I PALMOLIVE ...de zeep der Jeugd Gebruik uitsluitend Palmolive, de zeep die wereld-beroemd* heid geniet om haar verzach tenden invloed op de huid. (2 stuks voor 25 ct.) 13 e. Economische Zaken besproken Conflict vermeden Wagon ontspoord aan Smokkelen van wapens I De moord te Koog de Zaan ^EMANYLL I 1 j I VELE VRAAGSTUKKEN DONDERDAG 22 NOVEMBER 1934 TWEÈDE kamer Het vertrek van de prinses Werkverdeeling ambtenaren Stand van tuinders en boeren gedrukt Normale verkeer snel hersteld Nu de nieuwe tyd komt Arbeiderswoningbouw I Binnenvaartrecht Prof. Dr. W. de Sitter overleden SPIRITUALIËN GESMOKKELD eeuwen missie in Vier onze Oost Vreeselijke dood Ernstige aanrijding te Halfweg V1SSCHERIJ-CONTRACTEN Besprekingen te Umuiden Verdachten in arrest en Het executie-recht weer vrij MOLEN VERLOREN De list gelukt? Examen apothekers-assistent De postvluchten MM Personeel aanvaardt de voorstellen r t l Clearingbesprekingen met Duitschland Ernstige stagnatie in den treinen loop te Amsterdam De moordenaar tot zes jaar ge vangenisstraf veroordeeld Ook in alle andere vleeschwaren levert KRAFT steeds het fijnste Buitenlandsche deelnemers aangekomen Verregaande concessies van de N.V. Textielfabriek H. van Puyenbroek te Goirle BESTRIJDING JEUGD WERKLOOSHEID VRAAGT DE PUZZLE! HOOFDPRIJS ƒ250.— Logger te Umuiden in beslag genomen HET INTERNATIONAAL IJSFEEST IN DE HOOFDSTAD Nog geen overeenstemming in het kabinet In het algemeen kan de Kamer rich vereenigen met de door den minister aangekon- digde opportunistische handelspolitiek Sterrenkundige van internationale bekendheid Rijks voor schotten aan particu liere bouwers als tweede hypotheek Spelende kinderen vonden een doos met 38 revolvers in een sloot langs den weg Jacht op fotografen die vanaf een motorboot een foto maakten Ordening Het jubileumfonds in een perma nent fonds omgezet Bevordering van industrie X n DEN HAAG, 21 November 1934. en rechercheurs l I G. W. Kampschöer 1 het Q Woensdag hebben twee Jongens in de Nude by Wagenlngen in een droge sloot langs den straatweg naar Rhenen een margarlnedoos gevonden, waarin zich vier doezen met re volvers bevonden, drie met tien en een met acht stuks, totaal 38. Het waren revolvers van Belgisch fabrikaat, systeem Browning. By de afvaart van Prinses Juliana uit Rot terdam heeft zich Dinsdagavond een ongewoon Incident voorgedaan. Woensdagmiddag heeft de marechaussée met 'n politiehond den omtrek van de vindplaats af gezocht; er is echter niets meer gevonden. Er was verboden op het terrein van de Bata- vleriyn aan de Jobskade te fotogn paar fotografen hadden daarom een gehuurd, met welk bootje zy in de t „Batavier II” op de loer zijn gaan Aan „Ons Noorden” ontleenden we een be richt omtrent een controverse tusachen minis ter Van Schalk en minister Oud omtrent een door den minister van Justitie toegezegd, maar nog steeds niet ingediend wetsontwerp ten op zichte van maatregelen Inzake het executlerecht. UTRECHT. Geslaagd mej. A. M. L. Vsncken te Utrecht. By Kon. besluit is het volgende bepaald: „Voor zoover de benoodlgdc gelden bij de wet beschikbaar zijn gesteld, kunnen onze Ministers van Sociale Zaken en van Financiën volgens door hen te stellen regelen en onder door hen te stellen voorwaarden aan de gemeenten rente dragende voorschotten verstrekken, ten einde de gemeenten in staat te stellen aan particuliere bouwers, ten behoeve van den bouw van arbei derswoningen van passenden huurprijs, geldlee- nlngen te verstrekken onder verband van tweede hypotheek." Hedenmorgen deed de Haariemsehe Recht bank uitspraak en veroordeelde den verdachte wegens doodslag tot een gevangenisstraf voer den HJd van see jaar met aftrek van voorarrest tot en met C December. De rechtbank achtte moord niet bewezen en nam zoowel den ernst van het misdrijf als den persoon van verdachte en de omstandigheden, waaronder» het misdrijf gepleegd is, in aanmerking en legd rdnareen soo’n lichte straf op. t?Moeten burgers maar in handen vallen >eculanten en speciaal voor dat hte N.V.’zt een tafeltje en begon fluisterend een gesprek. Tenslotte werd de conversatie voortgezet met briefjes. Het etnde was dat een der mannen naar de telefoon ging. Eindhoven opbelde en vroeg een taxi te willen zenden naar het Lex- kesveer, omdat zijn auto stuk zou zijn. <Dlt bleek later onwaar, aan den auto haperde niets). zijn weder te sprake ge- user Kampschöer als de heeren Van den Heuvel. Van Houten en Emeenk hebben hiervoor het pleit gevoerd. A i Woensdagmorgen ongeveer 10.40 uur is ten gevolge van een ontsporing op het OosteliJk eiland van het Statlonsemplacement van het Centraal Station, een vrij ernstige vertraging ontstaan In de aankomst en vertrek van treinen uit en voor de richting Amersfoort en Utrecht. Het bestuur der Reedersvereenlging te IJmui- den heeft besprekingen gehouden met de hoofd bestuurders der diverse organisaties bij het Vie- scherijbedrijf betrokken. Naar wy vernemen, wenscht de Reedersver eenlging een loonsverlaging over het geheele bedrijf. Zoo wenscht zy voor de opvarenden het pröcentengeld te berekenen nadat van de be somming de losloonen en de gages zijn afge trokken. Voor de vischlossers en viachpakkers wenscht zij de Iconen verlaagd te zien met reep, f 1 en f 130, terwijl zy voor de kustbooten een nieuwe loonregeling wenscht. Voor de wollen weefsels wordt loonsver laging niet toegepast. Voor de overige artikelen blijft de ver laging beperkt tot vijf pCt. met dien ver stande dat behoudens een enkele (persoon lijke) uitzondering de minimum-loonen en de sociale bepalingen, vervat in de loon regeling van Juni 1932 van de Ned. RK. Vereenlglng van Werkgevers in de Textiel nijverheid, voorlooplg tot 1 Januari 1935 van kracht blijven en waarschijnlijk gecon tinueerd zullen worden. In de Dinsdagavond gehouden personeelsver gaderingen heeft het hoofdbestuur van „St. Lambertus" verdedigd met deze zeer verregaan de concessies genoegen te nemen en het gestelde ultimatum in te trekken. De vergaderingen gin gen hiermede accoord, zoadat het dreigend con flict door onderlinge besprekingen is opgelost. Er werd nu gewacht tot het sluitingsuur, waar na de drie mannen het café verlieten en In hun auto's gingen zitten. Enkele uren later, een tijd na middernacht, kwam er een auto met de let ter N aan het Lexkesveer, welke door de mare chaussée werd aangehouden. Deze au|o zou dus de wapenen bevatten. Er zaten wel "tier man nen In, ook uit Eindhoven, zooals later bleek, echter geen wapens. De marechaussee nam alle zeven mannen voorlooplg in arrest. Het bleek, dat de Dultscher de koopsom reeds voldaan had nog vóór dat naar Eindhoven werd getelefo neerd. Dit geld ontving hij terug. Moeten dan maar, zoo vroeg de burge meester van Monster, de onafhankelijke boeren en tuinders in steeds grooter aan tal van hun ouden famlliegrond gestooten worden, omdat de last niet meer voor hen te dragen j»?—Moeten dan al die gronden van nfjv van grol doel epi De liberaal VAN KEMPEN mijmerde op zijn beurt over de handelspolitiek op een wijze, die In de practyk vrijwel neerkomt op vervulling van de desiderata van tal van beschermings- gezinden, al weet dan een rechtgeaard vrijhan- delaar zoo n betoog altijd In te kieeden In dier voege, dat het lijkt, alsof hjj nog altijd op een geheel ander standpunt staat. Een ander vraagstuk op het gebied van Eco nomische Zaken is dat van de ordening. P. O. GROENEN. Secretaris. T nelijk gewacht had. Het drietal zette zich aan In den ouderdom van 82 jaar Is Woensdag nacht te zijnen huize te Lelden overleden prof, dr. W. te Sitter, hoogleeraar in de astronomie aan de Leidsche univers!telt. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de vier smokkelaars, die niet, zooals verwacht werd, uit de Betuwe maar over Wagenlngen het Lexkes veer bereikten, de zaak niet geheel hebben ver trouwd en de wapens nabij Wagenlngen in de diepe sloot, volgegroeid met ruigte en gras heb ben verstopt, voor zich naar de afgesproken plaats te begeven. In een der volgende nachten hebben zij ze weer gehaald, waarbij één doos is achtergebleven. ster, de wereldkampioene Sonja Henle. Zij was vergezeld van haar ouders. Ter verwelkoming waren op het station aan wezig de voorzitter van den KJfBR.* de heer van Baer, mr. Blerenbroodspot en de hser Van Olst van de directie van de Sportfondzen- kunstijsbaan, mr. Blalsse, voorzitter van de Sportfondsen Ijsclub en de bekende Nederland- sche schaatsenrijders de heeren Dijkstra en Ben Blalsse en voorts nog de heer Kalser, trai ner voor het kunstrjjden op de Sportfondsen kunstijsbaan. Na een kort begroetingswoord begaf het ge zelschap zich In auto’s naar hotel de 1 Europe waar de buitenlandsche gasten logeeren. Daar overigens niets verdachts kon ontdekt worden en de aangehoudenen van niets wisten, werden zij Zondag weder losgelaten. Een der vier bleek nog een vonnis te zijne laste te heb ben. Aangezien hij hooger beroep had aange- teekend, kon hij ook hierom niet worden vast gehouden. De voorschotten worden slechts verstrekt voor woningen, waarvaji de Inhoud niet meer be draagt dan: a. voor eengezlnshulzen 260 M3.; b. voor perceelen, waarin niet meer dan twee woningen boven elkaar zijn gelegen, gemiddeld 225 M3, per woning; c. voor perceelen, waarin meer dan twee woningen boven elkander zyn gelegen, gemiddeld 200 M3, fier woning. Voor wlnkelwonlngen wordt in het algemeen alleen dan voorschot verleend, wanneer zjj deel uitmaken van een woningcomplex. Voorschotten worden slechts verleend onder voorwaarde, dat de te bouwen woningen voor geen hoogeren prijs zullen worden verhuurd dan een bjj de toezegging van het voorschot overeen te komen bedrag. Het overeengekomen huur bedrag zal In bepaalde gevallen met toestem ming van B. en W. kunnen worden verhoogd. Het bedrag der hpothecalre geldljenlng zal niet meer bedragen dan 30 pct. van de geschatte verkoopwaarde van het voltooide gebouw (de waarde van den grond, zoo deze eigendom Is, Inbegrepen), met dien verstande, dat zij geza menlijk met de op andere wijze verkregen eerste hypotheek niet meer zal bedragen dan 90 pet. van de bovenbedoelde waarde. Het bedrag der hypothecaire geldleenlng zal voorts niet meer mogen bedragen dan 700 per woning bij bouw op erfpachtsgrond en ƒ900 per woning b(j bouw op eigen grond. De tweede hypotheek wordt verleend voor een tijdvak van ten hoogste 10 jaar en tegen een rente, welke voor de eerste maal is vastgesteld op 4 pet. Ieder jaar moet ten minste worden afgelost 2 pct. van de oorspronkelijke hoofdsom van de eerste hypotheek; op de tweede hypotheek behoeft geen aflossing plaats te vinden. Bij verkoop van het onderpand moet In het algemeen de tweed hypotheek in eens worden algemeen de tweede hypotheek in een worden Voor de Haariemsehe rechtbank stond den 13den November de 32-jarige G. J. K. uit Am sterdam terecht, die In den middag van 21 8sfg tember JJ. op het Blulspad te Koog aan den Zaan de 23-jarige mej. D. uit Amsterdam, met wie hy verloofd was geweest, In koelen bloede en met voorbedachten rade doodstak. Uit de overduidelijke verklaringen der getuigen was de schuld van den verdachte onweerlegbaar komen vast te staan. De officier van - Justitie zei. dat hij er per soonlijk van overtuigd was, dat verdachte geen „slecht Individu” was, maar meende toch dat het voor de algemeene preventie noodzakeljjk was. dat er een zware straf werd opgelegd. De elsch was tign jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Een belangrijke vraag is natuur lijk die van de te volgen handels politiek. De Minister heeft op dit ge bied een opportunistische handel wijze aangekondigd, welke nu eens vrijheid laat en dan weer op afweer en bescherming zich richt, terwijl evenzeer de vraag, of ter bereiking van dit laatste doel contingenteering moet worden toegepast dan wel een tariefsverhooging aangewezen is, geval voor geval zal worden be zien. Het Nationaal Verbond van Gemeente-amb- tenaren heeft een adres- gericht aan alle ge meentebesturen, waarin gevraagd wordt, maat regelen te willen treffen tot bestrijding van de jeugdwerkloosheid, speciaal onder de personen, die krachtens hun opleiding onder normale omstandigheden in aanmerking zouden komen vóór het bekleeden van ambteljjke functies. Niettegenstaande verschillende pogingen door het gemeentebestuur van Nleuwveen, om mid delen te vinden tot restauratie van den bekenden Nleuwveenschen molen, kon men met den eige naar niet tot overeenstemming komen, zoodat binnen enkele dagen tot slooplng aal worden overgegaan. Dese ruim honderdjarige molen is in den verren omtrek bekend als een der beste specimina van typisch Hollandschen molenböuw. De heer VAN* DEN HEUVEL bepleitte, dat de Regeering tegen de op dit gebied in de maatschappij aanwezige tendenzen althans niet zou ingaan met haar maatregelen. En dat doet zij naar zijn Inzicht, wanneer zij b.v. de vast stelling van den omvang der productie van bloembollen zelf decreteert instede van deze regelingen aan het georganiseerde bedrijf over te laten. De heer van Kempen toonde zich al weder niet erg liberaal althans in de prac tyk toen hij zich met de coördinatie in het economisch leven accoord verklaarde, Indien daaronder verstaan wordt de bevordering van de natuurlijke vormen van samenwerking, zoo- als die in de vrije maatschappij ontstaan. WH gelooven niet, dat b.v. de Katholieken op dit I gebied meer of iets anders vooorstaanl Het is I de vraag maar, hoe men die bevordering aan pakt Ook de vaste lasten komen. Zoowel de n< De „Havik” la op de thuisreis to Singa pore geland. BV het rangeeren van een trein geraakte een der rijtuigen uit de rails. Hierdoor werd een der afgaande sporen op het Oostelljk emplacement versperd, zoodat geen treinen konden vertrekken Het ontspoorde rijtuig werd losgekoppeld, waar na het grootste trelngedeelte kon wegrijden en men aan het werk ging om den wagen op te ruimen. Zoowel aankomst als vertrek onder vonden groote vertraging. Tusachen elf en twaalf uur liet men de mees te treinen uit Oosteiyke richting aan het Mul- derpoortstatlon stoppen. Doorgaande reizigers konden per tram of taxi het Centraal Station bereiken. Inmiddels zag men kans den sneltrein naar het Noorden van 11.07 uur op tijd te doen ver trekken. De personentrein in de richting Amersfoort van 1034 uur verliet echter pas om 1132 uur het station. Tegen ruim half twaalf was het verkeer reeds zoodanig geregeld, dat het ver trek van treinen weer op tyd kon geschieden. Prof. W de Sitter werd op 6 Mei 1872 te Sneek geboren. Na het gymnasium te Arnhem bezocht te hebben, studeerde hjj te Groningen in de sterrenkunde. Op 21 September 1891 werd hy aan de Gronfngsche Unlverslteit ingeschre ven als student in de wis- en natuurkunde, waarin hij in 1901 promoveerde tot doctor. Van 1897 tot 1899 werkte dr. de Sitter als volontair aan de sterrenwacht te Kaapstad. Van 1900—1908 als assistent van het sterrenkundig laboratorium te Groningen. In 1908 werd hü benoemd tot hoogleeraar in de astronomie aan de Leidsche Unlverslteit. welk ambt hjj op 21 October aanvaardde met het uitspreken van een rede over „De nieuwe methoden in de mechanica der hemellichamen”. In 1919 volgde hy prof. Sander Bakhuyzen als directeur der Leidsche sterrenwacht op Prof de Sitter was van 1925 tot 1928 voorzitter der Internationale Astronomische Unie. Sinds 1912 was hy lid van de Koninkiyke Academie van Wetenschappen te Amsterdam. Hy was curator van het Konlnkiyk Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. In den loop der jaren waren dezen eminenten geleerde tal van hooge onderscheidingen ten deel gevallen. Talryke publicaties in de vak tijdschriften, waaronder ook buitenlandsche en vele wetenschappelyke werken van zyn hand zyn verschenen. Door eenlge sprekers wy noemen den Christeiyk-Histqr(=ehen afgevaardigde Dr. Lo- vink. den vryzinnlg-democraat Ebels en den liberaal van Rappard is ook gesproken over de werkverdeeling en de salarieerlng van de hoogste ambtenaren van het Departement, nu er elndeiyk een Dlrecteur-Generaal van den Landbouw benoemd is. Morgen zal Minister Steenberghe op al deze vragen uitvoerig ingaan. Hy beperkte zich he den tot de beknopte beantwoording van eenige individueele opmerkingen, welke van te onder geschikten aard zyn dan‘dat we er hier op in behoeven te gaan. Van de sprekers van dezen middag moeten wy nog noemen den Commu nist Wynkoop, den Sneevliet en Ir. van Dis. Aan de beantwoording extravaganties dezer afgevaardigden Minister wel niet veel tyd besteden. revolutionnalr-soclalist den Staatkundig-Gereformeerde van de zal de In aansluiting met de besprekingen, de vorige week met den ryksbemlddelaar te Den Haag gehouden, had het hoofdbestuur van den RK. Textlelarbeidersbond „St. Lambertus", op Maandag 19 November te Goirle nogmaals een langdurig onderhoud met de directie van bo vengenoemde ondernemingen. Deze conferentie had alsnog het volgende resultaat: Naar wy vernemen betreft het hier geen meenlngsverschfl tusschen de ministers v. Schalk en Oud. nrnar kan de stand van zaken aldus worden gekenschetst, dat in den boeeem van het kabinet tot dusver over de door minister Van Schalk Ingediende voorstellen ter beperking van het executlerecht nog geen overeenstemming kon worden verkregen. Hedenmorgen negen uur reed de ongeveer vyftig-Jarlge molenaar Saas. wonende te Zwa nenburg op zyn rywiel de Haarlemmermeer- straat te Halfweg uit. Hy stad den Ryksstraat- weg over, lette vermoedelyk te veel op ’n pas serenden auto en bemerkte daardoor niet, dat uit de richting Haarlem ’n tramtrein naderde. De bestuurder van de tram kon niet vlug genoeg meer remmen, waardoor de molenaar werd ge grepen en vyftlen meter meegesleurd. Hy geraakte aan den vooAant van den mo torwagen onder de tram en werd achter het tweede stel wielen van dezen wagon dood van daan gehaald. De politie stelt een ondersoek in. En niet minder Is van katholieke zyde weder op bevordering van industrie aangedrongen. Dr. DROE8EN pleitte voor hulp by de oprich ting van eenlge aardappelvlokkenfabrieken, die een veevoeder kunnen produceeren, welks voe- derwaarde 3H maal zoo groot is als de granen, die Nederland nog altyd Importeert. Dit 1« volgens den katholieken landbouwkundige de logische consequentie van Dr. Ooiyn’s uitgangs punt. dat. hoe meer ons volk verarmt, de ryk- dommen van eigen bodem des te meer moeten worden uitgebuit. Zyn fractiegenoot HENRI HERMANS bracht nog een* ter sprake den tragen gang van zaken by de behandeling van het verzoek van het Economisch Technologisch Instituut in Limburg om handelspolitieken In den nacht van Woensdag op Donderdag la de logger KW 39 van de reedery .JLennemer- land” by de aankomst In de Viaschershaven te Umuiden door belastingambtenaren in beslag genomen, wegens het smokkelen van spiritua liën. De logger had vyftig flesschen cognac, eau de cologne enz., afkomstig uit Boulogne (FJ aan boord. Dit is de tweede logger van de ree dery „Kennemerlsmd" die aan de ketting wordt gelegd. Naar ons ter oore komt, zouden de Neder- landsch-Duitsche besprekingen inzake een clea- rlngsovereenkomst morgen te 's-Gravenhage aanvangen. Enkele leden der Duitsche delegatie zyn reeds in Den Haag aangekomen, ten einde enkele niet- officleele voorbesprekingen te voeren. Ingediend is een wetsontwerp tot nieuwe Wet telijke regeling van het binnenvaartrecht. In de Memorie van Toelichting wyst de Mi nister van Justitie er op. dat de wetteiyke be palingen. welke het recht van de binnenvaart regelen, reeds sedert lang niet meer aan re- deiyke elschen beantwoorden. Een algemeene regeling van het vérvoer zou strikt genomen eerst volkomen zyn, wanneer daarin ook hef transport ter zee zou zyn be grepen, het spoorweg- en het luchtverkeer. Hiervoor is echter geen aanleiding. Zondert men het vervoer ter zee, per spoorweg en door de lucht uit, dan vormt het overbhjvende ver voer te land en over binnenwateren niet zoo zeer een eenheid, dat daarvoor één transportwet de meest aangewezen regeling is. De nieuwe wetteiyke regeling is te beperken tot de binnenvaart. Dit beteekent niet, dat de wenscheiykheid wordt ontkend, ook het vervoer te land, anders dan per spoorweg, te zyner tyd opnieuw te regelen. Het ontwerp geeft niet, zooals aanvankeiyk In de bedoeling lag, een doorloopende verwij zing naar het zeerecht, maar een afgerond ge heel, waarin de voor de binnenvaart bruikbare bepalingen van het zeerecht voor zooveel noo- dig speciaal met het oog op de binnenvaart zyn geredigeerd en waarin van verwyzmgen nauweiyks sprake is. Zoo Is een zelfstandige regeling uit één stuk verkregen. In het wetsontwerp is ultdrukkeiyk bepaald, dat de binnenschepen. In het Nederlandsche scheepsregister thulsbehoorende, daarin moeten worden te boek gesteld. Een strafbepaling waar borgt dit gebod. Het beginsel Is gehandhaafd, dat de vervoer der voor het behoud der door hem ten ver voer aangenomen goederen verantwoordelyk Is. aan darden toegebracht. Verder wordt in beginsel de eigenaar gebon den door de rechtshandelingen van den schip per en aansprakeiyk gesteld voor de schade door de schuld van schipper of schepelingen In kringen van scheepshypotheekhouders Is twyfel gerezen omtrent de vraag, of de voort- bewegingswerktulgen, met name de motor van het schip, onder het scheepstoebehooren zyn be grepen. dan wel deel uitmaken van het scb.lp. De minister acht het In het belang van het scheepskredlet, dat aan allen twyfel een eind wordt geinaakt door te bepalen, dat de voort- beweglngswerktulgen deel uitmaken van schip. Het plotselinge helle licht van het Blitzlicht heeft, naar de „N. Rott. Crt.” bericht( op den wai nogal wat consternatie verwekt. Aangezien de fotografen hadden gewerkt met een uan de achterzyde afgeschermde lamp, had men aan vankeiyk geen vermoeden, dat de foto aan boord van het motorbootje was gemaakt en men verdacht er daarom eerst een van de zich op de kade bevindende personen van. Oogenbllkkeiyk werd door Inspecteurs, agenten een uitgebeeld onderzoek Ingesteld, maar weldra kwam uit, dat de foto van een motorbootje af was gemaakt. De polltie III is daarop het motor bootje achterna gezonden en weldra had deze den vluchteling Ingehaald. Het bootje werd naar het bureau van de rivierpolitie aan de Park haven gebracht, waar de fotografen van boerd werden gehaald. Aanvankeiyk weigerden dezen te zegge*, waar zy hun platen hadden verstopt, waarna fwerd gezegd, dat zy dan den nacht maar In het polltie-bureau moesten doorbren gen. Toen hebben zy eieren voor hun geld ge kozen en verteld waar de bewuste platen waren. Deze zyn toen aan boord van het motorbootje te voorschyn gebracht en in beslag genomen, waarna de fotografen konden vertrekken. De heeren Van den Heuvel en Bakker heb ben aan de Kamer medegedeeld, dat zy hun voorstel van wet tot intrekking van de wet In zake den zomertyd teruggenomen hebben. zfeerrn Een motorbootje Sgurt van de liggen. Toen de „Batavier" een eindje uit den wal was. is dit bootje tuschen ka en schip gevaren, dus gaan liggen aan de zyde. waar de Prinses stond. Met z.g.n. Blitzlicht hebben de fotografen toen een foto gemaakt, waarna het bootje er zoo snel mogeiyk vandoor ging. steun bij de stichting van een eigen soda- industrie, welke zou kunnen leveren tegen pryzen, 30 50 pCt. lager dan de buttenland- sche. maar welke zonder anti-dumpingsmaat- regelen van de Regeering onmiddeliyk bloot zal staan aan de aanvallen van het machtige internationaal soda-concem. Hetzelfde geldt voor de eveneens zeer levensvatbare alumlnium- industrie. En ook de fabricage van gas- en dien er slechts eenige hulp van de Overheid tegen de buitenlandsche bestryding van het waterbuizen zou zeker rendabeler worden, in- Röhrenverband verkregen werd. De buitenlandsche deelnemers aan het In ternationaal ysfeest, dat Zaterdag en Zondag as. op de Sportfondsenkunstysbaan te Am sterdam gehouden wordt, zyn Woensdagavond aan het Centraal-Statlon aangekomen. Om 21 uur 35 arriveerden de Oostenryksche deelnemers, t.w. Greta Laine, Hertha Dexsel. Blanca Schenck, Ida Pttpez en de heeren Karl 1 Zwack en Felix Kasper zy werden vergezeld door den heer cn mevr. Fellner, den voorzitter van den Oostenrykschen Schaatsenrijders Bond “Sr>yn echtgenoote. Met den Paryschen trein arriveerde onge veer een kwartier later de bekende kunstryd- Deze vondst houdt klaarbiykelyk verband met het volgende: De vorige week kreeg de marechaussée te Ulft de mededeellng, dat een Duitsche wapenhande laar In den nacht van Zaterdag op Zondag een party wapenen zou ontvangen van een bende smokkelaars uit Eindhoven. De transactie zou geschieden aan het Lexkesveer te Wagenlngen. Onmiddeliyk had de kapitein der marechaussée te Arnhem alle noodlge maatregelen genomen om de party wapens te onderscheppen en de smokkelaars te arresteeren.4 Zaterdag tusschen zes etïrzeven uur kwam de Dultscher aan het Lexkesveer aan. Zeer be langstellend Informeerde hy AMar het veer, of den geheelen nacht kon wo^R overgezet, enz. Een uur later kwamen twee mannen binnen, gekomen met een auto, op wie de Dultscher ken- Talrtjk zyn de vraagstukken, welke by de voortzetting der Algemeene Beschouwingen over de begroeting van Economische Zaken „ajQPde orde gekomen zyn. Men heeft zich de eerste maal, dat Minister Steenberghe voor de taak staat, de begroeting van dit departement te moeten verdedigen, in het algemeen zeer welwillend over het optreden van dezen nieu wen minister uitgelaten. En ook naklanken van de reeds zoo vaak geuite waardeering voor de prestaties van zyn ambtsvoorganger ont braken niet. In het algemeen heeft men zich mat dat atandpunt wel kunnen vereenigen. al vinden mannen als de katholieke afgevaardigde HER MANS en de antl-revolutlonnalr Van den Heu vel, dat men met verhooglng van tarieven wel wat royaler zyn kan, omdat dit systeem In sommige gevallen beter werkt dan contingen teering en bovendien de schatkist dan nog voordeelen plukt. Dat er ook heden stemmen zyn opgegaan voor autarkie of althans een po litiek, die daarmede vrijwel overeenkomt, be hoeft geen betoog, als we slechts de na men noemen van den plattelander Vervoom en den afgevaardigde van Nationaal Her stel Mr. Westerman. De Katholieke afge vaardigde KAMP- SCHöER, burgemees ter van Monster en derhalve met hart en ziel aan den tuinbouw verknocht, kan ech ter die ook gisteren reeds door zyn frac tiegenoot van Voorst »t Voorst geprezen autarkie slechts in het geval van den uitersten nood aanvaarden. Hij ziet daarvan alleen komen, dat de boeren- en tuindersstand op belangrijk lager, Ja, armoedig peil zal worden neer gedrukt. En hy ia dan ook met kracht op gekomen voor het sooveel mogeiyk hand haven van de exportmogelijkheden van on zen intensieven tuinbouw, waarin nu een maal geweldige kapitalen gestoken zijn. Het comité in Nederland voor het Mlssie- Jubileumfonds brengt langs dezen weg. harte- iyk dank aan allen, die door hun bydragen groot of klein, aan de vorming van het Missle- Jublleumfonds hebben bygedragen. Niet minder gaat een groote erkentelijkheid uit naar de be trokken katholieke dagbladen, aan wier opwek king en medewerking zeker voor een groot deel het succes van de inzameling kan worden toegeschreven. Succes heeft althans deze inzameling ge had, vooral indien men de tydsomstandig- heden in aanmerking neemt Met de nage komen giften toch bedraagt de zuivere op brengst van het Mlssle-Jubiieumfonds byna 17300. Met hetgeen in Indië is bijeenge bracht, ia thans een bedrag bereikt van ƒ27300. Daar door den economlschen toestand de Missie In N.-O.-Indlë veel meer dan vroeger op eigen krachten zal zyn aangewezen, zoo Is het de wensch der Indische Kerkvoogden, dat het Missie-Jubileumfonds in een permanent fonds wordt omgezet, hetgeen dan door geregelde by dragen kan worden in stand gehouden en uit gebreid. Met het Ingezamelde bedrag van ƒ27300 Is een goede grondslag gevormd voor dat fonds, hetgeen na eenlge jaren door giften en ge regelde periodieke bydragen aangevuld, voor de Missie In N.-Q.-Indië een krachtige finan- cleele steun zal kunnen wezen. De gelegenheid blyft dus ook voor de katholieken van Neder land bestaan om door hun giften en gaven dit fonds te doen toenemen en steeds kunnen daar voor gelden worden afgedragen aan het Cen traal Katholiek Koloniaal Bureau, Laan Copes van Cattenburch 76, Den Haag. (Giro 17606 ten name van P. G. Groenen, Den Haag). By den dank van het Comité in Nederland moet ook die gevoegd worden van het Indisch Comité voor het Mlsale-Jublleumfonds. Uit- drukkeiyk is my door dat Comité opgedragen dien dank over te brengen aan allen in Ne derland, die aan het fonds hebben bygedragen. God schenke hun allen daarvoor zyn ryksten zegen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 21