ONS BLAD De die Frankrijk was Pleidooi voor wijziging van Volkenbondshandvest man, T i Het nieuws van heden de voor Theunis Kamer f 1I PHILIPPE BERTHELOT GESTORVEN Het proces-Bonny DE BAROMETER Het verdrag van Washington OPZIENBARE REDE VAN LOCKER-LAMPSON VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Vader van Locarno De eerste debatten Oostenrijks nieuwe organen HET DRAMA TE MARSEILLE Onlusten te Zürich Belgische socialisten be wapend Frankrijks militaire* voorbereidingen Volkenbond geen- vredes-instrument Vier wolven te Danzig losgebroken Mexico en de Sovjet unie DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN f2.-— f 2.85 JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER WOENSDAG 28 NOVEMBER 1934 Abessynië biedt Italië voldoening ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag. één 55 c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 1: iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiim J Bedrjjfsrud vesr het mijnbedrijf? IIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII eener o Staatsraad voor het eerst bijeen Actie voos herstel der betrekkingen t Een derde deel van de luchtvloot wordt vernieuwd J oego-Slaaf te Metz gearresteerd ook en 1 i seint ons DANZIG, 27 Nov. (Reuter) betreden 1 I Stand op Woensdag 1 uur tun.: 7744 Vurigu stand 7744 Overtuigd, dat zijn program Bel gië door de crisis heen zal helpen PARIJS, 27 Nov. (Reuter.) Te Metz is een Joego-Slaaf gearresteerd, genaamd TomJeno- witsj, die bekende op den dag van den aanslag In Marseille te zijn geweest. Invloed gehad op president Wilson en hem er toe gebracht, actief aan Frankrijks zijde aan den oorlog deel te nemen. Men kan dus wel zonder overdrijving zeggen, dat Berthelot ult- slaggevend heeft medegewerkt aan de beslis sing van den wereldoorlog. (inz.J, werd vrouw BRUSSEL, 27 Nov. (Reuter). De regeerings- verklarlng. welke hedenmiddag in de Kamer door minister-president Theunis werd voorge lezen, zegt dat de regeerlng de overtuiging heeft dat de economische en flnancleele toestand des lands door energieke en snelle maatregelen kan worden hersteld. De regeerlng vraagt de ver lenging der speciale volmachten met één maand en is voornemens de stabiliteit van de munt, welke In technisch oogpunt door niets wordt bedreigd, te verzekeren. had zijn de en Joego-slaaf te Metz gearresteerd In verband met het drama te Marseille. Regeling Inzake de verstrekking van goedkoope groenten aan ondersteunde werkloosen. Hevige ontploffing te Gouda; alleen materieele schade. Werkloosheid in de eerste week van November nog gestegen. S Onze Brusselsche correspondent d.d. 27 dezer: Op verschillende plaatsen van ons land heeft de Justitie vandaag een Inval gedaan in socia listische localitelten en vastgesteld, dat er vuur wapenen verborgen waren en wel zeer geper- fectlonneerde van het nieuwste model, die hier te lande onbekend waren. Deze huiszoekingen hadden o.a. plaats In het socialistische Transporthuls te Antwerpen, te Dentermuiden, Gent, Gerardsbergen, Bruggen- hout, en Luik. De Justitie zou de overtuiging gekregen heb ben, dat niet slechts de z.g. socialistische ar- beidersmilities van vuurwapens zijn voorzien, maar ook talrijke syndicalistische socialistische instellingen. Aanhoudingen schijnen te kunnen worden verwacht. de gewezen zaken. Het Lagerhuis verwierp het Labour-amende- ment op het adres van antwoord op de troon rede met 400 tegen 46 stemmen. In het amendement werd oa. gezegd, dat het Lagerhuis betreurt, dat de regeerlng de werk loosheid beschouwt als iets onvermijdelijks, dat zij doorgaat met het kapitalistische systeem te steunen en dat zU geen constructieve politiek voert voor het herstel van een collectief vredes- systeem. Vergadering van den Raad van Afgevaardigden van „St. Raphael” te Roosendaal. Visscher verdronken b<j een aanvaring op den Nieuwen Waterweg. de de I in- er- PARIJS, 27 Nov. De Kamer heeft heden de begrooting van marine en luchtvaart aangeno men. te tan in HU ?p- te Ln- m- ige ete ito, nd. t>e- Cen len tte, en, /en te jen oo ien eft NOORD-HOLLANDSCB DAGBLAD- 31- ten en de m- erd len ;n- ird len en Naar aanleiding van de opvoering van het tooneelstuk „Prof. Mannheim” wee tientallen Jaren lang heeft Philippe Berthelot, die verleden week is gestor ven, de Pranrche diplomatie der „Quai Sensationeele verklaringen vrouw die den inspecteur van chantage beschuldigt Japan spoort Frankryk en Italië aan, het verdrag eveneens op te zeggen De Italiaan Francesco Agello, die het wereldrecord snelvliegen heeft gebroken, is thans in het huwelijk getreden. De bruid had deze prestatie als voorwaarde gesteld justitie zich moeid, doch komen. Hjj openen. Het schijnt dat Bonny, die reeds terecht moet staan wegens omkooperU van een ambtenaar in functie, thans ook in staat van beschuldi ging aal worden gesteld wegens chantage. Karakteristiek voor het wezen van dezen merkwaardigen man is de manier, waarop hij het feest van den wapenstilstand vierde. HIJ vertelt: .Op den dag van den wapenstilstand kreeg ik opeens de onweerstaanbare behoefte, den gruwel van den oorlog even heelemaal te vergeten. Ik inviteerde eenlge bevriende kun stenaars in een café, om met hen over heel andere dingen te spreken. WH praatten over verzen. Heusch, over de schoonheid van het vers. En wjj hielden een wedstrijd, wie de meeste Pransche verzen uit het hoofd kende.” Berthelot zelf was te gereserveerd, om het re sultaat van den wedstrijd mede te deelen. Maar zijn vrienden vertelden, dat Berthelot zelf als overwinnaar uit den strijd kwam, door alle meedingende beroepsliteratoren te kloppen met duizenden voor de vuist weg geciteerde verzen. Zijn enorm geheugen is in de geheele interna tionale politiek beroemd geworden. Bij onder- handellngen verscheen hjj bijna altijd zonder acten. Dit was geen lichtvaardigheid. Hij zijn acten. Inplaats van In zijn tasch, in hoofd. Buiten de politiek gaf hij de voorkeur den omgang met dichters en Spreker zeide geen verschil te zien tusschen de sr. Europeesche regionale verdragen en de bondgenootschappen van voor den oorlog. Na gewezen te hebben op de reusachtig toenemende bewapening in Europa ging Locker-Lampson voort: ROME, 27 Nov. Men zal zich herinneren, dat het Italiaanse!» consulaat in de Abessinische stad Gondar door Inboorlingen was overvallen, waarbij een doode viel. Het stadshoofd heeft zich thans in allen vorm verontschuldigd. Op het plein voor het consulaat werd de Italiaan sche vlag door het stadshoofd en zijn gewapend gevolg plechtig begroet. De leider der plaatse- lljke Abessinische politie en zijn ambtenaren, die betrokken waren bij den overval, zijn ge- DANZIG, 28 Nov. De vier uiit het die renpark Freudental te Danzilg ontsnapte wol ven. zijn na een avontuurlijke achtervolging in de bosschen nabij de Poolsche grens neerge legd. Een der wolven had op Poolsch gebied een zeven-jarigknaapje aangevallen en ern stig gewond. Ook de .moeder van den Jongen, die hulp wilde bieden, werd ernstig gewond. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 AfDNNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem aan omgang met dichters en schrijvers. Mallarmé, Paul Cloudet. Tristan Bernard en Oirandeaux waren zijn vrienden. Op de vraag van een verbaaasden bezoeker, waar hij den tijd vandaan haalde, om zich, naast de politiek nog met kunst te bemoeien, antwoordde hij verwonderd: ..Een Franschman en geen tlid voor kunst hebben. U maakt een grap, mijn heer!” Het budgetair evenwicht blijft een van de voornaamste zorgen der regeerlng. Uit dit even wicht en uit de volledige verwezenlijking van het program van economisch -herstel zal het vertrouwen In alle lagen der bevolking worden herboren, hetgeen zal blijken in de snelle ver betering der staatsfondsenmarkt en hetwelk net voorts mogelijk zal maken de conversie der openbare leeningen onder het oog te zien. De regeerlng bestudeert de situatie nauwkeurig en is er van overtuigd dat het programma, dat zjj heeft opgesteld, het land in staat zal stellen door de moeilijke tijden heen te komen. Nader seint onze correspondent: Het debet over de regeerlngsverklaring heeft in de Kamer ongeveer 3 uren geduurd Morgen echter zal desnoods een nachtzltting Wórden gehouden om het mogelljk te maken< dat de Kamer Donderdag zich zal uitspreken over de vertrouwensmotle Tijdens de debatten werd het woord gevoerd door den heer Vandervelde <8oc.). die alleen ten aanzien van de handhaving van de huidige goudwaarde van den franc met het aangeknn- digde regeeringsbeleid zich accoord verklaarde. De heer Max beloofde namens de liberalen steun aan de regeerlng. Verrassing bracht de bittere oppoeitle-rede van den Katholieken Waalschen middenstands- vertegenwoordiger Michaux. Verder sprak nog de Vlaamsche nationalist Borginon. die protesteerde tegen het telt, dat de regeerlngsverklaring niets bevatte omtrent de voltooiing van het Vlaamsche rechtsherstel, een protest, dat op de Katholieke Vlaamsche ban ken Instemming vond. Tenslotte sprak onder de gewone onverschil ligheid de communist Jacquemotte. In den senaat werd het debat verdaagd tot na de stemming over de vertrouwensmotle in de Kamer. PARIJS, 27 Nov. (Reuter.) Heden had tweede zitting plaats van het proces dat inspecteur der recherche „Oringoire" aandeed naar aanleiding der publicaties van dit bekende weekblad over Bonny’s optreden In het schan- daal-Stavisky en den moord op rechter Prince Oroote sensatie verwekten de verklaringen eener vrouw, die ondanks de felle protesten van Bonny volhield dat de inspecteur haar belang rijke sommen had afgeperst, door middel van chantage. De advocaat-generaal zeide dat de al eens met deze zaak had be- tot een proces was het niet ge- gaf last de instructie weer te „Tegelyk met iederen steen waar mee het Volkenbond spaleis te Genève wordt ópgetrokken- wordt een kanon gegoten” LONDEN, 27 Nov. (Reuter). In het Lager huis werden Maandag de debatten voort gezet over het amendement van de Labour- oppositie op het adres van antwoord op de troonrede. Daarbij hield de conservatief Godfrey Locker-Lampson, gewezen onderminister van buitenlandsche zaken, een opzien barende rede over de door t^em gewenschte wijziging van het Volkenbondshandvest. De oorzaak daarvan ligt in het Volkenbonds handvest zelf, nl In de clausule, welke de be staande grenzen van Europa garandeert, en welke ingevoegd is In de vredesverdragen. Zoo lang het Volkenbondshandvest verbonden Is met de vredesverdragen, kan men nooit deze laatste wijzigen. Dit zal Duitschland altjjd ver hinderen bereidwillig met den Volkenbond as men te werken. Dit zal de Vereenigde Staten altijd ervan weerhouden, toe te treden tot den Volkenbond. Het is, aldus spreker, dringend noodlg. dat een wijziging van het Volkenbonds handvest onverwijld overwogen wordt. De ban den. welke het handvest bindt aan de vredes verdragen moeten verbroken worden. De Volkenbond Is op het öogenbllk geen in strument voor den vrede. Locker-Lampson bepleit in het Lagerhais da wijziging van het Volkenbondshandvest. Regeerlngsverklaring van het nieuwe Belgische kabinet-Theanls. Energieke crislspolltlek aan- gekondlgd. Zeer moderne vuurwapenen ontdekt in socialis tische localitelten in verschillende Belgischs gemeenten. Frankrfjks militaire voorbereidingen. Een derde deel der lachtvioot wordt vernieuwd. MEXICO, 28 Nov. (Reuter.) Op een ver gadering van revolutionnalre schrijvers in Me xico is besloten, er naar te streven, dat de sedert verscheidene jaren verbroken betrek kingen tusschen Mexico en de Sovjet Unie wor den hersteld. Tevens werd besloten van pre sident Cardenas na diens ambtsaanvaarding te eischen. dat de communistische partij in de uitoefening van haar werkzaamheden voortaan niet meer zal worden gehinderd. Begrooting van Economische Zaken door Tweede Kamer met 64 tegen 7 stemmen goed gekeurd. De Minister van Marine, Piétri, verklaardt. dat de Fransche marine spoedig over de beste zware watervliegtuigen zal beschikken. Het vUegtuigmoederschlp „Béarn" zal worden uit gerust met toestellen, die een snelheid Kunnen ontwikkelen van meer dan 300 K.M. per uur. Bij de debatten noemde een afgev. het be- treurenswaardig, dat op de internationale luchtvaarttentoonstelllng te ParUs de nieuwste Fransche strljdvllegtulgeh ten toon zijn gesteld Spreker verklaarde dat de macht van den Volkenbond ondanks de toetreding van Sovjet- Rusland verzwakt is. Belangrijke internationale overeenkomsten worden gesloten buiten den Volkenbond om. ZURICH, 27 Nov. (Reuter). Naar aanleiding van de opvoering van het tendentieuze tooneel stuk ..Prof. Mannheim”, dat geschreven is door den emigrant Dr. Wolf, hadden zich in de na bijheid van den schouwburg eenlge honderden demonstranten verzameld; toen "n papieren bom voor den schouwburg ontplofte, greep de politie in en arresteerde 110 personen, die. nadat hun identiteit was vastgesteld, echter weer vrij wer den gelaten. Ook de leider van het Nationale Front RudoU Henne, werd gearresteerd, maar later niet vrijgelaten. Tegen de opvoering van het stuk was in het tijdschrift „Die Front” krachtig geprotesteerd. GENèVE, 27 Nov. In welingelichte Volken- bondskringen verluidt, dat de nota met het Joego-Slavische bewijsmateriaal over den Ko ningsmoord te Marseille Woensdag a.s. aan net Volkenbondssecretariaat zal worden overhan digd. d’Orsay” geleid. Hjj was de belichaming der Fransche buitenlandsche politiek. Als er in de wereld werd gezegd: Frankrijk wU iets, eischt lets, is iets van plan, dan was het deze man, die dit wilde, eischte of van plan was. En wanneer de grooten van Frankrijk, Léon Bour geois, Delcassé. Millerand, Poincaré, Clemen ceau en Briand, hun wereldnaam onder docu menten zetten, die beslissend waren voor kwesties van vrede en oorlog in Europa, dan had Berthelot deze documenten opgesteld. Een medewerker van het ,.N. Wien. Journ." is langen tijd in de gelegenheid geweest. Ber thelot van nabij gade te slaan. Deze teekent hem: uiterljjk leek hij meer op een geleerde dan op een politicus. Zijn grijze krullebol en het kleine, verzorgde snorretje deden aan Ein stein denken. Een dreigement van Amerika WEENEN, 27 Nov. De Staatsraad kwam hedenmorgen in zijn eerste zitting bijeen. Te half tien had het lid van den Staatsraad Dr. Peichl een H. Mis gecelebreerd. die werd bijge woond door alle leden der regeerlng en van den Staatsraad. Te tien uur begon de zitting, die niet openbaar is, evenmis als de zittingen der andere nieuwe instanties. Omtrent het verloop zal een officieel communiqué worden uitgege ven. Waarschijnlijk komt de Staatsraad in den namiddag nogmaals bijeen voor de verkiezing van de 20 leden, die in den Bondsdag zitting zullen nemen. De satarieering van bet provinciaal personeel te Utrecht in overeeir temming mei de wen- schen der regeerlng gebracht. De Amsterdamse!» Paleis-Raadhuiscommissie oordeelt het Paleis nog geschikt voor represen tatief Stadhuis. en dat de buitenlandsche waarnemers daar belangrijke conclusies uit kunnen trekken. De Minister van Luchtvaart, Denain, zegde dat wanneer de Fransche luchtvaartindustrie in haar huldigen vorm niets presteert, men andere firma's zal moeten steunen. De kwestie van mobtliseerlng van de industrie heeft een wijziging ondergaan. Tot dusverre heeft men groote depóts gereed materiaal onderhouden, teneinde de omzetting van de Industrie in ge val van oorlog te kunnen afwachten. Daardoor komt het, dat Frankrijk beschikt over een bui tengewoon omvangrijk materiaal, dat echter voor het grootste gedeelte verouderd is. Vol gens het driejarenplan wordt thans een derde gedeelte van het materiaal vernieuwd, de beide overige derden zullen later door nog moderner modellen worden vervangen. In een gesprek te Genève zeide Berthelot eens: „Tusschen fnU en Briand is één ver schil: voor hem is de politiek kunst, voor mij wetenschap.” Maar dat verschil was niet hin derlijk, integendeel aanvullend. In de diplo matie, die Frankrijk na den oorlog voerde, kwam het subtiele samenspel beider mannen tot de schoonste volmaaktheid. Het zichtbaar ste resultaat van dit duospel was Locarno. De geschiedschrijving het valt moeilijk te ont kennen, dat Locarno reeds historie is en niet meer behoort tot de actueele politiek schrijft het vaderschap Van dit historische pact aan verschillende personen toe. De eigenlijke vader was Berthelot. Hij geloofde aan een vreedzame samenwerking met Duitschland en wijl hij toen te doen had met het Duitschland Van Strese- mann, was dit geloof allerminst vermetel. Natuurlijk had Bertbelot In zijn eigen land aware aanvallen te doorstaan. Juist om zjjn ver zoenende houding. Zijn ergste vfland was door gaans Poincaré, die hem zelfs eenmaal een „afvallige” noemde. Maar de ijzeren man uit Lotharingen oordeelde niet altijd zoo over hem. In 1914, vlak voor het uitbreken van den we reldoorlog, das Berthelot zelfs de man. die zijn bijzonder vertrouwen genoot. Hjj was toen leider der afdeeling voor Europeesche politiek aan Buitenlandsche Zaken. Poincaré, toen pre sident der 'Republiek, vertrouwde hem in die dagen een buitengewoon gewichtige zending toe. Hjj zond hem naar baron von Schoen, den laatsten ambassadeü^ van het Duitsche Keizerrijk te Parijs, om een gesprek met dezen te houden, hetwelk het laatste Dultsch-Fran- sche onderhoud zou zijn voor het uitbreken der wereldcatastrophe. Berthelot heeft dit ge sprek nooit kunnen vergeten. HU vertelde: „Het was het vreeselUkste gesprek van mijn leven. Ik wist, dat de tragedie niet meer was te vermUden en. toch deed ik nog een laatste poging. De baron en ik spraken rustig en zakelUk, maar wU zagen belden in, dat het ontzettende niet meer viel te vermUden, dat het onafwendbaar was. De houding van den ambassadeur was waardig. WU namen afscheid. Het was het afscheid van een gelukkige we reld.” TUdens den wereldoorlog was Berthelot de tasschenpersoon van den Generalen Staf «Ier diplomatie. HU werkte vooral intiem sa men met Clémenceau op het gebied der bond- genootschappenpolitiek, wier resultaat was, dat de eene staat na den anderen zich bU de En tente aansloot. HU heeft ook den grootsten TOKIO. 27 Nov. (Reuter.) De Japansche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Hirota, heeft den Italiaanschen gezant en den Franschen zaakgelastigde vandaag een uiteenzetting ge geven van de Japansche vlootpolltiek en er daarbij op gewezen, dat de Japansche voorstel len het noodlg maken, dat het vlootverdrag van Washington wordt opgezegd: HU noodig-< de FrankrUk en Italië uit evenals Japan tot opzegging over te gaan. De gezant en de zaakgelastigde hebben ge antwoord, dat zU hun respectieve regeeringen van deze uitnoodlging op de hoogte zouden stellen. In bevoegde kringen te ParUs toont men zich zeer gereserveerd ten opzichte van de Japan sche démarche. Het voorstel van Tokio zal echter met de noodige aandacht worden be studeerd. Met zeer modern materiaal Een man van verstand en cultuur, van Gallische gratie en harts tocht, diplomaat, ge leerde, dichter Reuter meldt verder nog uit New-York, dat de voorzitter der vloot-commissie van het Huis van Afgevaardigden, Vinson, in verband met bet voornemen van Japan om het Vloot verdrag van Washington op te zeggen, heeft verklaard, dat, Indien de opzegging door gang vindt, de Vereenigde Staten voor 3 Ja pansche schepen er vUf zullen bouwen. De Vereenigde Staten kunnen Japan geen vlootpariteit toestaan, zelfs wanneer dit opzeg ging van de verdragen van Washington en Londen tengevolge zou hebben. Het Weeriuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig Verwachting: Meest zwaktes Westelijke tot ZuideiUken wind, nevelig tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen neerslag, iets kouder Hoogste barometerstand: 778-2 te Mün chen. Laagste barometerstand: 7253, te Vardé. Zon op 7.44 - onder 3.52 - Licht op 4.22 Maan op nam. 11.08 onder nam. 0.21 Het auto-ongeluk te Goirle in den nacht van Zondag op Maandag. Het echtpaar Oerlemans de Laat, Tilburg waarvan de man gedood en de swaar gewond. ..Het leggen van eiken steen welke toege voegd wordt aan die waaruit het reusachtlge Vredespaleis te Genève wordt opgetrokken, valt samen met het gieten van een kanon waarmede de bewapening van Europa wordt vermeer derd.” TOKIO, 28 Nov. Alvorens stappen tot op zegging van het Vlootverdrag van Washington te doen, wacht de Japansche regeerlng het antwoord af van FrankrUk en Italië, welker diplomatieke vertegenwoordigers gisteren om trent het standpunt van Japan zUn Ingelicht. Doch zelfs wanneer de antwoorden negatief zullen zUn, zal Japan onafhankelijk van de houding der andere onderteekenaars het Vloot verdrag van Washington opzeggen. Hoewel men te Tokio aanneemt, dat Groot-Brlttannië niet bevredigd is door het Vlootverdrag van Washington, gelooft men niet, dat de Engelsche regeerlng zich bij Japan zal aansluiten en eveneens het verdrag zal op zeggen. DANZIG, 27 Nov. (Reuter) Uit een die rentuin, alhier zUn vanmorgen vroeg vier wol ven uitgebroken.. De autoriteiten hebben aan de politie order gegeven, het in de nabUbeio gelegen bosch af te zoeken. Bovendlez heeft de vice-president van den Senaat. Gretsler. in zUn hoedanigheid van landsjagermeester ult- noodlgingen verzonden voor deelname aan een JachtpartU om prUzen. De bevolking heeft men voor het van de bosschen gewaarschuwd. Regeeringsstezn aan eichorie voor hoogstens 360 HJL r J Z0

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 11