. Hun oordeel is in het laatste anderhalf jaar snel gewijzigd. Vooreerst weten zij u te vertellen van som mige gezinnen, waar honger geleden wordt, maar dat er vele of zelfs zeer vele gezinnen zijn, waar men niet genoeg te eten krijgt, is een algemeene overtuiging. De moderne voedingsleer bewijst elk jaar met meer klaarheid, dat de voeding een ingewikkelde zaak is. Men kan zich daar van in ’t geheel niet afmaken door een aantal calorieën als minimaal-benoodigd te bepalen. Verandering en veelvuldigheid van spijzen is zeker even belangrijk. Wij we ten, dat versche spijzen in ’t algemeen be ter zijn dan geconserveerde, dat natuur- - --1 margarine, dat het be ter is verschillende groenten te gebruiken dan steeds dezelfde. Nu dreigt er, vooral in de groote bevolkingscentra, een groote een tonigheid van voedsel; de spijzen, die een hoog calorieëngehalte hebben, of die een gevoel van „vulling" geven, nemen hoe lan ger hoe meer het geheeie menu in. De begrooting van Blnnenlandsche Zaken geniet dit jaar de eer, de reeks van avond vergaderingen der Tweede Kamer te ope nen. En dadelijk was er de sfeer, waarin jaarlijks het beleid der verschillende depar tementshoofden in ene groot aantal korte speeches becrltlseerd wordt. Wenschen uiten raakt bij deze bezigheid* der Volksvertegen woordiging een beetje uit de mode, want de vervulling van de meeste wenschen kost geld. En zoo langzamerhand is nu wel de overtuiging gekomen, dat geld voor nieu wigheden ten eenenmale ontbreekt. Minister en gemeenten Het andere punt, dat veler aandacht had, was ’s Ministers optreden tegenover de ge meenten, de wijze, waarop hjj de Ambtenaren wet hanteert, en de manier, waarop hij het opstellen -der gemeentelijke begroetingen be moeilijkt en beïnvloedt. Mr. TEULINGS bracht een nieuwe noot In het debat dobr den post ten bedrage van 12 mil le voor een tegemoetko ming aan den Commis sarissen der Koningin In de kosten van verwarming en verlichting hunner ambtswoningen te becri- tiseeren. Hij overweegt zelfs een amendement, om dezen post, die in dezen tijd voor versobe ring allerwegen inder daad nogal irriteerend is, te schrappen. Natuurlijk zijn ook weder de burgemeesters benoemingen ter sprake gekomen. Ds. LINGBEEK (Herv. G. S.) klaagde, der traditie getrouw over voortrekking van leden der vroegere coalitiepartijen en de Christ. Hist, afgevaardigde WEITKAMP had zoo het gevoel, alsof op dit punt speciaal zijn patygenooten bij de Antl-Rev. worden ten achter gesteld. Over de vaak wonderlijke gedragingen van burgemeesters sprak mr. WESTERMAN, de af gevaardigde van Nat. Herstel, die het geleide lijke Intrekken der gemeentelijke autonomie heelemaal niet bejammeren kan. terwijl gene raal duymaer VAN TWIST het tegen den Soc. Dem. Van Zadelhof! voor de burgerwach ten en den bijzonderen vrywllllgen landstorm op nam en ook nog eens voor de sooveelste maal den last besprak, dien de binnenvaart van de booge scheepvaartrechten ondervindt. vrouwen en koopen In de ..Stürmer” het antl-semltische blad van Julius Streicher schrijft de „Neder- landsche” majoor Kruyt, de leider van 'de NB.NAJ».: „Op mijn propagandareizen sprak Ik de vo rige week met enkele boeren in Brabant. Deze lieden vertelden mij, dat de joden, die by hen het vee opkoopen, ook zeer dlkwyis vragen, of een boer hun niet een van hun dochters willen verkoopen. Verschillende boeren heb ben mij dit feit bevestigd! Een boer bemerkte geheel onschuldig: de joden hebben zeker wei nig kinderen, dat zy de onzen willen koopen; maar, voegde hy er eeriyk aan toe, wy ver koopen onze kinderen niet, hoe arm wy ook zyn.” „Een jonge vrouw bevestigde mij, dat een jodin (die met den joodse hen veehandelaar meegekomen was) haar 40.000 gulden geboden had, wanneer zy haar man in den steek zou laten en met de jodin zou meegaan. Maar ook dit verlokkende aanbod kon er niet toe lei den. dat deze brave vrouw haa^ man ver liet.” „Ik heb”, schrijft majoor Kruyt dan verder, „dien lieden toen de ritueele-moord-wet in het Hebreeuwse!) en in het Nederlandse!) vertaald getoond (den Hebreeuwschen tekst knipte ik uit het ritueele-moord-nummer van den ,Stür- mer”). zy vonden het ongeloofelyk en konden het in hun eeriyke eenvoud niet begrijpen. Ik kon echter constateeren. dat het op hen die pen indruk maakte. Latere aanbiedingen van de joden zullen ongetwyfeld thans op passen de manier worden beantwoord.” „Zoo groot is dus de brutaliteit der joden: behalve den veehandel trachten zy ook den menschenhandel uit te oefenen. En dat in een cultuurland als Holland!” Tot zoover Majoor K. De redactie van den „Stürmer” ziet in dit bericht van den majoor een verder bewys voor het bestaan van den ritueelen moord. In een gecultiveerd land als Holland, schryft de redactie van den „Stür- mer,” valt het den joden natuuriyk moeiiyk, niet-joodsche kinderen te rooven en af te slachten. Vandaar, dat zy het thans met een handelstransactie probeer en. De „Stürmer” verheugt er zich over, dat Kruyts nationaal- soclalistische actie ook in Nederland thans voor informatie zorgt en voorspelt, dat spoedig het Germaansche volk der Nederlanden zal ontwaken.” T "T T anneer men dit alles nu weet, wan- neer men kent de overtuiging T de ooggetuigen, wanneer waarneemt de toenemende verslechtering van het voedsel en op zijn vingers natel len kan. dat het voor velen geheel, en voor zeer velen welhaast ondoenlijk is, om van het steunbedrag behooriyk te eten, terwijl men bovendien weet, dat ondervoeding bij kinderen (zooals ze uit Wassenaar gemeld wordt) pas na langeren tijd haar vruchten draagt, is het dan geen zaak van voorzich tigheid en noodzaak, om niet te wachten op allerlei offlcieele gegevens, maar zoo spoedig mogelijk er voor te zorgen, dat een grootere variëteit van prima voedsel onder het bereik van de gesteunden en den min deren man komt? En dat vooral in Neder land, waar de opbrengst aan uitstekend voedsel zoo enorm groot is!? Ik wil volstrekt geen kwaad spreken van officieele enquêtes, maar het is absoluut niet noodig, daarop te wachten, alvorens maatregelen voor een betere voeding te ne men. Zoo spoedig mogelijk moet hier een voor ziening getroffen worden! De Minister van Financiën heeft de gemeen- tebestureh met betrekking tot de geheimhou ding opzlchtens gegevens inkomstenbelasting bericht, dat Z. Exc. een aantal vragen van ge meentebesturen heeft ijjereikt naar aanleiding van diens rondschryven van 21 Sept. jJ. De Minister antwoordt thans op de volgende gestel de vragen: a. Is het geoorloofd, mededeeling van inkomen te doen aan van gemeentewege subsidieerde Instellingen van onderwys. vallende onder dezulke, waarvoor het school geld, krachtens de L. O.-wet, rechtstreeks gem. verordening is geregeld? Het antwoord op deze vraag luidt ontken nend. De besturen van byzondere nijverheids scholen, hoogere burgerscifblen en gymnasia dienen zich tot de ouders of verzorgers der leer lingen te wenden ter verkryging van gegevens voor de schoolgeldhefflng, hetzij door het op vragen van aanslagbiljetten, hetzij door het op vragen van een door den inspecteur der directe aan den aangeslagene afgegeven •w-w yie zijn nu eigenlijk de verantwoor- delljke mannen die over deze be- langen hebben te waken? Of lie ver: bij wie -toerust de feitelijke^nacht? Zie: hier onthult zich een der merk waardigste dingen van dezen tijd, die als democratisch wordt uitgescholden: de le vensbelangen van zoovele onzer volksge- noöten berusten in de handen van enkele departementsambtenaren. Natuurlijk zou men kunnen zeggen: bjj den Minister, bij het Ministerie; maar de werkelijkheid is toch wel, dat de ambtenaren hier zeer machtig zijn, vooral in de détails, die voor buitenstaanders détails lijken, maar voor de ondersteunden van enorm belang zijn. Alles is bij de wet geregeld, zelfs de ma nier, waarop het fietsplaatje bevestigd moet zijn, maar de levensbelangen van ^jpderhalf millioen menschen gaan in feite buiten de wetgevende bevoegdheid van de Volksvertegenwoordiging om. De algemeene opinie is nu, dat het Depar tement te ver gegaan is; en er zal dan thans een onderzoek komen naar den voedings toestand van de schoolkinderen. Waarom niet naar den voedingstoestand der volwas- «enen? De Directeur van den Engelschen gezond heidsdienst, Sir George Newman, heeft on geveer twee maanden geleden gewaar schuwd voor het gevaar van ondervoeding; hij gaf tevens een verslag van de mededee- lingen, die hij ontvangen had van de ver schillende locale gezondheids-diensten. In sommige gedeelten van N. Engeland werd veel bloedarmoede waargenomen, vooral bij vrouwen, die moeder geworden waren; en men merkte op, dat herstel na ziekte langer duurde dan vroeger. „Daarop volgt in rangorde van algemeen heid een algeheele ongeschiktheid voor ar beid, meer bij mannen dan bij vrouwen. Dit wordt vaak toegeschreven (door plaat- selljke medische ambtenaren) verlies van spierspanning en spankracht, algemeene slapte, In den laatsten tyd zyn over West-Europa verscheidene depressies getrokken, die veel re gen hebben gebracht. Reeds in de eerste helft van September kon men over het algemeen een grootere activiteit waarnemen dan sedert zeer langen tyd in Europa had geheerscht in den dampkring, maar de activiteit zette toen nog niet regelmatig door. Eerst in October kwam zy tot volle ontplooiing en trokken tal van depres sies over de Westelyke helft van ons wereld deel, waaronder verscheidene, die zeer dicht langs ons land gingen en dus hier groote hoe veelheden regen brachten. Daardoor leverde de maand October over het algemeen, behalve in het uiterste Zuiden van ons land, een buiten gewoon groote hoeveelheid regen op een te groot aantal regendagen. In November is dat zoo doorgegaan met dit gevolg, dat tot giste ren toe een totale hoeveelheid regen is geval len. die ongeveer geiyk is aan de normale hoe veelheid voor de geheeie maand en de kans dus heel groot is, dat de regensom van de geheeie maand ver boven de gemiddelde komt. Behalve de maand October is dus ook de loopende maand een der weinigen, die sedert het natte najaar, van 1932 meer regen dan de normale hoeveel heid zal hebben gegeven en dus biykbaar tot een nieuwe periode van overvloedigen regen behoort na de ongeveer tweejarige periode, waarin meestentyds in geheel Mldden-Europa veel te weinig regen viel. De grootere regentendens van de laatste twee maanden is niet een verschynsel, dat beperkt bleef tot ons land. In geheel Europa, met uit zondering van het Zuldelyk en Zuid-oosteiyk gedeelte, viel in October veel meer dan de nor male hoeveelheid en evengoed als de groote droogte in den laatsten zomer een verschynsel was van groote uitgebreidheid is de groote re dentendens van de laatste weken een verschyn sel In grooten styl, waaraan waarschyniyk diep ingrypende oorzaken ten grondslag liggen. De vorige droogte-periode van zeer langen duur was die van de jaren 19201923, waarin de regenval het geringst was in het jaar 1921 in de maanden Februari tot Juli. En verder behandelden deze materie de hee- ren SNOECK HENKEMANS, DREES en mejuffrouw KATZ. De sociaal-democaat VAN ZADELHOFF uitte zyn jaariyksche bedenkingen tegen het subsidie voor Burgerwachten en Byzonderen Vrywllllgen Landstorm. •y y et schijnt in het voornemen tan de r-I Inspectie van de Volksgezondheid te liggen, om in 1935 door de Neder landsche schoolartsen een onderzoek te. doen Instellen naar den voedingstoestand van de schoolgaande kinderen. Daartoe zullen formulieren verstrekt worden, zoodat de arts precies weet, wat hij heeft na te gaan en in te vullen. Terecht is men bevreesd, dat de voe dingstoestand van een belangrijk gedeelte van ons volk te wenschen overlaat. In Amsterdam ontvangt een gezin met twee kinderen, ongeorganiseerd of armlastig, wanneer het een huis van f 6 huur be woont (hetgeen hier laag is), een weke- lyksche ondersteuning van f 15.30. Van dat bedrag moet worden betaald de huishuur^ a f 6.geld voor het begrafenisfonds, eventueel het ziekenfonds, voor gas electriciteit, voor kleeren en schoeisel, nu maar van het meubilair niet te spre ken. Wanneer zulk een gezin f 6 per week voor voedsel beschikbaar heeft, is het niet slecht af, integendeel. In den regel is het geringer. Het ongeluk wil, dat de beter gesitueer den in den regel niet weten,- hoe het bud get van den kleinen man is samengesteld; maar zeer zeker kan iedereen hieruit be; grijpen, dat er in dergelijke omstandighe den hooge eischen gesteld worden aan de handigheid van de huismoeder en huisva der. Voor vele artikelen, vooral kleeding, moeien zij op de verschillende markten scharrelen. Vóór korten tijd was de steun wat hoo- ger, een paar gulden in den regel; nog iets vroeger kon zulk een gezin vijf gulden ver-iyoter beter is dan dienen, die niet van den steun werden af getrokken. Het loon voor werksters was toen nog f 2.50 per dagtwee dagen uit werken in de week bracht vijf gulden op voor het gezin en daarmee een veel groo- ter „ruimte” voor inkoopen. Of iemand voor voedsel zes of negen gulden heeft, is niet alleen een verschil van vijftig procent, maar beteekent het verschil tusschen juist niet genoeg en juist eenige ruimte. In kleinere gemeenten is het volstrekt geen zeldzaamheid, dat zulk een gezin aan merkelijk minder ontvangt, slechts elf of twaal^fulden. Een klein kind kan dus begrijpen, dat men terecht ongerust is over den voe dingstoestand van een groot deel van het Nederlandsche volk. Werkloozen zijn er over de 300.000; met hun gezinnen meegerekend zullen die ze ker belangrijk meer dan een millioen uit maken; neem daarbij de gewone armlasti gen, die in dezen tijd van crisis ook minder ontvangen; neem daarbij nog vele kleine zelfstandigen of slecht betaalde werklieden en employé’s, en dan komt men tot een zesde, misschien zelfs een vijfde gedeelte van de Nederlandsche bevolking, voor ’t welk het gevaar van ondervoeding in het geheel niet denkbeeldig is. De ouderen on der ons en dus ook de menschen die aan het roer staan hebt>en steeds nog een na tuurlijke neiging om met hun verbeelding In den ouden tijd van voor den oorlog te leven toen ondervoeding een uitheemsch begrip was. komen bij om klimaet ge regeld voor;

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 17