Luchtscheepvaart in nabije toekomst? Churchill waarschuwt tegen Duitschland EXPLOITATIE MOGELIJK LAGERHUIS LUISTERT IN SPANNING - Haarlemmerm eer diensten Wegens hoogverraad practisch, alsof het oorlog „UIVER” NAAR BAGDAD Bolivia*» President gegrepen Snelle vlocht van de „Oehoe?* GEVAARLIJK KINDERSPEL BEDRIEGLIJKE BANKBREUK Goede melkkoeien omgewisseld d En Ook daar decentralisatie Oordeel van J.ELv.Tijen Land ingsterreinen MODERNE BOKKENRIJDER WEER ZIGEUNERS-SEIZOEN Churchill De Koningsmoord te Marseille Het Joeg o-Slavische bewijsmate riaal te Genève overhandigd Vreemd natuur verschijnsel Nu het 14de Belgische regiment weer gevormd is, is het vaandel, dat na de opheffing in een museum was opgeborgen, weder aan den commandant overhandigd. Belgische boeren bond DRONKEN MAN WERD KWAAD JUBILEUM VAN HET ORANJE KRUIS HANDELSVERDRAG MET SPANJE ten de invasie te voorkomen en dan ook slechte aan één wagen Opheffing der diensten het volgend jaar POSTBESTELLING TE ROTTERDAM Minister Baldwin acht de Duitsche geheimzinnigheid een groot gevaar en spreekt van een zorgwekkende, ofschoon niet dreigende situatie Opperhoofden in Perzië terechtgesteld Korte metten in Mand- sjoekwo rtnk. eed» was vlug met een broodmes Vuursteen neergestort aan de Belgisch-Fransche grens? Een Grieksch schip gestrand Met post en passagiert voor de „Oehoe” fabrieken in Duitschland werken was” Een kraal in het oor gekregen Een gemaskerd inbreker in de slaapkamer Nieuwe regeering wil de instelling haar steun niet onthouden Passagierstarieven Amsterdam centrum van diensten tusschen Amerika, Europa en Indië? n E de ver- LKT Het geheim van de Duitsche herbewapening nen dan (ave der ■nla- PEKING. 28 Nov. (V.D.). Volgens berichten uit Hsinking zijn de vijf pereonen, die eenlge dagen geleden een aanslag hebben gepleegd op keizer Kang Te. reeds gisteren terecht gesteld. M. aids van ret- de oek. moet worden ontsluierd. Duitschland wapent zich en overtreedt het verdrag van Versailles'. De Duitsche burger-luchtvaart kan voor mili taire doeleinden worden gebruikt, hetgeen In Engeland niet het geval is. Churchill’s betoog werd warm toegejuicht, ook vanaf de regeerlngstafel. Na Churchill voerde minister Baldwin het woord. Ofschoon de toestand er somber uitzag, verklaarde hij nog steeds te hopen op eenlgeriel beperking van de bewapeningen. 8pr. sprak de hoop uit, dat zijn rede in Duitschland beoor deeld zou worden naar den geest en niet alleen naar de woorden. Wat het aantel Duitsche militaire vlieg tuigen betreft, de cijfers waar wij over be schikken. loepen van 600, welk getal ge geven is door een uitnemend deskundige en uit een bron van ontwijfelbaar gezag, tot een getal dat niet uitgaat boven de 1000, welk getal eveneens uit zeer goede bron afkomstig Is. Vereeniglng Nederlandsche Op welke kiesche wijze de minister-president op de gestelde vragen ook heeft geantwoord, toch hebben de mededeellngen over de zorgen van de grootste flnancieele Instelling van de Belgische katholieken en trouwens ook de voor naamste katholieke standslnstelllng, over bet algemeen een pijnlijke verbazing gewekt en zal het daaromtrent gevoerde debat zijn terugslag hebben in het land. passagiers per luchtschip, dan zou men de kosten kunnen dekken, indien slechts 6 pet. van alle eerste-klasse-passagiers of 8.6 pct. van alle passagiers der snelle schepen zich per jaar van het luchtschip bediende! Van Europa naar Batavia verscheepten zich naar schatting 47.670 eerste-klasse-passagiers. zoodat bij een bezet ting van 70 pet der beschikbare ruimte slechts 4.4 pet. noodlg zou zijn om de kosten van de luchtreis te dekken. a Het Duitsche volk heeft zeer vriendschap- pelijke gevoelens jegens Engeland. Alles, wat bij de organisatie der Duitsche regee ring noodlg is om zonder aankondiging een aanval van stapel te doen loopen, is even wel slechte het besluit van een handjevol mannen. Het Is een gevaar voor geheel Europa, dat Engeland zich in deze' positie bevindt. Het gevaar zou Engeland binnen zeer korten tijd overvallen, wanneer het niet onmiddellijk zou handelen. boek len- tii- van «ten I8in- itio- naar tiaar trin- met Here ictle «k- nen Met dei- valt, die inkt igen 7S", Ce be- ïtg.: am. Zn. rdlg »»- 3N- roU, A B. Den da toekomst denken ernstige bezorgdheid. kan 54 passagiers en 7J4 ton vracht vervoeren, wordt gedreven door vier Dieselmotoren van 1000 PK. eik en heeft 40 man personeel aan boord. De aanschafflngskosten bedragen onge veer 36 mlllloen mark. Een accountantsonderzoek in de boeken van dr. Hugo Eckener heeft uitgewezen dat de op brengsten van dit soort vervoermiddel stijgen en de kosten van onderhoud en reparatie steeds dalen. Wat de waardevermindering betreft kan men wijzen op de „Graf Zeppelin”, die reeds acht Jaar oud is en nog steeds aan alle voor waarden voldoet. Onze Brusselsche correspondent seinde ons d.d. 28 dezer: Over de exploitatie van eventueels lucht- scheepvaartl&nen zijn op het oogenbllk bespre kingen gaande in Duitschland. Engeland, Ne derland en de Vereenlgde Staten Beoogd wordt de oprichting van nationale luchtachlpreederUen die de luchtschepen in eigendom hebben. Ban internationale exploltatlemaatschappij. aeteten- de te Amsterdam zou de dienstregeling in han den krijgen en do schepen van do reoderijen charteren. Bij het naderen van den winter komen ook weer de zigeuners aan de Belgische grens op zetten. met welk volkje onze Zuiderburen nu al ettelijke jaren zitten opgescheept en die men op gezette tijden tracht over onze grenzen naar Nederland te loosen. Zoo nu en dan wen den in de laatste weken al eens groepjes zi geuners in de nabijheid van onze grenzen ge signaleerd. die vanuit de omgeving van Me chelen, waar zl) naar het schijnt over-zomerd hebben, naar het Noorden werden gedirigeerd. Ben der laatste nachten trachtte een groep wagens met zigeuners nabij Putte ons land binnen ia komen, doch de grensheambten wla- De marechaussee te Alblasserdam heeft, naar de N. Rott. C. bericht, gearresteerd de gebrs. B„ en P. B. V. jr„ benevens P. B. V. sr en C. V., allen landbouwers, wonende te Oud-Alblas, op vermoeden gezamenlijk zich aan bedrieg lijke bankbreuk te hebben schuldig gemaakt. Eenlgen tijd geleden is P. B. V. sr. te Oud- Alblas in staat van faillissement verklaard. Als gevolg daarvan werd, zooals zulks gewoon is, zijn eigendom te gelde gemaakt bij wijze van openbare verkooping. Hierbij was het den cu rator opgevallen, dat een en ander veel minder opbracht dan oorspronkelijk werd verwacht. Direct werd gedacht, dat er knoeierij in het spel moest zijn, te meer, daar het de mare chaussee bij geruchte bekend was. dat een en ander niet in den haak moest zijn. Bij onderzoek bleek, dat er een omwisseling van koelen zou hebben plaats gehad, waardoor de goede melkkoeien waren omgewiaeeld met medeweten van den gefailleerde en de gebrs. B. en P. B V Jr„ zoodat de opbrengst natuurlijk veel minder was dan andere het geval ware ge weest Bovendien zou de gefailleerde verscheidene goederen aan den boedel hebben onttrokken als landbouwwerktuigen en veldvruchten. De vijf mannen zijn in de kazerne te Papen- drecht opgesloten en sullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. Voor de Vereeniglng voor studiebelangen aan de Nederlandsche Handelshoogeschool heeft de heer J E. van Tijen, die als vertegen woordiger van bovengenoemd syndicaat 74 rei zen. als werkend lid der bemanning van de ..Graf Zeppelin" meemaakte, een lezing gehou den over „luchtschepen voor handelsdoelemden”. De heer Van Tijen gaf uitvoerige beschouwin gen over de rentabiliteit van de exploitatie van lucbtachlplUnen. Berekeningen, aan de practjjk getoetst, gaven hieromtrent een gunstig beeld. 8pr ging hierbij uit van de exploitatie v^i luchtschepen als de thans in aanbouw zijnde LZ 129, die 240 meter lang Is en een diameter van 40 meter heeft. Desa luchtreus Ten aanzien van de luchtvlootplanpen In Engeland verklaarde Baldwin, dat de regeering voorstelt In 19351936 in totaal 25 nieuwe escadrilles te vormen, waardoor de luchtvloot- met 300 vliegtuigen wordt ultgebreld. Momen teel beschikt Engeland over 560 toestellen, de 127 reserve-vllegtulgen niet meegerekend. De eiachen nagaande, die gesteld moeten worden aan landingsterreinen voor luchtsche pen maakte spr. aan de hand van meteoro logisch materiaal duidelijk, dat in Nederland zeer zeker geschikte landingsterreinen zijn te maken. ZIJ moeten echter ver uit de kust lig gen. Het landen van een luchtschip ia mogelijk tot bij windsterkte 7. Deze kracht komt aan de kust gemiddeld gedurende 50 dagen per jaar voor. Naar het binnenland neemt de frequentie af. Op de lengte van De Bilt komt si) slechts gedurende twee dagen per jaar voor Spr. schilderde het comfort van een modern luchtschip, dat veel ruimte biedt en dan ook Ingericht kan worden als een klein luxe-zee- achip. Alvorens Churchill het woord kreeg, werden door een Lagerhulslld vragen gesteld betref fende het aantal bomvrije vliegtuigloodsen In Duitschland en In Engeland. De ondersecretaris voor het vliegwezen. Sassoon, verklaarde daarop, dat het niet in het openbaar belang zou zijn, wanneer In deze aangelegenheid mededeellngen werden verstrekt. De secretaris van het depar tement voor overzeeschen haadel. Colville, deelde voorts nog mede, dat de Engelsch-Duit- sche transferovereenkomst van 4 Juli bevre digend werkte. Op de vraag, of de regeering wist, dat op het oogenbllk te Londen een conferentie gehouden werd, die boycot van Duitschland beoogde, ant woordde Colville, dat deze conferentie volstrekt onofficieel was; iedere uitlating der regeering te haren opzichte zou beteekenen, dat de actie van de conferentie te belangrijk werd geacht. Eden deelde verder mede, dat in de 10 maan den, voorafgaande aan 31 October, uit Enge land naar Duitschland 96 vliegtuigmotoren waren uitgevoerd. Tenslotte ving Churchill onder de grootste spanning van het Huls, zjjn groote redevoering aan ter motiveering van zijn voorstel tot ver- hooglng van de Britsche bewapening, In het bijzonder van de luchtstrijdkrachten. Baldwin somde vervolgens op de reacties, welke het nat. soc. bewind sedert zijn eerste ver schijnen in Europa heeft teweeggebracht: ver sterking van de Kleine Entente, de onrust in Oostenrijk, verhooging der militaire credieten in Frankrijk, de alarmeerende rede van Mus solini. de Fransch-Russische toenadering, enz. Duitschland is zijn leger met langen dienst tijd, groot 100.000 man. bezig uit te breiden tot een leger voor vredestijd, groot 300.000 man. De definitieve goedkeuring door de Spaan- sche Cortes van de ratificatie van de handels- overeenkomst met Nederland te Woensdag aan gehouden tot heden, nadat de afgevaardigden van Santander een motie hadden Ingediend, waarin zij zich tegen de ratificatie verklaren. Bij de eindstemming moet de helft plus 1 van het. aantal aanwezige leden ten gunste van net voorstel stemmen. April 1934 heeft de Hongaarsche regeering het aanwezig zijn van terroristen op Hongaarsch grondgebied gedeeltelijk toegegeven. De verantwoordelijkheid van de Hongaarsche regeering wordt in het bizonder in het licht gesteld door het feit, dat de aanwezigheid van Mjjo Kraly, een der medeplichtigen aan den moord, haar bekend was geworden en dat zijn uitlevering was geèlscht, doch dat men hard nekkig had geweigerd hem te arresteeren. Tegenover het internationale onderzoek heeft de Hongaarsche regeering. aldus wordt verder verklaard, een systematisch negatieve houding ingenomen vol uitvluchten en tegenstrijdig heden. drong, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen om het stukje speelgoed weer voor den dag te halen. Na zeer veel moeite mocht het den dokter gelukken de kraal te verwijde ren. Een vierjarige kleine van het gezin K te Nispen. had bij het spelen met kralen een der kralen spelenderwijs In haar oor gestopt. Het gevolg was, dat de kraal zoo diep in het oortje NEW YORK. 28 Nov. (Reuter) Salamanca, de president van Bolivia, te volgens mededeellngen uit officieele bron te La Paz door de troepen Ir. de Gran Chaco gevangen genomen. HU was naar de Chaco gegaan, om wijziging te brengen in de leiding van het Boliviaanse!) leger, we gens de jongste nederlaag. Ook Tamayo en twee dochters van den pre sident. alsmede de minister van Oorlog zouden worden vastgehouden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag had in de woning van L. te Würselen bij Kerkrede gelegen, een brutale overval plaats, die denken doet aan het drieste optreden van de bokken rijders. De heer L. was pas per auto thuis ge komen van een vergadering. Nauwelijks bevond hij zich in bed. het was half twee, of op de slaapkamer stond een gemaskerd man. die een breeden mantel droeg, met een karabijn in de haiyl. Terwijl de roover het geweer op L. richtte riep hij: handen hoog. L. verloor zijn tegenwoordigheid van geest niet, sprong over het bed van zijn vrouw, die op reis was. heen en wierp zich op den roover Tusschen belden ontstond een vechtpartij waarbij de karabijn nu eens In de hand van L. was, dan weer in die van den bandiet Intusschen werden ver schillende schoten gelost Een kogel kwam in een deur terecht. Toen L. hulp begon te roepen, achtte de roover het rasrtzasm hot hazenpad te kiezen, het achterlating van den mantel en de karabijn, waarvan de kolf gebroken waa. De roover verdween door de voordeur In bot nach- telijk donker Er kon niet vastgesteld worden, of de schoten waren gelost door den roover at door medeplichtigen, die zich In een andere kamer of nabij het huls ophielden. Van den dader ontbreekt ieder spoor. Baldwin sprak de bewering van Churchill tegen, als zou de Duitsche luchtvloot reeds de halve sterkte hebben bereikt van de Engelsche. Engeland zou nooit genoegen nemen met een zwakker luchtmacht dan Duitschland. Wanneer zal Duitschland inzien, dat het voor een groot deel afhangt van de vriendschap en den handel zijner naburen. Zoolang ’t zijn ge heimen niet opgeeft, zal het geïsoleerd blijven en zal de verdenking wellicht nog groeien. Baldwin hoopte dat dit debat zou lelden tot een nieuwe samenkomst der Europeesche na ties en dat na een schouwspel van degeneratie in de laatste twee jaar de stem van wijsheid en vrede zich weer zou doen hooren. Beschouwt men aan de hand van de verza melde gegevens de route Amsterdam - Batavia dan blijkt, dat het nieuwe luchtachip deze route zonder tusschenlandlng in 4)$ dkg met 50 passagiers aan boord kan afleggen. De geheele reis kost den exploitant 46.475. De kosten van een reis van New York via Bar celona naar Batavia, die tien dagen sou vor deren, zou dan ruim f 60.000 moeten bedragen. Ben gunstig bedrijfsresultaat is alleszins mo gelijk. In 1933 staken 76 663 eerete-klasse-pas- saglers per stoomboot den Oceaan over, van wie er 53 745 speciaal snelle schepen opsochten Indien nu een luchtachlpdlenst voor 70 pet bezet was by een totale accommodatie voor 50 Bij de K L M is bericht ingekomen, dat „Oehoe" te Djask is aangekomen. De K.L.M.-machine, die een motor aan boord had voor de „Havik”, die met motorpeet) te Djask is blijven staan, heeft het traject Am sterdamDjask, waarvoor zjj Dinsdagmorgen was vertrokken dus wel zeer snel afgelegd. Zoo als bekend zal de ..Oehoe” de post en de pas sagiers van de ..Havik" naar Bagdad bren gen. waar zij door^de „Uiver” zullen worden op genomen en naar Amsterdam gebracht. De „Oehoe" zet daarna zijn reis voort naar Bata via. Toen de 21-jarige arbeider L B te Groningen des avonds aan het Boterdiep aldaar hep. viel hij. terwijl hij dronken was. onder het loopen aan tegen een voorbijganger. inplaate van zichzelven hiervan de schuld te geven, ontstak hjj in toom tegen den voorbijganger. Hll trok plotseling een broodmes, waarmee hl) den diets kwaad vermoedenden voorbijganger aanviel. Deze wist nog juist door vlug ter zijde te springen een messteek te ontkomen, waarna hy wegliep. Een vriend van B„ de 19-jarige L. de B-, die in zijn gezelschap was. meende zich nu ook mëf het geval te moeten bemoeien, want ook hjj trok een mes en ging den wegloopen- den wandelaar achterna, die thans op zijn hoede was. waardoor men hem niet kon bereiken. De politie heeft het gevaarlijke tweetal aan gehouden en als verdacht van poging tot zware mishandeling ter beschikking der Justitie ge steld. Spr. hoopte dat de Duitschers zich zouden afvragen, of de door hen betrachte geheimzin nigheid en de verbreking hunner betrekking met Genève, een dergeljjken prijs waard waren. Ofschoon er momenteel geen enkel onmiddellijk gevaar dreigde voor welken Europeescher. staat ook, moet Engeland om en Is er reden voor zeer Mochten zich onvoorziene omstandigheden voordoen, dan zullen wjj niet worden overval len. Voor het einde van het begrootlngsjaar, dwz. Februari, zou een aanvullende begroeting hoodlg zjjn. Binnen niet al te langen tijd schijnt de oprichting van een inter nationale maatschappij tot exploi tatie van luchtscheepvaartlijnen een feit te worden. Ook het Neder- landsch studieSyndicaat is tot de conclusie gekomen, dat het lucht schip voor particuliere exploitatie geschikt is en winst op kan leveren, in het bijzonder denkt men daarbij aan de route AmsterdamBatavia en de verbinding tusschen Europa en Amerika. Wat de verbinding Holland Indië betreft zou het luchtschip bij een passageprijs van f 1000 en een mail van 3.5 ton tegen gewone post- vergoeding plus f 3 per kilogram luchtrecht reeds rendeeren. De pas sageprijs voor overtocht per schip bedraagt nog altijd f 835, per vlieg tuig f I 750. Voor reizen over den Atlantischen Oceaan vragen de verschillende maatschappijen ’n pas sage van 200 tot 300 dollar per hut. Het vervoer per luchtschip behoeft niet méfr dan 270 dol lar te bedragen bij een besetting van 70 pet. en een volle hoeveelheid post aan boord tegen lj$ dollarcent luchtrecht per brief. O Een der gronden van bet heden- daagsche wantrouwen aldus Baldwin is het niet-weten buiten Duitschland en de geheimhouding in Duitschland. Het gevoel van ner veuze beduchtheid groeit in Europa van land tot land als een slecht voorteelten voor den Europeeschen vrede. Het memorandum omvat 78 gedrukte pagi na’s. waarvan 29 bladzijden een résumé vormen Een bijlage bevat de schriftelijke gedachtenwjs. sellng, die sedert October 1930 tusschen Boeda pest en Belgrado over de actie der Kroatische emigranten heeft plaats gehad. De foto-byia- gen toonen leden der organisatie Oestasji In uniform en voorts hoofdzakeljjk passen, die door de politie te Boedapest aan verschillende Zuid- Slavische onderdanen, welke terrorist waren, zfjn ultgeretkt. landsch" gebied te bereiken, rónder van hier weer terug te kunnen worden gezonden, wegens de afsluiting van den weg door Belgische gen darmen. Intusschen Is van dezen kant de gremtoe- waklng over een lengte van geheel West-Bra bant weer door marechaussees, rijks- en ge meentepolitie versterkt, om een Indringen van het Nomaden-volkje over onze grens te voor komen. Het wolf- en schapenspel, als op een dam bord, is dus weer begonnen en onze grensbe wakers hebben weer extra zware (vooral: nacht) diensten te vervullen. Woensdagavond is in het Carlton Hotel te Amsterdam feestelijk herdacht het 25-jarig be staan van den Kon. Nationalen Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis”, met een diner, waaraan bestuurderen uit alle deelen des lands, evenals vele vertegenwoordigers van zustervereenlglngen tezamen gekomen waren. Als eerste spreker heette de voorzitter, de heer H.E.TM Graaf van Limburg Stirum, de gasten hartelyk welkom, in de eerste plaats den dlrecteur-generaal van den Arbeid, die was gekomen als vertegenwoordiger van den Minis ter van Sociale Zaken. In een korte rede bracht daarop de dlrecteur- generaal van den Arbeid, ir. Hakke hulde aan het werk van het Oranje Kruis en complimen teerde in het bijzonder het bestuur dat op zoo voortreffelijke wijze zijn nuttigen arbeid tot in oezen tyd onvermoeid vobrtzette. Hierna las dr van Rooyen een telegram voor, waarin H M de Koningin dank zegde voor de woorden gewjjl aa^ de nagedachtenis van Z. K. H Prins Hendrik en voor de betuiging van hul de en trouw, vervat in het telegram, door de vergadering van het Oranje Kruis gezonden. Het postvervoer is dus een onmisbare factor in de exploitatie. Over den Atlantischen Oceaan wordt per dag 3.2 ton post door schepen ver voerd. Het snellere luchtschip mag dan rekenen op een aanbod van post, dat stellig driemaal grooter is. zoodat 9A ton kan worden aangebo den. Dit is meer dan het vervoeren kan. zoodat het aanbod, door heffing van luchtrechten moet worden verminderd. LONDEN. 28 Nov. Een dichtbezet Lagerhuis luisterde heden in span ning naar de aangekondigde rede- voeringen betreffende de Duitsche herbewapening. Zooals gemeld, is de Duitsche re geering gisteren reeds op de hoogte gesteld van de verklaringen, welke heden door de Engelsche regeering in het Lagerhuis werden afgelegd; de aandacht der Duitsche regeering zou daarbjj gevestigd zjjn op de betreurenswaardige Duitsche herbe wapening. GENèVE. 28 Nov. Het Zuld-81avische memo randum. dat thans bij den Volkenbond is ge deponeerd, begint met een uitvoerige histori sche Inleiding. De kwestie van de verantwoordelijkheid voor den aanslag te Marseille, aldus wordt vervol gens gezegd, wordt opgehelderd door drie fei ten: 1. de keuze der misdadigers is geschied op Hongaarschen grond onder de terroristen, die in speciale kampen lang en zorgvuldig voor de uitvoering van dergelijke handelingen waren voorbereid. 2. De samenzweerders hebben het Hongaar sche gebied ongehinderd en voorzien van Hon gaarsche passen verlaten. 3. De aanslag te Marseille Is de uitwerking van de terrorlsten-actie, die jarenlang op Hon gaarsch gebied is geleld en ondersteund. De Hongaarsche regeering wordt verweten, dat zjj ondanks herhaalde klachten geen effec tieve maatregelen tegen de terroristen in de jaren 1930 tot 1934 genomen heeft. Eerst in LONDEN, 28 Nov. Uit Teheran wordt gemeld, dat heden acht opperhoofden van den Bach- tlarenstam wegens hoogverraad zjjn terecht gesteld. De overige deelnemers aan de samen zwering werden veroordeeld tot gevangenis straffen tusschen drie en vijftien jaar. Een bevreemdend natuurverschijnsel heeft den vorigen nacht opschudding gebracht in de streek van Charlois tot Quievrain. De geheele streek werd door een verblindende klaarte ver licht, waarna een vreeseljjke ontploffing volgde en een reusachttge vuurzuil als van een sterren regen werd waargenomen. Men veronderstelt, dat een vuursteen is neer gestort. Trouwens op verschillende plaatsen na bij de FranschBelgische grens en o.a. te Goeg- nies in Frankrijk vonden landbouwers hun ak kers over een groote oppervlakte omgewoeld. Op een dezer velden werd In een diepen trech ter een steen gevonden van 1 M. lengte en 35 c.M. breedte. Naar men veronderstelt is hier een gedeelte van den vuursteen neérgekomen. In verband met de verlies opleverende exploi tatie zal 'naar wy vernemen tegen het eind van het volgend jaar de dienst op de lijnen Aalsmeer Haarlem; Hoofddorp Leiden: Nieuwveen—Ter Aar en AlphenUithoorn worden gestaakt. Churchill begon te constateeren, dat hij een oorlog niet onmiddellijk voor de deur staande achtte. Groot-Brittannlë moest echter onver wijld zorg dragen voor zijn veiligheid, aange- zien dit anders spoedig bulten zijn macht zou liggen. Het groote nieuwe feit, dat de opmerk zaamheid van leder land In Europa en in de wereld opeischt, is dat Duitschland weer bewa pent. De fabrieken van Duitschland werken eigenlijk onder oorlogsomstandigheden. Duitsch land bewapent te land, in zekeren zin ter zee en, wat Groot-Brittanni* het meest aangaat, in de lucht. Het ergste wapen In de lucht is de brandbom. Een week of tien dagen hardnek kige bomaanvallen op Londen zouden 30 tot 40.000 menschen dooden of verminken en in korten tijd zouden drie of vier mlllloen men- schen uit de stad het land in gejaagd worden. Churchill merkte op, dat ieder deel van En geland zich bijna binnen draagwijdte van een luchtaanval bevindt. Het is zoo goed als nut teloos, wanneermen het voornemen oppert de Britsche arsenalen en fabrieken naar de West kust te verplaatsen. De eenlge practlsche en veilige verdediging is, den vijand evenveel schade toe te brengen als hU Engeland zou kunnen toebrengen. Dit procédé kan in de practyk volledige bescherming bieden. Wan neer dit zou kunnen worden bereikt, wat be teekenen daartegenover dan 50 of 100 mlllloen ponden sterling, die kunnen worden opgebracht ooor leenlng of aflossing. Groot-Brittannlé moet thans besluiten, het koste wat het wost, in de eerstvolgende 10 jaren een luchtstrijd- macht te onderhouden, die essentieel sterker is dan de Duitsche. Onze Brusselsche correspondent seinde ons d.d. 28 dezer: In de Kamer duurde het debat over de regee- ringsverklarlng vanavond tot 10 uur. Het zal Donderdagochtend worden hervat. Groot opzien baarden de vragen, aan de re geering gesteld door den liberalen extremist H. Jaspar, omtrent de maatregelen tot staatstus- scheflkomst in de zaak van den Belgischen Boe renbond. die in deze crisisperiode aanzienlijke verliezen heeft geleden. Een besluit tot inrich ting van een nieuwe credletkas was door den afgetreden minister van Financiën Sap voor bereid. Door verzet van liberale zijde was dit besluit nog niet verschenen. Minister-president Theunls heeft de maat regelen, voorgesteld door de vorige regeering ten opzichte van den Belgischen Boerenbond. In de Kamer verdedigd. Niet het particulier belang alleen, maar het nationaal crediet in bet alge meen wordt er mede gediend, wanneer aan de duizenden kleine spaarders van de verschillende instellingen van den machtigen Belgischen Boerenbond wordt verzekerd, dat ondanks de verliezen, geleden door den Belgischen Boeren bond en de immoblllsatle van een aanzieniyk deel van haar tegoed in deposito’s, elke aan vrage kan worden afgedaan. De postbestelling te Rotterdam wordt gede centraliseerd. Dit beteekent. dat geleidelijk de corrsponMntie. welke aldaar ter bestelling wordt o^vangen zooveel mogelijk rechtstreeks naar het betrokken districtskantoor wordt vervoerd en van daar uit besteld wordt. Ter bespoediging van de aorteering en be stelling verdient het daarom aanbeveling op de voor Rotterdam bestemde correspondentie voortaan ook het besteldistrict te vermelden. Teneinde aan de dlstrictsindeellng de grootst mogeliike bekendheid te geven is een platte grond en een stratenlijst van Rotterdam ver vaardigd. waarop de grenzen van de districten centrum, noord, oost, zuid en west zijn aan gegeven. Déze kaart wordt op verzoek aan be langhebbenden kosteloos verstrekt. Hedenmorgen 733 uur is de „Uiver” met post en passagiers vertrokken. Zooals bekend vliegt de „Uiver" naar Bagdad, waar post en passagiers aan de „Oehoe” zullen worden over gegeven. De „Uiver” keert daarna weer naar Amsterdam terug. Geboekt hebben een passagier AmsterdamOaza een AmsterdamKarachi en een Rome—Cal cutta. ATHENE, 28 Nov. Bij het eiland Phleva. ten zuiden van Athene, is heden het Grieksche stoomschip J’oppt" met 145 passagiers aan boord gestrand. Na de stranding begon het schip sterk slagzij te maken. De meeste pas sagiers konden gered worden, doch twee ver dronken en verscheldenen worden nog vermist

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 17