Minister Marchant aan den tand gevoeld Spoorwegloonen Crisis-Uitvoer bureau Arbeid der Kamer fractie TWEEDE KAMER GEEFT HAAR OORDEEL TEGEN HOEST D^QBQELM^N MAANDAG 26 NOVEMBER 1934 Eer of college geven? Hei vleesch in blik Harde noten over de spellingkwestie :n GOEDE ZEEP STAAT n De werkloosheid in Indië Concentratie Een blyvend Gemeenschapshuis? De valsche oormerken De gearresteerde heeft bekend LIMBURG WEERT ZICH Voorlichtingsdagen te Venlo Vyf schrijfwijzen Ruïneus Naar huurverlaging De spelling Conferentie in Den Haag I verloofde” Nederlander in Engeland beboet Schuldvraag De Regeering voor Rede pater Henricus Motie NIEUW ONTSLAG 1 Joodsche stichting in Wieringermeer Nog eenmaal pater Henricus Opgemerkt wordt, dat de minister meermalen overijld te werk gaat en zijn optreden niet van willekeur is vrij te pleiten De minister handhaaft zijn eisch van vijf pet. verlaging H. M. DE KONINGIN IN DEN HAAG TERUG 12 7» cent „Geschenken van ex- Mr. Teulings heeft haar taak ge schetst in een vergadering van den Rijkskieskring Den Helder Een schoonheidskoningin uitverkoren uit olie zeepsoorten dat is Casteila. Dobbelman's heer lijke schoonheidszeepl Werkelijks t is buitengewone zeepl Casteila bevat fijne oliën die Uw huid soepel en zacht maken en haar héél even parfumeeren. Gun Uw huid de weldaad van deze kos telijke schoonheidszeepl Hoe is te helpen? Zijn taak vastgesteld Intrek genomen in Huis Ten Bosch Deze nieuwe instelling is noodza kelijk geworden in verband met het toenemende belang van controle op den uitvoer Distributib^pok aan landarbeiders OP O GOEDE ZEEP STAAT SB iu ■- Hieraan wordt het volgende ontleend: T- ZOU- 8 n - d .i De l i Max van Poll heeft In zün rede te Helmond Veie andere leden waren van meening, dat a meer- zyn van Verschenen Is het Voorlooplg Verslag nopens Hoofdstuk VI (Onderwijs, Kunsten en Weten schappen) der Rüksbegrootins voor 1935. Vele leden uitten hun ontstemming over de bezoldiging van den directeur-generaal van het onderwijs, die zü veel te hoog achten. Zij be treurden het dat niets wijst op een algemeen reorganisatieplan, waardoor bezuinigingen van beteekenls verkregen kunnen worden. het eenlg juiste antwoord op de vraag gegeven, toen hij zei, dat de menschen de godaelüke Orde der dingen hebben verstoord; de crisis ,ls menschenwerk; het is onze schuld; het ver laten van de Christelijke beginselen is de oor zaak van de diepste ramp. Dit is het eenlg juiste antwoord. len net ?n- m is L. 1 e 1 K s i r I I i I i I 53 3. Verscheidene andere leden verklaarden zich in het algemeen met het beleid van den Mi nister te kunnen vereenigen. Zij meenden, dat dit beleid als voortvarend kan worden geken merkt en blijk geeft van groote werkkracht. Vele leden zouden gaarne van den Minister een nadere toelichting ontvangen betreffende Zün bezuinigingsplannen. Vele leden keurden de houding van den Mi nister ten opzichte van het spellingvraagstuk ten sterkste af. Het optreden van den Minister achtten zjj hoogst bedenkelljk, niet slechts om dat het als een staatsrechtelijken misgreep is aan te merken, doch ook omdat de Minister de eenheid en pacificatie op het gebied van de spelling, die hü zeide na te streven, allerminst heeft bevorderd. Aangedrongen werd op ruimere verstrekking van kleeding voor leerplichtige kinderen uit be hoeftige gezinnen. Ook meende men, dat niet voldoende schoolvoeding wordt verstrekt. Enkele leden achtten facultatief onderwijs in de Frlesche taal op de hoogste twee klassen der lagere school gewenscht. Verscheidene leden drongen er op aan om een groote oppervlakte heide, bijv, bjj Norg of Rolde als natuurreservaat aan te leggen. Zij vreesden, dat de typische Drentsche heide an ders spoedig geheel verdwenen zal zijn. de Minister ten aanzien van het spellingvraag stuk den- julsten weg heeft gevolgd. De herziening der steunbedragen van Juli 1934 is, behoudens enkele uitzonderingen een verlaging geworden. Men verkeert in de mee ning, dat dit met de goedkeuring van de RK. fractie tot stand gekomen Is. De RK. fractie heeft dit nimmer goedgekeurd; doch met leed wezen gevolgd. Het was en blijft uitsluitend een Regeeringsdaad. Bjj de behandeling van de motie-Kupers In zake de steun In Twente heeft mr. Aalberse het standpunt der fractie duidelijk uiteen ge zet, en erop gewezen, dat werkverruiming en werkbehoud voorop moeten staan. In dit op zicht moest de Regeering doortastender en ac tiever zijn en wanneer zij den steun verlaagt, dan moet zij ook de vaste lasten en prijzen verlagen. Het economisch Technologisch Instituut Limburg, daartoe financieel In staat Thans vernemen wij, dat Zaterdagmorgen bij den secretaris van den Personeelsraad te Utrecht van den minister bericht is inge komen, dat Z. Exc. den eisch van vijf pro cent verlaginge ingaande 1 Januari 1935, handhaaft en aan de directie heeft, opge dragen een loonregeling, waarin die korting is verwerkt, te ontwerpen. Met ingang van Maandag 26 November as., zal de prijs van het op bon verkrijgbaar ge stelde rundvleesch in blik in plaats van 0.35 worden 0.25 per blik. Ter bespreking van het vraagstuk der verla ging van huren zal In de komende week onder leiding van prof. mr. P. A. Diepenhorst in Den Haag een samenkomst gehouden worden van vertegenwoordigers der bestaande organisaties op het gebied van hypotheken, spaarbanken, verzekeringsmaatschappijen en vertegenwoordi gers van den bond van huiseigenaren en bouw ondernemers. In deze vergadering zal aan de orde worden gesteld een rapport van de heeren Brouwer Brulnsma en v. d. Schaar, houdende aanwiizin- gbn tot bevordering van huurverlaging. 5 ud oo 8 2 4 4 0 4 4 1 9 4 8 S I I I S I I l I Aan het Voorloopig Verslag is toegevoegd een nota van den heer Tilanus inzake het spel- llngs vraagstuk. De toestand is thans deze, dat de verschil lende lichamen en besturen hebben te beslis sen, welke schrijfwijze zal worden gevolgd en dat te dezen aanzien verschillende beslissingen worden genomen. Gelijk bekend, heeft onlangs de Minister van Waterstaat aan de directie van de Ned. Spoor wegen ais zijn wensch te kennen gegeven, dat de loonen en salarissen (met inbegrip van emo lumenten) van het spoorwegpersoneel, Ingaan de 1 Januari 1935 met vijf procent zouden wor den verlaagd. Nadien is tusschen directie en Personeelsraad overeenstemming verkregen over verlaging van drie procent, waarvan aan den minister mede- deeling is gedaan M. tde Ijn e rt- len o. 13 >2 10 14 >0 13 De RK. Staatspartij was de Regeering steeds enkele slagen vooruit; daar gaat spr. niet groot op; hjj betreurt het eerder. Spr. wijst op de actieve handelspolitieke maatregelen; zelfs de liberalen durven hun standpunt van vrije han delspolitiek van enkele jaren terug niet meer handhaven. Het frissche actieve optreden van minister Steenberghe vervult spr. met trots en wekt groote verwachtingen. dch ook oo- let- sen .C.- ils- md mn ode ag n- en o o J d e i. isy 3. an d. izo rta, den val- iar- ers, teld oed oed een dub an- x>te en pe- De bestanddeelen van Vicks VapoRub thans verkrijgbaar in den vorm van Vicks HoestbonboS Hadden vele leden een jaar geleden voor den arbeid en het optreden van den Minister lof en meenden anderen, dat de tijd om een ge fundeerd oordeel uit te spreken over zijn onder, wljspolitiek nog niet was gekomen, thans was het oordeel *n verscheidene dezer leden niet gunstig. Nadat nog over verschillende punten gedis cussieerd was, stelde de afd. Hoorn een motie voor, waarin de wenschen van een vijftal In gediende afdeeiingsvoorstellen vervat waren, en waarin het vertrouwen uitgesproken wordt, dat de RK. Kamerfractie al het mogelijke zal doen, om de verlangens, In de „Verklaring” naar voren gebracht, tot verweaenlljklng te brengen. Daarom wil de R.K. Staatspartij richting geven tot die constructieve en actieve politiek; zjj heeft aan de parlementaire besprekingen die richting ook gegeven en geeft ze nog. Onze partij werkt in de richting van werk behoud en werkverruiming; onze verkiezings leus was niet Joonende arbeid”, maar uiaar toonenden arbeid". Bij het crisisbeleid zijn twee methoden te vol gen: laten gebeuren, wat er gebeurt en zien wat er te doen valt; of doelbewust, construc tieve en actieve politiek voeren, die perspectief biedt. De heer Tilanus stelt vervolgens de vraag of althans het K. B. betreffende het eindexamen der gymnasia en het K. B. betreffende de eind examens der Hoogere Burgerscholen wel steunen op de wet. Door deze beide besluiten wordt in direct, door gebruikmaking van het programma voor het eindexamen, ingegrepen in het leerplan op een wijze die verder gaat dan de wet bedoelt. Maar zeker zou te ver worden gegaan, wan neer de Minister gevolg gaf aan het voornemen om ook een aanvulling uit te lokken van de Koninklijke Besluiten tot vaststelling van de leerplans der openbare gymnasia en hoogere burger scholen, die er toe zou dwingen bij het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs algemeen uitsluitend de nieuwe schrijfwijze te doen volgen, nu zij voor de eindexamens is voor geschreven. De vraag dringt zich op of de thans gescha pen chaotische toestand kan en mag worden bestendigd. Al is het vraagstuk der vaste lasten-verlaglng ingewikkeld, daarom mag de Regeering, die het in feite met het standpunt der RK. Staats partij eens is, er nog niet van af zien het tot een oplossing te brengen. Wie spreekt over crisisbeleid, moet spreken over de werkloosheid en belastingverhooging. Is de Minister bereid aan de Kamer mede- deeling te doen van den Inhoud der stlchtlngz- acte, overeenkomst of ander geschrift, waarbij de beschikbaarstelling van de roerende en on roerende goederen (eventueel Inclusief levende have, werktuigen enz.) heeft plaats gehad? In plaats van constructieve plannen van den Minister zagen deze leden slechts een betreu- renswaardige afbraak van het onderwijs, dat hü opoffert aan de illusie van een kleine be zuiniging, een bezuiniging op papier, die vol komen teniet zal worden gedaan door de ge weldige kosten welke de wederopbouw van het onderwUs met zich zal brengen, zoodra het in zicht zal zün doorgedrongen, dat men langs den thans gevolgden weg in de verkeerde rich ting koerst. Een volksche vraag is: wie is de schuld van den economischen nood? Zü, die de regeering, den minister-president, of verschillende partijen er de schuld van ge ven, doen aan onverantwoordelijke demagogie, waarvoor het thans een prachtige tijd is. Geen enkele (regeering is ten volle aansprakelük voor den toestand. Door misleiding wordt ons volk nog meer gedrukt en terecht waarschuwde mi nister Oud de 8D.AJ*. het volk niet op te hitsen tegen de regeeringspersonen, op wie een buitengewoon zware taak rust. De eischen, aan de overheid gesteld, moeten gesteld worden in het licht van den econo mischen toestand. Alle Regeeringsmaatregelen moet men zien in het licht der i sluitende begrooting, die er moet zUn, om economische ongelukken te voorkomen. De ernstige toestand mag niet leiden tot ernstige berusting, doch we moeten een onver zet telUk Godsvertrouwen hebben. Hoe moeten wü de werkloosen thans helpen? Hierover heerscht onder de onzen meenlngs- verschit De Regeering mag en kan niet denken aan belastingverhooging; dat zei ook mr. Aalberse. De andere hulpmiddelen zün verlaging van huren, van lasten, hulp In natura enz. Bü elk nog te behandelen hoofdstuk der Begrooting zal de RK. fractie op die punten terug komen, waarover minister ColUn bü de algemeene be schouwingen het antwoord schuldig bleef. Het Is te danken aan de R.K. fractie, dat voor den Kersttijd twee mlllioen extra-steun wordt verleend. in gesteld door een aantal Industrieele ondernemingen in de provincie, organiseert op Donderdagavond 29 en Vrijdag 30 dezer Limburgsche Voorlich tingsdagen. waartoe vrijwel alle Nederlandsche couranten zUn uitgenoodigd. Een 40-tal redac ties (waaronder die van de groote bladen) gaf aan de ultnoodlging gevolg. Bovendien zullen vele autoriteiten uit Limburg en buiten die pro vincie, alsmede Limburgsche industrieelen de Voorlichtingsdagen bUwonen. Na een officieele ontvangst ten stadhuize door B. en W. van Venlo, op Donderdagavond half negen, zal mr. E. O. J. M. Baron v. Hövell tot Westerfller, Commissaris der Koningin in de provincie Limburg en voorzitter van den Raad van Bestuur van het E.T.LL., de dagen met een algemeen inleidend woord openen. mr, R- E-TÏS^ meester De voor de maand November afgegeven bons vermelden nog den ouden prUs. Men lette er op, dat niettemin in plaats van 0.35 slechts 0.25 behoeft te worden betaald. De voor de volgende maand af te geven bons zullen den nieuwen prijs vermelden. In verband met de door de prijsverlaging noodig geworden inventarls-opnemlng bU de slagers, zal de verkoop op Maandag as. wel licht iets minder vlot kunnen geschieden. In verband met het toenemende belang, dat de regeering krijgt bü het uitoefenen van een controle op den uitvoer, tengevolge van de toe nemende belemmerendé maatrege len in het buitenland, is besloten tot het instellen van een afzonder lek Crisis-Uitvoerbureau, hetwelk onder het Ministerie van Economi sche Zaken ressorteert. Dit bureau zal zijn taak dezer dagen aanvaar den. Voor de algemeene vergadering van den Rtyks- kieskring Den Helder, Zaterdagmiddag in 't Gulden Vlies te Alkmaar gehouden, hield mr. Fr. Teulings een rede over het doen en laten der R.K. Kamerfractie. V- ■De economische nood staat in het middel punt van de algemeene belangstelling; de eco nomische vraagstukken beroeren ons volk en vooral op dit gebied is thans voorlichting noo dig. Met luidruchtige uitroepen worden onver vulbare perspectieven geopend, die het een voudige volk tUdelUk voldoening geven, doch tot bittere ontgoocheling lelden. Het zijn thans zeker wel een vijftal schrijfwijzen, die in ons vaderland worden gevolgd. De orde en de eenheid, die de Mi nister heeft willen brengen in de schrijf taal, zijn geworden tot wanorde en ver deeldheid. Het is dan ook niet te verwonderen, dat tegen een dergelijken toestand in den lande verzet is gerezen. BATAVIA, 24 Nov. (Aneta.) Einde September waren bü de onderscheidene arbeidsbeurzen in geschreven 3955 Europeesche, 11.782 Inheemsche en 1167 Chineesche werkloozen tegen op einde Augustus 392Q Europeesche, 11.017 Inheemsche en 1123 Chineesche werkloozen. In totaal werden 5454 personen uit alle land aarden gesteund met een totaal-bedrag van ƒ88.055 29, in Augustus was het aantal gesteun- den 4997 met een bedrag van 93.083.67. De laatste weken zUn bU de N.V. Kon. Maat schappij De Schelde weer vierhonderd werk lieden ontslagen. Na een langdurig verblijf ten Paleize Het Loo is H. M. de Koningin Zaterdagmiddag te 14.27 uur met den gewonen trein aan het Staatsspoorstation in de Residentie aangeko men. Zoowel op het perron als buiten het station stond »n groot aantal belangstellenden de komst van H. M. af te wachten. Precies op den aangegeven tijd stoomde de trein binnen. Op het perron waren ter verwelkoming aan wezig, de burgemeester Mr. S. J. de Monchy en de Gouverneur der KoninklUke Residentie lultenant-generaal Jhr. W. Röell. Toen H M. het salonrijtuig verliet weerklon ken lulde hoera's en riep men „Leve de Konin gin”. Nadat H. M. zich korten tUd in den ont- vangstsalon met de autoriteiten had opgehou den, stapte zü in den gereedstaanden hofauto, wederom luide toegejuicht door het talrijke pu bliek. De Koningin reed vervolgens met haar gevolg naar het Huis Ten Bosch. Het zal in de eerste plaats ovememen die be moeiingen met de regeling van den uitvoer, welke het Crisis In- en Uitvoerbureau thana vervult krachtens de Crisisuitvoerwet. Dit bureau zal ook belast worden met de uit voering van die maatregelen welke noodzakelük kunnen zün voor een doeltreffende regeling van den uitvoer van Nederland naar landen, waarmede clearingregelingen bestaan. Met de leiding van het Crisis-Ultvoer-Bureau wordt belast de heer drs. Ch. TruUen. Het bureau zal gevestigd worden Mauritskade 55. Nader zal worden aangekondigd, wanneer het Crisis-Ultvoer-Bureau de werkzaamheden, welke het Crisis In- en Uitvoerbureau Ingevolge de Crisisuitvoerwet verricht, zal overnemen. Het Chrisis In- en Uitvoerbureau zal voortaan heeten Crisis Invoerbureau en zal zich uitsluitend be lasten met de uitvoering van de contlngentee- ringen, welke op het oogenbllk practlsch ook reeds de hoofdtaak van dit bureau vormden. De heer Tilanus stelt daarom den Minister de vraag of de Minister be reid is te bevorderen, dat de by meergenoemde Koninklüke beslui ten aangevulde examenprogramma's voorloopig worden teruggenomen en dat inmiddels door een alzijdig samengestelde commissie, waarin ook vertegenwoordigers van België zitting hebben, het vraagstuk, in verband met de thans aan het licht getreden moeilijkheden, ook prin- 'cipieel nader worden bezien. Het rapport der commissie zou verge zeld moeten gaan van een woorden lijst met toelichting. Een aantal leden noemden het eindcijfer van deze begrooting ruïneus; zjj meenden, dat de Minister in nog veel sterkere mate zal moeten bezuinigen. Naar hun oordeel zou bjj het lager onderwüs al veel te be reiken zijn als de uitgaven werden terugge bracht tot het peil van het büzonder onder- onderwjjs. Zü vroegen den Minister wat toch de oorzaak is, dat het openbaar onder wijs, dat werkelük niet beter is dan het bij zonder onderwüs, in alle opzichten aanzien lijk duurder is dan het laatste. Deze leden wilden niet ontkennen, dat de Minister inzake de reorganisatie van ons onder wijs een zware taak op zich heeft genomen en zü verwonderden er zich dan ook niet over, dat' hü nog niet tot een resultaat is gekomen, doch de omstandigheid, dat van een algemeene lüh in 's Ministers onderwüspolitlek niets valt te bespeuren en hü zich tot partieele regelingen blüft beperken, heeft het vertrouwen niet ver sterkt, dat aanvankelük in dezen bewindsman werd gesteld door die leden, die indiening van een grondslagenontwerp op prUs zouden hebben gesteld. Andere leden wezen er op, dat hier bedoeld is de leerstoel van de Maatschappü tot Be vordering van de Toonkunst en de hier be doelde hoogleeraar zal doceeren: Algemeene muziekwetenschappen, voor zoover deze een grondslag vormen voor de reproductieve toon- kust. Deze leerstoel is toegelaten Juist als an dere büzondere leerstoelen. Hoeveel uren en volgens welken rooster deze hoogleeraar college zal geven, achtten zü een zaak, die niet den minister raakt, doch uitsluitend betreft de ver houding tusschen genoemde Maatschappü en haar hoogleeraar, die naar hun oordeel op zün gebied een zoodanige reputatie geniet, dat de keuze van zün persoon voor het geven van on derwüs in dezen tak van wetenschap zonder voorbehoud mag worden toegejuicht. Voorts vroegen verscheidene leden, welke de voornemens van den minister zün ten aanzien van het Lorentz-lyceum te Eindhoven, nu ter plaatse nog geen overeenstemming is verkregen. Verschillende leden wezen op de noodzake- lükheid, in Twente maatregelen te nemen om de arbeiders mechanisch en technisch beter te onderrichten, daar het te vreezen is, dat anders de textielnüverheid de mededinging met het buitenland in de toekomst niet zal kunnen vol houden. In een circulaire aan de gemeentebesturen deelt de minister van Blnnenlandsche Zaken mede, dat, behalve, aan de daarvoor tot dusver reeds in aanmerking komenden, de distributie van rundvleesch in blik met ingang van 25 No vember as. ook zal kunnen geschieden aan personen, die als landarbeiders werkzaam zün. Voor gezinnen van meer dan zes personen wordt het aantal kllogrambussen, dat betrokken kan worden, met ingang van dien datum ver hoogd van twee op drie kllogrambussen per week. De fabricage van gehakt in blik wordt nog nader overwogen. Het Eerste Kamerlid van Cftters heeft de volgende vragen gesteld aan den Minister van Waterstaat Is het Juist gelük uit de dagbladberichten omtrent de inwüding van het Werkdorp Nieu- wesluis (Wieringermeer) valt af te leiden dat de Regeering er toe is overgegaan het werk dorp Nieuwesluis en 75 H.A. grond er omheen, voor tien jaren gratis ter beschikking te stellen voor opleiding van Joodsche vluchtelingen? Is het juist, dat bü gelegenheid dier inwüding ten behoeve der vreemde bewoners, aanvang is gemaakt met de stichting (bouw) van een blü-\ vend Gemeenschapshuis voor dat dorp? Is het juist, dat niet alleen vluchtelingen,.^ maar ook vrijwillig zich aanmeldende vreemde- lingen in dat werkdorp worden opgenomen? Zoo ja, is een en ander dan niet in strijd met de mededeellngen, door den Minister van Wa terstaat gedaan aan de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal in de Memorie van Antwoord der Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Zuiderzeefonds voor het dienstjaar 1934? Zün Excellentie heeft toch medegedeeld, dat de Regeering aan het Voorloopig Comité voor de Joodsche vluchtelingen toezegging heeft ge daan om kosteloos de beschikking te kunnen krügen over barakken en loodsen met inventa ris, benevens den grond waarop deze barakken en loodsen geplaatst zullen worden; dat de Be schikbaarstelling geschiedt voor niet langer dan drie jaren en dat de overige, door het Comité verlangde gronden met schuren, zullen worden verhuurd aan de sindsdien opgerichte stichting Joodsche Arbeid, eveneens voor drie jaren en tegen normalen huurprüs. Tot hun leedwezen hadden ver scheidene leden herhaalde malen opgemerkt, dat de Minister malen overijld te werk gaat en optreden maar al te vaak niet willekeur is vrij te pleeiten. Voorts wareh verscheidene leden van oor deel, dat de Minister herhaaldelijk Koninklyke Besluiten heeft uitgelokt, die in breeden kring ontstemming hebben gewekt, en verweten den Minister willekeur bij de toepassing der wet. doen ten bate van het heele volk, ten bate van de zielen; men moet de politiek bezien als een leekenapostolaat; en zoo werken tot heil van het heele Nederlandsche volk. (Applaus). Tüdens de hierop volgende discussie betreurde een der aanwezigen dezen aanval op pater Henricus. Dit was voor'mr. Teulings aanleiding om nog even nader op deze zaak in te gaan. Deze rede van pater Henricus, aldus spr., wekte geen vertrouwen; hü gaf zün gehoor een tüdelüke voldoening; doch geen goede voorlichting. Deze rede hield geen rekening met de mogelljke perspectieven. Tegenover het moellüke en stu wende werk van de leiders, die dagelüks met de politieke moeilükheden te maken hebben, schiep deze rede, temeer, daar zü door een priester werd uitgesproken, een hoogst-onge- wenschte situatie. Het is onverantwoordelijk de realiteit uit het oog te verliezen en dat deed deze spreker, die niet deskundig is op politiek gebied. Ook politiek Is een vak, maar een vak, dat dese spreker niet verstaat. Het is de eerste keer, dat spr. zich over deze kwestie uitlaat, maar hjj wilde het eens duidelijk zeggen. (Applaus). Op een vraag, wat of er gebeuren zal, als het tot een breuk tusschen RK. fractie en Regeering komt zeide spr„ dat de RK. fractie, die haar houding nog niet bepaald heeft ten^ aanzien van deze begrooting, daar zelf over te oordeelen heeft. Ret RK. volk moet vertrouwen hebben in zün vertegenwoordigers; bet heeft echter niet het recht vooraf te vragen wat of er na een breuk met de Regeering gebeuren zal. Bpr. weet dit trouwens niet; er zün ver schillende mogelükheden, al naar gelang de wüze waarop een conflict zou ontstaan. De RK. fractie draagt van deze Regeering niet de verantwoordelükheid; zü is verant- woordelük voor het aanblüven van deze Re geering en voor de besluiten, waaraan de fractie heeft meegewerkt. Met betrekking tot de opzienbarende ontdek king van de vervaardiging van valsche oormer ken voor varkens, welke heeft geleid tot de arrestatie van den heer H. 8. te Woudenberg, verneemt ,De Telegraaf” nog het volgende: Reeds geruünen tüd bestond verdenking te gen den«taeer S. Onderzoekingen door politie, marechaustee en controleurs der Crisis-Var- kenswet leidden tot in wüden omtrek steeds naar deze gemeente en den persoon van 8. Ongeveer een maand geleden werd hem ook reeds een verhoor afgenomen. De betrokkene ontkende toen echter hardnekkig, terwül de gegevens nog niet van dien aard bleken te zün. dat zü een voldoend overtuigend bewüs kim den leveren. Nu gaf* Donderdag een Inwoner van Biltho- ven de politie aldaar een aanwijzing, die leidde tot de ontdekking van de plaats waar de val sche merken, althans de blikjes daarvoor, wer den vervaardigd. Bü het onmlddellUk ter plaat se ingestelde onderzoek kwam toen aan het licht, dat deze in opdracht van den heer 8. werden gemaakt en aan hem afgeleverd. De betrokken fabrikant blijkt geheel te goe der trouw te zün geweest. Hem was de be stemming der blikjes totaal onbekend, aange zien de stempeling der merken door den heer 8. zelf geschiedde. Hü verstrekte de politie alle mogelüke inlichtingen, waardoor de han delingen van den heer 8. zoodanig werden ge openbaard. dat voldoende grond tot diens ar restatie aanwezig was. De heer 8. heeft bekend. Aan het riot van zün rede waarschuwde spr. gehoor te weven aan de exclamatieve crltiek van patez^Henricus; een crltiek zonder Inhoud Daardoor wordt het vertrouwen in hen, die de leiding moeten geven, geschokt. Aan deze nega tieve crltiek doen alleen zü mee. die geen ver antwoordelükheid te dragen hebben. Spr. -voeg vooral vertrouwen in de leiders, die hun plicht Verscheidenen dezer leden voegden hier aan toe, dat de Minister beter had gedaan door zün activiteit op andere objecten te richten. Zü hadden er ernstig bezwaar te gen, dat de Minister op dit punt de beslis singen van de Kroon is voorultgeloopen door in het openbaar de voordeelen van de nieuwe spelling in het licht te stellen in redevoeringen en zün meening daaromtrent in de couranten te doen weergeven. De Minister heeft integendeel door zün optreden op een hoogst inopportuun oogenblik de gemoede ren verhit en wel zoozeer, dat de vrede en eenheid op dit gebied, zoo wel in Nederland als in België thans verder af zün dan voor ^Ministers optreden. 1 Zjj meenden dat de Nederland sche taal, voor wat de spelling be treft, in een toestand van volslagen anarchie verkeert. Wanneer de regeering daarna haar beslis sing zal hebben genomen, zal het in verband met den strijd, die op taalgebied is ontstaan, wel noodig zün een wettelüke regeling te tref fen, omtrent de schrüfwüze die door de regee ring zal worden gevolgd. Wanneer op deze wüze een behoorlüke voorbereiding heeft plaats ge had en vastheid zal zün verkregen, zal het Ne derlandsche volk, gereeder dan thans een wüzi- ging van de schrüfwüze aanvaarden, die gezag, orde en rust op taalgebied zal kunnen her stellen. De lm- en exporthandelaar H. H. uit Am sterdam, is, naar uit Londen gemeld wordt, ver oordeeld tot 28 pond sterling boete wegens poging tot ontduiking van douanerechten op een automatisch pistool met patronen, drie rin gen en twee paarlen halskettingen. De hande laar zeide. dat ringen en halskettingen ge schenken waren van zün vroegere verloofde, die de verloving op den vooravond van het huwe- lük uitgemaakt had. Hü vroeg, de juweelen te mogen behouden, doch deze werden verbeurd verklaard, evenals het pistool met patronen. Zeer vele leden verklaarden, dat door wettelüken dwang tot ophef fing en samenvoeging van büzon dere sejiolen de grondwettelük ge waarborgde vrüheid van het bü zonder onderwüs zou worden aan getast en dat zij zich tegen eiken daartoe strekkenden maatregel den verzetten. De elgenlüke werkdag is Vrijdag 30 November, wanneer zes sprekers belangrijke onderwerpen, voomamelük op industrieel gebied, zullen be handelen. Het is de bedoeling, om op die manier al gemeene onderwerpen, welke van nationale be teekenls zün, in het midden der belangstelling te plaatsen. Als sprekers zullen optreden op Donderdag avond de heeren: Mr. E. O. J. M. Baron van Hövell tot Wes- terflier. Commissaris der Koningin en Voor zitter van den Raad van Bestuur van 'tE.T IL. en mr. B. M. Berger, burgemeester van Venlo. Op Vrijdag de heeren: Ir. H. Bemelmans, directeur van den Limb. L.T.B.Ir. M. C. E. Bongaerts, oud-mlnlster en lid van de Tweede Kamer; ir. R. C. A. Franken, directeur van de N.V. Limagas; prof. dr. ir. H. C. J. H. Ge- lissen. directeur der N.V. Prov. Limb. El. Mü; A. H. M. Glelen, directeur van het en mr. L. B. J. van Oppen, burge- kyan Maastricht. Met het beleid van den minister ten aanzien van de concentratie van het lager onderwüs konden vele leden zich niet vereenigen. Deze concentratie gaat zelfs zoo ver, dat in verschillende kleine plaatsen van ons land in het geheel geen openbare lagere school meer bestaat. Door deze concentratie worden niet alleen de belangen van het onderwüs, maar ook de belangen van de onderwüzer^mlskend. Vele leden betuigden hun instemming met 's Ministers streven om door opheffing en samenvoeging van lagere scholen tot bezuini ging te komen. Enkele leden vroegen naar aanleiding van een benoeming voor den vacanten leerstoel in de algemeene muziekwetenschappen aan de unlversiteit te Utrecht, of deze benoeming ge schied is ten einde den betrokkene voor zün verdiensten te eeren, dan wel of het de bedoe ling is. dat hü op vastgestelde uren college zal geven. Mien ontkwam in de Kamer niet aan den indruk, dat de Regeering de eerste methode heeft toegepast en, zooals dr. Westerman het uitdrukte, voor brandweerman speelde. Troonrede gaf geen vleugje perspectief.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 11