MARKTEN Wekeli jksch beurs overzicht DINSDAG 27 NOVEMBER 1934 UIT DEN OMTREK Prinses Juliana te Londen Welkome gast in Engeland EGMOND-BINNEN HEILOO Een loterij voor „Huize Padua” OUDORP ZUID-SCHARWOUDE it K. DRANKBESTRIJDING STOOMVAARTLIJNEN DRECHTERLAND NATIONALE VEILIGHEID Boonentelers RIJKS VISCHAFSLAG Bond 4 PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAI^D NEDERLANDSCHE RAKETTEN- BOUW KAN DE CRISIS WORDEN OPGEHEVEN? STAAT VAN BESOMMINGEN Ook van toepassing op eigen bedryf ,f| van Gem. Zangvereenigingen in Noord-Holland Wijziging van de verordening tot het weren van inbreuken op natuurschoon Woning af gebrand Werkzaamheid der Stichting Afslachting van crisis-runderen Brug by Sint Panera» Propagandisten en „Drank- kapitaal” e Amsterdam, 33 Nov. 1934. (Van onzen Londenschen correspondent) Londen, 22 November 1934 Roods kool t» toegenomen is „de crisis’’ voor een groot ge Ll- naar KOTTER E. 329 1420.- LOGGER MET VER8CHE HARINU STOOMTRAWLERS KON. HOLL. LLOYD ZEELANDIA, thuisreis. 26 Nor. vjn. 7 UUr van Funchal. KON. PAKETV. MIJ. ROGGEVEEN. 24 Nov. van Port Louis naar Ro- drlguez. HOUTMAN. 24 Nov. van Port Louis n. Reunion. Irnmlng- Sunder- bouw. 774804. ing ge- 'oor Natio- van de heden aan den Rijksvlschafslag aange komen l208 280. 97 190. 20 460. RJL Volksbond Ditmaal zal ook te Oudorp, op verzoek van den R.K.V B, Sint Nlcolaas met zijn knecht een bezoek brengen en de kinderen van onze Volksbonders, althans tot den vast- gestelden leefttyd, een verrassing bezorgen. As. Zondag, 2 December, om drie uur wordt de goede Sint met z’n onafscheidelyken knecht in het Vereenlgingsgebouw verwacht, waar voi verwachting de kinderhartjes zullen kloppen. Geleiders(sters) van de kinderen worden ver zocht op tijd aanwezig te zyn. ROTT. LLOYD KOTA GEDE. 26 Nov van Batavia te Soerbaja SIBAJAK. thuisreis, pass. 36 Nov. nzn. 3 uur Perlm. bevindt, prinses :t. Engeland L Ypungl. m. verklaring in pet. afgenomen met 47.7 15 15 5 11 29 15.5 16 6J 3.5 3 50 114 83 Duitschland Denemarken Engeland Italië Polen Zweden Vereen. Staten Australië België Frankrijk Nederland lersche Vrijstaat 1014f 100 >4 66?/, 24L$ 32^ 222^ 219 76»/* 29^ 137V, 1697* 86»/* 146 121 12S 17»/s 217, 656 14*; 7387, 1-4756 59 45 1 pCt Ier». te Mschen een behandeling Ned. Scheepv. Unie Koninkl. Olie Redjang Lebong Amsterd. Rubber H. V. A. Dell Mtj Senembah Beth. Steel U. 8. Steel Anaconda Intern. Nickel t 3 R.M Prolongatie L. T. B. In de vergadering van den land en Tuinbouwbond, afdeeling Heiloo, werd mede- deeling gedaan van een circulair? vaxr het Boekhoudbureau van den L.TB. In deze circulaire werd bekend gemaakt dat by voldoende deelname, tegen een zeer billijk tarief de verschillende administratieve werk zaamheden zullen werden onderwezen. Hierna komt aan de orde de agenda van de algemeene vergadering te Haarlem gehouden. Een gedachtenwisseling had plaats pver de verschillende op de algemeene vergadering te behandelen crisismaatregelen welke diep in grijpen in het bedrijfsleven van land- en tuin bouw. Algemeen kan men zich vereenlgen met de uitvoerige prae-adviezen welke hierop door het hoofdbestuur zijn gegeven. Tot afgevaar digden naar de algemeene vergadering werden benoemd de heeren Korthouwer en Keuning. Bij de daarop volgende rondvraag spreekt de zeereerw. heer pastoor nog een opwekkend woord tot de leden om steeds propaganda te maken voor de L.TB. Het spijt zijn zeereerw. dat er nog steeds boeren en tuinders zijn die geen gehoor willen geven aan den ultdrukke- lljken wensch van onze Kerkelijke Overheid om Ud te worden van de voor hen bestemde stands- organisatle. Ook het houden van een retraite beveelt z.eerw. ten zeerste aan. Spr. stelt voor dat elk jaar een lid op koeten van de afdeeling een retraite zal meemaken, hetwelk wordt aan genomen. Hierna sluiting. ejielultenant-generaal mei Scherer, de strate- van Nederland en de welke^^néntengevolge aan ons leger ge- Een leger moet een preventieve werking kun nen uitoefenen. Daarom moet het geschikt zijn en daarvoor moet de regeering maatregelen ne men. Prof. dr. J. E. de Quay, hoogleeraar aan de R.K. Handelshoogeschool te Tilburg sprak over de mogelijkheid van een steilte weermacht bin nen het kader van onze pacifistische en econo mische politiek. Nu de Nederlandsche VeehouderU-centrale, gevestigd te ’s Oravenhage, met Ingang van 12 November 1934 tot afmaking van crisls-run- deren overgaat, verzoekt de inspectiedienst van commissie AI der Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren (Commissie voor het veevervoer), zijn afdeelingen met eigen in specteurs, maar voorts aan evenzeer bevriende vereeningingen medewerking, door o.m. volle aandacht te schenken aan de regeling bij in levering en te bevorderen en te daarbij voor de dieren behoorlijke ÏJMUIDEN, 27 Nov. Rijksvlschafslag. Tarbot 5580 cent per KG Griet 13.0024.00 per 50 K.G. Tong 4090 cent per K.G. Groote Schol 19.00, middel Schol 16.0017.00, Zetschol 12.00 1400, kleine Schol 6.00—15.00, Schar 600— 10.00 per 5b K.G. Rog 6.509.00 per 20 stuks Pieterman en Poon 3.908.00. groote Schelvisch 12.0021.50. middel Schelvisch 1250—19.00, kl. midd. Schelvisch 6.7016.50. kleine Schelvisch 2.70—12.00 per 50 K.G. Kabeljauw 24.00—3500 per 125 K.G. Gullen 1.20—11 00 per 50 K.G. Leng 3475 cent per stuk. Heilbot 6580 cent per K.G. Wijting 2.30—350 per 50 K.G. Kool- visch 635 cent per stuk. Makreel 4 107.00 per 50 K.G. Versche. Haring 1.703.50 per kist. Voetbal Voorwaarts H—Rood Wit I 1—4. Sparta IVoorwaarts L 15. Deze kamp tus- schen twee jarenlange rivalen is geëindigd in ’n groote, welverdiende overwinning voor Voor waarts, nadat rust was ingegaan met 10 voor Sparta. Wel was T jammer, dat de Spartanen in de tweede helft erg ruw begonnen te spelen en dat X publiek zich zoo weinig sportief toon de. Voorwaarts intusschen onze hyjde voor de kranige prestatie. 4 v - Programma 2 Dec.: Voorwaarts T—EB.V. T; S.R.C. IVoorwaarts H. In het Drechterlantsche Huis te Hoorn ver gaderde het Ambacht van W.-Friesland, ge naamd „Drechterlant” onder leiding van den dijkgraaf, J. Hoek Spaans. Besloten werd tot toelating van de Hoofdingelanden J. Schlppe voor de banne Zwaag, K. Schipper voor de banne Hoogkarspel, J. Stelling voor de banne Enkhulzen, D. Kok voor de banne Grosthuizen, C. Posen voor de banne Binnenwijzend en N. Kooplngen vaar de banne Wervershoof. Verkocht werd een perceel grond, gelegen te Goom, groot 300 M2, voor den prijs van 375. aan K Groot, aldaar. Daarna kwam de begroeting 1935 aan de orde. De belasting werd vastgesteld op 5.20 per HA. voor ongebouwd (vorig jaar per 320 voor gebouwd). De heer A. de Wit wilde be zuinigen op vergaderkosten en maaltijden af schaffen, een kopje thee is hem voldoende. Met algemeene stemmen werd besloten tot af schaffing van de maaltijden. Nog protesteerde de heer De Wit tegen het uittrekken van 3000 voor de kanalen. Deze post werd na eenige discussie aangenomen, evenals de begroeting in haar geheel. Tot instandhouding van de spoorlijn Hoorn Medembllk werd met 18 tegen 8 stemmen be sloten, voor 1935 een subsidie van hoogstens 700.te verleenen. De heer K. Post werd herkozen als Heemraad voor de -Zuiderkogge. De voorzitter nam afscheid van de heeren D. Schuitenmaker en P. Neepjes, die resp. 24 en 11 jaar zitting hebben gehad en zich als Hoofd ingelanden herkozen zagen. Na de rondvraag volgde sluiting. Zij, die het weten kunnen, zeggen, dat prin ses Juliana steeds gaarne te Londen vertoeft; dat geheel afgezien van de ontspanning, die haar hier wacht de stemming, de atmosfeer van het leven in Engeland haar aantrekken, en dat aan den anderen kant de kringen, waarin zij zich hier beweegt, haar tegenwoordigheid op hoogen prijs stellen, niet omdat zij een prinses is (want dat komt In die kringen meer voor) maar om haar persoonlijkheid en de gemakke lijkheid, waarmede zij zich aan de Engelsche omgeving aanpast. En ook omdat zij zoo vol komen haar nationaliteit belichaamt; zy is niet de „internationale prinses”, die tot byna elk volk zou kunnen behooren, maar beantwoordt aan de voorstelling, die de Engelschman zich vormt van een jonge Nederlandsche vrouw. Aangehouden Op last van de Justitie is Maandag een winkelier uit deze gemeente aan gehouden, die wordt verdacht van overtreding van art, 248 bis, W. v. 8. verleiding tot uitgaan wordt grooter. De lunch rooms, lnst*H!ngen van maatschappeiyk verkeer voor "n deel in handen van *n groote bier brouwerij noemt spreker, van drankbestry- dersstandpunt bezien, een lichtzyde. De oprich ting der groote, kostbare drankhuizen echter heeft een zoo groot mogeiyken afzet van alco holische dranken ten doel en kweeken een verfynd en verderfeiyk alcoholisme. Daarnaast zyn tal van kleine drinkgelegenheden onderge schikt gemaakt aan de macht van het drank- kapitaal en geprest tot het maken van een grooten omzet. Spreker wil niet uitweiden over de interna tionale macht van ’t drankkapltaal, die regee- ringen dwingt den drankhandel te bevorderen, hy geeft slechts een inleiding tot de besprekin gen en concludeert voorlooplg alleen: het is noodig den stryd tegen drlnkdwang en drink gewoonte onverzwakt voort t? zetten. Een luid apjplaus volgde op de zeer helder* en boeiend voorgedragen rede. Aan de daarop volgende discussies namen verschillende spre kers deel. Met nadruk werd er on gewezen, dat de drankreclatne, zoo al Bekten mis-leidend, dan toch altyd ver-leidend is, waardoor zy een over matige genotzucht kweekt, met misbruik als ge volg. Onder de advertenties in dagbladen, perio dieken en programma’s nemen die van den drank een onverantwoordeiyk groote plaats in. hetgeen de drinkgewoonte bevordert. In zyn vaardige repliek, waarby hy zich strikt tot zijn onderwerp bepaalde, verduldeiykte de Inleider nog zijn betoog. In zyn slotwoord bedankte de voorzitter den heer Dieges voor zyn uitstekend doorwerkte rede en de bezoekers voor hun opkomst, om daar na aan te dringen op een voortgezette propa ganda voor de beginselen der katholieke drank bestrijding. Slotkoersen 4% Nederland 1934 4% Ned. Indië 1934 A IK pel 5S pet. A K U‘ Ned. Ford Philips Unilever 172 130. 197 190.—. Sch.: 159 110 4 35 1».—, 305 190 297 90.—, Deze cyfers bevestigen de meenlng, dat in de meeste landen de economische activiteit op be scheiden wyze is toegenomen, waarop de goud landen echter een betreurenswaardige uitzonde ring maken. Het beursleven verliep deze week zonder een enkele emotie, en zelfs op den „Uiverdag”, toen heel Amsterdam op stelten stond, werd het ge- bruikeiyke vuurwerk achterwege gelaten. By geringe omzetten was er over de geheele linie wel eenige kooplust te ontdekken, zoodat zoo wel de aandeelen- als belegglngsmarkt een be scheiden koerswinst konden boekgn. Als men nog van belangstelling kan spreken, dan gold dit voor aandeelen Koninkl. Olie, welke eindeiyk van den Paryschen verkoopsdruk: werden verlost. Welke factoren in de groote da ling van dit fonds in den loop der vorige week een rol hebben gespeeld. U lastig te zeggen. Wij wezen reeds op de moetiykheden in Mandsjoe- kwo, welke door de Japansche oliepolltlek nog overschaduwd dreigen te worden. Japan heeft n.L een chronisch tekort aan olie en moet 90 pct. van zyn behoefte dekken door invoer, wat vooral in oorlogstyd zyn groote bezwaren heeft. Japan wil zyn olietoevoer trachten te waarborgen, waarvoor zy den Invoer van die en benzine afhankeiyk stelt van door haar af te geven licenties. De importeur moet zich dan echter tevens verbinden in Japan een voor raad aan te houden, welke minstens 6 maan den in de behoefte kan voorzien. Het is duide- lyk, dat dit voor de petroleummaatschappijen extra kosten en nieuwe kapitaal-investeerlngen moet medebrengen, terwijl zy daarentegen geen unkelgassantle hebben steeds over tavoerver- gunningen te kunnen beschikken. In Amerika is de oUysituaUe 8»rdig opge knapt en hebben in 23 staten de leiders der petroleumindustrie een overeenkomst opgesteld, waarby de benzinepryzen worden vastgesteld en de rabatten worden afgeschaft. De vrede tusseben de groote concerns en de onafhanke lijke producenten werd gevierd met een prtjs- verhooging van meerdere dollarcenten per gal lon. Aandeelen Philips en Unilever blijven ge vraagd en onder geringen handel komen de no- teeringen langzaam maar zeker op een hooger niveau. H.V.A.’s hebben zich de laatste dagen aardig hersteld. Schijnbaar was het pessimisme der vorige weken te grw>t geweest. Door het bestaan vari*de Nivas worden vele zwakke broeders in deze afdeeling nog op de been gehouden, welke by een vrye concurrentie reeds lang van dit ondermaansche zouden zyn verdwenen. Hun bestaan hangt aan een kunst- zijde-draad en het Is begrypeiyk, dat er op de beurs geen belangstelling voor deze fondsen bestaat. Eindeiyk slaagde de NIvas er in de prijzen voor Oost- en West-Britsch-Indlë met 10 tot 15 procent te verhoogen. In Engelsche; Rubberkringen vreesde men. dat Nederland zich voor 6 maanden van de restric tie wilde terugtrekken, hetgeen natuuriyk groote opschudding verwekte. Deze geruchten zyn echter volkomen uit de lucht gegrepen en onze regeering «al de aangegane overeenkomst ten volle nakomen. Op deze Geruststellende ge ruchten werd de stemming voor rubberwaarden heel wat behaaglyker. Tabakken zyn een stuk opgeloopen, nadat de laatste tabalcsvelling zeer bevredigend is ver- 100pen. dank zy den krachtlgen steun van den In het CSiristoffelhuis te Roermond is dagmiddag een groote openbare vergap houden, uitgaande van het-Comlf nale Veiligheid. In deze bljeerikomst b. d. H. A. F. G. vanj glsch-politieke rwsitle eischen 1 steld moeten “worden breedvoerig uiteen. Toen zy gisteren vier uren te laat te Londen aankwam, moet het haar eenige moei te gekost hebben, zich by de Engelsche omge ving „aan te passen”. Het is. zoo wy ons niet vergissen, voor de eerste maal in haar leven, dat prinses Juliana een Engelsche November-fog ,;beleefd” heeft, zy heeft uren lang midden in den mist gezeten eerst op zee. daarna op de rivier, tenslotte in den trein van Gravesend naar Londen. Zy kwam tegen twee uur aan in Vlctoria-station, waar het reeds byna avond en waar het den heelen dag geendag geweest was. zy reed met haar gastvrouw en gastheer door een echten Londenschen mist naar Ken sington Palace een mist, die den dag maakt tot een schemering, somberder dan de nacht, een schemering, waartegen duizenden electrische lampen minder vermogen dan tegen de zwartste duisternis. Wie Londen zóó niet gezien heeft (of gepoogd heeft er iets van te zien) mag niet zeg gen dat hy Londen kent. Prinses Juliana be hoort thans tot de „ingewyden”. De jaarvergadering van genoemden Bond In het Parkhotel te Hoorn gehouden kenmerkte zich door flinke belangstelling. De bondsvoorzitter L. v. Loo (Helder) her dacht het overleden Jury-lid den heer R. G. Crévecoeur te Enkhulzen. De jaarverslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. De heer L. v. Loo (Helder), A. Wledyk (Bar- sin ger horn) en A. de Ridder (Winkel) werden als bestuursleden herbenoemd. Telers, die ta 1934 veldboonen (dutveboonen schapeboonen; wierboonen; paarde boonen; tuin-, groote, Waalsche of Roomsche boonen) ryp geoogst hebben en nog geen steun hiervoor ontvangen hebben en waarvan de oogst niet is gecontroleerd, worden verzocht naam op te geven aan de bouw-Crlsis-Organisatie, Kerkplein, voor 1 December b.s. De mogeiykheld bestaat dan n.L, dat zy als nog voor den steun op veldboonen in aanmer king komen. Het R.K. Advies-Bureau voor Alcoholisme te Rotterdam schryft ons o.m.: We leven in een zeer, moeilijken tijd; de we5>- löosheld is grooter dan ooit, nimmer was er zoo weinig geld in circulatie alsthans, maar we leven ook in een tyd, dat de offerzin grooter is dan ooit te voren, dat men meer dan vroeger medeleeft met zijn evenmensch, die door tyds- en andere omstandigheden in het leven veron gelukt is, en dat men voor crlsis-slachtoffers altyd nog wel iets kan en wil geven. En met dit laatste voor oogen kan men zeg gen: Jhet is mogeiyk om de crisis op te heffen, wanneer we er gezameniyk de schouders onder plaatsen.” Wanneer we hier schrijven over „de crisis”, dan bedoelen we niet „de crisis” waar iedereen over praat maar ,4e crisis", die er heerscht by het R. K. Adviesbureau voor alcoholisme te Rotterdam met zyn bekende stichting .Huize Padua". Dit bekende sociale werk nu zal stop gezet moeten worden wanneer we „de crisis” niet kunnen opheffen. En dit zal dan niet alleen een slag voor Rotterdam beteekenen, maar ook zeer vele andere plaatsen zullen „Huize Padua” mis sen omdat het aantal verpleegden gewoonlyk uit ongeveer zestig ppt. niet-Rotterdammers bestaat. Hoe komen we deze crisis te boven? De gelegenheid om een radio-prijsvraag om te roepen hebben we niet. De regeering. die ons niet als crisis-slachtoffers beschouwt, sluit ons van crlsis-steun uit. De man met de wichel roede, die voor ons nieuwe bronnen kan ont dekken, heeft zich nog niet gemeld. Wat biyft er nu tenslotte nog anders over, om, by gebrek aan beter, maar een loterij te organlseeren. En, slaagt die. dan, deelte xpgelost. Het wioeiltfl Vlaardingen: 187 540. 204 110 49 120I 79 130 tS, 80.—, 247 150.—, 42 110. 210 190.—. 236 140.—, 84 180. Nederlandschen tabakshandel. Zooals wy reeds hadden voorspeld is de In dische consolldatleleening prachtig geslaagd, waarvan de binnenlandsche belegglngsmarkt een krachtige stimulans ondervond. Onze staats fondsen zullen zich echter nooit ver boven pari verheffen, omdat zy door den debiteur ten allen tyde kunnen worden afgelost. Zoodra de re geering de kans krtjgt, zullen de beleggers zich met een 3’A pet. rendement tevreden moeten stellen. iwioeiljjk om in den tegenwoordigen tyd loten aan den man te brengen, maar wanneer de goede wil er maar is, dan is het nog wel mo gelijk. Het bestuur der Stichting verzoekt daarom enkele loten te koopen i vyftig cent per stuk en op de tweede plaats door loten aan derden te verkoopen of ons een gift te zenden. Huize Padua is gevestigd R. Rottekade 63, Rotterdam, Postgiro 16427. 16 Nov. 23 Nok. IOP/s 10016 677» 24»/, 327/, 223Ki 2157» 767, 29 13314 164 854{ 140 109 116 17»/, 21H 147, 7.397/, 1.48 59.47 1 pCt. (Ingezonden door de Spaarne-Bank N.V. Amsterdam) nog hun Provinciale Land- Alkmaar, HALCYON LUN STAD DORDRECHT. 25 Nov. van Bagnoll te Huelva. STAD ZWOLLE. 24 Nov. vna Tfcnea naar Ant werpen. ROZENBURG. 34 Nov. van Antwerpen te Algli FLENSBURG. 26 Nov. van Porto Ferrajo Vlaardingen. Oedep. Staten doen het voorstel de Verorde ning tot het weren van inbreuken op natuur schoon te wyzigen. De aanleiding tot dit Voorstel, zeggen Ged. Staten, is gelegen in het feit, dat de bedoelde verordening op steeds grootere schaal wordt ontdoken. De mogeiykheid voor deze ontduiking wordt gevonden in artikel 2, le, bepalende, dat het verbod, vervat in artikel 1, niet van toepas sing isi in zoover het geldt reclame voor zaken, die worden vervaardigd of verhandeld, of voor bedryven, die worden uitgeoefend op of in het onroerend goed. Van deze bepaling wordt nu meer en meer gebruik gemaakt om reclames aan te brengen op plaatsen, waar zy naar de strek king der verordening niet behooren voor te ko men. Dit geschiedt, doordat aan de gebruikers van de onroerende goederen waarop of waaraan men reclames wenscht aan te brengen, eene dtkwyis zeer geringe hoeveelheid van de za ken, waarvoor reclame gemaakt wordt, in voor raad geeft en hen als verkooper aanstelt, dan wel doordat men hen aanstelt als agent of sub agent van eenig bedryf. Daarby is het geenszins de bedoeling, dat de gebruiker van het onroerend goed inderdaad in de in voorraad gegeven goe deren zal handel dry ven of als agent of sub agent zal optreden; de eenige bedoeling is, dat de uitzondering van artikel 2. le der verordening van toepassing zal zyn en eene reclame kan worden aangebracht daar, waar dit anders niet mogelyk zou zyn. Op deze wyze verrijzen op tal van plaatsen reclames voor verschillende soor ten van motorolie, voor verzekeringmaatschap- pyen enz., zonder dat ter plaatse van eenlgen werkelilXen handel of van eenig werkeiyk agent schap sprake is. Het verbod wordt aldus illusoir gemaakt, aangezien de belanghebbenden, indien tegen hen op grond der verordening wordt op getreden, een beroep kunnen doen op meerge noemde uitzonderingsbepaling. Eene dergeiyke ontduiking kan, naar de mec- nlng van Gedep., niet Wdeiyk worden aange zien. Het is om deze reden, dat zy voorstellen uit art. 2, le, de uitzondering voor zaken, die wor den verhandeld, of voor bedryven ,dle worden uitgeoefend op of in het onroerend goed, te schrappen. Het is intusschen geenszins hun bedoeling, dat de reclame voor zaken of voor bedryven, die te goeder trouw en niet om de verordening te ont duiken op of in het onroerend goed worden ver handeld. resp. uitgeoefend, onmogelyk zal wor den gemaakt, zy stellen daarom voor het eerste lid van art. 3 aan te vullen in dien zin, dat voor de hier bedoelde reclame vrystelllng verleend zal kunnen worden. Het ligt in het voornemén, indien het voorstel aanvaard wordt, deze vry stelllng te verleenen in alle gevallen, waarin van werkeiyken handel of van werkeiyke oedryfs- uitoefenlng ter plaatse te goeder trouw sprake is. Handel en bedryf zullen dus door deze wy- ziging van de verordening niet worden getrof fen; slechts ontduiking zal worden gekeerd. Van de gelegenheid maken Ged. Staten ge bruik nog eenige andere wyzlgingen voor te stellen. Prinses Juliana is gisteren te Londen aange komen, waar zy heden over een week een der bruidsmeisjes zal zyn by het huwelyk van prins George, den Hertog van Kent en prinses Marina van Griekenland. zy is acht dagen vóór het feest hier aange- komen en hieruit mogen wy waarschyniyk af leiden, dat zy van Engeland houdt en ook van haar gastvrouw, prinses Alice, by wie zy steeds vertoeft wanneer zy zich te Londen Kensington Palace, het verbiyf van Allee en den graaf van Athlone, is in vele op zichten een zeer aantrekkelijk paleis. Het is zeer fraai gelegen in een der vóórnaamste wij ken van Londen, naby de schoone Kensington Gordens. Het is een gebouw met styi, karakter en stemming. De beroemde Sir Christopher Wren, die de St. Paul's kathedraal en zoovele andere kerken bouwde, maakte de plannen voor de uitbreiding van het oorspronkeiyke gebouw, dat door Willem IH gekocht werd van den Lord Kanselier Finch en het was ook deze groote bouwmeester, die het aristocratische woonhuis hervormde tot een koninklijk paleis. Willem III stierf in Kensington Palace, evenals eenige zy- ner opvolgers, maar zyn historische beteekenis dankt het gebouw vooral hieraan, dat koningin Victoria er geboren werd en er haar jeugd door bracht met haar moeder, de Hertogin van Kent. Over twee en een half jaar zal het een eeuw geleden zyn, dat de Jonge prinses in den mor gen gewekt werd, omdat de Aartsbisschop van Canterbury en Lord Chamberlain haar dringend wenschten te spreken. Toen zy het vertrek, waar de bezoekers wachtten, binnentrad, ge huld in een shawl, haar lange haren golvend over haar rug, knielde Lord Chamberlain voor het onthutste meisje, kuste eerbiedig haar hand en zeide: „Your Majesty!” En hiermede ving de grootste en roemrykste regeering aan, die Engeland ooit gekend heeft. Een jonge prinses moet veel inspiratie vinden in Kensington Pa lace. Ook prinses Mary, die thans koningin van Engeland is, werd in dit paleis geboren. V Zaterdagnacht is brand uitgebroken In de woning van de familie Modder te Lutjewinkel. Ben dochter van den heer M. ontdekte het vuur en waarschuwde onmiddeliyk de hulsge- nooten, die allen bytyds het huls"'konden ver laten. De brandweer kon niets anders doen dan de belendende perceelen nat houden en zoo uitbreiding voorkomen. Een defecte schoorsteen schynt de oorzaak van den brand te zyn. Besloten werd het Zangersfeest in 1935 te houden op 14 Juli te Winkel by gelegenheid van het 10 Jarig bestaan van de zangvereenl- glng „West Frisia” aldaar. De oprichting van de Stichting Nederland- sche Rakettenbouw, heeft in breede mate de belangstelling getrokken van aeronautische kringen. Er zyn vele plannen ingediend voor verscheidene soorten raketten. Deze plannen worden onderzocht. WaarschQniyk zal een viertal toegepast worden. Op eigen terrein in Leiden werd reeds een zestal hoogteraketten afgeschoten, waarvan helaas eenige explodeer de:). De werkzaamheden worden echter met verhoogde activiteit voortgezet en binnenkort zal het wlnterprogramma worden gepubliceerd Om het Nederlandsche publiek meer bekend te maken met de denkbeelden van interplanetair verkeer zal een lijstje uitgegeven worden van de aanbevolen boekwerken op dit gebied. Dit lyst is kosteloos verkrijgbaar aan het secre tariaat der Stichting Nederlandsche Raketten- Nyenrodestraat 117, Den Haag, telef. Alkmaar 1000 manden 3600.De Hoop 370 manden 1700Liesbeth Betty 400 manden 2340Reiger 75 manden 1020Henriëtte Jacoba 550 manden 2100.—, BINNENLANDSCHE HAVENS ÏJMUIDEN. Aangekomen 26 Nov.: Ouael. Li verpool. Vertrokken 26 Nov.: Robert Sauber, ham; Star of Alexandria (ex Anjer), land. AMSTERDAM Aangekomen 26 Nov.: Esperance, Hlllegom, repaTeeren. Werf Kromhout. Mer cator, Keulen, repareeren. Werf Kromhout, Ousel. Liverpool, stukgoed. Handelskade, Holl. 8toomb. Mij Loke. Londen laatst Velsen, stuk goed, ZeebuTgerkade, Verg. Cargadoorsk.ant.oor. MIJ. OCEAAN POLYDORUS. 24 Nov. van Belawan n. Batavia. POLYPHEMUS, 24 Nov. van Grax’esend naar Hamburg. PROMOTHEU8, 24 Nov. van Liverpool te Swan sea. STENTOR, Liverpool naar Java, was 25 Nov. 8 uur 30 v.m. 45 mijlen W. van Lands End. HOLLAND-AMERIKA LIJN LEERDAM, naar R’dam. was 24 Nov, 12 UUT 35 v.m. 1170 mijlen W. van Bishop Rocks. BREEDIJK. R’dam naar Boston, pass 24 Nov. Bevezler. BEEMSTERDUK, uitreis, pass 24 Nov. Lizard. DINTELDIJK, Pacific Kust naar Rotterdam., 23 Nov. te Liverpool. DELFTDIJK, 22 Nov. van Vancouver n. R’dam. Te Haarlem, in het gebouw ,J9t. Bavo", werd Zondagmiddag j.l. een vergadering van bestuur ders en propagandisten der Kruisverbonden in het Diocees gehouden, die zich mocht verheu gen in een prachtige opkomst. Uit verschillen de plaatsen, uit het Noorden zoowel iHe^uit het Zuiden van het Bisdom, waren de werkers naar de bloemenstad gekomen en de vergade ring, georganiseerd door het Hoofdbestuur van het Diocesane Kruisverbond in samenwerking met de Noord-Hollandsche en de Zuid-Holland- sche Propagandacommissie, had. onder leiding vai» den heer H. B. v. d. Bande, een prettig verloop. Na het gezameniyk zingen van het Sobriëtas- lied en het welkomstwoord van den voorzitter in het byzonder gericht tot den spreker en de zeereerw. heeren Bondsadviseur pastoor Ta man en pater Preller O.P. kwam het onder werp van dezen studiemiddag aan de orde. In leider was de heer Paulus J. Th. Dieges, uit Utrecht. De groote vraag, zoo ving de spreker aan, is, of drankbestrijding in onzen tyd nog wel noo dig is. Verschillende gronden worden aangevoerd om die noodzakeiykheid te bewyzen en één daarvan is het bestaan van het drankkapltaal met zyn ontzettenden invloed. Wat is de be teekenis van het drankkapltaal in de instand houding en bevordering van het alcoholisme? Het gaat hier om de werking van het onper- sooniyk kapitaal, niet over menschen. Onder de producenten en distribuanten van alcoholi sche dranken zyn vele uitstekende personen en voorbeeldige katholieken, die, gewild of onge wild. ook optreden tegen de onmatigheid. Vol gens de beste definitie verstaan wy orfder ..drank- kapltaal" slechts levenlooze zaken en onze stryd gaat dan ook tegen het drankkapitallsme, het stelsel, door een steeds kleiner en steeds mach- tlger wordende groep gevolgd. Niet leder gebruik van alcohol Is in zich ver keerd, de productie van die dranken is dus een geoorloofd en te rechtvaardigen handeling en de reclame voor die producten niet afkeurens- waardlg. Misleidend is de alcoholreclame, wan neer tot het koopen van dranken wordt aan- gespoord onder onjuiste aanbevelingen; wanneer bier „vloeibaar brood” wordt genoepid en het drinken wordt aangemoedigd onder het voor wendsel van geneeskrachtige eigenschappen. Maar al veroordeelen wy oe geoorloofde re clame niet, wy constateeren toch, dat zy funest is in haar gevolgen, omdat zy de drinkgewoonte bevordert, te meer wyi zy op zoo groote schaal wordt gevoerd. In de Jaren 18911895 waren er, volgens dr. G. Z. Jol. in Nederland 513 brouwerijen m»t een gezameniyken omzet van 182 millloen liter In 1916 was het aantal gedaald tot 383, maar de afzet was gestegen tot 253 millloen Mter. Toen kwam oe belangryke daling, weer door eenige styging gevolgd: in 1931 waren er 130 brouwerijen met een productie van 198 millloen liter. Hiervan werd 94 procent afgeleverd door slechts zes groote brouwerijen, waaruit de ge weldige concentratie der bedrijyen biykt. Schat ten gelds worden er aan de meest verfynde re clame ten koste, gelegd en by die groote con currentie staafde argelooze drinker midden in het gedrang. Zoodra de consumptie daalt, wordt de reclame weer opgevoerd. Maar het drankkapltaal regelt ook de distri butie, hetgeen goede en kwade gevolgen op levert. De kleine kroegen verdwynen steeds meer, de gxpote drinkpaleizen breiden zich uit. Da drinkdiëajig vermindert daardoor, maar de Gedep. Staten der provincie Noord-Holland stellen voor te besluiten, krachtens artikel 8, tweede lid, der Wegen wet in de gemeente Sint- Pancras aan het openbaar verkeer te onttrek ken: a. het by de banne Sint-Pancras in onder houd berustende Landpad, voor zoover gelegen tusseben den Oosterdyk en de -spoorbaan Alk maarHeerhugowaa rd b. de naby het onder a bedoelde pad over de ringvaart van den polder Heerhugowaard ge legen vaste brug, welke door de provincie wordt onderhouden. Werkloosheidscyfers hebben voor om boo^ beteekenis gekregen, omdat zy met vrij groote nauwkeurigheid de ^ODOlai^^oot^Z^ »n een land weergeven. Vergelijkt men ech««r de cyfers van de verschillende l*nde° ling, dan moet men zeer voorzichtig rijn m het trekken van conclusies, onri»* de scheiden landen op zeer verechlllende "V* werkloosheid registreeren. In Dulterritod en Polen geeft men b.v. op. het weridoogen, dat bij de arbeidsbeurzen staat ingeeenreven. Nederland. Denemarken en Noorwegen vermei- den het aantal Ingeschreven werkzoekenden, waaronder dus menschen ritten, die ,nog werk hebben. België geeft op het aantal verzekerden, welke geheel werkloos zyn. Frankrijk, die onder steuning genieten. Engeland telt de verzekerde werkloezen, waaronder geen landarbeiders val len. In de Vereenlgde Staten worden werkloo- zen slechts geschat. Hieruit blijkt, dat onder- linge vergeltfking der landen zeer bei waarlijk is, dat de beweging der werkloosheid in leder land afzonderlijk echter een zeer bruikbare con- junctuurmeter la. Enkele gegevens, welke wy ontleenen aan de ..Economische-Statlstlsche be- riêhten” van deze week meenen wij, om hun belangrijkheid niet aan onze lezers te mogen onthouden. In vergeiyking met Juni 1933 was de werkloosheid in Juni 1934 in: JAVA-CHINA-JAPAN LUS TJI8ONDARI, 23 Nov. van Batavia te Hongkong. TJI8AROEA. arr. 24 Nov. te Bhanghae. KON. NED. STOOMB. MIJ. IRIS, arr 23 Nov. te Balboa. COSTA RICA, uitbel*, 23 Nov. te Crlatobal. VENEZUELA, 23 Nov. van Curacao naar Puerto Cabello. BENNEKOM, 23 Nov. \Un Curacao verpool. ORPHEUS. 26 Nov. van Amst. te Kopenhagen. PLUTO, 25 Nov. van Kopenhagen te Btettln. GANYMEDES, 26 Nov. van Bourgas te Iatan, boul. AGAMEMNON, Lissabon naar Malaga, pass. 26 Nov. Gibraltar. IRENE, 26 Nov. van Amat te Odense. ORPHEUS, 26 Nov. van Kopenhagen naar Go thenburg. NEREUS, 26 Nov. van Gtyon naar Oporto. MTJ. NEDERLAND TAJANDOEN, uitreis, pass. 25 Nov. Perlm. TABIAN, thuisreis, 24 Nov. te Belawan. MANOERAN, 23 Nov. van Mozambique naar Coconade. BINTANG. 24 Nov. van Singapore naar Pa cific Kust. VER. NEDERL. SCHEEPV. MW. HOLLA NDgO. AZIE LUN ZUIDERKERK, 2^frov. van Dairen ta fibimo- nosekl. j ALKMAAR, 26 Mov. N.Y. Alkmaareche Bx- portvelllng OroantonveUlng. Aardappelen 8.00 3.40, Andijvie 100 «tuks 0.50—0 60. Appelen per 100 pond 3 009.50.. Bloemkool 1.5010.00. Boe renkool 0.102.80 per lod stuks. Bleten 150, Drluven 18.00—34.00. Gele'■tooi 1.001.50 per 100 kg.. Groene kool 1.0061X2, Kropsla 0.50 2.10, Knolselderle 1.00—2.40» per 100 stuka. Peren per 100 kg. 4.0027.00. Priel per 100 bos 1.00— 5.00, Roode kool per .’00 kg. 1.00—2.50. Selderie per 100 bos 0 602.40, Spinazie per bak 1.05. Spruiten 3.00—15.00. Tomaten 2.00—31.00, Uien 0 603.60 per 100 kg.. Wortelen per 100 bos 1.00—6.00, Witlof I 13.00—18 00, Witlof H 4.00 10.00 per 100 kg.. Chrysanten (gr.) per stuk 3 9 cent. BODEGRAVEN. 27 Nov. - Kaasmarkt Aan voer 234 wagens, 8674 stuks, le soort met R.M. 23.00—34.50. 3e soort met RM. 19.0031.00 per 50 kg. Handel flauw. BROEK OP LANGENDWK. 27 Nov. "34 5000 kg. Wortelen 0 60—1.00. 19000 kg. Roode kool 130—2.50, doorschot 1.00—1.80, 21000 kg. Gele kool 1.00—1.40. 14000 kg. Deenacbe Witte kool 0.80—1.30. 33000 kg. Uien: Gele Uien 1.70— 1.90, Grove 2.202.40, Gele Drielingen 1.201.50. Gele Nep 1.40—1.70. 6000 stuks Bloemkool: Reu zen 3.80—5 70, Lichte 1.90—2.30, 225 kg. Bleten 1.70. 112 kg. Druiven: Alikanters 30.0035.90. GRONINGEN, 27 Nov. Veemarkt. Kalf- en melkkoeien: I 190.00—200, II 180.00—170. Kalf- vaarzen: I 100.00—170, II 100.00—130. Stieren: I 40—43 cent, U 30—34 ct. Slachtvee: I 48—50 cent, II 4344 cent. Vetten kalverenI 5256 cent, II 4246 cent. Vette lammeren 7.009, weidelammeren 4.00—6, vette schapen 16.0021. Biggen 5.008.00 per stuk. 1.00120 per week. Vette varkens: I 31—32 cent, II 2728 cent, Zouters 2930 cent per K.G. Aanvoer: 821 runderen, 416 kalveren, 593 schapen, 671 varkens en 310 biggen. Overzicht. Het kalf- en melkvee werd by kleinen aanvoer langzaam verhandeld. Voor het slachtvee, stieren en kalveren bleven pryzen als vorige week. Nuchtere kalveren ruim prijshou dend. In wolvee was de aanvoer in alle soorten slecht. Vette varêens en zouters iets hooger. In biggen was de handel lusteloos. Het aanbod van regeeringswege voor morgen en Donderdag be staat Uit 700 Stuks. rr HOORN. 36 Nov. Veemarkt. Aanvoer 441 stuks. Melkkoeien 100.00200 00, vare- of geldekoelen 80 00150.00, stieren 40.00—80.00. pinken 65.00— 140.00, graskalveren 35.0060.00. Handel goed. LEIDEN, 27 Nov. Vette Varkensmarkt Aanvoer 343 stuks. Zware 319. Lichte 34. Zware 0.31—0 32, Lichte 0.28 per kg. Handel vlug met kleinen aanvoet. Zeer weinig goede zware var kens. NOORD-SCHARWOUDE, 37 Nov. 535 K.G. aardappelen: BI. aardappelen 2.60. 3800 K.G. Uien: Gele Nep 1.60, Drielingen 1.001.40, Uien 1.50—2.00. 2600 K.G Peen 0 60—100. 38800 K.G. Roode kool 1.302.30, idem doorschot 1X101.80, 18000 K G D Witte kool 0.70—1 30. idem door schot 0 901.20, 4500 K.G. Gele kool 1.001.30. Idem doorschot 100. OBDAM, 36 Nov „De Tuinbouw" - 4000 K.G Deensche kool 0.801.20. 8000 KG. Roode kool 1.002.20. 10000 K.G. Gele kool 1 001-20. 3000 K.G. Uien 1 70—2.30, 2000 K.G. Roode Bieten 60— 90 cent. 12000 K.G Wortelen 6070 cent. PURMEREND. 36 Nov. „Afslagver Beemster, Purmerend en Omstreken” Aardappelen: Bonte 0.901.00. Blauwe 0.881.04 Borgers 5468 cent per 25 K.O Tomaten: A 160—2 05, C 070—1.40 per 10 K G. Witlof 0.40—120 per 8 K.G. Bloem kool 1.50—7 00, Roode kool 1 004.20. Savoye kool 1.008.00 per 100 stuks. Sprultkool 0.45— 165 per 15 K G. Boerenkool 1647 cent per 10 K.G. Sla 1.70 per 100 krop. Andijvie 13-60 cent per kist. Wortelen 3036 cent per zak. Uien 34— 63 cent per 25 K G Prei 2.407 SO per 100 boe. Druiven: Allcant 1.102.90 per kist van 15 pond. Appels: Westl. Bellefleur 5.0010 00, Zoete Bel lefleur 7.0016.00, Blsmarckappel 5.0012.00. Bramley Seedling 6.0015.00, Groninger Kroon 6.0018.00, Notarisappel 11.0014 00, Present van Engeland 4.0021.00, Relnette. goud 5.0019.00, idem oranje 5 0011.00 per 100 K G. Peren: Beur- ré Clalrgeau 11.0024 00, Wijnpeer 9.0032.00, St. Germalnpeer 4.0010 00. Gleser Wildeman 4.00 9.50, Kamperveen 4.00—5.50, Vertllon 3.00—6.50, Wlnterlouwtje 8.00, Wlnterjan 2.008.00. Per 100 K.G PURMEREND, 27 Mei. 8 stapels kl. boeren kaas: vollvet 0.20, 40 plus 0.20 per K.G. 925 KG. Boter: Melkboter 1.50-1-1.60 per K.G. Geen aanvoer. 738 runderen: 410 vette koeien 5460 cent per K.G., vlug. 293 melk- en kalikoeien 80.00190, stug. 35 stieren 3246 ceuten per KjG tnAUg. 9 paarden 60.00 120, stug.'116 vette kalveren 30 50 cent per K.G., stug. 223 nuchtere kalve ren: slacht 3.00—8. fok 10.0020. matig. 285 vette varkens, slacht 2831 cent per K.G., ma tig. 48 magere varkens 14.00.20. stug. 221 big gen 6.0011. stug. 1100 schapen 6.0020, stug. 33 bokken 3.0010. matig. 300 ganzen 2.252.90, 56 zwanen 3.503.75 per stuk. Piepkuikens 42.5 50 cent per K G. Kipeieren 5.005.50. eend- eieren 2.75 per 100. Oude kippen 25—42.5 ct. per K.G. Eenden 2565 c^nt. Konijnen 0.30 2.00 per stuk. Duiven 40 cent per paar. PURMEREND, 27 IJov. Kaasbeurs. 19 partyen aangevoerd, wegende pl.m. 28000 K.G. Hoogste prijs 20.00. Handel goed. ROTTERDAM. 27 Nov. Veemarkt. Aanvoer 4240 totaal203 paarden. 5 veulens. 1530 magere en 690 vette runderen. 125 vette en 438 gras kalveren. 901 nuchtere kalveren. 269 schapen en lammeren. 2 varkens. 40 biggen. 37 bokken en geiten. Pryzen per K.G.: vette koeien 5558 4550 30 „36 cent, vette ossen 4852 4045 36—38 cent, stieren 46—48 4047 32—36 cent' vette kalveren 7580 5565 4550 cent, schft- pen 383430 cent, lammeren 393530 cent, graskalveren 363025 cent, nuchtere kalveren 2522 cent, slachtpaarden 383228 cent. Pryzen per stuk: schapen 19.00138, lam meren 11.009—7, nuchtere slachtkalveren 6.50 54, nuchtere fokkalveren 16.00128. big gen 9.007, slachtpaarden 155.0011565, werkpaarden 230.0015090, hitten 95.0075— 65, stieren 240.00190135, kalfkoeien 220.00 180120, melkkoeien 215.00—180—120, vaarzen 130.00—100—70, pinken 100.00 80—30, graskal veren 40.00—3020, biggen per week 1.20100. Omschryvlng. Vette koelen en ossen aanvoer als vorige week, handel Iets williger, prijzen on veranderd, prima koe plm. 2 cent, prima os pijn. 3—8 cent. Stieren aanvoer iets korter, handel kalm, pryzen lager. Vette kalveren aan voer korter, handel vlot, prijzen hooger dan gisteren, prima pl.m. 10 cent. Schapen en lam meren aanvoer belangryk minder, handel traag, prijzen als gisteren. Nuchtere slacht- en fokkal veren aanvoer iets ruimer, handel vlug, prijzen onveranderd. Biggen aanvoer kort, handel lui, pryzen stationnair. Paarden aanvoer tamelyk, handel kalm, pryzen onveranderd. Kalf- en melkkoeien aanvoer kort, handel kalm, pryzen onveranderd. Vaarzen en pinken aanvoer kort, handel iets williger, pryzen stationnair. Gras kalveren aan» oer redelijk, handel willig, pryzen v. d. slacht styver. Door de Crisis Runder Centrale zyn 200 run deren overgenomen. WINKEL, 26 Nov. Appelen 4.00—9.00. Peren 2 00 6.00. Druiven 14.0018 00. Mispels 2.503 00. Kool 0.50- 1 40. Bleten 0 80—100. Sprultkool 3.00 6 00. Bleten 0 801 00. Sprultkool 3 006.00. Uien 0.80—1 50 per 50 KG. Andijvie 1 502 00 per ^00 stuks. Wortelen 0.901.10 per 100 bos.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 11