Landbouw Crisis Fonds 1935 Nood der tijden Versch brood bij het ontbijt Dobbelmcmn lekker... man! RADIOPROGRAMMA RADIO EN PERS UITGAVEN GERAAMD OP f 200 MILLIOEN MAANDAG 26 NOVEMBER 1934 Dinsdag 27 Nov. 1934 Minister Marchant over het kabinet Pryzen igestort Maatregelen Geen nachtarbeid V isscherij meer? Groote fabrieksbrand Meelcentralisatie Een speciale conferentie V eehouderycentrale Arsenal klopt Chelsea met 52 Het ie door visschers vastgelegd Pluimveehouderij Burgemeeetero-jubileutn Portrluchten Toestand glascultuur ernstig Vele beschouwingen over de nieuwste vinding beteeke- nen een aanranding der eociale wetgeving NEDERLANDSCH SCHIP AAN DEN GROND STATEN VAN NOORD- HOLLAND Nederlagen van Sunder land en Stoke City Cacaofabriek te Zaandam door het vuur verwoeet Het ie eensgezind in de vraag wat mogelijk ie en wat niet Richtlynen der R.K. Staatsparty dienen gevolgd te worden Fen ■frissche mond O met witte tanden door nriVOROL IflML Dq Nederlandsche Tandpasta -WAT MIJN HARDT MAAKT IS GOED* De minister doet mededelingen over de maatregelen inzake de noodzakelijke steun- verleening Melk en zuivel due tie), dat aan heffing ong. 7,8 mlllloen gul den zal opbrengen. o M Er zün struikelblokken las ■IU' 'i Eerste divisie eieren en gevogelte. De verhoogde koeten zün den mr Tweede divisie o Het streven van den minister blijft om de zware lasten, welke de Landbouw-Crislspolitlek op de Nederlandsche consumenten legt, zooveel mogelijk te beperken. Het te verwachten nadeelig slot van den gewonen dienst 193* is als memoriepost op de begroeting gebracht. De „Pelikaan" op uitreis is te Cairo aange komen de ..Havik" on uitreis te Aklab. De ultkeerlngen ten behoeve van pluimvee houders zijn in de eerste plaats bedoeld om de verhoogde productiekosten ten gevolge van de graanrechten te vergoeden bij den uitvoer van als in buitenland te worden beproefd. Pogin gen In deze richting zullen den vollen steun der Regeering kunnen verwerven. nog een extra bedrag van Ook de bewering van den heer Snapper, als zou het bakkersbedrijf uit de misère geraken. Indien 's morgens vroeg versch brood verkrijg baar zou worden gesteld, is al te doorzichtig. Jammer, dat men zich hierbij te veel in de kaart laat kijken en dat uit deze beschouwin gen spreekt een aanranding van de bestaande arbeidswet voor het bakkersbedrijf. VERWIJZEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS van Lausanne o. 1. v. 5 20 Gramofoonmuzlek Zaterdag gespeelde League-wedstrUden In geland luiden als volgt: bij behoorlijke toepassing alle voorarbeid zou kunnen vervallen. Het spreekt wel van zelf, dat wU als gezellenorganisatie tot dit laatste ons voelen aangetrokken. brand getuige, die afstand konden wordi daarvoor een groote De fabriek ligt n.l. Te Koog aan de Zaan Is Zaterdagavond de cacaofabriek „Hollandia" van de N. V. Kamphui}* en Oljj In brand geraakt en zoo goed als geheel verloren gegaan. Aston VillaPortsmouth afgebroken bij stand 3—2 wegens mist. ChelseaArsenal 25. Derby C Liverpool 1—2. EvertonManchester C. 13. Grimsby T.Stoke City 31. Huddersfield T.—Middlesbrough 3—1. Leicester C.Leeds United 10. Preston NorthendBirmingham 01. Sunderland—West Bromwich Albion 01. Tottenham Hotspur—Sheffield W. 3—2. Wolverhampton W.Blackburn R. 21. In den dichten mist Is, zoo wordt uit Londen geseind, nabij Cromer In het graafschap Nor folk het Nederlandsche motorschip „Rian” uit Groningen, dat, geladen met kool, op weg was naar Londen, aan den grond geloopen. De be manning van de reddingsboot van Cromer en eenlge visschers hebben zich aan boord begeven en het schip vastgelegd. Ingediend is een wetsontwerp tot vast stelling van de begrooting van Inkomsten en uitgaven van het Landbouw Crisis Fonds voor 1935. Blijkens dit wetsontwerp worden de uit gaven van het Landbouw Crisis-Fonds voor 1935 vastgesteld als volgt: gewone dienst ƒ168.739.000. Kapitaaldienst ,30 300.000, ge- heele dienst 199400.999 Zaterdag 1 December as. zal het 25 Jaar ge leden zijn, dat burgemeester W baron Bentlnck van Schoonbeten In OLst als zoodanig werd be noemd. De burgert! maakt zich gereed om dit Teneinde het den exporteurs van geconser veerd of bereid varkensvleeech mogelük te ma ken het hoofd te kunnen blijven bieden aan de concurrentie op de bultenlandscbe markten, wordt hun met het oog op de betaalde heffin gen enz. een compensatie bü uitvoer toegekend. Aannemende, dat In 1935 nog geen bijzon dere prijsverbeteringen op de exportmarkten te verwachten zijn, en het van belang Is dezen export te handhaven, werd geraamd, dat de uitvoervergunningen gedurende het komende jaar ongeveer op hetzelfde peil als thans zullen moeten gehouden worden, waarvoor In totaal in 1935 een bedrag ™n 11.000400 benoodlgd zal ztfn. Zou aan de bij den meelimport betrokkenen geen tegemoetkoming zijn verleend, dan zouden niet alleen de betrokkenen, doch ook het bij hen In dienst zijnde personeel zeer ernstig be nadeeld zijn. Het ligt In het voornemen een bepaald per centage der productie van matriet oogst 1034/35 uit de markt te nemen tegen een nader vast te stellen prijs der bossen franco voor den wal en aan te wijzen opslagplaats Het steunbedrag van 12.50 per H.A. voor blad riet wordt gehandhaafd onder beding ech ter, dat de rietlanden, die te gebrplken zijn in een andere cultuur, nog slechts voor dezen oogst gesteund zullen worden. Van de eerste soort dekrtet zal zoo noodig een gedeelte uit de markt worden genomen. Het ligt niet In de bedoeling om 5-jarig griendgewas voor steun in aanmerking te doen komen. Steunverleenlng kan het 4-jarig gewas zal geschieden per H A. volgens taxatie op stam na classificatie, met dien verstande, dat minder, waardige grienden van dien steun worden uit gesloten De kosten van de maatregelen tot steun aan de vlsscherij <oa. voor haring, ansjovis, mosse len. oesters, versche garnalen, versche zeevisch) zijn geraamd op 460.000 Er moet mede worden gerekend, dat het ver lies op de productie In den Intensteven tuin bouw In 1935 nog zal voortduren. Uit den aard der zaak zal dit zeer veel af hangen van de mogelijkheid van export en de bü export te maken prijzen. In 193* zijn voor enkele producten, waarvan de export tot dit jaar kon worden gehandhaafd, de prijsen geheel Ineengestort. Het betreft hier vooral de producten van de Intensieve tuln- bouwcultuur: tomaten en komkommers, terwijl ook de drulvenprijzen ongunstig zijn. Het Iaat zich niet aanzien, dat voor kom kommers en tomaten in het komende jaar een betere afzet zal kunnen worden gevonden, zoo- dat ernstig moet worden gevreesd, dat de toe stand In het jaar 1935 voor dat deel van den tuinbouw nog slecht zal zijn. Men behoeft waarlijk niet tot het bakkersbe drijf te behooren om dit te kunnen doorzien. Wat nu de uitvinding zelf betreft, daar staat ook de R.K. Bakkersgezellen-organisatie eenlgs- zlns gereserveerd tegenover. Ook wij dienen af te wachten of de uitvinding Inderdaad in staat zal zijn het publiek 's morgens vroeg voldoende van versch brood te voorzien. Zou Inderdaad de uitvinding daartoe in staat zijn, dan zal daardoor een omwenteling In het bakkersbedrijf kunnen ontstaan. Maar naar onze meenlng in tegenovergestelde richting als die Ingenomen door het „vertche- cadetje-comlté". WIJ spraken dezer dagen hierover met Ing. M. Buitenhuis, chef van den buitendienst der NUko: NIJmeegsche Koolzuur apparaten indus trie, welke deze methode In practtfk hoopt te brengen. WU zullen hier niet alles weergeven wat deze Ingenieur ons zooal mededeelde, daar hier ook sprake Is althans kah zijn van misbruik maken van vertrouwen. Wat voor ons echter hoofdzaak Is, is name- Itjk, of de uitvinding inderdaad aan de gestel de verwachtingen zal voldoen. Op deze vraag kregen wU van Ing. Buiten huis een bevestigend antwoord en wel zoo po sitief. dat bü een behoorlüke toepassing inder daad 's morgens vroeg voldoende versch brood beschikbaar zal zün. Ing. Buitenhuis deelde ons hlerbü zeer na- drukkelUk mede, dat bet gevolg dezer uitvinding zal ztjn, dat de bereiding van brood verlegd kan worden naar den dag-arbeld, zoodat zelf» feest in vollen luister te berdenken. 1 Mevr. A. L. A. RingelingVerhoeffe en J. F. Franken chr. hist. leden der Staten in de Provincie Noord-Holland, hebben hun partU medegedeeld, dat xü voor herkiezing in 1935 niet in aanmerking wenschen te komen. In een rede, voor den VriJz.-Dem. Bond bü gelegenheid der jaarvergadering gehouden, beeft minister Oud er o.m. op gewezen, dat de afd. Purmerend „aan bet muiten is geslagen” en uit den bond wil treden. De leden dier afdeelmg hebben, aldus spr niet begrepen, waar het over gaat. ZU zün de kluts kwüt geraakt/ Maar als zü hooren, waar het om gaat in dezeh tüd, dan zullen zü weldra bekeerd moeten zün. Verder liet de minister zich zeer pessimistisch uit over den economischen toestand des lands. Medegedeeld werd dat de vrüz.-dem Kamer fractie tegen de Defensiebegrooting zal stem men. In de partüvergaderlng van den Vrijzinnig Democratischen Bond Zaterdag te Rotterdam gehouden, heeft minister Marchant een rede gehouden, waaraan wü het volgende ontleenen: LONDEN. 24 Nov. (V. D.) De resultaten der En- Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: In afwüking van vorige begroetingen is bü die voor 1935 consequent het standpunt Inge nomen. dat voor zoover steunultkeeringen ver band houden met e*n oogst en deze ultkee rlngen als regel in meer kalenderjaren worden uitgekeerd, de uitgaven ten volle op bet dienst jaar, waarin de oogst plaats vindt, moeten druk ken. Hoe zorgwekkender de toestand wordt, des te meer kracht en moed worden ergeëlscht, om aan hen, die dagelüks nieuwen grond vinden tot klagen. duideUjk te maken, dat het niet anders kan. Het thans regeerende kabinet kwam tot een gelijkgericht crislsbeleid, het is eensge zind in de vraag, wat mogelük is en wat niet. Het geeft zich rekenschap van het feit, dat het probleem van de inkorting van het rüks-budget is het probleem van de geheele lün. Het contact met de volksver tegenwoordiging is hier van bet grootste belang. De Regeering neemt ook hier waar wat leeft in het volk. De toestand van de glascultuur Is inder daad ernstig. Getracht zal moeten worden door omzetting van de cultuur op produc ten, die nog een redelijken prijs hebben op gebracht en hiet grootendeels voor export werden gekweekt, de aanpassing te vinden, die de thans ontstane toestand noodzake- lük maakt. Op het oogenblik is een onderzoek gaande om na te gaan of de Crisia-organisatie wel op de meest economische wüze iz opge bouwd en of de personeel* en materieele uitgaven tot een minimum beperkt blüven, terwül het In de bedoeling ligt hiervoor een speciale afdeeling in te stellen, die blü- vend toezicht uitoefent. Doel van de centralisatie der verschillen de Gewestelüke organisaties is, om in de uitvoering van de door de Regeering ont worpen maatregelen meer eenheid te ver krijgen, benevens een scherpere controle op U naleving van de gegeven voorschriften. Toen wü te half tien het terrein van den brand bereikten, stond het kapitale geheel van steen opgetrokken fabrieksgebouw van onder tot boven In lichtelaaie en sloegen de vlammen hoog boven het dak uit, terwijl dikke rook wolken omhoog stegen. De brand is ontstaan te ongeveer kwart voor negen, terwül het bedrijf dat in continu werkt, nog In volle activiteit was. Boven de branderij bevond zich een ketel, waarin de olie Is, die noodlg Is om de machi nes te drüven en die van tüd tot tüd moet worden volgepompt. Om te weten, of de ketel gevuld is, drijft in de olie een kurk, die door een gewicht aan een touw drüvende wordt ge houden. Aangezien dit apparaat niet altüd goed functionneerde, is het noodlg, dat de kurk door middel van een touw af en toe naar be neden wordt getrokken. Dit schünt een oogenblik te zün verzuimd, misschien wül een der werklieden, die met deze taak belast was, elders moest zün. Hierdoor is de ketel overgeloopen en heeft de olie zich over den vloer verspreid. Zü Is terecht gekomen In de daaronder gelegen bran derij. en daardoor met het vuur In de ovens in aanrakii^ 'Is gekomen. Toen de arbeiders den brand ontdekten, stond bet lokaal reeds in brand, zoodat aan behoud niet meer was te denken. Zü hadden nog juist den tüd om de stoomkraan dicht te draaien en het electrisch licht af te sluiten, waarna zü in allerül een goed heenkomen moesten zoeken. In korten tüd had het vuur zich over de geheele fabriek verspreid. Voorts geeft de Memorie een gespecificeerd overzicht van den te verieenen steun. Voor aardappelen zal getracht worden een systeem van steunverleenlng op te bouwen, waarbü de noodzakelüke contróle teruggebracht 4MTdt tot een zoo klein mogelüken omvang. Met voldoening kan reeds worden gewaagd van een aanmerkelüke verbetering van het kaasverbrulk; de financieele uitkomsten tempe ren echter de voldoening over dit succes. Voor 1935 is een binnenlandse!) debiet van de kaas geraamd van pl.m. 60.000.000 KG. (zünde ongeveer de helft der totale kaaspro- Voor 1935 wordt als geldelük nadeel, voortvloeiende uit de werkzaamheden van de Nederlandsche Varkenscentrale een be drag geraamd van ƒ9.875499. Het nadeelig saldo op den aankoop, de verwerking en den verkoop van rundvee en rnndvleeoch ie geraamd op 1L996.990. Voorshands acht de minister, zoolang zich geen nieuwe perspectieven openen, alz steun noodlg een bedrag van f 7.590.000. Mocht dit bedrag niet voldoende blüken, dan zal hü te süner tüd hierop nog terug komen. Uit een onderzoek is gebleken, dat voor het toekennen van een blllüke tegemoetkoming, welke tot nu toe ongeveer 60 pet. bedroeg van de geleden nadeelen. een bedrag van ongeveer 700.000 noodig tl. Het ligt In de bedoeling deze steunverleenlng zooveel mogelük en geleidelük te verminderen. Barnsley—Bury 90. Bolton W.—Plymouth A. 33. Bradford O.—Westham U. 0-2. BurnleyFulham 31. Manchester U.Nottingham F. 32. Notts C Newcastle U. 0-1. Oldham A.—Bradford 1—1. Port Vale—HuU C. 1—3. Sheffield U.—Blackpool 1—1. SouthamptonNorwich O. 1—4. Swansea C.—Brentford 3—4. Indien Inderdaad door toepassing eener we- tenschappelüke uitvinding de bakkersarbeid geheel naar den dag zou kunnen worden ver legd, zonder dat het product daaronder lüdt, zou dit van buitengewone beteekenls zün. en zou inderdaad van een omwenteling gesproken moeten worden. Wü wachten Intusschen de verdere experi menten af, en zün er van overtuigd, dat ook de Minister van Sociale Zaken en de leden van <le Tweede Kamer der Staten-Generaal. op wiens medewerking om de arbeidswet te wü- slgen gespeculeerd wordt, eveneens eenlge re serve bü dit belangrüke vraagstuk in acht zul len nemen. Wü zullen onze taak als verantwoorde- lüke bewindslieden naar eer en geweten volbrengen. In dese dagen van angstwek kend gevaar Is rust noodig, alzüdige over wegingen met kennis van zaken, politiek dóórzicht en vertrouwen in hen, bü wie men deze voorwaarden het best vervuld kan achten. BEROMVN8TER, 540 M. 3.30 Het klei ne omroeporkest Kdouzrd Moser - 6.30 idem 6 *0 Schubert-Schummann- progranuna 740 Fritz Brun-concert. VOOR NADERE BIJZONDER HEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN Het is hier niet de plaats dit alles te bestrij den. Wü zullen zoo noodlg dit doen in onze vakpers, die zich daartoe meer eigent. WU zün dan ook in het geheel niet bevreesd dat de Minister van Sociale Zaken door dit getam-tam van de wüs zal worden gebracht en bü de Tweede Kamerleden veronderstellen wü wel zooveel nuchterheid, dat ook zü wel zullen in zien dat bet hier vooral gaat om afbreuk van de sociale wetgeving. Gezien de moellükheden van den export, die la de toekomst eer zullen toenemen dan af namen, ml aanpassing aan een verminderde afzetmogelükheld eiach moeten blüven, ook al dient met energie elke mogelükheid tot het verwerken van nieuw debiet aoowel in Mnnen- BERLIJS, 357 M. 3 30 Het kleine om- roeporkest o. 1. v. Willy Steiner 5.50 Oramofoonmuzlek 7.30 Omroeporkest o. 1. v. Heinrich Steiner 8.50 Solistencon cert 9.40 Het omroeporkest o. 1. v. Otto Frickhoeffer 10 20 Dansmuziek. Naast eenige maatregelen, welke onmlddelhjk in overweging genomen zullen worden, b v. maatregelen ten opzichte van den uitvoer van füne vlsch naar Frankrijk enz. zullen vele andere maatregelen slechte geleidelük ten uit voer kunnen worden gebracht. Door samen werking en verbetering op bedrüfsorganlsato- risch gebied zal getracht worden te geraken tot een vermindering der productiekosten, terwül daarnaast door maatregelen ter bevordering van een meer regelmatigen aanvoer en verruiming van den afzet getracht zal worden het gestelde doel te bereiken. Maatregelen ter beperking van de mosselen- cultuur zullen tx.t. worden overwogen. Niettegenstaande den lagen boterprüs blü ven belangrüke toenemingen in het verbruik met alleen uit. doch valt zelfs eenlge achter uitgang In het verbruik te constateeren Vandaar dat voorzichtigheidshalve bü de op stelling der raming voor de inkomsten van 1935 is rekening gehouden met een binnenlandse!) boterverbrulk 'buiten menging In de marga rine) van 40400.000 K G. De priester zegt, ik weet het wel In zijn sermoen dezelfde waarheid, En houdt u vóór met groote klaarheid De lessen, die dit simpel spel U geven wil in oude woorden, Die wij reeds honderd malen hoorden. Doch spreekt men van den kansel fel, Nooit vindt het woord zijn openbaarheid Zóó sterk als ondersteund ddor ’t spel, ’t Gehoorde wordt alras vergeten. Al zijn de klanken nog zoo schel. Het oog biedt vastheid aan het weten. Het is een goede gedachte daarom het Kerstspel te doen herleven in on ze dagen. Voorloopig zal de thans geldende ultkeering aan melkveehouders van /0.80 per K G. melk vet. voorkomende in de uit de verwerkte melk verkregen zuivel- en melkproducten, overeen komende met een ultkeering van 2,56 per 100 K.G. industrieel verwerkte melk, gehand haafd kunnen blüven. Wanneer de regeling van de beperking van den steun tot een gedeelte der productie, zooals deze geweest is, door werkt, zal het daardoor vrügekomen bedrag verdeeld kunnen worden over de kleinere pro ductie. ROME. 421 M. 4 30 Populair concert 5 15 Oramofoonmuzlek 8 05 Concert 9 35 Populaire en danamuzlek WEENEN, 507 M. 8 30 Weensche lie deren door een volkallederenkoor 7.25 „kuranthye". romantische opera van We ber 10.10 Carl Michael Zlehrer-program- ma door het omroeporkest o. 1. v. Josef Holzerr 11.10 Sylvester Schlsdera dans- orkest. De aanwezige voorraad cacaodoppen en ca caoboter droeg daartoe niet weihlg bü. De brand, die tot ver in den omtrek was te zien, leverde een Imposant schouwspel op. Naast de drie spuiten uit de gemeente Koog zelf werd aan het blusschlngswerk deelgeno men door evenveel spuiten uit de gemeente Zaandijk en uit de gemeente Zaandam, zoodat het vuur door negen motorspuiten werd be streden. Een groot aantal toeschouwers was van den echter op een behoorlüken rdrA gehouden, zonder dat e «olttiemacht noodig was. 1. 7)ü de“ Primaireweg over de spoorlün Amsterdam—Uitgeest en dan nog weer over een vaart de zg Bpoorsloot. De fabriek Is geheel een prooi der vlammen geworden, alleen de steenen muren zün nog overg eble ven Verzekering dekt df schade. afhankelük van de hoogte der rechten. Op basis van de thans geldende graanrechten wordt een bedrag vgn 4.068.000 noodlg geacht voor resti tuties. Kerstspel Advent nadet. De schoone kerst tijd is weer in aantocht. We verheu gen ons alreeds te kunnen en te mo gen neerknielen bij Christas’ kribbe Geen feest misschien dat zóózeer door het oog en het oor tot het chris ten hart spreekt als het feest van Heilands geboorte, wanneer kribbe en kerstlied, wanneer schildering, beeld houwkunst en muziek het volk leeren en stichten. Meer en meer komt daarbij weer in zwang het vroegere kerstspel. Waarom? Zoo juist is de reden weergegeven in den proloog tot „een spel van Kerstmis” zooals Antoon van Duinkerken dit bewerkte naar -Arnoul Gréban. Jecovitol levertraan weteniehappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en nA drogisten f 0^5 per flacon, De bond van R. K. Kiesvereenlgingen in den Rükskleskrtog Utrecht heeft in zün Zaterdag gehouden büeenkomst een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat erkend wordt de nood zaak van snelle regeeringsmaatregelen, welke moeten strekken tot zooveel mogelük veilig stel len van het algemeen belang van het geheele Nederlandsche volk. Uiting wordt gegeven aan waardeering voor de houding in deze der R. K. Kamerfractie. Met iristemmlng is kennis genomen van het feit, dat, Indien het huidige kabinet niet in vol doende mate en in sneller tempo de richtlünen, neergelegd in het program der R. K. Staate- partü. tot uitdrukking brengt, meergenoemde fractie niet zal aarzelen de consequentie te aan vaarden van de bü monde van haar fractielei der uitgesproken waarschuwing aan de Regee ring. Te Arnhem vergaderden Zaterdag de R. K. Kiesvereenlgingen Daar werd een motie aan genomen. waarin het Partübestuur uitgenoodlgd wordt, bü de R K. Kamerfractie met alle klem aan te dringen, dat de regeering maatregelen doet treffen en uitvoeren, waardoor, mede door uitbreiding van werkgelegenheid, de bestaande nooden binnen afglenbaren tüd zooveel mogelük worden gelenigd. Verder werd een motie aangenomen, waarin het bestuur vsp den bond opgedragen wordt bü het bestuur der R. K. Staatepartü stappen te doen om verergering van ongewenschte toesan- den in zake gemeentelüke autonomie te weren. Met het oog op het uit deze begroeting blü- kende tekort op de afdeeling Melk en Zuivel en een mogelük grootere productie van melk vet dan is geraamd, heeft de minister op het grootste deel van het door het Crisis Zuivel- bureau uit heffingen op den export naar gecontingenteerde landen gekweekte saldo de hand gelegd, op deze wüze aan het zg. julvel- potje" een bestemming gevende, welke nz»r zün oordeel door den drang der omstendig- heden gewettigd is. Tengevolge van verliezen van aangekochte en in het binnen- en buitenland verkochte boter en andere zuivelproducten is een nadeelig saldo geraamd van 250.000. Voorts is in verband met het feit, dat de afzet van ondermelk door de Inkrimping van den' veestapel groote moeilijkheden geeft, een bedrag van 1.000.000 uitgetrokken, teneinde de afzetmogelükheden van ondermelk te bevorde ren. HAMBURG, S3Ï M. 12 20 Oramofoon- muziek 7.05 Beethovenconcert 8.50 Koorzang 9.40 Muzikaal tuaachenapel 10.20 Orkeetcohcert o. 1. v. Hana Dörlng. KEULEN. 458 M. 12 20 Balletmuziek, uit opera s (gr.pl.) 3.20 Ein nachtmittajp bel Johanïï Strauss. Het groote omroepor kest o. 1. v. Otto Julus Kühn 6.20 Vroo- l|)k« programma. DROITWICH. 1500 M. 12.10 Het Leon Wayne-sextet 4.20 Oramofoonmuzlek 5 35 Het BBC-dansurkest o. 1. v. Henry Hall 10.40 Het Gershom Parklngton-Kwintet 11.35 Lew Stone en zyn orkest. PARIJS (POSTE PARÏSIEN), 313 M. 7 48 Hoorspel en chansons 8 35 Gabrielle Gil» zingt 9.20 Gustave Charpentier* concert 10.50 Gramofoonïnuziek. MILAAN, 369 M. 5.15 Gramofoonmu- *lek 8.05 „Die Geisha**, operette van Jones. Eerst na afloop van de vier Jaren zal zün te beoordeelen, of voor het redden van ons volk gedaan is wat mogelük was. Thans is er ge legenheid om dit aan de feiten te toetsen. Zü, die er bulten bleven zonder geestverwantea in het kabinet, hebben nu van hun vrijheid ge noten; hun eenige eenheid vinden zü in de negatie, in het stoken tegen de regeering. WARSCHAU. 1345 M. 7.30 Vroolük programma 840 Populair concert 9.20 Concert 9 35 Het Front Daruorkeet 10.30 Daneorkeet. Men beschouwe wat ik ga zeggen, aldus de minister, niet als een verantwoording, wü zün aan de partü geen verantwoording schuldig, evenmin sta ik hier, om in onze partü voor het kabinet propaganda te maken. ■9P van de hoofdpunten van de critlek op hqjtz kabinet is. dat het homogeniteit mist. De zoogenaamde homogeniteit die alleen mo gelük is in een kabinet van dezen tüd. is crisis-homogenlteit. Als men de leiding aan vaart om het volk door de crlsls-ellende heen te helpen, moet men dit doen in een combi natie die politiek gesproken niet homogeen la. En dan moet men door overleg komen tot een beleid dat alle tien bereid zün te volgen. De geheele dienst van het Fonds sluit op 31 December 1935 met een nadeelig saldo van f 29.175400, bectaande uit een voordeelig slot van den Gewonen Dienst van 75400 en een nadeelig slot van den Kapitaaldienst van f 29450.000. Onderwerpen die niet kunnen worden be handeld zonder dat men stuit op politieke he terogeniteit moet men zooveel mogelük laten rusten. Er zün struikelblokken genoeg, men werpe geen nieuwe er naast. Het bestuur van den Nederlandschen Jour nalisten Kring heeft besloten, in Januari van het volgend Jaar een conferentie büeen te roe pen. waarin het vraagstuk van de radlo-jour- nallstiek in verband met de dagblad-Journa- llstiek, dat onlangs ook aan de orde is geweest op het congres te Brussel van de Federation Internationale des Journalistes, waarbü de Kring is aangesloten, zal worden beghandeld. Tot die conferentie zullen verscheidene andere organisatie* worden uitgenoodlgd en vermoe- delük ook de leiders der omroepvereenlglngen. HUIZEN. 1875 M. KRO 8.00 Mor- genconcert 10.00 Oramofoonmuzlek 10.30 Muzlekultzendlng voor fsbrleken 11.00 Oramofoonmuzlek 11 30 Godsdien stig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquln 13.00 Politieberichten 12.15 Lunchconcert op gramofoonplaten 2.00 Vrouwenuur tje door Mevr. 3 van der SchoolMulder 3-00 Modecursuz door Mevr. H Cuppen*- Oeurs 4.00 Verzorging zender 4.15 Het Kro-orkeat onder leiding van Johan Oerrltaen 5.00 „Tourlame in Zwltaer- land" 5.20 De Kro-Boys o. 1. v. Plet Luatenhouwer 6 40 Cursus esperZnto door P. Hellker 7 00 Politieberichten 7 15 Vragen van heden en toekomat Aller aandacht waard Sociale organtaaties doen niet aan politiek door Alb. van der Meys 7.35 Gramofoonmuzlek 8.00 Vaz Dlas 8 06 Oramofoonmuzlek 8 15 Dajoe Bela en rijn orkest. In Heek Amsterdsm 8 45 „Uit de wereld van de'fllm” door A. van Domburg 9 00 Dajoe Bela en zijn orkest 9 40 Oramofoonmuzlek 9.50 Het Kro-ort keet o. 1. v» Johan Oerrltaen 10.30 Vuz Dlas 10 35 Oramofoonmuzlek 10 40 Het Kro-orkest o. 1. v Johan Gerritsen 1140 Oramofoonmuzlek 13.00 Sluiting. De Rotterdamsche üsproeven, een bevrie- zlngsmethode om brood versch te houden, heb ben de bakkerswereld en de Nederlandsche pers doen opschrikken, aldus schrüft ons de heer J. C. Evers, secretaris van den R.K. Bakkers- gezellenbond. Kolommen druks werden en wor den nog geplaatst om de nuttigheid dezer uit vinding te belichten. Vooral het dagblad „De Telegraaf", hlerbü gesteund door den voor vechter van het „versche cadetje"-comlté, den heer Snapper, hebben hieraan uitvoerige be schouwingen gewüd. wals, Dax 3. Llebe Rosy, sei meln. tango, R. Schmitt. 4. Serenade d' Amour, Hany Waldau Volupté. wals. V Marceau. 6. Kermeaae. marach, idem 8.30 Persberich ten 8 40 Pianorecital door Alexandre Zakin. 1 Concert allegro Scarlattl-Oodowa- ky. 2. Rondlno. Krelsler-Oodowaky 3. Fle- dermaus, Strauss-Oodowsky 8 55 Persbe richten 9.00 Zengrecltal door Victor Jaana Vlaamsche en Waalsche liederen 9 30 Klassiek concert, aangeboden door Cognac Martell, door het Rudlo-Orker.t o. 1. v Henrl Peneis Dodja Feldln, cello. 1. Celloconcert met orkest Haydr 2. Man fred. ouverture. Robert Schumann 10.00 Gevarieerd Belgisch concert door het Ra- dlo-orkest o. 1. v Henrl Pensls. 1. Floramy, Vreuls. 2. Pastorale, Doullez. 3. Almlrla. Mahy. 4 Confidence. Rasse. 5. Rlgaudon. Strauwen. 6. Croquls chlnois. Leemans 10 *0 Dansmuziek van gramofoonplaten. BRUSSEL, 4S4 M. 13.20 Het omroep orkest o. 1. V. Paul Oason 5.20 Orkest- concert o. 1 v. Paul Doullez 6 35 Gra mofoonmuzlek 7.00 Kamermuziek 8.20 Symphonle-orkest 9 35 Symphonle- orkest 10.30 Gevraagde gramofoonplaten. BRUSSEL. 322 M. 1.30 Orkestconcert o. 1. v. Paul Doullez 5.20 Het symphonle- orkest 8.50 Orkestconcert o. 1. v. Paul Doullez 9 30 Voortzetting concert 10.30 Gevraagde gramofoonplaten. KAl.UNDBORG. 1281 M. 11.20 Arnold Nielsen's ensemble 2.20 Het omroepor kest o 1 v. Launy Gröndahl 10.20 Teddy Petersen’s dsneorkest. De toestand van de hanngvisscherij is van dien aard, dat de mogelükheid bestaat, dat het resultaat van een credietverleehing op dezelfde basis als in 1934, waarvoor weedrom ’n bedrag van f 750.000 la uitgetrokken, niet voldoende zal zün Welke maatregelen genomen zullen moeten worden als deze verwachtingen bewaarheid worden, zal pas in den loop Van 1935 kunnen worden uitgemaakt. Reeds gerulmen tüd is de toestand in de zee- vlsscherü zeer slecht, zoodat maatregelen om hierin verbetering te brengen, niet achterwege kunnen blüven. Teneinde het fokkeriJwezen steun te kunnen geven is een f 60.000 uitgetrokken. Het nadeelig saldo der aan- en verkoopen van gedroogde garnalen wordt voor 1935 geraamd op 100.000. LIXtUBI BG, 1304 M. 8.05 Gramo- foonmuziek 8.20 Persberichten. Vervolg gramofoonmuzlek 12.20 Middagconcert door het Radio-Orkest o. 1. v Henrl Pen al» 1 La Dame blanche. Boieldleu. 2. Valse militaire beige. Frémeaux. 3. Chemin du Coeur, Lincke 4. Intimlté. Vaulet. 5. Noor- weeg»che Rhapsodle, Svendsen. 6 Liebes- feiér, Weingartner. 7. Suite de ballet. Popy 1.20 Koersen 1.25 Operettemuziek door het Radio-Orkest o. 1. v. Henrl Pensl». 1. Ie, grand Mogol, Audran. 2. Le Coeur et la Main, Lecocq 1 40 Gramofoonmu zlek 1.50 Koersen 1.55 Vervolg gra mofoonmuzlek 2 20 Koersen 4.05 Koersen 6 50 Concert en dansmuziek 7.50 Sportberichten 7.55 Belgische uitzen ding Accordeonmuzlek door René Schxnitv. 1. An die Gewehre, Lehnhardt. 2. Tlrpausc, HILVERSUM 301.5 M. AVRO 8.00 Tijdsein AVRO-klok 8.01 Gramofoon muzlek M 10. Oq T|jd»ein AVRO-klok 10.01 Morgenwijding 10.15 Gramofoon- platen 10.30 Kook, en bakpraatje door Mevr. R. Lotering—H 111ebrand 11.00 Or gelconcert door Frans Hasselaar 12.01 Lunchconcert door het Omroeporkest onder leiding van Nico Treep, met tusschenspel van gramofoonmuzlek 2 00 Solisten- concert Egbert Veen, piano. Boris Lensky, viool 3.00 Knipcursus door Mevr. Iade de Leeuw van Rees 4.00 Rustpoos voor het verzorgen van den zender 4.15 Gra mofoonmuzlek 4.30 Radio-Kinder-Koor- zang onder leiding van Jacob Hamel 5.00 Verhalen voor kleine kinderen door Mevr Ant. van Dijk 6 00 Gramofoon muzlek. RVU 6.30 Cursus ..Amerika”. Lezing d. Dr A. N. J. den Hollander. ..Het Amerika, dat dp toerist niet kent”. I. AVRO 7.00 Piano-recital door Jaap Callenbach. 7 30 Engelsche les voor be ginners door Fred Fry 8 00 Tijdsein AVRO-klok 8.01 Nieuwsberichten Pers bureau Vaz. Dias 8.05 Kerstfeestpraatje door Brigadier F. J Bulterman, devlsie- officier van het Leger des Hells. 8.15 Het Omroeporkest onder leiding van Nico Treep 9.10 Optreden van Luciano, mond- harmonlka-virtuoos 9 30 Gramofoonmu zlek 9 45 Studlo-oovoering. Ann en Ha- rol (vervolg) hoorspel in 2 bedrijven door Louis Goodrich Vertaling Pine Beider. Spel- leidlng Kommer KleUn 10.45 Dansmu ziek door ..The Ramblers” onder leiding van Theo Uden Masman 10.45 Gramn- foonmuziek 11 00 Persberichten Vaz Dlas 11.10 Wij snuffelen in oude platenkasten en vonden 12 00 Tijdsein AVRO- klok en Sluiting. IBIS^SHAO LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbelmann’s Tabak on géén andersI

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 20