mannen gehuldigd Kunstenaars op de gladde ijzers „Uiver” i NIET ACHTERGEBLEVEN BIJ HOOFDSTAD SONJA HEN1E RIJDT IN DE HOOFDSTAD POPPENPARADE VOOR SINT NICOLAAS FT 15 December a.s. met de „Snip Belangstelling der kinderen In Rijswijk Sinterklaastafel De luchtvaart werkt verheffend Rede NA EEN HUISELIJKEN TWIST Groote geestdrift Zon mist NATIONALE OPROEP na van Wat de regeering wil Rede ir. Van Dyk OUDE MOLEN IN VLAMMEN De rit door de stad PRINSES JULIANA Lunch aan het Engeltche Hof Oprechte eenvoud heeft getroffen Antwerpen klopt H.H.IJ.C. met 7-1 Landbouwbedrijf en crisis Clearingverdrag met Duitse hland De afwikkeling der oude vorde ringen allereerst aan de orde gesteld In een met enthousiasme ontvan gen rede heeft minister Mar chant de belangstelling der kinderen vertolkt Onder groote belangstelling werd Zaterdagmiddag de eerste kunst ijsbaan in Nederland te Amsterdam officieel geopend DE TOESTAND VAN DEKEN H. VAN DAM Arbeid voor Onvolwaardigen Voor de bemanning de K. XVUl Luchtpost naar West- Indië Naar Den Haag Geneesheeren adviseeren tot operatie Vermoedelijk kortsluiting de oorzaak van den regeeringscommis saris ir. S. Louwes Minister Marchant aan het woord MAANDAG 26 NOVEMBER 1934 )<-> 1 Het wordt den Sint door de uitgebreide keuze heusch niet gemakkelijk gemaakt I zich weer en. ad Aks voorzitter van het Vliegveld-Comité te buitenlandsche markt an onge- in •n n ii 1 l. r Gij, mannen van de luchtvaart, draagt mét de kinderen de toekomst. In de „Uiver" verheft zich het Nederlandsche volk boven den bangen nood van dezen tijd. Uit de hooge luchten zien wij een nieuw verschiet. Onder zeer groote belangstelling er waren naar schatting ongeveer 6000 toeschouwers en in tegenwoordigheid van vele autoriteiten uit gemeentekrlngen en op sportgebied, is Zater dagmiddag de kunstijsbaan achter het Sport- fondsenbad aan de Linnaeusstraat te Amster dam officieel geopend. Als gij, bemanning van de „Uiver", mtf de opmerking ten goede houdt, wil ik u zeggen, dat gij met deze kinderen iets zeer treffends gemeen hebt: het is uw oprechte eenvoud. Klokke half vijf kwamen de Uiver-mannen de zaal binnen, terwijl de Kapel speelde „In naam van Oranje doe open de poort" en „’t Is plicht dat iedere Jongen”. Het publiek Juichte geest driftig en de bijval zwol nog aan, toen de Uiver- mannen met directeur Plesman op het podium plaats namen (hun dames namen voor in de zaal haar zetel in). Toen viel er een groote stilte, waarna de voor zitter der Kamer van Koophandel, de heer Ver beek, zfjn rede uitsprak en de bemanning hul digde. Daarmee hebt gij ons een les gegeven van alles overheerschende beteekenis. Er is al reactie gerezen teaMi wat men noemt de „Uiver "-ziekte. Er zijn fl^tojgekomen tegen de vacantie voor schoolklnd^WWdie u wilden zien terugkomen. Dezulken begrijpen niet de beteekenis van deze beweging. Zjj staan tegen over de kinderen vreemd. De politie heeft te Haastrecht aangehouden en naar Rotterdam overgebracht den achttien- Jarigen V.. die getracht heeft brand te stichten in de ouderlijke woning. Het vuur werd gelukkig tijdig ontdekt en gebluscht. De jongeman zou zijn daad gepleegd hebben om zich te wreken voor een huiselijke twist. en lie er Ie zijn ultge- terwijl Onder de talrijke aanwezigen, die zich daar tegen half drie hadden verzameld, merkten wij o. m. op de wethouders mr. G. C. J. D. Krop man, Dr. I. H. J. Vos, J. ter Haar Jr. en Jac Rustige, mr. A. Baron Schlmmelpennlnck van der Oye, voorzitter van het Nederlandsch olym pisch Comité, den heer G. W. H. van Laer. voor zitter van den Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond en Jhr. P. J. Boogaert, voorzitter van den Ned. IJshockeybond. De voorzitter der Sportfondsenijsclub, Mr. W. J. Blalsse sprak een welkomstwoord en wees op de groote beteekenis van deze eerste kunstijs baan in ons land voor de Nederlandsche sport en in het bijzonder voor de nationale sport by 1 uitstek, bet schaatsenrijden. Naar wij vernemen is benoemd tot tweede secretaris der vereen!ging „Arbeid voor Onvol waardigen" (A.V.O) mr. B. C. Slotemaker te ’s-Gravenhage. secretaris van het Verbond v. Nederlandsche Werkgevers. en au 11- tar an an it- ris J- en r ter lat en tn. ns d- d. m in sor '34 3e- jen era len Ki- len iar an ien ien en un elf .50 en >or en I m n il. »r te it 5 Deze geest heerscht in de K. L. M. Dezen geest heeft Plesman gekweekt, van wien gij, vliegers, de leerlingen zijt. Als gij het zóó ziet, met uw vieren naast uw directeur, neem ik aan, dat het huldebewijs van het Nederlandsche kinderleven u niet min der treft, u niet minder ontroering brengt in uw binnenste, dan andere eerbewijzen, die u werden gebracht. Om kwart voor drie verschijnen de K.L.M.- mannen weer op het bordes om onder lulde toe juichingen in de wachtende auto's plaats te ne men, en door de overvolle straten, en overal har telijk toegejuicht, naar Den Haag te vertrekken. De tendenz In de geheele regeerings-politiek is op het^bogenblik, dat de regeering door maatregelen de productie van de In de algemeene vergadering van de Gro ninger maatschappij van landbouw, heeft ir. S. L. Louwes, regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij, een rede gehou den over: „De positie van het landbouwbedrijf in verband met de crisismaatregelen." Weten zij niet, dat reeds vóór het vertrek naar Melbourne de kindergeest door de „Uiver" geheel was geabsorbeerd? Dat de belangstel ling voor lezen, schrijven, rekenen tot het nul punt was gedaald en die voor de aardrijks kunde een hoogtepunt had bereikt als nooit te voren? Dat zij niet hebben gerust, voordat zij. in vage trekken althans, hadden begrepen, hoe die groote. zware dingen zoo maar de lucht in waren te krijgen? Dat elke onderwijzer wel verplicht was. van zijn leerplan af te wijken? En zouden zij dan op het groote moment, als Parmentier en de zijnen terugkwamen, met al hun aandacht weer kunnen zitten lezen, schrij ven, rekenen? En heeft niet juist in deze da gen het begrlps- en voorstellingsvermogen van de kinderen een reuzensprong vooruitgemaakt? Spr. bood den zilveren gedenkpenning aan de vier leden der bemanning aan, welke door de Kamer toegekend kan worden aan personen of lichamen, die zich jegens de Kamer of voor den handel, Industrie of verkeer in het gebied der Kamer, bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. Aan het einde van zijn rede verzocht de heer Verbeek om gezamenlijk het Wilhelmus te zin gen, aan welk verzoek men geestdriftig voldeed. De kinderen willen er bij zijn, omdat zjj intuïtief de beteekenis voelen van bet groo te gebeuren, waarvan uw tocht de zichtbare uitdrukking is. Onder de autoriteiten werden o.m. opgemerkt: de wethouders Snoeck Henkemans en Van der Bilt; de Chef van den Regeerings-Persdienst, de heer A. Lievegoedde burgemeester van Rijs wijk. Mr. Van Hellenberg Hubar, en de com mandanten van de onderscheidene in Den Haag gelegerde troepen. Op de eerste rijen zaten o.m. elf schoolhoofden uit elke Provincie één, ieder met een kind van zijn school. Verscheidene kinderen waren in de kleederdracht hunner provincie. Er werden steeds meer bloemstukken het tooneel opgedra gen. Toen de heer Plesman de zaal binnentrad, ap plaudisseerde het publiek. Onder de autoriteiten werden voorts nog op gemerkt: de waarnemend gouverneur der resi dentie generaal-majoor Van Andel, comman dant der Ie Divisie; de generaal Fabius, inspec teur der Cavalerie, commandant der Lichte Bri gade: de garnlzoens-commandant, de kolonel Sillevis; de kolonel Fruyt van Hertog, comman dant der brigade Grenadiers en Jagers; de com mandant van het Regiment Grenadiers. Over ste De Jager; die van het Regiment jagers, de Overste Adams en die van het He Regiment Huzaren, de kolonel Diemont. Aanwezig was ook de gemeente-seeretaris Mr. Dr. Boasson. Hierna werd het woord gevoerd door den heer J. ter Haar Jr., wethouder van Amster dam. Spr. achtte het een voorrecht deze eerste kunst-jjsbaan in ons land te kunnen openen in zijn hoedanigheid van wethouder voor de bad en zweminrichtingen, een functie waarin spr. overigens allerminst aan ijs moet denken. Toch staat het ijsvermaak bij spr. èn als Nederlander én als voorzitter der Amsterdamsche Ijsclub, welke functie hij sinds jaren verricht, hoog aan geschreven. De ijssport is een sport, die in ons land algemeen wordt beoefend en al vele eeuwen Ijng. De schilderijen uit de zeventiende eeuw en de nog oudere schilderstukken van Averkamp en Breughel toonen, hoe reeds in die lang vervlogen tijden ons volk zich op het ijs vermaakte. De Hollander op de schaats is zwie rig en sierlijk en uit zijn oogen stralen de vreug de en opgewektheid. Spr. noemt het een goede gedachte van het bestuur van het Sportfondsenbad om de gele genheid tot beoefening van deze populaire sport te vergrooten en haar in zekeren zin onafhan kelijk van de weersgesteldheid te maken. In luttele maanden heeft men deze instelling te voorschijn getooverd. Spr. eindigt met deze instelling, die hij een aanwinst voor de gemeente Amsterdam noemt, zeer goede resultaten toe te wenschen. De heer C. V. Kramer sprak vervolgens na mens den raad van commissarissen van de N. V. „De Sportfondsen”, waarna Mr. J. A. C. Bieren- broodspot als directeur der Sportfondsenijsbaan de sprekers bedankte. Nadat de heer W. Muller, de eerste voorzitter van de Internationale Elslauf Verein, hun een krans had overhandigd, reden vervolgens de oud-wereldkampioen C. C. J. de Koning en de oud-intemationaal rijder J. Greve luide toege juicht een eere-ronde. Hierna werd een wedstrijd 1500 meter hard rijden voor heeren verreden. De baan was 150 meter lang, zoodat de wedstrijd over tien ronden ging. De vier ritten leverden het volgende re sultaat op: le rit: 1. J. Langendijk, 2 mln. 50.2 sec.; 2. L. Dijkstra. 2 mln. 50.3 sec.; 2e rit: 1. B. Blalsse, 2 min. 53.4 sec.; 2. Stelling de Boer, 2 mln. 54 sec.; 3e rit; 1. T. Hooftman, 2 mln. 543 sec.; Bij aankomst van de Uiver-mannen en hun gezelschap aan den Dierentuin, werden vier bouquetten anjers aangeboden aan de dames van de vier leden der Uiver-bemanning door de jongste dóchter van den heer Schiff, onder voorzitter der Kamer van Koophandel, en door het jongste zoontje van Mr. Claringbould, secre taris van dit college. De vliegers en hun echtgenooten en verloofde nemen hierop onder luide toejuichingen van de menigte, plaats In de open auto’s, om hun triomftocht door de stad naar het stadhuis aan den Coolsingel aan te vangen. Overal was de belangstelling geweldig De politie had de han den vol om de menschen, die rijen dik langs de trottoirs geschaard stonden, in bedwang te hou den. De Coolsingel is in feesttooi. Overal waaien vlaggen en banieren. tracht ver schillende exportproducten aan te passen aan de (nationale behoefte en de vermoedeljjke ex portmogelijkheid en voorts dat de regeering probeert om de daardoor verloren werkgelegen heid anderzijds weer terug te winnen. Deze richting is volgens spr. volmaakt juist. Groote bewondering verwekt het auto-giro- toestel van den heer Mees. Naarmate het uur van dappere Uiverbemanning spanning. *s Gravenhage vlocht spr. den wensch In, dat de door deze vlocht zoo duidelijk aangetoon de snelle vooruitgang van het luchtverkeer en de daardoor geopende perspectieven voor de bevoegde autoriteiten aanleiding sullen zjjn om de uitvoering der overeenkomst tus- schen de gemeenten Rotterdam en *s Gra venhage getroffen, met den grootst moge- lijken spoed tot uitvoering te brengen. Onze stad kan niet langer verstoken blijven van directe aansluiting aan het luchtverkeer. Onlangs hebben wij gemeld, dat deken H. A. Th. van Dam van Den Haag enkele weken vol komen rust zou moeten houden. In den ziekte toestand is inmiddels nog geen verbetering komen, integendeel kan van een vererge: worden gesproken. Na gehouden consult hebben de doktoren tot een operatie geadviseerd. Of deken Van Dam hierin zal toestemmen, is nog niet bekend. Direct levensgevaar is niet aanwezig. Op initiatief van redactie en medewerkers van „Onze Marine is een oproep gericht tot het Nederlandsche volk met het doel aan de wakkere bemanning van de K. XVIII op haar vijf-werelddeelen-tocht in elke aanloophaven, en na een. naar wjj hopen, welgeslaagde tocht, bij aankomst te Soerabaia daadwerkelijke belang stelling van heel ons volk te toonen. In eerste instantie is het de bedoeling het de bemanning mogelyk te maken de Kerstda gen en het Oude Jaar naar echt Vaderland- schen trant te vieren. Vervolgens zal getracht worden, dat op de trdfecten over den feceaan de herinnering aan de belangstelling van het Nederlandsche volk aan boord levendig blijft. Het ligt tevens in ’t voornemen om aan elk lid der bemanning een herinneringsalbum aan te bieden betreffende deze belangrijke reis, waarin o.m. alle namen vermeld worden van hen. die. hetzij in natura, hetzij financieel, blijk van medeleven hebben betoond. Sympathiebetuigingen van vereenl gingen, corporaties, instellingen e.d. alsmede van per sonen te zenden aan „Onze Marine", Postbus Den Helder, Gironummer 42683. Met het vliegtuig „Snip" van de K.L.M., dat’ 15 December een vlucht naar West-Indië zal maken, kunnen op risico van de afzenders, in Nederland ter post bezorgde volledig gefran keerde gewone en aangeteekende brieven, brief kaarten en andere stukken worden verzonden naar Suriname. Curacao. Aruba. Bonaire, Saba, St Eustatius en St. Martin (Ned. gedeelte). Waardezendingen en postpakketten zijn van dit vervoer uitgesloten. Het boven de gewone porten en rechten ver schuldigde luchtrecht bedraagt 1 per 5 gr, althans gedeeltelijk te voldoen met het drie hoekige luchtpostzegel. Stukken, waarop dit zegel niet voorkomt worden in geen geval met de .Snip” verzonden. Voorts moeten de stuk ken voorzien zijn van een luchtpostetiket en van de aanwijzing „per vliegtuig Snip”. Personen zonder relatie kunnen hun corres pondentie waarvoor terugzending wordt ver langd adresseeren aan „Postdirecteur Parama ribo, Suriname” of „Postdirecteur Willemstad Curacao”. Terugzending geschiedt voor reke ning van de KLM. met de gewone middelen van vervoer aan den op de linker adreszijde te vermelden afzender. De stukken welke van een bijzonderen stem pelafdruk zullen worden voorzien moeten zoo tijdig worden gepost dat zij uiterlijk 14 Decem ber te 18 uur op het postexpeditiebureel Am- sterdam-Centraal Station aanwezig kunnen zijn, aangezien de „Snip" den 15en reeds zeer vroeg tijdig vertrekt. Ter receptie sprak de heer Gerard Veth, die aan Directeur Plesman en aan de Uiver-man nen borden aanbood, voorstellende de Uiver, vervaardigd door: ,Ds Porcelne Fles”. Deputaties van tal van vereenigingen kwa men vervolgens haar hulde betuigen. In de rotonde stond een ware Sinterklaas tafel opgesteld van geschenken voor de Uiver- mannen van particuliere firma's en anderen, o. m. een model van de „Uiver”. Nadat de vertegenwoordigers van de organi saties hun gelukwenschen hadden aangeboden, ving het défilé van het overige publiek uit de groote zaal aan. Eenlge duizenden personen trokken voorbij de Uiver-mannen en hun dames. De Koninklijke Militaire Kapel zorgde voor opwekkende muziek. Te Westzaan is Zaterdagmorgen te ongeveer half vijf een houtzaagmolen „De Tweeling”, staande In het Westzijderveld aan het water „De Gouw” op grondgebied van Westzaan en toebehoorende aan de fa. Wed. F. N. G. Gras te Zaandam, door onbekende oorzaak afgebrand. Deze molen, die reeds meer dan honderd jaar oud Is, was een van de grootste bovenkruiers van de Zaanstreek. Het was een z.g. drieslees- molen. waar de allergrootste stammen van 4j$ voet werden gezaagd. De molen, waarvan de wieken reeds waren weggenomen, werkte thans door middel van electrische drijfkracht. Men vermoedt, dat kortsluiting de oorzaak is. De schade wordt door verzekering gedekt. Naar Reuter uit Londen meldt, heeft Prinses Juliana Zaterdagmiddag het noenmaal gebruikt bij den Koning en de Koningin van Engeland in Buckingham Palace. Op haar tocht van Rotterdam naar Den Haag is de „Uiver”-bemanning ook In Rijswijk ge huldigd. De huldiging droeg een buitengewoon harte- Hjk karakter. Bij tienduizenden stond het pu bliek langs den Ha^gweg gepakt. Tegenover „Hofrust” had de Rijswijksche Harmonie zich opgesteld, welke een vroolljk „Lang zullen ze leven" deed hooren, toen Parmentier en zijn vrienden, nu In langzamer tempo, voorbijreden. Ook de schoolkinderen, padvinders en Graal- melsjes, alsmede zeer vele leden van diverse ver eenigingen, waarvan verschillende met hun mu ziekkorpsen en vaandels, hadden hier een plaats gevonden. Namens de burgerij wenschte de heer Henri Ter Hall met een enkel woord den vliegeniers geluk en drukte hen harteliik de hand. tenschappen, mr. Marchant met de elf kinde ren uit de elf provinciën in een boog om zich heen, hield vervolgens een rede, waaraan wit het volgende ontleenen: In de onafzienbare rjj van sprekers heb ik het voorrecht, u toe te spreken als woordvoer der van bijna 312.000 Nederlandsche kinderen van alle gezindten, uit ruim 2000 scholen. Er zijn er onder, tfie in Roemenië verblijven en te Brussel. Er zijn ook kinderen onder van Duitsche vluchtelingen uit Amsterdam, die heb ben aangedrongen om mee te mogen doen. Hier ziet gij voor u de elf kinderen, uit elke provincie één, die de Nederlandsche school jeugd vertegenwoordigen. Zij zijn mijn op drachtgevers. Hoog in de lucht, in stormen en - in duisternis, zijt gij alleen, met God, Die over u waakt. Als gij ifiaar in alles precies zijt, altijd vol zelfbeheersching, altijd vol rustige berekening, altijd afkeerig van waagstukken, dan zijt gij veilig; dan zijn zij veilig, die hun leven aan u hebben toevertrouwd. Naar wij vernemen zijn de Nederlandsche delegatie en de Duitsche vertegenwoordigers, die te 's-Gravenhage over de afsluiting van een niéuw clearingverdrag tusschen beide lan den onderhandelen, thans tweemaal in ver gadering geweest. De Nederlandsche delegatie heeft gemeend, aldus bericht de ,Jï. Rolt. Crt daar aller eerst aan de orde „te moeten stellen de afwik keling van de oude vorderingen, die op het Sonderkonto van de Ned. Bank en op het Zwischenconto zijn gestort. Het blijkt echter dat nog moeilijkheden moeten worden over wonnen, aleer overeenstemming mogelijk is. Dit doel kunnen we bereiken door de onge hinderde Inwerking der maatschappelijke krachten n.l. door het prijsniveau zoodanig te maken, dat de boeren gedwongen worden in deze richting te gaan. Men kan het ook doen langs meer georganiseerden weg. Het eerste zou een'ramp beteekenen voor de veehoude rij-bedrijven. Onze regeering wil. aldus spr., terecht, niet overgaan tot Vernietiging van producten op groote schaal. Een handhavinvan de prijzen, met het nog veel meer aan banden leggen van het economisch leven dan nu. lijkt ook nog niet zoo aantrekkelijk en dit zou toch vermoe delijk het geval moeten zijn. Evenmin lijkt het voor den landbouwer gewenscht dat het systeem van bijslagen nog verder wordt uit gebreid. Voor er van behoorlijke prijzen sprake is, zal eerst de productie van de afgeleide producten zich moeten hebben aangepast bU de geringe re vraag op het hoogere prijspeil en den ver minderden export. Ten slotte schetste spr. de moeilijke positie van de veehouderij-bedrijven, terwijl hij er voorts op wees, dat de akkerbouw het geduren de het laatste jaar beter gehad heeft dan de veehouders. In de groote zaal van den Haagschen Dieren tuin heeft de huldiging van de Uiver-bemanning plaats gevonden, georganiseerd door de Kamer van Koophandel te Den Haag. Toen om drie uur de hekken van den Dieren tuin open gingen, stond reeds een lange file op gesteld, om zich een goede plaats te verzeke ren. Aanstonds stroomde de massa het gebouw binnen. De galerijen der zaal waren versierd met draperieën in de Haagsche kleuren, met Oranje-vlaggetjes en groote. nationale vlaggen. Van afstand tot afstand in de zaal hingen voorts groote sierlijke bloemtuilen. Op het too neel stond een groot borstbeeld van H. M. de Koningin, onder palmen. Voorts waren hier vele kransen. In verband met den aankoop van de „Uiver” op Waalhaven te Rotterdam, deelt de heer A. Veraart ons het volgende mede: Evenals in den vooravond en in den ochtend van de aankomst van het toestel op Schiphol, zijn Vrijdagmiddag en Zaterdagvoormiddag proefnemingen gehouden voor het verdrijven van mist en bewolking in de omgeving van Den Haag. Rijswijk. Voorburg en Delft. Zaterdagochtend toen een zeer zware mist 2. T. Boot, 2 mln. 54.4 sec.; 4e rit: 1. A. F. van der Scheer, 2 min. 52.1 sec.; 2. S. Helden, 2 min. 52.2 sec. Het volgende nummer van het programma was een demonstratie schoonrijden van de da mes mevr, de BoerBlauwboer, Heemstede; me vrouw DuysbergCrooswyck. ’s-Gravenhage; mevr. Kraak—Kroon, Amsterdam en de heeren E. Lautenbach, Rotterdam; F. G. van Balen, 's-Gravenhage en J. de Waal, Amsterdam. De verrichtingen werden met groote belangstelling gevolgd en oogstten veel applaus. By de demonstratie kunstrijden, die nu volg de, leefde het publiek geweldig mee en luid applaus klonk telkens voor de prachtige pres taties op de gladde ijzers. De volgende dames en heeren gaven achter eenvolgens demonstraties: mej. Bianca Schenk, mej. Herta Dexler, de heer Felix Kasper, mej. Grete Lalner, allen van de Wiener Elslauf Verein, mej. Sonja Henle (Norges Skoitefor- bund) en mej. Ida Papez en Karl Zwack (Wie ner Elslauf Verein). Zooals te begrijpen, werden vooral'de verrich tingen van de wereldkampioene, Sonja Henle met spanning gevolgd en haar prestaties droe gen dan ook Ieders bewondering weg. Na de pauze demonstreerde de kampioene een ijsdans (mazurka), terwijl mej. Papez en Karl Zwack met hun acrobatische toeren eveneens zeer de aandacht trokken. De middag werd besloten met een Ushockey- wedstrjjd tusschen Antwerpen en de H. H. IJ. C. (Haagsche Hockey- en IJshockeyclub)Er werd tweemaal een kwartier gespeeld, terwijl de hee ren Jhr. Bogaert en Flach als scheidsrechter fungeerden. Al onmiddellUk bleek, dat het spel der Belgen technisch veel hooger stond dan dat der Neder landers. De Belgische aanvalsllnle trad geweldig doortastend op en had reeds spoedig door v. Reysschoot, die uitmuntend speelde, succes, ter wijl hij even later den voorsprong vergrootte (02). Nog voor de rust werd de stand tot 40 opgevoerd en de In roode shirts gestoken Neder landers slaagden er niet in de hechte Ant- werpsche verdediging te passeeren. De kinderen brengen u daarvoor hun dank. Zij willen, dat de herinnering aan deze kinder- gedachten van 1934 zal blijven voortleven in een klein gedenkteeken. dat zij u hierbij toonen. De K. L. M. moge deze plaque aanvaarden voor Schiphol. ZU zal hierin een bijzondere herin nering bewaren. Aan u, mijnheer de directeur, de leidende geest en aan u. leden van de bemanning, bie den de kinderen een reproductie in zilver er van aan.” De minister overhandig&e hiermede de ge noemde geschenken. Deze rede van minister Marchant werd door het publiek met uitingen van bijval gevolgd, en aan het slot werd langdurig geapplaudisseerd. Vervolgens spraken de burgemeester van Den Haag. mr. S. J. R. de Monchy. die directeur en bemanning een dasspeld, voorstellende de ooievaar, het Haagsche wapen, aanbood, de voor zitter van den A. N. W. B„ de heer Edo Bergsma, die de bemanning het .lidmaatschap voor het leven” aanbood en den heer Plesman den gouden legpenning, de burgemeester van Alkmaar, jhr. F. van Kinschot, de commandant van de Koloniale reserve, overste J. P. Wisse- ma, voorts de heer P. de Koning. directeur eener school van kinderen uitsluitend van Indische verlofgangers. Ook de andere toespraken gingen vergezeld van de aanbieding van geschenken. Hiermede was de bijeenkomst in de groote zaal afgeloopen. De Uiver-mannen begaven zich vervolgens naar de rotonde, waar een receptie werd ge houden. aankomst van de nadert, stijgt de Na de hervatting brachten v. Reysschoot (2) en Bureau den stand op 70. Een strafbully op drie meter voor het Belgische doel leverde niets op, maar kort voor het einde kon Verloop na goed doorzetten de schijf langs den Belgischen keeper werken en de eer redden (17). Het einde kwam dus met een groote nederlaag der H. H.U.C. boven Delft en omgeving hing, heeft de direc tie van de Nederlandsche Gist- en Spiritus fabriek te Delft te negen uur een gedeelte van haar fabrieksbrandweer in werking gesteld welke met een druk van acht atmosfees eenlge duizenden liters water in uiterst fijn verdeelden toestand nagenoeg loodrecht omhoog spoot. Meenden de bij deze proefnemingen aanwe zige ingenieurs en beambten der fabriek aan vankelijk, dat het ónmogelijk zou zijn, den nevel te verdrijven, te 11.20 brak de zon ten eersten male door om met korte onderbrekin gen telkens opnieuw te verschijnen, zoodat na den middag Delft en omgeving stralenden zonneschijn hadden. Tot heden konden wij aan onze opgekropte gevoelens slechts expansie geven. aldus spr., door het uitsteken van vlaggen op den dag uwer aankomst te Melbourne. Maar wij hadden behoefte aan een huldiging van aangezicht tot aangezicht. De burgemeester in de eerste plaats, maar ook de andere sprekers, zullen de tolk van deze gevoelens zfjn. Ik persoonlijk wil mij ertoe bepalen u en uw echtgenooten namens het ge meentebestuur bij uw aankomst op het Rotter damsche luchtvaartstation een eerste welkom toe te roepen op Rotterdamschen bodem. Hierna verkrijgt een der leden van het K.L M.-personeel, de schilder van Velzen, het woord, die met eenlge hartelijke woorden aan de be manning een lauwerkrans overhandigt. De volgende spreker is de heer C. Kolff, voor zitter van de Rotterdamsche Aeroclub, die de bemanning namens de Aeroclubs en de sport vliegers toespreekt. Daar gij den halven aardbol binnen vier dagen overvloogt en de pionniers zijt, die afstanden tot een minimum reduceeren, hebben wij gemeend, aldus spr.. U geen beter geschenk te kunnen geven dan een globe in zakformaat, die U tevens als schemerlamp kunt gebruiken en waarop uw route staat aangege ven. Onder daverend applaus overhandigt de heer Kolff de cadeaux. Parmentier spreekt dan een kort woord van dank. Eindelijk is dan de door vele Rotterdammers met spanning verbeide Zaterdagmiddag aan gebroken. „De Uiver”, het toestel, dat in de groote race van Londen naar Melbourne, zoo veel roem oogstte, zal in de Maasstad neer strijken. De zilveren vogel zal over de uitge strekte stadsgedeelten scheren, over de groote watervlakten, de haven en eindelijk na de eere- ronden op Waalhaven dalen. De bemanning van de Douglas. Parmentier, -Moll. Prins en Van Bruggen, in een week we reldberoemde vliegers geworden, komen in eigen persoon te Rotterdam. Reeds vroeg in den morgen kan men in de stad merken, dat er iets gaande is aan dé Maas. Er wordt druk gevlagd, auto's en fietsen dragen de bekende Uiver-wimpels en vele menschen ziet men getooid met de voor deze gelegenheid vervaardigde Uiver-speldjes. Op het vliegveld Waalhaven is het ’s moiyens ten gezellige drukte. Het organiseerende Comité, een commissie uit Rotterdam’s Comité ter Be hartiging van Nationale Belangen, bestaande uit de heeren H. Ringers, L. Vuyk en D. M. van Bolkensteün, tezamen met den havenmeester van het vliegveld Waalhaven, den heer A. C. Tolk, heeft uitgebretde maatregelen genomen, om alles vlot van stapel te doen loopen. Op het vliegveld Waalhaven, waar uiteraard vele belangstellenden de aankomst van het toestel willen gadeslaan en waar de genoodig- den de bemanning straks zullen begroeten, heeft me;i een hoefyzer-vormlge afzetting gebouwd. Stevige hekken voor de hangars en aan de an dere zijde voor de dienstgebouwen van de K L. M. moeten het publiek op veillgen afstand houden. Er is 's morgens al heel wat publiek bijeen, de ruimten voor de groote hangars, waar de an dere vogels van de K. L. M. een veilige schuil plaats vinden, zyn reeds goed gevuld. Het terrein is met vlaggen versierd en de versterkte luidspreker-installatie maakt het mogeljjk de sprekers overal goed te verstaan. Door de Rotterdamsche politie breide voorzorgsmaatregelen genomen, groote parkeerterreinen zyn ingericht, om de honderden wagens te stallen. De havenmeester van Waalhaven heeft in samenwerking met de directie van de R. E T. en den havendienst .jSpido" maatregelen genomen, dat een zoo groot mogelyk deel van de burgerij de aankomst op het vliegveld kan bijwonen. Onophoudelijk voeren trams, bussen en bootjes honderden be langstellenden aan. Een groot aantal extra- loketten maakt, dat men spoedig geholpen wordt en reeds tegen half elf heerscht op het terrein een gezellige drukte. Muziek, koffie en erwtensoep helpen den tijd dooden. Tegen elf uur gaat een der toestellen van de Nationale Luchtvaart School het lucht- "rulm in. om demonstraties te geven. Onder lei ding van Schmidt Crans laten de leerlingen zien, dat ook in de volgende Melboume-race Nederlandsche deelnemers zullen zijn. De Rotterdamsche Postharmonie speelt pittige marschen en alom heerscht de beste stemming op het terrein. De luidsprekers verkonden te kwart voor twaalf, dat de zoo vurig verbeide Uive^xa». Schiphol is gestart en dus jüteien 'zeer korten tijd boven de Maasstad*Tan worden verwacht. De menigte achter de afsluithekken begint zich te roeren en alle oogen zoeken de Noordelijke kim af, vanwaar men de ranke silhouet van de Douglas verwacht te zien opduiken. Inder daad behoeft men niet lang te wachten. Om streeks half één beginnen de sirenes en stoom fluiten van fabrieken en schepen te loeien. De Uiver is boven Rotterdam verschenen en draait zijn eere-ronden. Ongeveer kwart over één zet Parmentier met een keurige landing het groote verkeersvliegtuig op het vliegveld en onder luide toejuichingen van het enthousiaste publiek taxiet hij naar het platform, midden op het terrein, waarop het podium staat opgesteld, zoo dat alle aanwezigen de vliegers en hun echtgé- nooten kunnen zien. Wanneer het gejuich ©enigermate is bedaard, neemt ir. L. W. H. van Dijk, directeur van Gemeentewerken te Rotter dam het woord voor het uitspreken van zijn begroetingsrede. Inmiddels is de auto met de vliegers onder donderende toejuichingen van het publiek tot voor het Stadhuis gereden. De vliegers bege ven zich naar de Burgerzaal, waar de burge meester van Rotterdam. Mr. P. Drooglever For- tuyn een begroetingsrede üitspreekt, die ook door een versterkingsinstallatie op den Cool- shigel volgbaar is. Vervolgens sprak de heer Ab. van der Hoeven, als voorzitter van Rotterdams Comité ter Be hartiging van Nationale Belangen. Het en kele hartelijke woorden bood hij de bemanning schilderijen aan, betrekking hebbende op de Rot terdamsche havens en vervaardigd door Rotter damsche kunstenaars. Aan deze rede ging vooraf een aubade, welke door ongeveer tweeduizend zangers en zangeres sen onder leiding van mevrouw Grimberg Huyser, gebeleid door de Rotterdamsche har monie, o.l.v. kapelmeester Haanstra, werd uit gevoerd. De vliegers hadden zich met hun echt genooten op het balcon opgesteld. Tenslotte sprak nogmaals de heer C. Kolff. In eenlge welgekozen woorden spreekt Par mentier dank uit voor deze treffende huldiging. Zonder de wenschelijkheid van de autarkie om haar zelf te willen betoogen. geloofde spr., dat men toch in de richting van de autarkie gedwongen wordt. Alles beheerschend bij de beoordeellng der landbouwcrisismaatregelen is de vraag, welken kijk heeft men op de eventueel toekomstige toestanden. Voorziet men, dat deze crisis een weliswaar diepe maar tijdelijke Inzinking is van de wat men vroeger noemde normale toestanden, dan moet men trachten de Nederlandsche produc- tle-mogelijkheden zoo weinig mogelijk te wij zigen om straks weer ongewijzigd klaar te staan om volledig de ons van ouds toekomen de positie op de buitenlandsche markt in te nemen. Is men evenwel van meening, dat het ver leden niet weer terug keert, en dat zich ver anderingen voltrekken, die niet meer daan worden gemaakt, dan moet men de ba kens verzetten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5