ONS BLAD Vorstelijk huwelijk te Londen Majestueuze plechtigheid I W t Ik Het nieuws van heden MILLIOENEN JUICHEN HET PAAR TOE DE BAROMETER ■g f iNÏGDE KATHOLIEKE PERS zwoeren Schitterend schouwspel In de Westminster Abdij De huwelijksplechtigheid Modern heidendom in Duitschland 2 1 De prachtige Westminster Abdy, waarin het huwelijk tusschen prins George en prinses Marina heden werd voltrokken DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Ontroerende stilte heerschte in de Westminster Abdij, toen de prins en de prinses elkander trouw f2.- f 2.85 DONDERDAG 29 NOVEMBER 1934 JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER 1 Voor de kleine annonces Omroeper* zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 K. ADVERTENTIEPRIJZEN» Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 cp.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Het hihhiiiiiii^ naar het paleis De hertog en hertogin op huwelijksreis A I N00RD-H0LL ANDSCH DAGBLAD wielrijder een en paleis en de kouder opma- meer ir Prinses Na ai loop van dezen dienst werd in een van de statlczalen van het paleis een lunch geser veerd. dit was een schitterende byeenkomst, bU- gezoond door ongeveer honderd gasten, onder wie konlngen. koninginnen, prinsen, prinsessen en leden van buitenladsche koinkiyke families. Nog luider waren de toejuichingen voor Prinses Marina, toen rij met haar ouders Prins en Prinses Nicolas het paleis verliet. Gekleed in een hermelijnen mantel over haar bruldstotlet was zy een schilderij van gratie en schoonheid. Nimmer tevoren had Engeland een beminnelijker bruid gezien; had de harten der Engelachen gewonnen. De onstuimige toejuichingen van de Denr Ko- gewoon Aan den arm van haar vader. Prins Nicho las trad zij de Abdij binnen, gracleuselyk ge volgd door de bruidsmeisjes. Op de treden naar den kansel voegde Hertog van Kent zich bij zijn bruid, waarna de huwelijksplechtigheid een aanvang nam. HET HUWELIJK VAN PRINS GEORGE EN PRINSES MARINA. Stand ep Donderdag 1 aar MS.I 774A Vorige stand 774J, een in In tegenstelling met de Imposeerende prul bulten was de dienst in de kerk zeer eenvoudig. Het huwelijk werd op de gewone wijze, waar- op zulks in de Engelsche kerk geschiedt, Inge zegend. ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 49 j I i T. Eugenie van Griekenfibid, Lady Iris Moan batten en Lady Mary Cambridge, de M-ja- rige achternicht van Koningin Mary. Grootsche bloemenhulde in Aalsmeer aan de Ui ver-bemanning. De vier grnote katholieke bonden beleggen ta April 1935 een Congres te Den Haag ter be spreking van bet vraagstuk der Industrialisatie. De moord te Naarden; verdachte tot sm jaar gevangenisstraf veroordeeld. Voortgezette vergadering van den Raad van Afgevaardigden van ^St. Raphael” te Bossen daaL In den namiddags reed het jonge paar in een rijtuig, getrokken door de bero^nde Wlndaor- schlmmels van Buckingham Palace naar het Paddlngton-station. vanwaar zij per trein naar Birmingham vertrokken. Naar het station wer den zU begeleid door een escorte van de Life Guards en overal waar de Hertog en Hertogin passeerden, stonden weer duizenden langs den weg geschaard om hen toe te juichen. Te Birmingham zullen de Hertog en Hertogin van York per auto naar Hlmley Hall gaan in Staffordshire, het verblijf van den Graaf van Dudley, waar zy het eerste gedeelte van hun huwelijksreis zullen doorbrengen. Hlmley Hall is Het was Inderdaad een gebeurtenis, die de van de millioenen, die zich j straten opvangen Vreemd natawrverseMjneei aan Belgisch—Fraa- ache grens. De Belgische Boerenbond. Theunis verdedigt stanto-bulp. Belangrijke debatten in het Engelsche Lager huis over de Daltsche herbewapening. Joego-Slarië's bewijsmateriaal te Genève over handigd. Behandeling der Defensiebegroottng door de Tweede Kamer voortgezet. Benige minuten nadat de Koning en de Ke- waren binnengetreden, die plaats BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS» Per kwartaal voor Alkmaar Vopr buiten Alkmaar Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem derdduizenden langs den weg. toen de auto van de Prinses passeerde, is onvergetelijk. Mannen, vrouwen en kinderen er waren duizenden kinderen schenen al het an dere voor dit oogenbllk vergeten te zijn. „Marina, Marina!" schreeuwden zij totdat hun stemmen heesch waren, en al dien tijd antwoordde de Prinses met een lieven glim lach. Een half uur voor den aanvang van de plechtigheid verliet de Hertog van Kent, vergezeld door zijn oudsten broer, den Prins van Wales, het St. J&mes-palace, voor zijn laatsten rit als vrijgezel. Groot, slank, flink', gekleed in marine uniform, scheen hij de volmaakte bruide gom. Ernstige aanrijding bij Woerden; zwaar gewond. Diner in het gebouw der Nederiaadsche legatie te Londen, waaraan met Prinses Juliana ver scheidene vorstelijke persenen aanzatea. Een der slachtoffers van den braad te Vriezen- Nadat de registers waren geteekend begaf het jonggetrouwde paar zich met de leden van het koninklijk gezelschap door den westelijken uit gang van de Abdij naar bulten, gevolgd door de processie Van geestelijken, gekleed In schitte rende roode gewaden. Bulten stond de auto voor het jonge paar ge reed; eesst stapte de bruid en daarna haar echtgenoot In. Alle bruidsmeisjes waren gekleed in een Ja pon van witte crêpe, doorweven met een dun nen zilveren draad en droegen bouquetten yan kleine witte rozen, bijeengehouden door een zilveren lint. Zij vormden een uitstekenden achtergrond voor de bruid. Toen deze onder den hoogen baldakijn, welke boven den ingang was aangebracht uit haar auto stapte, ontsnapte een kreet van bewondering aan de duizenden toeschouwers. Nooit tevoren zagen zij een ge lukkiger bruid. Toen zij een oogenbllkje op de trede bleef staan, straalde zy van geluk. De huwelijksplechtigheid in de Westminster Abbey werd per radio uitgezonden. Op acht plaatsen waren microfoons opgehangen en toen de Hertog van Kent en zijn bruid hun huwe- lyksgeloften aflegden, werden hun stemmen over de geheele aarde gehoord. Nimmer tevoren waren te Londen zulke om vangrijke voorbereidingen getroffen voor een historische gebeurtenis als deze. Gedurende de eerstvolgende dagen zal Londen de vroolljkste stad ter wereld zijn. Café’s, restaurants, theaters en bioscopen zullen den geheelen nacht open mogen zijn. West End sal de eerstvolgende dagen schitte ren in een zee van licht. Elk groot gebouw Ml door schijnwerpers worden verlicht. nlngin het kerkgebouw arriveerde de bruidegom, die plaats nam bij de treden naar den kansel om daar zijn bruid te wachten. Naast hem stonden de Prins van Wales en de Hertog van York, die In overeen stemming met de gewoonte bij Koninklijke huwelijken, optraden als zijn begeleiders. t een prachtig buitenverblijf In het hart van het In een schitterende omlijsting van pracht en schoonheid, waarin de majestueuze plechtigheid van het religieus ceremonieel op superbe wjjze was verbonden asm de praal van den Staat, is de Hertog van Kent, de jongste zoon van den Koning en de Koningin van Enge land, baden in het huwelijk getre den met Prinses Marina van Grie kenland. Het was niet slechts een ko ninklijk huwelijk, doch een van de grootste gebeurtenissen van dezen aard in Europa sinds vele jaren, een gebeurtenis, die sinds vele weken het onderwerp van gesprek alle kringen heeft uitgemaakt. Plechtigheden als op dezen dag zullen nog-lang leven in de herin nering van hen, die zoo gelukkig waren ar getuige vaa te zijn. Welk een pracht werd ten toon gespreid In de koninklijke stoeten tusschen het Bucking ham Palace en Westminster Abbqy dat statige gebouw, dat de tempel is van zooveel romantiek in de geschiedenis van Engeland. Vlaggen van alle naties hingen wen, vele honderden extra-vlaggenstokken gen brandende waskaarsen en volgden den priester die hen voorging in het Allerhei ligste van de kapel, terwijl hjj wierook of ferde en een psalm zong. Na een korte toespraak van den Aartsbis schop over het huwelijk stelde hij aan bruid en bruidegom de vraag, of zij elkander trouw zwoeren. De woorden, waarbij het huwelijk verbon den werd verklaard, werden driemaal voor bruid en bruidegom aerhaald, waarna de Aartsbischop ringen schoof om den ring vinger van de rechterhand uan belden. De ring, die aan den Hertog werd geschon ken, werd op speciaal ontwerp van zijn echt- genoote vervaardigd. Deze gift is een mte- greerend deel van den niweiyksrltus van de Grieksch-orthodoxe kerk. Vervolgens dronken eerst de Hertog en daarna de Hertogin driemaal uit eenzelfden beker By het naderen van den tijd der plechtigheid bereikte de spanning by de menigte haar hoog tepunt. Men rekte zich uit om de Koninklijke optochten te zien passeeren en een luid gejuich barstte los, toen bekend werd dat Koning George en Koningin Mary van Buckingham Palace waren vertrokken voor hun tocht naar de Westminster Abbey. Langzaam reden SI. geëscorteerd door cava lerie In groot teriue, x langs de ontzagiyke menigte aan weersaVden van de route, voortdu rend luide toegejuicht. Sinds vele jaren had Londen niet zoovele Ko- nlnklVke persoonlijkheden bijeengezien als vandaag. Met Koning George en Koningin Mary zaten bij het altaar de Koning en Koningin van Denemarken, de Koning en de Koningin van Noorwegen, Prins Karei van België, Prinses Paul van Joego-Slavië, een zuster van Prinses Marina, de graaf en gravin Toerring, haar andere zuster en zwager, prins Waldemar van Denemarken, Prins George van Griekenland, Prinses Maria van Griekenland en de Groot hertog en Groothertogin Cyril van Ruslana. In de stoelen van het koor zaten de leden van het kabinet, oud-minlsters. de leden van het parlement, dlplo.raten, ambassadeurs gezanten o. w. de Nederlandsche gezant jhr mr. R. de Marees van Swlnderen en andere <re- privlleerde gasten. De meesten van hen waren, evenals de andere heeren onder de gasten In de Abdij, in avondtoilet. Dit is de eerste maal, dat aan gasten was toegestaan nlnklljke huwelijksplechtigheid avondtoilet bij te wonen. Aan de plechtigheid werd nog Onmlddellljk nadat de Hertog en de Her togin en de andere leden van het Koninklijk gezelschap in het paleis waren teruggekeerd werd In de particuliere koninklijke kapel een Grieksch-orthodoxe godsdienstoefening gehouden. De dienst, die een strikt particu lier karakter droeg, werd geleld door den Grlekschen Aartsbisschop te Londen Dr. Btrtnopoulos Germanos, die geassisteerd werd door twee priesters en twee dekenen. Het was een schilderachtige plechtigheid In deze kapel. De bruid en bruidegom droe- Hel vorstelijk bruidspaar, Z. K. H. Prins George van Engeland an H. K. H. Prinses Manna van Griekenland, omringd door de bruidsmeisjes Boven v.l.n.r. Prinses Irene ven Griekenland; lady Mary Cambridge; -Prinses Elisabeth van York en Prinses Juliana. Onder v.l.n.r.: Prinses Catharina van Griekenland; lady Iris Mountbatten; Prinses Eugenie van Griekenland en Groothertogin Kyra van Rusland Toen de deken van de Westmin ster Abdij de gebruikelijke verma ningen voorlas, kon men in de kerk een speld hooren v»Hep. Niemand wenschte ook maar een enkel woord te missen van hetgeen de de ken zeide en zijn stem kon tot in alle hoeken van het gebouw duidelijk worden verstaan. Daarop volgde het indrukwek kendste moment van de geheele plechtigheid, de inzegening van het huwelijk door de Aartsbisschoppen van Canterbury en York, Zoowel de bruid als de bruide gom schenen een beetje zenuwach tig, maar elk spoor daarvan was ver dwenen, toen zij elkander trouw en gehoorzaamheid zwoeren. Duidelijk klonken hunne stemmen. Zij waren man en vrouw. De eenvoudige ring, gemaakt van goud uit een mijn in Wales, werd ge zegend en de Hertog schoof hem om den vinger van zijn bruid. meer luister en Meur bijgezet door de tegenwoordigheid van Koning Georg’s „Honourable Corps of Gentle- men-at-Arms” In hun scharlaken en gouden uniformen, met hun witte pluimen en door de Yeomen of the Guard. Verwachting: Zwakke veranderlijke vrind, later waarschijnlijk uit Oostelijke rich tingen, nevelig tot half of licht bewolkt, weinig of geen neerslag, nachts, later iets kouder. Hoogste barometerstand:- 77*5 te Mün chen. Laagste barometerstand: 7333 te Vardö. Zon op 7.45 - onder 3*1 - Licht op 4.21 Maan op nam. onder nam. 9*4 Laatste kwartier 5.59 v.m. ^iiiiiiiiiiiiiiimiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Haar japon was van wit zilverbrocaat, waarop in zilver een Engelsche roos was ge borduurd en zy scheen het tamelijk sombere portaal van de Westminster Abbey te verlich ten. Zonder ceintuur reikte de nauwsluitende japon tot. de knieën, waar zij wijder werd en In een kleinen sleep eindigde. De lange witte mouwen hadden zilver lamé kappen en van de schouders af hing een ongeveer 4% meter lan ge sleep, eveneens van wit zilverbrocaat en af gezet met zilverlamé. De Prinses droeg een sluier van prachtige antieke kant, een familiebezit, denselfden sluier die haar moeder Prinses Nicholas bij haar hu welijk droeg. Een diamanten tiara, die fonkelde en schitterde als duizenden lichtjes, kroonde haar hoofd en zy droeg een bouquet van sneeuwwitte lelies. De eerste Koninklijke stoet, die aan de Westminster Abbey arriveerde, was die van den Koning en de Koningin, die begroet werden door vele Koninklijke gasten en de hooge gees telijken. Toen alle gasten zich bij den Ingang hadden verzameld, traden de Koning en ae Koningin het kerkgebouw binnen en begaven zich naar hun plaatsen bij het altaar. Het was een Indrukwekkend oogenbllk. Alle pracht, in de Abdij aanwezig, was tentoonge steld. Aan den anderen kant stond het wit ge dekte altaar, waarop het schitterende gouden vaatwerk van de Abdij was geplaatst, met terzij de de Bisschoppen, kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders en Koninklijke gasten. Nadat het „God save the King” en een hymne, speciaal gecomponeerd voor de plech tigheid waren ten gehoore gebracht, begaven de Hertog en Hertogin van Kent zich met hun familieleden naar de kapel van St. Edward the Confessor, achter het groot-altaar. Daar la gen op een eikenhouten tafel de twee registers, die moesten worden geteekend. Het eerste re gister, geteekend door de bruid en den bruide gom en de voornaamste getuigen bij de plech tigheid. was het gewone register, dat volgens de wet vereischt is om door de betrokken per sonen te worden geteekend en dat In het ar chief van de Westminster Abbey wordt be waard. Het tweede register is van grootere beteeke- nls. Het Is bekend, als het Koninklijk Register en wordt altijd gebruikt bij Koninklijke Huwe lijken. doopplechtigheden en andere bijzondere gebeurtenissen. Het bevat de handteekenlngen van nagenoeg alle koninklijke persoonlijkheden van Europa van de laatste 180 jaar. Het regis ter Is zeer omvangrijk en wordt veilig opgebor gen, In het Ministerie van Binnenlandsche Za ken in Whitehall. Opheffing van spoorwegdiensten fa de Haar lemmermeer aan het einde van het volgende Jaar. Het groote moment was echter de aan komst van de bruid kort daarop. Aan den grooten westelijken ingang van de West minster Abbey word zij ontvangen door den deken dr. Foxley Norris, den kanun nik van de Westminster en andere func tionarissen van de Abdy Daar waren ook de acht bruidsmeisjes. Prinses Juliana, de Nederlandsche Koninklijke gast b(j dese huwelijksplechtigheid. Prinses Irene van Griekenland, Prinses Katherine van Grie kenland, Groothertogin Kin van laad. Prinses Elisabeth van York, tear begaf, waar de Aartsbisschop van York de overige gebeden las. Van het altaar sprak de Aartsbisschop van Canterbury den Hertog en Hertogin van Kent toe en gaf hij hun zijn kerkelijken zegen. Een gemengd koor van zeventig stemmen, bestaande uit het koor van de Abdij, het koor van de Koninklijke Kapel en vertegenwoordi gers van het koor van de St. Georges Kapel In Windsor zong vervolgens een psalm. De voorganger van de Westminster Abbey Rev. Cyril Armitage zong de smeekbeden, waar na het jonggetrouwde paar zich naar het al- Toen de auto, geëscorteerd door cavalerie, zich in beweging zette om terug te rijden naar Buc kingham Palace, steeg een luid gejuich uit de menigte op. Hoeden werden in de lucht gewor pen en het scheen alsof de menigte buiten zichzelve van vreugde was. De terugweg naar het Buckingham Palace leidde langs een andere, langere route, om zoo veel mogelijk menschen In de gelegenheid te stellen het koninklijk paar toe te juichen. Het enthousiasme langs de met vlaggen versierde straten was enorm. harten ontroerde r*~ £1”” verdrongen in de feestelijk versierde om slechts een glimp te kunnen van het jonge paar. De route, welke tusschen het abdij werd gevolgd, was een gloed van Meuren. Vlaggen van alle naties hingen van de gebou wen, vele honderden extra-vlaggenstokken wa ren op de daken en aan de bovenste vensters der huizen bevestigd; de tribunes, welke op de open plaatsen waren opgericht, waren blauw- geschilderd. omdat de beroemde Parliament Square tegenover de Abdij een schilderij was van blauw, rood en goud. In de historische Whitehall wapperden dui zenden gekleurde vlaggetje» van een aantal Venetiaansche masten ter hoogte van dertig voet, terwijl langs de deftige Bond Street hoog boven de straat omvangrijke bloemverslerln- gen met slingers vaa anjers, groen en sleutel bloemen In alle nuances, waren opgehangen. Politieautoriteiten hadden bijzondere voorzorgsmaatregelen genomen. Niet alleen wa ren ongeveer achtduizend man op straat, doch om Ie voorkomen, dat Iemand in staat zou gijn moeilijkheden te veroorzaken uit een venster langs de route, hadden rij lijsten laten opma ken van de taoeschouwers die kamers of ven sters langs de route hadden gehuurd. Maar in deze mooie omlijsting viel niets meer op dan de uniformen van de soldaten leven dige Materingen van kleuren, gemengd met schitteringen van zilver als lichtpijlen op hun uniformen. Slank, onbeweeglijk als standbeelden, stonden zl) aan eiken kant van de route, welke gevolgd werd, zy hadden de bewondering van de hon derdduizenden toeschouwers, die op sommige plaatsen tien of meer rijen dik stonden. Velen van hen, die in de achterste rijen stonden, konden aleta of slechtfc weinig zien, doch toch bleven zy staan als bewys van hun eerbied voor de leden va nhet KoninMUk Huis. Spe ciale maatregelen waren genomen om driehon derd invalide oud-strijders In staat te stellen de Koninkiyke stoeten te zien voorbytrekken. Alle tribunes en ook de Westminster Abbey zelf waren geheel gevuld voordat de processies begonnen. Voor den dienst in de Abdy waren ongeveer 1800 uitnoodigingen verzonden Om een vlot verloop te verzekeren was de Abdy ver deeld In afdeellngen. elke afdeellng met een letter. Elke plaats was genummerd. De Blsschop van Münster. Clemens August Graaf von Galen, is ongetwyfeld een der moe digste Dulstche bisschoppen, die steeds openiyk is opgetreden voor de rechten der Katholieke Kerk en steeds streng gewaakt heeft tegen de gevaren die het katholicisme vanwege het mo derne heldendom in Duitschland bedreigen. Enkele weken geleden hield de blsschop een redevoering in Recklinghausen waarin hij den rykskanseüer er aan herinnerde, dat deze aan meerdere Dultsche bisschoppen beloofd had. dat hy in de toekomst iedere propaganda voor het moderne heldendom in de party en in den staat zou verbieden. De Führer heeft intusschen zijn woord niet gehouden, want nog nooit is er in Duitschland een dusdanige propaganda gemaakt voor het moderne heldendom, ^elfs niet onder de republiek van Weimar toen de bolsjewistische ketterijen ongestoord werden verbreid. De blsschop protesteerde tegen het feit „dat men God bestrydt omdat hy niet van Dulsche afkomst is. Door het bestrijden van God on- dermynt men ook het kerkelyk en wereldlijk gezag." De blsschop sprak de hoop uit dat de theorieën van het moderne heidendom niet ■anger ongestraft gepredikt mochten worden als zynde de wereldbeschouwing van het Natio- naal-Socia lisme. In nr. 44 va nde Reichtwart wordt thans op felle wyze stelling genomen tegen deze uitla tingen van den Blsschop van Münster. Onom wonden wordt den Kerkvorst te verstaan gege ven dat hy nog een beetje wachten moet ..voor de staat hem het plelzier doet, om ons te straf fen." Het moderne heldendom heeft dus in het nieuwe Duitschland wel reeds zeer veel Invloed gekregen! ./Uz» F I I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 13