DE GOEDE HUISVROUW I J Schilderen op glas en ander materiaal hof In huis en Hors d’Oeuvre van VOOR ST. NICOLAAS EN KERSTMIS Jurkje voor meisjes 6 jaar VOOR DEN NAMIDDAG IRr tl I ■IIIIIIIIIIIIIIH ■IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM tea .1 VOOR DE KEUKEN Nog eens - Week-end lie fhebberi jen r- w I te S. A. T. ipt. stoffen en die met een POLA it t 1 1 l L A. K.—P. een Ze ti a 8 e e het bovenstukje en weggeknipt worden, a nog 3 c.M. bljge- die met t r 1 ig ie n waarna ge DINY iet ar er. ze ?ct Hl Ut Q- td t>- rt et it» ö- B- te tt it n. ;n WOUW HEM HAAR HUISHOUDING Flg. 957. Bakvlschjapon van fluweel met dubbele rij glimmende knoopen en zijden strik. De taille heeft een klein schootje; de rok heeft een Ingezette voorbaan en is eenigszins klokkend. Het patroon is ver krijgbaar in bovenwijdte 80 en 88 c M. Be- noodigde stof 3.50 M. van 90 cM. breed. Fig. 1015. Japon voor oudere dames. Het patroon is dan ook alleen verkrijgbaar in groote maten, n.l. 48, 50 en 52. De voor baan, die aan één s|uk geknipt is, maakt het figuur aanmerkelijk slanker. Aan de En een wel, gekni sjaal. ivischja- rfiine opge- .ille en rok. inJriélR kraagje en strikje ■n een lange bles, die met als er bijzonder die met a, die groote heilige, die altijd met gulle handen strooide, is weer op komst. Met al die narigheden van crisis, malaise en salarisvermindering hopen wij toch.... Ja, wat hopen wij eigenlijk? Zal de goede Sint heusch het hart hebben om onze wenschen dit Jaar te negeeren? En zullen wij, wij vrouwen, die heerlijke voldoening moeten missen, om een brok vreugde aan een an der te kunnen geven? Heeft die kommer volle tijd al niet een hoop van ons aller vreugde opgeslokt, en zullen wij dan maar werkeloos toezien, hoe ons ook nog dit laatste, aan eeuwenoude traditie gebonden plezier, van te kunnen geven, wordt ont roofd? Natuurlijk niet! Evenals andere jaren zullen we trachten al onze lieven te bedenken, al zullen onze geschenkjes dan een bescheidener aanzien hebben, ’t Hoeft niet kostbaar te zijn, dat wat wij geven, enkel maar een bewijs van: Ik houd van je. Kunnen we dit laatste beter bewijzen dan door een zelfvervaardlgd cadeautje? En onze beurs bewijzen we er een grooten dienst mee, want ze kosten haast niets, al die leuke dingetjes; we grabbelen alleen maar eens goed in onze lappendoos. Wat De Ster van Bethlehem is een uitsteken de groeier en bloeier, als de verzorging in niets te wenschen overlaat. Mochten de bloemknoppen bruin worden en niet uit komen, dan is een geregelde besproeiing, ’s morgens voordat de zon er op schijnt, 'n goed middel. Dat watergebrek veroorzaakt ook het gelen der bladeren, wat ook ge beuren kan door te veel water op een te koele plaats toe te dienen. En ten slotte kan het ook voorkomen, dat er geen bloe men aankomen, ondanks een vochtigen grond. Probeer ’t dan met ze in het licht te zetten, vlak voor het raam, doch niet in de felle zon. Scherm ze af met een tulen gordijn of courant. knipt, verder het patroontje met één c.M. voor naad. Wanneer alles geknipt is, kunt ge de zij naden stikken, waarna ge onderaan een 5 cM. zoom inmaakt. Vervolgens wordt de bovenkant Ingerimpeld op de machine, 4 X onder elkaar en dan ingehaald tot op een wijdte van 72 c.M. In het bovenstukje aan de voorkanten maakt ge een zoom van 2 eM. Hierna kunt ge schouder-, zij- en mouwnaadjes verbinden. Het splltje legt ge 2 c.M. over elkaar, rechts op links, waar na ge onderaan een Inslag Inrijgt. Vervol gens wordt het bovenstukje op het rokje géstlkt, ruimte goed verdeelen, zijnaden op elkaar. Het halsje werkt ge af met ’n schuin blesje naar den verkeerden kant. Het mouwtje wordt onderaan Ingerimpeld, aan weerskanten van den naad 2 cM. glad la ten. De manchetjes knipt ge 18 c.M. lang en 8 cM. breed, waarna het manchetje wordt aangestikt en op den verkeerden kant opengesneden taille zijn revers Hierover hangt een soepele zijden Fig. 958 is weer een aardige pon van wollen stof. Er zijn scj stikte biezen aangebracht Om den hals is ei van lichte zijde^ een knoop bevestigd is. Wij hebben voor deze jurk 2.50 M. stof noodig van 130 c.M. breedte. Het patroon is verkrijgbaar in de bovenwijdte 8086 c.M. k heb het hier reeds meermalen gehad over de bereiding van hors d’oeuvre. Maar men kan zooveel verschillende voorgerechten opdisschen, dat er altijd nog wel lets over te vertellen is. Voorgerechten kunnen heel kostbaar wezen, maar er kun nen ook zeer smakelijke gerechten worden opgediend die niet veel behoeven te kosten. Een heel voornaam ding Is In elk geval de wijze van opdienen en ’n goede schikking der verschillende kleurep. Helroode toma ten, frlssche radijsjes mét ’n klein toefje groen eraan, wit en geel van hard gekookte eieren, peterseliegroen, enz. arrangeert men met smaak tusschen minder kleurige ge rechten. En gevulde eieren of gevulde to maten zien er fraaier uit wanneer men het vulsel erin kan spuiten dan wanneer men het er met een lepeltje indrukt. Men kan voor hors d’oeuvres allerlei In grediënten kant en klaar koopen: paling in gelei, harlngfilets, sardines en kreeft. Zalm, garnalen enz. maak* men aan met mayon naise en ook huzarensla, harlngsla e.d. zijn uitstekende voorgerechten, evenals gerook e paling, schoongemaaktten in mootjes ge sneden of beschuitjes of geroosterd bro<d met allerlei belegsels. Vandaag zal ik nu een paar minder be kende en niet kostbare voorgerechten be handelen. Ansjovis met aardappelen. Men snijdt 'n paar groote gekookte aardappelen in dunne plakjes en marineert ze 30 a 40 minuten in olie en azijn. Op dezelfde wijze marineext men half zooveel ansjovissen als men aard- appelplakjes heeft. Dan legt men op ek plakje een opgerolde ansjovishelft zonde.? graat en garneert verder met kleine stuk jes augurk of met fijn gemaakt wit en geel van hard gekookte eieren. Ansjovisrolletjes. Bij 12 ansjovissen neemt men voor het vijlsel: 1 hard gekookt ei, ’n paar augurken, wat peterselie, kervel, dra gon en kappertjes en wat mayonnaise. De ansjovis wordt voorzichtig open ge legd en van de graten ontdaan, waarna men ze l>/2 uur marineert in azijn. De ver schillende kruiden hakt men zeer fijn en vermengt ze met het fijn gemaakte el en zooveel mayonnaise als noodig is om "n goed bij elkaar houdende massa te krijgen. De ansjovissen worden breed uitgtlegd, met de buitenzijde naar boven. Men verdeelt t vulsel op de ansjovissen, rolt die nan op en overgiet ze met ’n weinig olie en azjjn en strooit er gehakte peterselie over. Gevulde bieten bakjes. Gekookte en ge schilde bieten snijdt men in gelijke stuk ken, die men napvormig uitholt en dan 'n paar uren in olie en azijn legt. Intusschen maakt men ’n slaatje van schoongemaakte, geweekte en klein gesneden haringen, ge hakte augurkjes, fijn gemaakte aardappe len en hard gekookte eieren, kappertjes en wat fijn gesneden ui! Men maakt alles aan met mosterd, peper, zout, olie en azijn en vult er de gemarineerde napjes mee. Op t vulsel legt men *n schepje mayonnaise, be strooid met fijngehakte peterselie. Gevulde koolbladeren. Men zoekt hier voor mooi gekleurde roode en groene kool bladeren uit, waarvan men de dikke ner ven wegsnijdt. Men wascht ze, blancheert ze in water met zout en laat ze uitlekken. Voor het vulsel neemt men fijn gemaakte ansjovis, die men vermengt met gehak e augurken, kappertjes, peterselie, mieriks wortel en met mayonnaise. Men rolt de koolbladeren goed om het vulsel heen er. marineert ze dan eenlge uren In azijn, die men met *n laurierblad en *n uitje heeft gekookt en daarna koud heeft laten wor den. Vóór het opdienen laat men de kool rolletjes uitdruipen en men arrangeert ze, in afwisselende kleuren, op een schotel. des huizes vroeger mannelijk gezelschap noodig zoo vaak hij eens een verstandig woord wilde praten, was het hem een drin gende behoefte althans een paar avonden per week de huisbakken atmosfeer en de ..vrouwepraat" te ontvluchten, In onzen tijd valt er met de goede huisvrouw te pra ten en niet alleen maar te keuvelen. Maar wie de klok terugzet en haar ui terste best doet, als twee druppels water te lijken op de huisvrouw van 1890, die moet niet verbaasd zijn als haar man zijn heil bij z’n vrienden zoekt en haar kin deren haar al met vijftien ontgroeid zijn! overgezoomd. Bij het Inzetten van de mouwtjes neemt ge den mouwnaad 3 cM. meer naar voren dan den zijnaad. Het kraagje, dat ge van dubbele stof neemt, wordt langs den buitenomtrek gestikt, om gehaald en langs den hals afgewerkt met een schuin blesje. Dan kunt ge het kraag je op het jurkje rijgen. Wanneer het ge- wasschen moet worden, kunt ge het ge makkelijk eraf halen. In het bovenstukje maakt ge vijf knoopsgaatjes, links de knoopjes aanzet. zucht u mevrouwtje? „Een uitpuilende lappendoos, maar geen ideeën.” Wel, heb ik u ooit in den steek gelaten? Nu dan! Kijkt u maar eens naar onze teekening. Daar is allereerst die leuke avonds]aal met bijpassend taschje, waar Iedere groote dochter of vriendin verrukt over zal zijn. Een restje crepe de chine, en enkele draden zijde, is al wat er voor noodig is. En de tijd, die het vervaardigen vraagt, is heel kort, want het borduurwerk is zeer eenvoudig gehouden. Het taschje met overslag sluit met twee groote knoopen. Zoudt u graag iemand met zoo’n paar van die moderne handschoenen gelukkig willen maken? Wel voor luttele centen kunt u van die korte handschoenen koopen, en er dan zelf zoo’n breede manchet,: aan maken. Onze teeke ning brengt zoo’n puntig geknipte man chet, In vroolijk gekleurd streeppatroon gewerkt met den kelünsteek. Ook kruis steek is hiervoor zeer aan te bevelen. O' wat hebt u daar een mooien lap rose zijde. Daar gaan we gauw dien eleganten nacht zak van maken. Wij knippen het geheel uit één stuk in den bloemvorm, markeeren al de andere lijnen, en ook de ruiten, met een draad rose zijde, en bor duren in de vakjes zacht blauwe bloempjes. Nu knip pen we van een voeringstof- je (liefst rose) een ronde lap, zoo groot, dat als deze tegen- genaaid is, de punten der bloemblaadjes nog net over staan. In het midden komt een split, en sluit met twee lussen en knoopen. prachtstuk nietwaar? „Van alle op deze bladzijde voorkomen de genummerde modellen, die aan het niode-album „Winterweelde” ontleend zijn kunnen bij het Patronenkantoor „Panora". Nassauplein 1, Haarlem, patronen besteld worden tegen den prijs van 50 cents voor complets, 35 ets. voor mantels en japonnen, en 20 ets. voor rokken, kleine avondjasfes en kinderkleeding. Voor toezending per post, ook b{j bestelling aan de agenten, 10 ets. extra. Het fraai uitgevoerde album zelf, 160 modellen bevattend, is aan het zelfde adres tegen den prijs van 50 cents Verkrijgbaar. Een Voor een lief, koud neusje maken we dan dien aardlgen krui kenzak. Een lap donkerblauw flanel voor den zak, en een ietsjes bleekgeel satinet, voor de oolljke maan en de schitterende sterren. Deze versieringen worden in vorm geknipt, en opgefestonneerd met gele zijde. Met enkele stukjes zwarte zijde markeert Genomen maten: bovenwijdte 66 eM., lengte 60 cM., mouwl. 37 c.M, Benoodigd: 1.20 M. stof van 1 M. breedte, 17 cM. stof van 70 cM. voor het kraagje, 5 knoopjes. Van bovenstaand jurkje, dat ge maakt van een wollen ruitj esstof, maast ge het patroon op de aaagegeven maten, waarna ge het op de vaste lijnen uitknipt. Het rok je is geheel recht. Hiervoor knipt ge twee banen, welke 50 c.M. lang en «0 cM. breed zijn. De mouwtjes blijven naast het rokje over, terwijl daarondei 1 de manchetjes nog iw Midden voor wordt dan Gedroogde bloemen zijn mooi in de win termaanden. Men kan ze wellicht zelf heb ben geteeld of anders zijn ze op de bloe menmarkt te krijgen. Men moet toezien, dat de bloemen goed geopend en vooral zeer droog zijn. Geschikt om gedroogd te worden zijn Stroobloemen, Lampions, Statice, Judas penning, Gypsophila of Bruidsluler. zakje gelijkmatig drukkende. Zooveel moge lijk moeten we aan één stuk doorgaan; moeten we echter ophouden en blijft er dan een beetje verf aan de opening han- t t V anneer men mooie dingen wil ma- \A/ ken met een kostbaar effect, ge- ringe kosten en niet al te groote moeite, komt zeker het beschilderen met reliefverven In aanmerking. Zooals U mis schien zult weten zijn deze verven geschikt voor het beschilderen van stoffen, hout, karton, leder, glas, enz. Om een motief op te brengen hebben we noodig strijkpatro- nen, welke speciaal in schlldermotleven, zooals decoratieve randen, middenstukken enz. verkrijgbaar zijn in die winkels waar U de verf koopt. Verder kunt U alle patro nen, welke U zelf heeft of teekent, over brengen op het voorwerp met behulp van geel of blauw carbonpapier. De dekkende verf is in verschillende kleu ren en in twee soorten verkrijgbaar, nL de dekkende verf voor het omspuiten en in vullen der vlakken en speciale schaduw- verf voor het aanbrengen van schaduw, zooals dat b.v. aangegeven is bij de roos. Een andere soort verf is de lazuurverf, de doorzichtige soort in fleschjes, speciaal voor dunnere stoffen en die met een lichte kleur. Voor het schilderen met de relief-verf heeft U ten eerste noodig een perkamenten spuitzakje, dat in huisvlijtwinkels te ver- krijgen is. Men vult zoo’n zakje voor ongeveer één derde met de kleurstof, vouwt het zakje dicht, perst de verf haar de punt en knipt de punt van het zakje af, eerst een klein puntje, totdat U een verfstraal van de ge- wenschte dikte heeft verkregen. Men neemt nu het gevulde zakje als een teekenstift in de rechterhand en gaat er mee langs alle omtreklijnen, daarbij bet ooals het ideale jonge meisje van f onze dagen een heel ander persoon- tje is dan haar eeuwig-bordurende of kunstbloemen makende voorgangster van ’n Vijftig jaar geleden, zooals de on getrouwde vrouw van nu een totaal andere verschijning is dan haar tante of oud tante, ecrnpleet met papegaai en mops hond zoo is ook het begrip der „goede huisvrouw” de laatste tientallen jaren nog al verschoven. De eischen, die men baar stelt, zijn ver anderd met de tijden. Enkele zijn wegge vallen, doch veel meer nieuwe zijn er bij gekomen. Het Is er niet gemakkelijker op geworden, aan het ideaal te beantwoorden. Men verlangt niet meer van de huisvrouw, dat ze verstand heeft van slacht, van een onafzienbare inmaak, van spinnen of we ven. Maar wel elscht men, dat ze op de hoogte Is van allerlei dingen, waarmee een vrouw vroeger niets had uit te staan. Dat ze wat minder tijd besteedt aan de stoffe lijke en wat meer aan de geestelijke be hoeften van haar gezin. Bij den klank van het woord huisvrouw denken we vaak te eenzijdig aan „bestier ster van een huishouding”. Een .goede huisvrouw” is iemand, die zuinig kan ko ken, een nette linnenkast heeft en zich niet door den groentenboer laat beetne men! In sommige dorpskerkjes hoort men bij •t aflezen der overledene nog wel die mooie zegswijze: .Maria G., huisvrouw van Caro lus van D.”, die zooveel zinrijker is dan het ziellooze: mevrouw C„ geboren 8. Hier be- teekent het praedicaat huisvrouw niet en kel, dat Maria G. voor Carolus van D. het eten heeft gekookt en de sokken gestopt, maar dat ze zijn levensgezellin is geweest, zijn trouwe echtgenoote en de moeder van zijn kinderen. In dien zin een .goede huisvrouw” te zijn, omvat In onzen tijd heel wat meer dan een halve eeuw ge leden! Natuurlijk zijn er nog veel overlevenden uit het vroegere tijdperk, die geheel op gaan in de materleele belangen van hun gezin en zj.ch daar op laten vóórstaan ook. Men kent het onuitstaanbare type, dat zichzelf d e volmaakte huisvrouw vindt, ge woonlijk al dadelijk aan gelaatsuitdruk king, gang en lichaambouw. Het gezicht kijkt zakelijk en nuchter-fllnk, niet be paald intelligent, maar wel „bij de pin ken”. Niemand kan héér Iets wijsmaken of in de handen stoppen! Haar gang is stevig en indrukwekkend; slank is ze nooit. Maar kleeding is degelijk, maar zon der het minste vleugje charme, haar huid schoongewasschen en daarmee is dan ook alles gezegd. Lente beteekent voor haar „schoon maak", en véél belangrijker dan het be luisteren van de eerste merel is voor haar het uitvinden, hoe ver haar buurvrouw er mee is. Deze ééne kamer of, nóg heerlijker, een verdieping „vóór” te zijn, is haar le- venstriomf. Haar vèrachting voor vrouwen die lezen of aan sport doen, kent geen grenzen, en-haar conversatie bepaalt zich uitsluitend tot haar ervaringen en avon turen met puddingen, waschpoeder of meu- belwas. Ze onthaalt haar man bij zijn thuiskomst op berichten over een „lekker gedane” ka mer, een hartige uiteenzetting met den slager en de schommelingen der spruitjes- prljzen. Haar avond is nog boordevol van de herinnering aan het gedane dagwerk en de nieuwe schuur- en poetsplannen voor morgen. Buiten komt ze alleen om boodschappen te doen. En heimelijk vindt ze dat het toppunt van degelijkheid. De meubels mogen nóg zoo glimmen, de groenten nóg zoo smeuig doorgestoofd zijn, een hulsvrouwin den volsten zin is deze vrouw voor haar echtgenoot niet. Gelukkig begint haar type meer en meer te verdwijnen. Zoodra men een vrouw haar huishoude lijke deugden aanzletisze gewoon lijk niet de Ideale levensgezellin. De mo derne „goede huisvrouw” zorgt, dat alles perfect in orde is. maar ze zwijgt als het graf over de bijzonderheden van het pro ces. Ook zij is streng voor zichzelf, en deelt haar werkzaamheden stipt in, maar ze is niet zoo fanatiek, nog ’s avonds aan de strijkplank te gaan staan, omdat dit nog bij haar „taak" van den dag behoorde en niet is afgekomen! De avonden zijn voor haar gezin en ook overdag worden de hui selijke besognes zoodanig binnen de perken gehouden dat er tijd overblljft voor ge zonde beweging, voor ontwikkeling en ul- terlljke verzorging. Haar handen behooren aan haar huis, maar niet haar geest. ZIJ heeft andere on- derwerpen om over te praten dan recepten en verstelgoed. Zij en de vrouwen van haar slag zijn het, die de „soos" en hét stam café uit de mode brachten. Had de heer men de gezichtstrekken, nu iemand is, die wij goed hart toedragen, wel, die krijgt dat prachtige tafelkleedje, met bij passende theemuts.. Van zacht geel lin nen is het gedacht, met zwarte geappll- ceerde vlinders, die in hun vleugels gekleurd rondje geborduurd krijgen, zitten in eiken hoek van het kleed, en vlie gen naar de boven hun hoofd bloeiende fleurige bloempjes. Hiervoor kiest men sprekende, vroolljke tinten, lila, rood, wit, oranje en blauw. De bewerking van de theemuts is hetzelfde, en deze krijgt een veelkleurige wollen pompon. Dan maken we vlug dat aardige lampekapje van gele pongé-zijde en appliceeren er takjes met dieproode kersen met groene blaadjes op. Dit is een geschenkje, dat iedereen gaarne zal ontvangen, want de leuze van onzen tegen woord igen tijd is: „Hoe meer licht hoe meer vreugd. O, en dat Ijverige naai- moedertje krijgt natuurlijk dien grappigen clownskop, die zonder een spier te vertrek ken, de speldenprikken in zijn bolle wan gen verdraagt, en goedig onzen vingerhoed in zijn gehalveerde puntmuts torst. Uit fluweel in een eivorm geknipt, wordt hij met zemelen opgevuld, en zfjn gezichts trekken met zwarte zijde gemarkeerd. Alleen de mond is vuurrood, evenals de reuzen - pompon, die zijn hoedje siert. Een geplooid gazen kraagje maakt hem af. Achter aan zijn hoofd een lusje, en hij kan tevens als wandversiering dienen. Weet u nog zoo’n ijverig naaistertje? Wel, die krijgt dan, als bruintje het trekken kan, een zilveren, en anders een gewonen vingerhoed In een uitgeholde walnoot Deze wordt met een lapje zijde gevoerd (plakken) en door geboorde gaatjes trekken we een lintje, en strikken de noot keurig dicht En dan zijn er nog die heerlijke bedpantoffeltjes Wie zou die niet graag willen hebben? Van witte wol, met een lossen steek gehaakt, krijgen ze hun versiering door rose, of lichtblauwe In ruitvorm doorgetrokken draden wol. Een gehaakt rose koord wordt boven doorgeregen, en afgewerkt met twee wollige pompons. Hebt u nu genoeg ideeën mevrouwtje? En mag ik u dan nog een goe den raad geven? Geef aan ieder presentje, al Is t nog zoo klein, een fleurige verpak king, het zal hierdoor zeker aan waarde winnen. ETA TANGELDER gen, dan veegt men die met een doekje af. Wanneer de omtreklijnen staan, worden de vlakken ingevuld met dezelfde verf, eventueel wat verdund kan worden terpentijn. Het schaduweffect zooals bij de roos, wordt over de dekkende verf opgebracht met een sprekender kleur, met de schaduw- verf. Verder kan men het geheel nog ver fraaien door toepassing van allerlei strool- materialen over de nog natte verf, zooals glasparels, metaalstroolsel In verschillende kleuren, wol of zijden vezels. Daar het zoo uiterst dicht naar 8t. Nico- laas loopt en U misschien door dit stukje opgewekt wordt tot de keuze van een doos met benoodlgdheden voor dit werk, willen wij nog even mededeelen, dat deze doozen In verschillende prijzen en grootten te ver krijgen zijn, gevuld met dekkende en la- zuurverven, voor donkere en lichte stoffen geschikt, met spuitzak] es, strooimaterlalen, penseelen enz. en dat er tevens doozen zijn, gevuld met de verschillende benoodigdhe- den voor het spuiten op stoffen, waarbij verfspuit, schablonen enz. en voor bet druk ken op stoffen, gevuld met drukrol, scha blonen, mesjes, enz. Kortom U kunt een keuze maken uit vele soorten. En wij zou den haast zeggen wanneer wij U moeten raden, kies een doos voor *t meerendeel ge vuld met dekkende verf (tuben dus) daar deze letterlijk overal op toegepast kan wor den. Verder kunnen alle onderdeelen af zonderlijk verkregen worden, zoodat U al tijd kan aanvullen of uitbreiden, hetgeen prettig is, daar, wanneer eenmaal met dit werk begonnen wordt, men er moeilijk mee ophoudt. Het eenvoudigste glazen vaasje kunt U tot een fraai voorwerp maken; een een voudig glazen toilettafelgarnituuiwaar voor U de allergewoonste glazen schoteltjes, fleschjes en potjes kunt gebruiken, wordt een lust voor de oogen. Verder zijn nog de gewoonste steenen potjes en schoteltjes te makën tot sieraden voor de ontbijttafel, enz. Wanneer U iets aparts wilt bereiken, de coreert U een vaas, flacon, stopflesch voor - badzout of wat U maar wenscht op de ma nier zooals in fig. 1. Omdat we het patroon niet op glas kunnen teekenen, plakt men een strUkpatroon, zooals het tuiltje viool tjes van binnen in het glazen voorwerp, zoo dat de teekening naar den buitenkant zichtbaar is; ze kan dan gemakkelljk bui tenop geschilderd worden. De bloempjes worden zacht lila met een hoekig oranje hartje en het schaduweffect is mauve (donker lila). De lichtgroene bla deren hebben een donkergroen schaduw effect om de bloempjes. Is het schilderwerk aan den buitenkant van het glazen voorwerp klaar, dan laat U de verf drogen, hetgeen wel ly2 dag duurt. U laat het maar twee dagen staan; een en ander hangt af van het felt of U de verf dik of dun relief heeft opgelegd. Randjes kunnen met goud geschilderd worden. Wanneer de verf geheel droog is, bestrij ken we den binnenkant van het glazen voorwerp met kristallak of 1] slak, welke U verkrijgen kan in busjes In verschillende kleuren. Deze lak heeft de eigenschap dat bij het drogen het geheele oppervlak gelijk matig kristalliseert of barst, hetgeen aan het gewoonste glazen potje een mooi idee geeft. Ook als achtergrond voor uw geschil derd motief is het mooi, terwijl het verder gebruikt wordt in plaats van glaspapier voor bovenlichten van ramen. Wat de kleur betreft moet U natuurlijk combineeren met het geschilderde motief. Deze lak is ook op metaal, hout en in ’t algemeen op een glad hard oppervlak te gebruiken. Onderaan ziet U nog een lampje gemaakt van een glazen vaasje met een stevigen voet. De voet kan beschilderd worden met hetzelfde motief als de kap. Boven en onderkant van de kap zijn omplakt met goudband. De kleur van de kap Is van blank lampekap- pen-papier, de roosjes in rose met een donker rose schaduweffect. Om de fitting te bevestigen plaatsen we een hooge kurk in de bovenopening van de vaas. Het snoer loopt naar beneden en dan weer naar bo ven, zooals meermalen besproken. Eventueele vragen over het beschilderen van stoffen en voorwerpen, zullen gaarne behandeld worden in één der volgende nummers. ANEMOON

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 15