Buitenlandsche Zaken is in veilige haven J 1 I Dreigend conflict 1| Gebruikt in Uw soepen HONIG’s BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent Het roode een heidsfront VLOTTE VERDEDIGING 4 --- - 35«n55 TWEEDE KAMER Minister de Graeff Te veel ijver TOEWIJZING KALVEREN Vaagheid? „Schokkende strafprocedure^* Beduidende beperking voor 1935 Midden-Europeesche tijd Baldwin’s uitlating ONGEVALLENVERZEKERING Geen verhooging van de premie? Deviezensmokkelaar* veroordeeld Noodlanding van een reclame-vliegtuig Nieuwe tijdregeling aanvaard Bestuurder ongedeerd, doch de monteur licht gewond Er zyn verblijdende teekenen, waaruit van Belgische zijde geneigdheid bleek tot toe nadering te komen Aangekondigde maatregel van bestuur thans verschenen PENSIOENSBIJDRAGEN VOOR ZEE- EN LANDMACHT Belgische kwestie Opvatting der Oranjeboeken J Surcéance van betaling WOENSDAG 21 NOVEMBER 1934 cent* A Ultimatum gesteld 0 tëij de behandeling van VERKOUDHEID gebruik* men Ml P. 8. 1 A. C. Dreesmann. Pastoor Alfrink verrich tte de absoute aan de. groeve. De begrafenis van den heer I in, bij plaatsing Den Haag, 20 November 1934 wilde Hoe 1 J. R. H. van Schalk is beoordeeld. verklaar- en j r die bij plaatsing In Nederland aan wal. soldij per dag genieten van 85 cent of Behalve een man met een goed hart toonde de Minister zich ook thans weder een uitne mend en aangenaam spreker, die consciëntieus de hem toevertrouwde belangen behartigt. mondelinge tenwlssellpg ding was der Kamer-fractle kundlg-Oereformeerde Da, gevoerd hebben, is door 1 hoofdelijke stemming goedgekeurd. zijn d* Sedertdien Is komen vast te staan, dat de cal culaties der R.V.B. nog Iets te pessimistisch zijn geweest, zoodat thans zeer ernstig overwogen wordt, daar andere besparingen nog mogelijk zjjn. de verhooging in het geheel niet te laten doorgaan. Voorts verneemt het blad, dat de verlaging van de premie voor de ziekteverse!*- r 1 n g tot waarschijnlijk 2 pCt. (thane 2,3 pOtJ, reeds 1 Januari as. zal ingaan. De klacht, dat hjj niet voldoende zou zijn doordrongen van den ernst der Belgische kwes tie, heeft de Minister afgewezen. Zelden, zoo formuleerde hU het. is'een minder gefundeerde en onbillijker grief tegen mij geuit. Intusschen verheugt het den bewindsman, dat nog altijd in de Kamer het ernstige verlangen leeft, om tot een oplossing té komen van de reeds jaren lang tusschen België en Nederland hangende kwesties. Eer tweetal inwoners van Utrecht reisden den laatsten tijd herhaaldelijk naar Duitschland om reglstermarker. te Incasseeren en de winst van het koersverschil bij hun terugkomst ep te strijken. In totaal hebben ze 2800 mark aan reischèques opgenomen en uitgevoerd. Het vonnis van de rechtbank te Kleef luidde voor leder twee maanden gevangenisstraf en een geldboete van 6000 rljkstnark. En dat er geen Oranjeboeken meer verschij nen, zooals vroeger, had dezelfde oorzaak. Met alle respect voor den arbeid, dien de samen stellers daar vroeger aan hebben besteed, kon de Minister in die Oranjeboeken niet veel meer zien' dan een verdienstelijke compilatie van grootemjeels reeds lang bekend nieuws. Zoodra er echter reëele stof te verwerken is, kan de Kamer weder op een Oranjeboek rekenen. De begrooting van Buitenlandsche Zaken, waarover heden nog de liberalen Dr. IJiere- ma en Mr. Boon, de sociaal-democraat Kupers, de vrljzinnig-democraat Mr. Joe- kes, de communist Wijnkoop en de Staat- Zandt het woord [e Kamer zonder Afgekondlgd is de algemeene maatregel van bestuur tot wijziging en aanvulling van de Pen sioenwetten voor de zee- en landmacht, waartilj art. 15a van de Pensioenwet voor de zeemacht aldus is gewijzigd, dat van de militairen, die zouden behooren tot de bij algemeenen maat regel van bestuur zijn betrokken categorieën een jaarlijksche bijdrage voor hun pensioen ge vorderd zou wonden van 4J4 pCt. van de inkom sten en baten, w-arop zl) op 1 Januari van het jaar, waarover de bijdrage vpz^huldigd is, aan spraak hebben of zouden hi in Nederland aan wal. Tot die houding heeft de Regeering be sloten, omdat naar hare meening Nederland als Volkenbondslld behoorde te twijfelen aan Ruslands bereidheid tot het oprecht na komen van zijn verplichtingen en ep dien grond in het belang van den Volkenbond» zelf geen andere houding mogelijk was. De heer Aalberse kon dan ook terecht het tegen hem gerichte verwijt van vaagheid af wijzen. En vaststaat ongetwijfeld, dat, wanneer de katholieke party een dergelijk middel noodig had, om hare eenheid te bewaren, zij reeds lang zou zijn uiteengevallen en haar positie in land en parlement op verre na niet zou zijn, wat zl) is. Dat hij de Kamercommissie van Buitenland sche Zaken pas twee malen tot een bespreking had doen bijeenroepen, lag louter aan de om standigheid, dat er werkelijk hoegenaamd niets was mee te deelen. Overigens stelde de Minister zich, wat het nut van den Volkenbond betreft, wederom de vraag, hoe de wereld er uit zou zien, als dit instituut eens niet bestond. Laten wij meer ondergeschikte punten ter zijde. dan dient van Minister De Graeff s ant woord slechts nog vermeld, dat de bekende uit lating van den Engelschen Minister Baldwin in Nederland terecht met de noodige nuchterheid Meer bezuiniging op zijn Departement is volgens den Minister een absolute onmoge lijkheid. In drie jaar tjjds te al 15 pet. bezuinigd. En daarvoor zjjn o. a. 9 van de 26 gezantschappen afgeschaft. Ging men hier verder, dan sou men den Nederland- schen naam in den vreemde geen goed doen. Want in een toevallige ontmoeting met onzen gezant te Londen heeft de heer Bal dwin verklaard, dat hjj met die uitlating alleen bedoeld heeft te doen uitkomen, dat bjj de huidige ontwikkeling van de aviatiek het gevaar van een luchtaanval niet alleen als dreigend mag worden beschouwd, ais de vjjandeljjke vliegtuigen reeds aan de Engel- sche grenzen zichtbaar worden, zooals in den laakten oorlog verschillende malen het ge val geweest is, maar dat dit gevaar er reeds is en men dus op zjjn hoede zjjn moet, ook al zjjn die vliegtuigen pas boven den Rjjn gesignaleerd. Op de derde plaats en dit is het be langrijkst in het ontwerp is thans de mo gelijkheid geschapen van een dwangac coord, hetwelk de Nederiandsche wet tot nogtoe alleen, kent in het faillissement, ter wijl sedert köYt ook in de wet op de verga dering van houders van schuldbrieven aan toonder een analoge materie geregeld is. Lof over het vruchtbaar gemeen overleg die lof kwam thans van den sociaal-democraat ir. VAN DER WAfflDEN was er ook bjj Minister De Wilde’s ontwerp, om in ons land VOOR HET GEHEELE JAAR den Midden- Europeeschen tijd in te voeren. Er was eenlge oppositie van ds KERSTEN, die maar aan den goeden ouden vaderlandschen tijd wilde vast houden, hoewel die tijd dit vergeet deze opper vlakkig oordeelende afgevaardigde ook zijn eigenaardigheden heeft. Ijveren voor eigen taal voortreffelijk werk, woorden, hoe beter Maar er zijn ook hier grenzen, bijv, wat de eigennamen betreft. In „Het Volk’’ vonden wij in een bericht uit Limburg den Vlcaris-generaal van het bisdom Roermond als „Mgr. Boudewljn" vermeld. Te veel Ijver! De hoogeerwaarde Vicaris is een voortreffe lijk Nederlander, al* is zijn naam Bauduin. Op de tweede plaats heeft de ontwikkeling, waarbij de surséance van betaling steeds meer ingang vindt ook Voor boedels, waarbij slechts gedeeltelijke voldoening der crediteuren ver wacht mag worden, een aant&J regelen nood zakelijk gemaakt ter betere beveiliging van de belangen van den boedel en ter betere afbake ning van de wederztfdsche aanspraken. Dinsdagmorgen te ongeveer half elf heeft een vliegtuig, gemerkt PHAJI een noodlanding moeten maken op een stuk bouwland achter de R.K. Jongensschool te Grootebroek. Het vliegtuig dat een reclametocht boven Noord-Hdlland maakte, kwam bij de landing in een sloot terecht, waardoor de propeller van het toestel brak. Hoewel de piloot ér zonder letsel af kwam, bleek zijn passagier het minder goed te maken. Hij werd binnen gedragen in de wo ning van den heer G. Polman, waar onmiddel lijke geneeskunllge hulp aanwezig was. Het schijnt dat de man inwendige kneuzingen en een bloeduitstorting heeft opgeloopen. De oplossing voor deze moeilijkheid is nu in overeenstemming met het advies der Staats commissie-Limburg hierin gezocht, dat voortaan de rechter terstond na de indiening van het request de surséance voorloopig ver leent, zoodat b. v. onmlddellljk de toestand in treedt, waarbij de debiteur niets meer kan uit richten zonder de medewerking van de bewind voerders. Volgens de „Telegraaf" zal zeer waarschijn lijk de aangekondigde verhooging van de pre mie voor de ongevallenverzekering met 10 pro cent niet doorgaan. Dit voor het bedrijfsleven in dezen tijd uiter aard welkome besluit is een gevolg van nadere berekeningen. Aanvankelijk achtte het bestuur der rljksverzekeringsbank een verhooging met 25 pCt. van de premie noodzakelijk tegenover het de laatste jaren door allerlei oorzaken ver oorzaakte verlies. Die verhooging zou aanvan kelijk 1 Januari 1935 ingaan, is naderhand uit gesteld tot 1 Juli 1935, en onlangs, op grond van nieuwe berekeningen op 10 pCt. bepaald. Dat de Regeering niet genoeg zorgen wijdt aan de bescherming van Nederlanders in Duitschland, heeft de Minister weerlegd met te verwijzen naar een van dankbaarheid en hulde overvloeienden brief van den (Nederland- schen) juridischen raadsman van den sociaal democraat Spansier. Tegen de met onze rechts opvattingen strijdende vonnissen op zichzelf vorderd van de zee- van hen: De samenwerkende besturen hebben in den loop dezer week met hunne leden te Leiderdorp en Edam voor deze laatsten zou de nieuwe regeling eveneens gelden vergaderd. In al deze vergaderingen kwam sterk tot uiting, dat 'men niet langer wilde berusten. Het voorstel der besturen om aan de directie een ultimatum te sturen, werd dan ook in alle vergaderingen met algemeene stemmen aanvaard. eind gemaakt aan den onbevredigenden toe stand, die thans bestaat tusschen het tijd stip, waarop de debiteur zijn request om sur séance indient, en het moment, waarop over dat request de crediteuren geraadpleegd wor den. In die periode is de debiteur niet voldoende in zijn bewegingsvrijheid beperkt en hij kan zelfs misbruik maken van het instituut, door de indiening van een surséance-request enkel te doen dienen, om zijn faillissement of lederen anderen vorm van executie gedurende langen tijd ónmogelijk te maken. den tusschen daarom van de partijen voor de en andere partijen. „Onder deze omstandigheden.” zoo schrij ven Vandervelde en Adler namens haar aan de communistische Internationale, „heeft de aanbeveling, in de resolutie van 18 en 19 Maart vervat, haar bestaansgrond verloren, en blijft ieder onzer aangesloten organisaties te dezer zake vrij, in volledige zelfstandigheid te handelen.” Deze „oplossing” heeft het uiteenvallen der socialistische Internationale voorkomen. Alle vertegenwoordigers in de executieve zijn het met den brief, die aan Moscou’s onderhandelaars gezonden is, eens. al heb ben de Fransche. Spaansche, Itaüaansche, Poolsche. Russische en Zwitsersche sociaal democraten nog een tweeden brief opge steld. waarin zij herhalen, dat zij voor standers blijven van onderhandelingen tus schen de beide Internationales omtrent ’n gemeenschappelijke actie over geheel de lijn. Die actie zal dan onder meer gevoerd moeten worden ..voor de verdediging der democratische vrijheden in de landen, waar deze bestaan, en voor den revolutionnairen strijd in de landen, waar het fascisme heerscht.” Ook de Nederiandsche S. D. A. P. legt er zich dus bij neer, dat haar partij genooten in het buitenland hand in hand gaan met de felste vijanden van de hier te lande ge lukkig nog hooggehouden moreele en rechtsbegrippen. Zij laat rustig toe, dat een deel van de Internationale samenspant met desperado’s als die nog onlangs in Spanje zich schuldig maakten aan al de gruweldaden, welke in Rusland al vijftien jaren aan de orde zijn van den dag. Zij zal daarom ten deele verantwoordelijk zijn voor wat in de andere landen dit eenheids front nog aan troebelen en schanddaden za) uitbroeden. Ir. Albarda heeft in de Tweede Kamer niet kunnen deelnemen aan de replieken over het regeeringsbeleid. omdat hij in ’t buitenland vertoefde. Nader gepreciseerd zal dit wel beteekenen. dat hij te Parijs zat, op de bijeenkomst, waar de executieve der S. A. I. bovenvermeld besluit nam. En het is wel hoogst toevallig, dat zijn plaatsver vanger in den tweeden termijn van het Kamerdebat, de heer Vliegen, zich over dr. Colljn’s twijfel aan den ernst van een so- ciaal-democratisch „ja” of „neen” kwaad moest maken juist in de week, waarin te Parijs door den vertegenwoordiger der S. D. A. P. besloten werd, zich in andere lan den neer te leggen bij een politiek, welke hij in Nederland afwijst. Ook door van een vriend iets toe te laten, wat men zelf niet doen wil, kan men zich verdacht makèn! welke eenlgszins vaag is. of waar- --1 wordt m waarin de onderscheidene streo- “sn vinden, maar welke niet uitmunten in het con- van de te volgen gedrags- ook uit in het slot van de rede, welke de heer Aalberse in den eersten itermjjn van het debat uitsprak, maar nog meer in het slot Van zijn repliek." Zonder hoofdelijke stemming heeft de Kamer zich vervolgens vereenlgd met de wijziging van de Faillissementswet, welke eenlge nieuwe re gelingen In het leven roept Voor de surséance van betaling. Op de eerste plaats wordt een De nieuwe tijd zal. xoo de minister DE WILDE, voor zoover het aan hem ligt want er is óók nog een Eerste Kamer zóó spoe dig worden ingevoerd dat de zomer- dienstregelingen van spoorweg luchtverkeer nog er op kunnen wor den ingericht. Laat In den middag Is de Kamer nog aan Economische «aken begonnen. Daarover spra ken reeds de Vrljz.-democraat SCHTLTHUI8, uit wiens woord weer heimwee sprak naar den tijd van den vrijhandel, de Christelljk-Hlstori- sche afgevaardigde BAKKER, die van meer ordening In den landbouw niet afkeerig bleek, en de Katholieken VAN DER PUTT en VAN VOORST TOT VOORST Het behoeft geen be toog. dat de beide laatsten gepleit hebben voor meer beschermng van dhs bedrijfsleven. Baron Van Voorst tot Voorst heeft op dit punt al ja renlang ver gaande eischen voor den landbouw. En de heer Van de Putt, die tevens voor orde- I nlng In de industrie opkwam en de verbindend- 1 verklaring van ondememersovereenkomsten Het dwangaccoord bij surséance wordt in menig geval ook in het belang van de crediteu ren geacht, zoodat een minderheid onder hen deze oplossing niet moet kunnen tegenhouden. En ten slotte vloeit het dwangaccoord ook eigenlijk logisch voort uit de karakterverande ring, welke de surséance van betaling door de wet van 16 Mei 1925 ondergaan heeft. Se dertdien immérs is de mogelijkheid van sursé ance van betaling niet langer meer beperkt tot diegenen, die m tijdelijke betalingsmoei lijkheden verkeeren, maar Is zij meer het karak ter van een verzacht faillissement gaan aannemen. En dan komt aan dengene, die sur séance van betaling verkreeg, ook redelijkerwij ze het recht toe. dat de gefailleerde altijd ge had heeft. Over dit ontwerp heeft alleen de voorzitter van de Vaste Commissie voor Privaat- en Straf recht. mr. GOSELING even het woord ge voerd. Hjj prees de groote vruchtbaarheid van het schriftelijk overleg met den Minister, wees er op. dat in normale tijden een voorstel als dit ook tot een uitgebreide Art. 10 der Militaire Weduwenwet werd aldus gewijzigd, dat van de, eveneens bjj algemeenen maatregel van bestuur aan te wijzen catego rieën. 5 'A pCt. pensloens-bijdrage geheven zou worden van de inkomsten en baten, waarop zij op 1 Januari van het Jaar, waarover de bij drage verschuldigd Is. aanspraak hebben. Ook deze bestuursmaatregel is thans afgekon dlgd en bepaalt, dat de pensioensbijdrage van SA pCt., bedoeld In art 10 der Militaire We duwenwet, van 1 Januari 1934. verhaald wordt op de vrijwillig dienende militairen van de zee- en landmacht, met uitzondering van de hierboven onder a tot en met e genoemden. Daaraan is nog toegevoegd een categorie, op wie. krachtens het bepaalde bij art. 68 der Militaire Weduwenwet 1922 de statuten der voormalige Weduwen- en Weezenkas voor de officieren van de landmacht of het Reglement voor het voormalig Weduwen- en Weezenfonds der militaire officieren bij de zeemacht van kracht zijn gebleven. Dit besluit Is 18 dezer In werking getreden. Bij de Tweede Kamer was Ingekomen een schrijven van den directeur van het postkan toor te _’s Gravenhage. houdende mededeeling dat op vordering van den Officier van Justitie te s Gravenhage d.d. 1 November 1934 door de politie in beslag is genomen een aan de Kamer gerichte drukwerkzendlng uit Paramaribo. In houdende een of meer exemplaren van de bro chure van Sarucco, getiteld .Een schokkende strafprocedure”. Dit schrijven is voor kennisgeving aangeno men. slechts als een voorloopig middel aanvaarden wil. zeide aan Invoerrechten in vele gevallen de voorkeur v» geven boven contingenteering en drong er ook op aan. dat by de bevordering van den export niet op den voorgrond zullen wor den gesteld producten, waarop voortdurend ver lies wordt geleden. ’Hoewel zeer betreurend, dat deze subsidies moeten blijven Ingetrokken, maar de noodza kelijkheid daarvan inziende er zijn nog wel pljnlijker bezuinigingen doorgezet verwierp de Kamer beide moties. En Minister de Graeff maakte nu natuurlijk bij zijn collega van de schatkist heelemftal geen kans meer. Reeds sedert gerulmen tijd wordt er door de drie textlelarbeldersbonden „St. Lambertus”, „Unltas’' en „De EendYacnt” een actie gevoerd voor het personeel van de fabriek Leiderdorp van de N. V. Vereenigde Touwfabrieken. De V. T. had vier fabrieken, nJ. te Edam, Vlaardingen, Maassluis en Leiderdorp. De fabrieken te Edam en Vlaardingen door brand grootendeels vernield, zoodat productie op Maassluis en Leiderdorp is samen getrokken. Een jarenlange grief van het personeel te Leiderdorp was. dat het minder verdiende dan het personeel der andere drie fabrieken. Het basisloon te Leiderdorp was lager, terwijl daar naast aan een bestaande loonregeling de hand niet werd gehouden. De loonen der arbeiders in verschillende afdeelingen liepen belangrijk uiteen, terwijl hetzelfde werk werd verricht. De ontevredenheid hierover werd grooter, toen in verbalid met den brand in de fabriek te Edam, enkele maanden geleden, een déél der arbeiders te Leiderdorp werd te werk gesteld en de arbeiders te Leiderdorp van de Edammers persoonlijk vernamen, dat zij voor dezelfde werkzaamheden belangrijk minder betaald wer den. De directie verklaarde zich op een der con ferenties met de besturen bereid, een nieuwe loonregeling te ontwerpen, waarbij de premies of toeslagen, welke een deel der arbeiders ge nieten en die varieeren van 75 ct. tot f 2. zouden vervallen. Deze toeslagen zouden echter in de nieuw* uurloonen verwerkt worden. Voor de spinnerij en weverij-arbeiders zou een gewijzigde tarief regeling gemaakt worden, waardoor 15 pet. bo ven het basisloon verdiend kon worden. Het bleek echter al spoedig, dat bij de nieuw ontworpen regeling met de voornaamste grieven van het personeel geen rekening was gehouden. Een verhooging van het basisloon was nletfopï* genomen. Weliswaar zou dat deel van het per soneel, hetwelk geen premie of toeslag had ont vangen, eenlgszins in loon vooruitgaan, doch het meqsendeel bleef hetzelfde loon behouden. In enkele gevallen zat er zelfs een kleine ver laging in. De ongelijke betaling, waarop hierboven ge wezen werd, bleef bestaan. In hoofdzaak gevolg van het handhaven van een indeeling in loon- klassen, -aangeduid met A B C en D. Op de laatste conferentie bleek het niet mo- gelyk overeenstemming te bereiken, hoewel door de besturen nadrukkel;jk werd gezegd, dat zij niet het onderste-uit de kan verlangden. Eenlge verhooging van het basisloon. hetwelk voor Edam hooger is en waarvan het maximum reeds op 21-Jarigen leeftijd bereikt werd te Leider dorp pas op 24-Jarlgen leeftijd werd echter noodig geoordeeld. Bovendien moest aan de on gelijkheid in loonen een einde komen en de bovengenoemde loonklassen vervallen, men tot overeenstemming geraken. De houding van de directie, vertegenwoordigd door een der directeuren, maakte dit onmogelijk. gedach- aanlei- zou hebben ge geven en legde vast, dat In het dwangac coord bij surséance weder een van die exeehsen wordt afge sneden, welke uit het individualistisch karakter van ons cl- vielrecht voortvloeien Het Is goed, dat het Individu maar niet ten allen tijde zijn wil kan doorzetten, ook al schaadt het daar mede de belangen van dikwijls vele anderen. Minister VAN 8CHAIK was het daarmede vol komen eens. Op mr. Goseling’s vraag, hoe het nu met de hypotheekrente, met de vervroegde opzegbaarheid van hypotheken en het uitstel van hypothecaire executies staat, kon hjj nog geen antwoord geven. Hij beloofde niet ingebre- ke te zullen blijven, om ook hier een oplossing te vinden. Minister DE GRAEFF heeft haar In voor treffelijk vlotten trant verdedigd. Alleen slipte hij bij zijn dupliek even, toen de sociaal democraat Kuilers een tweetal moties Indiende, om de Regeering overweging te verzoeken van het herstel van de subsidies aan de organisa ties van Nederlanders In Duitschland en van den post voor Nederiandsche cursussen in het zelfde land. De Minister had reeds toegezegd, dat hij die zaak, al zag hl] er niet veel heil in. nog wel eens met een goed woordje zou voor leggen aan zijn ambtgenoot van Financiën. Hij had dus deze moties overbodig kunnen ver klaren. Maar hij vestigde blijkbaar we kon den den Minister niet goed verstaan den Indruk, dat aanvaarding van die moties hem tegenover Minister Oud sterker zou doen staan. Het gevolg was. dat hjj vastliep, toen uit de Kamer btj monde van Mr. JOEKES verzet te gen de moties rees. De heer Vliegen beriep zich toen op den Minister. Het baatte echter niet. een soldij per dag genieten van 85 cent of minder; b. die. als zijnde In opleiding voor eenlge militaire functie, zakgeld genieten: c. die behooren tot de Koninklijke marine reserve of tot het reserve-personeel van de landmacht; d die behooren tot den vrijwllllgen land storm; e. die vrijwillig de verplichtingen van een gewoon dienstplichtige op zich hebben ge nomen. Van overbodige geheimzinnigheid Is hij af keerig en hij vroeg zichzelf tegenover de klach ten over te geringe mededeelzaamheid zelfs af. of hij niet soms de gebruikelijke grenzen der diplomatieke gereserveerdheid wel eens over schreed. In den bovenbedoelden algemeenen maat regel van bestuur zijn de betrokken caetgorieën met name genoemd. Wij stippen er het volgende uit aan: De pensloens-bijdrage van 4% pCt. wordt ge- van de vrijwillig dienende militairen en landmacht, met uitzondering In een nabetrachting op het politieke debat in de Tweede Kamer besprak de „Standaard” ook de verhouding tusschen het Kabinet en de R K. Kamerfractie. En dit gaf haar de volgende regelen in de pen: De Nederiandsche veehqpderijcentrale deelt ter voorkoming van misverstand mede, dat de definitieve toewijzing van kalveren nimmer lager zal kunnen zijn dan de voorloopige toe wijzing. met dien verstande, dat deze defini tieve toewijzing ten aanzien van de veehouders, wien voor 1934 twee of meer vaarskalveren en ongeregistreerde stierkalveren werden toege wezen, gootendeels hooger zal zjjn dan de voor loopige toewijzing. Ten aanzien van de houders, wien voor 1934 geen of een kalf werd toegewezen, terwijl is vastgesteld, dat hun bij deze voorloopige toe wijzing direct een kalf kan worden toegewezen, zal het definitief toe te wijzen aantal kalveren in het algemeen gelijk zijn aan het aantal dat voorloopig werd toegewezen. Hierbij dient echter In aanmerking genomen te worden, dat voor geheel Nederland de defi nitieve toewijzing 1935 ten opzichte van de toe wijzing 1934 een beduidende beperking zal In houden. Tevens dient wel in acht genomen te worden, dat het verleenen van deze voorloopige toewij zing uit den aard Jder zaak niet inhoudt dat kalveren, die het betreffende gewicht, te weten 60 K G. voor stierkalveren en 100 K.G. voor vaarskalveren, hebben bereikt in afwachting van de definitieve toewijzing zonder identiteits bewijs, aangehouden zouden morgen worden. De Katholieke Staatspartij zou dus bewust, zjj 't dan noodgedwongen immers ter wille harer eenheid de vaagheid betrachten; en mr. Aalberse zou aan het slot zijner redevoe ringen bij het algemeen debat over de Rijks- begrooting hetzelfde hebben gedaan. Naar beide kanten is het verwijt ongegrond en onverdiend. Sinds een lange reeks van Jaren weet men aan hare programs, wat men aan de katholieke Staatspartij heeft. En wanneer men spreekt over het slot der redevoeringen van prof. Aalberse. dan mag men niet vergeten, dat daaraan beide malen, speciaal In eersten termijn, het een en ander voorafgegaan, waarin van de desiderata allerminst een geheim werd gemaakt, en op voor eenieder verstaan bare en zelfs concrete wijze was uiteengezet, hoe men van katholieke zijde thans het be leid wenscht te zien gevoerd. en taalgebruik is minder uitheemsche Onderhandeld wordt er op het oogenblik niet. Maar in rust verkee- Yen doet deze aangelegenheid even min. Er zijn den laatsten tijd ver schillende verblijdende teekenen geweest, waaruit van Belgische zijde geneigdheid bleek, om. zoo eenigs- zins mogelijk, tot toenadering te komen. En de Minister heeft niet nagelaten, op die teekenen te rea- geeren door te besteqader plaatse te, doen weten, dat ook onzerzijds niets anders gewenscht wordt. kan niet veel anders gedaan worden dan po gingen te ondernemen tot gratleverleeAfrig. Over de houding, aangenomen tegenover Ruslands toetreden tot den Volkenbond, heeft Minister de Graeff nog eens een naderen uitleg gegeven. „De Roomsch-Katholleken streven steeds hoeveel verschil van meening zich ook moge openbaren, ■'naar het handhaven van de een heid. Om deze te bewaren of te verkrijgen, komen zjj er meermalen toe een positie In te nemen, t-- aan althans uitdrukking gegeven f or mules, - mingen zich kunnen dientengevolge creet aangeven lijn. Dit kwam •w-k e vraag van het eenheidsfront tus- I J schen socialistische en communlsti- sche Internationale is thans beslist In den zin. dien de artikelen van ir. Albar da in de Arbeiderspers al deden vermoeden. De socialistische internationale, die, in Maart 1933 had uitgemaakt, dat het sme- van dit eenheidsfront een zaak was de beide Internationales en het afzonderlijk onderhandelen „nationale” sociaal-democratlsche ontraden had, is thans gezwicht eigengereidheid van de Fransche ^Doozerv 4

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 7