Paardensport vogelvlucht Alm bcAüffl om: in 333 Cacaofabriek door brand vernield. Instortingsramp te Brussel. Plaats dan een „Omroeper” gezinnen voor 75. ST. HUBERTUS-JACHTEN BOEK EN BLAD van Gustav Ontslag Rau MAANDAG 26 NOVEMBER 1934 luiHuiiiiiiuuniuiiiiiiitiiiiiiininiiiitinitiitiiiriiii w il de Zaan is Zaterdag d< Nog eens: Crisisleed in de hoofdstad Over: „Crisisleed in de grootstad" welkom St. Nicolaas-geschenk voor het H. TH. S. „De komt lllllllllllll bekende cacaofabriek Hollandia door brand totaal verwoest Zes kinderliederen; muziek van Henk Hörchner; teekeningen van Nora Schnitzler. Uitgave G. Alsbach en Co., Amsterdam. een plaats In elk huisgezin. Een voordeel is ook de gemakkelyk speelbare piano-begelelding. Het 60-jarig beataan der Arn hemse he C ar oaaael-socië teit werd met grooten laiater gevierd ..WONDERLIJKE LOTGEVALLEN VAN KEES DE BEER EN PIET VAN DUN" door T. v- d. Heijden. R. K. Boekcentrale, Amster dam. de beleve- „Prettig derwijs" Eduard Flipse. Studies in wit en zwart; 30 piano- études door M. E. van Ebben horst, Tengbergen. Zes «eer aardige versjes bevat dit bundeltje; het zön: Keesje en ’t Meesje, Gitje, Deftig Hansje, Het Regent, Annemietje en Als 't Bed tijd is Henk Hörchner schreef vlotte, aardige muziek: klankrijk en welluidend. De bijbehoo- rende plaatjes van Dora Schnitzler vormen een prettige illustratie. Ieder kind zal deze versjes met pleizier zingen, dus verdient dit bundeltje Tenira schijnt door een Engelsche renstaleige- naar aangekocht te zijn. Dat niet alleen renpaarden hun loopbaan plotseling op eigenaardige wijze eindigen of ver anderd zien, moge blijken uit het bericht, dat melding maakt .yan den nieuwen werkkring van een van Duitschlands beste vlakkebaan-jockeys. Rastenberger, op Otto Schmidt na de populair ste jockey van Duitschland, zal het 'paardenvak vaarwel zeggen en optreden alsvariété- artist! Wel een geheel ander vak. maar wel licht valt het nog wel mee, omdat zijn manager ook uit het vak stamt en.... renstaleigenaar schijnt geweest te ztfn Improvisatie over twee Kerst liederen voor orgel door George Stam Uitgave G. Alsbach en Co. Amsterdam In dit bundeltje (uitgegeven door J. B. Wol ters, Groningen, Den Haag, Batavia) zijn op genomen: Het vrindje van Jantje. Tweeling broertjes, Dansen. Fluidliedje, Steretjes, Herfst liedje, Van drie konijntjes, Jan de Klepperman, De strenge verkeersagent, De kwikstaart, Een tramrit en Hein Krullebaard; 'een serie van twaalf liedjes uit de methode „Prettig en doel matig zangonderwijs” door W. F. Sprink en Eduard Flipse, geïllustreerd door W. Harden- berg. Een kind dat van zingen houdt! te zijn gepasseerd. Anderen mogen anders denken, dit denk ik. lingen uit de verschillende provincies, die de Nederlendsche scholieren vertegenwwt de Zaterdag gehouden huldiging in den Haagschen dierentuin De eerste Nederlendsche kunstijsbaan is Zaterdag te Amsterdam geopend met groote wedstrijden Een overzicht tijdens de 1500 meter tusschen A. v. d. Scheer en S Heiden Amsterdam, 20 Nov. 1934. Velen met mij zullen het artikel „Crisis-leed in de grootstad”, van den ZeerEerw. Heer Pastoor J. C. W v d Wiel (in het blad d.d. 19-11-34 met instemming hebben gelezen. Ofschoon de toe standen veelal nog erger zijn en niet alleen in de grootstad wordt hier toch met cijfers nog eens verduidelijkt, wat voor zoo heel velen in wezen nog „abacadabra” is. Zij die de nood lottige gevolgen va»' de crisis nog niet aan den lijve ondervinden, door ontslag en verwijzing naar de steuninstanties, zijn veelal niet doordrongen van de feiten, waarvoor de getroffenen staan. Velen toch zouden dagen lang piekeren als ze b.v. een biljet ad f 10— of f 25— verloren. Werkloozen komen elke week zoo’n papiertje te kort. Hun leven is één aaneenschakeling van piekeren! Zelf moet steller dezes reeds tijden lang van f 5.50 per week, met z’n vrouw zien rond te komen (vrij voor accountants-onderzoek.) Dit is dan voor voedsel, kleedlng, vuur, licht, wasch etc. (geen huur.) Een jaar geleden schreef ondergeteekende aan het bestuur van zijn R. K. vakorganisatie o.m.: „Het verlagen van de loon- en steunnormen en het tegelijkertijd opdrijven van het prUzenniveau der bestaansmiddelen is niet langer meer uitslui tend het onthouden van een handvol onmisbaar geld om het recht op een menschwaardlg bestaan te handhaven, het is veel meer het berooven van het besef van de redelijkheid der religie, het ont nemen van de heerlijkheid gelegen in het ver vullen van den godsdienstplicht, wat heden ten dage ook nog geld kost en een zekere ..standing” vóóronderstelt bij de overgroote meerderheid der menschen aan wie het door de ziel schrijnt, dat ze niets hebben, niets kunnen geven, niets missen kunnen en niet behoorlijk gekleed kunnen gaan, zooals ze hadden mogen verwachten krachtens hunne opvoeding, vakkennis, prestaties, gezond heid, etc. Zij voelen zich niet klein, maar ge kleineerd”! Pastoor van der Wiel voelt dit klaarblijkelijk ook aan. Hij schrijft: „Behoort bij onze Ned. kerkekas-toestanden het kunnen nemen xfcn een plaats in de kerk des Zondags enz.” Goed zoo! Waarom aan de werkloozen van een half jaar en langer, geen kaart uitgereikt die recht geeft op een vrije plaats, ook voor moeder de vrouw? 1). Nu knijpt schrijver wekelijks f 0.26 van z’n steun af ongeacht de open-schaal-collecte. Hoe zeer ik ook tegen steun in natura ben (toe gepast door ambtenaars-willekeur) omdat het ons aan „kinderen van staat” gelijk maakt en schrij nend leed aan de huisvrouw bezorgt die met bon netjes haar boodschappen moet doen, in dit en dergelijk geval (rijwielplaatjes) acht ik het ’n goe den maatregel. Men zou in onze R. K. kerken niet meer de voorste rijen nagenoeg onbezet vinden, terwijl achteraan in de portieken de menschen opeen gepakt aan elkander hangen. Als de koster om het plaatsengeld komt en men behoeft dan slechts z’n kaari te toonen (aan te vragen aan de pastorie) 2»dan.... Pastoor van der Wiel, staren Uw misdeelde geloovlgen niet langer meer naar een in het verre verschiet ternauwernood te onderscheiden of te hooren! priester En als de kerk voor te groote lasten staat, laat dan bij de beter gesitueerden, de „christelijke charitas” hoog oplaaien voor dit doel! Laten zij dan 214 cent meer betalen of een gulden depo- neeren voor lederen uit te reiken werkloozén- plaatskaart. Opge Lieve Heer beminde de armen, stelt gij de kerk in staat, die armen ’n eereplaataje in te ruimen! M. De .Uiver 'bemanning is Zaterdag in de Burgerzaal van het Rotterdamsche stadhuis gehuldigd. Na afloop van de festiviteiten heeft gezagvoerder Parmentier voor de microfoon bedankt van C. (Opus 31) ..JAN PICCOLO" door H. Wolf- fenbuttelvan Rooyen. Uitg. Drukkerij „De Spaarnestad", Haarlem. Jan Warmerdam, een oprechte, joviale Hol- landsche jongen, vol kwajongensstreken, is van de lagere school gekomen en heeft een bf^antje gekregen als piccolo in het groote hotel, dat pas in zijn woonplaats was gebouwd. De moeilijk heden. aan zijn „ambt” verbonden, overwtnt hij spoedig en Jan weet de sympathie van de tal rijke pensiongasten door zijn hulpvaardigheid en altijd opgeruimd humeur, te winnen. De blaam, die de keukenjongen Jan Peggelaar op hem weet te schuiven, door het te doen voor komen of de piccolo degene is, die de gasten van verschillende kostbare voorwerpen berooft, dreigt hem noodlottig te worden. Maar op het laatste moment komt het uit, dat Jan Peggq- laar zelf de dief tk.- Een boek voor jongens en meisjes, dat we wel kunnen aanbevelen. Utrecht. 30 Nov. '34 In dit blad van 19 November neemt Pastoor J. C. W. v. d. Wiel het op voor de ..misdeelden". Op zich zelf verdient zulk een daad alle waardeerlng. Maar toch dringen eenlge vragen naar voren by de overweging van zijn prljzenswaardlg betoog. 1Is het feit, dat er misdeelden (en zoovele dui zenden) onder de menschen zyn, niet In zich on rechtvaardig? 2e. Moet het woord ..mlsdeelden" niet zoo wor den verstaan, dat deze menschen verstoken zyn van het hun toekomenden deel? (In de welvaart). 3e. Indien hier werkeiyk sprake is van een on recht. Is dan het geven van een aalmoes het mid del om dit te herstellen? 4e. Zou het mogelllk zyn dat liefdadigheid hier afdoende kan hetpen? Een belangstellende. De Zeereerw. Heer Pastoor van de Wiel wlen wy bovenstaande vragen toezonden, was zoo vrién delijk. ons daarop navolgende kantteekenlngen te doen toekomen Ad lm „Armen zult ge altyd by U hebben." Rerum Novarum zegt: „de rechten van wlen ook moeten heilig worden beschermd en de over heid moet zorgen, dat leder zyn recht behoudt door het voorkomen of het bestraffen van on recht.” Deel II, 2. Quadrageslmo anno: ..De sociale rechtvaardig heid elscht. dat met gemeenschappelyk overleg en eensgezind, voor zoover dit kan. de loonen zoo geregeld worden, dat zooveel mogelyk arbei ders werk kunnen krygen en voldoende middelen ontvangen voor hun levensonderhoud. Ad 2m Recht „om te arbeiden" heeft leder, doch dit Is wat adders dan „recht op arbeid". Niemand kan arbeid van den Staat eischen, al heeft na tuurlijk thans de overheid geweldige plichten om de onvrywllllge werkeloosheid zooveel mogelyk te beperken. Recht op arbeid In dezen zin zou al spoedig tot algeheele staats-lndustrlallsatle moe ten lelden. Bovendien Is de taak van de over heid alleen de verzorging van het algemeen wel- zyn, niet het particulier welzijn der Individuen. Ad 3m. Deze vraag is reeds voldoende beant woord in de vorige. Ad 4m. Met ja. en zelfs zou het de weg zyn om over de sociale liefde tot de sociale rechtvaar digheid te geraken. Ik geloof niet, dat men aan ’t tweede ooit zal komen zonder ’t eerste station Met de publicatie van deze dertig zeer lichte plano-oefeningen (uitgave G. Alsbach en Co.. Amsterdam) denkt M. E. van Ebbenhorst Teng bergen jonge leerlingen nader te brengen tot de „rijkdommen, die liggen in de verscheiden heid van toonsoorten." De auteur tracht dit te bereiken door begin- leerlingen reeds dadelijk études te laten spelen in alle toonschalen. Aangezien de oefeningen ondanks dit feit toch zeer eenvoudig gehouden zijn, kunnen we deze dertig „Studies in iWt en Zwart” aanbevelen; temeer waar zy zich tevens prettig laten spelen. Door het instorten van een gedeelte van het dak bij de te Brussel in aanbouw zijnde wereldtentoonstelling vonden zeven arbeiders den dood. Een overzicht van de ruïne Trois Pièces pour piano C. F. Hendriks Jr., Op. 25 Uitgave: G. Alsbach en Co. Amsterdam. Hendriks Jr. roept met zijn bij G. Alsbach en Co. te Amsterdam verschenen Trois Pièces pour piano (Melancholie, Nocturne en Valse) herinneringen wakker aan Chopin. Vooral de wals is kenneiyk onder invloed van den Poolschen meester geschreven. Het coloriet is de sterkste eigenschap van deze muziek; dit element is met veel smaak verzorgd. Wie houdt van kleurrijk stemmlngswerk zal Hendriks' opus 25 met genoegen spelen. Buiten C. F. Hendriks' Jr. drledeellg opus 25 (Trois Pièces pour piano) belastte de firma G. Alsbach en Co. te Amsterdam zich tevens met de uitgave van opus 31 van dezen compo nist: Twee pianowerken (Petit Prélude en Valse triste). Beide publicaties vertoonen een vrijwel geiyk beeld, zoodat over Hendriks' opus 31 weinig nieuws te zeggen valt naast hetgeen ik over zijn opus 25 geschreven heb. Pastoor Van de Wiel merkte hlerby op: 1) Dit zou m l. een prachtig werkterrein zijn voor het Genootschap het „Leeken-Apostolaat" In de parochies. Ook deze methode wordt in de Gerardus-Majella-parochle reeds langen tyd toe gepast. Daar echter In deze parochie het aantal „leerlingen” en ..bekeerlingen'' zeer groot Is ge weest. werden de zeer bescheiden collectetjes van het Leeken-Anostolaat daardoor reeds volledig op geslokt. Aangezien de overige parochianen, die ofwel een vaste ofwel een losse plaats betalen, als overgrooten Tegel reeds het uiterste bydragen. is steun van elders buitengesloten een af doende oplossing van dit probleem niet mogelyk. Hier zou men kunnen spreken van een strijd tus- schen recht en recht. Ml. Is het voorstel op 't eind van dit Ingezonden stuk een zeer Juiste op lossing te noemen 2) Deze methode werd ook toegepast ttldens de H Missie verleden jaar; gehouden In de Oerardus- Maiellakerk ten opzichte van personen, die zeker niets konden betalen. T-g en der belangrijkste gebeurtenissen in de H hippische wereld binnen onze grenzen was zonder twijfel wel het zestig-jarig jubileum der Amhemsche Caroussel Sociëteit, welke ge beurtenis met enkele wedstrijden werd her dacht. De bekende cross-country van Beekhui zen werd der traditie getrouw verreden en goede sport werd daarbij te zien gegeven. De Amhemsche Sociëteit heeft voor de paarden sport zeer veel gedaan Het is een der actiefste vereenlgingen op dit gebied en het is ons dik wijls een raadsel geweest hoe zij het klaar «peelde steeds weer tal van wedstrijden uit te schrijven. Vrijwel elke categorie van ruiters, ■oowel burger-amateurs en officieren, alsook landelijke ruiters en onderofficieren kregen tel ken male gelegenheid zich met elkaar te meten in snelheidswedstrijden, springconcoursen, dres- suurproeven en andere concoursen. Alleen de organisatie van deze festijnen bracht enorm veel werk met zich, doch gelukkig werd men steeds beloond met de belangstelling van velen. Inderdaad, de Amhemsche Car Sociëteit heeft zeer velen in de psardenwereld aan zich ver plicht en het was dan ook geen wonder dat aan dit jubileum de noodlge aandacht werd ge schonken. We twijfelen er niet aan of men zal in de toekomst nog zeer veel profijt van het werk dezer organisatie kunnen trekken. De Tllburgsche rtfvereenlglng heeft een goed geslaagden cross country gehouden met een re- cord-aantal deelnemers. Ook de belangstelling van het publiek was alleszins bevredigend en bet bleek weqr duidelijk hoeveel belangstelling in Brabant ook voor de hippische sport bestaat. De meeste andere jacht- en burger-rijver- eenlgingen hebben dezer dagen hun jachten ten deele 8t. Hubertus-jachten gereden. Er was als steeds veel animo voor en geen wonder, want alleen zij, die daadwerkelijk het jacht- rjjden hebben beoefend, kennen het genot van een rit op van leven snuivend paard door onze Nederlandsche landschappen in hun herfsttin ten. Al draagt het jachtrijden dan geen wed- strfjdkarakter en al wordt er dan niet gelet op de fijne puntjes van de rijkunst, er wordt van den ruiter en amazone durf en ..pluck” ge vraagd. Natuurlijk werkt het dikwerf onge schikte terrein nu niet direct mede om de i ^sport-ln-rood" populair te maken, doch het is wonderlijk wat de echte liefhebber er toch n« 1 op weet te vinden, zoodat zelfs in de omgeving naar Amerika gegaan, aldaar aan koliek stierf. Jeugd en fantasie, bestaat er een betere en zuiverder combinatie? Maar hier is toch wel een tè groote fantast aan het woord en wat hij verhalend schrijft, kan o.i. beter onder sprook jes gerangschikt worden De schrijver is evenwel oprecht, waar hij de avonturen van deze Jongens zelf als „wonder lijk" betitelt. Jongens tot tien-twaalf jaar zullen in hoewel dikwijls korte, toch spannende nissen nog wel opgaan. Twaalf liedjes uit de methode en doelmatig zangon- door W„V. Sprink en George Stam, de organist die in 1933 het solisten-diploma behaalde aan het Amster damsen Conservatorium en thans als organist verbonden is aan de Groote Kerk te Leeuwarden, publiceerde bij G. Alsbach en Co. te Amsterdam een Improvisatie over twee Kerstliederen voor orgel. Ook als componist toont Stam zich een ernstig en serieus musicus: een doelbewust kunstenaar, die muzikaliteit paart aan be kwaamheid. Reeds eerder hoorden wij (door Jan Zwart te Amsterdam) orgelwerk van Stam spelen en ook toen frappeerde ons het goede gehalte van zijn muziek. Hopelijk zal deze Improvisatie haar weg vinden; zij is het waard! Twee Pianowerken F. Hendriks Jr. van Rotterdam b.v. van tyd tot tyd eeh jacht achter de honden wordt georganiseerd. De dichte bevolking en het betrekkeiyk geringe grootgrondbezit in Nederland, benevens de ge steldheid van den bodem denk aan onze polders! maken het den Jachtruiters niet gemakkelijker. Uit Duitschland Iverd eindelijk bericht ont vangen van het ontslag van den opperland- stalmeester Gustav Rau. die vervangen is door dr. Seyffert. een protégé van den ryksboeren- lelder Walter Darré Hiermede is dan eindelijk het vonnis ever den wereldvermaarden hippo- loog Rau voltrokken en heeft men den op bouwer der Duitsche paardenfokkery en paar densport. den stichter der landelijke ruitersport en der moderne groote internationale concour sen hippique aan den dijk gezet en vervangen door iemand, die nog toonen moet over derge- lljke capaciteiten te kunnen beschikken. Rau ia ook in ons land geen onbekende. HU is hier als jurylid wel opgetreden en heeft vooral con tact gehad met de Nederlandsche landeiyke ruitersport, terwijl hU voorzitter van den inter nationalen bond dezer organisaties was. Boven dien was hij een bekend Journalist op hippisch gebied en in alle opzichten een allround paar denman Geen wonder, dat het nieuwe regime bem ook onmiddellijk op de plaats van Opper- landstalmeester, de hoogste staatsfunctie op t gebied der paardenfokkerij, riep. Zijn program ma. dat al spoedig uitkwam en zijn maatrege len, die onmiddellyk werden uitgevoerd, adem den een nieuwen geest en tevens den geest van het genie. Mét het heengaan van Rau verliest niet alleen Duitschland een leidende figuur van beteekenls. doch ook andere landen zullen zijn wyze en deskundige inzichten moeten missen. Uit de internationale rensport-wereld wordt oji. de dood gemeld van het bekende Fransche renpaard Sardanapale. Deze hengst is een der beste renpaarden van deze eeuw geweest en zijn korte loopbaan, die door het uitbreken ven den oorlog plotseling werd afgebroken, was reeds niet alleen veelbelovend, doch zelfs illuster. Van deze zestien rennen had hy er toen elf gewon nen, waaronder bekende klassieke races, zooals den Prix du Président de la République, den Grand Prix de Paris en den Prlx du Jockey Club. Als vaderpaard heeft hij ook nog een jaar aan de spits der Fransche hengsten gestaan. Vanuit Amerika melden de Vakbladen, dat Twenty Grand, een acht-Jarige hengst, weer uit de stoeterij wordt genomen en voor de ren nen zal worden getraind. Op zichzelf is dit een bijzonderheid, want het komt zelden voor, dat eenmaal het leven van een Pascha leidend ren paard weer geoefend wordt voor wedstryden De hengst was overigens vroeger een bekend en goed renpaard, die menige bekenden wedstrijd beeft gewonnen. Het schijnt, dat men plan heeft het voor te bereiden voor den juist nieuw in het leven geroepen Santa Anita Handicap, die in Februari in Califlomlë zal worden ver reden. Het resultaat zullen we met belangstel ling afwachten. Met meer Interesse wellicht worden de pres taties tegemoet gezien van bet in Australië aan. gekochte renpaard Tenira, welk paard toch een rechtBtreeksche zuster is van den beroemden Phar Lap, het Australische wonderpaard, dat FOTOREPORTAGE

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 4