.Uiterst merkwaardige basiliek De Amsterdam elders en Bari, de stad van Sint Nicolaas mimuilmmminiminui. Sinterklaasviering te fA Sint Nicolaas in de vliegmachine DOEL VAN TALRIJKE PEL GRIMSTOCHTEN „AFGODISCHE ABUYZEN ENDE STOUTIGHEDEN’ I De basiliek van den H. Nicolaas te Bari in Apulië strooi- St. Nicolaas-avond van Jan Steen ff Een met zilver belegd interieur te van - Nutteloos verzet van de predikanten Iedere verandering is nog geen verbetering In de grijze oudheid een Mangrijk stapelplaats voor den handel op de Levant Reeds in de dertiende eeuw werd het feest in de hoofdstad met grooten luister gevierd portret van St. Nicolaas, dat te Bari wordt bewaard Beeld van St. Nicolaas, zooals hel te Bari in de processie wordt rondgedragen Waar het gebeente van den Bisschop rustte Spelletjes op avond I’S „Hef heuglijk avondje is gekomen*’ haar be- L dat en IIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlIlllllUllinillllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Sinterklaas moect er niet aan denken, want anders werd het hem bang te moede Alhoewel hy zich met alle kracht tegen dergeiyke som bere gedachten trachtte te verzetten, lukte hem dit toch niet heeletnaal en zoodoende waa er een schaduwwolkje over zyn vrooiykheld van andere jaren. Ze stegen weer op en vervolgden hun tocht over de daken. Doch Sint Nicolaas was niet meer In zoo'n goede stemming als een uur te voren. Zoo’n machine bracht je wel vlugger van het eene huls naar het andere, doch het vervoer bracht veel meer gevaren met zieh mede dan vroeger. gedeell en er hokje. leest niet missen. Maar de predikanten hielden vol en in 1838 verboden de burgemeesters het vieren van t feest Dit werd op 1 December van de pui van 7 stadhuis afgekondlgd, nadat eerst de klok *n tijdlang geluid had en 7 volk op den Dam kwam samengestroomd. Er ontstond ’n luid gemor en de bode, die de keur had voor gelezen, werd uitgejouwd. Er mocht geen Bin- terklaaakoek of ander lekken meer gebakken en nog veel minder verkocht worden. Ook- niet over de straat' gedragen of op andere wijze ver- Want „de Jonghe jeught moest opgroeien in de waerheyt ende godtsaellgheyt”! Maar de Amsterdammers stoorden zich er niet aan, de bakkers bakten en de grooten en kleinen koch ten en aten hun klaasmannekes. sllkkerde- mikaKes en wat er nog meer tot de lekkernijen van dien tijd behoorde; ze maakten pret en vierden feest, alsof er geen dominees en burge meesters bestonden. De Blnterklaasmarkt was drukker dan ooit, 7 Volgend jaar werd de keur weer voorgelezen en schout en schepenen verbo den 7 oprichten van kramen, 7 staan van kruiwa gens, 7 verkoopen van lekkers en van poppen en andere presenten. De bewoners van de kui sen op den Dam, in de Nes en in andere stra ten mochten hun stoepen en hun pothuizen niet verhuren op straffe van 25 boete; alle in beslag genomen koopwaar zou aan de wees huizen worden geschonken. *t Heeft niet gehol pen. In 1661 traden burgemeesters strenger op. Ze lieten door de „rakkers” (politiemannen) van den Schout, de kramen, die opgericht waren, omsmijten. 7 Volk maakte toen zoo'n spektakel, dat de regeerlng zelf den schrik kreeg voor haai hardhandig optreden, en toen 7 volgend jaar depredikanten weer aan stadhuis kwamen, gwen de burgemeesters hun beleefd te kennen dat ze de oplossing van de Sinterklaaskwestie maar aan hen moesten overlaten. En Amster dam vierde z'n dierbaar feest weer als vanouds. Toch werd de viering nog wel eens weer ver boden: in 1672 wegens de „becotnmeriycke tij den”; in 1674 omdat de Zondag niet mocht wor den ontheiligd en in 1660 omdat Sinterklaas op 'n biddag viel. Maar door alle tijden heen is t Sinterklaasfeest 7 volksfeest gebleven Sinterklaasjes hem in z’n jeugd hadden ge- Ook de predikanten zijn van meening veran derd. Heeft niet de GeneMet den lof van den Bint en van zijn feest gezongen en heeft ook Da. Haasbroek hem niet verheerlijkt en gezegd, dat het genot, dat de met klatergoud bedekte schonken, allee overtrof, wat hem op tateren leeftijd ooit bij feesten of maaltijden mocht zijn te genieten gegeven? En «de kent niet de prachtige beschrijving van dg verguldparty by bakker De Oroot uit de familie Kegge van Hil debrand? Wat 7 vergulden van de Sinterklaas koeken betreft, op hygiënische gronden is 7 Die antennes, zuchtte Sinterklaas, zij zul len mijn lieven schimmel nog eens een ongeluk doen krijgen. Zwarte Piet, die juist de koptelefoon op had, om naar de weerberichten van de radiostations te luisteren, hoorde slechte half wat Sinter- klaas zei. Hij zette de koptelefoon af en vroeg: Wat zei u. Sinterklaas? Sinterklaas herhaalde zijn verzuchting. Tja, aei Zwarte Piet, u hebt gelijk, maar Piet wees tegelijk naar de koptelefoon. Nou ja, zei Sinterklaas, iets hebben we wel van de nieuwigheden geprofiteerd. Hoe lui den de weerberichten. Piet? Over het algemeéh gunstig, Sinterklaas. In het Noorden een beetje sneeuw op komst, maar nergens storm in aantocht. Dm doet me plezier. Piet. Evenals alle menschen, vier ik graag m’n verjaardag met mooi weer. Een beetje vorst kan geen kwaad, wanneer het maar niet zoo vies regent hier en daar. Apropos Piet, heb jij een poosje geleden geen aanbiedingen gekregen voor een nieuw ver voermiddel? Kom, hoe heet dat vliegdlng ook al weer van die Amerikaansche maatschap^ bedoelt de aeroplane? Juist, de vliegmachine. Wat denk je er van. Plet, zullen we ons zoo’n ding aanschaffen? De zwarte oogen van Plet glinsterden. Geen kwaad idee. Sinterklaas. DM is waar en daarom zullen we d'r maar een nemen. Het spijt me wel, dat we den schim mel thuis zullen moeten laten, maar tja, ik mag toch ook niet rjskeeren, dat hjj eed ongeluk krijgt. Stuur miar even 'n telegram, Piet, en schrijf, dat we de machine ulterlljk over twee dagen in ons bezit moeten hebben. Plet deed aldiM en de Amerikaansche maat schappij zorgde, dat de vliegmachine op den bepaalden tijd op haar plaats van bestemming was gearriveerd. Het besturen van het lucht vervoermiddel was heel eenvoudig en nadat Piet er een half dagje mee in de buurt van 7 oude kasteel had rondgevlogen, kende hij alle kneep jes van het bestuurdervak. Hij was heel blij, toen hjj dit aan Sinterklaas kon vertellen en deze was tevens zeer verheugd. Die Plet, zei hjj glimlachend, dat is toch een wondermensch. Als ik jou niet had. Plet, wM zou ik dan met dat stalen ding moeten asm vangen. Aldus ving Sinterklaas dit jaar, in plaats van met de boot, zijn reis aan per vliegmachine en toen hij zoo hoog in de wolken op de aarde neerzag, moest hij toch bekennen dat het uit zicht heel mooi was. Met plezier keek Sinter klaas naar de handelingen van Zwarte Piet, die met hetzelfde gemak stuurde als een volleerd vliegenier. Doe het maar kalmpjes aan, Plet!, rtepf Sinterklaas dooreg ^roeper. later nagelaten, maar wM maakten die dag broers en vrijsters en schepen met hun gouden versiersels toch 'n prachtig effect! WM 'n ver rukking als 's morgens 6 December de kinderen naar hun stoeltjes snelden, die ze, van hun naam voorzien vóór ze naar bed gingen, tegen den wand hadden gezet, met hun schoen er onder, gevuld met «mt hooi voor 7 paard van St. Nicolaas. En als dan 7 hooi blijkbaar door 7 paard was opgegeten, maar de schoen gevuld was met pepernoten, en de stoel belast en be hangen met heerlijkheden, die de brave man voor hen uit Spanje had meegebracht! En wat *n zaligheid, 's avonds tevoren, als in schemerdonker ’n geheimzinnige hand door de half geopende deur werd gestoken en peper noten en suikererwten door de kamer vlogen, of 'n barsche stem vroeg of er ook stoute kin deren waren? Want Sinterklaas, zoet-heiilg man. «rerd ook wel eens als boeman gebruikt. De paedagogen zeggen, dat t heel verkeerd is om kinderen bang te maken en er zijn er ook. die beweren, dat die sprookjes, die met 7 vie ren van 7 feest in verband staan, schade toe brengen aan den zin voor waarheid, die we de jeugd vóór alles moeten bijbrengen. Maar wie onzer kan met de hand op 1 hart verklaren, dat ooit z'n waarheidsliefde geschaad of z'n vertrouwen op vader en moeder verzwakt is. als hjj bemerkt, dat al 7 heerlijks en moois, dat hem geschonken was, niet door Sinterklaas, maar door z’n goeie ouders zelf was geschon ken? Zjjn we niet allen dankbaar voor «rat we in onzen kindertijd hebben te genieten gekre gen door een tijdlang te leven in het heerlijk rijk der fantasie? En de kinderen zjjn zoo ge lukkig terwijl ze zingen: „Sinterklaasje, bonne- bonnebonne, gooi wM in de leege tonne, gooi wat in m’n laarsje, dank je, Sinterklaasje!" of: „Sinterklaas kapoentje, gooi wM in m'n schoen tje.” Of: „Daar ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan!” Of: „Sinterklaas, goed hei lig man, trek je beste tabberd an (ook wel *ns stappers) gaat er mee naar Amsterdam,” enz. En zoo vele andere liederen. Want dichters en schilders hebben zich altijd aangetrokken gevoeld door de poëzie, die Sinterklaas door alle tijden heeft omgeven en zal blijven omgeven. Door een groot dagblad werd eens gevraagd aan een groot aantal schrijvers, paedagogen of andere personen, die verondersteld konden wor den over de kwestie te kunnen oordeelen, hoe «e dachten over de vraag et het 8L Nlcolaas- feeet eek veer onzen rijd geschikt waa Bijna algemeen werd die vraag, zonder eenig voorbehoud, bevestigend beantwoord Men zou dit echt Hollandsche kinderfeest niet kunnen en willen mimen! Behouden in Spanje teruggekeeW, klopte Sin terklaas zijn trouwen schimmel op dep blanken nek en zei: Jongen, er is veel veranderd in de wereld, maar iedere verandering is helaas nog geen verbetering. rvint Nicolaas” klinkt veel deftiger maar „Sln- terklaas” is veel echter, familiaarder en O hartelijker. Sinterklaas, d. i. Sint Heer Kiess, is van alle heiligen sinds eeuwen her de meest geziene, de meest geliefde in ons land, vooral ook in Amsterdam. De Oude Kerk was gewijd aan den braven Sint. De aanzienlijke Kooplui, de wevers, de kleermakers, hadden hem tot patroon. Op Sinterklaasfeest hielden «e 71 feestmaal ter eere van hun beschermheilige. De schout kreeg "n reuzentaart, en de pastoor, die bet altaar in hun kapel in de Oude Kerk be diende, ontving in de 15e eeuw en ook nog la ter, Ti groote pastei, die 14 stuivers kostte, h heele som voor dien tijd Reeds in de 13de eeuw werd 7 8t. Nicolaasfeest binnens- en buitens huis met grooten luister gevierd; ook in de vol gende eeuwen. De schippers hadden Sinterklaas ook tot hun beschermheilige gekozen Oeen mensch zou op den naamdag de kerk verzui men Lang heeft de Oude Kerk *n groot Sint Nicolaasbeeld gehad van klinkklaar zilver. Het is indertijd tot noodmunt versmolten tn be nauwdheid en gebrek. Er hangt nog een oud en mooi schilderij van Sinterklaas. De beeldenstorm en ook de overgang van Amsterdam in 1578 hebben de glorie van den beminden SSint niet kunnen doen tanen. Buiten alle geloofskwesties om bleef 7 volk Sinterklaas trouw. De predikan ten deden al hun best 7 vieren van t feest van 6 December tegen te gaan. Te vergeefs! O1 se al beweerden, dat 7 van heel weinig dankbaar heid getuigde voor het feit, verlost te zijn uit „de dutetemteae des Pausdoms" 7 volk liet de dominees preeken en klagen. Heel druk waa 7 vooral op Blnterklaasmarkt voerd, op straffe van verbeurdverklaring en *n boete van 30 stuivers. Ouders waren ver antwoordelijk voor hunne kinderen, meesters en meesteressen zouden aansprakeljjk zijn voor hun dienstboden. op den Dam en den Vijgendam op 5 Decem ber. Elk jaar weer gingen de predikanten naar 7 stadhuis om te klagen bij de burgemeesters en hun te verzoeken „de afgodische abujjzen ende stoutigheden" van 7 volk op Sinterklaas te beletten. De magistraten zelden dat ze 7 ook heel erg vonden en er zeer bedroefd om waren, maar dat «e er niets aan konden doen. De groote en kleine Amsterdammers wilden hun stikte gordijnen aan het oog der stervelingen onttrokken. Het Is alsof tn de stilte dezer kleurige en juweellge onoeraarschheid. in het rhysttech duister dezer gewijde plaats, de „Ottava rima”. van Tasko's strofisch dichtwerk begint te rui- schen, als een stroom van rutechend edelsteen. Denk aan de zwoele verzen, waarin hij in het .Jerusalem Verlost”, van bet gestolen beeld verhaalt. Is in deze vloeiende muziek niet ook weer het groote geruisch der zee; de zee. die ge ook hoort zingen op oen drempel der Bint Nicolaaskerk? Nu vervult zij zelfs deze, stille crypte, en die muziek klinkt als een an der heldendicht over de kruistochten, waar van de tafereelen in Bari's kerken opleven tn broeiende kleurenpracht en goudschemertng. Zoo laat ons nu de zee voor Bari zien, die de galjoenen zag uitvaren tn een pracht en een geestdrift, die den achterblijvende tranen in de oogen perste, toen zoo vele pelgrims van hier naar Palestina togen, toen ook Frederik II. eindeloos geprangd, te Brindisi scheep ging. Voor deze zee herzegt de geschiedenis de glo rieuze namen der helden, verheerlijkt aan dit strand, als tot een beeldrijken zang. Boude - wijn van Henegouwen, Robert van Normandië, Godfried van Bouillon, ‘Bohemond van Ta rente en Tancred en Robert van Vlaanderen, een zang van strijdbaar staal en flonkerend gesteente, in het aangezicht dezer wiegewagende golven, dezer zee als van gesmolten saffier. „Het heerlijk avondje te gekomen".... heet het In eeu van de Bint Nicolaasversjes, dat al heel oud ts, doch ook nu nog overal gezongen wordt. Ja, Sint Nicolaasversjes laten zich niet zoo gauw verdringen en ook dit jaar zullen jul lie er natuurlijk weer verschalende zingen. Vooral op Sint Nlcolaas-avond zelf zullen in menige huiskamer de liederen weerklinken. Ja. zoo'n Sint Nicolaas-avond in de huiskamer te wat gezellig- Moeder heeft natuurlijk gezorgd voor een ketel chocolade en voor lekkers Om het zingen van Sint Nlcolaas-lledjes af te wis selen, worden er natuurlijk ook spelletjes ge daan om den tjjd te vullen En het hoogte punt van den avond is natuurlijk de komst van Sint Nicolaas, in eigen persoon met Pieterbaas. Jullie bent natuurlijk allen in de beste stem ming, vroolljk gemutst en wilt al het mogelijke doen om den avond zoo leuk mogelijk te doen verloopen. Nu. In deze goedgemutste stemming zullen we samen eens een paar aardige spelletjes gaan doen, die niet zoo algemeen bekend zijn. Ken nen jullie dat aardige spelletje: .gedachten lezen”? Niet? Dan zal Ik het jullie eens leeren. Je vraagt iemand een getal in gedachte te nemen, dat hij natuurlijk niet mag zeggen. Hij kan het desnoods op een papiertje zetten, dat hij in zjjn zak steekt. Zeg nu tegen den per soon, die het getal in gedachten heeft geno- llllllllllllllllimiinillllllllNlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillHIIIIWIimiWIMHMMÏiÜH^ Piet draaide zich om en grijnslachte. Zoo'n rakker, dacht Slnterklaar, het vuur van avontuur is bjj hem nog lang niet uitge doofd. Toen ze in de Noordelijke landen kwamen, ging Plet wat lager vliegen en Sinterklaas zocht in de duisternis het was inmiddels den nacht van den vierden December geworden naar de eerste geschikte landingsplaats. Het werk vlotte naar beider zin; zoowel Sin terklaas als Zwarte Plet waren best tevreden. TOt er plotseling iets onaangenaams gebeurde. Toen Zwarte Piet eert breede straat overstak, zei de motor op eens takketakketak en bewaarde vervolgens het zwijgen. Zwarte Piot schrok niet zuinig, doch gelukkig hield hjj zijn tegenwoor digheid van geest en wist door handig ma- noeuvreeren de machine behouden en wel op het dichtstbijzijnde dak te krijgen. Motorpech?, vroeg Sinterklaas en zjjn ge laat versomberde. En hiertoe was alle reden, want wat zouden ze met een kapotte machine moeten aan vangen? Plet was wel een handige jongen, maar of hij een fout in de motorcon- structle zou kunnen ontdekken, stond te bezien. Plet ging echter onmlddellljk met behulp van een sterk zoeklicht aan het werk en liet zjjn oog over een gewirwar van schroefjes, buisjes, en nog vele andere onderdeelen glijden. Het zoeken nam veel tijd in beslag en in middels overlegde Slnterklaar met spijt, dat hef misschien toch beter was geweest, wanneer^M dezen keer nog met zijn schimmel was ggflKi. Daar stonden ze nu al een half uur; hoeveel bezoeken hadden zjj in dien tijd niet kunnen afleggen. En stel je voor, dat Zwarte Plet de machine niet zou kunnen repareeren. Een kwartier duurde het, voordat Piet het euvel .ontdekte. Een schroefje was losgeraakt en na dit te hebben vastgedraaid, begon de mo tor weer.te loopen. >^vver Bari, de stad van St. Nicolaas, von- 1 den wjj in „Op reis” een interessant ar- tikel van de hand van Dr. Felix Rutten. Bari is een dubbelstad. Eerst een nieuw gebouwde, achtlljnlg aangelegde handels- ztad, vol beweging en gedrulsch. met een „piazza dl Roma” en palmen bij aan komst; dan de oude stad naar den zeekant toe. bij de haven, duister en vochtlg-grauw. Benijd om haar voorspoed in het heele land, en be rucht om het rooverachtlge, dat haar Inwoners eenmaal eigen was, schijnt deze volkrijke stad in het Zuiden van Apulië nog altijd een' dubbel leven te leven, dat van moderne handelsplaats en van donker-doorschaduwde, mlddeleeuwsche veste. Door de eerste gaan wij heen, des te vlugger al naar wU al meer van het Itallaan- sche stratenleven elders gezien hebben. Ver wacht niet veel schilderachtigheid in een stads- dat als langs een rooster gebouwd is ■uitziet als een schaakbord, hokje aan un het tweede Bart voelt de vreemde ling verwantschap met Napels. Havenplaats is dit nog altijd, als toen Horatius sprak van het „ptecosum Barium”, .Bart, het vtechrljke. Deze stadswijk tegen het strand gedrongen, is alles wM er overbleef van de oudere stad, voor zoo ver Baracenen en Byzantijnen die niet geheel verwoestten. Ung van ruwe steen. Het is een kruiskerk, driebeuklg, Rotnaansch. met naar iedere zlide daarnaast nog weer nevenbouwsete, die als to rens bedoeld zijn en er nu hopeloos-onaf bjj- sober en somber, alleen maar met en- '_yW'e dubbelramen Zoo Hjkt ze haast een ruïne, T^feer op een vesting dan op een votief-kerk zy werd In de XHde eeuw gebouwd, tn de XHIde voltooid. Oorspronkelijk was zjj de ‘palatljn- sche kapel der vorsten van Bart. Van het bor- des voor haar hoofddeur, vier trappen hoog, zie je niets dan armoedige huizen tegen haar aangeleund op het nauwe plein. Maar dicht daarbij rulscht de zee; en de zee rutecht door haar verleden, want zij dankt aan matrozen haar ontstaan, deze kerk van Sinterklaas. Zeven en veertig zeelui van Bart, verhaalt de legende, besloten hun vaderstad een pand van voorspoed en geluk te bezorgen. Zij gin gen scheep, staken de zee over, landden op de kust van Klein-Azië en begaven zich naar Mlra in Liclë. Daar verrasten zij de monniken, die er waakten over het lijk van den heiligen bis schop. Met het mes tusschen de tanden vielen de grafschenders de vrome broeders aan. Deze hadden aan hun geeselkoord geen genoegzaam wapen en grepen de kandelaars van het altaar om de aanvallers te HJf te trekken. Maar de matrozen wisten wat vechten was. zij kregen de werhand en bemachtigden den gewljden bult. En een gunstige wind blies hun zeilen bol, zoodat zij gelukkig weerkeerden. Zóó land de Bint Nicolaas te Bari. Ze dolven er een crypte om de reliek te bewaren: en dóór vond het gebeente van den Heilige de rust, die het te Mlra niet gegund was. Bart is niet Slecht gevaren met den buit zijner zeeschuimers; den achtsten Mei kan de stad de karavanen niet bevatten van het om liggend land en de boeren uit het gebergte. Is het geen Chineeach-doorelkaargehaspeld kwartier? Aan zijn onordelijkheid herken je het Zuiden. Zooals de lucht der geiten je het Noor delijker Poggla verpest, kan de vlschmarkt Je dit oude Bart wel tot een gruwel maken. Deze volkswijken, Inge wrongen tusschen de belde havenbekkens en 7 Castello, het machtig ver dedigingswerk. dat tegen het gevaar der zee zijde beschutte, doen verschrikkelijk armoedig aan. terwijl de moderne voorstad je wel geloo- ven doet, dat Bari de rijkste stad is van Zuid- Itallë. Welk een donker verleden ligt er opge stapeld In die enge straatjes en donkere hoeken, In die nauwe stegen der havenwijk; een laat ste rest van de grijze vestingstad der middel eeuwen, waar de menschen tierderu zonder lucht en licht, in sombere opeenhoopïng. om veilig te zijn binnen de sterke muren, die hun schatten beschutten, maar hun tevens den adem ontnamen. Zoo ligt er dit sombere document van het verleden nu nóg. met zijn antieke kerken als met gewichtige zegels beslagen. Bari bezat van ouds het niet benijdbaar voorrecht, door alle partijen gezocht te zijn. Want de welvaart stroomde er gelijktijdig van twee zijden binnen: langs den weg der zee. de oudste der handels- straten, vanwaar ook de Baracenen en Byzan tijnen waren gekomen, die het ongeluk over Bart brachten; langs de wegen land-inwaarte daagden andere benjjders en vijanden, waar het koren gedijde, wijnstok en olijf Beide we gen werden haar noodlottig, zoowel die van het bonte Oosten kwam, als die leidde naar het gouden Rome. Onder de Halve Maan Werd Bart een stapel plaats voor den handel op de Levant. Dan kaapten haar de Normandiërs. daarna de Hohenstaufen. De Anjou's plantten er hun vaandel op hunne beurt en Del Balzo beheersch- te ze. Sforza bezat ze, en daarna Arragon. Toch is het niet de tinne van haar Castello, dat Bart’s geschiedenis bestrijkt. Frederik II had van deze vesting, die konlng Rogier met zljr Baracenen er gebouwd had, een schitterend feestpaleis gemaakt; hier ontving de Zwabl- sche keizer op het toppunt zijner macht, den Arme van Asslsië Franciscus den bedelmonnik Hier ook was Manfred gekroond. In den ach tergrond van de historie der stad rijst veeleer, als het geheel beheerschend, de strenge som berheid van den gevel barer Sint Nicolaaskerk. de basiliek der pelgrims en vreemden. Van Ro gier den Noorman af. In 1089, tot den Russi- schen czaar die haar In 1892 bezocht, «ras deze kerk het doel van tallooee vrome tochten en gangen. Daar knielde Petrus de Eremijt; daar verrichtte Boëmond zijn gebed, eer hij afreis de naar Palestina. Urbanus. den blik op de zee gericht, leidde er het concilie, dat gericht was tegen de Grieksche kerk. Hoe vreemd is ze In haar bouw; een opatape- men: Tel er 1 by, neem het getal, dat je nu hebt gekregen dubbel tel er weer 1 by en tel er ten slotte het getal by op, dat je het eerst in je gedachte hebt genomen. Noem mij nu het eindcyfer.” De gedachtenlezer trekt in stilte vap eindcyfer 3 af. Het derde deel van de rest Is nu geiyk aan bet geheime getal, dat de ander het eerste in gedachten heeft genomen. Als de ge dachtenlezer dat getal noemt, zal de ander hem zeker verbaasd aankyken. Probeer het zelf maar eens met een willekeurig getal, je zult dan zien, dat het kunstje met alle cyfers op gaat. Een andere aardige en tegeiykertyd nog leerzame bezigheid te de volgende. Een van het gezelschap neemt een pen of potlood en laat deze over een krant schuiven. Iemand uit den kring zegt: tjgb. Het potlood of de pen is dan by een bépaklde letter gebleven. Deze letter is het punt van uitgang van het volgende spel letje. Iedere aanwezige van het gezelschap heeft een vel papier met een potlood of pen voor zich. Nu moet in een bepaalde tijdsperiode, vyf minuten bijvoorbeeld, getracht worden zoo veel mogeiyk plaatsnamen, beginnende met de letter, waar het potlood of pen op de krant is biyven steken, neer te schryven. Het beste is de plaatsnamen tot Nederland te beperken Als de vyf minuten om zyn moeten de schrijfin strumenten neergelegd worden. Dan begint er een de namen van zyn papier voor te lezen. De anderen, die dezelfde namen hebben, strepen deze door. Bestaat het gezelschap uit vyf per sonen, dan krijgt hy of zy, die een plaats heeft neergeschreven, die geen enkele andere heeft, 5 punten. Hebben twee personen dezelfde namen, daa krijgen deze elkéén punt toege wezen wie het meeste aantal punten heeft, te winnaar. Men kan bet spelletje ook doen met namen van dieren of met namen vAn voor werpen. welke zieh in de huiskamer bevinden. Je zult eens zien hoe veel pleizler jullie met dit spelletje zult hebben. Tenslotte vermelden we nog een ringspel, waarmee heel wat grappige ©ogenblikken te be leven zyn. Hang een ring aan een touw op. Bind een zakdoek voor één oog. Steek een speld in het eind van een stokje en probeer hier mede nu om in den ring te steken. Maar.... je mag niet recht voor den ring gaan staan doch zóó, dat je den ring opzij ziet. Dan te hrt een heele kunst om de speld er In te krijgen Je kunt voor lederen keer, dat het lukt een aantal punten vaststellen. Wie het meest aantal pun ten behaalt is dan winnaar stad. Ook Wie de basiliek van Bari betreedt, zal aan San Marco en Venetië denken. Maar de kerk van Sinterklaas heeft te veel geleden, om met andere vergeleken te worden. Vreemd in deze Noormannenkerk met haar zuivere boogvormen doet het houten gewelf van 1650 rijk beschilderd en verguld. Zuilen droegen er zuilengangen in volmaakte harmonie van al door rondende lijnen. Maar het geheel is er nu ^gestoord door schraagbogen. binnen inge bouwd, die het hoofdschip laag overbruggen, om het te verstevigen tegen de aardbevingen; een gebiedende noodzakelijkheid in de XVde eeuwDit geeft de kerk iets geheimzinnigs, iets van een moskee, met donkere afsluitingen en kapellen, die als grotten zyn. Daar vele vensters ook al dichtgemetseld werden, vajt het licht er maar schaars in. Er hangt als een beklemming in haar wlerookgeurige schaduw, met die verrassende perspectivische werkingen. Een sombere ruimte, die nog méér doorscha- duwó wordt by den naam, daar op een graf steen gelezen: Robert van Bari, die hef proces lelde tegen Conradlno. kleinzoon van Frede rik II. op vytienjarigen leeftijd onthoofd 4e Napels Zóó wordt het duister van dit heilig dom nog verzwaard door de tragiek van den laatste der Hohenstaufen. In deze kerk van Bari's heilige te de crypte het grootste heilig dom. De asch van den H. Nicolaas wordt er bewaard in een marmeren urn. op een altaar van zilver. Acht en twintig zuilen betrekken er een vrome wacht rondom, alle met rijke en verschillend bewerkte kapiteelen. De mozaïeken op den vloer verraden met hun Inschriften nog hun Oosterache muzelmansche herkomst. Naast de Binterklaas-basiliek bezit Bari ook nog een afzonderlijke dom. aan St. Sabina toegewijd. Romaansche als de eerste, heeft ook deze een crypte. Hier wordt een byzantynsche Moedejgods, de zg. Madonna die Ccostantlno- poli bewaard. Evenals zoovele In Italië, zou 8t. Lucas ook deze geschilderd hebben. Men beweert, dat zy in 733 naar Bari gekomen is Haar vereerders hebben ze met diamanten en SFÏ ^ve^urd^e“*l^e8'^“de overl^n roofgeschledente van den patroon der Lagunen- I Achter glas gezet, wordt zy nog door J 4

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 27