STUKKEN BETER IN KWALITEIT! NATIONALE Onze brandweer jubileert Alkmaar, 15 Nov, Agenda F VROEGER EN THANS Wisselkoersen MARKTEN 1 I DONDERDAG 15 NOVEMBER 1934 DE WETHOUDERSCRISIS Plicht staat boven al GESLAAGD 1 Opletten Kegelconcours UITBREIDING ZAAK Hoe het was I Toch een Winkelweek Groot kampvuur Kath. Verkenner» RIJKSV1SCHAFSLAG R.K. KAPPERSVEREENIGING STAAT VAN BESOMMINGEN K* - Een „drama” Minimum kosten I NATIONAAL-TARIEF”«-op«-<flnn^ i LEVENSV E RZ E K E R I N G-BA N K I Vele handen maken licht werk DE VERDWENEN WISSEL- LOOPER r c Maximum verzorging In totaal betaald: 774e“ In 1872 bedroeg het aantal vrijwil ligers niet minder dan 625 man fed - Tien procent van het terug te vin den bedrag als belooning Beurs-thermometei - Hoe het nu is i GEM. RADIOBEDRIJF. Apothekers-nachtdienat. het te Eenige herinneringen in 1880, victorie ii Eerste Abonnementsvoorstelling Burgerlijke Stand t ■gr iï. CHIEF WHIP ROTTERDAM i i De brandweerkazerne aan de Nieuwesloot. zouden vijandschap, brand was dagen heeft, onder auspiciën van de Middenstandsvereenlglng B X B E I C 3 3 3 3 3 C 1 1 j 1 5 1 3 1 1 l i 1 ti V a v 8 5) fc d b r n d b s h B A C Z1|n BMln ontvangt /12OOO - Ineens on bovendien. gedurende 17 laren. oen op- voodlngaronta van 1200 por laar. Totale uitkeering:/32.400a-* 7.39 59*5 ,9.74% 3447% 4807% 33. - 38.10 37.15 1.48 12.67% 6.17% 20.20 FT 1 tg A.,Mi u a iri U' v x Kan jonge man betaalde van d)n 30ste jaar at par laarƒ258.— Hl) overleed op 33-|arlgan leeftijd. van allen een de Gisterenmorgen werd een wielrijder bij uitrijden van den cprlt naar het Gebouw van den Keuringsdienst aan de Paternosterstraat al hier door een luxe-auto aangereden. De wiel rijder verklaarde aan de politie, dat de aan rijding aan zijn eigen schuld te wijten was. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor en de schade was gering. mogelijk, werd oogenblik victorie i ‘S—.-4 VRIJDAG 16 NOV. Lijn 1 Hilversum. Lijn 2 Huizen. Lijn 3 Deutschlandsendef 8.05—9.20; Keulen 9.20—14.05; Parijs" Radio 14.05—14.30; Kalund- borg 14.20—15.20; Keulen 15.20—16.20; Londen Reg. 16201720; Brussel Fransch 17201820; Brussel Vlaamsch 18.2018.35; Brussel Fransch 18.3519.00; Weenen 19.0020.20; Brussel Fransch 20.2022.20; Keulen 22.2023.20; Wee nen 232024.00. Lijn 4 Parijs Radio 8.058.50; Droitwich 1025 —11.05; Londen Reg. 11.05—16.00; Droitwich 16.6018.50; Londen Reg. 18.5020.50; Droit wich 20.50—21.50; Londen Reg. 21.50—24.00. Gisteravond zijn de besprekingen tusschen de R.K- en S.D.A.P.-fractie voortgezet. Op meerdere punten bleek men nader tot elkaar te zijn gekomen. Verschil bleef alleen nog bestaan over het percentage der salariskorting. Waar het hier echter gaat over een kwestie van één procent meer of minder, mag o.l. veilig worden aangenomen, dat geen der beide partijen het, over een betrekkelljk zoo ondergeschikt punt, tot een crisis zal laten komen, welke, in deze toch al zoo moeilijke acht maanden, al heel ongewenscht is Het is heel gemakkelijk om brokken te maken, maar het opbouwen van iets beters kon wel eens onoverkomelijke moeilijkheden opleveren. Koninklijks UVA 'iScE- Rubber De Zondag- en nachtdienst zal deze week worden waargenomen door de apotheek van dr. H. Hartog van Ark, Langestraat 1. van de heden aan den Rljksvlschafslag aange komen stoomtrawlers: Hubertlna Johanna 870 manden 4830.Hercules 600 manden 3920. Bruinvisch 115 manden 1780.Elisabeth Pat ty 320 manden 2140 Oostzee 100 manden 1440.—. Kotters: E 436 1520—, E 541 1141.—, E 157 630.Loggers: RO I 900.—. Versche hS-_ ring: MA V 610.—, Sch. 95 580—, KW 96 370.—, KW 141 740—, KW 144 260—, Sch. 6 710.—. UMUIDEN, 15 Nov. 1934 Rljksvlschafslag. Tarbot per kg. 0.75 tot 0.68, tong per kg. 125 tot 0.75, mlddelschol per 50 kg. 23.50, zetschol per 50 kg. 22 tot 17.—, kleine schol per 50 kg. 25.tot 6.50. schar per 50 kg. 9.tot'1.40, rog per 20 stuks 9.tot 6.—, vleet per stuk 0 75 tot 6.70, pieterman en poon fier 50 kg. 6.40 tot 420, groote schelvlsch per 50 kg. 32.tot 22.50. mid del schelvlsch per 50 kg. 29.tot 21.kleine middel schelvlsch per 50 kg. 23.tot 15. kletne schelvlsch per 50 kg. 14.tot 6.ka beljauw per 125 kg. 54.tot 22.gullen per 50 kg. 14.— tot 5.20, leng per stuk 1.70 tot 020, heilbot per kg. 0.90 tot 0.62, wijting per 50 kg. 3.80 tot 2.30, koolvisch per stuk 0.80 tot 0.09. makreel per 50 kg. 10.tot 720, versche haring per kist 4.80 tot 2.70. Getrouwd: Dirk Wijdenes en Elisabeth Ver meulen; Plet Zwaan en Cornelia Benjamin; Gerrit Amelsbeek en Maria Evers; Jan van Lie- jjen en Geertje Ooykaas. Overleden: Allda Dekker wed. van Nicolaas Apeldoorn 80 Jaar; Hendrtka Christina Kool, wed. van Joachim Otto Wiesner 28 Jaar. Geboren: Pieter zoon van Antoon Gerrits en Joanna van Rljssen; Catharina Maria dochter van Hendrik Geels en Anna Braak; Marla Eli sabeth d. van Arte Louwe en Maria Leuven; Geurtje d. van Bartholomeus Temée en Leentje Zwart. Zoo ongeveer ten tijde van den Fransch- Duitschen oorlog was het mis met onze brandweer. Natuurlijk bestond er wel Iets in dien geest, maar als er een brand uit brak en dat gebeurde dien tijd nog al een» dan moest men zich afvragen, hoe het zou afloopen. En zoo was het niet meer dan logisch, dat het gemeentebestuur van Alkmaar besloot, om de zaak te reorgani seer en. In het gemeenteblad van Alkmaar no. 101 van het Jaar 1872 lezen wij n.l., dat de gemeenteraad had besloten, om minstens 5 brandspuiten te onderhouden. Bij elke spuit zouden 2' brandmeesters, 2 assistent- brandmeesters, 6 kommandeurs en 115 man schappen (w.o. 50 voor de perspomp, 40 voor het aanjagen en 10 voor het dragen van groote lantaarns) moeten dienst doen. Dat beteekende dus, dat het geheele corps kou bestaan uit een 625 man! Wie moesten dat zijn? Wel de geheele mannelijke bevolking van 2060 jaar was verpjicht om persoonlijk dienst te doen bij het brand wezen. Daar van waren echter uitgezonderd de raads leden, de leden van de rechterlijke macht, geestelijken, hoofdonderwijzers e.a. Maar de overigen konden worden opgeroepen, d.w.z. een 600 ervan. En nu zou men elk jaar lo ten, wie die 600 gelukkigen waren. Lootte men zich „er in" |an kon men zich vrij- koopen voor 6 gulden, een prijs, die vóór de loting tot de helft was gereduceerd. Ziedaar In ’t kort, hoe de Alkmaarsche vroedschap van 1872 zich de Alkmaarsche brandweer voorstelde. Men begrijpt, welke bezwaren aan dit systeem verbonden wa ren. Elk Jaar toch kreeg men nieuw perso neel, elk jaar moesten met vrijwel onge oefende mannen de branden bestreden worden. En bovendien had men te doen met menschen die gedwongen waren, om dienst te doen en dat laatste was misschien wel een der belangrijkste oorzaken, dat het systeem van 1872 volkomen mislukte. Daarin moest verandering komen. Nederl. Staatsleen- ....prijshoudend Gemeenteleenprijshoudend Youngleening prijshoudend Philips luier Unilever rust Aku prUshoudend zwak zwak .....zwak tabak -luster Amerik. waarden ^...priSshovAeo' Gisterenavond werd door de beide plaatse- lijke middenstendsvereenigingen een gecombi- neerde vergadering gehouden, waarin besloten werd alsnog een winkelweek te organiseeren. Men heeft het plan aan .deze winkelweek groote prijzen te verbinden. Nadere mededeelingen zullen per advertentie worden bekend gemaakt. er geen ladder was, was er geen andere weg om van den muur af te komen, dan er af te springen. De heer F. had dus te kiezen tusschen twee taken: n.l. op den muur blijven en levend verbranden, of er zich af werpen met kans om nek, armen en beenen te bre ken. Maar daar het eerste geen kans op behoud aanbood en het laatste wel, koos de heer F. het laatste, waagde den wanhopi- gen sprong met het ongelukkig gevolg, dat (schrik niet lezer!) van. Z. Ed.’s voet eenige spiertjes verrekt werden. Hoe noode ook, de heer F. moest de plaats des onheils verlaten, leunende op den se cretaris, die hem op de plaats zijner be stemming afleverde in de liefderijke han den, die de taak der genezing met behulp van een docter op zich namen.” Laten wij hier nog aan toevoegen, dat on danks dit vreeselijke drama de brand toch gebluscht werd. Dergelijke gebeurtenissen, zooals wij hier boven schetsten, zijn er meer geweest. Zoo is men indertijd eens ,,ln een ongeloofelijk korten tijd” naar Bergeh gedraafd, cm daar een brand te blusschen. Wij zouden door kunnen gaan met het vertellen van de ups and downs, die belde corpsen gekend hebben, wij zouden nog tal van branden opnieuw kunnen „verslaan”. Het zij genoeg echter. Men heeft allicht een kijk gekregen op de brandweer vari voor 50 jaar, Dezer R K. Middenstandsvereenlglng ,De Hanse” een vergadering plaats gehad van R. K. Kap pers van Alkmaar en Omstreken. De voorzitter van „de Hanze”. de heer J. F. M. Endel. sprak zijn verheugenis uit, dat vele kappers aan den oproep hadden gehoor gege ven. De heer J. L. Henskens. voorzitter van den Nederlandschen R K. Bond voor Kapperspa troons ,Bt. Franciscus van Asslsië”, gaf in een helder en zakelijk betoog de redenen aan, waarom de R.K. Kappers alleen goed georgani seerd kunnen zijn in een R.K. Vakafdeellng als onderafdeeling van de R.K. Middenstandsver- eenlging „De Hanze”. Spr. betoogde de noodza kelijkheid van ordening en saneering In het kappersbedrijf, een betere vakkundige voorlich ting niet alleetf ten voordeele van de vakken nis der kappers, maar niet minder tot bescher ming van de cliëntèle, een betere regeling aan gaande het leerlingstelsel, vestigingseischen, een reorganisatie in het afbetalingssysteem. Verder toonde spr. aan. dat de R.K. Bond voor niet hoogere contributie minstens evenveel voordeel geeft als de Algemeene Bond. Op het gebied van sociale en persoonlijke verzekeringen biedt de R.K. Bond niet onbe duidende voordeelen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de R K. Bond In twee jaar tijds goede vorderingen heeft gemaakt. Reeds twaalf afdeelingen zijn gesticht. Spr. hoopt spoedig de 4000 R.K. Kap pers in ons land in een krachtlgen vakbond als afd. van den R.K. Middenstandsbond vereenlgd te zien. Spr. legde er vooral den nadruk op, dat het vakonderwijs In katholiek milieu moet blijven en wees op de R.K. vakscholen in Amsterdam, Rotterdam en Eindhoven. Hl] was verrekerd volgons het Bjj de examens voor Stenografie en Machine- schrijven gehouden op 13 November te Amster dam onder leiding van den Ontwerper den heer A. W. Groote. slaagden: Voor kantoorstenograaf 130 lettergrepen per minuut: mej. A. Langerjjs te Alkmaar (met lof>; mej. J. S. Kloos te Alkmaar (met lof); mej. M. Breed te Bergen (met lof)de heer N. J. Kooi man te Oudkarspel; de heer M. Hoekstra Bergen. Voor Machlneschrijven; de dames J. 8. Pi- sart, met een snelheid van 205 letteraansl. per minuut; F. L. C. Raat, Alkmaar met 213 letter aansl. per min.; M. Breed, te Bergen, met 170 letteraansl. per mln.; N. Timmer, te Alkmaar, met 197 letteraansl. per mln.; T. Hoogland, te Helloo, met 182 letterfumsl. pér mln.; B. Adolf, te Alkmaar, met 194" letteraansl. per mln.; G. Visser, te Alkmaar, met 206 letteraansl. per min.; C. Couvé, te Alkmaar; met 180 letter aansl. per mln.; O. Koster, te Alkmaar met 200 letteraansl. per mln.; de heeren J. F. Anslnk, te Alkmaar, met 200 letteraansl. per mln j’ Levering, te Alkmaar, met 165 letteeraansl. per minuut. Naar wij vernemen, zal de fa. Pot In het ge bouw „Concordia” op de Laat een tweede zaak openen op het gebied van woninginrichting en meublleerlng. De zaak op de Oude Gracht had reeds lang behoefte aan ruimte, die In ’t ruime pand op de Laat thans gevonden wordt. Het pand zal echter eerst In- en uitwendig ver bouwd worden. De commandant de heer F. Ringers tijde gereed staan het noodig is. Onze Alkmaarsche Vrijwillige Brandweer viert feest. Dinsdag as. is de groote dag. Moge de Alkmaarsche burgerij toonen te weten, dat zij dank, veel dank verschuldigd is aan Ringers en zijn mannen. ZIJ vragen niet: wij vragen het: brengt hulde aan hen allemaal! Gisterenavond werd In de Harmonie de eer ste uitvoering gegeven, georganiseerd door het „Comité voor Tooneelvoorstelllngen". De zaal was tot de laatste plaats bezet. Opgevoerd werd „Mannen in t Wit”, een spel in drie bedrijven door Sydney Kingsley. Een beschouwing over stuk en spelers moet zeer tot onze spijt tot morgen blijven liggen. Vóór den aanvang hield de voorzitter van ’t comité, dr. J. B. v. Amerongen, een korte toe spraak. Het verheugde hem ten zeerste, dat bij deze eerste voorstelling van het tiende speel- jaar de zaal geheel uitverkocht was. Dit be wijst aldus spr. dat ons principe, n.l. om ons niet te richten naar goedkoope „schlager- successen” gewaardeerd wordt; Dat wij dit prin cipe volgen, wil echter nog niet zeggen, dat wij goeden humor uitschakelen Integen deel maar wél, dat wij opbouwend en culti- veerend willen werken. Toch heeft het leden gekost, die een Piran dello, Shaw en Strindberg niet konden waar- deeren. Verheugend is echter, dat desondanks een groote kern deze tien jaar bet comité is trouw gebleven. Twee dingen zijn er, die spr. bijzonder ver blijden. Ten eerste het feit, dat tegenwoordig goedkoope plaatsen beschikbaar zijn, waardoor ook minder gefortuneerden van goede tooneel- kunst kunnen genieten. Het tweede verheugende feit Is, dat de ge meente vorig jaar een deel der vermakelijk heidsbelasting in den vorm van subsidie heeft teruggegeven. De groote waarde hiervan Is, dat Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen Stockholm Oslo New York (cable) Rome Praag Madrid Gewoonlijk werken de verkenners In stilte, doch voor het belangrijke feit van de kennis making met 'n nieuwen Districts Aalmoezenier (Rector Boon. Helloo) werd 'n uitzondering ge maakt, en haddeh ze gisterenavond op het oefenterrein, der St. Dominlcusgroep 'n groot kampvuur, waarbij alle Alkmaarsche en Berg- sche welpen en Verkenners aanwezig waren, ontstoken. Nadat de nleuw-benoemde A.D.V.G. aan allet Aalmoezeniers, Leidsters en Leiders was voorge- steld, opende Hopman Wltteveen op de gebrui kelijke wijze en verwelkomde hü vervolgens alle genoodlgden (verschillende andere Aalmoeze niers, Commissaris Nooy, leden groepcomlté’s. leidsters en leiders uit andere plaatsen waren aanwezig) In het bijzonder Rector Boon, wlen hü *n vruchtbaar werk in zün district, en 'n prettige samenwerking toewenschte. Rector Boon, dankte hiervoor In gloedvolle be woordingen, had voor allen 'n goeden raad en 'n bemoedigend woord, en bood als herinnering aan het kampvuur den deelnemenden troejjen een prachtig hertengewei aan. Onder leiding van Hopman Bak werd hierna het kampvuurprogramma afgewerkt. Yells, ca nons en andere liederen waren niet van de lucht, en de verschillende kampvuurnumtners brachten de lachspieren af en toe danig in beweging. Hoewel het programma nog niet afgeloopen was. werd klokslag half negen gesloten en keer den allen naar hun haardsteden terug. Dit kampvuur (vermoedelijk hét grootste dat tot dusver In Noord-Holland ontstoken werd) is voor de organiseerdende groepen een succes ge worden. Allen waren opgetogen, en zelfs vanaf den weg bestond den geheelen avond groote be langstelling. Welpen, goede jacht. Verkenners, goed pad. De volgende gebeurtenis is wel zoo mooi, dat wij het heele relaas hier nog eens overnemen, ’t Was tijdens een brand In de Vrouwenstraat, die op 25 April 1881 des avonds te 10 uur uitbrak. Een felle brand In een huls, waarin spiritualiën waren op geslagen geweest, moest worden gebluscht. „Maar” lezen wij „aanhetwaterge- ven ging eerst nog een treurige omstandig heid vooraf. De dappere commandant der klimmers, de heer F., niet kunnende wachten tot de spuiten gearriveerd waren, was voorlooplg maar vast op een muur geklauterd, om toch maar zoodra er een spuit was, water te kunnen geven. Daar het evenwel nog al lang duurde, eer de spuiten kwamen, werd het Z. Ed. bo ven op dien muur wat te warm en moest hij dus aan den terugtocht denken. Maar daar I Dc clubs, die gisterenavond aan den korps wedstrijd deelnamen, hebben hos gewenschte resultaat niet kunnen bereiken. Op de Lat I stelde teleur; zü eindigde met 312 hout en bezet hiermede de vüfde plaats. In de afdeehng B werd dit resultaat behaald door Met zün Tienen met 301, terwül Victoria I 258 wierp, De damesclub Men h^eft ze niet aan een Touwtje kón niet hooger komen dan 243. Hedenavond komen de belde vijftallen Uit van ZEKZ7, Op *t Kantje af, Gooi geen Poedels en de damesclub Vredelust uit Schagen. Stand der hoogste korpsgooiers is ongewü- zigd, terwül de heer P. Kokkes met 74 hout als hoogste staat aangegeven voor hen die niet in een vüftal ullkomen. De parenwedstrüd onderging verandering, wijl de heer en mevr. C. de Lange 52 hout wierpen. De heer L. Prins belast zich speciaal met d>- verrassingsbaan en wierp reeds 5 x 24, terwül hü eveneens een poging waagt den koekoekprys te bemachtigen en dezen reeds zesmaal be haalde. De overige afdeelingen ondergingen geen groo te veranderingen. DONDERDAG, 1 5Nov, Vorige Slotkoersen. Heden 74C% 5947 9.75 34.49 48 - 33 10 38.20 37 25 1.48 12.65 617% 20.20 De gemeente schafte zich twee nieuwe, moderne spuiten aan. Een er van werd aan de tumclub „Kracht en Vlugheid” gegeven en een aan Jawel, men herinnerde zich den heer Ba sie en dezen werd verfcocht, om vrijwilligers te verzamelen die de tweede spuit zouden kunnen en willen bedienen. De heer Basle ging direct aan het werk en reeds In November van hetzelfde jaar kon hij aan B. en W. mededeelen, dat hij er in geslaagd was een corps samen te stellen, dat bereid was, de tweede spuit te bedienen, dat bovendien bereid was, om re gelmatig te oefenen. Het corps, dat uit menschen rang en stand bestond, kreeg tevens naam en zoo kwam „Burgerplicht” in wereld. Twee corpsen, „Kracht en Vlugheid” en „Burgerplicht”, dat waren de twee voor naamste lichamen, die in Alkmaar het vuur voortaan zouden bestrijden. Zij zou den dat doen in onderllngen naijver, in he- vigen concurrentiestrijd, zij zouden dat doen in vriendschap en in maar. ze deden het, ze deden het goed, tot heil der burgerij. De Commissaris van Politie te Alkmaar deelt in verband met zün verzoek om opsporing en voorgeleiding van den voortvluchtlgen wissel- looper A. G. mede, dat op het vinden van den dader een belooning is gesteld van 10 procent van het op hem te bevinden van het misdrijf afkomstige geld, toe te kennen aan dengene of dengenen, door wie sfwler) aanwüzingen de aanhouding van den verdachte plaats vindt. •ik y- og slechts een paar dagen, en de 1^1 burgerij van onze stad zal in de ge- legenheld worden gesteld, om hulde en dank te brengen aan de Alkmaarsche Brandweer,,die dan gedurende 55 jaar over de stad en haar omgeving gewaakt heeft, die gedurende meer dan een halve eeuw onze stad bespaard heeft voor rampen en die In deze lange periode een naam gekre gen heeft, waarop niet zij alleen, maar ge heel Alkmaar trotsch kan zijn. VUf en vijftig jaren lang heeft onze Ja werkelijk onze brandweer dag en nacht gereed gestaan, om te helpen, daar waar dat noodig was. En zij is daar volko men In geslaagd. Daarom mag een jubileum als dit niet vergeten worden, temeer niet, nu het halve eeuwfeest om de een of andere reden niet gevierd werd. Wanneer wij hier ter gelegenheid van dit Jubileum aan de Alkmaarsche Vrijwillige Brandweer een artikeltje willen wijden, dan kan het onze bedoeling niet zijn, om de geheele geschiedenis van de brandweer weer te geven, maar om te schetsen, hoe het vroeger was en hoe het nu is. Immers, dan zal duidelijk naar voren komen, hoe veel er veranderd is In de geheele organi satie en hoe In dat geval elke verandering een verbetering geweest is. Gaan wij dus in onze gedachte terug tot voor 1880 en zien wU hoe de situatie toen was. Sinds dien tijd is Alkmaar steèds in het gelukkige bezit geweest van een vrijwillige brandweer. Voortdurend werd het mate riaal veibeterd. langzamerhand kwam er meer eejiheid in de corpsen, geleidelijk werd de t brandweer één en thans kennen wij enkel nog de Alkmaarsche Vrijwillige brandweer met vier corpsen, die samen wer ken onder één commandant en met één gedachte; aan Alkmaar een brandweer te geven, die het' hebben moet en waarop de geheele burgerij vertrouwen kan. De laatste reorganisatie is in 1920 begon nen en thans voltooid. De handspuiten zijn verdwenen, in 1914 kwam de eerste motor- spuit, thans heeft het corps er drie en daar naast nog twee autospuiten. Thans heeft Alkmaar een brandweer met modern materiaal, met een moderne kazer ne, met geoefende manschappen, met lei ding gevende leiders. Het corps is kleiner geworden, maar de 50 menschen die er nu zijn, hebben meerdere keeren bewezen, hoe <zij voor hun vrijwillig opgenomen taak vol komen berekend zijn. Dag en nacht staan zij klaar, onze vrij willigers. Dat hebben ze 55 jaar lang ge daan. dat zullen ze blijven doen. Commandant Rin gers heeft de be schikking over een groep Alkmaarders, die ijverig oefenen, die het materiaal in orde houden, die den goeden geest bewa ren, de strenge dis cipline gaarne aan vaarden, Alkmaar ders, die ten allen om te helpen, waar het werk van het comité hierdoor kon worden voortgezet, maar vooral de erkenning door het stadsbestuur van de cultureele taak van het comité. Spr. zou veel willen zeggen over de dwaas heid, dat In de wet kunst en vermaak over één kam worden geschoren, maar het is hier daar voor niet de plaats. De vreugde bü deze jubileumvoorstelling wordt ernstig beperkt «ioor het overlüden van het comité-lid. den heer Jaap Clouk. En terwül alle aanwezigen zich van hun zetel verhieven, sprak de heer v. Amerongen eenige hartelüke woorden, gewüd aan de nagedachtenis van de zen eerlüken. eenvoudigen en rechtschapen man, die bü al zün andere drukke werkzaam heden. steeds zooveel géHaan heeft om in Alk maar goede tooneeikunst te brengen. De eerste slag werd geleverd toen een brikettenfabriek aan de Keetkolk in lichterlaaie stond. Dat werd de vuur proef, en die, hoe is het glansrijk doorstaan. Vanaf dat kon niet meer de roode haan kraaien, maar kreeg deze een sterke con- i ———4. X—A llrvn r» n iwnk a Vrii «fill i CTP 't Zal zoo ongeveer 1877 geweest zijn, dat een zekere J. A. Basle aan het toenmalige gemeentebestuur voorstelde, om een vrij willige brandweer in het leven te roepen. Maar aan deze roepstem werd geen gehoor gegeven, totdgjt bij een brand in het voor jaar van 1870 maar al te duidelijk bleek, hoe waardeloos de brandweer was. De spui ten en de manschappen waren wel op tijd aanwezig, maar de leiding was totaal zoek en het vuur kon vrijwel ongehinderd z]jn misdadig werk verrichten. Toen werd Alkmaar wakker. En toen, in 1879, kon eindelijk een vrijwillige brand weer warden opgericht» BARNEVELD. 15 November Elerveillng Aanvoer 390 000 eieren f 5.20—.-0.40 per 100 stuks, handel redelijk GOUDA, 15 Nov Aangevoerd in totaal 148 st., waarvan 74 slacht varkens. Vette van 15—1® ct. per pond, levend met 2 pCt. korting. Londensche 1213 cent per pond, levend met 2 pCt. korting. 350 magere varkens 14.0G22 00, 630 biggen 6.00 8.50. Geldersche biggen 6.0011.00. 18 runde ren 100.00160.00. 55 nuchtere kalveren 3 00 7.00, 6 schapen 10 0012.00. 15 bokken en geiten. 2.005.00 per stuk. Handel redelik. 160 crisisrunderen: a 25, b 22. c 19 cent per KG 339 partijen kaas Prijzen: le kwal, met R M. 22 00—24.00 2e kwal, met R M. 19 00—21.00, zware 26.00 Handel matig. v 292 ponden boter: Goeboter 7580 cent. Wel beter 7075 cent per pond. Handel vlug. 40800 eieren: kipeieren 5.005.50, eendeieren 3.003.50, kleine eieren 3.OÖ4.00 per 100 stuks. GOUDA. 15 Nov. Coöp. Zuid-Holl Elervelling. Aanvoer 46 600 kipeieren. Prezen: 56-58 kg. 430 6.10 58-60 kg 5 105 20. 60-62 kg. 5.20 -5 30, 62-64 kg. 5.30—5.50. 56 kg. 5.005.70 kellne eie ren 3.704.60 per 100 stuks. Aan voer 1500 eend eieren. Prijzen 2 803 10 per 100 stuks. HOORN. 15 Nov. Kaasmarkt. Aanvoer 17 sta pels. 10607 K.G. Fabr. kl. 19.00, boeren kl. 20.00, boeren oomm. 21.50. Handel matig. NOORÖ-SCfiARWOUDE, 15 Nov. Aange voerd werden: 16300 K.G. Uien: Gele Nep Drielingen 1.30—1.60, Uier 2 102.30, Grove uien 2.30—2 50 5600 K.G. Peen: kl 0 60. Peen 0.90 1 10. 37000 K G. Roode kool 1.102.70 10700 K.G. Gew. witte kool* 0 901.50. 36700 K.G D. witte kool 0.70—1.40. 7500 KG. Gele kool 1.001 40. 2U0 stuks Bloemkool 3 00 per 100 st. 250 str. An dijvie 1.30. SCHAGEN. 15 Nov. Elerveillng Aanvoer 22000 kipeieren 54-56 K.G. f 4.40. 58-60 K G. 5.40—570 60-62 K.G. 5.60-^5.80, 62-65 KG. 5 70 —5.00. Kleine witte eieren f 8 30—4.30, 300 eend eieren f 2.70. SCHAGEN, 15 Nov. Veemarkt. Aangevoerd werden: 7 Paarden 80 260 80 Magere Gelde- koeien" 80150. 60 Vette Oeldekoeien 140240. 12 Kalfskoeien 130—200. 232 Vaarzen 80—130. 42 Nuchtere Kalveren 714. 23 Graskalveren 2050. 86 Vette Sshapen 1221 352 Overhouders 711. 2 Bokken en Geiten 38. 5 Magere Var» kens 1214. 42 Vette Varkens 0.280.30 per K.G. 877 7Biggen 6—9. 246 Konijnen 0.400.75. 26 Kippen o 300.60. Hanen 0 100.50. WOERDEN, 14* Nov. Vellmgsver Woerden en Omstreken. Kipeieren wit 4.805.40, gemengd 5.10- -5 20 bruin 4.705 40. heneieren 3.604 70, eendeieren 3.503.60. alles per 100 stuks. Boter 7173 cent per pond Kaas 15.524 cent per pond Aan voer 11894 eieren. WARMENHUIZEN. 14 Nov. Uien 2.10, Idem groote 2.40—250. Drielingen 1.301.60, Nep 2 30 —2 40. Roode kool 1.00—2.40, idem II 1.00—1.10 Deense he Witte kool 1.301.40. Per 100 K.O, current in de Alkmaarsche vrijwillige brandweer, een concurrent, die voortdu rend sterker zou worden, die steeds actief en paraat bleef en die werd, wat ze nu Is: onze brandweer, een der meest popu laire Instellingen van onze stad, die be kend werd In taijde omgeving, die hulp verleende aan buitengemeenten, die dank betuigingen kreeg en aan wie thans hul de zal worden gebracht! Wij zouden echter een paar herinnerin gen vertellen. Welnu, uit de oude papieren van Burgerplicht diepen wij het volgen de op: Den 6en Mei 1882 ontstond er brand In de Boekenlaan. Direct na het alarm ver zamelde purgerpllcht zijn manschappen en rende met de spuit naar het bedreigde perceel. Maar bij de Heilooerpoort stond de presldent-brandmeester, die het corps een halt toeriep. Er 9jerd gestopt en de vrijwilligers hoorden, dat zij niet verder mochten. Echter, tijdens de discussies ren de Kracht en Vlugheid ongehinderd voor bij. Mocht dat wel? Niemand gunde zich den tijd, om na te denken, maar samen greep men de spuit en rende verder naar de Boekenlaan. En ondanks het oponthoud bij de Heilooer poort kon Burgerplicht eerder water ge ven dan Kracht en VJugheid. Maar nu kwam de burgemeester tu&schen beiden, rukte de spuit uit de haftdéh van de spuit gasten en verbood Burgerplicht water te geven. En de vrijwilligers konden toezien, hoe het vuur voortwoekerde, zonder dat het bestreden werd. Heel erg prettig was men natuurlijk niet gestemd; dat bleek vooral den volgenden morgen, toen er in de binnenstad uitbrak bij een winkelier. Opnieuw Burgerplicht de eerste, die bij den brand was, in snelle haast werd de spuit opge steld, de slangen werden uitgeroid en toen.... Toen staakten de manschappen! Dat was hun protest tegen het gebeurde van den vorigen avond! Natuurlijk werd de kwestie spoedig blj- gelegd, maar het geval vonden wjj te mooi, om het te verzwijgen, juist, omdat daaruit zoo duidelijk blijkt, hoeveel er veran derd is. De heer J. v. Merwük noemde het juist ge zien, dat de R.K. Kapperbond wordt opgericht als onderafdeeling van de Hanze. De Hanze geeft aan de leden, die het goed begrüpen en van de permanente of tüdelüke actie gebruik niakeji, zeker niet onbelangrüke voordeelen. De heer Endel stelde de vraag of een der aan wezigen zich tegen het oprichten van een af- deellng verklaarde. Daar dit niet het geval was werd een voor- loopig bestuur samengesteld bestaande uit de heeren J. v. Merwük, voorzitter, C. Bakker, se cretaris en T. Kalksma. penningmeester. Nadat de heer van der Linden, de propagan dist van de Hanze. nog eenige technische wen ken had gegeven, sloot de voorzitter de verga dering met den christelüken groet. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Nov. Aange voerd werden: 6000 K.O. Wortelen 0.600.80 26000 K.G. Roode kool 1.00—290, doorschot 1.00—190. 14000 K.G. Gele kool 1.00—1.40 170C K.G. Vroege witte kool 1.30. 30000 K.G. Deensche witte kool 0.70—1.40. 4100 KG. Uien: Gele Uien 2 002.50, Grove 3.50—2.70. Gele drielingen I 1.70. 5Oo «tuk» Bloemkool: Reuzen 3.806:40. Lichte 1.60. 1300 stuk» Andüvle 1.00. 3000 K.G. Bleten 1.70—3.10,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 12