De dreigende ondervoeding M D Rede van Goebbels Joego-Slavië Rondom de nota van ■1 NADER BEWIJS GOEMBOES PLOTSELING NAAR WEENEN ZATERDAG 24 NOVEMBER 1934 1 L Hitler’s onderhoud met de oud-strijders PASTOOR EYGELSHOVEN VOOR VARKENS Duitschland houdt zich afzijdig NA EEN HUISELIJKE TWIST DE TOESTAND VAN DEKEN H. VAN DAM HET ONTVOERDE MEISJE TERECHT BRANDSTICHTER STAAT TERECHT De productie onzer mijnen Landbouwbedrijf en crisis Naar „vrijen” verkoop in Rusland Studenten-onlusten te Zagreb Clearingverdrag met Duitschland Algemeene staking te Athene Luchtpost naar West- Indië Het gebed van den hoovaardige Dochter zakgeld en voor Heeding Iz- 34.88 kinderen Uitgaven maand No- klaar bus vleesch onge- 99 Wat de regeering wil De steun bedraagt: A voor uitgetrokkenen: 99 Huur toe slag Door een auto aangereden 1.02 'A B Voor dubbel uitgetrokkenen: Huur toeslag Uitgaven: ver- Vermoedelyke dader in arrest Huurtoeslag 99 99 Huurtoeslag 99 99 99 99 99 19.83 S 99 9.25 99 3.45 99 - i 99 99 Praktjjk-examen* 99 Ziehier een staatje van steunberekening voor man, vrouw en drie kinderen, waarin 5 huur per week verdisconteerd zit. per ruim 10.50 p 4.05 15.05 150 Hl Inkomsten en uitgaven van een gezin, bestaande uit man, vrouw, 5 kinderen en grootmoeder. Totaal gezinsinkomen Tekort Britsche delegatie te Genève tracht de nota op juridisch gebied te brengen LONDEN, 34 Nov. (Reuter) De „Times* meldt uit Genève, dat de Engelsche delegatie het initiatief beeft genomen om de Joego-Sla- Onlangs is van Regeeringswege een belooning van vijfhonderd gulden uitgeloofd voor dengene. op wiens aanwijzing een vervalscher van var- kensoormerken kon worden gearresteerd. De politie te De Bilt Is er thans in geslaagd aldaar den varkenshandelaar H. S. te arrestee- ren, die als de dader van deze oormerkenverval- sching wordt beschouwd. Ook is ontdekt, waar de fabriek van deze val- sche merken zich bevindt. vlsche nota, inzake den moord te Marseille, op juridische gebied te brengen. Bijna 3000 arbeiders minder dan vorig jaar De politie heeft te Haastrecht aangehouden en naar Rotterdam overgebracht den achttien- jarigen V., die getracht heeft brand te stichten in de ouderlijke woning. Het vuur werd gelukkig tijdig ontdekt en gebluscht. De jongeman zou zijn daad gepleegd hebben om zich te wreken voor een huiselijke twist. Jongen wilde de woning in brand steken Onjuist door de „Matin” weergegeven Uitgaven: Huur Electrlsch Badhuis Petroleum Zeep Zeeppoeder Closet Begrafenisfonds Grondbedrag - 3 kind. 3 x 135 15.55 of 15.50 (afgerond). 16.55 of 16.50 (afgerond) 17.55 of 17.50 (afgerond). 16.05 of 16.(afgerond) 11— 4.05 14 55 1.— N.B.: Laten opschrijven 0.56; geleend 0.50. 1692 Inkomsten 16.75 Tekort 0.17 0-85 0.10 0.22 0.14 1.68 150 071 0.33 0.55 0.90 480 0.33 K 0.78 A 1.74 1.— 0.42 0.49 021 0.07 0 15 0.25 0.62 1.50 'A 3.22 0.10 0.66 0.10 0.54 0.45 066 0.20 0.80 0.04 0.44 0.05 0.10 16.05 1 50 15.05 1 Grondbedrag 3 kind. 3 x 135 12— 405 11— 4.05 ATHENE. 23 Nov. Heden is te Athene een algemeene staking uitgebroken, die 24 uur zal duren. 4 25 1 0.10 0.45 0.16 0 05 0.05 037 510 0.45 0.28 2.10 077 1.20 0.90 0.87 0.25 1— 0.33 0.15 045 0.24 1 0.35 030 0.35 0.14 0.20 0.20 0.06 073)4 0.50 1.10 „Heer, wV zelf zullen er met inspanning onzer beste krachten er voor zorgen, dat w(j niet ten gronde gaan. Wjj vragen U «echts, dat Gij onze inspanning zegent en ons niet ndt verlaten. Als Gjj ons niet wilt helpen, help dan ook onze vijanden niet!" Na deze rede en dit „gebed” juichten de hoorders Goebbels minutenlang stormachtig toe. Steun Brandstoffen Verdienste meisje van 21 jaar Verdienste zoon van 16 jaar Totaal Huur De zeereerw. heer Eygelshoven, rustend pas toor van Noorbeek, is, naar het ..Limb. Dagbl." bericht, te Heerlen bij het oversteken van de straat door een auto aangereden. De 88-jarige priester liep een bloedende hoofdwonde op. Door den autobestuurder werd hij naar het St. Jo seph Ziekenhuis overgebracht, waar hij ter ver pleging is opgenomen. De toestand van den nog steeds krassen priester, die zich eerst On denkelijk liet aanzien, verbeterde nadien aan zienlijk en is thans weer gunstig te noemen. Met het oog op zijn leeftijd bleef pastoor Ey gelshoven echter in observatie De autobestuur der liep een proces-verbaal op. terwijl de auto voorloopig in beslag is genomen. In de algemeene vergadering van de Gro ninger maatschappij van landbouw, heeft ir. S. L. Louwes. regeeringscommlssaris voor den akkerbouw en de veehouderij, een rede gehou den over: ..De positie van het landbouwbedrijf in verband met de crisismaatregelen.’’ Rede van den regeeringscommis- saris ir. S. Louwes Haarknippen Stopgaren Handdoek Theedoek Brood Aaardappelen Groenten Melk Boter Vet Vleesch (doorregen lappen, Ossenlappen, vet spek) Suiker Beschuit Koffie Thee Zout 5.75 4 62 Grondbedrag 3 kind. 3 x 1.35 161 1.02 0.10 038 0.40 0.10 31.70 3.18 Na het constateeren van’ het feit, dat Duitschland gebukt gaat onder lawines van zor gen en een arm volk is geworden, begon Dr. Goebbels, onder groote aandoening van zijn gehoor, volgens het D. N. B als volgt te bid den: II. Inkomsten en uitgaven van een gezin, bestaande uit man, vrouw en 4 (6, 11, 13, en 14 jaar}: Steun p. w- 17. Brandstoffen 1. Totaal gezinsinkomen 18.— Op 1 October bedroeg het arbeiderstotaal 30.459, zoodat de vermindering aan arbeiders ten aanzien van de vorige maand 90 man en ten aanzien van denzelfden datum van het vorige jaar 2790 bedroeg. Op 1 November 1931 waren nog 38140 arbeiders in ons mijnbedrijf werkzaam, sindsdien verminderde dit getal dus met 7271 man. Huur i Wasch- en bleekpoeder Begrafenisfonds Centrale verzekering Afbetaling naaimachine (gekocht in betere tijden) Petroleum Sokken Gas Contributie tuin Onderhoud tuin Tabak Melk Aardappelen Brood Boekweitgort Boter -; Pindakaas Vet Groenten Suiker X Afval worst Vleesch Omzetbelasting Thee Zout Kaas BOEDAPEST, 24 Nov. (ReuteW De Hongaarsche minister-president Goemboes en de minister van Landbouw, Kallay, zijn geheel onverwacht met den nachttrein naar Weenen vertrokken. Naar de „Pestl Naplo mededeelt hebben Goemboes en Kalley een ultnoodlging aanvaard van Prins Starhem- berg tot deelname aan een jachtpartij, waar aan ook bondskanselier Schuschnigg en an dere Oostenrijksche kabinetsleden deelne men. Goemboes en Kalley zullen Maandag we derom naar Boedapest terugkeeren. Huur per week Begrafenisfonds Ziekenfonds 2A Brood per dag a 0.12 1 Liter melk per dag a 0.11 2 pond Boter per week a 0.60 Aardappelen 15 Kg. p. w. 0.06 Groenten pl.m- 0.12 per dag Dagblad per week Electra 1 A ons thee 1J4 ons koffie per week 2 pond suiker per week Waschbenoodigdheden Brandstoffen 1 1 pon drundvet 1 pond reuzel 1 ons worst 4 kan petroleum 1 pakje tabak-• Brandassurantie 7 Gaspenningen Schoenreparatle (zelfgemaakt) Noodigste kleedingstukken Naar wjj vernemen zijn de Nederlandsche delegatie en de Duitsche vertegenwoordigers, die te s-Gravenhage over de afsluiting van een nieuw clearingverdrag tusschen beide lan den onderhandelen, thans tweemaal in ver gadering geweest. De Nederlandsche delegatie heeft gemeend, aldus bericht de ,.N. Rott. Crt”, daar aller eerst aan de orde te moeten stellen de afwik keling van de oude vorderingen, die op het Sonderkonto van de Ned. Bank en op het Zwischenconto zijn gestort. Het blijkt echter dat nog moeilijkheden moeten worden over wonnen, aleer overeenstemming mogelijk is. B7RLUN, 24 Nov. (D.N.B.) De „Völklscher Beobachter" schrijft naar aanleiding van de wijze, waarop Hitler s onderhoud met den leider van een Franschen bond van oud-strijders, Goy. in de Fransche pers is weergegeven, o.m. het volgende Geneesheeren adviseeren tot operatie Onlangs hebben wjj gemeld, dat deken H. A. Th. van Dam van Den Haag enkele weken vol komen rust zou moeten houden. In den ziekte toestand is inmiddels nog geen verbetering ge komen. integendeel kan van een verergering worden gesproken. Na gehouden consult hebben de doktoren tot een operatie geadviseerd. Of deken Van Dam hierin zal 'toestemmen, is nog niet bekend. Direct levensgevaar is niet aanwezig. De tendenz in de geheele regeerings-politiek is op het oogenblik, dat de regeering tracht door maatregelen de productie van de ver schillende exportproducten aan te passen aan de nationale behoefte en de vennoedelljke ex portmogelijkheid en voorts dat de regeering probeert om de daardoor verloren werkgelegen heid anderzijds weer terug te winnen. Deze richting is volgens spr. volmaakt juist. Met het vliegtuig „Snip” van de KL M., dat 15 December een vlucht naar West-Indlë zal maken, kunnen op risico van de afzenders, in Nederland ter post bezorgde volledig gefran keerde gewone en aangeteekende brieven, brief kaarten en andere stukken worden verzonden naar Suriname. Curacao, Aruba. Bonaire. Saba. St. Eustatlus en St. Martin <Ned. gedeelte). Waardezendingen en postpakketten zijn van dit vervoer uitgesloten. Het boven de gewone porten en rechten ver schuldigde luchtrecht bedraagt 1 per 5 gr., althans gedeeltelijk te voldoen met het drie hoekige luchtpostzegel. Stukken, waarop dit zegel niét voorkomt worden in geen geval met de .Snip” verzonden. Voorts moeten de stuk ken voorzien zijn van een luchtpostetiket en van de aanwijzing „per vliegtuig Snip". Personen zonder relatie kunnen hun corres pondentie waarvoor terugzending wordt ver langd adresseeren aan „Postdirecteur Parama ribo, Suriname” of „Postdirecteur Willemstad Curacao”. Terugzending geschiedt voor reke ning van de K.L.M. met de gewone middelen van vervoer aan den op de linker adreszijde te vermelden afzender. De stukken welke van een bijzonderen stem pelafdruk zullen worden voorzien moeten zoo tijdig» worden gepost dat zfj uiterljjk 14 Decem ber te 18 uur op het postexpedltiebureel Am- sterdam-Centraal Station aanwezig kunnen zijn, aangezien de .Snip” den 15en reeds zeer vroeg tijdig vertrekt. Schaker aangehouden De politie heeft In een logement te Breda een man aangehouden, die verdacht werd een min derjarig meisje van huis te hebben weggelokt. Het bewuste meisje werd in gezelschap van den man gevonden en is naai haar ouders terugge bracht. BELGRADO. 23 Nov. (V.D.). Een 300-tal stu denten van de Unlverslteit van Zagreb, leden van de Joego-Slavische Actie, hielden gisteren een protest-demonstratie tegen den rector der unlverslteit omdat deze onlangs de Kroatische petitie aan den Regentschapsraad had getee- keria. Kroatische autonomistische en commu nistische studenten belegden een tegendemon- stratie. Verschillende betoogers werden gearresteerd. De unlverslteit is voor 8 dagen gesloten. Mejuffrouw J. H gehoord als getuige dé charge in de bekende zaak van de geweldpleging te Lopik is, volgens het „Volk” Vrijdagavond ge arresteerd. vermoedelijk als verdacht van meineed. De najaarsexamens van de RK. Vereeniglng van Leeraren tot bevordering van het „landels- onderwijs voor het handelsdlploma Boekhouden en Talen zullen als volgt worden gehouden: Boekhouden. 27 en 28 Dec. as.: Engelsch. 27 Dec.; Duitsch. 27 Dec.: Fransch. Nederlandsch. Spaansch en Esperanto 28 Dec. Tot 1 Dec. as. kan men zich aanmelden bij den heer A. J. Spierlngs. Ververstraat 9, Den Bosch. Nadere bijzonderheden vindt men in een advertentie In dit nummer. klaren dat uit de eerlij kste overtuiging en niet uit pacifistische weekelijkheid. Wie ons evenwel aanvalt en ons met geweld het recht te leven bestrijdt, zal weten, dat hij te doen heeft met een volk, dat bereid is zijn zelfbehoud en zjjn bestaanswil met de uiterste vastbeslotenheid te verdedigen. Wij zeggen de wereld openlijk, wat wij te zeg gen hebben. Voor ons is het geen oneer te wer ken voor den vrede en evenmin is het een schande voor ons concessies te doen. Wij weten toch Immers, dat de vrede slechts mogelijk is, wanneer allen concessies doen, maar wij wil len ook niet, dat w (j het alleen moeten doen. De Führer zelve heeft er op gewezen, dat het Duitfche leger geen aanleiding heeft zijn wa- peneer te herstellen, omdat het deze vapeneer nimmer heeft verloren. Wjj moeten met het volk de lawines, stormen en crisis doorkomen. Doch is dat een reden moede te worden? Duitschland is arm geworden aan materleele goederen, doch wie onzer zou een kind van een ander volk willen zjjn? D Voor ongeorganiseerden: Grondbedrag 3 kind. 3 x 1.35 De Fransche minister Laval en de Engelsche minister Eden tijdens een onderhoud in de wandelgangen van het Volkenbondsgebouw te Genève De afwikkeling der oude vorde ringen allereerst aan de orde gesteld Naar verluidt hebben de besprekingen, die Eden met de vertegenwoordigers der Kleine Entente heeft gevoerd, ten doel gehad, een rus tiger overzicht van den toestand te krijgen. Eden zou hierbij vrij goed succefc hebben ge had. De correspondent van de „Times” verklaart verder, dat de Joego-Slavische nota bij nauw keuriger onderzoek, een opmerkelijken indruk maakt Men is thans geneigd er een solidariteits- demonstratie der Kleine Entente in te zien, waarbij het saamhoorigheidsgevoel dezer landen de overhand heeft gekregen. De opwinding van het Joego-Slavische volk en de terugslag hiervan op de Kleine Entente komen in de nota duidelijk tot uiting. De Volkenbond heeft thans de zaak het mee- ningsverschil uit de aftnóspheer van ruzie in de juridische rust terug te brengen. Met betrekking tot de démarche van Joego slavië bij den Volkenbond schrijft de Deutsche Diplomatieke Korrespondent o:m: De geheele wereldhoopt, dat ernstige mis daden. zooals te Marseille gepleegd, in de toe komst onmogelijk zullen worden gemaakt. Hoe begrijpelijk de hevige opwinding ook zij. het zou toch dienstiger zijn de zaak minder hartstoch ten) k te onderzoeken. Duitschland is na zijn uittreden uit den Vol kenbond direct noch indirect geïnteresseerd bij de actie te Genèver, doch heeft zich ook tot nu toe bewust verre gehouden van algemeene dis cussies. Ook verder zal het zich niet geroepen gevoelen in meenlngsverschillen in te grijpen. Daarenboven staat het evenwel op het stand punt. dat problemen niet gebracht moeten wor den in een sfeer, welke slechs schadelijk Is voor den vrede en voor de zaak zelf ook niet bevor derlijk is. e voornaamste vraag is nuhoe slaan de ondersteunden zich met deze en dergelijke wekelijksche uitkeerin- gen door het leven? En wat ons in het kader van onze enquête het meest interesseert welk deel van de ultkeeringen wordt aan voeding be steed en op welke wijze voedt men zich van het daarvoor beschikbare, het daarvoor overblijvende bedrag? Dank zij veler medewerking zijn wij in I* het bezit gekomen van een vrij groot aan- 3.36 1.57)4 1.— 2.20 A 1.25 3.09 0.70 0.99 126 M 0.63 0.20 1.54 1.05 1.50 0.45 0.25 0.25 0.35 w 0.86 15 December a.s. met de „Snip” Gisteravond heeft Dr. Goebbels in het Sport- palast te Berlijn een redevoering gehouden, waarin hij t.a.v. de buitenlandsche politiek op nieuw wees op den eerlijken wil naar vrede van het Duitsche volk. Wij willen met ernst en hartstocht alles doen om tot een definitieve verzboening te komen met Frankrijk. Wij ver- MOSKOU, 23 Nov. (Reuter). Besloten is om nog vóór 1 Januari 1935 tn 175 Sovjet-Rus- sische steden te beginnen met den ..commer- cieelen verkoop", d.wx. den verkoop zonder rantsoenkaarten. Steun p. w. 13; verdienste van den man 3-50; Verdienste van de vrouw 3.50. To taal gezinsinkomen 20. 31.70 per week 6 brooden per dag ad 0.11 8 K.G. aardappelen per dag ad 0.06 'A pond vet per dag Electra 21 gaspenningen per weck Brandstoffen Ziekenfonds Begrafenisfonds Waschbenoodigdheden 1J4 pond boter r 1A liter melk per dag 3 ons thee A pond koffie 7 pond suiker Groenten ad 0.15 per dag.... Slijtage schoenen 1 pond vleesch A pond worst (Zondags) Dagblad Distributie radio Contributie vakbond IV. Inkomsten en uitgaven van een ge zin bestaande uit man, vrouw en 9 kinde ren (5, 7, 9. 11, 13, 14. 16. 21 en 24 jaar). T "T T U bevelen bovenstaande budgets in yy de belangstelling van al onze lezers, vooral van onze huismoeders, aan; men zal hier of daar misschien een enkele aanmerking te maken hebben, wellicht doordat men alle omstandigheden niet kent; men zal misschien van oordeel zijn, dat lang niet overal de meest doelmatige voeding plaats heeft (daarop komen wij nog uit voeriger terug) het zij zoo. Wij vragen echter in *t bijzonder de aan dacht voor het feit, dat het hier alleen keurig-nette gezinnen betreft, .gunstige ge vallen” derhalve, dat er bijna nergens iets voor kleeding of dekking of schoeisel is uitgetrokken en dat er ook overigens heel wat noodzakelijks in de lijstjes ontbreekt. Nog meer bijzonder vragen wij de aan dacht voor de berekening van wat in de vier hierboven in budget gebrachte gezin nen besteed wordt aan de eigenlijke voe ding- Gezin I kan per week en per persoon aan voeding uitgeven 1.02. Gezin H: f 1.32. Gezin Hl: 1.18. Gezin IV: 1.45. Het zou ons niet moeielljk zijn, onzen le zers nóg ongunstigere gevallen voor te leg gen, doch wij willen ons aan den in alle opzichten voorzichtigen kant houden, hier bij speciaal memoreerend, dat de kleine ge zinnen en dat is zoo onbillijk er over ’t algemeen eenigszins gunstiger voorslaan Naarmate nu de winter naderbij komt, zullen er natuurlijk meer uitgaven voor ver warming (kleeding, dekking, brandstof, kachels, enz.) noodig zijn, terwijl het lichaam in de wintermaanden méér voed sel behoeft. En dkt is nu juist het noodlottige, het gevaarlijke, dat de extra-noodlge uitgaven voor verwarming op de voeding zullen moeten worden uitgespaard! Wat er nu zal moeten gebeuren om het dreigend gevaar van ondervoeding te keeren? Daarover in een volgend artikel. 18.per week 1 19.02 A Inkomsten 18 Wij herhalen hier, dat de in werkelijkheid genoten steun in verreweg de meeste ge vallen beneden de hierboven genoemde be dragen blijft. Hiertegenover moet echter gesteld wor den, dat in geval van nog ander gezins inkomen,, (waarvan ..slechts” 2/3 deel wordt afgetrokken van den steun) de si tuatie ietwat gelukkiger wordt, indien er ten minste weer geen grootere uitgaven b.v. noodzakelijk sterker en meer voedsel tegenover staan. C Voor reglementair nog niet rechthebbenden Verdacht van meineed en kan niet beweren, dat Amster dam zijn crisis-werkloozen en arm lastigen aan hun lot overlaat: week ondersteunt Amsterdam zijn 27.000 werkloozen met ongeveer 300.000 en zijn ruim 11.000 armlastigen met bijna f 90.000; hierbij komen dan nog ettelijke duizenden guldens voor extra- verstrekklngen (kleeding, gestlchtsverple- ging, versterkende middelen, kraambedee- ling en handelsgeld)over het eerste kwar taal van dit jaar besteedde de gemeente aan werkloozen- en armenzorg en extra- verstrekklngen een bedrag van rond 6.300.000; over ’t tweede kwartaal beliep dit bedrag f 5.600.000 en over het derde kwartaal (hier moet de steunverlaging een rol gespeeld hebben) nog ruim 5 000.000. Het zijn beangstigend hooge bedragen en telkens weer moet de vraag -rijzen, of de stad Amsterdam op deze wijze niet verre boven haar krachten beproefd wordt. En dan te bedenken, dat ondanks de be steding van zulke enorme bedragen, tal- looze werkloozen en armlastigen slechts zeer matig, in vele gevallen zelfs ontoe reikend gesteund worden en dat er nog duizenden gezinnen van stille armen zich aan de openbare liefdadigheid en onder steuning onttrekken! Het is niet^gemakkelijk. zich een beeld te vormen van het gemiddelde bedrag, waar mede Amsterdam zijn behoeftigen wekelijks steunt: het „laatst verdiende loon”, dat mede een norm is voor de toekenning van een steunbedrag, is tot dit doel al te zeer verschillend, doch dit kunnen wij er wel van zeggen, dat de gemiddelde steunuitkee- rlngen over *t algemeen en vaak niet onbeduidend lager liggen dan men ver onderstellen zou bij berekening van grond bedrag, kinder- en huurtoeslag En welke zijn dan de op laatst bedoelde basis becijferde bedragen, waar de werke lijke gemiddelden soms met 1 of 1.50 ónder gaan? ,De verhitte Parjjsche journalisten dienen In het oog te houden, dat het hier geen officieel voor publicatie bestemd interview betrof, maar een particulier onderhoud tusschen den leider van het Duitsche Rijk, Adolf Hitler, en den leider van een Fransche organisatie van oud-strfjdera. De Duitsche pers heeft derhalve geen aanleiding, de door de ..Matin" en andere bladen in den vorm van een interview omgewerkten inhout van het besprokene weer te geven. Iedere Duit- scher kent de buitenlandsche politiek van Adolf Hitler en keurt die goed, hetgeen uit de volks stemming van 12 November 1933 gebleken u. De Duitsche openbare meenlng is ook omtrent de opvatting van den Führer van de verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk en zjjn vre deswil herhaaldelijk ingelicht. De woorden, welke Adolf Hitler in zijn groote Rijksdagrede van Mei JJ. tot Frankrijk heeft gericht, liggen ons allen nog versch in het geheugen. Evenmin is het beroep vergeten, dat Rudolf Hess op de Fransche oud-strijders heeft gedaan. Slechts in Frankrijk schijnen er neg kringen te zijn, dis onze vredespolitiek niet begrijpen of niet wil len begrijpen.” (Bovenstaand interview is Maandag j.l. In de wereldpers gepubliceerd. Het is wel merk waardig. dat de „Völklscher Beobachter" er van daag pas achter komt, dat het onderhoud niet geheel juist is weergegeven Red.) Acht jaar geëischt Voor de rechtbank te Assen heeft een pleegde in de Rijkswerkinrlchting te Veenhulzen terecht gestaan, wegens het feit, dat hij op 15 October j.l. des morgens brand had gesticht op een der slaapzalen van die rijkswerkinrichting, door zijn brandende pijp in het hoofdkussen van zijn krib te stopp-n. Verdachte geeft toe d’t feit te hebben gepleegd Hij had den brand ge sticht om gelegenheid te krijgen voor de recht bank de z. i. zeer slechte toestanden in de Rijks werkinrichting naar voren te kunnen brengen, daar hij daarvoor in Veenhuizen geen gelegen heid had. De Officier van Justitie eischte een gevange nisstraf van acht jaar. v Uitspraak over veertien dagen. Tekort De totale netto productie der Limburgsche mijnen heeft over de afgeloopen maand Oc tober 1.125.775 ton steenkolen bedragen tegen 1.057.880 ton over dezelfde maand van het vorige jaar. Het aantal mijnwerkers bedroeg op 1 vernber j.l. 30 369 man tegen 33.159 man op 1 November 1933. Op 1 November 1934 waren 20.095 ondergronders en 10 274 bovengronders in ons mijnbedrijf werkzaam: op 1 November 1933 bedroegen deze cijfers resp. 22.403 en 10.756. tal arbeiders- (of werkloozen-) weekbud- gets, waarvan wij hieronder de o.l. voor ons doel belangwekkendste publiceeren: 1 Inkomsten en uitgaven van een gezin, bestaande uit man, vrouw en 7 kinderen: Steun p. w. 16.75- Het aantal werkdagen bedroeg bij staatsmij nen over October 26 (vorige maand 25), bij de Domaniale Mijn Maatschappij 23 (20). bij de Mijnen Laura en Vereeniging, Laura 21 (20). Julia 22 (21). bij de Oranje Nassau Mijnen 21 (20, ON. II 19), en bij de mijnen Willem So phia 23 (20). Er werd dus over de geheele Unie over October minder gefeierd, hetgeen natuur lijk verband hield met den komenden winter. Over de eerste tien maanden van 1934 be droeg de totale productie 10.269 ton tegen 10507 ton over hetzelfde tijdvak van 1933. Dit doel kunnen we bereiken door de onge hinderde inwerking der maatschappelijke krachten n.l. door het prijsniveau zoodanig te maken, dat de boeren gedwongen worden in deze richting te gaan. Men kan het ook doen langs meer georga niseerden weg. Het eerste zou een ramp beteekenen voor de veehoude- rii-bedrijven. Onze regeering wil. aldus spr., terecht, niet overgaan tot vernietiging van producten op groote schaal. Een handhaving van de prijzen, met het nog veel meer aan banden leggen van het economisch leven dan nu, lijkt ook nog niet zoo aantrekkelijk en dit zou toch vermoe delijk het geval moeten zijn. Evenmin lijkt het voor den landbouwer gewenscht dat het systeem van bijslagen nog verder wordt uit gebreid. Voor er van behoorlijke prijzen sprake is. zal eerst de productie van de afgeleide producten zich moeten hebben aangepast bij de geringe re vraag op het hoogere prijspeil en den ver minderden export. Ten slotte schetste spr. de moeilijke positie van de veehouderU-bedrijven, terwijl hij er voorts op wees, dat de akkerbouw het geduren de het laatste jaar beter gehad heeft dan de veehouders. Zonder de wenschelijkheid van de autarkie om haar zelf te willen betoogen. geloofde spr., dat men toch in ae richting van de autarkie gedwongen wordt. Alles beheerschend bij de beoordeeling der landbouwcrisismaatregelen is de vraag, welken kijk heeft men op de eventueel toekomstige toestanden. Voorziet men. dat deze crisis een weliswaar diepe maar tijdelijke inzinking is van de wat men vroeger noemde normale toestanden, dan moet men trachten de Nederlandsche produc- tie-mogelijkheden zoo weinig mogelijk te wij zigen om straks weer ongewijzigd klaar te staan om volledig de ons van ouds toekomen de positie op de buitenlandsche markt in te nemen. z Is men evenwel van meening, dat het ver leden niet weer terug keert, en dat zich ver anderingen voltrekken, die niet meer daan worden gemaakt, dan moet men de ba kens verzetten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 21