Strijd tegen ondervoeding Het Paleis Raadhuis? weer Economische Zaken goedgekeurd Betere positie scheepvaart VISSCHERIJ-NOODEN Kruidt Uw sausen met HONIG’s BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent ’N PLAN VOORGESTELD GEEN STEUN-AFTREK MEER i WOENSDAG 28 NOVEMBER 1934 TWEEDE KAMER Defensie weer aan de orde Minister Steenberglie De brand in den Cunera-toren 9 Overbodige motie Salarissen in „HET SCHOUWSPEL” K Bezuiniging op Defensie k D- Regeling werkzaamheden Voor Raadhuis nog geschikt i i provincie Utrecht Nieuwe debacle in de tooneel- wereld Aan de wenschen van de regeering wordt voldaan ■I Paleis-Raadhuiscommissie oor deelt het Amsterdamsche Paleis nog geschikt voor representatief Stadhuis GOEDKOOPER GROENTEN AAN WERKLOOZEN Herstel der subsidieering van het visschery-pr oef station bepleit Beoordeeling „per geval” .Twee maanden tegen lood gieter geëischt Conferentie te Den Haag Nederland is bereid met andere landen een plan te ontwerpen Hulp voor IJmuiden Een belangwekkend rapport De Technici aan ’t woord en el” de kan De kosten c In Duitschland worden thans vele perrons van ijzers gemaakt. De gaten in de roosters worden met mastiek gevuld. De levensduur dezer perrons moet zeer groot zijn Intusschen: reeds in de Memorie van Ant woord klonk ten aanzien van ons nationale vis- scherijbedryf een frissche toon van aanpikken. En de Kamer zal uit de mondelinge behande ling eveneens den indruk hebben gekregen, dat ook op dit terrein door den nieuwen Minister gestreefd wordt naar mogelbke verbeteringen in een nood, die werkelijk heel erg is. de an te voltooien, dan Is zij bereid haar werkzaam heden te hervatten." aldus besluit de commissie haar rapport aan B. en W. behoeftige, ook tie overheid zal er wel bij varen. MINISTER 8TEENBERGHE heeft verklaard, dat hij een open oog heeft voor de vlsscherl)- belangen. al zjjn de vraagstukken ook hier zeer gecompliceerd. Het is veel gemakkelüker, zoo zeide hij. per artikel te bepalen, wat theoretisch mogeljjk is. dan de onderscheidene belangen op rechtvaardige wijze te coordineeren. Zoo kan b.v. de sociaal-democraat van Zadelhof! wel ver klaren, dat de invoer van zoetwatervlsch moet worden verhinderd, omdat het binnenlandsch bedrijf de Nederlansche markt voldoende voor zien kan, maar men zit al dadelijk midden in de moeilijkheden, als vlak daarop zijn fractie genoot Brautigam als eenige oplossing voor den nood der zeevisscherij vergrooting van den af zet in het buitenland noemt, omdat de Neder landsche schepen een productie leveren, die-veel. te groot is voor de blnnenlandsche vraag. at let ri? te en let te om- ,Het een i in lues eren het dg centrale verwarming met de zich daarin be vindende installatie, welke bulten het gebouwde zullen moeten worden verkregen. De commissie heeft zich met het volgende plan vereenigd. Zü was in December 1931 ge ïnstalleerd en had, volgens de installatlgrede 3U- ro- rga- ge- Iten van uit- we- itle, den mi en de liek hts uk- De Nederlandsche regeering deelt de meening van de Britsche regeering, dat de formuleering van eventueele maatregelen tot herstel van het evenwicht in de scheepvaart en de discussie daarover in eerste Instantie zal moeten geschie den binnen den kring van de belanghebbende reeders self. pel" tren zijn sale lien ien- elke O.’ in- :ele ?en ier. jen >ns ide is >er >e- en ge id. In de zitting van Dinsdagmorgen van Provin ciale Staten van Utrecht is na lange besprekin gen besloten, waarbij alleen de S.D.A.P. en de Vrijz. Dem tegen stemden, de salarisverorde- ning voor het provinciaal personeel vast te stellen zooals die door de regeering wordt ge- wenscht. Als uitvloeisel van de onlangs te Oslo gehou den internationale scheepvaartconferentie heeft de Nederlandsche gezant te Londen aan de Britsche regeering een nota overhandigd ge lijkluidend met de terzelfdertijd overhandigde nota van de gezanten van Noorwegen, Zweden en Denemarken. De Christelijk-Hlstorische afgevaardigde Tl- LANUS heeft waardeering uitgesproken voor den zich openbarenden drang naar een betere landsverdediging en zich groótendeels met Mi nister Deckers’ politiek accoord verklaard. Hij is een van de weinigen ter rechterzijde, die voor het vooroefenlngsinstituut nooit veel bewonde ring hebben gekoesterd, en betreurt dus de af schaffing niet, al zal het langere kazerneleven thans uitbreiding noodig*Inaken van het aantal geestelijke verzorgers. verschillende (.vaak formeele) facto- niet genoegzaam ondersteund kunnen in Maandag is op het departement van sociale zaken een conferentie gehouden van regeerings- autoriteiten met vertegenwoordigers van acht gemeentebesturen. Op deze conferentie is be sproken de mogelijkheid van het verstrekken van goedkooper groenten aan ondersteunde werkloozen. De besprekingen zijn gehouden on der leiding van den directeur-generaal voor de werkverschaffing en steunverleening. De Tweede Kamer heeft besloten, de verga dering van a.s. Donderdag des avonds 8 uur voort te zetten. Aan de orde komen nu hoofdstuk VIII (De fensie) der Rijksbegrootlng Voor 1935. hoofd stuk XI (dep. van Koloniën)en de wetsont werpen tot wijziging van de Postspaarbankwet, tot verdere tijdelijke afwijking van Art. lid één der Ouderdomswet 1919 ca. en tot regeling van den Invoer van steenkolen, cokes en steen koolbriketten; met dien verstande dat hoofd stuk XI in elk geval niet later dan aa. Don derdagavond aan de orde zal zün. Immers, de regeering is van die urgentie evenzeer overtuigd. En dat de motie enkel maar een leeg gebaar voor de tribune was. Week reeds Mr. GOSELING legde daar in een motlvee- ring van zijn steun den nadruk op uit het feit, dat de voorsteller zich niet eens de moeite gegeven had, om aan zijn wensch een juridisch behoorlijke formuleering te geven. Want een wettelijke regeling van de pacht bestaat reeds zoolang we een Burgerlijk Wetboek hebben. Een andere motie, welke bij deze begrootlng werd ingediend, is blijven liggen. Zij stamt van den sociaal-democraat Drop en verzoekt de regeering, bet opnieuw verstrekken van een subsidie aan de vereenlglng „Het Nederlandse!) Vlsscherij-Proefstatlon” in nadere overweging te nemen. De discussie over deze al oude aan gelegenheid, waarbij het ambteljjk element niet geheel correct schijnt te hebben gehandeld tegen over deze nuttige particuliere instelling, toon de aan, dat het beter was, de beslissing over de motie uit te stellen tot op een nader te be palen dag. MINISTER 8TEENBERGHE had zich op het standpunt gesteld, dat over deze door minister Verschuur reeds besliste zaak minister Colijn bekrachtigde haar nog eens tij dens zijn interimaat aan Economische Zaken nu maar niet verder moest worden nage kaart. Het is niet gemakkelijk, zich over deze aangelegenheid, waarover niet slechts de heer DROP, doch ook de anti-revoluttonnalren DUY- MAER VAN TWIST en PROF. VI88CHER. de liberaal VAN KEMPEN en de ChristeliJk-His- torische afgevaardigde Dr. LOVINK eensgezind het woord hebben gevoerd, een oordeel te vor men. Trouwens de Kamer kon dit evenmin, om- Na Economische Zaken heeft de Kamer de behandeling van de defenslebegrooting voort gezet. De vrijzinnig-democraat SCHILTHUI8 heeft onder herhaling van de oude argumenten, nog eens onderstreept, wat zijn fractievoorzitter mr. Joekes reeds bij het algemeen begrootingsdebat had aangekondigd en wat Zaterdag jl. nog was toegejuicht door het Rotterdamsche congres zijner parti], nJ. dat de vrijzinnig-democraten tegen de begrootlng van defensie stemmen zul len, omdat zü geenerlei motief aanwezig ach ten, om niet met de bezuiniging op dit hoofd stuk voort te gaan. De uitlating van de Me morie van Antwoord omtrent de homogeniteit van het kabinet op dit punt heeft de heer Schllthuls uitgelegd in dier voege, dat zijn partij- genooten-ministers zich alleen bij een meerder- heidsbeslissing hebben neergelegd. Bovendien heeft hij zichzelf getroost met de gedachte, dat hun aanwezigheid in het kabinet wellicht nog een invloed ten goede gehad heeft op de eind beslissing. Mr WESTERMAN heeft, danig geïnterrum peerd door den Katholieken afgevaardigde 8CHAEPMAN, zeer laatdunkend gesproken over de kwantiteit en de kwaliteit van ons leger en onze vloot. Men waardeerde het voornemen van den mi nister, om de belanghebbenden bij de zeevis scherij dat zijn ook de arbeiders, zei de sociaal-democraat BRAUTIGAM te organi- seeren in Me Nederlandsche VisscherU-centrale en op die wijze te streven naar een saneering met name in het trawlvisscherijbedrijf te 13- muiden. Daarbij zal ook het zeer voorname vraagstuk van de overbevisschlng van de Noord zee en het noodzakelijke tegengaan van den aanvoer van ondermaatsche visch worden on der de loupe genomen. En de Nederlandsche Vlsocherü-centrale lijkt den minister voorloopig eveneens een geschikt college, om den nood in de zoetwatervlsscherij onder het oog te zien. Het waren de plattelander Vervoorn en de staatkundig-gereformeerde dominee Kersten, die aan de Kamer het tijdverlies van de hoof delijke stemming niet besparen wilden en in een korte verklaring wenschten te getuigen, dat minister Steenberghe’s politiek da hunne niet is. De heer Vervoom is nu eenmaal volbloed agrarisch autarkist. terwijl- dominee Kersten altijd nog maar afwijzend staat tegenover de gedwongen organisatie bij het landbouwcrisis- werk en ook van afkeer vervuld is tegen de afslachting van een deel van onzen veestapel. Dat met den landbouwsteun onvermijdelijk een inkrimping van de productie en eenige vrij heidsbeperking van de gesteunde producenten gepaard moeten gaan, wil er bij dezen afgevaar digde, hoe vaak men ook al van regeeringswege getracht heeft, hem tot normaler zienswijze over te halen, altijd nog maar niet in. dat een rapport, dat hierover aan den minister is uitgebracht door de Centrale Organisatie voor het toegepast natuurwetenschappelijk on derzoek. niet aan haar was overgelegd. Er is bij de afdeeling „Visscherljen” behalve over deze netelige aangelegenheid natuurlijk ook lustig gekeuveld over allerlei takken van dit nationale bedrijf. Voor de rechtbank te Arnhem heeft terecht gestaan de ongeveer 5O-jarigen loodgieter W E. van H. uit Rhenen, wien ten laste was gelegd, dat het aan zijn roekeloosheid en grove nala tigheid te wijten is geweest, dat er brand ont stond op het dak van de Cunera-kerk te Rhenen. Hij zou de bepalingen van de lood- gieterswet hebben overtreden door met een open vuur en een bcftzinesteekvlam op het dak aan het werk te zijn geweest. De officier van justitie, mr. Lasonder eischte mr. Hogerzfjl pleitte vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen. de Mrectle van den z.g. Kunstkring „Het Schouwspel", eigenlijk de „N. V. Int. Bureau Holland’’ een bespreking plaats. Daarbij zou. naast de kwestie der flnancleele verplichtingen. Ook de vraag aan de orde komen of de moge lijkheid bestaat, dat „Het Schouwspel” zijn werkzaamheden in den lande voortzet. Wat dit Igatste betreft vernemen wij dat voor de maand December het gezelschap van Esther de Boer van Rijk en het „Groot Nederlandse!) Deze commissie heeft nu een „voorloopig rap port” uitgebracht, waarmede ze voorbands haar taak als geëindigd beschouwt. „Mochten evenwel de omstandigheden ziet) zoodanig wij zigen. dat het naar het oordeel van uw col lega mogelijk zou zijn, het werk der commissie dienstig zou kunnen worden gemaakt, Is de Commissie van -oordeel, dat de beslissing over deze vraag eerst aan desorde cou kun nen komen, indien zou vaststaan, dat van de vestiging van de kern van %et gemeen tebestuur in het Paleis zou moeten worden af gezien. „Dit laatste nu is naar de meening van de Commissie geenszins het geval. Integen deel, het door de Technische Subcommis sie ontworpen plan waarvoor de Com missie hier haar groote wan wenscht te betuigen toont aan, dat de door de Raadhuis-Subcommissie in haar rapport als noodzakelük aangegeven zalen en vertrekken In het Paleis kunnen wordén verkregen. - „De Commissie wenscht Mhter de aan dacht er op te vestigen, dat het rapport der Raadhuis-Subcommissie een minimum op den grondslag van splitsing der Secretarie aangeeft en dat bet plan der Technische Subcommissie strekt ter voldoening daar aan en voor uitbreiding geen mogelijkheid laat. „Onder dit voorbehoud, waarvan de waar deering niet tot de bevoegdheid van de Commissie behoort, wordt de vraag, om trent de geschiktheid van het Paleis voor Raadhuis, ook voor representatief Raad huis, zooals gesteld én toegelicht door den burgemeester in zijn installatie-rede, be vestigend beantwoord.” De motie-Hiemstra. welke uitsprak, „dat een wettelijke regeling van de pacht zeer urgent is”, werd met 49 tegen 22 stemmen verworpen. Zü was volkomen overbodig. De Paleis Raadhuiskweetie der hoofdstad heeft een nieuw stadium bereikt. Men herinnert zich hoe in 1910 een vroegere uiterst deskundige onderzoeklngs-commlssie waarin mannen als wijlen dr. P. 3. H. Cuypers, prof. Brugmans e.a. zitting hadden, het paleis nog alleszins geschikt achtten als representatief Paadliuls.hoe de Regeering bij monde van minister» Heemskerk zei te begrijpen de fierheid der Amsterdamsche bevolking om het oude raadhuis weer terug te willen bezitten en dat daarom de regeering het wilde af staan tegen nader te bepplen som. Men herinnert zioh hoe weer later juridisch het eigendomsrecht van Amsterdam werd aan getoond. Hoe ten slotte in 1931 een nieuwe com missie. onder voorzitterschap van dr. F. M. Wi- baut werd ingesteld, om na te gaan of t paleis ofwel voor museum ware te gebruiken, ofwel alsnog voor representatief raadhuis. drie landen, verwacht mocht worden, dat na dere voorstellen zullen kunnen worden voorge legd aan de Internationale scheepvaartconfe rentie, welke, naar verluidt, in December van dit jaar te Londen zal plaats vinden. Den Haag, 27 November 1934. Met 64 tegen 7 stemmen heeft minister Stjpen- berghe zijn begrootlng van Economische tiaken door de Kamer goedgekeurd gezien. Uit talrijke handdrukken bleek, hoezeer men de wijze, waar op hij haar verdedigde, gewaardeerd heeft. En dat de begrootlng niet zonder hoofdeljjke stem ming den zegen der Kamer kreeg, vindt louter zfjn oorzaak in de buitenissige denkbeelden, die bij een paar dwergfracties omtrent de economi sche politiek bestaan. Na ampele besprekingen is de commissie in haar pleno vergaderingen op 17 Sept, en 1 Oct. 1934 tot de conclusie gekomen (na al het voor afgaand werk der subcommissies) dat Let paleis De nota geeft voorts Uiting aan de meening, dat het noodig is om pogingen te ondernemen teneinde tot afschaffing of beperking te komen van economische scheepvaartsubsidles. Tenslotte wordt de hoop uitgesproken, dat ih deze richting definitieve vorderingen ge maakt zullen worden als gevolg van de door voering van een rationalisatleplan, waardoor de bloei in de scheepvaart zal zijn hersteld. tvegens het niet verleenen van een crediet van 40 000 voor een onderzoek naar den toe stand van het paleis, heeft de technische sub commissie haar taak niet geheel kunnen vol brengen. „Haar opdracht, zooals die in de eerste ver gadering der pleno-commlssie geformuleerd werd, luidde: „een onderzoek in te stellen naar de fvraag, of het Paleis op den Dam is geschikt te maken, hetzij voor het daarin vestigen van de kern van het gemeentebestuur, hetzij vóöF representatief Raadhuis, hetzij voor een of meer gemeentelijke doeleinden, in overeenstem ming met de waardigheid van het gebouw en bet aanzien der hoofdstad”. Tevens werd haar opgedragen een onderzoek in te stéllen naar den bouwkundigen toestand van het Paleis. „Het technische onderzoek moest althans De regeering neemt aan, dat. Indien voor de uitvoering van een plan van rationalisa tie, de medewerking van de regeering nood zakelijk zou geacht worden, er een conferen tie van regeeringsvertegenwoordigen sal worden bijeengeroepen. Zij is in dit geval bereid zich op zulk een conferentie te doen vertegenwoordigen en met de regeeringen van andere zeevarende naties samen te werken tot het ontwerpen van een plan ter bevordering van een be tere positie der scifeepvaart. Tooneel" (directie Hans van Meerten) een toumée voor „Het Schouwspel" zouden onder nemen. Wair deze beide gezelschappen, mocht zulks door de wankele positie van de Utrecnt- sche onderneming niet kunnen doorgaan, mede ernstig gedupeerd worden, zullen ook zjj aan de te houden bespreking deelnemen Mocht geen resultaat bereikt worden, dan is het seer waarschijnlijk, dat het faillissement van den Kunstkring „Het Schouwspel” zal worden aan gevraagd. De déb&cle heeft te meer de aandacht ge trokken, omdat het bureau reeds een paar jaar zijn werkzaamheden verricht zonder dat er klachten waren. In Utrecht begonnen de heer Van Steenveldt is daar ambtenaar bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs loopen daar thans reeds vier series. Zóó groot was het ver trouwen in deze onderneming, dat haar werk zaamheden zich spoedig tot over het geheele land uitbreidden. Hierin wordt allereerst herinnerd aan de kor ten tijd geleden overhandigde nota, waarin werd medegedeeld, dat de Nederlandsche re geering er bij de reeders op had aangedrongen met de belanghebbenden van andere zeevaren de naties overleg te plegen over het ontwerpen van voorstellen strekkende tot het in overeen stemming brengen van de wereldtonnage met de vraag. Vervolgens wordt medegedeeld, dat de alge- meene toestand in de scheepvaart tot een on derwerp van nauwgezette studie is gemaakt van de scheepvaartkringen in ons land. En dat als gevolg van discussies hierover ge voerd met de belanghebb^rden in de andere ■w -w y pleitten reeds voor een radicale, Vy door den ernst der tijden geëischte en volkomen gebillijkte verlaging van de z.g. „vaste lasten”, en met be grijpelijk genoegen lazen wij dan ook, dat dezer dagen *ln Den Haag een conferentie van vertegenwoordigers der organisaties op het gebied van hypotheken, spaarbanken, verzekeringsmaatschappijen en vertegen woordigers van den bond van huiseigena ren en bouwondernemers zal worden ge houden om een inmiddels uitgebracht rap port tot bevordering van huurverlaging aan de orde te stellen. Gaarne willen wij het beste ervan hopen, al gelooven wij ook vooralsnog niet, dat zonder krachtdadig ingrijpen der regeering voldoende resultaat zal kunnen worden verkregen. Zooals men dezer dagen uit de pers ver nomen heeft, is er bij Koninklijk Besluit een regeling vastgesteld, volgens welke op vrij gemakkelijke voorwaarden aan parti culiere bouwers een tweede hypotheek kan worden verstrekt; vergrooting van den aanbouw van goedkoopere woningen zou dus indirect tot verlaging van huurprüzen moeten leiden, vooral doordat de eigenaars aan maximum-huurprijzen gebonden zul len zijn. Het wil ons voorkomen, dat dit niet de regeeringsinmenging is, welke het voor de behoeftigen zoo hoogst urgent vraagstuk der fatale huren spoedig en krachtig ge noeg in de richting van een oplossing zou kunnen brengen. Wij stellen ons andere regeerin^maatregelen voor (en wij denken hierbij aan de oorlogsjaren), waardoor werkelijk een verlossende daad zou worden gesteld. Verlaging van „vaste lasten” waarbij huurprijzenverlaging ongetwijfeld verre weg de voornaamste plaats Inneemt was echter slechts één der eischen, welke wij tot verbetering van het lot der behoeftig- sten onder ons meenden te moeten stellen. Ds. LINGBEEK heeft in een langdradige speech een persiflage geleverd op ’s Ministers uitlating in de "'Memorie van Antwoord, dat plaatsgebrek de oorzaak was van het-ontbreken van een vlootpredikant op de „Hertog Hen drik”, waarmede de Minister uit Kopenhagen terugkwam en waarop wel een Katholiek aal moezenier aan boord was. En de sociaal-democraat VAN ZADELHOFF heeft laat in den middag nog uitgelegd,'dat het standpunt van de S.D.A.P. terzake van de na tionale ontwapening door de resoluties van het Utrechtse!) congres geenerlei wijziging onder gaan heeft. zélf de -nooden van veie crisls- werkloozen hielpen lenigen? Meer individueele behandeling der be- hoeftigheidsgevallen zal natuurlijk groote moeilijkheden met zich brengen, doch het sociaal rechtvaardigheidsgevoel dwingt er toe. Het nivelleeringssysteem van thans doet veel en groot onrecht geschieden. des burgemeesters, primair te onderzoeken of het tegenwoordige Paleis op den Dam huisves ting zou kunnen bieden voor „de kern van het gemeentebestuur” en In de tweede plaats of dan het gebouw geschikt te maken is voor ge meentelijke representatieve doeleinden als met de waardigheid en het aanzien van de hoofd stad, met het karakter der stad, overeenkomen. Deze commissie splitste zich in drie subcom missies, te weten: de Technische subcommissie, de Raadhuissubcommissie en de Museumsub- commissie. Door deze drie subcommissies werden rappor ten uitgebracht. De museumsubcommlssle had bezwaren voor *t inrichten van het Paleis als museum; echter konden die voorloopig op den achtergrond ble ven, omdat de Raadhuis-subcommissie tot de overtuiging was gekomen, dat de kern van het gemeentebestuur in het gebouw kon gevestigd worden, hetgeen primair was. Het plan, dat de Raadhuis-subcommissie had ontworpen, werd besproken met de Technische sub-commlssie, welke laatste het plan nader uit werkte. Dit nader uitgewerkte plan kwam in Apnl 1933 In de plenovergadering. Het gaat uit van de gedachte, dat eerst een oplossing dient te worden gevonden voor het vestigen van de raadzaal met bljbehoorende vertrekken In het Paleis. In het plan is deze oplossing aldus gevonden, dat de z.g. Troonzaal (zijde N.Z. Voorburgwal) wordt Ingericht tot raadzaal, die dus met de annexen komt_ te liggen op de hoofdverdieping. Daar bevinden zich ook de kamer van den bur gemeester, de vergaderkamer voor t college van burgemeester en wethouders, de troawkamer le klasse (alle aan de Damzjjde) en voor de ont vangsten: de Burgerzaal en twee kleine ont vangzalen. De eerste en de tweede tusschenverdleping zijn, geheel gereserveerd voor secretarie-afdee- lingen. Tusschen deze, op de tweede verdieping, lig gen de kamers van de wethouders en den secre taris. Op deze verdieping is nog eenige ruimte beschikbaar voor afdeelingende ruimte boven de raadzaal zou kunnen worden gebruikt voor schrijfkamer en/of bibliotheek. De begane-grondverdieping is bestemd voor bureaux van den Burgerlijken Stand (afd. hu welijkszaken) met trouw- en aanglftekamers. Voorts bevinden zich daar onderscheidene dienstvertrekken. Een deel der kapverdieping zou kunnen wor den Ingericht tot koffiekamer voor het perso neel. Het rapport Is ondersteund door de leden dr F. M. Wibaut. Ir. W. A. de Graaf, directeur van Publ. Werken, den stadsarchitect ir. H. R Hulshoff, de architecten ir. Jan Gratama. J. M.' van Heukelom, hoofding. der Ned. Spoorwegen, den oud-gemeentesecr. J. J. Roovers en den huldi gen gem.-secretaris mr. 8. J. van Lier, dr. Henri Polak, prof. dr. W. Vogelsang, dr. F. Schmidt Degener, directeur RUksmuseum en J. Winkel man, referendaris ter gemeentesecretarie, secr. en nauwst^Ajuit zich bij voorgaande beschouwing AAn onze derde elsch’ de meer individueele behandeling der gevallen van behoeftigheid. Bij verleening van steun wordt maar al te weinig rekening gehouden met het ver leden der behoeftigen. Voor de crisiswerkloozen geldt het laat stelijk verdiende loon als norm voor de steunverleening, maar kan men om slechts enkele vragen te stellen een man van 23 jaar, die als hulp-arbeider van 18 jaar werkloos Werd, houden aan zijn laat stelijk verdiend loon als norm? Is het een arbeider duidelijk te maken hoe het komt, dat een ondersteunde soms nog meer week geld ontvangt dan een arbeider bij de werkverschaffing? Moet er geen rekening gehouden worden met vermeerdering in het gezin? Maakt het geen verschil uit, of een gezin in den goeden tijd maar zorge loos voortgeleefd heeft, of dat een gezin de uiterste zuinigheid heeft betracht en iets wist over te leggen? Moet eerst alles, wat door pijnlijk beleid werd uitgespaard, op geteerd zijn, alvorens men voor ondersteu ning in aanmerking komt? Dit laatste zou gelijk staan met een pre mie op de zorgeloosheid en de onzuinig heid. Voor andere categorieën van behoefti gen, b.v. voor hen, die op armelijke pro- visieloontjes arbeidden~of kleine winkeltjes bedienden, bestaat heelemaal geen norm. Na verloop van korten tijd staan deze crisisslachtoffers gelijk of lang niet eens gelijk met crisisgesteunden; wat moet er dan omgaan in het hart van dezulken, die misschien nog niet zoo lang geleden l „Het Schouwspel", een onderneming tot het doen opvoeren van tooneelstukken. op gericht door den heer J. van Steenveldt te Utrecht, en vertakt over 40 plaatsen, heeft, naar men weet, hare flnancleele verplichtin gen niet kunnen nakomen. In den Jansschouw- burg van Haarlem moest de heer Pierre Mols. directeur van de Vereenlgde Schouwspelers. Zondagavond hiervan mededeellng doen aan het publiek. Gistermiddag had te Amsterdam tusschen de gedupeerde gezelschappen „Het Nieuwe Schouwtooneel" (dlr. Ko van Dijk) en „De Algemeen waren de leden van gevoelen, dat maken. Na ampele bespreking werd besloten na te gaan, of het, met het genoemde voorbehoud, rpogelljk zou zijn, eenige bedragen te noemen, die althans een denkbeeld van de te verwachten kosten van uitvoering van het plan zouden ge ven. In haar vergadering op’2 Juli 1934 kwam de Technische Subcommissie tot de conclusie, dat in elk geval gerekend zou moeten worden op ’n uitgave van f 4.000.0BO voor verbouwing van 't Paleis tot het daarin vestigen van de kern van het Gemeentebestuur; daarbij komt pijn, f 1.000.000 A f 1.500.000 voor de eventueele'noo- dlge constructieve verbeteringen. In deze be dragen zün niet begrepen de uitgaven voor meubileering en stof feering en evenmin die voor een rüwielbergplaats en een ketelhuis voql, van Hardeveld. A. Ingwersen, dr. ir. q. W. in bepaalden zin als representatief Raadhuis nog geschikt is! Zü kwam tot deze conclussie: „Met betrekking tot de vraag, of het Pa leis gmchfkt sou zü” voor het daarin ves tigen van een museum, of althans daarvoor weede eisch is: dat niet langer par ticuliere ondersteuningsgiften van wege kerkelijke genootschappen, lief- dadlgheidsvereenigingen en andere orga nisaties of personen in mindering gebracht worden van het genoten steunbedrag. De Armenwet schrijft voor en ’t is oorspronkelijk natuurlijk goed bedoeld ge weest dat de armlastigen uiteindelüK slechts via één centrale ondersteund mo gen worden; de wetgever heeft willen voor-, vereen."Schouwspelers” (dlr. Pierre Mols) en komen, dat behoeftigenvan verschil lende adressen ondersteuning zouden ge- nietén naast den officieel verleenden steun de wetgever heeft willen voorkomen, dat de ééne arme zich boven den ande/ten bevoordeelen zou op min of meer onrecht matige, althans onbillijke wijze, en voor de werklbogeiyfeelden praktisch dezelfde regelen. De bedoeling was goéd .^er zijn inderdaad vele individuen, die zich met mooi gepraat uit hun armlastigheid een zeer goede kost winning pogen te scheppen’),’maar da uit werking van den., maatregel is vaak zeer onrechtvaardig, zeer onbillijk en voor de |z particuliere liefdadigheid vaak funest ge bleken. Er zijn nu eenmaal groote aantallen be hoeftigen, die door de overheid tengevolge van ren worden; het particulier initiatief wil dergelijke gevallen dikwijls spontaan bij springen, maar de ondersteunde is ver plicht, den van’ elders genoten steun (hoe onontbeerlijk ook) ter kennis te brengen van de officieel steunende instantie, met het gevolg, dat deze instantie, alweer for- 'taeele voorschriften volgend, den extra ge noten steun in mindering brengt. Eenerzjjds worden de zorgen van de behoeftigen door dezen extra-steun dus geenszins verlicht, anderzijds hebben de nobele gevers der ejtra-ondersteuningen het gevoel en ook het besef dat hun liefdadigheid, fret beoogde doel niet be- fêlKl’ '3a£~-'zij, in vergelijking met hun medeburgers, slechts dubbele belasting be talen voor één en hetzelfde streven. Zij wenschen giften te schenken voor „huisgenooten des geloofs”, voor bepaalde categorieën van medemenschen, voor be paalde gezinnen, maar hun giften bereiken de bedoelde bestemming niet; zij komen, praktisch beschouwd, terecht in de alge- meene kas, daar bij ontstentenis van de particuliere steunbeweging de openbare kas in dezelfde mate, als thans particullei geschonken wordt, zou moeten bijpassen. Wat baten ons onze katholieke armbe sturen, onze St. Vincentiusvereenigingen, enz., voorzoover deze laatste ook steun in geld verstrekken? Steun aan onze katholieke liefdadig- heidsorganen (hoe‘ talrijk zijn ze niet!) is een prachtig werk, maar de edelmoedig heid der gevers wordt op een wel té harde proef gesteld, als dezen weten, dat de door hen geprotegeerde behoeftigen ook zónder hun hulp van overheidswege een ongeveer gelijken steun _zouden ontvangen, als dezen weten, dat zü door hun edelmoedige particuliere liefdadigheid ten slotte slechU een portie belasting voor andere, minder edelmoedige medeburgers betalen. De particuliere liefdadigheid worde dus tan volle In eere hersteld; niet alleen de voorloopig blüven rusten (als gevolg daar van kon ook niet een raming der kosten van het Jaarlüksche onderhand worden gegeven). „Zü heeft zich dus beperkt tot de vraag om trent het vestigen van de kern van het Ge meentebestuur tn het Paleis en het gebruiken van dit gebouw als representatief Raadhuis. Ter beantwoording van die vraag heeft zü een plan ontworpen, dat uiteraard een schetsplan Is. De Technische Subcommissie kwam tot de slotsom, dat de vraag omtrent de geschiktheid van het Paleis voor Raadhuis ook voor re presentatief Raadhuis zooals gesteld en toe gelicht door den Burgemeester in zün instal- latle-rede en door haar rijpelük overwogen aan de hand van de gegevens, verstrekt door Raadhu|s-Subcommissie en de met behulp dier gegevens opgemaakte plannen, bevestigd worden beantwoord. Al ontveinst de Commissie zich niét, dat de in het Paleis te verkrijgen Raadzaal niet rui mer zal zün dan de tegenwoordige'en. alhoewel aan de eischen der Raadhuis-subcommissie. die als minimum zouden gelden, is voldaan, toch niet op meer ruimte dus eventueele uitbrei ding te rekenen val<. kan ,t verkregen re sultaat haar uitermate verheugen. Immers bet opent de mogelükheid, het trotsche bouwwerk van Jacob van Campen, waarvoor haar bewon dering steeg, naarmate zü het nader leerde kennen in zün ouden luister te herstellen, en het weder dienstbaar te maken aan zün oor- spronkele bestemming. Amsterdam zou voorts voor representatieve doeleinden, geen schooner behuizing komen verkrügen.”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5