ONS BLAD 1 8 I I Het nieuws van heden Weenens eisch te Genève Groeiende onrust onder de S.-A. JOEGO-SLAVIË BESCHULDIGT HONGARIJE b b. .11 I Kard. Gasparri DE BAROMETER NOTA AAN VOLKENBOND OVERHANDIGD Frankrijks leger- materiaal De uitvaart van HG DE KATHOLIEKE PERS V Nederland—Spanje Radicalen vangen bot Berlijn in den mist Nieuwe lichting opgeroepen Goebbels uitgejouwd Goebbels Bedwelmende middelen te Weenen r Bolivia meldt een over winning Aan de leiders der Stormtroepen worden de paspoorten ontnomen Schuschnigg over zijn Rome-reis Spoedige behandeling der handels- overeenkomst in de Spaansche Cortez gevraagd DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Katholieke parlementaire land bouw groep bezorgd „De faciliteiten, welke de misdadi gers in Hongarije'genoten, zyn byna ongeloofelyk” Engelsche regeering acht de kwestie thans nog niet actueel De handelspolitiek van België NORTH De Instortlngsramp in België Regeering vraagt het parlement om aanvullende credieten van 800 millioen franc Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 VRUDAG 23 NOVEMBER 1934 4 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 a STATE, Plechtigheid in tegenwoordigheid van tal van kerkelijke en wereld lijke autoriteiten Praag en Boekarest sluiten zich aan Hl NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Toenemende onnut onder de 8. A. Italië niet bezorgd te DoodeUJke aanrijding te Halfweg. O O worden. seint ons Stand op Vrijdag 10 nar vjb.: 700J Vorige stand: 77L3 De resultaten van het ondersoek hebben op bijzonder ernstige wijze de verantwoor delijkheid der Hongaarsche regeering in het licht gesteld voor de hulp en de ondersteu ning, welke aan de terroristische actie van zekere geëmigreerde Joego-Slavische onder danen is verleend. Na zjjn aankomst te Weenen heeft bonds kanselier Schuschnlgg tegenover een vertegen woordiger van de „Politischer Korrespondens" mededeelingen gedaan over zijn 'oesprekingen te Rome. klagen zich er ook over, dat zij nu door de ge heime politie even streng worden gecontroleerd als de onder verdenking staande communisten. In Mainz is een modern seinhuis in gebruik genomen, van waaruit dagelijks het verkeer van 250 treinen wordt geregeld Het spreekt van zelf aldus Schuschnlgg dat de gelijkheid van streven, die bestaat tus schen onze politiek en die van Italië en Hon garije, geen verhindering is voor de handha ving en de versterking van onze vriendschap pelijke betrekkingen ook met andere staten. De Amsterdammer, die te Koog aan de Zaan zijn gewezen meisje doodstak, tot ses jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Tengevolge van den mist had nabij Ohlau in Sllezlë een botsing plaats. Een persoon werd gedood en twee anderen ernstig gewond. voornemen der regeerlng om maatregelen, ge troffen tot verbetering van den landbouw, in te trekken of in te krimpen. De groep was van oordeel, dat de nieuwe regeerlng ten opzichte van den landbouw dezelfde gedragslijn moet aannemen als de vorige. Indien het kabinet-Theunis zou overgaan tot de intrekking van de contlngenteeringen, die den grondslag vormen van de protectie-politlek inzake den landbouw, zouden de leden van ge noemde groep de regeerlng niet kunnen steu nen. PARIJS, 22 Nov. Tusschen den Franschen premier Flandln en den nieuwen Belgischen mi nister-president Theunis zijn telegrammen ge wisseld, waarin beide staatslieden zich uitspre ken voor een in stand houden van de econo mische samenwerking en den vrede in Europa. JOEGO-SLAVII KLAAGT HONGARIJE BIJ DEN VOLKENBOND AAN. DE NOTA OVER HANDIGD. Brutale vervalsehing van geboorte-aangifte te Leiden; tegen verdachte drie jaar gevangenis straf geëischt. Overeenkomst tusséhen Nederlandsche en Ja- pansche scheepvaartmaatschappij door laatst genoemde opgezegd. Verstrekking van hypothecaire leeningen voor arbeiderswoningbouw. Logger te IJmuiden In beslag genomen wegens het smokkelen van spiritualiën. Doos met revolvers in een sloot bjj Wageningen gevonden. Ons verblijf In Rome heeft ons gelegenheid gegeven, verdere maatregelen voor te bereiden ter versterking van onze economische betrek kingen en daarenboven hebben wij de mogelijk heid geschapen voor een engere cultureele sa menwerking. En dat wel met het positieve re sultaat. dat beiderzijds te Rome en Weenen cul- tuur-instituten worden opgericht. De Dultsche en de LatUnsche cultuur hebben elkaar In alle tijden in zeer nauw contact aan gevuld en bevrucht in het belang der wederzUd- sche nationale culturen. Indien Oostenrijk door den opbouw des cultureele betrekkingen bijdraagt tot het scheppen van een werkingssfeer voor een stuk Dultsche cultuur, dan kunnen wij in dat feit terecht een waardevollen stap zien op den weg der bijzondere Oostenrijksche missie. Aanvullende credieten vsn 800 mlllioen franc gevraagd voor moderniseering van Frankrijks legermateriaaL De uitvaart van Kardinaal Gasparrl. Tal van autoriteiten aanwezig. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaarf 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem v Minister Steenberghe heeft in de Tweede Ka mer de begrooting van Economische Zaken ver dedigd. Indien echter, na de volksstemming in het Saargebled, Duitschland Oostenrijk mocht be dreigen. dan zal Groot-Brlttannlë het buiten gewone karakter van dien toestand erkennen. In elk geval zal Engeland niet zijn goedkeu ring geven aan een opzegging van het verdrag van St. Germain, zonder toestemming van Ro me en Parijs. WEENEN, 22 Nov. De politie te Weenen heeft Woensdag een gevaarlijke smokkelaarsbende gearresteerd, die sedert 1028 groote hoeveelhe den cocaïne en vooral heroïne naar alle deelen der wereld verzendt. De narcotische stoffen werden dikwijls verzonden tusschen groote sta pels Joodsche gebedenboeken, die naar Amerika werden gestuurd. De meeste leden van de bende werden gearresteerd en hebben reeds een be kentenis afgelegd. GENEVE, 22 Nov. (Reuter.) De Hongaar- sche hoofdgedelegeerde, Tebor von Eckhardt, verklaarde hedenavond voor de internationale pers, met genoegdoening te hebben vernomen, dat de vloekwaardige aanslag van Marseille voor het onpartijdige gerecht van den Volkenbond was gebracht. Van onze zijde aldus de Hon gaar zal alles worden gedaan, opdat de mis daad en haar achtergronden In alle objectivi teit volledig voor den Volkenbond opgehelderd gevlucht en honderden dooden hebben achter gelaten. De Boliviaansche regeerlng heeft per 20 De cember as. de nieuwe militie-llchtlng 1936 op geroepen. r.i.j die drie pagina's ma- omvat en weldra zal Van andere zijde wordt echter gemeld, dat de regeerlng zich momenteel ernstig bezighoudt met de ontevredenheid der 8. A., vooral onder den linker-vleugel, welke begint te bemerken, dat van het oorspronkelijk programma der Nazl-partij niet veel terecht komt. Het schijnt, dat een aantal Nazi-lelders de Roehm-revolte en de Juni-moorden nog niet is vergeten. Hun wrok uit zich voor alsnog in een voorzichtig gefluisterde crl- tiek op de Hitler-regeeiing. maar er zijn teekenen. die er op wijzen, dat onder eenlge secties der 8. A. zich gevallen van insubor dinatie voordoen, waartegen de regeerlng thans maatregelen poogt te nemen. r ROME, 22 Nov. (Reuter.) Een nieuwe, ver rassende wending neemt Gayda in het „Oior- nale d'Italia”. HU betreurt het bijna, dat de debatten te Genève over den aanslag te Mar seille, gelijk die zullen ontstaan in verband met de nota van' Joego-Slavië, uitgesteld zijn. Hij Js het niet eens met de in Engelsche en Fransche bladen geuite bezorgdheid over het Joego-Slavische initiatief. De consequenties kunnen wel onaangenaam zijn, maar zouden ten minste een volledige opheldering brengen van die problemen, bewegingen en gevaren, die al te lang over het hoofd gezien zijn door de verantwoordelijke regeeringen in Europa, of schoon Gayda daar reeds sedert jaren op had gewezen. Een delegatie van de rad.-aoc. fractie begaf zich vanmiddag naar den minister van oorlog, om tegen de nieuwe credieten te protesteeren. De delegatie werd echter niet ontvangen. Daar op had de delegatie een zeer korte audiëntie bij minister-president Flandln, die verklaarde dat de legerbegroottng was opgesteld door maarschalk Pètaln en dat men zich naar zijn autoriteit moest schikken. LONDEN, 22 Nov. (Reuter). Het door Oos tenrijk bij het bureau van de ontwapenings conferentie ingediende verzoek betreffende gelijke rechten in zake de bewapening, schijnt op het oogenbllk niet dringend ac tueel te zijn. Mocht de kwestie echter aan de orde komen, dan zal de Engelsche regee rlng, zonder het verzoek nlet-ontvankelijk te verklaren, vermoedelijk doen opmerken, dat geen enkel land het recht heeft een zijdig de bepaling van een verdrag op te zéggen. De sporen der Roehm-revolte en de Juni- moorden zijn nog geenszins uitgewischt en vele hoog geplaatste Nazi's zijn nog verbitterd over het verlies van hun vrienden. Deze Nazi's be- PARIJS, 22 Nov. (Reuter.) Op voorstel van maarschalk Pètaln heeft de Fransche regee rlng aan het parlement een aanvullend bedrag van 800 mlllioen francs op de begrooting ge vraagd voor moderniseering van het leger- materiaal. Weer een drama in Den Haag; baby van acht maandep verstikt onder dekens gevondende moeder gearresteerd. Zoo konden wij te Rome in volledige over eenstemming opnieuw constateeren, dat het ge heel van verdragen, die tusschqp Oostenrijk, Hongarije en Italië zijn gesloten Ai het belang van wederzijdsche economische en cultureele aanvulling,- zich niet richt tegen een anderen staat, dus ook niet een anderen staat uitsluit, maar dat toetreding voor leder openstaat, die behoefte heeft aan economische en cultureele samenwerking. Engelsche regeerlng acht Oostenrijks geljjkge rechtigheidseisch thans nog niet actneeL en de vertegenwoordigers van de Kleine En tente had hedenmorgen plaats kort vóór Laval's terugkeer naar Parijs. Hierbij werden eenlge nog bestaande moeilijkheden uit den weg ge luimd. In de Spaansche Cories is spoedige behande ling der handelsovereenkomst met Nederland gevraagd. Een laatste bespreking tusschen den Fran schen minister van bultenlandsche zaken, Laval. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 23 November: Het Reuter-berlcht, als zou het ka|>inet-Theu- nls weer een vrtfhandelsreglem Invoeren, is in zooverre juist, dat de contlngenteeringen her zien zullen worden. Zij zullen worden verruimd, inzonderheid wat betreft de landbouwproducten, wat ook voor Nederland van belang is. Een nieuwe revaloriaatie van de tarwe-opbrengst is in 1935 denkelijk niet te verwachten. In verband hiermede had Donderdag te Brussel een vergadering plaats van de katho lieke landbouwgroep van Kamer en Senaat. Een minimumprogram inzake de landbouwpolitiek zal aan de regeerlng worden voorgelegd. Be zorgdheid kwam tot uiting in verband met het I. ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 44 r ALTIJO L.goeo De Joego-Slavische nota vangt aan met de verklaring, dat de Joego-Slavische regeering door de vloekwaardige misdaad van Marseille op grond van het polltle-onderzoek in verschil lende landen gedwongen wordt, de aandacht van den Volkenbondsraad te vragen voor ze kere. bijzonder ernstige zijden dezer aangele genheid. Deze ernstige zijden zijn n.l. in staat, om de goede verstandhouding en den vrede tusschen Joego-Slavië en het naburige Honga rije te verstoren. Onder de medeplichtigen van den moorde naar treft men terroristen, omtrent wie reeds eenlge maanden geleden door Joego-Slavië bij de Hongaarsche regeering bezwaren zijn ge opperd. Door hun verklaringen is bewezen, dat «li in Hongarije niet alleen een toevluchtsoord gevonden hebben, doch dat zij zich ook als groep tot aan den vooravond van den aanslag op Hongaarseh grondgebied hebben opgehou den. De gebeurtenissen van Marseille stellen met steeds grootere kracht het probleem van ze kere methodes in de Internationale politiek op den voorgrond, welke niet alleen tegenover Joego-Slavië, maar" ook jegens elke beschaafde natie ontoelaatbaar zijn. Naar Reuter verder meldt, heeft de Joego- Slavische nota te Genève een enorm sterken indruk gemaakt. Vooral In Fransche kringen is een groote verlegenheid onmiskenbaar, daar men een nota met dergelijke ernstige, direct tegen Hongarije gerichte beschuldigingen niet had verwacht. Van Joego-Slavische zijde wordt verklaard, dat de aangekondigde verzameling documenten de door de nota gewekte sensatie volledig zou komen rechtvaardigen. Onze Brusselsche correspondent d.d. 22 Nov.: In de steengroeve van Goé bij Vervlers, waar de vreeselijke Instorting plaats had waarvan wij gisteren melding maakten wièselen militai re en civiele reddingsploegen elkaar af. De militaire hulp kwam uit Vervlers, Eupen en Malmédy. Donderdagochtend werden drie lijken naar boven gehaald en zoo Juist werden ook de lij ken van de twee slachtoffers bevrijd. Alle arbeid In de steengroeve ligt stil. Zelfs na de laster-campagne, welke de laatste weken hardnekkig Is gevoerd, stui ten de beweringen van de Joego-Slavische nota, welke den goeden naam van Hongarije voor de geheele wereld omlaag willen trek ken, ons tegen de borst. Ik protesteer for meel en met allen nadruk tegen deze laster lijke beweringen. De Joego-Slavische nota is naar inhoud en toon slechts een nieuwe étappe van een stelselmatige actie tegen Hongarije. Haar doel is duidelijk. Zij wil de aandacht van de werkelijke oorzaken van den aanslag aflel den en Hongarije moreel vernietigen, welk land men In zijn ontwapenden toestand voor een gemakkelijke prooi houdt. Ik protesteer met kracht tegen deze strevingen, welke ik internationaal terrorisme noem. In de financieele commissie van de Kamer verklaarde voorzitter Malvy. dat de commissie, evenals de legercommlssie alle credieten voor de nationale verdediging noodzakelijk achtte. Omstreden is slechts de kwestie of deze cre dieten ten bedrage van 800 mlllioen francs in de legerbegrootlng moeten worden opgenomen dan wel voorwerp moeten zijn van een afzon derlijk ontwerp of wel op het leeningsfonds moeten worden geschreven. De regeerlng prefereert dit laatste. De fi nancieele commissie heeft daar niets tegen in te brengen, doch stelt de voorwaarde, dat het goedkeuren der credieten geen vertraging on dervindt en dat het voorstel door beide ka mers met de begrooting voor 1935, d. w. z. nog voor het einde van het jaar, zal worden aan genomen. Cantos, afgevaardigde van Valencia, ge steund door de meeste afgevaardigden van deze landstreek, heeft Donderdag in de Cortez aan Lerroux gevraagd. Vrijdag (heden) de handelsovereenkomst met Nederland te be handelen. Cantos zette uiteen, dat, als de over eenkomst voor 1 December niet geratificeerd is, het ónmogelijk zal zijn, het voor Neder land bestemde fruit, dat den laatsten tijd in Spaansche havens Is ingeladen, niet meer te lossen. Lerroux hield zich over - de kwestie der be handeling onmiddellijk bezig met den presi dent der Kamer. Men gelooft, dat de monarchisten op directe ratificatie zullen aandringen. Interessant in dit verband is daarom de dezer dagen (foor Dr Goebbels uitgevaardigde order, volgens welke het voortaan verboden is open bare bijeenkomsten der Nazl-partij efi haar or ganisaties te houden zonder toestemming van de plaatselijke partijlnstanties. Opmerkelijk is ook nog hetgeen aan deze order wordt toege voegd: „Het plotseling organiseeren van bijeenkom sten In een gebied, dat verschillende districten omvat is slechts geoorloofd na mijn (Goebbels’) persoonlijke toestemming.” Naar officieel verklaard wordt heeft deze order ten doel te voorkomen, dat partij-meetings de wlnterhulp-campagne waaraan op bevel van Hitler de meeste aandacht gewijd moet worden, sullen overtroeven. Naar Reuter aan de Engelsche bladen seinde, heeft men een aan Al vooraanstaande 8. A.- lelders hun paspoort' ontnomen, waarschijnlijk om hun te verhinderen Duitschland te verlaten. Verondersteld wordt, dat hetzelfde bij alle 8A- mannen boven een zekeren rang zal geschieden. De wrok is blijkbaar vooral gericht tegen ge neraal Goering, die als de meest verantwoor delijke persoon voor de Juni-moorden be schouwd wordt. Doch ook Dr. Goebbels is ge haat. Typisch voor de huidige mentaliteit is het geen onlangs op een bijeenkomst van veteranen der Nazl-partij te Frledrichthaln (vroeger een socialistisch bolwerk in het Noorden van Ber lijn) geschiedde. De RUkspropaganda-mlnlster werd daar namelijk met....... protestkreten ontvangen. Het gaat niet om den polltieken moord, als werk van een alleenstaand individu, het gaat niet alleen om het verleenen van een toe vluchtsoord voor de emigranten, het gaat voor al hierom, dat op het grondgebied van een vreemden staat beroepsmisdadigers gevormd en geschoold worden, die opdracht hebben een reeks aanslagen en moorden ten uitvoer te brengen voor een bepaald politiek oogmerk. De faciliteiten en de bescherming, welke de mis dadigers op Hongaarseh gebied tijdens hun nauwkeurige en langdurige voorbereidingen ge noten, zijn bijna ongelbofelijk. GENèVE, 22 Nov, (Reuter). De Joego-Slavische minister van Bui- tenlandsche Zaken, Jeftitsj, heeft hedenmiddag in het Volkenbonds- secretariaat de aangekondigde nota overhandigd, waarin een onder zoek geëischt wordt naar de poli tieke verantwoordelijkheden in ver band met den moordaanslag Marseille. De nota, chineschrift omvat en worden gepubliceerd, zal later wor den aangevuld door een uitvoerige verzameling documenten. De leden der Kleine Entente, Roemenië en Tsjecho-Slowakije, hebben even eens nota s aan den Volkenbond overhandigd, waarin zij den Joego- Slavischen stap volledig ondersteu nen. de Ofk BERLIJN, 22 Nov Nadat het de laatste da gen reeds nevelachtig was geweest, was Berlijn vanmorgen in een buitengewoon dichten mist gehuld, totdat tegen den middag tengevolge van de toenemende warmte de nevel neersloeg. In de binnenstad ondervond het verkeer ern stige vertraging doordat de voertuigen zich voorzichtigheidshalve slechts zeer langzaam durfden bewegen. Ook in de bulten-districten kwam het op verschillende kruispunten tot ver keersstremmingen. Ongevallen hebben zich voor zoover bekend weinig of niet voorgedaan. GENÈVE, 22 Nov. De Tsjecho-SIowaak- sche minister van buitenlandsche zaken, Be- nesj, heeft aan het Vèlkenbondssecretariaat (gelijk boven gemeld werd) een nota doen toe komen, waarin hij refereert aan den stap van Joego-Slavië en vervolgens verklaart: Met het oog op de in de nota van de Joe go-Slavische regeering vermelde feiten, die we gens hun buitengewoon ernstig karakter Tsje cho-Slowakije en zijn goede nabuurschapsbe- trekkingen met Hongarije direct betreffen en daardoor in gevaar brengen, en met het oog op de algemeene voorwaarden, waarvan de vrede in Midden-Europa afhangt, sluit de Tsjecho-Slowaaksche regeering als lid van den Volkenbond zich volledig aan bij de eischen van de Joego-Slavische regeerlng. Ook Roemenië heeft een dergelijken stap ge daan. LA PAZ, 22 Nov. (V.D.) Het Boliviaansche ministerie van oorlog deelt mede, dat de Boli viaansche troepen een legermacht van 16Ö00 Paragueezen in den sector Picuiba in het Gran Chaco-gebied hebben verslagen, zeer vele ge vangenen hebben gemaakt en veel oorlogsma teriaal hebben buitgemaakt. De Paragueeschej troepen zouden in de richting van Lafaye zijn- Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 22 Nov.: Hedenmorgen hebben te Rome in de Sint Ignatiuskerk de teraardebestelllngsplechtlghe- den van het stoffelijk overschot van Z. Em. Kardinaal Pietro Gasparrl plaatsgehad. Twintig kardinalen, het gansche Pauselijke hof en een groot aantal bisschoppen en prela ten woonden de plechtigheid bij. Eveneens was bijna het geheele corps diplomatique aanwe zig. De Italiaansche konlng was vertegenwoor digd door den hertog van Spoleto en Musso lini door minister de Franciscl. Bovendien woonden nog vier andere ministers de plech tigheid bij. De pauselijke muziekkapel zong, onder lei ding van Mgr. Perosi, de groote zes-stemmlge Requiemmis en het vler-stemmlge „Dies Irae” van Perosi zelf. Kardinaal Granlto Plgnatelli di Belmonte, deken van het Heilig College, verrichtte in naam van den Paus de absoute. Kort nadat de indrukwekkende plechtigheid was afgeloopen werd de kist met het stoffelijk overschot van Kardinaal Gasparrl in een auto geplaatst voor het transport naar Ussita, waar de Kardinaal In de grafkapel zal worden bij gezet. Kardinaal Enrico Gasparrl, een neef van den overledene, de primaat van Hongarije, Kardinaal Seredi. en eenlge andere persoon lijkheden van het Vaticaan, begeleidden het stoffelijk overschot op zijn laatste reis. Wanneer de beste dienaren van een na tie en de sterkste steunpilaren van den Internationalen vrede bij de vervulling hun ner plichten kunnen worden gedood door misdadigers, die bij massa's georganiseerd en opgeleid worden en die de welwillend heid en den steun van de autoriteiten van een vreemd land genieten, dan is er geen georganiseerde regeerlng meer mogelijk. De Joego-Slavische regeering ziet zich uit Borg voor de handhaving van den vrede en in vertrouwen op de autoriteit van den Volken bond gedwongen, om met een beroep op ar tikel 11, alinea 2 van het Volkenbondspact de aandacht van den Volkenbond voor dezen toe stand te verzoeken, een toestand, welke op ernstige wijze de betrekkingen tusschen Joego- Slavië en Hongarije bedreigt en den vrede en de goede verstandhouding tusschen de naties dreigt te verstoren. Den Volkenbond wordt «verzocht om de ver schillende verantwoordelijkheden vast te stel len en de aangelegenheid op de agenda voor de eerst-volgende zitting van den Volkenbond te plaatflen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1