DIAMANT 40 CT. PER POND Cichorei-steun voor O.S.P.-voorzitter het Hof PUROL RADIO-PROGRAMMA BIJEEN GOEDKOOPE GROENTEN WERKLOOSHEID STIJGT NOG STEEDS „ST. RAPHAËL "-MANNEN esprongen handen WOENSDAG 28 NOVEMBER 1934 Donderdag 29 Nov. 1934 Hoogstens voor 360 H.A. werkloozen De stand op 10 November I Alleen ernstige materieele schade Bevestiging geëischt Wederom negen maanden I NU Brandstichting te Arnhem - Inschakeling van de winkeliers Hevige ontploffing te Gouda „Si. Raphael” vraagt Regeerings- maatregelen Het R.K.W.V. vertegen woordigd AANVARING OP NIEUWEN WATERWEG DE „U1VER” DONDERDAG NAAR INDIË BEDRIJFSRAAD VOOR HET MIJNBEDRIJF? HET PETITIONNEMENT VAN HET N.V.V. BAK- EN B RAAD VET Het vastloopen van de „Lingestroom” Reeks getuigen a décharge ver klaart, dat verd. niet heeft willen opruien De eenheid der organisatie is niet alleen gebleven, maar zelfs versterkt ojacAt on, aeeveest Snelverkeer zonder alcohol Regeling inzake de verstrekking aan ondersteunde Acht jaar geëischt Vakvereeniging een apostolaat Begroeting 1935 9 10.05 WIJ binnen - te ge- van leemte, maar als •h 1 0* bet hoofdbestuur de ’enk». VERWIJZEN RADIOGIDS gevel rs en HUIZEN, concert. T" BERLIJN, 357 M. 4.35 Oramofoon- muziek. 7.30 Gevarieerd programma. Naar „Ons Noorden” uit parlementaire krin gen verneemt, zal na krachtigen aandrang van katholieke zijde zoowel In als bulten het kabinet op minister Kalft geoefend, deze bewindsman overgaan oirt zijn medewerking te verleenen tot invoering van een bedrijf «raad voor het Mijn bedrijf. Op de instelling van dezen bedrljfsraad was reeds ge ruimen tijd krachtig ook van de zijde der mijnwerkers-organlsatles aangedrongen. In de deze week verschijnende memorie van antwoord op Hoofdstuk IX (Waterstaat) zal do minister van zijn standpunt mededeellng doen. van bij het N. V. V. aangesloten organisaties. De heer Kupers hield een korte rede, waarin hij op de belangrijkheid van het petitionnement wees en er den nadruk oplegde, dat de wen- schen door het N. V. V. terzake de steunverlee- nlng naar voren gebracht wel In het hart van ons geheele volk leven. Minister Slotemaker de Bruine antwoordde den heer Kupers en zeide, dat de vraagstuk ken, welke door den heer Kupers aangeroerd waren ongetwijfeld bij de behandeling van de begroeting van sociale zaken in de Tweede Ka mer tot uiting zullen komen. Het resultaat der bestrekingen was, dat dit voorstel, alsook een tweetal daarbij aanslui tende voorstellen werden terug genomen. Eindhoven hoopte evenwel dat het voorstel In den boezem van het hoofdbestuur nog eens ernstig zal worden overwogen. KALI NliBOKG. 256 M. 1106 Reportage van de bruiloft van den Hertog van Kent en Prinses Marina. 7.30 Omroeporkest o.l.v. Fritz Busch. De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak inzake het vastloopen van het stoomschip „Lingestroom” tijdens het uitvaren van de buitenhaven van IJtnulden op de Noorderpler De Raad is van oordeel, dat de oorzaak van dit ongeval hierin Is gelegen, dat het roer niet naar bakboord te krijgen was, toen dit noöd- zakelijk was om het tegen de pier looped van het schip te verhinderen. De vraag doet zich dus voor, hoe het moge lijk was, dat het roer niet naar bakboord was te krijgen. De Raad kan, wanneer moedwil uitgesloten is. geen verklaring van dit geval vinden. Tenslotte wil de Raad nog wijzen op het feit, dat sleepboothulp hier verrassend snel aan wezig was. Ten duidelijkste is hier gedemon streerd. hoe nuttig het is, met het oog op de veiligheid zoowel van de scheepvaart als van de haven, dat ter plaatse sleepbooten gereed liggen om onmiddellük hulp te kunnen bieden. Krachtig werd ook geageerd voor de vervan ging van vrouwelijke arbeidskrachten In de or ganisatie door mannelijke. Van bestuurszijde werd hiertegen opgemerkt, dat het toch niet aangaat, vrouwelüke ambtenaren, die jaren lang goed werk hebben verricht, nu zonder meer te ontslaan om mannelijke werkkrachten aan te stellen. Bij 1065 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden óp 10 November 1984 totaal 356.118 werkzoekenden ingeschreven, waar onder 338.707 mannen. Hiervan waren werkloos 330313 personen, waaronder 316300 mannen. Op 27 October 1934 bedroeg het aantal inge schrevenen bü een ongeveer gelijk aantal orga nen 343.190. Hiervan waren werkloos 331.993 personen. Het aantal ingeschreven werkzoeken den is van 27 October tot 10 November 1934 gestegen met 14.928, het aantal werkloosen met 8319. In vergelijking met het overeenkomstige tijd stip van het vorig jaar wijst het aantal bü dó - organen der openbare arbeidsbemiddeling in geschreven werkzoekenden een stijging aan van rond 26.700. Doos 30 en 60cl Bij Apolh Drogisten. Naar wij vernemen, is in het overleg tus- schen de departementen van Economische en van Sociale Zaken de volgende regeling voor de verstrekking van goedkoope groenten ont worpen, nadat deze materie met de contact commissie uit de vakcentralen overlegd was. oude mannen van-een slaapzaal konden worden gered. a De Officier van Justitie merkt op. dat ver dachte reeds 18 jaar in opsluiting doorbracht. Spr. gaat na, hoe de verdachte door drie in braken stukje voor beetje zijn garderobe aan vulde. Deae inbraken achtte spr. beweze— Den brand heeft verdachte gesticht uit haat team het Leger des Hells, waar hij eens brood had ontvangen in plaats van warm eten. Doof de gevonden sporen kan dit feit ook worden bewezen. Dat de brand uit kwaadaardigheid is gesticht, blijkt ook hieruit, dat de banden van eenlge fietsen waren doorgesneden. Bij het verlaten van het gebouw na de brandstichting moet de verdachte gevallen zijn en bewusteloos zijn geraakt. Ook hiervan zijn er sporen. Daar het misdrijf menschenlevens in gevaar heeft gebracht, elscht spr. acht "jaar gevange nisstraf. Verdachte: „Da’s nogal aardig!” Uitspraak over 14 dagen. ROME. 421 M. 4.30 Vocaal en Instru mentaal concert. 5.15 Gramofoonmuzlek. 8.05 La Olocondw. opera van Ponchielll. WEENEN, 507 M. 6.55 Weenache mu ziek 9.20 De Wiener Bymphonlker o.l.v. Rudolf Nlllua 10.20 Lucille Wallace epeelt cembalo. 11 40 De Humoreeklmoe zingen. WARSCHAU, 1345 M. 1150 Het Phll- harmoniacb orkeet van Warecbau o.l.v. M. Mierzejwakl. 8 20 Omroeporkest. 920 Con cert. 10.30 danamuslek. Tegenover de opmerking, in verband met de salarisregeling der ambtenaren, waarbij werd aanbevolen deze salarissen met de schommelin gen der salarisschaal bij de spoorwegen te laten aatnengaan, om daarmede te bereiken, dat zij mede uit overweging van eigenbelang de be langen van het spoorwegpersoneel nog beter sullen behartigen, deelde de voorzitter nog mede, dat hij deze opmerking ernstig moest afwijzen, daar de ambtenaren hun zeer zware taak op onberispelijke wijze vervullen, waarvoor hij hun openlijk hulde brengt (applaus). Spr meTkte nog op. dat in fact hoofdbestuur, naast slechts één ambtenaar, zestien leden zitten, die bi) de spoor- en tramwagen werkzaam zijn De begrootlng werd hierna z h. s. ongewijzigd vastgesteld. kom toe in het bestuur aan bet nieuw geko zen lid Vroenen, die zijn benoeming verklaarde te aanvaarden. Omstreeks half acht Dinsdagavond heeft op deh Nieuwen Waterweg een aanvaring plaats gehad, waarbij een vlsscher Is verdronken. Een visschersbootje. bemand met twee opva renden. kwam op genoemden Waterweg in bot sing met de veerboot MaassluisRozenburg. Het visschersbootje sloeg om. terwijl de opva renden te water geraakten. Een van hen wist zich aan het bootje vast te houden tot hU door een havenboot van de firma Dirkzwager werd opgepikt, de andere, P. Hijst uit Maassluis, ver dronk Jammerlijk. De procureur-generaal mr D. Relllngh meent dat het vonnis van de rechtbank juist is ge- iur Venlo voor. stelde daar tegenover Hoorn voor, ojn. uit overweging, dat deae af- deellng het volgend Jaar-- Tn de te Roosendaal gehouden vergadering van den Raad van Afgevaardigden van den Nederlandschen R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel es. .Bint Raphael" is met algemeene stemmen een resolutie aangenomen waarin’ te kennen wordt gegeven, dat de Raad, van oordeel is: dat een spoedige en afdoende ordening van het vervoerswezen met den dag urgenter wordt, wijl bü den huldigen overvloed van verkeers middelen en vervoergelegenheden een loo- nende en economische exploitatie van vervoer- ondememingen hoe langer hoe meer tot de onmogelijkheden gaat behooren; dat door de thans bestaande zeer ongelijke voorwaarden, waaronder de verschlllenoe ver voerders hun diensten aan het publiek kunnen aanbieden, een irreêele concurrentie is ont staan, waardoor de meest gebondeh onderne mingen. de spoor- en tramwegen, steeds meer in de verdrukking moeten komen; dat het algemeen belang vordert, dat de on- redlfluke concurrentie zoo snel en afdoende mo- gelük beteugeld worde; dat in afwachting van de totstandkoming der geheele ordening van het vervoerwezen, reeds thans maatregelen kunnen en moeten worden genomrti. welke de steeds verder grijpende irreèele concurrentie kunnen inperken, vrüwil- lige samenwerking tusschen Ondernemingen voor vrachtvervoer kunnen in de hand werken en tevens een grootere veiligheid van het weg verkeer kunnen waarborgen. Genoemde Raad verzoekt daarom Jen mi nister van Waterstaat met aandrang: a spoedig uitvoering te willen geven aan züne bü de behandeling van het ontwe -p van wet tot instelling van een Verkeerzfonds in de Eerste Kamer op 4 October 1934 herhaalde be reidverklaring om te komen tot regeling ’van de arbeidsvoorwaarden van de chauffeurs; b. te willen bevorderen, dat spoedig een ver gunningsstelsel voor vrachtauto’s en vaart in het leven geroepen worde; en besluit deze resolutie ter kennis te bren gen van den minister van Waterstaat en de Tweede Kamer der Staten-Gene raai. De directeur van den Rüksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week 5 t/m 10 November 1934 het aantal leden van ingevolge het Werk loosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigin- gen bedroeg 568.100, waarvan 83.600 landarbei ders. In de maanden Mei t/m November worden geen gegevens ontvangen aangaande de werk loosheid van de vereenlglngen van landarbei ders. De werkloosheid onder de overige 485.500 ver zekerden bedroeg in genoemde week 37.6 pet. tegen 27.1 pct. in de week 22 t/m 27 October 1934. In de overeenkomstige verslagweek van het vorige jaar bedroeg de werkloosheid 252 pet. De straf Is streng, doch men dient rekening te houden met den tüd, waarin het feit is gepleegd. Spr. requireert bevestiging van het vonnis der rechtbank (negen maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest). Het woord is dan 'aan de verdedigster mevr mr. De Ruyterde Zeeuw, die in baar pleidooi o. m. opmerkt, dat Schmidt nooit de bedoeling kan hebben gehad tot strafbare feiten op te ruien, dit is in lijnrechte tegenstelling met zün politiek. De straf is seer swaar, zooals sinds de veroordeellng van Domeis Nleuwenltuys niet is vóórgekomen. Schmidt sat al meer dan vier maanden in voorlooplge hechtenis Met klem vraagt pl. vrüspraak van verd. en diens on- mlddellüke invrijheidstelling. De procureur-generaal verzet zich hiertegen Na raadkamer deelde de president mede, dat het verzoek tot invrijheidstelling is afgewezen. Arrest 11 December. Als maatstaf voor het gebruik wordt aange nomen een half pond groenten per dag per hoofd. Een gezin zonder kinderen zou derhalve, indien het voor de geheele week groenten wil betrekken, in aanmerking komen voor een hoe veelheid van 3*4 K.G. Bü de thans bestaande prijsverhoudingen zou de Nederlandsche groenten en frultcen- trale de groenten franco station kunnen le veren voor 3H cent per kilo. De levering aan de ondersteunden zou komen te staan op 4 cent per kilo, hetgeen voor een gezin zonder kinderen voor een volle week groenten betee- kent een uitgave vpn 14 cent per week. Door de betrokken centrale wordt wekelijks in het begin der week aan de getrokken ge meentebesturen medegedeeld, welke groenten de daarop volgende week verkrijgbaar zullen zün. Het gemeentebestuur laat hiervan onver- wüld in de stempellokalen mededeellng doen. De ondersteunden kunnen dan op een be paald centraal punt opgeven, of. en, zoo Ja, hoeveel groenten zü de volgende week wenschen te betrekken. De leiding voor de levering der te dlstri- bueeren groenten berust bü de Nederandsche groenten- en frul teen t rale. Deze Instelling zorgt voor den verkoop der benoodlgde hoeveelheden en voor de verlading tot aan de plaats van distributie. HAMBURG 332 M. 1050 Klelnomroep orkest o.l v. Eugen Wllcken 13 20 Gramo foonmuzlek. 7.30 Omroeporkest o.l.v. Er win Bolt m.m.v. solisten 11.20 Koor en orkest o.l.v. José Elbenschutz. KEULEN 456 M. 11.20 Klein Omroep orkest o.l.v. Otto Julius Kuhn. 120 Con cert. 6.20 Gevarieerd programma. 7 35 Con cert door het Omroeptrlo. 8.05 Operette van J. Müller. Corty. 1. An die Muslk. Schubert. 3. Der Lindenbaum idem. 3. Die KrAhe. Idem. 4. Feldelnsamkeit. Brahms. 5. Helmliche Auf- forderung Rlchyd Strauss. 8 30 Persber. 8.40 Concert door het Radlo-orkest o.l.v. Henri Penale. 1. Ouv. „Ondlne" Lo rising. 2 Weln. Wetb und Gesang. wals. Strauss. 3. Intermezzo. Flévet. 4. Berceuse de Joce lyn. Godard 5 La Olaoe. la Ortle et I* Nelge Glazunov 6. Proloog uit .Faljas” Leoncavallo 7. Vision érotique. Wenninger. 9.30 Am Meer. Schubert door Alexander Kipnis (Gram, plaat). 9 35 Piano-recital d. Felicia Blumenthal 1. Toccata. Bach-Tau- alg. 2 Sonate Op 53 No. 31. Waldstelnso- nate, Beethoven. 10.06 Lorelei, Sllcher, door Richard Tauber (Gram, plaat) 10 10 Dultache muziek door het Radlo-orkest o.l.v Henri Pensls. 1. Auff. sum Tanz. We ber. 2 Suite ..Eln Mltsommemachstreum” Mendelssohn. 10.35 Moderne Dultsche mu ziek Concert voor orkeet, Degen. 11.00 Dansmuziek van gram, platen. BRI SHEL. 4S4 M. 12 20 Orkestcon- cert o.l.v. Karel Walpot 5.20 Symphonie- Orkest 6.35 Gramofoonmuzlek. 8 30 Or- kestconeert o.l v Karel Walpot. 9 35 Om roeporkest o.l.v. Franz André. BRUSSEL, 322 M. 150 Concertfanta- sle o.I.v. Paul Gason 6 50 Voor de Vrouw 8 20 Omroeporkest o.l.v. Paul Gason 9 20 Populair concert o.l.v. Karel Walpot. 10.30 Gramofoonmuzlek. BEROMONSTER, 540 M. 5.30 Gramofoon muziek. 6.45 Gramofoonmuzlek. 730 het Baseler Stadttheater. LUXEMBURG. 1304 M 8.06 Gramo- foonmuziek. 8£0 Persberichten. Vervolg zram. muziek. 12.20 Middagconcert door ’t Radio-orkest o.l.v. Henri Pensis. 1. La Fille d’Artois. Balfe. 2. Adoration, Fillppuccl. 3. Serenade. Gounod. 4. Wals. Strauss. 5. Rhapsodie. Dohnanyi. 6. Trois Miniatures ?rientales. Fischer 7. Salut d amour. Elsrar. 1.20 Koersen. 1.25 Operette-muziek door ’t Radio-orkest o.l.v. Henrl Pensls. *1. Dédè Christiné. 2. Ta Bouche, Maurice Yvaln. 140 Gram, platenconcert1.50 Koersen. Daarna: vervolg gram muziek 2.20 Koer- ien. 4 05 koersen. 6.50 Concert en dans muziek. 7.50 Sportberichten 7.55 Dultsche ivond. Voorlezing van gedichten door No- ralis. 8.00 Zang-recital door Elisabeth Daar de voorzitter van het RK. Werklieden verbond te elfder ure verhinderd was deze vergadering, zooals In zijn voornemen lag bij te wonen, was aan den heer Veltman opge dragen het Verbondsbestuur te vertegenwoor digen. Na de Verbondsgroeten te hebben overge bracht. stelde spr. in een korte beschouwing hedendaagsche sociale toestanden in het licht, om tot de conclusie te komen, dat in de hui dige verwarring der tijden, machtig veel van de leiding onzer Katholieke organisaties wordt gevergd. Spr. drong er in dit verband op aan. dat de leiding, ook in de afdeelingen, in deze be wogen tijden er vooral haar werk van zal ma ken, het contact met ae leden te bewaren of waar noodig te herstellen en te versterken Spr. besloot zijn toespraak met een beroep te doen op aller wederzijdsche medewerking. Alsnu kwam aan de orde de behandeling der voorstellen. tri, 1875 M. KRO 8.00 Morgen- NCRV 10.00 Leger des Heilskwar- tlertje. 10.15 Morgendienst door Ds. Th. Schaften Jr 10 45 Gram Muzisfc KRO 11.00 Gramofoon Muziek. 1130 Godsdienstig half uurtje door pastoor L. H. Perquin. 12.00 Politieberichten. 12.15 Het KRO-orkest o.l.v. Marlnus van t Woud NCRV. 2 00 Cursus fraaie handwerken door Mej. G. Ablij. 3.00 Vrouwenhalfuurtje. 3.30 Gram.muziek. 3 45 Verzorging van den zender 4 00 Bijbellezing door Ds. D. A. v. d. Bosch. Zang: J. H. Smit Duyzentkunst. bariton. Orgel: H Smit Duy- zentkunst. 5 00 Cursus handenarbeid voor onze jeugd door H. J. Stein voort. 530 Het Amsterdamsen Salon Orkest o.l.v. D. H. Ph. Kiekens. 6.45 CNV-kwartiertje. Spreker H. Amelink. 7.00 Politieberichten en Ned. Chr. Persbureau. 7 15 Gram Muziek of een^greep uia het dageiyksch gebeuren 7.30 Weekover zicht door Corn. A. Crayé. 8 00 Zangavond uitgaande van de Ring Noord-Holland boven het IJ van den Bond van Chr. Zangvereeni- gingen in Nederland in gebouw ..Harmonie” te Alkmaar Chr. Zangver. op Geref. Grond slag ,.Asaf” te Alkmaar, dlr. Corn. Dorland. )30 Vaz Dias 10.40 Gramofoon Muziek. 1130 sluiting. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN NAAR DEN KATHOLIEKEN Dinsdagmorgen Is de bevolking te Goud* verontrust door eer. hevigen knal. Het bleek weldra, dat een luchtcompressor, die rich in de herstelplaats aan de Nieuwsteeg van den auto handelaar en reparateur J. L. Hulleman be vond, was uiteengesprongen. Het toestel, dat onder een spanning van twaalf atmosferen werd benut om een band van een vrachtauto op te pompen, is door onbekende oorzaak on klaar geworden. De deksel van den compressor, die een gewicht had van eenlge ponden, werd door het platte dak van de herstelplaats geslin gerd. hij beschreef een wüden boog over eenlge hulzen en kwam op de Nieuwe Markt terecht. Het toestel zelf werd geheel verbrijzeld. In de herstelplaats werd groote schade aangericht. De vrachtauto werd ernstig beschadigd Vele ruiten sprongen. Een oliebus vloog vla de ge opende buitendeur door het venster van een er tegenover gelegen woning. Oejukkig is niemand gewond. De monteur, die den compressor in werking had gesteld, had zich juist verwüderd. terwül zich ook in de Nieuwsteeg niemand bevond. PARIJS. Po«te Paruien, 313 M. 736 Gramofoonmuzlek. 8.40 Blijspel. MILAAN', 369 M. 430 Populair con cert 8.05 Don Pasquale, opera van Doni zetti. DROITWICH 1500 M. 11.06 Radio reportage van het huwelijk van Z.K.H. den Hertog van Kent en H. K. H. Prinses Ma rina van Griekenland. 12 20 Orkesten o 1. v^n Norman Austin. 3 20 'Commodore grand orkeet o.l.v Harry Davidson. 5.50 Orgelrecltal door T. W. North 535 Con- eert 7 40 Gramofoonmuzlek. 9.20 Rale da Oosta. gr pl. 10.35 Kwintet. 1136 BBC- dansorkeet. Korten tjjd na afloop van de relletjes in de hoofdstad In Juli j.l. verscheen In ..De Fakkel”, het orgaan van de O. 8. P.. een artikel van den heer J. P. Schmidt, den 'partüvoorzltter. geti teld „Wie zün de opruiers’”. Eenlgen tüd geleden Is Schmidt door de recht bank veroordeeld wegens opruiing tot een ge vangenisstraf van negen maanden met aftrek van voorarrest. S. kwam van dit vonnis in hooger beroep, hü gaf toe het artikel te hebben geschreven, doch ontkende hiermede opruiing te hebben ge pleegd, of daartoe de bedoeling te hebben ge had Het Hof wordt gepresideerd door jhr mr Lewe van Neyensteln; mr. D. Relllngh treedt op als procureur-generaal. Evenals In de eerste Instantie wordt verd. verdedigd door mevr. mr. 8. de Ruyter—De Zeeuw, Verd. bekent het artikel te hebben geschreven zonder daarmee opruiing te hebben willen plegen. Er’is slechte een getuige charge gedagvaard. nJ. de drukker van „De Fakkel”; getuige Is niet verschenen. De eerste getuige k décharge te jhr. Ptenk van der Goes. Jourjiallst uit Laren. Getuige meent, dat verd. in het twwueée artikel niet aanzet tot daadwerkelük verzet. De actie in den Jordaan werd door de partü niet goedgekeurd, doch diende omgezet te worden in een klaaae- bewuste acUe. Het artikel was bestemd voor de J K. H., 61 ja«r. arbeider, zwervende, stond te Arnhem voor de rechtbank terecht verdacht van brandstichting In het gebouw van het Leger des Hells te Arnhem, in den nacht van 1 op 2 Augustus, en verder van poging tot diefstal te Arnhem In den nacht Van 6 op 7 Juli; diefstal van een vest en pantalon te Arphem op 10 Juli, en diefstal van een colbert jas en zakmes op 28 Juli. Omtrent de Inbraak van 7 Juli wordt als bewüs aangevoerd een vingerafdruk, ter plaatse gevonden. Bü het Leger des Hells is een voetafdruk gevonden, overeenkomende met den schoen van verdachte. Uit dezen afdruk blijkt, dat de ver dachte binnen het gebouw Is geweest. Op een vraag van den president zegt de ver dachte, dat hü het land had aan het Leger des Hells. Doch den brand had hü niet gesticht. Hü zat te slapen op het Velperpleln, toen hü lawaai hoorde, en merkte dat er brand was. Hü is uit nieuwsgierigheid gaan küken. „Ik had toch m'n slaapje uit, edelachtbare, en m’n bed was opgemaakt.” Verdachte ontkent lets met den brand te maken te hebben. Dr. Hessellng. als deskundige gehoord, heeft houtspllnters gevonden in de kleeren van ver dachte. Deze splinters zün afkomstig van een luik In het gebouw van het Leger des Hells, en op *n schoen van verdachte zat. behalve kalk uit dat gebouw, een spoor van dat luik. Verdachte Is bewusteloos aangetroffen in een gang naast het brandende gebouw. De brand was zeer gevaarlük, daar ternauwernood zeven De minister van Economische Zaken heeft met betrekking tot de steunverleening aan de cichorei bepaald, dat slechts steun zal wot- den verleend over een gezamenlüke opbrengst van 360 HA. met cichorei beteelde opper vlakte 'tot ten hoogste 34.000 K.G. per H.A. De voor steunuitkeering vast te stellen hoe veelheid mag per teler niet meer bedragen dan 34.000 K.G. voor Iedere H-A. van de voor steun in aanmerking komende beteelde oppervlakte van dien teler. Het steunbedrag per 1000 K.G. zal afhankelijk zün van een gemiddelde door de Nederlandsche Akkerbouwcentralf te berekenen prügnoteering van goede kwaliteit gedroogde cichorei, gedurende de periode van 1 October 1934 tot 1 Januari 1935 Het steunbedrag per 1000 K.G. zal, behoudens nadere würiglng. 5 bedragen, indien de bo venbedoelde gemiddelde prijs is vastgesteia op 4.50 en lager per 100 K.G.; 3.75 bedragen Indien de bedoelde gemid delde prijs is vastgesteld op per 100 K G.; 2.50 bedragen, indien de bovenbedoelde ge middelde prijs Is vastgesteld op 5.50 per 100 K.G.; 1.25 bedragen, indien de bovenbedoelde ge middelde prijs is vastgesteld op 6 per 100 K.G. nihil bedragen. Indien de bovenbedoelde ge middelde prijs Is vastgesteld op 6.50 per 100 K.G. of hooger. terwül bü tusschenllggenden ge middelden prüs het steunbedrag per 1000 K.G. naar verhouding zal worden yestgesteld. leden van de O. 8. P die de richting en de meening van het partübestuur kennen. Pres, (tot verd.)Bent u tüdens de relletjes in den Jordaan geweest? Verd.: Ja zeker! En ik heb tegenover ver schillende menschen mün afkeuring te kennen gegeven over hun wijze van optreden. De secretaris van de afd. Amsterdam der O. 8. P. wordt dan gehoord. Ook deze getuige verklaart, dat verd, de straatgevechten heeft afgekeurd. De volgende getuige is Edo Flmmen: ook hü zet uiteen hoe hü het artikel heeft opgevat. Verd. Jarenlang heb ik met u samengewerkt; heb ik ooit aangezet tot vernieling etc.? Getuige: Nooit! Mr. Mendels is eveneens A décharge gedag- «vaard. Schmidt heeft naar zün meening een gewone kritiek gevoerd op den aard van het verzet. Dr. P Endt, directeur van de Wereld-Blbllo- theek, als deskundige gedagvaard, is van mee ning, dat in het bewuste artikel niet wordt op geruid tot geweld. Pres.: Het' woord „uitbreiding” dan?” Desk.:. Dat kan synoniem zün in dit geval met „veranderen in”. Pres Zou de man in de straat dat ook zoo opvatten? Desk Het accent moet hier vallen op .atrüdbaar, doelbewust en massaal”. Strijdbaar bedoelt niet met wapens der barbaren; In dit milieu is strüdbaar een. veel gebruikt woord. Nadat de drukker van .De Fakkel", die in- tusschen is verschenen, is gehoord, komt prof. Mannoury. getuige k décharge en deskundige, voor het hekje. Uitvoerig besprak deskundige de psycholo gische beteekenls van Schmidt's artikel, waarin hü geen enkele strafbare handeling vond. Pres.: Zit er in dat artikel niet een zwügen- de goedkeuring van de verzethandellng? Desk.: Er Is inderdaad eei hü de handeling had goedgekeurd, zou hü dat geschreven hebben. Het woord „uitbreiding” tn het artikel Is een stijlfout en staat in de plaats van „ontwikkeling". Donderdag as. zal de .Ulver” als gewone dienstmachlne van Schiphol naar Oost-Indie vertrekken. De bemanning bestaat uit de hee- ren SlUevls (geaagv.), Beekman. Waalewyn (werktgk.) en Zadelhoff «marconist). De „Ulver” zal in het normale tempo naar Bakdad vliegen, waarheen de „Oohoe” terug keert, nadat hü den nieuwen motor te Djask heeft afgeleverd. Daarna zal de „Oehoe" de vlucht naar Batavia voortzetten, na de uitgaan de passaglersladlng van de „Ulver" te hebben overgenomen. De thuiskomende passagiers en de lading van de .Havik zullen, indien de reparatie vlot ver loopt, met dit vliegtuig naar Amsterdam door vliegen. Mocht dit onverhoopt niet zün, dan keert de „Ulver” met pai post van de „Havik" naar Amsterdam terug. Uiterlük Donderdagavond wordt door het be trokken gemeentebestuur aan de groenten- en frultcentrale op grond van de ingekomen aan vragen bestelling van de groenten voor de vol gende week gedaan. De centrale sorgt er dan voor, dat de groenten rijdlg in de betrokken ge meenten aanwezig zün. Voor "tMt’Wbalen van'rie groenten aan het station en het distribueeren over de daarvoor in aanmerking komende winkeliers, wordt, door het gemeentebestuur gebruik gemaakt van on dersteunde werkloozen, die daarvoor 10 pCt. boven hun steun ontvangen. Indien voor de behandeling van de aan vragen om groenten door de ondersteunden en het uitreiken van de bons en de daarmede sa menhangende administratie geen personeel be schikbaar la. neme het gemeentebestuur daar voor ondersteunde werkloozen, die dan boven hun steun een toeslag tot een bepaald percen tage ontvangen. De kosten worden hierdoor tot een minimum teruggebracht. In den toeslag, dien de ondersteunden voor het rondbrengen van de groenten ontvangen, en dén bijslag, dien het personeel, benoodlgd voor de administratie, zal erlangen, wordt door het Rük de gewone subsidie verleend. Door het gemeentebestuur Wórdt bekend ge maakt, dat de winkeliers, die de goedkoope groenten in hun winkels willen verkoopen. zich moeten opgeven. Zouden er te veel winkeliers in een bepaalde wük komen, dan Is het ge meentebestuur bevoegd, de verstrekking aan een' kleiner aantal toe te wüaen. Bü de bestelling van de groenten aan het meer bedoelde centrale punt worden terstond bons afgegeven, terwül de betaling gelüktüdig door de ondersteunden moet plaats vinden. De ondersteunden geven daarbü op, bü welken winkelier zü de groenten wenschen te koopen Op den bon wordt dan de naam van den win kelier en de week van aflevering vermeld. Hierdoor verkrygt men de zekerheid, dat het geen door de ondenWeunden besteld wordt, ook wordt afgenomen. Door de groenten-' en frultcentrale wordt daardoor elke week niet meer geleverd, dan inderdaad door de onder steunden zal worden gekocht. De winkelier ontvangt bü de aflevering van de groenten geen geld, doch neemt alleen den bon van den ondersteunde in ontvangst. Tegen overlegging van de bons ontvangt de winkelier dan te züner tüd van het gemeentebestuur zün winst. Het gemeentebestuur rekent vervolgens af met de Nederlandsche groenten- en frult centrale. Zou onverhoopt blijken, dat Inschakeling van de winkeliers te groote bezwaren met zich brengt, dan zou te züner tüd dienen te worden overwogen, of de distributie niet van een cen traal punt cq centrale punten in de gemeenten dient te geschieden. Deze regeling te, zooals gemeld, Maandag 26 dezer met de vertegenwoordigers van een acht tal gemeenten op bet departement van Sociale Zaken besproken. De afgevaardigden van die gemeentebesturen zullen thans elk voor zich aan het college van Burgemeester en Wethouders de vraag voorleg gen. of het bereid is, op grond van de ont worpen regeling aan het nemen van een proef mede te werken. Van de beslissing zal op korten termün aan den minister van Sociale Zaken 'mededeellng worden gedaan. Als intermezzo kreeg de heer v. Hedel. weg- opeichter te Surtetvn, als voorzitter van de DrankbestjUdlng^-vereenlging van Katholiek Spoor- en Tramwegpersoneel Franclacus". gelegenheid voor een propagandistisch woord Spr. zette in het kort het nut der door hem vertegenwoordigde vereenlglng uiteen om daar bü te propageeren de leuze „snelverkeer zonder alcohol". Spr. dankte voorts voor den onder vonden flnancieelen steun van Ht- Raphael" en drong er op aan ,3t. Franclscus" te blüven steunen. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat te de«er vergadering 107 afdeel’Jigen aahwez.it waren, vertegenwoordlgdende te zamen 10788 Istlen. Bealoten wordt den Bondsdag in 1935, over eenkomstig het beetuursvoorstel, te Zwolle te Hierna kwam de begrootlng 1935 aan de orde. De eindcüfers der begrootlng bedroegen aan ontvangsten en uitgaven 96.934 66 De defini tieve cüfers voor 19» bedroegen 107 963.98 en ide bvgrooéingacijfers voor bet loqpende jaar -9984 104315 Uitvoerig werd gediscussieerd onr bet In de begrootlng opgenomen voorstel tot wüziglng (verlagen) der salarissen van de organtsatie- ambtenaren. in verband met een voorstel-Eind hoven om behalve deze wedde-verlaging voor volgende Jaren ook den vacantle-toeslag laten vervallen. Dinsdagmiddag om vier uur is het petitionne ment, dat door het N. V. V. georganiseerd was Inzake de steunverleening aan werklodze ar beiders den minister van Sociale Zaken aange boden. Het aantal handteekenlngen, dat, naar ge meld is, ruim anderhalf millioen beloopt, was In den loop van den middag ten departemente bezorgd. De lüsten waren verpakt in ongeveer zestig pakketten. De aanbieding van het petitionnement ge schiedde dor den beer E. Kupers, voorzitter van het N. V. V. Mede tegenwoordig waren het voltallige be stuur van het N. V. V., asmede afgevaardigden wezen en dat Schmidt zich wel' degelük aan opruiing heeft schuldig gemaakt. Uitvoerig be spreekt mr. Relllngh dan den Inhoud van het aj-tlirel. Zoo staat er b.v. in: kunnen het verzet neerslaan, maar het zal opnieuw uit breken”. „Neen”, luidt het slot, „de strijd is niet ge ëindigd. doch pas begonnen." De lof van de ge weldplegers wordt gezongen en de houding van de O. 8. P. tegen oxer de 8. D. A. P„ welke laat ste partü zich afzijdig heeft gehouden en het verzet openlük heeft veroordeeld. „De offers”, schrijft Schmidt, „welke bracht zün, zün niet te groot geweest"; de rel letjes noemt hjj verderop een „historische tüd” Uitbreiding van de volksbeweging propageert verd. in het artikel. Dit „uitbreiding” V*n nooit beteekenen: „veranderen”, „omvormen”. Verd. heeft zelf in raadkamer indertüd gezegd: „Men kan het er inderdaad In lezen, hoewel Ik niet aan uitbreiding gedacht heb”. Een deel van de oplage van „De Fakkel” was voor straatverkoop bestemd en kwam dus in handen van politiek ongeschoolden. Het spüt spr., dat verd., die als een rondborstig man be kend staat, niet eerlük bekent welke bedoeling hü met het artikel had: nJ. de uitbreiding van de verzetsbeweging in den Jordaan. aanzetten tot geweldpleging, vernieling etc. HILVERSUM, 301.5 M. AVRO 8 00 Tijd sein AVROKlok 8 01 Gram muziek 10 00 Tijdsein AVRO-klok 10 01 Morgenwijding. 10 15 Muziek ter nabetrachting. 10 30 6o- tiatenconcert en voordracht. Bram van Zan ten. cello. Gerrlt Kijk in de Vegte. tenor. A. d vleugel: Egbert Veen. Rle Beyer, voer- dracht 12 00 Tijdsein AVRO-Klok. 13.01 Lunchconcert door John van Broek en zijn ?rkeet. 12.45 Orgelconcert door Pierre Palla. 1.15 voortzetting Lunchconcert met tue- «chenspel van Gram, muziek. 2.30 Gram, nuzlek 3 00 Naaicursus door mevr Ida de Leeuw van Rees, de 6e les 3.45 Rustpoos voor het verzorgen van den zender. 4,00 Mevr. Antonlnette van Dijk spreekt voor •deken en ouden van dagen 430 Gram, mu slek. 4 45 voor grootere kinderen. Studlo- opvoenng van .I>e Scheepsjongens van Bon te koe" 530 Dlnermuzlek door Tuschlnskl's Select Salon Orkest o 1 v Max. Tak. 6.30 Sportpraatje door Han Hollander. 7.00 Pia norecital door Sclatoslav Soullma Stra- wlnsky. 7 30 Engelsche les voor gevorder den door Fred Rry. 8 00 Tüdseln AVRO Klok 8 00 Nieuwsberichten van Vgz Dias. 8 05 Studlo-opvoerlng ..Peer Gynt” door Henrlc Ibsen Spelleldlng Kommer Kleljn. Muziek van Edvard Grieg door 't Omroep orkest o.l v. Albert van Raalte Soliste: Dl Moorlag. sopraan. 10 15 Ooggetulgeverslag van het huwelük van Prins George en prinses Marina In de Westminster Abbev te Londen (eigen gram, opnamen). 10.45 Ora- mofoon muziek. 11.00 Nieuwsberichten v. h Persbureau Vaz Dias 11.10 Aansluiting van het Carlton-Hotel. A’dam. Melis Weerama and hls Red’ White and Blus Aces. 13.00 Tüdseln. AVRO-Klok en slui ting Als plaats waar in 19S5 <fe venjaderlng van dan Raad van afgevaardigden zal worden ge houden, stelde het bestui De afdeellng Hoorif sl Hoorn voor, oa». dealing het volgend jsar haar 25-jarig bestaan zal vieren en het zilveren Jubileum tevens van den vooraktter als voorzitter, terwül boven dien deae afdeellng toezegt de kosten dier te houden vergadering geheel voor haar rekening te zullen nemen. Onder luid applaus wordt bet Hoorn aangenomen. Alsnu werden de uitslagen bekend gemaakt van de gehouden verkiezingen. Gekozen werdelK én* het hoofdbestuur de hooi—i H F. DonnéNSfenlo), F. L. D. Nlvard •«Rotterdam), F. iTRimermana (Utrecht) en W. de Waal (Rotterdam), terwül gekozen werd J- J. H. Vroenen (Reuver). De voorzitter bracht liet scheldend beotuurs- Bd. den beer De Kunder, hartelük dank voor ------1 voor jBC. RaphaH” heeft geiteen en riep het wel- Maandag en Dinsdag werd te Roosendaal in het Gildenhuls de vergadering gehouden van den Raad van afgevaardigden van den Ned. R. K Rond van Spoor- en Tramwegpersoneel ,8t Raphael", t Aan de bestuurstafel op het podlutn hadden mede plaats genomen Mr. Claudius Prinsen burgemeester Van Roosendaal, de algetn. Gees- telük Adviseur van den Bond, Pastoor Mut- saers, kapelaan Schoutens, geestelyk Adviseur afd. Roosendaal, en de Zeereerw. heer Wolffs, Aalmoezenier van den Arbeid te Roermond. De voorzitter, de heer L. H. Wlgman opende te ruim half 3 de vergadering. Na vervolgens tot alle aanwezigen het welkom te hebben ge richt. büzonder tot Mr. Claudius Prinsen en tot den eere-voorzitter, J. Hellemons, gaf spr. in het kort een overzicht van den toestand der organisatie, waarbü spr. met genoegen consta teerde, dat de eenheid in de organisatie niet alleen is gebleven, doch in het afgeloopen jaar nog bleek te zijn versterkt. Ook bü de gewichtige beslissingen, welke in zake loonkwesties moesten worden en werden genomen, bleek de groote eenheid in de organi satie. Spr. wees er voorts op, dat de Katholieke or ganisaties bü de reconstructie van de Maat- schappelüke ordening hebben te zorgen voor een ordening in den Ohristeiijken geest. Daar om ook is de propaganda voor de katholieke organisatie te beschouwen als een apostolaat in dan dienst van het Christendom. Vervolgens was het woord aan den burge meester van Roosendaal De» wees er op, dat de belangen zijner ge meente doorweven zün met de belangen van de Nederl. Spoorwegen, met die belangen houdt de groei der gemeente gelüken tred. De secretaris, de heer H. F. Timmermans deelde o.m. mede, dat het ledental in de eerste negen maanden van 1984 terugliep van 11684 tot 11324 op 1 October 1934, een vermindering alaoo met 361 leden Het ledenverlies wordt voornamelük veroor zaakt door sterke afvloeiing van personeel bü spoor en tram. De steunactie voor het ontslagen tramperso neel werd per 1 Mei 1934 stopgezet. In totaal werd ontvangen 14.348.70. Tot November werd in totaal uitgekeerd f 1034^04. Aangespoord werd nog eens een Hinken stoot te geven aan de inzameling van vrije bijdragen voor de stichting van de monumenten ter na gedachtenis van Mgr Mutsaers en Pastoor Donders z<„ de beide eerste algemeene advi seurs.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 16