ONS BLAD Hermann Goering als Jurist I i Het nieuws van heden Na het drama te Marseille Jaspar reeds ge slaagd? Een nieuw vloot- verdrag? 1 stateW BRUINE THEORIE Fransch kabinet bijeen DE BAROMETER Therèse Neumann VRUDAG 16 NOVEMBER 1934 *1 Clementie voor Nazi’s te Bangkok De De „Blitz” verboden Vragen aan Goemboes De Kamer-zitting Nieuw schandaal in Frankrijk? de De taifoen Ook Manilla geteisterd Duitachland niet verlaten S A Kardinaal Faulhaber weert zich Mijnongeluk in Frankrijk In principe gelijkheid aan Japan Roemenië zal zijn traditioneele politiek trouw blyven Spanje maakt korte metten DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Grootache ontvangst van de bemanning Woensdag werd te Hoorn de groote West-Friesche najaarsveemarkt gehouden. tiet West-Friesche vee. dat hier vertegenwoordigd ie, heeft een wereldvermaardheid «n staat bekend alt het bette vee ter wereld De buitenland ache politiek beaproken Voorloopige minister- lijst op Philippi jnen JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Over de Britache vooratellen ia men in Amerikaansche krin gen optimiatiach geatemd Marxistische „commissie van on derzoek” over de grens gezet Troonrede van Koning Carol Zal Belgrado Hongarye by den Volkenbond aanklagen? „Uiver” XkVvWWWUlllll HM/I/////ZMKP4 ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c. p. regel; idem op peg één 55 cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 VEREEN IQ DE KATHOLIEKE PERS ÉHNORTH 1 ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 3« N00RD-H0LL ANDSCH DAGBLAD Tweehonderd mijnwerkers ontslagen. A O O van wegens de ssc.-drm., vrijs-dem Sneevliet. Namens den heer Ed. Blaauw, conservator van het Kon. Zoologisch Botanisch Genootschap te Den Haag hebben de jonge dames Freule J- Calkoen en O. Hasselman den directeur der K1.M. een „tftver” aangeboden. De zeer fraai opgezette vogel zal een blij vende herinnering vormen aan de groote vlucht van zijn naamgenoot. van Verder hun de reis naar Frankrijk gemakkelijker te maken? Is het u bekend, dat de aan den aanslag te Marseille, medeplichtige terroristen, met uit zondering van hun leiders, die afkomstig wtren uit een met Hongarije bevriend land, allen van Hongarije uit naar Frankrijk reisden? En vanwaar denkt u, dat de terroristen het geld haalden, om in de duurste hotels te kunnen logeeren? Hebben de Hongaarsche organisaties dit zonder uw medeweten gefinancierd? De „Ulver"-bemanning te Bangkok gehuldigd. Inmiddels ie Rangoon geland. Filmbrand te Den Bosch tijdig gebluscht. God. Staten van Noord-Holland stellen verla ging der salarissen van burgemeesters, ontvan ger» en secretarissen in die provincie voor. Stand op Vrijdag uur vjn.: 7«L8 Vorige stand: 1VIA Premier en Buitenlandsche Zaken Vice-president Schatkist Financiën Binnenlandsche Zaken Justitie Economische Zaken Koloniën OVIEDO, 15 Nov. (Reuter). De uit Franache en Engelse he marxisten bestaande commissie, die een „onderzoek" wilde Instellen naar de gebeurtenissen In Asturië, is op bevel van den Minister van Justitie over de grens gezet. De raad van Weststelllngwerf (Wolvega) heeft de kwestie-Warde nier besproken. Motie van af keuring tegen wethouder Muurling aangeno men. Raad zal zich tot regeering wenden V Om 20.30 uur heeft Jaspar het Ministerie van Buitenlandsche Zaken verlaten om de mlnlsterlljst aan den konlng voor te leggen. wring's re- lonaal-so- BOEKAREST, 15 Nov. (Reuter.) In de he den gehouden openingszltting van het Roemecn- sche parlement heeft koning Carol de troon rede voorgelezen. BANGKOK, 15 Nov. De „Ulver” is op de retourvlucht naar Nederland hier ter stede ge arriveerd. De bemanning is een grootsche ont vangst bereid. De belangstelling was zoo groot, dat men een speciaien trein naar het vliegveld heeft laten rijden. BRUSSEL, 15 Nov. (Reuter). De voorloopige mlnlsterlljst is als volgt samengesteld: NEW-YORK. 15 Nov. Een ultlooper van de taifoen, die Woensdag een deel der Philippijnen heeft geteisterd, heeft ook de stad Manilla scha de berokkend. Het spoorweg- en scheepvaart verkeer is tljdelUk verbroken. De huizen der inboorlingen In de zuidelijke provincies zijn g rootendeels verwoest. In Taclpban worden 29 visschers vermist. Het kuststoomschlp „Dos Hermanos” is in de nabijheidvan Legaspi ge strand. Het Deensche stoomschip .Jioramaersk" bevindt zich in de Albay-golf in nood. De gouverneur heeft bevel gegeven tot om vangrijke hulpmaatregelen. PARIJS. 15 Nov. Met bedekte toespelingen wordt sedert eenlge dagen alhier gesproken over een nieuw groot schandaal, waarbij ver scheidene hooggeplaatste politieambtenaren be trokken zouden zijn. De beschuldigden zouden met verschillende bookmakers onder een hoedje hebben gespeeld om door malversaties op renbanen groote winsten te maken. r vraagd moeten worden over haar geneigdheid Japan vlootparitelt op basis van een gentle man’s agreement toe te kennen, waarbij leder zich door een eenzijdige verklaring zou vastleg gen op bepaalde limieten bij de vlootprogram - ma’s. PARIJS, 15 Nov. Na een minlsterraadzltting, die bijna drie uur duurde, is heden een kort of ficieel communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard. dat de ministers den bultenland- schen polltleken toestand en de op het oogen- bllk hangende kwesties hebben bestudeerd. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft daar op een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de Saarproblemen, die op de agenda staan van den Volkenbond en van de Fransche houding tan opzichte daarvan. Du ministerraad heeft voorts besloten de wet over de regeling van betooglngen op straat Dinsdag as. in de Kamer in te dienen. De eerstvolgende ministerraad zal Dinsdag morgen worden gehouden. De minister van Binnenlandsche Zaken, die den journalisten het communiqué inzake de zitting van den minis terraad voorlas, heeft geweigerd inlichtingen te geven op hem gestelde vragen over den in houd der beraadslagingen. Ook de overige ka binetsleden hebben niet willen vooruitloopen op de uiteenzettingen van Laval voor de commis sie van buitenlandsche zaken in den Senaat. In de eerste plaats werd hierin hulde ge bracht aan Koning Alexander van Joego-Sla- vlë en minister Barthou. Ten aanzien van buitenlandsche politiek zal Roemenië aan zijn traditioneele politiek in 1 belang van den vrede trouw blijven. Het Bal- kanpact en bet herstel der normale betrek kingen met Rusland zijn waarborgen voor het behoud van den vrede. Roemenië blijft ver trouwen stellen in den Volkenbond, en wil in goede verstandhouding met alle volken leven. De regeering zal er voor waken, dat het leger ledejj oogenbilk zijn plicht zal kunnen vervul- LONDEN, 15 Nov. (Reuter.) Vermoedelljk sul een nieuw vlootverdrag, ter vervanging van hel verdrag van Washington, het re- sullaat zijn van de vlootbesprekingen, die te Londen gehouden worden. De „Ulver" Is daarna naaftlangoon vertrok ken, wur het toestel Inmiddels is geland. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaar f 2 85 geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V Drukkerij De Spaarnested - Haarlem Gisteren hebben de Engelschen vragen ge steld *an de Amerikaansche delegatie. Deze vragen zijn naar Washington doorgezonden. De Amerikanen in Londen wachten thans op nadere instructies van Roosevelt. Nader meldt Reuter nog, dat niet minder dan 20.000 personen tengevolge van de taifoen dak- loos zijn (geworden. Zal Belgrado Hongarije bij den Volkenbond aanklagen in verband met den koningsmoord te Marseille? In Frankrijk xm weer een nieuw groot schan daal ontdekt sjjn, waar verscheiden politie autoriteiten bij betrokken zouden zijn. Stichting van een sender-complex voor de lange en korte golf voor ons land te verwachten? De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot ontslag aan de huwende onderwijzeres aange nomen. Tegen stemden liberalen en de rev.-s< De Kamerzitting van heden was gewijd aan de behandeling van een voorstel, volgens het welk de Kamer in den vervolge voorstellen tot terugzending van afzonderlijke hoofdstukken aan de flnancleele commissie slechts dan toe laatbaar verklaart, wanneer zü door de regee ring of de flnancleele commissie gedaan wor den. De nieuwe rapporteur-generaai Barety con stateerde. dat de raming van de regeering een overschot had te zien gegeven van 38 mlllloen francs, doch dat de flnancleele commissie wij zigingen heeft moeten aanbrengen, welke geleid hebben tot een deficit van 588 mlllioen. het geen slechts kan worden vereffend dooi een saneering van het economische leven. Het artikel gaat over het asylrecht, waarop Hongarije zich heeft beroepen, en herhaalt het Joego-Slavlsche klachtenmateriaal tegen Hon- garijë. De door de „Vreme” gestelde vragen lulden: Is u, meneer de minister-president, de Janka- Poeschta bekend, waar zich een deel der Joego slavische terroristen bevond, die daar een mili taire opleiding ontvingen? Is het u bekend, dat de terroristen van actieve Hongaarsche officieren, die met name kunnen worden genoemd, hun opleiding ont vingen? Is het u bekend, dat de Hongaarsche autori teiten de terroristen van Hongaarsche passen voorzagen, die op valsche namen luidden, en dat de autoriteiten later aan de terroristen Tsjecho-Slowaaksche passen verstrekten, om De piloten zaten aan een lunch aan, welke werd gepresideerd door den Slameenschen Mi nister van Defensie, die de bemanning de oc- derscheidingsteekenen overhandigde van de Koninklijke Slameesche Luchtmacht, waren aanwezig de Nederlandsche zaakgelas tigde M. J. van Schreven, de Amerikaansche consul, het volledige commando van de Stameer sche Luchtmacht en personen van allerlei na tionaliteit De HandelsvexeeaiglDg Holland- Siam schonk den leden der' bemanning Slamee sche zilveren sigarettenkokers. Parmentler. de gezagvoerder van de „Ulver", dankte met eenlge welgekozen woorden voor de huldiging. Naar aanleiding van het bericht, dat The- rese Neumann uit Duitschland vertrokken zou zijn, hebben wl) ons om inlichtingen gewend tot den bisschop van Regensburg. Ons werd medegedeeld, dat dit bericht volkomen uit de lucht was gegrepen, doch waarschijnlijk ont staan is door het feit, dat Therese Neumann sinds eenlgen tjjd in ElchstAtt bl) Ingolstadt vertoeft, vanwaar zU binnenkort naar Konners reuth zal terugkeeren. Ook dat haar vader ge durende vier weken in een concentratiekamp zou zjjn opgesloten geweest, is volstrekt on juist. omstandigheden voordoen, waardoor de toepas sing van de gewone wetten juist tot ernstig on recht zou leiden. Daarom verzoek ik den heeren rechters en advocaten om een bijzondere situa tie ook met bijzondere middelen te behandelen. Aan den eenen kant moet gü^het onverbiddelijke recht doen spreken, aan den anderen kant mag de u door onze autoriteit gegeven machts positie niet worden misbruikt om de ergste hardheden van de wet. in het bijzonder tegen de natlonaal-sociallsten (dus tóch bevoorrech ting? Red.), te doen spreken. Dit zou aan ver raad grenzen." (Tegenover wien? Tegenover het recht? Tegenover de gemeenschap vafa alle volksgenooten? Of alleen maar tegenover de niet bevoorrechte en toch weer wel bevoorrech te nazi’s? Red.) Bijzonder fraai was het slot van Goering’s rede. „In den strijd tegen valsch recht en rechts onzekerheid heeft Adolf Hitler het nieuwe rijk geschapen. Laat leder op zijn plaats ervoor zorgen, dat dit nieuwe rijk de historie ingaat als het rijk van de rechtszekerheid met het oude Pruisische principe: suum cuique". De Romelnsche rechtsgeleerden van het an tieke Rome mogen Hermann Goering wel dankbaar zijn voor de hooge eer, dat hun on vertaald in het Latijn aangehaald rechtsbe ginsel tot Pruisisch wordt bevorderd, ook al stemt. Goering’s ietwat ondoorzichtig bruine rechtstheorie niet geheel en al overeen met de glasheldere klassieke, welke zij indertijd heb ben opgesteld. De arme Kóppen behoeft het niet te be treuren, dat hij Goering's juridische uiteen zettingen niet heeft afgewacht, want zij zou den waarschijnlijk niet In staat zijn geweest hem van zijn misdadigen en wanhoplgën twijfel aan het bestaan van rechtszekerheid In Duitschland te genezen De eenlge zekerheid, welke na Goer’ de blijkt te bestaan, Is dat de natiól cialisten met clementie dienen te worden be handeld, ook wanneer de wetten soms anders mochten voorschrijven, maar wat dit met recht in de simpele beteekenis des woords heeft te maken, is ons minstens even onduidelijk als het Goering gezien de verwardheid zijn betoog moet wezen. PARIJS. 15 Nov. In een schacht van de Gardanne-mijnen In het departement Gard zijn door een instorting verscheidene mijnwerkers bedolven. Naar verluidt hebben vier mijnwerkers den dood gevonden. In Amerikaansche kringen schijnt men op timistisch gestemd te zijn ten aanzien van de mogelijkheid den nieuwen, door Engeland aan gegeven weg. te bewandelen. Het Britsche voorstel zooals het nu opge steld werd is hierop gebaseerd, dat alle be trokken landen concessies doen. In het nieuwe verdrag zou het verhoudings- cljfer der vlootsterkten 5:5:3 worden gehand haafd. doch aan Japan zou in principe gelijk heid toegestaan worden. De maximale tonnage der slagschepen zou worden gesteld op 30.000 ton. Het nieuwe verdrag zou Engeland de 70 krui sers toestaan die het wil hebben. De gisteren gehouden Engelsch-Amerikaan- sche besprekingen betroffen de situatie die zou ontstaan na de opzegging van het verdrag van Washington door Japan. Men voorzag drie mo gendheden. lo. Het verdrag van Washington wordt ver nieuwd. Dit werd aanbevolen door de Ameri kaansche delegatie. Maar dit zou de uitslui ting van Japan beteekenen. daar Japan niet bereid is opnieuw een accoord aan te gaan, dat het juist heeft opgezegd. 2o. een middenweg, welke werd voorgesteld door de Engelschen. Hierbij zouden alle lan den concessies moeten doen. 3o. geen nieuw verdrag. De Engelsch-Amerikaansche besprekingen van gisteren liepen vooral over ‘de tweede mo gelijkheid, het Britsche voorstel. Om te weten te komen hoe de Amerikanen hierover zouden denken, werden aan de delegatie dezelfde voor stellen gedaan welke de Engelschen aan de Japanners hadden voorgelegd. Twee van deze voorstellen zouden betreffen het principieel toestaan van gelijkheid aan Japan en een reor ganisatie der categorieën van de slagschepen en overige soorten oorlogsschepen. Bij dit laatste zou een poging zijn gedaan om aan elke mogendheid zooveel mogelijk te geven wat zij wenscht, d wz. een grooter aantal onderzeeërs voor Japan, meer slagschepen en vliegtuigmoe- derschepen voor de Vereenlgde Staten en een grooter aantal kruisers voor Engeland. Volgens een bericht uit Tokio heeft na zorg vuldig overleg met de autoriteiten van het mi nisterie van marine de minister van buiten landsche zaken. Hirota, de Japanschen gedele geerden bü de Londensche vlootbesprekingen, Matsoedeira en Yamomate Instructies geseind betreffende de Britsche voorstellen der laatste weken. Deze instructies komen hier op neer, dat de Britsche regeering nadere bijzonderheden ge- BELGRADO, 15 Nov. (Reuter) In politieke kringen is men er van overtuigd, dat Belgrado Hongarije bij den Volkenbond wegens den koningsmoord te Marseille zal aanklagen, of schoon dit nog niet officieel is bevestigd. Van de stemming, die In Joego Slavië ten aanzien van Hongarije heerscht, geeft een arti kel In het blad „Vreme" een duidelijk beeld. In dit artikel worden rechtstreeks aan minister president Goemboes eenlge vragen gesteld. n de „Akademie ftlr deutsches Recht” heeft deze hooge gezagsdrager een rede gehouden over de „Rechtszekerheid als basis der Volksgemeenschap’’. Volgens het „Deutsche Nachrichten Büro", een onvervalscht getuige dus, zette hij uiteen, dat het primaire niet het individu maar de gemeenschap van alle volks genooten is. In haar algemeenheid doet deze stelling wat vreemd aan, want de gemeenschap van alle volksgenooten is toch ontstaan uit in dividuen. God heeft eerst de individuen Adam en Eva geschapen en uit hun nakomelingschap hebben zich gemeenschappen van volksgenooten ontwikkeld. Maar deze voorstelling van zaken is wellicht wat ouderwetsch en niet volkomen Arisch. „Niet het recht op zichzelf is het pri maire", doceerde Goering, „maar altijd en overal het volk, waaruit eerst staat en recht kunnen ontstaan”. Dat God rechten heeft, en den mensch een rechtsgevoel heeft Ingestort, welk rechtsgevoel den grondslag vormen moet van staat en jurisprudentie, werd niet door Goering aangenomen als uitgangspunt voor zijn professorale rede. Na het vaststellen van de primairlteit van het volk ten opzichte van het recht, kwam de docent tot het volgende be toog. ,,Het recht is geen doel in zich zelf evenmin als de staat. (Dat had u niet verwacht na deze Inleiding, nietwaar. Maar Goering is een man van verrassende daden en woorden. Red.) Geen steun mag geboden worden aan hen, die voort durend handelen tegen de eigenlijke grondidee van recht en staat. Het mag niet voorkomen, dat iemand zijn leiderspositie misbruikt en den onder hem gestelden volksgenooten onrecht aandoet. Ook mag niet een deel der bevolking een boven de overigen bevoorrechte positie in nemen. WIJ willen niet de kleinen hangen en de grooten laten loopen, maar juist de groote schadelijke personen aanpakken”. Bravo, dat is duidelijk verstaanbare taal. Het nationaal socialistische volksdeel mag dus niet bevoor recht worden boven de andere. Geen natlonaal- sociallstlsch leider mag zijn machtspositie mis bruiken. Bij zulke stelregels moet de rechts zekerheid wel varen. Doch niet te vroeg ge juicht. Goering heeft zijn princlplëele rede nog niet voltooid, en dus zijn er nog verrassingen mogelljk. En hoort, er komen verrassingen. „Ook komt het niet aan op de letter, maar op den zin en den geest der wet. Er kunnen zich In een „Kampfblatt fUr deutschen Glauben und Deutsche Art”, „Blitz” geheeten, was Z.E. Kard. Faulhaber op schandelijke manier aan gevallen. De Kardinaal liet in de kerken Zon dag IJ. een gedrukte afweer onder zijn eigen naam verdeelen. Hü karakteriseerde de aanbel len van „Blits” als „waanzinnige beweringen”. De Kerkvorst verklaart, dat hij de politieke politie op deze uitlatingen opmerkzaam heeft gemaakt en stelt dan de vraag: „Zijn de Dult- sche Bisschoppen vogelvrij verklaard en moeten zij weerloos blijven tegenover zulke lasterin gen?” De Beiersche politieke politie is dusdanig onder den Indruk gekomen van het geharnast protest van den Kardinaal, dat zij spoorslags het betreffende nummer van „Blitz” voor heel Beieren verbood. Heden is het 15 jaar geleden, dat Admiraal Horthy zegevierend het bolsjewistische bewind van Bela Kun neersloeg en zijn intocht in Boedapest hield, waar hij kort daarop werd uitgeroepen tot Rijksregent van Hongarije. Boven ziet men den Regent aan het hoofd der Rijksgrooten in een processie ter eere van St. Stephanus, den beschermheilige van het aloude, roemrijke land der Magyaren JbO ALTIJ'O ^^GOEO Jaspar Devèse Francqui (liberaal) Gutt (Liberaal) Pierlot (Katholiek) Bovesse (Liberaal) Goassart (Katholiek) Rotten (Katholiek) of Charles (Katholiek) Openbaar Onderwijs Godding (Liberaal) Arbeid en Soc. Voorz. v. Isacker (Chr. Dem.) Transport Robbens (Chr. Dem.) Openbare Werken v. Caowelaert (Katholiek) •ss jw en hoort in het buitenland vaak ver- l^yl kond&en, dat er in het tegenwoordige Duitschland geen rechtszekerheid meer zou bestaan. Ter staving van deze bewering wordt dan gewezen op de Shakespeariaansche gebeurtenissen van 30 Juni jJ., toen een aan tal bekende en vooraanstaande persoonlijkhe den, welke om verschillende redenen den natio- naal-soclalistischen machthebbers onwelgevallig waren, zonder verhoor en zonder vorm van pro ces eenvoudig werden geëxecuteerd. Onder deze persoonlijkheden waren een aantal gedegene reerde intriganten, die misbruik hadden ge maakt van het willens en wetens aan hen te lang geschonken vertrouwen van den .Führer”, zoodat de schuld voor hun euveldaden eigenlijk niet bü hen alleen mocht worden gezocht, maar ook voor ’n deel rustte op hen, die hun de kans daartoe in ruime mate hadden gelaten, en ook enkele anderen, dien men niet veel méér kon verwüten dan dat zü geen blind vertrouwen koesterende en wekkende natlonaal-sociallsten waren, gesteld tenminste, dat dit een reëelen grondslag biedt voor een gerechtvaardigd ver- wüt en een moeilijk te rechtvaardigen beden- kelijk veel op een moordaanslag gelijkende exe cutie. Hitler is de opperste rechter, zelfs over leven en dood. Hitler’s wil is het hoogst denk bare ultelndelük geldende recht. Wie zou dan nog aan het bestaan van rechtszekerheid in Duitschland durven twijfelen? De arme hooge Rüksbankbeambte Kóppen zeker niet. Deze man had een woning verhuurd aan Iemand, die de huur niet betaalde. In de overtuiging, dat er rechtszekerheid bestaat, zond hü den wanbe- TSler een deurwaarder. De huurder bood den deurwaarder een afbetalingssysteem aan, maar dit mocht de deurwaarder overeenkomstig het geldende -recht in Duitschland niet acceptee- ren. Kóppen zocht recht bü bet gerecht en werd daar in het gelük gesteld. Zün vertrouwen op de bestaande rechtszekerheid scheen dus niet üdel te zün geweest. Maar zie, wat gebeurt. De tot betaling van het achterstallige veroor deelde huurder doet een beroep op de natio- Baal-soclaliztiKhe partü en Goebbels zelf be moeit zich met het geval. Gevolg :rde door de rechtbank in hst gelük gestelde Klippen wordt ontslagen en in ..Schutzhaft” genomen. Toen is de stakker zoozeer in zün vertrouwen op de toch bestaande rechtszekerheid geschokt, dat hü in zün tot vertwüfeling geworden twü- fel zelfmoord pleegde en zich verhing met een strop. U vindt dit tragisch? Geen zwakheid en sentimentaliteit, alst-u-blleft. De man, die de hem rechtmatig toekomende huur elschte, had het nationaal-socialistische rechtsgevoel ge krenkt, hü had zün eigenbelang gesteld boven het gemeenschapsbelang van zün niet betalen- den huurder en had dus dit Judas-einde ten volle verdiend. Kunt gü dit niet volgen? Laat u dan les geven door Hermann Goering, die een gezaghebbend jurist in het huidige Duitschland schünt te zün.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1