WEST-FRIESLAND BIEDT AAN DE UNIE R.K. Onderwijzersdag te Alkmaar GEZAG EN SCHOOL MARKTEN Dagbladreclame: Onmisbaar VOOR ADVERTENTIEN IN DE WEST-FRIESCHE EDITIE WENDE MEN ZICH TOT DEN HEER PROVINCIAAL NIEUWS -r Geslaagde dag EGMOND AAN DEN HOEF LIMMEN NIEUWVEEN I ENKHUIZEN WIERINGEN ZWAAGD1JK GROOTEBROEK Weerbericht ASSENDELFT RIJKSVISCHAFSLAG HOORN Wat beoogt de school BLOKKER STAAT VAN BESOMMINGEN VE1LING-OVERZICHT DEN HELDER De praktijk HOORN 2e BOOMLAAN 34 A Tien procent van het terug te vin den bedrag als belooning Inleiding van pater Felix Otten O. P. DE VERDWENEN WISSEL- LOOPER Felix Timmermans over den Vlaamse hen Humor in zyn werk I «1 I b s< h g HOORNSCHI Gelnkskantoor ^7^^. VAN OBLIGATIEVERKOOPERS IN tegenwoordlgers. NEDER LAND. GEVEST. TE UTRECHT - stiiiiiiiiini UIVERDA G V-K.P. Rede pater Otten 4 VRIJDAG 16 NOVEMBER 1934 v t fc 1 I 15 Nov. K. y. d. Stadt en C. M. de Carpen- uitste- 80 MARTIN BERDEN Oudersavond Op uitnoodiging programma voor aan- de a „De Streek” 1916—'23 v< e< g< Vl w Oude diefstal opgehelderd Door den briga dier der Rüksveldwacht alhier is tegen P. A., huisvrouw van J. E., proces-verbaai opgemaakt wegens diefstal van een gouden armband uit een buffet, staande in de woning van R. K. alhier. In begin Juni j.l. was deze armband ontvreemd. Aangereden Het dochtertje van schipper R. is door haar onoplettendheid door een motor rijder aangereden. Hoewel de motorrijder het ongeluk nog trachtte te voorkomen, kon hij niet verhinderen dat het meisje aangereden werd. Hoewel de verwondingen niet van ernstigen aard waren moest dokters hulp worden ingeroepen. 11 g I 5 Huldiging Bonwe Prins Het bestuur van de voetbalvereenlging H. R. O., waarvan de me canicien Prins van „De Uiver” jaren lid is ge weest. voornemens om haar ex-lld bü zijn te rugkeer in het vaderland te Den Helder op een voudige wijze te huldigen. Wü kunnen over het verloop van de veiling in de afgeloopen weekperiode slechts matig te vreden zijn. Het blijkt dat het binnenland groote moeite heeft het aanbod op te nemen. De prijsnotee- ring van 6.— tot 10.—, die langen tijd voor D b ii b ei h d A a 2 d Jt B di d< w h di VI SI e< „De van n w n ei B d d oi dl gi h Een oud zaakje In het begin van Augus tus van het vorige jaar vermiste de woonwagen bewoner G V. die destijds met zijn wagen onder deze gemeente stond, zijn paard. Van dit feit werd een andere woonwagenbewoner zekere P. verdacht. Deze was inmiddels reeds vertrokken. Hij is thans te Amsterdam aangehouden en voor den burgemeester van Limmen geleid. HU is heden naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht. Hoofdvert. VEEMARKT 33 Zwakke tot tot Zuidelijken wind, r0 bewolkt, weinig of verandering Hierna volgde bestuursverkiezing wegens het periodiek aftreden van de heeren J. B. van Bockxmeer, H. v. d. Berg, N. P. van Diepen en Machine 3 A. N. J. Chreshout welke bij acclamatie werden herkozen. In de vacature van den heer Covet was can- didaat gesteld de heer J. Th. Schneiders welke eveneens bij acclamatie gekozen werd. Hierna werd overgegaan tot verkiezing van een voorzitter wegens periodiek aftreden van den heer O. B. v. Bockxmeer. Met 30 van de 38 uitgebrachte stemmen werd deze als zoodanig herkozen. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief voor de Kringvergadering te Alkmaar behandeld. Alge meen kon-men zich met de prae-adviezen van den Kringbestuur vereenigen. Alleen de motie van Obdam Inzake het instellen van een com missie ter bestudeering van het devaluatie- vraagstuk lokte nogal veel discussies uit. Ten slotte werd overeen gekomen den afgevaardig den hieromtrent vrij mandaat te verleenen in het af of niet ondersteunen van dit voorstel. De vergadering werd hierop gesloten. „Viribus Unitis”. Dinsdag 20 November zal door de R K Gemengde Zangvereeniging „Viri bus Unitis” een propaganda-uitvoering worden gehouden in „De Witte Engel". De toegang is vrij voor alle katholieken. ma ne- welnig of geen in temperatuur, onder 4.05 Licht op 4.35 Zedendelict Een vrouw uit den Helder af komstig is op vermoeden, dat zij zich aan over treding van art. 250 bis W. v. 8. heeft schuldig gemaakt op last vgn de Justitie aangehouden en ingesloten. Dit is reeds de derde persoon uit deze ge meente, die in korten tijd als verdacht van dit misdrijf is aangehouden. Para-lyphus Te Den Oever in deze ge meente. is een geval van de besmettelijke ziek te para-typhus geconstateerd. R. K. V. V. Union Het Zondag luidt als volgt: Thuis: Union 2—SEW 3, Nibbixwoud, vang 2 uur, scheidsrechts W. Haring; Union JuniorenVVW a, Wervershoofd, aan vang 12.30 uur, scheidsrechter W. Haring. Uit: St. Bavo 1Union 1, aanvang 2 uur, Ursem, scheidsrechter Nic. Verlaat. De Graal Zaterdagavond begint het Week end om 7 uur voor de clubs ’t Zaadje en de Halm en om 7.45 voor de andere leden. Begint het Week-end met precies op tijd te komen. Zondag: Algemeene H. Communie. St. Jozef «gezellen Op de wekelijksche bij eenkomst behandelde G. W. van selarb”. Als inleiding belichtte spr. den strijd van goed en kwaad, vanaf den val der Engelen tot het einde der eeuwen. De duivel is immer ver anderlijk in zfjn wapens. Zoo werd in het laatst der 18e eeuw de maconieke vereeniging gesticht der vrijmetselaars (Loge), welke werkt onder het mom van wetenschap en weldadigheid. De kopstukken en enkelen werken de plannen uit, de massa echter bestaan uit blinde volge lingen. Wil men tot de hoogste graden toetre den dan moeten beloften gedaan en ceremo- nieele handelingen verricht worden, welke gods lasterlijk zijn. Met een krachtige opwekking immer ons H. Geloof trouw te bewaren en te verdedigen ein digde deze zeer interessante lezing. Zuiderzeewerken Op Woensdag 12 Dec. a.s. zal worden aanbesteed het onderhoud gedurende 1935 van de kunstwerken in den afsluitdijk te Den Oever en Kornwerderzand, benevens bij komende werkzaamheden. Na een korte pauze behandelde spr. de prak tik van het Gezag. Spr. citeerde allereerst St. Augustinus, waar deze aagt: ..hij die In gezag ia. achte zich niet gelukkig, omdat hjj mag bevelen, maar beden ke, dat hij met liefde mag dienen. Hij bemlnne voor zich zelve de tucht, maar legge haar aan anderen slechts met vrees en aarzeling op. En alhoewel beide dingen noodzakelUk zijn, zal hij toch liever door hen bemind dan ge vreesd worden.” In het kort weidde spr. dan uit over de vrij heid van den mensch en op de gewettigde cri- Harmoniekapel Winnubst De Harmonieka- pel Wlnnugst geeft haar eerste concert van dit seizoen op Maandag 19 November as. des avonds te 8 uur in de concertzaal Casino. Het programma vermeldt oa-.: De Slavonic Raphsody van Carl Friedemann, het bij de mu ziekliefhebbers geliefkoosde nummer „8o kommt eln Vogel geflogen" van Sieg Ochs. humoris tische variaties, waarin dc componist heeft weergegeven hetzelfde thema door 13 verschil lende componisten. Ter nagedachtenis aan den Nederlandschen componist Sam Vlesslng, overleden 22 Mei 1934 te IJmuiden wordt een zijner laatst uitge komen composities voor kwintet .Petite scène de Ballet" uitgevoerd. Het bekende populaire Brabantsche humoristengezelschap de Laat uit Tilburg zal zijn medewerking verleenen, waar bij August de Laat bekend uit zjjn optreden voor de radio- en gramophoon met „Wij gaan naar buiten, enz.” ’n Dansje onder leiding van den heer J. B. Polak, dansleeraar van het dans instituut Musis Sacrum”. Het belooft weer een buitengewone muzika le gezellige avond te worden. Gelegenheid tot inschrijven voor donateur bij den heer i_ Gravenstraat 66. Mlnimum-donatie f 1 per jaar. Het enthousiast applaus, waarmede de Fé" ver welkomd werd, bewees wel, dat hij bjj de onder wijzers hier geen onbekende was. Op de hem bekende gemoedelijke wijze ver telde Felix Timmermans van den Vlaamschen humor en hoe hij dien overal in het Vlaamsche land onder de menschen vond om hem in zijn boeken te bewaren. Hij vertelde hoe hjj met Hugo Verriest in aan raking kwam als de Jonge schrijver, wiens werk het nog ontbrak aan rythme en verband; hoe hij een geestelijke crisis doormaakte en „Sche meringen van den Dood" schreef, een boek, dat hQ zijn auditorium aanraadde wel te koopen, maar niet te lezen. Als reactie op dit boek kwam zijn „Pallieter", waarin hij den mensch schil derde, zooals hjj dien gelukkig wilde zien. Hij vertelde, hoe hjj de figuren in zijn boeken zocht onder de Vlaamsche menschen en hoe hij ze vond of fantaseerde als dragers van, den Vlaamschen humor. Aan.de hand van zijn andere werken vertelde hü nog tal van geschiedenissen van het Vlaam sche leven en den Vlaamschen humor, om daar-: na te wijzen op den religieuzen grondslag van aT die Vlaamsche feesten en gebruiken. Den zin voor het religieuze het mystische heeft hij trachten te beschrijven in zjjn boek over St. Franclscus. Dat er tijdens zjjn betoog veel en hartelük gelachen is en dat hij veel applaus in ontvangst had te nemen, spreekt vanzelf. Gemeenteraad De gemeenteraad zal op Dinsdag 20 Nov. des avonds om acht uur ver gaderen. De agenda vermeldt os.: Een voorstel Gemeenteraad Dinsdag 20 Nov. aa. is de gemeenteraad in vergadering bijeen geroepen des avonds 7.30 uur. De agenda vermeldt om. de volgende punten: Voorstel tot het verleenen van een subsidie groot 125 ten behoeve van de jaarlijksche fokveekeuring. Voorstel tot het aangaan van een kasgeld- leenlng tot een maximum van 250.000.—. Voorstel tot het verleenen van een credlet aan de gemeentelijke instelling van Maatschap pelijk Hulpbetoon, voor het verstrekken van goedkoope cokes. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe ver ordening. regelende de verdeeling van de ge meente Hoorn Iq stemdistricten voor de ver kiezing van d<n gemeenteraad. inzake het verleenen van een tijdelijke toelage aan het gemeente-personeel, ter gedeeltelijke compensatie van het verhoogd pensioen verhaal; een voorstel tot reorganisatie van de brandweer en een voorstel tot vaststelling van huurprijzen van woningen der Woningstichting, die voor huurverlaging in aanmerking komen. Contributie R.K. Staatspartij In de ko-, mende dagen zal tot inning van de tweede half- jaarlijksche contributie voor de afdeeling van de R.K. Staatspartij worden overgegaan. Al leen zij die de contributie vóór einde 1934 heb ben voldaan kunnen aan de candidaatstellln- gen van de afdeeling welke volgend jaar voor Prov. Staten en den gemeenteraad aan de orde zijn, deelnemen. S.VJL ’Zondag moet 8.V.A. I naar Am sterdam om 8.V.O. I te bekampen. Vertrek half één vanaf de sluis. Aanvang twee uur. 8.V.A. 2 ontvangt om twee uur thuis R.E.O. 2 uit De Rijp. 8.V.A. 3 gaat naar Castricnm en speelt om twaalf uur tegen Vitesse 4. De junioren hebben geen wedstrijden in verband met den districtsdag van de KJ.C. te Wormer. der St. Jozefsgezellenvereenlging de weleerw. vlce-praeses kapelaan Diest het onderwerp „de Vrijmet- Oostelijke tot zwaar weinig 1 Gisteren werd te Alkmaar de derde onder wijzersdag voor Noord-Holland-Noord gehouden. Des morgens werd in de St. Josephkerk aan den Singel een plechtige H. Mis opgedragen door den zeereerw. heer pastoor Hagemans OP, daarbij geassisteerd door de weleerw. paters Kooien en Thunissen O.P., als diaken en sub diaken. De geestelijke adviseur van de Alkmaarsche afdeeling, de zeereerw. rector C. Vis, hield on der deze H. Mis een toespraak tot de vele aan wezige onderwijzeressen en onderwijzers, waarbij hij tot tekst had gekozen de woorden: „Wie een kina aanneemt in Mijnen naam, neemt Mij aan”. Door het mannen- en knapenkoor wer den, onder leiding van den heer Jac. N. Al, de Oregoriaansche zangen uitgevoerd. Om half elf vereenlgden de circa 400 deel nemers zich in de groote schouwburgzaal van ,De Harmonie", waar om. aanwezig waren de hoogeerw. deken E. P. Rengs, jhr. mr. F. H. van Kinschot, burgemeester van Alkmaar en de heer C. Dun. inspecteur van het L. O., bene vens de bisschoppelijke adviseurs bij het L. O. De voorzitter, ae heer Joh Tromp, Schoor! vestigde allereerst de aandacht op de tentoon stelling van leermiddelen, welke in het gebouw was Ingericht. Spr. verwelkomde de reeds ge noemde autoriteiten, in het bijzonder mr. Van Kinschot. Spr. schetste het groote belang van een landdag als deze; de versterking van de eenheid in het geloof, in liefde en streven is van groote beteekenis voor het onderwijs. Spr drong aan op steun voor de werklooze collega's en wachtgelders, voor wie een blijvend idealisme noodzakelijk is. Voor hen moeten we doen wat we kunnen. Nadat het Bondslied gezongen was, leidde - de voorzitter den spreker van de ochtendverga dering. den zeereerw. pater Felix Otten O.P. in die een rede hield over „School en Gezag”. tiek op het Gezag, waarvoor men niet bang be hoeft te zijn. De leiding moet steeds daarop ge richt zijn, om door verstandelijke en zedelijke opvoeding meer zelfstandige menschen te kwee- ken. Spr. apprecieert dien zelfstandigheidsdrang in de jeugd, maar hü moet toch voor ontaarding worden behoed; de kuddegeest van vroeger dient te verdwünen. De motieven-cultuur is voor volwassenen zj. te verkiezen boven de doen-cultuur. Er zün gevallen, waarin wü niel kunnen en behoeven te zeggen, waarom dit of dat moet worden gedaan. Het gezag moet die nend zün en zal dan eerder met liefde worden gevolgd. Als het gezag dienend wil uitgeoefend wor den. moet de onderwüzer zün werk zien als een roeping en een apostolaat. Strengheid zonder liefde kan slappe liefde kweeken, maar zeker geen zelfstandige menschen. De vorming van den wil mag zeker niet minder zün dan die van het verstand. Oefent uw gezag niet eenzüdig uit op het intellectueele gedeelte van de vorming. De hartstochten mogen niet gedood, maar die-' nen geregeld te worden naar het hoögere willen. Leert de kinderen daarom de offerdaad in Eucharistisch streven, waarvan zü een goed be grip moeten hebben. Maakt de kinderen ont houders in veel, opdat het volhouders worden in alles. Weest spaarzaam met bevel, geboden en verboden, die prikkelen tot verzet en verhindert niet de ontwikkeling der wilskracht. Straffen eischt veel tact en inzicht, maar straf nooit in drift. Lichaamsstraffen acht spr. ontactisch, ter- wül ook beloontngen met tact en fün gevoel ge geven dienen te worden. Met een krachtige peroratie eindigde pater Otten zün rede, waarna de voorzitter hem in hartelüke bewoordingen daarvoor dank bracht. Het goede, dat de school beoogt, is de op voeding, de verstandelüke en zedelüke opvoe ding; dit is de. opcettelüke stelselmatige leiding om de jonge 'menschen door de harmonische ontwikkeling v/n hun licaamelüke en geestelüke persoon in staat te stellen zelfstandig en met goed gevoel hun levensdoel na te streven, met de eeuwigheid als einddoel. Zonder dat eind doel is dat leven niet te begrüpen. Het primaire gezag komt toe aan de ouders; de opvoeding Is hun natuurlük recht en plicht en daarop is hun gezag gevestigd. Het gezin kan echter in den regel niet alleen de opvoe ding voltooien. En daa rer niet alleen de ouders, maar ook Kerk en Staat er veel aan gelegen is, dat de jonge mensch een volmaakt schepsel wordt, hebben zü het recht regelend en aanvul lend op te treden. Kerk en Staat dragen hun macht grootendeels over aan de school; dit ge zag is dus particlpeerend, maar echt. De on derwüzer kan. mag en moet zün gezag uitoefe nen, omdat het goede in hem voldoende aan wezig U; althans behoort te zün. De kinderen hebben den plicht dat gezag te aanvaarden en hef te he^gn. Maar naast dat gezag moet staan het moreele gezag van den onderwüzer; het zedelük over- wlchtsgezag door zün persoonlükheid. Woorden wekken, maar voorbeelden trekken, zegt het spreekwoord. Als de liefde aan het stuur zit. zal het gaan. Laat de liefde voor het kind in uw ziel zitten; laat dat het betonnen fundament van het gezag zün. Laten wü door het min of meer aantrekkelüke lichaampje van het kind zien de ziel, die van God toomt en naar God toe moet. ALKMAAR. 16 Nov. Kaasmarkt. Aanvoer 62 stapels. 90.000 K.G. 40 fabr. kl. 20.00, 1 fabr. comm 17.00. Handel stug AVENHORN. 15 Nov. Coöp. Land- en Tuin bouw- en Marktver. Avenhom en Omstreken. 16 zak Sprultkool 0.75—1.30 per zak van 15 K.G. 3750 stuks Bloemkool: I 5.708.60, II 1.50—3.70 per 100 stuks. 20.000 K.G. Roode kool 1.002.50. 30.000 K.G. Gele kool 1.00—1.20 per 100 K.G. 5800 stuks Groene of Putjeskool 1.60—6.40 per 100 st. 15000 K.G. Deensche Witte kool 060—1.20 per 100 K.G. 37000 K43 Uien: groote maat 2.303.60. gewone maat 1.602.30, drielingen 1.301.60. nep 3.002.20 per 100 K.G. 10000 stuks groote Bleten 5.00—10.60. 30.000 stuks kleine Bleten 3203 00 per 1000 stuks. 33000 K.G. Wortelen: Flakkee. verbeterde 0.601.00 per 100 K.G. BROEK OP LANGENDUK, 16 Nov. .Aangevoerd werden: 15 K.G. Tomaten A 520. C 5.20. 4400 K.G. Wortelen 0.60—020. 22000 K.G. Roode kool 1.00—2.40, doorschot 1.00—120. (Nadruk verboden) AllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIHIIIIIIIIIIIIIlË Hoogste stand: 771.5 te Sama. Laagste stand: 741.8 te Isafjord. Verwachting:. tigen, vellg regen, Zon op 723 Maan op nam. 1.50 onder vm. 124 Volle Maan 21 Nov. bloemkool heeft gegolden, kon de laatste dagen slechts amper benouden blüven en toen heden i Woensdag i een aanvoer van 340 schuilen werd bekend gemaakt, liep het mis. Na de opening op 6.liep de prüs nog ver der achteruit en ging de massa weg voor 4. tot 5.50. Een factor van beteekenis is tevens dat de zouterüen vol zitten en van dient kant nog maar weinig wordt gekocht, zoodat ook tweede soort met veel geld opbrengt. Groote aanvoeren met flinice prüzen. waardoor de toestand in de Streek nog merkbaar zou verbeteren, mogen we blükbaar niet beleven, dat zou alleen bü opheffing van de betalingsmoel- lükheden met Dultschland mogelük zün. Bü de sluitkool valt alleen steeds vermin derde belangstelling op te merken. Vooral gele kool is Weel moeilijk te plaatsen en vindt groo tendeels haar bestemming op de belt of als vee voer. Roode kool komt sleschts *n enkele maal boven f 2.—, witte kool f 0.80 tot f 160 per 100 kilo. De aanvoer van uien was deze week veel grooter, waardoor de prüs iets terug liep. Groot en grof komen voor de mooiste partüen tot f 125 en f 1.10 per baal, drielingen en nep blü ven maar steeds hangen op het luttele prüsje van circa 50 cent. Het vorige Jaar draalde dit goed met massa's door, hetgeen dit jaar nog niet is voorgekomen. De blauwe aardappelen brengen voor goede kwaliteit f 1.50 op, dwe andere soorten, als Beve landers en Friso's zün hier niet gewild en staan veel lager n.l. f 1.10 en f 0.60 per baal. De aanvoer van kroten heeft, bü vroegere jaren vefgeleken, weinig meer te beteekenen, en toch is het artikel moeilük te plaatsen en er draalt büna dagelijks wat door. De prüs voor de groote is 40 tot 45 cent, kleine f 1.10 per 100 kilo. Wortelen voor veevoeder brengen slechts 30 tot 40 cent op per baal, het kleine aanbod van Spruikool vind koopers tot f 1.30 per zak van 15 kilo. Uudersavond Op uitnoodiging van den Bond voor Groote Gezinnen trad Pater Gemke op met een verhandeling over de vorming van het opkomend geslacht tot kuischheid en rein heid onder den pakkenden titel „Weest op uw hoede. Geseind aan alle posten.” De gewüde spreker begon met een treffende schildering van Gods schoone natuur in de lente om deze toe te passen op de oneindige schoonheid der kinderziel, nog door geen stormen belaagd en in beroering gebracht. Met de opvoeding tot kuischheid en reinheid moet reeds in de prille jeugd begonnen worden, door een eenvoudige en sobere opvoeding, van moeielükheid ge speend. Waakzaamheid is een eerste plicht. De ouders zelve moeten een hooge opvatting hebben van de heiligheid van hei tot sacrament verheven huwelük. Aan juiste opvattingen van echtelüke trouw en beleving van het huwelük heeft de ontredderde maatschappü dringend behoefte. Sprekend over de puberteitsjaren zei spr. dat deze vaak beslissend zün voor het volgend le ven. De rijping tot man en vrouw gaat gepaard met een wijziging van het karakter. Dit mag het wakend oog der ouders niet ontgaan. In dezen overgangstüd meet vooral de moe der zich indenken in hetgeen er in de kinder ziel omgaat. De ouders moeten het vertrouwen hunner kinderen.winnen, anders gaat dit soms voor immer verloren. Den strijd hunner kinde ren moeten zü door een tegemoetkomende hou ding verlichten. Zü komen eens op een twee sprong. Wien zullen zü volgen? Mogen zü vooral in hun moeder een waakzame geleidster en raadgeefster vinden, die hen den goeden weg doen inslaan. Spr. wees op het euvel, dat meis jes een dienstbetrekking weigeren in een kin derrijk gezin en zü voorkeur geven aan kinder- looze gezinnen. En toch is het groote gezin de oefenschool voor het leven, de kweekschool voor alle deugden. Aan arbeid op fabrieken en ate liers zün groote zedelüke gevaren verbonden. Pastoor Verwele onderstreepte het dankwoord van den voorzitter van den Bond voor groote gezinnen en hoopte dat de vrucht van dezen leerrijken avond ook moge zün, dat het flanee- ren door jongens en meisjes vooral op Zonda gen langs de wegen afgeloopen zal zijn. Dit is niet van gevaar ontbloot. Züneerw. deed een krachtig beroep op de medewerking der ouders door hun kinderen Zondagsavonds in den huiselüken kring een ge- zelligen avond te bereiden. Moge dit vaderlük vermaan ingang vinden in de harten der ouders. B. Schermer t Woensdagmorgen is plot seling overleden de heer B. Schermer, lid van de wjjnkoopersflrma B. Schermer Zoon. De heer Schermer had zich des morgens naar huis begeven, omdat hü zich onwel gevoelde. Thuis gekomen werd hü door een hartverlam ming getroffen. Katholiek Hoorn verliest in hem een harden werker, vooral op charitatief gebied. Jarenlang was hü Hd van het R.K. Parochiaal Armbestuur en voorzitter van het College van Regenten van het Stadsziekenhuis. Sedert eenlge jaren was hü tevens penningmeester van het St. Jans Gasthuis. Voorts behoorde hü tot de oprichters van de R.K. Muloschool te Hoorn, waarvan hü jaren lang penningmeester geweest is. Bü al deze functies was hü nog voorzitter van de vereeniging de Ambachtschool, lid van de Commissie van Toezicht op het West- Friesch Museum en commissaris van de Hoor der Bank te Alkmaar. De laatste jaren bewoog hü zich niet meer in het politieke leven. Gedurende de jaren 1914T5 en had hü zitting in den gemeenteraad. Banne Hoorn In de Woensdag gehouden vergadering van de banne Hoorn werd in het bestuur gekozen de heer P. v. d. Lee. die can- didaat gesteld was door een groep katholieke kiezers. Onderwüzend personeel BÜ afwezigheid van den heer P. Overeem, aan wien ziektever lof is verleend, is tot tüdelük onderwüzer aan de O. L. School te Oosterland benoemd de heer A. C. Mooü te Den Helder. Melbourne is frappant genomen. Onze Viver op de bres! Daarom brengen wij eei&hulde Aan dit vliegende succes.' Vroeger waren onze helden Op de zee het meest geducht, Nu de tijden zijn veranderd Zoeken wij het in de lucht! Deze lucht-race werd gewonnen, Inderdaad „gehandicapt" Want dat Albury-momentje Had de vliegers haast gemept! Het succes in 't hoog# luchtruim Wordt dan ook met recht gevierd. Daar het onze knappe vliegers Op, z’n allerschoonste siert. Neerland schiet thans uit z’n hoekje, Op z’n best, zooals dit mag. Neerland zal zijn dank betuigen Op dien grootschen Uiver-dag! ’t Besje tempert dan de kachel. Wijl ook z\j naar Schiphol moet, Maar zij zal zich kunnen koesfren Aan een overwinningsgloed! De typiste gaat naar Schiphol, Want zij zal en moet het zien, Den triomf van een prestatie Op een grootere „machten"! Ook de beursheer laat de koersen Op dien dag voor wat ze zijn, Want de koers van onze Uiver Is voor hem een waar festijn! En zoo schept de grootsche hulde Op dien dag een druk gedoe. Schiphol trekt dan zeer magnetisch Alle menschen naar zich toe! Doet ook gij 't spreekt haast van zelve Aan die eer-betooging mee? Sluit u aan bij de excursie Van uw eigen V-K-P.! R. K. Staatspartij Donderdagavond verga derde de afdeeling Hoorn van de R. K. Staats- partü in het Gezellenhuis, welke goed bezocht kon genoemd worden. •u j -™ Na voorlezing der notulen werd door den se- *A Heüblok seer. Harm. Winnubst". cretaris, den heer H. N. Smits, het jaarverslag - uitgebracht. De heer Bulling bracht hierna het financieel verslag uit, waaruit bleek dat er nog een saldo In kas van f 150 was. In de nieuwe kascommissie werden benoemd de heeren F. Warnink en S. P. Stuyfbergen. 29000 K.G. Gele kool 1.00—1.40. 26000 K.G. Deensche witte kool 0.70150 13000 K.G. Uien: Gele uien 2202.30, Grove 2.302.50, Gele drie lingen 1.601.70. 2300 stuks Bloemkool: Reu zen 3.80—7.20, lichte 2.10. 37000 K.G. Bieten 120150. 148 K.G. Druiven: Alikanters 2520 27.70 BOVENKARSPEL. 15 Nov. „De Tuinbouw” 250 baal Uien: grof 1.10—1.30, groote 0.851.05 per baal. 100.000 stuks Bloemkool: I 4.807.40, n 1.502.80, III 1.50 per 100 stuks. 2000 K.G. Roo tle kool 1.80, 5000 K.G. Gele kool 1.00, 7000 K G. Witte kool 0.60—1.00 per 100 K.G 17000 K.G. Ble ten: groote 4445 cent, kleine 0.701.10 per 1U0 K.G. 60 baal Wortelen 0.30. BOVENKARSPEL Bloembollenvcillngsver. „W.- Friesland”. Een zeer groote gladiolenveiling werd 14 November gehóuden, waarvoor groote belang stelling was. Kooplust was echter iets minder, waardoor de verhooging, welke een paar weken terug was behaald, voor een gedeelte weer moest worden pr^s gegeven. Voor het tulpenplantgoed was. waarschijnlijk met het oog op de inleverings- dagen. nog groote belangstelling. Noteerlng voor plantgoed was per K.G.: Brlllant Star 5560 cent. Cramolsie Brillant 1224 cent. Couleur Cardinal 24 cent, Calypso 1234 cent. Due de Berlin 2855 cent, Electra 26 28 cent, Ibis 20—40 cent, La Reine 1022 ct., Murillo 1024 cent, Moore 1422 cent. Mr. van der Hoef 4070 cent. Peach Blossom 36 cent. Prosperity 2024 cent. Prins van Oostenrijk 34 38 cent. Rose la Reine 1216 cent. Scarlet due 24 cent. Theeroos 20 cent. Vermilion Brillant 26 -38 cent. Witte Zwaan 1828 cent, Witte due max 44 cent. Albino 65 cent. Allard Pierson 44 cent. Bartlgon 1634 cent. Bouton d’ Or 1112 cent, Clara Butt 1415 cent. Farncombe Sanders 13 cent, Engl. Yellow 1317 cent, Le Nötre 14 cent. Pride of Haarlem 16 cent, Sundew 15 cent, VKplre d* Oliveira 32—44 cent. Will. Pitt 1623 cent. Will. Copland 824 cent, alles per K.G. Gladiolen in de maat 12 en op: America 0.80 1.10, Mr. Alkemade 4050 cent, Anmut 35 cent. Albatros 2.002.25, Burtonia 70 cent, JBar. Jules Hulot 0.701.05, Bar. van Wijnbergen 3560 ct^ Boule de Neige 3545 cent, Belinde 5580 cent. Brimstone 0.701.05. Blériot 5500 cent, Brillant 6580 cent, Catharina 0.901.15, Crimson Glow 4060 cent, Charles Dickens 0.751.15, Diana 55 cent. Due of York 1.251.50, Early Sunrise 4080 cent. Energie 1.101.40, Electra 1.00, Empress ot India 7005 cent, Emma 2.45, Early Orange 45 80 cent. Flamingo 3570 cent, Fortuna 1.80, Francis King 60 cent, Faust 1.20, Golden Weet 35 70 cent. Glory of Holland 7000 cent, Halley 3545 cent. Hesperia 55 cent, 1’ Immaculée 35— 75 cent, Jacoba van Beieren 0.751.10, 1* Inno cence 4050 cent, Icaris 40 cent. Liebesxeuer 1.20 1.80, Lady Boreel 3550 cent. Lilac Wonder 45 75 cent. Leviathan 0.951.05, Lovenlnes 1.20, Master Wietse 1.20—1.40. Mac Laren 1.30—1.65, Mar. Foch 3545 cent. Mevr, van Konijnenburg 2.202.40. Mount Everest 3550 cent. Maiden- bush 3545 cent. Mount Cents 3550 oent. Van der Neer 6075 cent, Nancy Hanks 5075 cent, Odin 35—60 cent. Orange Queen 5070 cent, Proserpine 4560 cent. Panorama 7085 cent. Paree 6080 cent, Princeps 6080 cent. Perlo Brillant 1.70, Panama 1.101.40. Pink Perfection 3580 cent, Pfitzers Triumph 3.103.75. Princes Astrid 50 cent. Red Emperor 4090 cent. Rose Précose 1.05—1.40, Rubini 6075 cent, Rol Soled 5075 cent. Red Canna 3550 cent. Red Em press 50b5 cent. Rose Luisante 60 cent. Souve nir 4060 cent, Schwaben 0 801.15. Sara Bern hardt 3550 cent. Sphinx 4050 cent. Salmonea 7085 cent. Scarlet Cardinal 5080 cent, Trudel Grotz 2.252.35, Thom. Edison 2.402.80. 1’ Uni que 7085 cent. Venus 3580 cent. Virginia 0.90 —1.15, Violetta 1.10, Vesuvius 0.90—1.15, WMta Giant 40—55 cent Wilh. Pfltz. Andenken 4060 cent. Wilbrink 6575 cent. White City 7580 ct.. Wolfgang van Goethe 1.10—1.25, Yvonne 50—80 cent. Alles per 100 stuks. De maten 10-12 In de gewone hand cissoorten 2040 cent. Lilium regale 20 op 3.305.60, 18-20 2.103.80. 16-18 1.60—2.50, 14-16 1.10—1.90. ENKHUIZEN, 15 Nov. Visch 6 vaartuigen met 1000 pond Z.N. Bot 17.5—18.5 cent per pond. 2 vaartuigen met 140 pond Z.N. Schol 11.512 cent per pond. GOUDA, 15 Nov. Coöp. Zuid-Holl. Eierveillng. Aanvoer 46.600 kipeieren. Prijzen: 56-58 kg. 4-30 —5.10, 58-60 kg 5.105.20. 60-62 kg. 5.20 —5.80, 62-64 kg. 5.305.50, 56 kg. 5.005.70. kellne eie ren 3.704.60 per 100 Aanvoer 1500 eend- eieren. Prezen 2.803.10 per 100 stuks. HOORN, 15 Nov. Kaasmarkt. Aanvoer 17 sta pels, 10607 K.G. Fabr. kl. 19.00, boeren kl. 20.00, boeren comm. 21.50. Handel matig. MEDEMBLIK, 15 Nov. Marktver. ..St. Joseph”. Uien 1.051.10, Bloemkool I 4.20—6.50, II 1.50— 2.60. Bieten 0.551.20, Deensche kool 0.701.30, Roode kool 1.00—1.70. Gele kool 1.001.20. MAKKUM. 15 Nov. Visch. 450 pond Zljdennet- tenbot 16.0017.00 per 100 pond. 6 pond Zalm 55 cent. 2 tal kamerharing 5.505.70, 150 pond Spiering 4.506.00 per 100 pond. NOORD-8CHARWOUDE. 16 Nov. 1375 K.G. aardappelen; BI. Eigenheimers 2AQ. 13800 K.G. Uien: Gele Nep 2.00—2.10. Drielingen 130— 1 40, Uien 1.80—2.20, Grove Uien 2.10—2.40. 3000 K.CL Peen 1.00*-1.10, idem kleine 0.80. 12200 K CK Roode kool 1J01.70, 22000 K.O. g«w- .Witte kool 0 70- 1.30, 21000 K.G. D. Witte kool 0.70—1.40, 1600 K.G. Gele kool 1.10—130. WOGNUM, 15 Nov Druiven 2229 cent. Witlof I 1618 cent, idem II 1315 cent, idem III 7— 10 cent. Uien 1.50—2.40. Bloemkool 2.007.10, Slaboonen 2737 cent. Sla 1.20, Sprultkool 6.70 10 50. Appelen 1014 cent. Peren 812 cent. WARMENHUIZEN. 15 Nov. Uien 2.00—2.10. ld. groote 2.302.40. Drielingen 1.301.50, Roodo kool 1.202.60, idem II 1.001.40. Gele kool 1.00 1.30, Witte kool 1.30, Deensche Witte kool 1.40 1.50 per 100 K.G. ZWAAG, 14 Nov Veilingsver. „Bangert en O.M. Aardappelen 2.003.60, Tomaten 5.0010.00, SnU- boonen 21.0041.00, Roode kool 1.001.80. Gele kool 1.00130, Sprultkool 5.0012.20, Spinazie 9.00—27.00, Prei 3.00—6 00, Uien 1208.40, Wit lof 13.0018.70, Druiven 27.0034.00, GoudreinoS 11.5021.00, Present 9.2020.30, Brammie 8.00— 10.10, Gron. Kroon 9.0013.40, Zoet 8.0012.00, Legipont 15.00—17.60, Bloemkool 4.00—8.40. Sla 0.901.00. Wortelen 3.504.50, «Kleepeer* 4.90— 8.00, Winterlouw 5.70—730. Gratiool 4.20560, Gieser Wildeman 6.00—860, William 1260— 22 60. Nouveau Poiteau 8.0017.60, Soldat 12.30— 22.10, Beurr^ Clairgeau 14.002130, Wijnpeer 9.0013.20, Kleermakers 5.0010.40, Cornice 24.00 —35.00. Die Schöpfung Door de R. K. Zangvereeni ging Arti et Religione zijn voor de a^s. uitvoe ring van Haydn’s Schöpfung de volgende solis ten geëngageerd: mevr. Helène LudolfGeisen, sopraan; de heer Marcus Plooyer, tenor; de heer Hendrik Halsman, St. Elisabethvereeniging in den loop dezer week was het bestuur der St. Elisabethvereeni ging in jaarvergadering bijeen. De collecte de zer dagen gehouden heeft 193.62 opgebracht. De gewüde spr. verheugde er zich zeer over, dat hü voor deze vereeniging van onderwüzers boven het Y het woora mocht voeren, daar hij voor de R. K. onderwüzers. waarmede hü lang in contact is geweest, een warm respect, eer bied en hoogachting heeft. Hun werk wordt toch allerminst naar waarde geschat. De onderwü zer op school toch heeft een dagtaak, en dat wordt maar al te veel vergeten. Een onderwü zer moet iemand zün met levensidealismehü mag daar niet schuw en schichtig tegenover staan. Idealisme mag echter niet verwara wor den met utopisme. Komende tot zün eigenlüke onderwerp, vroeg spr. of het eigenlüto niet evident is,, dat er gezag op school is. De ouderen onder de onder- wüzers moeten echter niet denken, dat de voor zichtigheid de eerste deugd is; maar laten de jongeren begrüpen, dat de sterkte niet de voor naamste is. Spr. behandelde' daarna de veelvuldige vor men van Oezag; het wezenlüke 1b de verschil lende gezagsvormen is, dat gezag is: invloed op menschen. Als zoodanig is het niet een in vloed van physiek geweld, maar een invloed van vermogen. Men kan iemanVbeïnvloeden door geweld of vrees en ook kan dat soms een gerechte ge- zagsulting zün. maar toch is dat niet primair en komt ook die invloed niet ten goede aan alle gezag. Invloed op het verstand is geen ge- zagsinvloed, tenzü op een nlet-volgroeld ver stand. Als het gezag van invloed is op een redelük wezen, dan blüft er dus over, dat het een in vloed is op zün redelüken wil; en omdat het voorwerp van de wil het goed is, is dus gezag de Invloed op het goede van de redehjke wil van den mensch. ordening, leiding, richting, streving soms. Er is er slechts Een. Die alle x goed. Die alle volmaaktheid is, n.l. God, de Eene. die zünde van en uit zich zelve. Die dus het Gezag is. De schepselen, die een beperkt goel hebben, zün de gezagsdragers. Uitvoerig zette spr. dan uiteen, dat alle gezag van God komt. Aard en omvang van het gezag worden be paald door het bepaalde goed, dat nagestreefd wardt. Het stoffelük goed is het fundament van het burgerlük gezag; het geestelük goed is het leven zelf, maar vooral het leven over dit leven heen: dat fundeert het geestelük gezag der Kerk. Het gezag geeft ordening en leiding tot bereiking van het nagestreefde doel. Tooneel Woensdagavond werd in café Palsina door de R.K. Meisjes Zang- en Tooneel- vereeniglng „Egmond’s Vreugde” een uitvoering gegeven. Een uitgebreid programma werd op kende wüze afgewerkt. Begonnen werd met een drietal leideren ,,de Grootheid des Heeren” van Beethoven; Nacht” van Schubert en „Prins Lente’’’ Hendrika v. Tusschenbroek. De leider de heer R. J. Zoon mag tevreden zün over zün clubje. Daarna werd een komisch zangspel in 3 be drijven ,,De ontevreden waschvrouw” ten ge hoon gebracht. De 10 dames die Jiierin mee speelden kweten zich zonder uitzondering zeer goed van hun taak. Na de pauze werden nog 3 liederen gezongen en een klucht in één bedrüf „Kaviaar" opge voerd. De uitvoering werd besloten met de goed ge zongen feestmarsch Egmond’s Vreugde. De vereeniging verdient voor haar volgende uitvoering as. Zondag zeker een uitverkochte zaal. van de heden aan den Rüksvlschafsiag aange komen stoomtrawlers: Hubertina Johanna 670 manden 4830.Hercules 600 manden 3920. Bruinvisch 115 manden 1780.Elisabeth Pat ty 320 manden 3140.Oostzee 100 manden 1440.—. Kotters: E 436 1520.—, E 541 1141.—, E 167 630,—Loggers: RO I 900.—. Versche ha ring: MA V 610.—, Sch. 95 580.—, KW 96 370.—, KW 141 740—, KW 144 260.—, Sch. 6 710. IJMUIDEN, 15 Nov. 1934 Rüksvischafsla? Tarbot per kg. 0.75 tot 0.68, tong per kg. 123 tot 0.75. middelschot per 50 kg. 23.50, zetsebol per 50 kg. 22.— tot 17.kleine schol per 50 kg. 25.— tot 6.50, sebaf per 50 kg. 9 tot 1.40, rog per 20 stuks 9,—tog 6.—, vleet per stuk 0.75 tot 6.70, pieterman en poon per 50 kg. 6.40 tot 4.50, groote schelvisch per 50 kg. 32.tot 22.50, mid del schelvlsch per 50 kg. 29.— tot 21.kleino middel schelvisch per 50 kg. 23.tot 15. kleine schelvisch per 50 kg. 14.tot 6.ka beljauw per 125 kg. 54.— tot 22.gullen per 50 kg. 14.tot 5.20, leng per stuk 1.70 tot OAO, heilbot per kg. 0.90 tot 0.62, wüting per 50 kg. 3.80 tot 230, koolvlsch per stuk 0.80 tot 0.09. makreel per 50 kg. 10.tot 7.50, versche haring per kist 4.80 tot 2.70. Burgerlüke Stand Ondertrouwd: J. de Graaf en S. W. Verhuülen; J. H. Hoendervoogt en A. H. E. de Best; M J. v. Dük en 8. Bruul; K. v. Wessel en H. Carree; J. C. Brymleur en A. v. d. Belt. Getrouwd tier. Geboren: z van P. WinterSnüdel; z. van E. c. Kindt- Blok; d van A. de Graaf—Nottel- man; 2 z. van L. FaberLugtenburg; d. van A v. OoüeuKries; z. van B. Nüwening Veldman. De Commissaris van Politie te Alkmaar deelt in verband met zün verzoek om opsporing en voorgeleiding van den voortvluchtigen wissel- looper A. G. mede, dat op het vinden van den dader een belooning is gesteld van 10 procent van het op hem te bevinden van het misdrijf afkomstige geld, toe te kennen aan dengene of dengenen, door wie (wier) aanwüzingen aanhouding van den verdachte plaats vindt. r o v 1< 8 o t i k c 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 2