ONS BLAD Gen. Von Fritsch laat niet met zich spelen 1 g Het nieuws van heden Oorlogsdebatten te Parijs EEN MEMORANDUM AAN HITLER DE BAROMETER i I Militaire raad te Moskou Instortingsramp te Brussel ZATERDAG 24 NOVEMBER 1934 NIGDE KATHOLIEKE PERS V ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 45 Rijksweer en S.-A. Dementi Groot politici proces te Athene De Winterhilfe A Alweer een financieel schandaal? 4 Hongarije en de nota van Belgrado Minister ‘Maurin over militaire toenadering tot Rusland Gil Robles dringt aan op volmachten DIT NUMMER BESTAAT UIT BLADZIJDEN De generaal raadt de Rijksregee- ring aan te trachten de tegen standers van het Derde Rijk voor zich te winnen 3 NORTH IJ JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER K3 tl' f2.- f 2.85 Mist in het Belgische Maasbal Aanslag op Venizelos voor het gerecht von Fritsch ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag. één 55 a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 22ste verjaardag van Otto van Habsburg werd in Oostenrijk op talrijke itsen gevierd. Een foto tijdens de rede van den vroeg er en generaal vorst Schonburg—1Partenstein in de Sophia-zaal in Weenen E^' AltiJO Goed „Wü de grootsche kinderhu'de ter gelegenheid van Australische stad Melbourne Geraamte van tentoonstelling»- paleis ingestort; tien arbei ders gedood Een detail van het 100-jarig bestaan van Bevolking sterk verontrust Het Weer iiiiiHiiiiiiiHiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig H Verwachting: zwakke tot matigen, wes- telüke tot noordelijken wind, nevelig f S tot half bewolkt, weinig of geen neer- 1 S slag, weinig verandering in temperatanr. a Verdere vooral t rich ten: wellicht geleide- 1 a HA kouder. HET HONDERDJARIG BESTAAN VAN MELBOURNE t NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 5 seint ons Slechts De >e- 1 O in et L I loen Maar aanleiding van dit rapport gaf Hitler Van 10 December tot en met 9 Jannari worden weer weldadigheidszegels uitgegeven. I 5 r Te Londen acht men den toon van de Joego slavische nota over het algemeen wat te sterk, seint Reuter. Men had liever gezien, dat de nota geen enkel land bü name had genoemd. een den Militaire raad van 80 leden te Moskou Ingesteld. Op het Departement van Sociale Zaken zullen besprekingen worden gehouden met eenlge fu- meentebestaren over de verstrekking van goad- koope groenten. Ier he ik 3T Intusschen heeft von Fritsch’ memorandum in Dultsche kringen veel opzien gebaard, even als destijds von Papen’s rede te Marburg, waarin deze ook aandrong op een ruimere politiek. Er blijkt voor de zooveelste maal uit, dat de sa menwerking tusschen het Hitler-bewind en de Rijksweer nog heel wat t® wenschen overlaat. Interessant lijkt ons dit spel tusschen het oude militaire Duitschland en het nieuwe alles .gelük-schakeiende” Derde Rijk. Alleen is de Rijksweer nog een schakel, die niet goed wil passen In den Nazl-ketting. bevel de zuivering onder de S.A voort te zetten. De Führer heeft echter toegestaan deze zuive ring uit te stellen tot na het Saarpleblsciet. op- De Onder Arnhem is een auto tegen een boom ge botst, waarbij de wagen in brand vloog en twee jonge mannen om het leven kwamen. Ingesteld is een commissie, die voorstellen ter beperking van den melksleun moe* voorberei den. Tien procent loonsverlaging bij de Noord-Znid- Hollandsche Tramweg Mfl.; van 1 Januari tot 1 April wordt echter vijf procent toeslag gege ven. Tien arbeiders op slag gedood bü gedeeltelijke instorting van het in aanbouw zijnd paleis voor de Brusselsche wereldtentoonstelling 1935. Stand op Zaterdag 19 uur vjn.: TM Vorige stand: 779 k- 18. Ier □r dt 1. De vroegere leden van den Stahlhelm. 3. De vroegere leden van de Reichsbanner (het opgeheven militaire corps der republikeinen vooral der socialistische republikeinen). 3. De vroegere leden van het Roode Front (de opgeheven organisatie van de communisten). 4. de leden der SA. De besprekingen over een nieuw handdsverdrag zullen worden vastgekoppeld aan die betreffende de clearing. men wan- De productie der Limburgsche mijnen over Oc tober. In de Tweede Kamer heeft minister Sieenberghe bü de voortgesette behandeling der begroeiing var. Economische Zaken medegedeeld, dat geen Bükssteun verleend zal worden voor den bouw van een tweede Statendam. Debatten over de oorlogsbegrooting in de Fran- sche Kamer. Minister Maurin over militaire toenadering tot Rusland. PARIJS. 23 Nov. (V.D.) De Kamercom missie voor sociale zaken heelt heden onthul lingen aangehoord inzake de gestes van een spaarbank van voormalige frontstrüders, waar bij een nieuw schandaal aan het licht schijnt te zullen komen. Deze maatschappü, ..France Mutuallste” noemt, had 140 francs uitgeleend aan een ondemem dit bedrag echter werd het grootste gedeelte gebruikt ten behoeve van een reederü In Bou logne sur Mer en ter verberging van bedrie- gelüke practüken van een maatschappü in on roerende goederen in Biarritz. Met het oog op deze onthullingen, waarbij tal van persoonlijkheden zouden zün betrokken, is een commissie belast met het instellen van een onderzoek. Generaal von Blomberg was het hiermede niet eens en deed Hitler een merkwaardig document toekomen, waaruit bleek, welke mannen het best voor de Rijksweer te gebruiken waren. Het document was gebaseerd op de rapporten der leger-artsen, die een onderzoek Instelden naar de moreele en physieke geschiktheid der recru- ten voor den dienst. Het resultaat luidde als volgt: De correspondent van de News Chronicle meent, dat het memorandum in de eerste plaats betrekking heeft op de recruteering van de Rijksweer. Von Fritsch zou slechts In beperkten om vang rekening willen houden met de SB. en S.A. Hierin verschilt hij van meenlng met ge neraal Von Reichenau, leider van de weer- politieke afdeeling van het leger, die even als de rijksweerminlster von Blomberg een vurig lid der nat. socialistische partij Is. Von Blomberg en von Reichenau zouden in elk geval meer met de S.S. en SA.-reke- ning willen houden. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Tghfoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem de gezondheidsdienst van de provincie Luik houden zich onophoudelijk met het scheikundig onder zoeken van de lucht bezig. Zoodra er gevaar zal worden waargenomen, dat schadelijke deelen zich in groote hoeveel heid In de lucht bevinden, zal de bevolking van sommige Maasdorpen worden geëvacueerd. Reeds maanden lang zou Lutze zich tegen alle pogingen «ra een radicale zuivering in de S.A. door te voeren, verzet hebben. Hü zou Hitler geadviseerd hebben het onofficieele leger der SA. te handhaven, daar het zulk prachtig materiaal leverde voor de Rüksweer. Het zou verder goed zün de Stormtroepen op hun hui dige sterkte te houden, daar het een uitstekende reserve voor de Rüksweer beteekende. MOSKOU 23 Nov (Reuter). Het Tass-agent- schap meldt: Kalinin en Molotof hebben een statuut onderteekend voor een militairen raad, bedoeld als adviseerend orgaan bü het volks commissariaat voor defensie. Deze militaire raad telt 80 leden^n wordt voorgezeten door WorosJiloL ATHENE. 23 Nov. (V. D.) Een belangrijk politiek proces, dat door de geheele openbare meening met groote spanning verwacht wordt, zal morgen te Athene eén aanvang nemen Voor het gerecht zullen dan verschijnen een reeks van personen, waaronder als voornaam ste beklaagde de rooverhoofdman Karathana- sls. die er van beschuldigd worden den aanslag te hebben gepleegd op Venizelos op 6 Juni 1933« Venizelos werd op dien dag, toen hü begeleid door zün vrouw met een auto op weg was van Kophissia naar Athene, overvallen door een aantal personen, die hem halverwege In twee auto’s hadden opgewacht. De daders hadden talrüke schoten op den auto gelost, waardoor eenlge begeleiders van Venizelos gewond werden, terwijl hü zelf on gedeerd bleef en zün vrouw licht gekwetst werd. Het gelukte den chauffeur ten slotte, ondanks zün zware verwonding te ontkomen en Athene binnen te rüden, waar de daders op de vlucht sloegen. De aanslag had toentertüd een ontzaggelük opzien gebaard. Aangezien eenige critici de uit gaven voor de militaire attachés buitensporig hadden geacht, wees de minister op de geweldige verdien- sten van den Franschen militairen attaché te Moskou inzake de toe- PARIJ8, 23 Nov. (Reuter). Van offlcieele Fransche züde worden de, na de uiteenzettin gen van Archimbaud in de Kamer verbreide geruchten over de sluiting van een Pransch- Russisch militair bondgenootschap onjuist ge noemd. Naar Reuter uit Londen seint, worden de be weringen over een militair verdrag tusschen Frankrük en Rusland twüfelachtlg opgenomen. Onlangs gearresteerde klerk van den gemeente ontvanger te Heerenveen Is ook schuldig soar- lerduislering van 29.009 ten nadeele van de gemeente Schoterland. MADRID, 23 Nov. (Reuter.) De leider der katholieke volksactie, Gil Robles, heeft In een conferentie met het kabinet het voorstel aan de hand gedaan, dat het ministerie aan het parlement speciale volmachten op economisch gebied zal vragen. Tevens stelde' hü de instel ling van een commissie voor ter bestudeerlng van grondwetsherziening. Het bekend worden dezer voorstellen heeft In de Cortes groote beroering veroorzaakt. GENÈVE, 23 Nov. Terwül aanvankelük werd gemeld, dat Hongarüe een dringende behande ling van de door de Joego-Slavische nota op geworpen kwestie zou elschen en er reeds sprake was van een buitengewone zitting van den Volkenbondsraad tegen half December, wordt in een later Reuter-berlcht geseind, dat de Hongaarsche offlcieele personen dit voornemen schünen opgegeven te hebben. :talen geraamte van den in aanbouw •vleugel van het groote Belgische de Brusselsche wereld -expos!- ilddag over een oppervlakte mte meter met groot gedruisch Dezer dagen hebben wjj in een uit voerig artikel uiteengezet, dat een der weinige machten, waar Hitler in Duitschland terdege rekening mede moet houden, de Rijksweer is en wel in het bijzonder de door velen als de „coming man” beschouwde generaal Von Fritsch, de chef van den Duitschen generalen staf. Omtrent de ramp op de terreinen van de in voorbereiding zijnde Brusselsche wereld-exposi tie meldt onze correspondent nader, dat onder de eerste instorting slechts enkele arbeiders bedolven waren. Tüdens de reddingswerken echter is verder hét geheele dak op ter hulp ge snelde arbeiders en Ingenieurs neergevallen. Om dooden en gekwetsten uit dë puinhoopen te halen moest in den dichten mist met toorts licht gewerkt worden. Later werden projectors van het leger aangebracht. Onder de lawine van User werden de lüken vreeselük verminkt. Twee arbeiders werden onthoofd, andere werden armen en beenen af gekneld of rompen in tweeën gerukt. In het Brugmann-hospitaal, waarheen de ge wonden zün overgebracht, werd ons Vrüdag- nacht gezegd, dat slechts een vüftal dezer ge wonden in levensgevaar verkeeren. Verschillen de gewonden zullen echter invalide blüven. Vrijdagavond heeft het parket bevel gegeven de reddingswerkzaamheden te staken, daar het gevaar te groot is en er zich geen levenden meer kunnen bevinden onder het üter. De ingestorte hal moest dienen voor de elec- triclteltstentoonstelllng en vormde, zooals reeds gezegd, den linkerzij vleugel van 1 groote feest paleis. Totaal moet er een gewicht van 400 ton ijzer en steen zün neergestort. De eerste instorting had plaats over een pervlakte van slechts 50 vierkanten meter, twee volgende instortingen hadden het geheele geraamte en dak doen neerkomen over een op pervlakte van 10.000 vierkante meter. Ingaande op de beide voornaamste bü de debatten uitgesproken redevoeringen, van Ar chimbaud en overste Fabry, sprak de minister als zijn meenlng uit, dat beiden het probleem van de Fransche veiligheid juist hadden ont vouwd. Frankrijk ihoet zich in acht nerr.an voor een aanval bü verrassing. Toch kan in vredestüd niet het geheele leger aan de gren zen worden gelegd. De buiten de begroeting gevraagde 800 mll- lioen francs zal de minister in 1935 gebruiken Hü zal alles doen om ondermijnende propagan da! in het leger te verhinderen. Dat meer rekening houden met de SA. en de 8.8. blüft intusschen maar zeer betrekkelük Zoo schünt er tusschen generaal von Blomberg, den Duitschen Rüksweer-mlnister en Viktor Lutze, Roehm’s opvolger als hoofd der S.A., nog al eenlge wrijving te bestaan. nadering tusschen de Fransche en de Russische legers. Dergelijke ver diensten kunnen nooit hoog genoeg betaald worden. Frankrük af. Overigens vermaande hü tot rust en bezonnenheid. Hü hoopte, dat men zou kunnen vertrouwen op het verstand van de volken. Het zou werkelük droevig zün wanneer twee groote naties, dit tot dusver de fakkel dragers waren van kennis en wetenschap, el kander zouden verscheuren om kwesties, die op andere wüze geregeld kunnen worden. (Lang applaus). De minister verzekerde opnieuw, dat hü wil de vasthouden* aan den éénjarigen diensttijd, wanneer niet buitengewone omstandigheden zich voordoen. Wanneer men hem echter vraagt, of de lichtingen, die in April of Mei zullen werden opgeroepen, vroeger zullen wor den opgeroepen, dan kan hü daarop nog mets antwoorden. Het antwoord hangt niet van Wellicht zal Goebbels zich er wel voor wach ten von Fritsch 'n tweeden keer zoon goedbe doelde tip te geven. Volgens de „News Chronicle’’ sou von Fritsch dezer dagen Hitler opnieuw het vuur na aan de schenen gelegd hebben. Hü zou er nl. in een memorandum bü Hitler op aangedrongen heb ben dat de Rüksregeerlng ernstige pogingen zou ondernemen om de vele tegenstanders van het Nazi-bewind voor zich te winnen. Als men nu weet, dat von Fritsch zelf al heel weinig voor de Nazi’s voelt, wat uit het bovenstaande toch duidelük blijkt, dan zou men dit memorandum zóó kunnen uitleggen, dat von Fritsch de Hltler- regeering kalm in overweging geeft niet meer zoo agressief tegen hem op te treden, maar veeleer te pogen hem en de andere Rjjksweer- generaals wat gunstiger voor de Nazi’s te stemmen. Zooals men weet zou generaal Von Fritsch begin November van Goebbels een wenk gehad hebben, dat het beter was, dat hü voor den 15den December zün ontslag zou indienen, daar hü door den Führer niet meer als ..persona grata” beschouwd werd. De generaal, blükbaar niet voor een beetje vervaard, dankte Goebbels hartelük voor dezen op Nazi-manler gegeven wenk, maar zeide er direct bü. dat hü er niet aan dacht zoo maar het veld te ruimen. Om wat meer kracht bü dit antwoord te zetten, stuurde hü Adolf Hitler enkele dagen later een collectieve mededeeling van de bevelvoerende generaals der Rüksweer, waarin dezen ver klaarden. dat zü onvoorwaardelük vertrouwen stelden in generaal von Fritsch, terwül zü er aan toevoegden, dat Hitler zich aan een groot gevaar zou blootstellen, indien von Fritsch ver vangen aou worden, daar dit onvermüdelük een geweldig conflict zou veroorzaken tusschen de Rüksweer en de regeerlng. Deze gezamenlijke actie van de bevelvoerende generaals heeft in politieke kringen een geweldigen indruk gemaakt Onze Brusselsche correspondent d.d.^23 Nov.: Het ndeta zünden zij-' feestpaleis tie is Vrüdi van vüftig ingestort. Tien arbeiders werden op slag gedood en slechts zeven van hen konden tot nog toe uit het puin worden bevrüd. Daarenboven is een vüf en twintigtal arbei ders gewond, een vüftlental onder hen zwaar Politie, Roode Kruis en militaire reddings diensten zün ter plaatse, evenals een talrüke menigte. PARIJS 23 Nov. Heden heeft de Kamer de debatten af gehandeld over de begrootlng van het ministerie van Oorlog. De rapporteur Archimbaud zeide dat de zaak des vredes slecht zou dienen, neer men de opvatting post zou laten vatten, dat Hitler de bepalingen van het verdrag van Versailles nauwkeurig nakomt, unie tusschen Frankrük en Rusland zal vrede versterken. Rusland bezit de beste lucht vloot, daarna gevolgd door Frankrük. Wan neer beide landen samengaan kan men op het oogenbük rustig zün. Onze Brusselsche correspondent d.d. 23 Nov.: Verschillende Belgische steden zün sedert een drietal dagen in een zwaren mist gebuid o.a. ook Brussel, Antwerpen en Mechelen. Dit heeft Vrüdag aanleiding gegeven tot een paniek onder de inwoners van het Maasdal. In de omgeving van Luik klagen vele personen over keelpijn. In September 1930 heeft een dichte mist In deze gewesten talrüke dooden gemaakt en een geheel gewest vergiftigd o.a. te Engis, tenge volge van schadelüke fabrieksdampen, die door den mist naar beneden werden gedreven. Het weerkundig instituut van Cointe en ^IIIHIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIHIHUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ HAMBURG, 23 Nov. (V.D.) De Hamburg is een kolenhandelaar en zün echtgenoot* ge arresteerd, omdat de vrouw op den Zondag van den laatsten een-schotel-maaltijd tegen den politieleen functionaris, die het geld voor de WlnterhBfe-oollecte kwam ophalen, deze col lecte een „bedelportü" noemde en tenslotte met tegenzin slechts één Groschen gaf. Toen dit voorval bekend werd, verzamelde zich een groote menigte voor het huls van het echt paar en werden spreekkoren geroepen willen geen bedeistuiver. Wü zamelen geld’ voor hongerige kinderen’’. De politie zag zich ten slotte genoodzaakt het echtpaar te arresteeren De voorzitter van de legercommissle. Over ste Fabry, gaf vervolgens nog een aantal ont hullingen over de Dultsche bewapening. Fransche organisatie is niet meer in overeen stemming met de Dultsche, waar men thans tegenover staat. Volgens spreker ontbreken Frankrijk de spe ciale troepen om de verdediging der fortlfi- catielinle permanent te waarborgen. De minister van Oorlog, generaal Maurin. beantwoordde de verschHlende sprekers. seint ons y.y

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 13