ONS BLAD De strijd tusschen Belgrado Boedapest Fö Het nieuws van heden en T s jechoslowaki je het Vaticaan en De Kerkstrijd i Duitschland Collectief vredes- stelsel NAAR EEN HERSTEL DER BETREKKINGEN? DE BAROMETER HONGAARSCHE NOTA TE GENÈVE Nazi’s achten kloosterorden 3000 arrestaties staatsgevaarlijk te Oviedo Mijnramp in Japan I j ns VEREENIGDE katholieke pers 4 De overblijfselen van den Vrijdagm Rome steunt de Hongaren Groote brand te Luik Millioen franken echode Goemboes te Weenen Volkenbond en Chaco Z. H. Ex. Mgr. L. Schioppa VOOR LEKKERBEKKEN 7* f Een Weensch démenti DE INSULLS VRIJGESPROKEN Met koelbloedige be zonnenheid Kasteelbranden in Frankrijk Regeling der geschil punten Hongarije eisc ding der aangelegenheid in de zitting van 3 December V.S. protesteeren bij Duitschland Allen zijn het eens, behalve de. strijdenden In verband met den jongsten opstand DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN WEG MET DE HONGER. REGEERING JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER De stad Melbourne liet ter gelegenheid van het eeuwfeest deze koek bakken, bestaande uit 630 stukken, teder van 35 pond. Het gebak is 5 meter hoog en bereid met 30.000 eieren. Controle op wapenf abri- cage noodzakelijk Tegen discriminatie van Ameri- kaansche houders van Duitsche papieren op den Apeldoomschen weg bij Arnhem ve rbranden vrachtauto, waarbij twee men. schenlevens waren te betreuren. Het WeeriHiHiiiiiiiiimiuiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| VERWACHTING: Meest matige, teler S afnemende Zuid-Westeltjke tot Noord- Westelijken wind, nevelig tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering In het Westen, in *t - S Oosten iets sachter. Een „blok” in wording der katho lieken van Slowakije, Moravië en Bohemen Veertig arbeiders om het leven gekomen MAANDAG 26 NOVEMBER 1934 Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één ,55 cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Brandstichters aan het werk? Volgens Baldwin is het zonder de V. S., Duitschland en Japan onmogelijk 1 raat •evr. 75 hie. e naar X 188 ii* o Voor afschrift iten. GENNER. »L 5. L ver- ren- MO 1 3 I) Onze Romeinsche correspondent schrijft ons dd 22 Nov.: Rükspartüleidlng Cultureele Politieke Afdeeling der N SJ3 A.P. OnderwerpOrdenscholen. Betreft: Retraite en onderwijs. Streng geheim. Hongarije verlangt behandeling der Joeg®-Sla vische bschuidiging in de zitting van 2 Decem ber aj. Steun van Italië. Stand op Maandag 1 aar n.aa.; 77 U Vorige stand: 774A WK. ia a r. J In de nota wordt verklaard, dat ernstige ge volgen voor den vrede zouden kunnen ontstaan, wanneer Hongarije en zijn regeering blootge steld blijven aan de ophitsingen en lasterlijke beschuldigingen, welke reedi weken lang tegen hen worden gericht. ty aartsbis- Cad llmina" icht met een ig. haar be- om in gere- te lelden. LUIK. 25 Nov. Een zware brand ia Zondag uitgebroken in de afdeeling stoffen en weefsels van de socialistische coöperatie. Toen voorbij gangers Tiet vuur bemerkten had dit reeds een groote uitbreiding genomen. De geheele brandweer van Luik kwam met volledig materiaal ter plaatse. Gezien het drei gend gevaar voor uitbreiding heeft de politie de belendende woningen doen ontruimen. De schade bedraagt verscheidene millioenen franken Eeil- der 1117 8 uun. che- letcr 0754 18 Jten «en LOM Ikt, van de OT, 143 München, 3 Nor. 1934 Nummer O.II. 1405/6. een ver- MUI 85 ?*- Ja. its BZ en. teel P- ren un. I V. - Door een bijzondere relatie zijn wij in staat de volgende geheime circulaire te publiceeren, waaruit voor de zooveelste maal de mentaliteit blijkt van het Nationaal-Soclallsme en <van de partijleiding, die zich na de Saarabstimmung met volle heftigheid tegen de katholieke kerk zal keeren. WU laten den tekst hieronder volgen: In verband met loopende geruchten omtrent den minder gunstigen gezondheidstoestand van Z. H. Excell Mgr. Schioppa, hebben wjj ons tot de intemuntiatuur om inlichtingen gewend. Inderdaad" zoo werd ons meegedeeld, heeft de Internuntius enkele minder goede dagen gehad, doch er is een keer ten goede gekomen en op het oogenblik is Zijn Hoogw Excellentie geluk kig herstellende. Aan de Geheime Staatspolitie van het Regeerlngsdlstrict Münster (Westfalen), in Recklinghausen. Baron von Eckhardt verklaarde aan een verslaggever van de Parljsche „Figaro”, dat Hongarije niet voornemens is iets te onderne men, waardoor de toestand nog toegespitst zou kunnen worden. Het ligt niet in de bedoeling van Hongarije, andere landen te beschuldigen, doch men wenscht de zaak zoo eng mogelijk te begrenzen en met koelbloedige bezonnenheid te behandelen. verrichten. Voor iedereen die het begrijpt Is het duidelijk dat deze congregaties de grootste bron van gevaar vormen voor ons cultureel opbou wend werk. Vooral daar deze Orden heel vaak verbonden zijn aan scholen, die soms ook in het buitenland gelegen zijn. De Geheime Staatspolitie wordt thans opgedragen om de Rljkspartljleidlng (Cul tureel Politieke Afdeeling) zoo spoedig mogelijk een volledig overzicht te geven over hetgeen de Orden en Congregaties in Uw district op cul tureel gebied verrichten: van alles wat er zich in deze congregaties afspeelt moet een uitvoerig rapport worden opgemaakt, terwijl vooral in lichtingen moeten worden verschaft over hun re laties met hun kloosters in het buitenland. Een juiste samenvatting van hun leerplan, tnhoud en politieke opvatting en levensbeschrijving van hun leeraren is onmisbaar. WIJ verzoeken beze Inlichtingen zoo spoedig mogelijk te verstrekken zonder dat het de aandacht trekt. In begin Ja nuari moet de Rljkspartljleidlng al het materiaal in handen hebben. Baldwin aeht een collectief vredewtetoel sawder de Ver. Staten. Duitschland en Japan ónmoge lijk. De kerkstrijd in Duitschland. De Nazi's echten de kloosterorden een groot gevaar voor hun staatsordenlng. WEENEN. 24 Nor. De „Polltteche Korres- pondenz” verneemt, dat het bericht van de ..Daily Herald”, waarin sprake Is van een mon delinge militaire overeenkomst tusschen Italië en Oostenrijk, uit de lucht te gegrepen. Ingevolge een besluit van het Ministerie van Binnenlandsche zaken mogen Retraitehuizen niet door de Politie gecontroleerd worden. Het is echter gebleken dat de religieuze orden en con gregaties beschouwd moeten worden als centra- len van waaruit reactionnairen het programma der Nationaal-Soclaiistische Wereldbeschouwing ondermijnen. Hun werk is nog des te gevaar lijker, daar de kloosterorden hun vernietigend werk in alle stilte en zonder dat men het merkt TOKIO. 26 Nov. Volgens een officieus be richt heeft in de provincie Nagasaki in de mijn Matsjislma een ontzettend ongeluk plaats ge vonden. waarbij, naar reeds is komen vast te staan, meer dan veertig personen om het leven zün gekomen. Bij het graven van een nieuwe mijngang maakten de mijnwerkers een gat, waardoor zeewater binnenstroomde. De onge lukkige lieden zijn verdronken. Op bet laatste oogenblik zag men nog kans 15 personen, die in een lift zouden afdalen, te laten terugkeeren. Hoogste stead: TH* to Rennes «n Dyon- Laagste stand: 788.6 te Isafjord. B Zon op 7.41 - onder 1.53 - Licht op 4JK3 t Maan op nam. 6.46 onder vjbl 11.54 f Inderdaad wordt hedenavond uit de Joego slavische hoofdstad gemeld, dat men in poli tieke kringen aldaar verklaart, dat de houding van Joego-Slavië, ondanks den scherpen toon van de aanklacht, het beste bewijs is voor de wijsheid der Joego-Slavische. want zij wil Bel grado niet alleen volledige genoegdoening ver schaffen, maar ook speciaal afrekenen met oe revisionistische politiek van Hongarije. In dezen geest schrijven de seml-officieele „Wreme" en de „Prawda”, die bovendien verklaart, dat de Volkenbond moet Inzien, dat het revisionisme een gevaar voor zijn eigen bestaan is. GENèVE, 23 Nov. De gedele geerde van Hongarije bij den Vol kenbond, Tibor von Eckhardt, heeft vanavond den secretaris-ge- neraal van den Volkenbond een nota overhandigd, waarin de Hon- gaarsche regeering verlangt, dat de door Joego-Slavië opgeworpen kwestie der politieke verantwoorde* lijkheid voor den aanslag te Mar seille op de agenda' van de eerst volgende buitengewone- Raadszit ting zal worden geplaatst, welke 3 December bijeenkomt. 29 November L. K. LONDEN, 24 Nov. (Reuter) Tijdens gisteravond te Glasgow gehouden rede klaarde de plaatsvervangende minister-] dent Baldwin, dat zonder de Vereenlgde 81 Duitschland en Japan nooit een „collectieve vrede'’ mogelijk zou zün. ■Het is een zeldzaam iets, zoo zeide hü verder, dat in de arbeiderspartij het begrip „collectief vredessysteem” ingang vindt. Naar zün mee ning is een dergelük systeem moellük door te voeren, aangezien de Vereenlgde Staten nog geer, lid zün van den Volkenbond, en Duitsch land en Japan zich hebben teruggetrokken. Zoolang hü in de regeering ook maar de minste verantwoordelükheld draagt, zal hü nooit dulden, dat Groot-Brittannlë tot een der gelük verdrag toetreedt en een land met zün vloot blokkeert, zonder te weten, wat de Ver eenlgde Staten zullen doen. Engeland moet niet slechts trachten, de uit getreden landen weer In den Volkenbond terug te brengen, doch er tevens naar streven, dat de Vereenlgde Staten eveneens in den kring wor den betrokken. Ten aanzien van de wapenfabricage klaarde Baldwin, ervan overtuigd te zün. dat een staatsmonopolie yoor de fabricage van wa penen noch een vermindering der wereldbewa pening ten gevolge zou hebben, noch den vrede zou kunnen bevorderen. De eenlge methode om misbruiken tegen te gaan, is controle van de wapenfabricage Baldwin besloot met de verklaring, dat. In dien men erkent, dat nationale verdediging noodzakelük is ter bescherming van den staat, deze verdediging ook voldoende moet rijn. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaarf 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem CHICAGO, 24 Nov. De van badrogpleging op groote schaal beschuldigde financier Samuel Insull, die destüds na veel moeite van de Ame rikaansche Justitie uit Europa naar Amerika werd gebracht, is heden vrijgesproken. Zün pro ces begon op 4 October JJ. Ook rijn broer Mar tin en 15 mede-beklaagden zün vrijgesproken. der. NÜORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ROME, 24 Nor. Officieel wordt medegedeeld: In verantwoordelijke Itallaansche kringen volgt men met groote opmerkzaamheid de ont wikkeling. die ontstaan is door het overhandi gen van de Joego-Slavische nota en de ver klaringen der Kleine Entente. In deze kringen erkent men ten volle het recht van Hongarije, om een onmlddellüke behandeling van de aanklacht In den Volkenbondsraad te verlan gen, en dit Hongaarsche standpunt zal door de Itallaansche vertegenwoordigers bü den Volkenbond duidelijk ondersteund worden. De verantwoordelüke Itallaansche kringen zün van meening, dat een natie niet kan blüven rusten onder een zoo ernstige aanklacht als Jegens Hongarüe is ingediend. De Itallaansche kringen beschouwen de ontstane situatie als netelig, maar zü gelooven niet, dat zij onmld- dellük tot ernstiger verwikkelingen kan leiden. ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 46 ADVBTENTIEPRIJZEN» Gisteren heeft de Paus den aartsbisschop van Olmütz, mgr. Precan, in audiëntie ontvangen. Het bezoek van den Tsjechische! schop, dat een regelmatig bezoekj te, wordt nochtans in verband g«6n streven van de Tsjechische regeerti trekkingen tot den H. Stoel weder gelde en vriendschappelüke banen' Zooals men zich herinnert, is de, toenmalige pauselüke nuntius te Praag, Mgr. Ciriaci, In- dertüd van zün standplaats vertrokken na een felle perscampagne en verschillende moellük- heden met de regeering Een groote rol speelde In die dramatische uiteenzettingen een schrij ven van den nuntius aan den leider der katho lieke Slowaaksche oppositie, pastoor Mgr. Hlin- ka. waarin de nuntius te kennen gaf. dat hü slechts op ultdrukkelük verlangen van den Paus te Praag bleef, waar tallooze beleedlglngen zün deel waren. De Tsjechoslowaaksche republiek droeg van meet af aan 'n rationalistisch en in t büzonder ook anti-kathollek karakter, deels door het on- geloovlge rationalisme van de Tsjechische lei ders als Masaryk, deels door een mln of meer gewild verband van den nieuwen staat met de geschiedenis van de Boheemsche Hussieten. Zoo liet Masaryk op den burcht van Praag bet roo- Aartsblsschop Precan. die nauwe betrek kingen met de regeering onderhoudt, zou nu. naar veruid, de taak hebben, het Vaticaan te polsen omtrent de mogelükheld van aanvaar ding van verzoenende voorstellen, die de Tsje chische regeering bereid is te doen. Binnenkort zou dan de Tsjechische vice-minister van bul- tenlandsche zaken. Krofta, die vroeger gezant bü den H. Stoel was, naar Rome komen om desbetreffende onderhandeüngen te voeren. Van Vaticaansche züde wenscht men zeker niet anders dan een herstel van de goede be trekkingen tot den Tsjechoelowakischen staat die niet door haar toedoen verstoord werden Naar men weet, is de Praagsche nuntiatuur se dert een Jaar zonder titularis, terwül de vroe gere nuntius, mgr. Ciriaci, intusschen tot nun tius te Lissabon is benoemd. Dr. Schuschnigg zal eveneens deelnemen aan de jacht, die waarschüniük drie dagen zal duren en gelegenheid zal bieden tot bespreking van de urgente politieke vraagstukken. Te Boedapest concludeert men uit de deel name van den Hongaarschen minister van landbouw aan de reis, dat de aanrienRjke moellükheden van economischen aard tusschen Oostenrijk en Hongarüe nu eindelük eens zullen worden opgelost. Naar verluidt, zou de Oosten- rüküsche regeering, tegen de bepalingen van het pact van Rome in, opnieuw groote hoeveel heden tarwe in Argentinië en Frankrük hebben gekocht in plaats van In Hongarije. Goemboes keert Maandag as. weder Boedapest terug. Het manifest van het parlement tegen de Joego-Slavische beschuldigingen, waartoe gis teravond besloten was. is voorloopig op verlan gen van de regeeringspartü uitgesteld. De bladen blüven zich Inmiddels op zeer scherpen toon richten tegen den door Joego slavië te Genève gedane^ stap. Oud-mlnlster Berzeviczy verklaart in de ..Pester Lloyd” dat men Hongarüe vogelvrü wil verklaren en over leveren aan de woede van Joego-Slavië. daar Hongarüe zulk een gevreesd strijder Is voor de revislegedachte. Tüdens worstelwedstrijden in het bekende Berlünsche circus Busch vonden politieke de monstraties plaats. Toen de zaal In het don ker werd gezet, weerklonk van verschillende züden, vooral van de galerijen, de kreet: „Weg met de hongerregeerlng!” Dit beef voortduren, tot het licht weer aan ging. Toen het circus opnieuw in het donker werd gezet, begon het lieve leven opnieuw. Een kwartier daarop wa ren reeds alle uitgangen door Goering’s veld politie bezet De voorstelling werd afgebroken Alle bezoekers moesten zich legitlmeeren. Het N. Wien Joum meldt, dat er drie honderd per sonen werden gearresteerd. PARIJ8, 26 Nov. De „Aml du Peuple” vestigt de aandacht op de branden, welke den laataten tüd plaats hebben gevonden In historische Fransche kasteelen. Het blad is van meening, dat het geen twüfel lüdt, dat een georganiseerde bende hier aan het werk is, aangezien in de laatste drie weken zee bekende kasteelen door brand zün verwoest of ernstig beschadigd. De Parüsche politie heeft Zaterdag een grootsch opgezette razzia gehouden. Meer dan 100 personen zün gearresteerd. Van 168 personen, wier papieren niet in orde waren, zün 29 in hechtenis gesteld wegens land- looperü ed., 20 buitenlanders zün ter beschik king van de vreemdelingenpolitie gesteld. GENèVE, 24 Nov. De buitengewone Volken bondsvergadering voor de bülegging van bet Chacoconfltcr. heeft vanmorgen haar slotzitting gehouden. De voorstellen tot bülegging van het conflict werden eenstemmig aangenomen. Alleen de oorlogvoerende partüen Bolivia en Paraguay onthielden zich van stemming. Tegelükertüd is de commissie geïnstalleerd, die namens de Volkenbondsvergadering de zorg op zich zal nemen voor de ultyperlng der besluiten. Minister KaWf handhaaft de rijf precent leena- veriaging veer bet spoorwegpersoneel met In gang van 1 Januari a^_ H. M. de Koningin heeft haar intrek weer ge nomen in Huis Ten Bosch te Den Haag. „Ulver”-bemanning te Den Haag gehuldigd. Ingesteld is thans een afsonderlük Crisis-Uit voerbureau in verband met het toenemet.de be lang der regeering op controle van den uitvoer. Nederlandsch schip aan de Engelsche kust aan den grond geloopen. Rede van minister Marchant in den Vrtfs.- Dem. Bond ever het kabinet. Propaganda-vergadering van St. Christoff el te Utrecht. Nederlagen van Sunderland en Stoke City in de Engelsche League. Kunstijsbaan te Amsterdam officieel geopend. Begrootingen van het Landbouw Criiisffinds ingediend. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Ondenrijsbegrooting. Huldiging van de Ulver-bemanning te Rotter dam. OVIEDO 25 Nov. (Reuter). De arrestatie van personen, die verdacht worden van deelname aan de jongste revolutionnaire beweging, duren voort. Te Oviedo zün meer dan drieduizend perso nen gearresteerd. De krijgsraad behandelde de zaak tegen den kapitein van de guardla civil Torrans, die zich aan de züde der opstandelingen had geschaard. Hü zal vermoede!ük ter dood worden veroor deeld. I WASHINGTON 26 Nov. De regeering der V.S. heeft Zaterdag formeel een beroep op DUltsch- land gedaan om een einde te maken aan zün „onaanvaardbare en gevaarlüke” politiek van discriminatie van Amerikaansche houders van Duitsche efecten In de toekenning van rente betalingen. De Amerikaansche ambassadeur William Dodd heeft bü het Duitsche departement van bultenlandsche zaken een scherpe nota Inge diend op telegrafische instructies van staats secretaris Huil. Dit Is het vierde protest se dert Juni JJ. toen de politiek van het betalen van slechts een gedeelte der vervallende ten ingezet werd. Huil heeft toen het voorstel van de Duitsche regeerig betreffende betaling van een gedeelte In contanten en een gedeelte In scrips afgewezen evenals het voorstel tot het brengen van den Dultsch-Amerikaanschen han del op ruilbasls. De volgende week zullen te Den Haag bespre kingen tusschen betreffende organisaties ge houden worden In zake huurverteging. Vragen van het Eente Kamerlid Van Citter» •ver de Joodsche Stichting in de Wieringer- meer. y de vaandel met de witte kelk hüschen, dat een maal het symbool van de Boheemsche gods dienstoorlogen was. Maar terwül de leiders van de Tsjechische onafhankelükheidsbeweging voor het meerendeel rationalistisch georiënteerde onderwüsmannen waren, werd de onafhanke lükheidsbeweging onder de katholieke Slowaken grootendeels geleid door katholieke priesters. De tegenwoordige nationale Slowaaksche partü. wier leider Hlinka is, verdedigt dan ook tegelük met een zelfbestuur voor de Slowaken binnen het verband der Tsechoslowaaksche republiek, óók de katholieke gevoelens der Slowaken en hun kerkelüke belangen. Het schünt nu, zoo schrüft de Praagsche cor respondent van den „Lavoro Fascist*”, dak de politiek van Hlinka In den laatsten tüd sterker geworden Is en ook In andere gebieden van de republiek instemming vindt, zoodat er spra ke Is van de vorming van een „blok”, dat de katholieken van Slowaküe en die van Mora vië zou vereenlgen en waarbü ook de katholieke Bohemers zich zouden kunnen aansluiten. Het ligt voor de hand, dat de slechte toestand der betrekkingen tot den H. Stoel de positie van de regeering tegenover zulk een katholiek oppo- sitie-blok aanmerkelük zou verzwakken. Dit zuo dan ook de aanleiding zün. waarom van Tsje chische züde naar een regeling van de geschil punten wordt gestreefd, die afgezien van de anti-katholieke atmosfeer, welke door geïnte resseerde perscampagnes geschapen is vooral de staatsrechtelüke en kerkrechteltyke positie der grensdlocesen en de kerkelüke Indeeling van het land betreft. Precan. WEENEN. 24 Nov. De Hongaarsche minister president Goemboes en de Hongaarsche minis ter van landbouw Kallay zün hedenmorgen te Weenen aangekomen. Zü begaven zich onmid- dellük naar de bondskanselarij. waar zü een langdurig onderhoud hadden met bondskanse lier dr. Schuschnigg en den Oostenrükschen minister van- bultenlandsche zaken. Berger Waldenegg. Daarna begaven zü zich in gezelschap van vice-kanseller Starhemberg en den Oostenrük- •chen^nlnister van Handel, Stocklnger, naar het jachtgebied in Stiermarken tusschen Sem- mering en Mariazell.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 15