Strijd tegen ondervoeding öuoten^ i Sr Vijf geboden Vrijz.-Dem. en Defensie WAT ETEN WE MORGEN? w< Steeds versch brood Dank zy de techniek Kindertoeslagregeling DEKEN H. A. TH. VAN DAM WEER OP VRIJE VOETEN Max Orobio de Castro Wiskunde L.O. DENK ER AAN Aanvaring op de Theems SCHEEPSBOUW WORDT BENADEELD Beschikbaarstelling van onbelaste margarine, vetten en reuzel HET KERSTFEEST DER ARMEN I R.K. Jonge Werkgevers bijeen ROOKWORST IS DE FIJNSTE Vyf Nederlandsche schepelingen naar het ziekenhui» Aangedrongen zal blijven worden op krachtige bezuiniging op de uitgaven der Defensie- begrooting KRAFT Co. GRONINGEN in alle Vleeschwaren het fijnste I De voornaamste bepalingen van het voorontwerp Aansluiting L. en M. Onderwijs Pater dr. Fr. Muckermann spreekt over „Christus al» totaliteit” Adres van de Hiswa Kindje te Den Haag niet met opzet van net leven beroofd DINSDAG 27 NOVEMBER 1934 DE AANLEG VAN HET TJVENTE-RIJNKANAAL Winkelier» te Wee»p waren op hun hoede Prof. bovendien een alleszins redelijke it Een belangrijk punt op de agenda van 0 niet zouden kunnen t der het bulten 4 zoude worden Zooals gemeld heeft de minister van Sociale Zaken bij den Hoogen Raad van Arbeid Aan hangig gemaakt een voor-ontwerp van een wet- telljke regeling inzake verplichten bedrijfskin- dertoeslag. De cellist Max Orobio de Castro, die Vrijdag 30 November in Diligentla te Den Haag een concert geeft, zal stukken spelen van Brahms, Schubert, Reger en Tschaikowskl. Theo van der Pas begeleidt. DEN HAAG. Geslaagd mal. L. O. H- Geraon te Utrecht. Baron Mr. J. W. A. M. van Lamsweerde, die 1 December ontslag neemt als Officier van Justitie te Breda des lands voor een naar het oordeel van den minister voldoend groot deel van een bedrijf een kindertoeslagregeling geldt, kan de minis ter verplichten kindertoeslag Invoeren, door te bepalen, dat de niet bij de kindertoeslagregeling betrokken werkgevers in dat bedrijf in het ge heele land, of in dat gedeelte des lands, door tusschenkomst van het kindertoeslagfonds aan hun daarvoor in aanmerking komende arbeiders die kinderen te hunnen laste hebben, boven hun loon een geldelijke ultkeerlng, verband houden de met het aantal kinderen, moeten waarborgen. gespi met In de memorie van toelichtöig, die het voor ontwerp vergezelt, lezen we o.m., dat uit de cijfers der laatste volkstelling valt te bereke nen, dat nog geen 23 pCt. van het totaal aantal gezinnen in Nederland meer dan drie kinderen telt en nauwelijks 14pCt. meer dan vier. Het zijn dus niet alleen de zeer groote gezinnen, wier levenspeil zich op een lager niveau dan het gemiddelde moet instellen. kwam er protest van de In de zaal aanwezige nationaal-soclalisten Er ontstond rumoer en op vrij hardhandige wijze werd een viertal N. 8. B.-ers uit de zaal verwijderd. Bij de besprekingen werd door een der le den aanmerking gemaakt op het inkomen van H. M. de Koningin, hetgeen algemeene ontstem ming wekte en waarover de voorzitter ernstige afkeuring uitsprak. van en zélf By verschillende weldadigheidsinstellingen en -vereentglngeiv'bestaat de gewoonte omstreeks' Kerstmis pakketten met levensmiddelen uit te reiken als Kerstgave. Van verscheidene zijden bereikten de Crlsis- Zuivel-Centrale aanvragen om ook dit Jaar voor dat doel onbelaste margarine, vetten en reuzel beschikbaar te stellen. i De minister acht het alleszins verdedigbaar, dat de overheid door ten dezen een grens te stellen aan de individueels vrijheid van den werkgever, er toe medewerkt, dat hetgeen de groote meerderheid van een bedrijf tot nu toe op het gebied van kindertoeslag vrijwillig in stand hield, niet in gevaar gebracht wordt door het afzijdig blijven van een minderheid in het bedrijf. Naar wij vernemen heeft Ir. Mongovlus, di recteur van de N. V. Nijko, Nijmeegsche Fabriek van Koolzuur Apparaten te Ubbergen-Beek, het met zijp versch-brood-apparaat, waarover in de pers reeds een en ander is meegedeeld, zoover weten te brengen, dat hij een broodje vier dagen lang in verschen toestand heeft we ten te houden. De uitvinder is voornemens om zijn fabriek te Ubbergen bij Nijmegen op groote schaal uit te breiden en zijn broodapparaat in breede kringen, vooral van broodbakkers en caféhou ders, te verspreiden. De heer Mongovlus deelde mede, dat" men dank zjj zijn apparaat versch brood zal kunnen leveren den heelen dag door, zoodat het versche broodje weder op iedere ontbijttafel zal kunnen verschijnen. Volgens zijn meening zouden de bakkers maar eens in de 24 uur behoeven te bakken en het baksel 24 uur lang versch kunnen houden in het apparaat. Het motorschip „Pinguïn” was op weg naar Antwerpen. De schipper Is A. Beek, wiens vrouw, zooals gemeld werd, eveneens gered kon worden. De bemanning weigerde na de redding zich verder in een ziekenhuis te laten verple gen, doch maakte wel gebruik van de verleende medische hulp. Dit voorontwerp wordt dezer dagen bij de Al- ;emeene Landsdrukkerij te sGravenhage ver krijgbaar gesteld. Na een uitvoerig debat zeide de voorzit ter, dat. als de vergadering de amendemen ten aannam, de vrijzinnig democratische ministers van trouwbreuk worden beschul digd. Ifaaft's respectievelijk over te leggen: -klaring van het bestuur, waaruit ■1 onvermengde margarine, vet en- de jaren 1932 en 1933 ieder afzon- doel werden uitgereikt; ■ld van deze artikelen, welke van van Bij invoering van verplichten kindertoeslag moeten de hiervoor bedoelde werkgevers voor hun arbeiders de vastgestelde premiën storten in het kindertoeslagfonds en moeten uit dat fonds de verschuldigde kindertoeslagen aan de daarvoor in aanmerking komende arbeiders, bij die werkgevers in dienst, worden uitgekeerd. De premiën mogen door den werkgever niet geheel of ten deele op zijn arbeiders worden verhaald, tenzij en voor zoover dit voor de bU de kindertoeslagregeling betrokken werkgevers 'is toegestaan» Op zichzelf zou dit, naar men mag aannemen, nog niet tot een ruime invoering van het stelsel van kindertoeslagen geleld hebben. De zaak krijgt een ander aspect, wanneer het loonpeil aan den lagen kant is. Kan onder die omstan digheden een gezin met drie of vier kinderen zich niet meer dan het noodlge aanschaffen, dan is het duidelijk, dat de groote gezinnen te kort komen. Dit nu is in allerlei kringen aangevoeld als Indien in het geheele land of in een gedeelte een ongezonde toestand en door het geven van kindertoeslag tracht men althans de grootste moeilijkheden voor de kinderrijke gezinnen uit den weg te ruimen. Wanneer men aldus in een bedrijf de handen Ineenslaat om tot een klndertoeslagrekenlng te komen, dan verdient die daad van solidariteit naar het oordeel van den minister, toejuiching. Kan hier echter ook een taak liggen voor de overheid? Of moet deze afzijdig blijven, ook thans nu de groote gezinnen meer dan in nor male tijden den steun der kindertoeslagen noo- dlg hebben? De Nederlandsche Vereenlglng voor Handel en Industrie op het gebied van Scheepsbouw en Watersport (HISWA) heeft *n adres doen toe komen aan de Tweede Kamer, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen dat deel van het wetsont werp tot vaststelling van eerj. nieuw tarief van bepaald dat met 'n :t. naar de waarde inwendige De premiën en de kindertoeslagen worden door den minister in overleg met de bestuur ders van het kindertoeslagfonds vastgesteld. De minister kan in overleg met de bestuur ders van het kindertoeslagfonds bepalen, dat voor bepaalde groepen van arbeiders in het be drijf geen premie gestort behoeft te worden. De minister kan aan een bepaald werkgever geheel of ten deele en al dan niet voorwaarde lijk vrijstelling verleenen van verplichtingen, ingevolge deze wet op werkgevers rustende. Waarin 1933 verscheidene aanvragen wegens te late Indiening moesten worden afgewezen, vestigt de Crisls-Zulvel-Centrale de aandacht van belanghebbenden op bovenbedoelden da tum, daar ook dit jaar aanvragen, welke haar nadien bereiken, niet meer in behandeling zul len worden genomen. De uitreiking dezer artikelen dient vóór 3 Januari 1935 te geschieden. Tijdens een rede van Mr. Joekes waarin hij hulde bracht aan de Duitsche protestanten. a. bjj de regeering aan te dringen op krachtige bezuiniging op de defensle-ultga- ven; b. alles te doen wat kan strekken tot een versterkt toezicht op en een verbod van par ticuliere wapenhandel en wapenfabricage. In aansluiting bij het reeds door ons medege deelde betreffende de strekking van het ont werp ontleenen wij aan de voorgestelde artike len nog het volgende: De wet verstaat onder ..kindertoeslagregeling” een in een bedrijf vrijwillig getroffen regeling volgens welke de daarbij betrokken werkgevers gehouden zijn, om door deelneming in een kindertoeslagfonds aan alle of bepaalde groe pen van hun arbeiders, die kinderen te hunnen laste hebben, boven hun loon een gedeeltelijke ultkeerlng. verband houdende met het aantal dier kinderen, te waarborgen. Verder verstaat de wet onder kindertoeslagfonds een aan een kindertoeslagregeling verbonden fonds, strekken de tot het doen van geldelijke ultkeeringen als hiervoor bedoeld. winkeliers totaal onbekende vrouw met een dergelijke opdracht sou belasten, zoodat men daardoor reeds op ztjn hoede was. Een der juweliers had bovendien reeds twee maal ervaring gehad ten opzichte van een derge- HJken opllchterstruc. Twee hunner gingen niet eens in op het verzoek om een zichtzendlng. De derde, de heer J. d. V. in de Slijkstraat, vond het eenigszins verdacht, dat de handen - aJs <jame yoordeed, alles maar toen de, van op- Aanvragen, als bovenbedoeld, dienen zoo spoe dig mogelijk, in elk geval vóór 9 December 1934, te worden Ingezonden aan bet adres der Crisis-Zulvel-Oentrale te 's-Gravenhage, Laan van Meerdervoort #4. van iemand, die zl< behalve schoon wai r lichting verdachte vrouw, bemerkte, dat hare handen de aandacht trokken, gaf zij voor, even te voren van haar Hete gevallen te zijn. Dit argument versterkte bet wantrouwen juist te meer, omdat, wanneer zij werkelijk in opdracht van de familie v. d. K. gekomen was, de af stand tusschen de woning aan het Buitenveer en den juwelier zóó kort was, dat zij zeker wel even naar huis zou zijn teruggekeerd, om behoorlijk haar handen te wasschen. De winkelier was op zijn hoede en legde, zooals dat in verdachte gevalled altijd gedaan wordt, niet minder dan telkens drie colliers tegelijk voor haar neer, om te verhinderen, dat zjj den bekenden truc sou uithalen, uit ten collectie colliers, er een meer weg te nemen. De juffrouw bleek goed op de hoogte te zijn met de waarde van het haar getoonde, want zij zocht uitsluitend de zwaarste gouden colliers uit. Het is bekend, dat opkoopers van der gelijke sieraden, slechts betalen naar het ge wicht aan goud, dat het koop geboden arti kel bevat. Toen de vreemde bezoekster het adres opgaf, waar de zlchtzendlng bezorgd moest wor den, voegde zij er vragenderwijze aan toe: „Of wilt u ’t misschien liever even meegeven?” Op deze goedgeloovigheid van den winkelier was natuurlijk gespeculeerd en de geheele op zet was, op die wijze de kostbaarheden in handen te krijgen. De poging mislukte echter deerlijk, want de juffrouw kreeg niets mee, maar de heer de V. begaf zich persoonlijk naar de familie v. d. K., waar hij natuurlijk ver nam. dat men van niets afwist. Aangifte bij de politie volgde en deze staat nu voor de lastige taak, naar een. haar onbekende vrouw, naar schatting 28 A 29 jaar oud. onderzoek te doen. De 1 op de de vergadering van den Vrijz. Dem. Bond was het voorstel van het hoofdbestuur, waarvan de strekking is, dat de partij moet aandringen op krachtige bezuiniging op de begroeting van de fensie. Tal van amendementen waren daarop ingediend. Het meest ingrijpende was het amendement van de federatie Zuid-Holland, dat ondersteund werd door de federatie Gelderland en tal van afdeelingen en waarin voorgesteld werd de houding van de Vrijz. Democr. Ka merfractie volkomen identiek te doen zjjn aan die, welke zij vóór medio 1933 aannam. invoerrechten, waarin wol invoerrecht van 6 of 15 worden getroffen C motoren met verbranding, welke een gewicht hebben van niet meer dan 250 kg. per liter werkzamen inhoud van de gezamenlijke cylinders. In het adres wordt betoogd, dat door de vrijstelling van vaartuigen, welke een gewicht hebben van meer dan 100 kg. dergelijke vaartuigen, waarin een motor als bovenbedoeld is ingebouwd, vrij van Invoerrecht uit het buitenland, kunnen worden ingevoerd en dat daardoor de Nederlandsche scheeps- en bootbouw worden achtergesteld. Verzocht wordt, daarin wijziging te brengen en maatregelen te nemen om de sinds 1 Juli 1934 voor bedoelde motoren betaalde invoerrechten te doen restitueeren. Op Vrijdag 30 November des avonds te 8 u. spreekt in het Universiteitsgebouw (Oudeman- huispoort) voor de afd. Amsterdam van de Ver. v. Paedagoglek Prof. Dr. Ph. Kohnstamm over „De beteekenla van het vak Rekenen voor het toelatingsexamen voor de Middelbare Scho len. Deze lezing is in de eerste plaats bedoeld voor onderwijzers en leeraren, maar is mede voor allen, die belang stellen in onderwijs vraagstukken toegankelijk. Kaarten zijn te verkrijgen aan het Nutazenu- narium. Heerengracht 198. Tusschen Hengelo en Enschede wordt een enorme sluis gebouwd, welke thans bijna voltooid is. De laatste hand wordt gelegd aan de heitorens Op de Theems nabij Sllvertown is Maandag morgen ’n botsing gebeurd tusschen het Neder landsche motorschip ..Pinguïn” en het Duitsche vaartuig ..Vaddergerit”. De „Pinguïn” is direct na de botsing gezonken. De kapitein en de vier leden der bemanning, onder wie een vrouw, sprongen over boord. Zjj kondeh worden gered en zijn naar het ziekenhuis overgebracht. De „Vaddergerrit” moest in zinkenden toe stand op het strand worden gezet De „Pinguïn” is een sinds kort in de vaart zjjnd motorvaartuig van een paar honderd ton en behoort thuis te Hoogezand. Eigenaar-kapl- teln is de heer Mees Cremer te Hoogezand. thans is er een neiging om gas electriclteit te vervangen door petro- welke den laatsten tijd bovendien nog bijzonder goedkoop is. Om begroetingen op gemakkelijke wijze sluitend te maken, heeft men onredelijk zware lasten op de verbruikers gelegd. Het is de hoogste tijd, dat men van dit verkeerde systeem, van deze verkapte be lastingheffing, terugkeert. Ook in het welbegrepen eigenbelang van de gas- en electriciteitsbedrijven zelf- Ten slotte zoude wellicht overwogen kunnen worden of in bepaalde gevaller ook verzekeringspremies en andere fonds bijdragen niet eens een herziening zouden mogen ondergaan. In menig gezin zou er minder ellende behoeven te worden geleden, als verschil lende overheden geen misbruik maakten haar machtspositie, door wel overal steeds „aanpassing” te preeken, doch daartoe allerminst te willen mee- werken. Over onze overige eischen in enkele vol gende artikelen. De toestand van den Hoogeerw heer H. A. Th. van Dam. Deken van Den Haag, is nog steeds dezelfde. Dezer dagen heeft Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent den Deken een bezoek gebracht. w ir villen wij ernstig het ergste leed van Vy de vele duizenden landgenooten, die het slachtoffer zijn van den nood der tijden, verzachten willen wij vooral voorkomen, dat het spook der ondervoeding onder de massa gaat rondwaren en zijn heilloosen, voor vele geslachten noodlotti- gen arbeid verricht, dan zullen wij ook de middelen te baat moeten nemen, welke ons in dezen strijd van dienst kunnen zijn. En dan willen wij er, ter voorkoming van misverstand, nóg eens op wijzen, dat niet alleen de officieel geboekte crisis-werkloozen en armlastigen de zorg der gemeenschap behoeven, doch dat daarnaast nog duizen den medeburgers en lang niet de mlnst- respectabelen in onze Nederlandsche samen leving geholpen moeten worden; wij hebben hierbij voornamelijk op het oog de reeds vaker genoemde stille arden en de minimumloon-lljders, de mln of meer valide werkers, die hun arbeidskracht (in vele ge vallen slechts weinig benoodigd) geven „voor een krats”. Er Is nood in Nederland. Er is gróóte nood. En wij allen, die tezamen het Nederland sche volk uitmaken, zijn, teméér nu het buitenland zich economisch meer en meer van ons afwendt, verplicht, dien nood naar best vermogen te lenigen. Het Is ook ons niet onbekend, dat alle overheidsorganen met geldgebrek te kam pen hebben en wij willen ons thans niet „vermeien” in de economische vraagstuk ken, of wellicht een andere, nóg meer door tastende handelspolitiek heil zou kunnen brengen, of devaluatie ons volk ten goede zou komen, of onze regeering en onze ge meentelijke overheden nóg meer gelden be schikbaar zouden kunnen stellen voor de behoeftigen in hun vele verscheidenheden. Hoezeer wij ook erkennen, dat de per 1 Juli ingegane steunverlaging de behoefti gen onder ons zeer sterk geknauwd heeft, en hoezeer wij ook zouden wenschen, dat deze verlaging ook thans nog niet zonder meer als „een afgedane zaak” werd be schouwd, willen wij ons voorloopig bij den thans door de steunverlaging geschapen toestand neerleggen. Ihdlen het werkelijk onvermijdelijk is late men de thans geldende steunregeling voort bestaan, maar men verzulme dan ook niet, maatregelen te nemen, waardoor op a n- d e r e wijze het tekort in de regeling wordt aangevuld. Telt men in de armoede-budgets teza men, wat er aan vaste lasten hééngaat, dan blijft er bijna steeds een veel te klein percentage over om zich te voeden. Vooral de huishuren zijn nog steeds na drie jaren deflatie en aansporingen tot „aanpassing”! schreeuwend hoog; een ondersteunde met bijv, f 16.50 per week kan geen f 5 huur betalen: 5 is van 16.50 een zóó irrationeel percentage al léén voor huur, *dat alle verhouding hier zoek is. Men zegt gewoonlijk, dat een wel-be- stierd gezin 13 pct. van het gezinsinkomen verwonen mag, en een gezin, dat daartoe in staat is, zal veelal vrij welvarend zijn; de armen echter zijn genoodzaakt, ab soluut genoodzaakt (willen zij niet in krot ten en sloppen ten ondergaan) ongeveer 30 pct. van hun schrale inkomen aan huur weg te geven. huren zullen vooral met het oog i behoeftigen omlaag moeten in Nederland. y Het is een absolute noodzakelijkheid. Maar elsch! Waar •w ijf geboden stellen wij aan de regee- ^7 ring en aan alle andere daarvoor in aanmerking komende instanties: I. Gij zult de „vaste lasten” (huur, gas, electriclteit, enz verlagen; II. GfJ zult geen particuliere ondersteu- ningsgiften van kerkelijke genootschappen, liefdadigheidsvereenigingen en andere or ganisaties of personen in mindering bren gen van het genoten steunbedrag; III- Gij zult, méér dan tot nu toe geschied de, de behoeftigheidsgevallen individueel geval per geval beschouwen; IV. Gij zult de overtollige levensmiddelen, welke tóch vernietigd worden, distribuee- ren onder de behoeftigen, die deze le vensmiddelen tóch koopen en betalen; V. Gij zult ons beter-oitderlegde huisvrou wen bezorgen. Wij zijn er van overtuigd, dat het ar moede-vraagstuk, voor zoover dit in de hu - dige nationale en internationale omstandig heden mogelijk is, opgelost zou zijn, indien aan deze vijf geboden ten spoedigste ge hoorzaamd werd- W(j onderschatten de moeilijkheden, verbonden aan de inwilliging dezer eischen. niet, maar in den nood der tijden zijn deze moeilijkheden, toch zeker enkel en alleen ge- schapen om. overwonnen te worden. Beschouwen wij thans onze eischen in en kele woorden stuk voor stuk. t v et zijn de z.g. vaste lasten, welke in r—I de huishoudbudgets onzer behoef- tigen een al te groote, een in vele gevallen fatale rol spelen; dit geldt trouwens niet alleen voor de budgets der behoeftigen. het geldt ook voor die der beter bedeelden; voor de laatst bedoelden is het feit alleen maar niet zoo erg als voor de werkloozen, armlastigen, mini mum looners en stille armen; de beter- gesitueerden kunnen zich mln of meer gemakkelijk over het „ongemak" héénzet- ten, de slachtoffers van den nood der tijden echter moeten een groot zoo niet het grootste deel betalen met wat zij zich uit den mond sparen. In Christus en het Christendom vindt men alle wegen van de geschiedenis der menschheld terug, doch men moet zich niet alleen hiertoe beperken, maar ook rekening houden met wat onze tijd aan nieuws voortgebracht heeft. Ook deze tijd heeft zijn eigen muziek en rhythme welke aan de techniek ontleend wordt. Nieuwe vormen ontstaan en oude vinden nieuwe ver bindingen. Deze eeuw zal ook in de naaste toe komst de eeuw der techniek zijn en derhalve moeten ook de aan dezen tijd eigen vormen tot uitdrukking gebracht worden, wat in zekere mate thans in de nieuwe religieuze kunst ge schiedt. Als derde punt brengt spr. Christus naar voren als totaliteit van het individu. In den mensch leven vaak vele typen welke echter uit het verband gevallen zijn. De menschelijke eigenschappen echter vindt men in de schoon ste harmonie in Christus terug. Ook de economie moet in de orde van Chris tus’ wereldbeeld ingesteld worden, evenals de techniek en het individu zelf. De benauwendste vraag is thans de sociale. Ook de Kerk kan niet alle ellende opheffen Doch het lijden der menschen kan slechts door hen begrepen worden, die zelf medegeleden heb ben. zooals ook de Kerk den nood ondervonden heeft. De sociale liefde omvat dan ook met Christus te lijden om Christus en aldus mee te helpen de oerkrachten te ontwikkelen voor 'n nieuwe bouworde in ,’n nieuwen vorm. Laat dan ook, besloot spr., Christus in en voor alles uw leider zijn, daar aan Hem alleen de totale mensch behoort. Een geweldig applaus beloonde deze interes sante en boeiende rede. Hierna sprak de geestelijke adviseur Weve een kort opwekkend slotwoord, waarna deze vergadering met den christelijken groet ge-» sloten werd. De Crisis-Zulvel-Oentrale verklaart zich be reid dergelijke verzoeken In welwillende over weging te nemen en noodigt de vereenlgingen en instellingen, die daarvoor in aanmerking wenschen te Jaomen. derhalve uit, haar daarbij op te geveiy a. een d blijkt, hoeve of reuzel In’ derljjk, voor b. de hoeveel thans benoodigd zal zijn, onder bijvoeging een door het bestuur geteekend afschrift den orderbrief aan den leverancier; c. een verklaring van den leverancier, van welke margarinefabriek en-of vetsmelterij de artikelen worden betrokken; d. den datum, waarop deze artikelen gele verd moeten worden; e. den datum, waarop en de plaats, waar de uitreiking der Kerstgave zal geschieden; f. In welke verpakking men het vet en-of de reuzel wenscht te ontvangen. Het is de bedoeling, dat zooveel mogelijk de onvermengde margarine, het vet en de reuzel zullen worden aangekocht bij dezelfde leveran ciers, van wie deze artikelen de vorige jaren betrokken zijn. De hoeveelheid aan de instellingen te ver strekken margarine moet minstens vijf K.G. bedragen. Grootere hoeveelheden moeten een veelvoud uitmaken van 5 K.G. Te verstrekken vet kan voor dit doel uitslui tend in en 2ij-K G - verpakking wor den betrokken; te verstrekken reuzel alleen in H- en H-K.G.-verpakking. Buiten en behalve de banderolles, wtelke op de te leveren artikelen moeten worden geplakt, dient het vervoer tevens te geschieden onder dekking van een, door de Crisis-Zuivel-Centrale afgegeven, geleldebiljet. t Naar wjj vernemen, heeft de politie de vrouw uit de Kranenstraat te Den Haag, die Donder dagmiddag j.l. gearresteerd werd in verband met den dood van een kindje van acht maan den. Maandagochtend op vrije voeten gesteld. Het sectieonderzoek beeft uitgewezen, dat op zet om het kindje van het leven te berooven, uitgesloten moet worden geacht. Wel zal de vrouw vervolgd worden ter zake van dood door schuld en eventueel wegens verwaarloocing van het kind. alle Inkomens dalen, waar alle prijzen omlaag gaan, waar allerwegen en In de pijnlijkste situaties „aanpassing” ge predikt wordt, daar mag (alleen al reeds uit rechtvaardigheids- en billijkheids overwegingen) ook huurprijsverlaging niet uitblijven. Natuurlijk worden door huurprijsverla ging op beduidende schaal en in beduiden de mate weer andere groepen der bevol king getroffen, ook renteniertjes, die het lang niet breed hebben, zullen zich in hun levensgemakken gekort zien, er zal in ze kere bankwereldjes eenige stagnatie ont staan, maar al deze (en wellicht nog vele andere opduikende) bezwaren zullen geen beletsel mogen zijn voor huurprijsverla ging, welke heden een der urgentste algemeene belangen is. Zij, die steeds pleiten voor de onaan tastbaarheid van de hypotheekrente, zul len moeten erkennen, dat er hoogere be langen kunnen zijn dan een veilige, vaste rente, zullen tevens moeten erkennen, dat hypotheekhouders hun bezit veelal in dagen van „goedkoop” geld hebben ver worven, en nu profiteeren van het „dure” geld, dat de rente voor hen beteekent. Voorts zullen provinciën, gemeenten e.a lichamen' welke de bevolking van gas en electriclteit voorzien, zich ernstig moeten bezinnen op beduidende prijsverlaging, te meer omdat In bijna alle gevallen schro melijke winsten op de producten gemaakt worden. Reeds en leum. Zondag is de vergadering der R. K. Jonge Werkgevers te Rotterdam voortgezet. De voorzitter heette pater dr. Fr. Muckermann S. J. hartelijk welkom, aan wien hjj. na be handeling van eenige meer huishoudelijke on derwerpen het woord gaf. Onder hartelijk applaus der aanwezigen bracht de bekende Duitsche redenaar allereerst aan de vergadering de groeten over van Mgr. Dr. Poels. Als onderwerp had spr. gekozen: „Christus als Totalitat”. Het woord TotalltAt. aldus spr., heeft in deze tijden ’n bijzonderen toon gekregen, daar men thans in tegenstelling met vroeger, niet meer de afzonderlijke elementen, maar het geheel, het universum bestudeert. Eigenlijk heeft dit woord een religieuzen grondslag, daar, waar m'n de totaliteit wil, ook God wil. Dit verlangen lit zich op elk gebied en steeds tracht men de in de menschheld levende Idee nieuwe vormen te geven, bijzonder in de kunst, welke steeds oen der machtigste herauten der Kerk was. Zoo valt het te betreuren, dat voor het eerst in de geschiedenis der Europeesche kunst de nieuwe vormen niet meer in, maar vaak buiten het Christendom ontstaan. Met Christus, aldus vervolgt spr., is de wer kelijke humaniteit op de wereld gekomen, welke men. na haar eerst in scherven geslagen te heb ben. tegen de Kerk tracht uit te spelen, gelijk de vrijmetselarij. Thans U het onze taak de huma niteit Christi te brengen aan onze z.g humane wereld. Immers wij Katholieken dragen Christus’ beeld in ons, doch al te weinig schenken wij hieraan onze aandacht. Wij moeten echter de wereld in zjjn geheel bestudeeren In Christus nu vindt men de totaliteit, omdat HU God en tevens mensch Is en naar Gods beeld is het universum geschapen en over alles hangt dc sluier van ’t eeuwige heimwee en alles herinnert aan God. Ook de economie behoort tot de totaliteit; want economie is dienst aan het volk en doet tevens dienst aan de leligie en valt ulteindeUJk ook onder godsdienst in ruimen zin. Zoo fhag .n deze technische wereld niet de anti-godsdienst- beweging hoogtU vieren, maar moet de techniek l in den dienst van God ingeschakeld worden. In verband met de daaruit voortvloeiende con sequenties bepleitte de voorzitter verwerping van het amendementZuid-Holland en aan neming van het hoofdbestuursvoorstel. BU zitten en opstaan werden de amendemen ten verworpen en bU acclamatie aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur, waarin ult- >rokgn wordt, dat de partU zal voortgaan gue kracht te bevorderen den opbouw eener internationale rechtsorde en te strijden tegen alles wat het oorlogsgevaar kan vergrooten en dat zij mitjtilen als doelstelling zoowel de na tionale als de internationale ontwapening hand haaft en de Kamerfractie verzoekt: De bezoekster ging op de volgende wUze te werk: ZU noemde tegenover den winkelier den naam van de familie v. d K. aan het Buiten veer. en zeide, dat zU namens haar een be stelling kwam doen. Het wekte al dadelUk be- BU niet minder dan drie winkeliers in goud en zilverwerken te Weesp heeft een, tot na toe onbekend gebleven vrouw, als dame gekleed, getracht oplichting te plegen, hetgeen haar echter niet gelukt ia, dank sU de voorzichtig heid van de winkeliers en de omstandigheid, dat in een kleine gemeente de inwoners el kander te goed kennen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 13