4 Mcnócfaifflont R.K. Rijkskieskring „Uiver”-hulde te Hilversum „Den Helder .'1 NIEUW REGLEMENT AAN- GENOMEN MARKTEN 4 MAANDAG 26 NOVEMBER 1934 I 99 Drukte rond de studio HOORN Rede Mr. F. Teulings ASSENDELFT LANGENDIJK BOVENKARSPEL ENKHU1ZEN DE INSULLS VRIJGESPROKEN RIJKS V1SCHAFSLAG WESTWOUD SCHAGEN STAAT VAN BESOMMINGEN WARMENHUIZEN ZAANDAM Weerbericht HEEMSKERK De contributie ALKM. BOYS—HOLLANDIA 2—1 Zondagavond heeft de vlieger- tchryver A. Viruly Parmentier en de zijnen voor de KRO- microfoon geïnterviewd Jn jaren van de Tweede Kamer verkiezing zal de contributie worden verhoogd Het nieuwe reglement ZUPE >er Burgemeester Hellema ar was. te e, it rt n be- geld d Om kwart over acht i Enthousiaste huldiging I s I l by rust de stand gelijk Een onprettige wedstrijd over het boekjaar 19331934 Voorstel luidde aangename totaal f 12000, STOOMTRAWLERS Elie Chenlvlere 400 manden 1118. van de K.W.; 74 660 108 180 15 ct. werd 9 i 1 i CHICAGO, 24 Nov. De van bedrogpleging op groote schaal beschuldigde financier Samuel Insull, die destijds na veel moeite van de Ame- rlkaansche Justitie uit Europa naar Amerika werd gebracht, Is heden vrijgesproken. Zijn pro ces begon op 4 October J.l. Ook zijn "broer Mar tin en 15 mede-beklaagden zjjn vrijgesproken. dat het op de V n ii van de heden aan den Ryksvischafslag aange komen >t a Rjjwielplaatjes te koop Zaterdagmiddag heeft de politie zekere J. v. T. uit Jisp aange houden die tegen f 1 per stuk rijwielplaatje» te koop aanbood. De pollUe vermoedt dat deze belastingmerken van diefstal afkomstig zijn. Dat het geweten van T. niet zuiver was, viel hieruit af te lelden, dat hij bij zijn aanhouding ten bleven dan ook voorloopig uit. Tot na een half uur spelens Hollandia na een goeden aan val de.leiding wist te nemen. De Boys kwamen IJ MUI DEN. 24 Nov Rljksvischafslag. Tarbot 6070 ct. per K.G. Griet 8.0020.00 per 50 K.G. Tong 4473 cent per K.G. Middel Schol 21.00, kleine Schol 4.10—12 50, per 50 K.G Kabeljauw 2100—26 50 per 125 K.G. Gullen 330—12.50 per 50 K.G. Wijting 2.30—4.50 .per 50 K.G. Haring 1.10—2.70 per kist. n r, k t. n II d p e re- licht- ot en B. ie li s en in- an M- ?ze «n ds et ;n et !F I- se R. K. Vereenigingsleven 26 Nov. 7.30 uur Jonge Wacht; 27 Nov. 7 uur Dammen D.O.O.; 28 Nov. 7 uur Congregatie voor de St. Jozef- gezellen; 7.30 Elftallencommissie K.G.B.; 7 uur Nljverheidsgroep Jonge Wacht; 29 Nov. 7 uur Schaakclub; 30 Nov. 7 uur Debatingclub: dr. Schaepman; 7 uur Handwerken „Graal"; 7 uur Naaiavond Vrouwenbond. den z.g. richsprljs opgebracht hadden, dus daarom niet gesteund behoefden te worden, ter wijl er niet of slecht geteeld was, tengevolge van de droogte. ’t beter geacht, wanneer de scheidsrechter den wedstrijd maar gestaakt had. Immers de ge- De vliegers dachten eraf te zijn, maar was niet zoo. Hilversum had nog iets op hart. De menigte buiten wachtte. Parmentier en zijn mannen verschenen het bordes het Wilhelmus weerklonk en duizenden juichten.... VlOS-nieuws. MSV 1—VIOS 1 1—8. In een tot het einde spannenden wedstrijd heeft VIO8 revanche genomen van de thuis geleden nederlaag. De rust ging in met 21 voor VIOS. In het laatste kwartier wist de VlOS-llnks-bul- ten met een hard schot den doelman ten derde male te passeeren. In de laatste minuten kreeg V. nog een strafschop, die niet werd benut. Verder: VIOS 2—AFC 2 2—2; VIOS Jun. O— Berdos Jun. b 11. D. J. J. ontslag, „Kern"-bljeenkonist De eerstkomende bij eenkomst van „de Kern", onderafdeeling R. K. Staatspartij is bepaald op 27 November n.m. 7 uur in de Zusterschool. Sprekers zijn de hee ren J. Wever en W. de Boer. Weekagenda Maandag 7.15 R. K. Fanfare corps Dr. Nuljens; Dinsdag 7 uur Kerngroep de Oraal; Woensdag 7 uur R K. Dameskoor; Donderdag 7 uur Par. Kerkkoor; Vrijdag 7 uur Jonge wacht; Zaterdag 7 uur Aspiranten Jonge Wacht. Naar wij vernemen heeft de heer Hellema tegen 1 Januari 1935 eervol gevraagd als burgemeester van Zaandijk. De uitzending ging van een leien dakje. Er werden kwinkslagen geplaatst en de heeren voelden zich, om het zoo te zeggen, erg op hun gemak. Benéden in de salon, luisterden de vrouwen. Later hebben ze ons goede voorbeeld gevolgd en zijn ze door de ruiten komen kijken, hoe de mannen zich voor de microfoon gedroegen. De microfoon stond op tafel. De vliegers hadden nogal schik in het heele geval. Toen een stuk over tijd was het afgeloo- pen en sprak pater Dito een Dankwoord. Jonge L T. B. Donderdag 29 November wordt een ledenvergadering gehouden door de afdeellng Jonge L>. T. B. De Weleerwaarde heer kapelaan Van Rijn zal een Inleiding houden. KERK BERICHT MAANDAG 8.46 uur Vrouwencongregatie. DINSDAG 7 uur Lof. WOENSDAG 8.15 uur Jongenscongregatie. DONDERDAG geen H. MIs te 9 uur. Te 9 30 uur Venl Creator en gezongen huwelijksmis voor Gerardus Petrus de Boer en Adriana Cor nelia van Kessel. Te 7 uur Lof. VRIJDAG 7 uur Kruisweg; 8.15 uur Mannen congregatie. ZATERDAG H kinderen; te 4 u. Rozenhoedje. ZONDAG begin van den Advent. De H. H. Missen te kwart voor zeven, acht uur, half tien en te kwart voor elf de Hoogmis. kwam hierna in behandeling. Het amendement Alkmaar op art. 4 inzake het stemmen op de vergaderingen en op art. 5, waardoor ook adsplrant-leden mogelijk werd ge maakt de vergaderingen te kunnen bezoeken, W«d aangenomen. altet amendement Alkmaar om het aantal bestuursleden op 27 te handhaven en niet, zooals het bestuur in het nieuwe regle ment voorstelde, op 18, vond bestrijding door Hoorn, welke afd. niet begreep, waarom het Be stuur op zijn voornemen is terug gekomen. Een bestuur van 18 zal meer werk kunnen doen dan een van 27. Ook de afd. Noord-Scharwoude •prak zich uit voor een bestuur van 16 man. De afd. Alkmaar verdedigde haar amende ment; de uitgestrektheid van den kring en het groote aantal afdeellngen was voor Alkmaar aanleiding om het bestuur uit 28 man te doen bestaan. De kosten spelen geen rol en het spoedwerk wordt toch door het dagelijksch bestuur afge daan; het Is het goed recht van de leden zoo goed mogelijk In het bestuur vertegenwoordigd te zijn. De afd. Hoorn merkte hierna op. dat elke Statenkieskring toch eenzelfde aantal leden In het bestuur heeft. De afd. Grootebroek stelde een amendement voor, waarin voorgesteld werd dat één afd. niet meer dan een afgevaardigde in het H. B. mocht hebben: het bestuursvoorstel luidde niet meer dan twee. Ook Uitgeest.had eenzelfde amendement in gediend. Het door het bestuur overgenomen amende ment werd verworpen met 109 tegen 20 stem men. zoodat het bestuur uit 27 personen blijft bestaan. Het amendement-Grootebroek werd verwor pen, zoodat hoogstens 2 personen uit één af deellng in het H. B. zitting mogen hebben. Door een amendement-Alkmaar werd beslo ten, dat de voorzitter in den Kieskring moet wonen. Omtrent het punt van de agenda waarin de hteun ter sprake kwam, ontstond een uitvoerige discussie, daar bijv, de vroege aardappelen wel den z.g. richsprljs opgebracht 1—- StedcllJk Muziekkorps Voor een geheel bezette zaal gaf dit corps 'onder de leiding van den heer Fr. v. Diepenbeek een concert. Ook dezen keer heeft het S. M. zijn reputatie hoog gehouden. L. T. B. De L.T3. vergaderde Vrijdagavond in „de Burg". Del eden waren In groeten ge tale opgekomen. De secretaris deed mededeellng vand enu itslag van de telling van opgeslagen producten bU de leden van den L.T.B. Deze was 147 wagons roode kool (213); 141 wagons gele kool (157); 214 wagons deensche witte kool (136); 38 wagons uien (35) en 15 wagons peen (3). De tusschen haakjes geplaatste cijfers ge ven aan de voorradige hoeveelheden van het vorig jaar. Omtrent de tulnbouwteeltbeperking voor 1935 deelde de secretaris mede, dat de kleine en de groote bedrijven harder aangepakt waren, ter wijl t voor de mlddelbedrljven neerkwam op ’t zalfde van dit Jaar. - JS--«AM worden gehouden. Er was nog geen tijd -voorbereiding geweest en dat uurtje had men er zeker voor noodlg. De photografen kon den nog even hun plicht doen; toen sloot de deur zich voor de voorbesprekingen. Om kwart voor acht begon de K. R. O. zijn uitzending weer. De omroeper las de sportuitslagen van de R. K. F, een spreker ultte zich over Lidwinadevo- tle, Vaz Dias deed zijn werk. In de studio bleef die opgewonden sfeer heer- schen. Over: Zuinigheid?” E 19 Nov. 1934 Heden kreeg ik In handen een schrijven van het Secretariaat van de Landbouwcrlalaorganisa- tie voor Noord-Holland te Alkmaar, keurig met hoofd bedrukt en bljbehoorende enveloppe, alles van prachtig oud-Hollandach papier. Stukken, die van de Regeerlng of het Prov Bestuur uitgaan, zijn op heel wat minder kwaliteit. Ik zou willen vragen: is het waar van alle zijden zoo op be zuiniging wordt aangedrongen voor deze orga nisatie verantwoord dergelUk duur papier te ge bruiken? Als men my tegenwerpt, dat dit toch maar een kleinigheid is. zet ik er tegenover dat toch pok in het kleinste de spaarzaamheid moet betracht enmaakt dat papier niet den Indruk, das die organisatie geen zuinigheid kent? In het nieuwe reglement stelde het bestuur voor een contributie van minimum 20 cent per Hd-klezer per jaar af te dragen aan het kring- bestuur. Hierop waren 7 amendementen inge komen. Wormer stelde voor 10 ct. minimum; Slootdorp 15 ct.; ‘t Zand 20 ct. maximum; Me- demblik 20 pct. van de afdeellngsontvangsten; Schoort en Monnikendam wenschen verminde ring en Alkmaar stelt voor maximum 25 ct. De voorzitter betoogde dat ongeacht de con tributie het werk gedaan moet worden, dat ver wacht wordt; daarvoor is minstens 20 ct. per lid noodlg. (In het oude reglement was de maxlmum- eontributle 15 ct.) De voorzitter verzocht aan- neming van het bestuursvoorstel. De Afd. Slootdorp kan met 1 bestuursvoor stel meegaan, als er af en toe eens ’n spreker gratis komt spreken. (Gelach.) De afd. *t Zand trekt haar amendement in. De afd. Medembllk verdedigde haar amen dement van 20 pet.; meer kan zU niet betalen. De voorzitter betoogde, dat. als dit voorstel zou worden aangenomen, de Kring spoedig fail liet zou zjjn; dit voorstel Is onaannemelijk, evenals het amendement-Schoorl. dat werd in getrokken; ook Alkmaar trekt haar voorstel in. Ook Wormer betoogde, dat het onmachtig was meer dan 10 ct. te betalen; de Inkomens der arbeiders van 12.04 laten geen vertooglng toe. De voorzitter zei. dat, als een minimum van 15 cent wordt vastgelegd, het bestuur toch 20 ct. zal vragen, omdat anders het werk niet ge daan kan worden. Het amendement-Wormer minimum Wordt verworpen. Het bestuursvoorstel maximum 20 ct. aangéhomen. In jaren van Tweede Kamerverkiezingen 'zal de contributie tot 25 ct. verhoogd worden. r De afd. Hoorn wilde de contributie voor 4 jaar reglementair vastleggen, doch omdat het be stuur de mogelijkheid wil handhaven een of ander jaar 15 ct. in plaats van 20 ct. te heffen, werd hiervan afgezien. Aangenomen werd nog een voorstel-Warmen- bulzen. ïat afgevaardigden van afdeellngen. die de contributie niet hebben betaald, op de ver- 5-jarig bestaan R.K. Tooneelvereeniging Het was voor „Entre Nous" een jubileum- herdenking. die Zondag gevierd werd. Een vereenlging, die op geregelde tijden met goede stukken voor het voetlicht treedt, heeft recht op aller medewerking en wardeering, te meer daar we van de spelenden kunnen getuigen, dat zij met veel ambitie de hun toebedeelde rol vervullen. En diet in het minst komt de leider van deze vereenlging een woord van lof toe. „Entre Nous" houdt vol en kon ook met het bekende: Gebrs. Kalkoen van Gerard Nlelen succes oogsten. Het wa/ Zondag een moolde dag voor allen De heer Groen zei dat er aan gewerkt zou worden om toch steun te verkrijgen. Strekelijk zal echter bepaald dienen te worden dat er ’n misoogst is voor een bepaald product. Tot afgevaardigde werd gekozen de heer C. Bakker. De heer Jac. Weel zette hierna een nieuwe regeling uiteen voor de publieke verpachtingen. Ontwerper zou gaarne zien, dat er een vastge stelde prijs zou zijn voor ’t land en dat de vroe gere bezitter ’t land wederom zou kunnen hu ren tegen ’n opnieuw vast te stellen huurprijs. Kwam 't land vrij, dan zou ’t toegewezen wor den bij verloting aan een der gegadigden van wie een lijst bijgehouden wordt. Na eenlge dis cussie over toewijzing of verloting werd beslo ten dat de lijst van gegadigden eerst zou kun nen worden gekeurd, dat diegenen, die minder goed zouen geacht worden, geschrapt werden en dat er tusschen de overigen geloot zou worden. De geestelijke adviseur, kapelaan Oudshoom. weer erop, dat, nu er zooveel materieele belangen besproken werden, ook 't geestelijke niet onbe hartigd mocht blijven. Spr. beval de retraite van 15 tot 18 Januari as. voor de leden van den L.T.B. aan en sprak ook nog 'n woord over de Kernvorming in de standsorganisatie. Na de rondvraag sloot de voorzitter de be langrijke vergadering. 11^30 uur biechthooren voor de utlr voor de overigen; te 7 uur daarna meer opzetten en nadat eenlge mooie kansen onbenut gelaten waren os. de links buiten kreeg een zeer mooie kans slaagde Boots er even voor de rust in met een mooi schot de partijen op gelijken voet te brengen. Direct na de hervatting werd er met veel animo opnieuw begonnen, maar het spel werd steeds forscher en ruwer en vooral eenlge Hol landia-spelers maakten het toch werkelijk te erg en toen had de scheidsrechter moeten In grijpen. maar hy bepaalde zich tot het uit- deelen van vrije schoppen en een kalmeerend handgebaar. Toen er ongeveer 25 minuten ge speeld waren, rende v. d. Hilst op het doel af. maar werd op ’t laatste moment zoo ten val gebracht, dat hU bleef liggen. Naar we ver namen liep hij een rib-kneuzlng op. Voordat de ziekenauto was gearriveerd ver liepen nog wel een 20 minuten en we hadden S.V.A. 1S.V.F. 1 4—3 Van den uitslag van dezen wedstrijd hing voor beide partijen veel af, daar een nederlaag één van belde voorloopig uitschakelde voor de bezetting van de eere-plaats op de ranglijst. Wie daarom gedacht zou hebben aan een zenuwachtige par ty voetbal, is bedrogen uitgekomen. Nog zel den hebben we een dergelljke spannenden en fraaien kamp meegemaakt op het S.V.A.-ter rein. Aan weerszijden werd een snel open spel gespeeld en slechts het verschil in mlddenlinie bracht de thuisclub de zege daar deze linie by de gasten te langzaam werkte, om een ver- rassenden aanval op te zetten en haar aanval alleen liet optrekken. Dat zy evepwel nog drie doelpunten wisten te maken, pleit voor dit vyftal, dat van een verrassende doorbraak wist te profiteered Binnen vyf minuten is het de linksbuiten van de thuisclub die er snel van door gaat, even naar binnen zwenkt en on houdbaar doelpunt 10. De gasten probeeren het spel te verplaatsen en na en kwartier komt de verdiende geiyk- maker, als de rechtsbinnen zich moot vrij maakt en doelpunt 11. Nog voor de rust brengt de linksbinnen met een kogel op grooten afstand den stand op 21 in het voordeel der thuis club. Na de thee hetzelfde vlugge spelbeeld, met de thuisclub in de meerderheid. Dit wordt uit gedrukt in goed doelpunt, wederom van den linksbinnen 31. Men voelt zich vrl) veilig en dit wordt noodlottig, daar by eenlge snelle doorbraken de gasten den stand geiyk weten te maken 33. Er is dan nog een kwartier te spelen. In de laatste minuut zet de rechts buiten afgemeten voor en de linksbinnen kopt onhoudbaar in. De overige uitslagen zyn; Purmerend 2 8.VA. 2 4—4; S.V.A. 3—V.V.Z. 4 1—5; V.V.E. a—8.V.A. a 4—0; P.S.CK. a-B.VA. b 0—1. Raadsvergadering De Raad dezer gemeente' zal vergaderen Dinsdag 27 November aa., des voormlddags 10 uur. E. V. E. aZouaven a: 6—4 Beide elftal len zyn present, wanneer de scheidsrechter af blaast. E. V. E. trapt af. Het wordt een geiyk opgaande stryd; de beide elftallen weten vol te houden, zoodat bij rust de stand geiyk blijft. Na de rust schijnt by E. V. E. niet veel fut meer te zyn, wat door de tegenparty benut wordt om een serie doelpunten te maken. In twintig minuten tyds konden wy er vier no- teeren E. V. E. tracht zyn figuur te redden door beter te spelen, zoodat de stryd wederom gelyk opgaat, maar tot doelpunten weet geen der partyen het meer te brengen. Onderlinge R. K. Ijsclub Zaterdagavond is onder leiding van den voorzitter, den heer M. Stam, de jaarvergadering gehouden in bet hotel „De Prins", alhier. Er bestond een tamelyke belangstelling en volop discussie. De kwestie om over te gaan tot een verlichte baan vormde de hoofdschotel. De financiën laten het niet toe, terwyi er ook nog andere bezwaren naar voren werden gebracht, daar de baan midden in het veld ligt. De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat de aftredende heeren, M. Stam, R. van de Berg en D. Rot werden herkocen. terwyi in de vaca ture J. Bos werd gekozen de heer C. Bos Jz. Zondagavond heeft de K.R.O. het genoegen gehad de kranige „Uiver"-bemannlng in zijn studio te mogen ontvangen. De bekende vlleger-schryver A. Viruly heeft hen voor den microfoon een intervew afgeno men, waaraan geheel Nederland, dat nog steeds in een „Ulver”-roes leeft, belangstellend zal hebben geluisterd. Om zeven uur werden de vligers te Hilver sum verwacht, doch reeds om half zeven was het Zondagavond voor de K.R.O.-studlo aan de Emmastraat té Hilversum een groote drukte. Er was een menigte publiek, dat zich nog elke minuut ultbreidde. De Hllversumsche politie, geassisteerd door marechaussee te paard, zorg de voor orde en afzetting. OnderwUl waren de studiogebouwen in een zee van licht gehuld. Scherpe schynwerpers wierpen felle lichtstra len op de gebouwën. De Australlscfie vlag wap perde lui aan een vlaggestok, die aan het bor des was gehecht. In het KJt.O -gebouw zelf was het een tikje opgewonden bed rij vigheid. Ondanks het feit, dat eerst te kwart voor acht de uitzending herbegon, was de staf geheel aanwezig. Om den tyd voqr het publiek buiten te korten werd vla een versterker gramafoonmuziek ge draald. En men wachtte Een tikje over zeven juichte het publiek. Dat was een zeker teeken, dat de vliegers er waren. De vier K.R.O.-piccolo’s deden hun plicht aan den ingang en de'„Uiver”-bemannlng met hun vrouwen en verloofde, benevens pater Dito en de heeren Paul de Waart en A. Viruly stap ten binnen. Even een korte ontvangst in den salon en daarna togen de vliegers met hun interviewer naar de kamer, waar het gesprek zou voor Gemeentelijke bekendmakingen B. en W. maken bekend dat de verstrekking van boter en vleeschbonnen plaats heeft aan het bureau voor maatschappeiyk hulpbetoon op lederen Dinsdag, des namiddags van 24 uuz;.. in het tydvak van 27 Nov11 Dec. wordt op bon no. 41 margarine verkrijgbaar gesteld by C. G. Okx, Groote Oost 133 en J. A. van der Hurk, Veemarkt 40; in het tydvak van 26 Nov.8 Dec. wordt rundvleesch In blik verkrijgbaar gesteld by C. J. Tool, Kleine Noord 23. D Reek, Groote Oost 129, T. Koning. Groote Oost 36. H. Smtt, Kerk steeg 17, C. Stam, Zeedijk 45, N. Konyn, Groote Noord 35, K. Schagen en Zn., Breed 42, S. C. Tool, Kerkstraat 4, J. J. Paauw, Groote Noord 128: dat ingevolge art. 4, lid 2, sub. b., der winkel sluitingswet en toepassing van de verordening als bedoeld in art. 9, lid 3, dier wet. alle win kels in deze gemeente van heden af tot en met 5 December op de eerste vyf werkdagen van de week geopend mogen zyn tot 's avond 10 uur en dat het ingevolge de artt. 2 en 9, Ud 3, van de Winkelsluitingswet niet geoorloofd is, de winkels op Zondag open te hebben (behou dens de uitzondering voor de in de wet met name genoemde winkels). gaderingen geen recht hebben als afgevaardig den op te treden. Het nieuwe reglement werd hierna aangenomen. Hierna hield Mr. fr. Teulings een rede over het doen en laten van de R.K. Kamerfractie; zie elders in dit blad. Een aantal afdeellngsvoorstellen en moties werd ingetrokken na aanneming van een motie- Hoom, waarin de wenschen van die voorstellen vervat waren. Deze motie publiceeren we onder het verslag van de rede van den heer Teulings. Om ruim 7 uur volgde sluiting der vergade ring. Precies om kwart over acht begon de uit zending. In een der kleine studlo-zalen op de bovenverdieping, hadden de viegers zlch.fustig geïnstalleerd. Een half uur lang zyn oude her inneringen opgehaald, „onvoorbereid”, zooals Viruly In zyn voorwoord zeide. Raadsververgadering (Vervolg) Inzake overname van het G.E.B. B. en W. stelden voor op het laatste aanbod van het P.E.N. tn te gaan. Het laatste aanbod van het P.E.N. aldus: Het P.E.N. keert per 1 Januari aan de gemeente uit f 150.000 en geschatte winst over 1934 rijnde een bedrag van f 12000, triül f 168.000. De heer VON ORSEL vindt het aanbod van de P.E.N. te kort en kan zich vereenlgen met het voorstel van de meerderheid van B. en W. De heer DE VEER stelt voor de vergoeding van het P.E.N. te bepalen ap f 198.172. De heer STAM komt tot een bedrag f 209.750. 4 De heer VAN NULAND, voorzitter van benoemde commissie, dankt namens de com missie voor het vertrouwen in haar gesteld en geeft een overzicht van haar werk. De commissie mag concludeeren dat de cri- tiek op het met schromelijk is overdreven. We hebben hier byna een nieuw en een ka pitaal schuldvry bedrijf. De commissie is gekomen tot een bedrag van f 233 000 Het P.E.N., moet met betere voorstellen ko men. Binnenkort loopt onze schuld to een be drag van f 4000 af eiridan hebben we een geheel schuldvry bedrijf. We hebben nog 10 jaar voor ons, voordat het contract afgeloopen is. Het ziet er gunstig voor ons uit. Door de verruiming van de w^t op de winkel sluiting zal het stroomverbruik toenemen. De heer VAN NULAND vraagt aan de mln- Maar pok dat heeft de K. R. O. bij monde van Paul de aWart uitgezonden. De dames had den intusschen boemen ten geschenke gekre gen. In open rijtuigen trok de stoet hierna naar het agentschap der K. L. M. op den 's-Grave- landsche weg. waar de vliegers, die in burger waren gekleed, by monde van den heer C. Haag, die mede namens den burgemeester sprak met kort woord werden gehuldigd. Een groot aantal vereenigingen defileerde In een fakkeloptocht voorby. De publieke belangstelling voor deze sponta ne hulde was overweldigend groot. (Ongecorrigeerd) Tuinbouwclub V. Z. O- S. Vrydag werd In café L Henneman een ledenvergadering ge houden door bovengenoemde club. Medegedeeld werd, dat de Fordfabrieken be reid zyn een excursie van de Tuinbouwclub te ontvangen. 'in de vergadering bleek veel belangstelling voor deze excursie te bestaan. Besloten werd deze te houden Donderdag 20 December. De tocht zal geschieden per autobus. Nadere gegevens zal den leden per convocatie worden bekend gemaakt. Hierna hield het lid Ant. Janse. een cause rie over de Chrysantencultuur, waarna ver schillende vragen werden gesteld en door spre ker beantwoord. De heer Bogaard gaf nuttige wenken voor het inkuilen van witlof, waarvoor het thans de tyd is, en zal een volgende maal <j» cultuur hiervan behandelen. Verwachting: Meest zwakke veranderlijke wind, nevelig tot licht of half bewolkt, waar- schynlijk droog weer, koude ochtend, later zelf de temperatuur. Verdere vooruitzichten: Iets kouder. Zon op 7.41 onder 3.53 Licht op 4J3 Maan op nam. 8.46 onder ïJH. 11.50 29 November L. K. Het bewaarschoolonderwy» Het raadslid Van Dok heeft voor de eerstvolgende raadsver gadering de volgende motie Ingediend: De Raad der gemeente Enkhulzsn In verga dering byeen. gezien de voorstellen van Burge meester en Wethouders tot opheffing der be waarschool en intrekking subsidie büzondere bewaarschpol, noodlgt B. en W. uit te komen met voorstellen tot heffing van een straatbe- lasting met zoodanige opbrengst, dat het bewsarachoolonderwys bewaard mag blyven, en gaat over tot de orde van den dag. VERSCHE HARING VI.: 216 630 86 80 203 110—, 208 80. 190 230.197 460 97 530.—, 89 340—, K W.; 122 410 2 50 114 34067 27014 280 70 180 58 180 32 30.—. IX1GGERS 154 490 Bedrijven van 2 H.A. en minder mogen 90% van hun land, dat zy in 1933 met tulnbouw- gewassén beplant hadden, nu voor den tuin bouw reserveeren. Met een vierde H A. opklim mende telkens 1% minder. De grootste bedrijven mogen volgens de nieuwe beperkingsregeling slechts 25% voor den tuinbouw reserveeren van wat ze in 1933.aan tuinbouw hadden. Vervolgens besprak de heer Jac. Groen Az. uitvoerig de agenda voor de algemeene verga dering te Haarlem. Sprekende 'over de aardap pelen richtte de heer Groen zich tegen de actie van de handelaren om de heffing van de aard appelen af te krygen omdat zy te duur zouden zyn. Dit is volkomen onjuist. Reeds spoedig biykt, dat de partijen elkaar niet veel toegeven en dat de Hollandia-spelers zich met veel enthousiasme in den stryd werpen, waarby enkele spelers wel wat al te veel en thousiasme aan den dag legden. Al spoedig veroorzaakte de linksachter van Hollandia een vrijen schop op den rand van 't strafschopge bied. Intusschen waren de aanvallen van Hollandia yat talrijker, maar de afwerking daarvan liet we' te wenschen over. Ook de Boys kon- het laatste nog in zyn bezit zijnde rij wiel plaat- I den hun julsten vorm niet vinden en d^elpun- je trachtte weg te gooien. Deze toeleg mislukte -- doordien de truc werd opgemerkt en de politie het voorwerp in beslag nam. Zaterdagmiddag vergaderde in 1 Gulden Vlies te Alkmaar de R.K. Rykskieskringorganisatle Den Helder. Na opening met gebed wees de voorzitter, de heer Fluitman er op, dat de R. K. S. P. de aan dacht op zich gevestigd heeft, door de verkla ring, dat zij niet geheel accoord gaat met het beleid van dit kabinet. Mr. Aalberse heeft vanaf den beginne gewaar schuwd tegen opneming van de liberalen In het Kabinet; hy adviseerde een ministerie op chris- teiyken grondslag of een van de christelijke partijen met de V. D -party. Men heeft daar naar niet geluisterd en een interparlementair Kabinet gevormd; dit ministerie heeft de R. K. S. P. loyaal gesteund. Niettemin geven de omstandigheden aanleiding tot gereserveerdheid en verdient de R. K. 8. P. eeriyke bejege ning tegenover haar gestie inzake de loonen en salarissen; over de houding van de R.K. 8. P. in dezen voelde Coiyn zich geprikkeld en ver bitterd en hy gaf daar uiting aan, waardoor hij den lof verdiende van de liberale grootpers, het geen Coiyn toch wel iets gezegd zal hebben. Spr. verwacht echter, dat Colyn en Aalberse elkan der by de verdere behandeling van de begroe ting meer zullen vinden. Moge God aldus besloot spr. Colyn de kracht geven, die hy in deze moeilijke dagen noodlg heeft en onze R. K. voormannen bystaan in hun moeilijke taak; mogen zy erop kunnen vertrouwen, dat het Katholieke volk in eenheid en gebed achter hen staat. Applaus.) Na verwelkoming der afgevaardigden en spe ciaal de Kamerleden Jb. Groen en E. Stumpel, volgde vaststelling der notulen. Van het Tweede Kamerlid Ch. v. d. Bilt was bericht van verhindering wegens ongesteldheid ingekomen. De afd. Wielingen had bericht, we gens geldgebrek niet te kunnen komen. De ontvangsten over 33/34 bedroegen 2.621.19, de uitgaven 2263.49, het saldo 357.70. Van den R.K. Statenkieskring Zaandam was ƒ50.ontvangen; den anderen Statenkieskrin gen werd verzocht dit voorbeeld te volgen. Het verslag van den penningmeester werd na gunstig rapport van Lutjebroek goedgekeurd. Biykens het Jaarverslag waren 77 afdeellngen met circa 24.000 leden aangesloten. Herinnerd werd aan den succesvol-geslaagden Kaderdag met den party-voorzitter Mk. Gosellng als spre ker. Een actief leven in de kernen was hier mede het gevolg van. Vereenlging tot Werkverschaffing De bc- drijfsrekening over het boekjaar 1933—1934 luidt: Uitgegeven werd: aanarbetdsloon f 2538.20, aan belastingen enz. f 312.81, aan kleine uit gaven f 48.19. aan onderhoud gebouw f 791.82. aan onderhoud Venedy f 380.41, waartegen over staan de ontvangsten uit bydragen van beheerders van het Snoeuk van Looserfonds, gemeente en diverse instellingen en perso nen. Half December 1934 zal gelegenheid gegeven worden tot aanmelding van te werk gestelaen. terwyi 2 Jan. 1935 met de werkzaamheden zal worden begonen. In het afgeloopen jaar werden 20 tot 26 personen te werk gesteld. ALKMAAR, 26 Nov Veemarkt. 65 vette koelen 1OOOO35000 per stuk, handel redelijk 3 gras kalveren 24 0030.00. 3 vette kalveren 27.SO SO 00 per stuk. 4050 cent per K G 28 nuchtere kalveren 4.0014.00 per etuk. 478 vette varkens, zware 2832 cent per K G., handel «rug. ALKMAAR, 24 Nov. N V. Elervelllng voor Hol!. Noorderkwartier Aanvoer 66.008 klgewen: 56-58 4.60—6 SO. 58-80 5 00—5 50 60-82 6 SO—6 60. 62-84 5.405.80. 64-68 5 80—6 90. klein 3 8050. 14009 eendeleren 3.00. AMSTERDAM. 24 Nov Vlech Aangevoerd door 10 motorbotters benevens conslgnatlezendlngen. Afgeslagen aSh de Gemeente Vlschhal De Rulj- terkade Amsterdam Besomming der botters 20 06 276 00 Handschol per kist 9 0011.00, kleine Schol per kist 4 007 00. Schar 1.101.80 per kist. Kabeljauw per stuk 0.501 50. Tarbot per K.G 0.50, groote Tongen per K.G. 7075 cent, middel Tongen per KG 6065 cent, kleine Ton gen per KG 4850 cent Versche Bokking per 100 stuks 1 Sb1.25. Harder Bokking per 100 st. 1001 50. Garnalen per 12.5 K.G 1.00—1 75. BROEK OP LANGENDIJK. 26 November Aangevoerd werden: 1500 K.G. Aardappelen: Blauwe Egenheimers 2.10250. 7000 K.G. Wor telen 0.70—0.80. 8500 K G. Roode kool 1.00—1.60. 18000 KG Gele kool 100—1.50 17000 K.G. Deensche witte kool 0.70—1 20. 15000 KG. UienS Gele uien 1.802.00. Grove 2.302.40. Gele drie lingen 1.20—150, GeUt nep ITO—1.50. 900 stuks Bloemkool: Reuzen 3.00öM, Lichte 2.00—2.80. BOVENKARSPEL. 24 Nov ..De Tuinbouw” 50 baal aardappelen: Blauwe 1.25, Eigenh 0.95 p. baal 150 baal Uien: grof 1.251.30. groote 0.90— 0.95, drielingen 55 cent, nep 8090 cent per baal. 160 0Q0 stuk» Bloemkool: I 5 007.60. II 1.50- 2 70, III 150 per 100 stuks 10.C00 K.O. Roode kool 1 10—2 50. 10 000 K.O. Oele kool 100—1.10. 2000 K O. Deensche Witte kool 1.10 per 100 K.O.' 20 000 K.O. Bieten: groote 47 cent, kleine 90 cent per 100 K.G. 150 baal Wortelen 30 cent per baal. ENKHUIZEN, 24 Nov Viech 10 vaartuigen met 700 pond zydennettenbot 1315.5 cent per pond. HOORN, 24 Nov. Veemarkt. 21 schrammen 12.00 16 00, 117 biggen 7 00—12 00, 44'fcchapen 10.00 16 00 Handel goed LEIDEN. 24 Nov. Botermarkt. Prima fa br leks bo ter (contr.) 1.59, prima boerenboter 1.451.55 per K.G Aanvoer 660 K.G. Handel kalm. LEIDEN Turftnarkt van 19—24 Nov 125 000 stuks lange turf 8.009 00 per 1000 sttaka. MEDEMBLIK 24 Nov ^t Joeeph” Bloem kool I 3 10—5.90. idem II 150- 2 10. Uien 80- 90 cent. Drielingen 3045 cent. Roode kool 1.10 1.90. Gele kool 7585 cent, Deensche kool 50—80 cent. Wortelen 0.951.10. NOORD-SCHARWOUDE, 26 Nov 6900 KG. Uien: Drielingen 130. Uien 1.802.00? Grove Uien 2.30. 1800 K.G. Roode kool, doorschot 1 00 —1.10 10400 K.G D. Witte kool 0.70—1.30. OUDEWATER. 26 Nov Kaasmarkt Aanvoer S3 partijen, 2386 stuks. 11926 K G ie soort met R.M. 21 0024.00. 2e soon met R M. 19 0020.00. Handel matig. De wedstryden van Alcmaria tegen Hollandia. I eenlge jaren Jerug, behoorden eeriyk ge zegd veels niet tot de prettigste, en ook thans heeft Hollandia in den wedstryd tegen de Boys nu juist geen prettlgen Indruk achter gelaten. Het is vooral na de rust een zeer on- wedstrijd geworden en het spyt ons, dat. naar onze meening. de scheidsrechter niet vry uitging en hy de teugels veel strakker had moeten aantrekken. Immers het bleek toch reeds spoedig, dat vrije schoppen niet voldoende waren om het spel binnen de gewenschte oer-, ken te houden. En toen had de scheidsrechter tot veel krachtiger maatregelen moeten over gaan. Het ging veel te ruw en de spil van de Boys, van der Hilst is tenslotte de dupe geworden. BU een botsing werd hy zoodanig gekwetst, dat hy per ziekenauto naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Over den wedstryd zelven zullen we kort zyn. - "25 de overwinning mochten smaken. Een ieder was tenslotte biy. dat *t einde daar ~a=. Het was intusschen veel te donker ge worden en naar onze meening, floot de scheids rechter wel wat te vroeg -af. Voor dezen wedstrijd bestond zeer groote be langstelling en 't was daarom JamBierr dSt X zulk een onaangename wedstrijd is geworden. Ofschoon de nieuwe tribune nog niet gehnrel voltooid is. bewees deze toch reeds uitstekende diensten. Men heeft van de keurig Ingerichte tribune een fraai gezicht op het speelveld. der heid, die het aanbod van de P.EJ4. wil over nemen. hoe zy hiertoe gekomen Is. De heer BLAAUBOER, de minderheid uit makend in het college van B. en W. zet nu haar zienswyze uiteen. De heer Blaauboer is gekomen tot het bedrag van f 196.000 aan de hand van het laatste rap port van de commissie. Over 10 jaar zal men waarschyniyk geen verlenging krygen. De heer SCHOORL gaf nog eenlge Inlich tingen en komt tot een overnamesom van f 215.500. Het laatste aanbod van de P.E.N. (f 168.000) kan niet de basis zUn voor verdere onderhan- dellngen. De heer Schoort wil zakeiyk verantwoord zijn. De heer BUISKOOL merkt op dat uitgaande van de basis van het P.E.N. de commissie het P.E.N. in zyn eigen cyfers verstrikt. Ook die f 156.000 krygen we niet. Dat betalen we fel- telUk zelf. Het PEN. betaalt ons elgeniyk f 130.000. Spr. is van meening dat het contract over 10 jaar wel zal verlengd worden en sluit zich aan by de meerderheid van het college, wy moeten ten opzichte van de burgery verantwoord zijn. Spr. wil het voorstel zoo Ingekleed zien dat we tegen het P.E.N. zeggen: voor t 233.000 kun Je dat krygen. De heer DE VEER wil het G.E.B. aan de pro vincie overdoen voor f 198.172. De heer SCHOORL stelt het zeer op prijs als de Raad aan de commissie wil toestaan eenlge oogenblikken ruggespraak te houden. Hierop wordt de vergadering geschorst. Hierna stelt de commissie aan den Raad voor zyn bereidheid uit te spreken om het GLB. over te dragen voor f 215300. Eerst wordt gestemd om het voorstel van het P.E.N. niet aan te nemen. Dit voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. De commissie verzoekt aan B. en W. om het overige gedeelte van het voorstel in te trekken. B. en W. zyn hier voor. Ten derden male is nu een belangrijke concessie gedaan n.l. dat de kapitaalslaaten van het P.E.N. worden inge schakeld doch op de basis dat de overname som van het net wordt bepaald op f 3000. Nu wordt aan den Raad voorgesteld zyn be reidheid uit te spreken om voor f 215.500 het bedryf aan het P.E.N. over ts doen en dan het bedryf te liquldeeren. De kas- en banksaldi zullen echter dan niet aan het P.E.N. overgaan. Dit alles echter mits door het P.E.N. voor 1 Januari 1935 he aanbod wordt geaccepteerd. In stemming gebracht wordt het voorstel aangenomen met 8 voor en 2 tegen (tegen de heeren De Veer en Blaauboer). Hierna wordt de Commissie bestaande uit de heeren Schoorl, Van Nuland en Buiskool dankt voor de vele bemoeiing. De commissie heeft de gemeente veel bespaard. De commissie by monde van den heer Van Nuland brengt dank voor de harteiyke woorden en dankt ook den rapporteur den heer Schoort. Vervolgens werd aangeboden de begrootlng van dienst 1935. Woensdag is in de vergadering van B. en W. ter sprake gekomen clame aanslag omzetl bedrijven. ee<s schrijven inzake letWlasting van Binnen een maand moet men In beroep gaan. Het bedryf is ten onrechte in de omzetbelasting aangeslagen. Dit voorstel wordt aangenomen. De heer BAKKER vraagt om een douceurtje voor de werkloozen met Kerstmis. Voorzitter antwoordtt: Ja. Voor de Herhalingsschool waren 15 leerlingen aanwezig later verflauwde de belangstelling. Uit het oogpunt van bezuiniging is deze herha lingsschool geschrapt. Hierna gaat de raad in comité. R.K. Kiesvereentging Vrijdagavond werd In het Patronaatsgebouw een algemeene leden vergadering gehouden. Aanwezig waren de HcogEerw. Deken, de Eerw. heer kapelaan en een 45-tal leden. Na opening volgden eenlge mededeellngen. waarvan we even willen aanstippen: ontslag name van den voorzitter H. F. van Nuland en der. secretaris W. van Leuven; de eerste om gezondheidsredenen, de tweede wegens vertrek uit Schagen. Vervolgens was het woord aan den Hoog- Eerw. heer Deken. In een gloedvolle, pakkende rede wees de hoogeerwaarde spreker de aanwe zigen op het egoïsme van'onze dagen en op de schoonheid van onze Roomsche beginselen. Deze moeten we uitdragen in ons huisleyk, maatschappeiyk en politiek leven. En omdat al leen de Roomsch Katholieke Staatsparty in de politiek het waarachtig belang voorstaat van alle menschen, verdient alleen zij ons aller steun en medewerking. Weg met verdoezeling van onze beginselen, weg met het geschipper en de water- en melk- politiek. We he-bben niets te verbergen, maar mogen en moeten in al onze daden en handelingen paladynen zyn van de waarheid, die we in ons H. Geloof bezitten. v Dan ook volbrengen we vanzelf Gods’ gebod: Bemin God boven alles en Uw naast gelyk U zelf. (Applaus). 't Jaarverslag van den secretaris klaagt over de slechte opkomst der leden, terwyi de reke ning van den penningmeester een batig saldo aanwyst. De drie bestuursleden, die aftraden en zich terstond herkiesbaar stelden werden herkozen, terwyi in de ontstane vacatures werd voorzien door verkiezing van de heerenJ.F. Settels, M. Gieiens en J. de Wit. Als voorzitter werd gekozen de heer J. F. H. Settels. Tot afgevaardigden naar den Ryks- en Sta tenkieskring werden benoemd de heerenSettels en Plukker. By de rondvraag werd gevraagd om vrijstel ling van contributie voor de werklooze leden. Dit zal nader door het bestuur worden over wogen. LI Ll?. Immers de ge moederen waren verhit en bovendien werd X reeds donker. Toen dan ook weer begonnen werd, was het verdere verloop het onaangenaamste gedeelte. Er werd lustig gegooid, men stond dreigend tegenover elkaar en nog bleef de scheidsrechter maar sussen. Toch lukte het den Boys nog een doelpunt te maken, zoodat zy althans het ge noegen van de overwinning mochten smaken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 3