ONS BLAD Churchill waarschuwt tegen Duitschland II I I I l I Het nieuws van heden Japan en het vloot verdrag - 3* DE BAROMETER LAGERHUIS LUISTERT IN SPANNING I- O I 1 t Een dreigement van Amerika Wegena hoogverraad Korte metten in Mand- sjoekwo Bolivia’s President gegrepen Pater Jezuiet te Keulen gearresteerd Actie vooi herstel der betrekkingen jks- De vier ontvluchte wolven Streicher in ongenade? Churchill Minister Baldwin acht de Duitsche geheimzinnigheid een groot gevaar en spreekt van een zorgwekkende, ofschoon niet dreigende situatie Mexico en de Sovjet unie Opperhoofden in Perzië terechtgesteld Vreemd natuur verschijnsel De Koningsmoord te Marseille Het Joego-Slaviache bewijsmate riaal te Genève overhandigd Na avontuurlijke achtervolging neergelegd Belgische boeren bond DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Hitler en de weer! JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Vuursteen neergeatort aan de Belgisch-Franache grena? ,Tll ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 i V' DONDERDAG 29 NOVEMBER 1934 Nieuwe regeering wil de inatelling haar steun niet onthouden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS „De fabrieken in Duitschland werken practisch, alsof het oorlog was” ■^7.0 '1 2’ w— ons 1 H. T. Bekenkamp bjj re- Oranje-Krais”. het een dat ons Behandeling der Defensiebegrooting door do Tweede Kamer voortgezet. Rede van dr. H. H. T. Bekenkamp bjj ge legenheid van het 25-jarig bestaan van ,JUet Stand op Donderdag 9 nar vjn.: 77L8 Vorige stand 774J. PEKING, 28 Nov. (V.D.). Volgens berichten uit Hsinking zijn de vijf personen, die eenige dagen geleden een aanslag hebben gepleegd op keizer Kang Te, reeds gisteren terecht gesteld. macht te onderhouden, die essentieel sterker is dan de Duitsche. KEULEN 28 Nov. (Reuter) De geheime staats politie heeft gisteren den Jezuiet Pater Splec- ker in „Schutzhaft” genomen, als «revoig van de door hem in Keulsche kerken gehouden pree- ken die naar de politie beweert van politieken aard waren en critiek leverden op de Nazi's. Onze Brusselsche correspondent seinde d.d. 28 dezer: DANZIG. 28 Nov. De vier uit het die renpark Freudental te Danzig ontsnapte wol ven zjjn na een avontuurlijke achtervolging in Onze Brusselsche correspondent seinde d.d. 28 dezer: Mexicaanoche actie voor herstel der betrekkin gen met de Sovjet-L'nie. De moord te Naarden; verdachte tot zea jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Belgische Boerenbond. Theunis verdedigt staata-hnlp. Belangrijke debatten in bet Engelsche Lager huis over de Duitsche herbewapening. Wat het aantal Duitsche militaire vlieg tuigen betreft, de cijfers waar wij over be schikken, loopen van 600, welk getal ge geven is door een uitnemend deskundige en uit een bron van ontwijfelbaar gezag, tot een getal dat niet uitgaat boven de 1000, welk getal eveneens uit zeer goede bron afkomstig is. Op welke klesche wijze de minister-president op de gestelde vragen ook heeft geantwoord, toch hebben de mededeelingen over de zorgen van de grootste financieels instelling van de Belgische katholieken en trouwens ook de voor naamste katholieke standslnstelllng, over het algemeen een pijnlijke verbazing gewekt en zal het daaromtrent gevoerde debat zjjn terugslag hebben in het land. Amerika zal in geen geval aan Japan vlootpa- ritcit toestaan. De nieuwe Japansche minister Takshsski als lid der Seyoekai-partij geroyeerd. Een der slachtoffers van den brand te Trienen veen overleden. Grootsche bloemenhulde in Aalsmeer aan de Uiver- bemanning. Sensationeele jacht te Chicago op staatavjjand- No. L Spr. hoopte dat de Dultschers zich Zouden afvragen, of de door hen betrachte geheimzin nigheid en de verbreking hunner betrekking met Genève, een dergelljken prijs waard waren. Ofschoon er momenteel geen enkel omniddellljk gevaar dreigde voor welken Europeeschen staat ook, moet Engeland om de toekomst denken en Is er reden voor zeer ernstige bezorgdheid. Mochten zich onvoorziene omstandigheden voordoen, dan zullen wij niet worden overval len. Voor het einde van het begrootlngsjaar. d.wt. Februari, zou een aanvullende begrooting noodig zjjn. de bosschen nabij de Poolsche grens neerge legd. Een der wolven had op Poolsch gebied een zeven-jarig knaapje aangevallen en ern stig gewond. Ook de moeder van den jongen, die hulp wilde bieden, werd ernstig gewond. Voortgezette vergadering van den Raad van Afgevaardigden van ,-St. Raphael” te Roooen- daal. Baldwin somde vervolgens op de reacties, welke het nat. soc. bewind sedert zjjn eerste ver schijnen in Europa heeft teweeggebracht: ver sterking van de Kleine Entente, de onrust in Oostenrijk, verhooging der militaire credleten in Frankrijk, de alarmeerende rede van Mus solini, de Fransch-Russische toenadering, enz. Duitschland is zijn leger met langen dienst tijd, groot 100.000 man, bezig uit te breiden tot een leger voor vredestijd, groot 300.000 man. In de Kamer duurde het debat over de regee- ringsverklaring vanavond tot 10 uur. Het zal Donderdagochtend worden hervat. Groot opzien baarden de vragen, aan de re- geering gesteld door den liberalen extremist H. Jaspar, omtrent de maatregelen tot staatstus- schenkomst in de zaak van den Belgischen Boe renbond. die in deze crisisperiode aanzienlijke verliezen heeft geleden. Een besluit tot inrich ting van een nieuwe credietkas was door den afgetreden minister van Financiën Sap voor bereid. Door verzet van liberale zijde was dit besluit nog niet verschenen. Minister-president Theunis heeft de maat regelen, voorgesteld door de vorige regeering ten opzichte van den Belgischen Boerenbond, in de Kamer verdedigd. Niet het particulier belang alleen, maar het nationaal crediet In het alge meen wordt er mede gediend; wanneer aan de duizenden kleine spaarders van de verschillende Instellingen van den machtigen Belgischen Boerenbond wordt verzekerd, dat ondanks de verliezen, geleden door den Belgischen Boeren bond en de immoblllsatle van een aanzienlijk deel van haar tegoed in deposito's, elke aan vrage kan worden afgedaan. verklaarde hij nog steeds te hopen op eenigerlei beperking van de bewapeningen. Spr. sprak de hoop uit, dat zjjn rede in Duitschland beoor deeld zou worden naar den geest en niet alleen naar de woorden. Joego-Slavië's bewijsmateriaal te Genève over handigd. Naar wij vernemen zou er een zekere verwij dering zijn ontstaan tusschen Hitler en Julius Streicher, uitgever van het anti-Joodsche blad „Der Stürmer”. Nog onlangs heeft de minister van Propa ganda verboden om een prentbriefkaart ten verkoop aan te bieden, waarop naast de beelte nis van Hitler ook het portret van Streicher, voorkwam. Hieruit Streicher, vrienden Het geheim van de Duitsche herbewapening moet worden ontsluierd. Duitschland wapent zich en overtreedt het verdrag van Versailles. De Duitsche burger-luchtvaart kan voor mili taire doeleinden worden gebruikt, hetgeen in Engeland niet het geval is. Churchill’s betoog werd warm toegejuicht, ook vanaf de regeeringstafel. Na Churchill voerde minister Baldwin het Ten aanzien van de luchtvlootplannen In Engeland verklaarde Baldwin, dat de regeering voorstelt in 19351936 in totaal 25 nieuwe escadrilles te vormen, waardoor de luchtvloot- met 300 vliegtuigen wordt uitgebreid. Momen teel beschikt Engeland over 560 toestellen, de 127 reserve-vllegtuigen niet meegerekend. Het Duitsche volk heeft zeer vriendschap pelijke gevoelens Jegens Engeland. Alles, wat bjj de organisatie der Duitsche regee ring noodig is om zonder aankondiging een aanval van stapel te doen loopen, is even wel slechts het besluit van een handjevol mannen. Het is een gevaar voor geheel Europa, dat Engeland zich in deze positie bevindt. Het gevaar zou Engeland binnen zeer korten tjjd overvallen, wanneer het niet onmiddellijk zou handelen. MEXICO, 28 Nov. (Reuter.) Op een ver gadering van revolutionnalre schrijvers in Me xico is besloten, er naar te streven, dat de sedert verscheidene jaren verbroken betrek kingen tusschen Mexico en de Sovjet Unie wor den hersteld. Tevens werd besloten van pre sident Cardenas na diens ambtsaanvaarding te eischen. dat de communistische partij in de uitoefening van haar werkzaamheden voortaan niet meer zal worden gehinderd. De vier groote katholieke bonden beleggen in April 1935 een Congres te Den Haag ter be spreking van het vraagstuk der industrialisatie. Diner in het gebouw der Nederiandsche legatie te Londen, waaraanmet Prinses Juliana ver scheidene vorstelijke personen aanzaten. I 1 wil de Minister van Waterstaat zijn concessie, de eerstvolgende twee jaren de loonen onaangetast te laten, niet handhaven. Ernstige aanrijding bjj Woerden; wielrijder zwaar gewond. |l ll LONDEN, 28 Nov. Een dichtbezet Lagerhuis luisterde heden in span ning naar de aangekondigde rede voeringen betreffende de Duitsche herbewapening. Zooals gemeld, is de Duitsche re geering gisteren reeds op de hoogte gesteld van de verklaringen, welke heden door de Engelsche regeering in het Lagerhuis werden afgelegd; de aandacht der Duitsche regeering zou daarbij gevestigd zijn op de betreurenswaardige Duitsche herbe- WMMBjpg. Alvorens Churchill het woord kreeg, werden ■oor een Lagerhuislid vragen gesteld betref fende het aantal bomvrije vllegtuigloodsen in HJuitschland en in Engeland. De ondersecretaris Jvoor het vliegwezen, Sassoon, verklaarde daarop, v dat het niet 4n het openbaar belang zou zijn, wanneer in deze aangelegenheid mededeelingen werden verstrekt. De secretaris van het depar tement voor overzeeschen handel, Colville, deelde voorts nog mede, dat de Engelsch-Duit- sche transferovereenkomst van 4 Juli bevre digend werkte. Op de vraag, of de regeering wist, dat op het oogenblik te Londen een conferentie gehouden werd, die boycot van Duitschland beoogde, ant woordde Colville, dat deze conferentie volstrekt onofficieel was: iedere uitlating der regeering te haren opzichte zou beteekenen, dat de actie van de conferentie te belangrijk werd geacht. Edep deelde verder mede, dat in de 10 maan den, voorafgaande aan 31 October, uit Enge land naar Duitschland 96 vliegtuigmotoren waren uitgevoerd. Tenslotte ving Churchill onder de grootste spanning van het Huis, zjjn groote redevoering aan ter motiveering van zijn voorstel tot ver hooging van de Britsche bewapening, in bijzonder van de luchtstrijdkrachten. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Memorie van Antwoord betreffende de Jwb. UebegivoUng. Nu de personeelsbonden by de Ned. Spoor- wegeens niet tot overeenstemming zijn gekomen, een wetsontwerp tot vaststel- begrooting van het Verkeen- In aansluiting op ons bericht, dat de Mi nister van de Rljksweer, generaal Von Blom berg, weer op zjjn departement is terugge keerd, kunnen wij thans nog meoedeelen, dat zijn langdurige afwezigheid aanleiding heeft gegeven tot allerlei geruchten, t« meer, omdat zjjn ziekte voor den generaal geen beletsel scheen te zijn om dagelijks meerdere musea MOSKOU. 28 Nov. (Reuter). De Spaansche Internationale Arbeldershulp heeft zich tot de Sovjet-Russlsche organisaties van de Interna tionale Hulp gewend, met het verzoek, de marxistische en communistische strijders in den Jongsten opstand in Spanje, in Sovjet-Ruland op te nemen. De Sovjet-Russische organisatie van de Inter nationale Arbeldershulp beeft principieel steun toegezegd. Het memorandum omvat 78 gedrukte pagi na’s, waarvan 29 bladzijden een résumé vormen. Een bijlage bevat de schriftelijke gedachtenwis seling, die sedert October 1930 tusschen Boeda pest en Belgrado over de actie der Kroatische emigranten heeft plaats gehad. De foto-bljla- gen toonen leden der organisatie Oestasji in uniform en voorts hoofdzakelijk passen, die door de politie te Boedapest aan verschillende Zuld- Slavische onderdanen, welke terrorist waren, zijn uitgereikt. Baldwin sprak de bewering van Churchill tegen, als zou de Duitsche luchtvloot reeds de halve sterkte hebben bereikt van de Engelsche. Engeland zou nooit genoegen nemen met een zwakker luchtmacht dan Duitschland. Wanneer zal Duitschland inzien, dat het voor een groot deel afhangt van de vriendschap en den handel zijner naburen. Zoolang 't zjjn ge heimen niet opgeeft, zal het geïsoleerd blijven en zal de verdenking wellicht nog groeien. Baldwin hoopte dat dit debat zou lelden tot een nieuwe samenkomst der Europeesche na ties en dat na een schouwspel van degeneratie in de laatste twee jaar de stem van wijsheid en vrede zich weer zou doen hooren. I Ingediend is ling van de fonds voor 1935. NEW YORK, 28 Nov. (Reuter) Salamanca, de president van Bolivia, is volgens mededeelingen uit officleele bron te La Paz door de troepen in de Gran Chaco gevangen genomen. Hij was naar de Chaco gegaan, om wijziging te brengen in de leiding van het Boliviaansch leger, we gens de jongste nederlaag. Ook Tamayo en twee dochters van den pre sident, alsmede de minister van Oorlog zouden worden vastgehouden. Churchill begon te constateeren, dat hjj oorlog niet onmiddellijk voor de deur staande achtte. Groot-Brittannlë moest echter onver wijld zorg dragen voor zijn veiligheid, aange- zien dit anders spoedig buiten zijn macht zou liggen. Het groote nieuwe feit, dat de opmerk- aaatnheid van ieder land in Europa en in de wereld opelscht, is dat Duitschland weer bewa pent. De fabrieken van Duitschland werken eigenlijk onder oorlogsomstandigheden. Duitsch land bewapent te land, in zekeren zin ter zee en, wat Groot-Brittannlë het meest aangaat, In de lucht. Het ergste wapen in de lucht is de brandbom. Een week of tien dagen hardnek kige bomaanvallen op Londen zouden 30 tot 40.000 menschen dooden of verminken en in korten tijd zouden drie of vier millioen men schen uit de stad het land in gejaagd worden. Churchill merkte op, dat ieder deel van En geland zich bijna binnen draagwijdte van een luchtaanval bevindt. Het is zoo goed als nut teloos, wanneer men het voornemen oppert de Britsche arsenalen en fabrieken naar de West kust te verplaatsen. De eenige practlsche en veilige verdediging is, den vijand evenveel schade toe te bsengen als hij Engeland zou kunnen toebrengen. Dit procédé kan in de practljk volledige bescherming bieden. Wan neer dit zou kunnen worden bereikt, wat be teekenen daartegenover dan 50 of 100 millioen ponden sterling, die kunnen worden opgebracht door leening of aflossing. Groot-Brittannlë moet thans besluiten, het koste wat het wost, in de eerstvolgende 10 jaren een luchtstrijd- GENèVE. 28 Nov. Het Zuld-Slavlsche memo randum, dat thans bij den Volkenbond is ge deponeerd, begint met een uitvoerige histori sche inleiding. De kwestie van de verantwoordelijkheid voor den aanslag te Marseille, aldus wordt vervol gens gezegd, wordt opgehelderd door drie fei ten: 1. de keuze der misdadigers is geschied op Hongaarschen grond onder de terroristen, die in speciale kampen lang en zorgvuldig voor de uitvoering van dergelijke handelingen waren voorbereid. 2. De samenzweerders hebben het Hongaar se!» gebied ongehinderd en voorzien van Hon gaarsche passen verlaten. 3. De aanslag te Marseille is de uitwerking van de terroristen-actle, die jarenlang op Hon- gaarsch gebied is geleid en ondersteund. De Hongaarsche regeering wordt verweten, dat zU ondanks herhaalde klachten geen effec tieve maatregelen tegen de terroristen in de Jaren 1930 tot 1934 genomen heeft. Eerst in April 1934 heeft de Hongaarsche regeering het aanwezig zijn van terroristen op Hongaarse!) grondgebied gedeeltelijk toegegeven. De verantwoordelijkheid van de Hongaarsche regeering wordt in het blzonder in het licht gesteld door het feit, dat de aanwezigheid van Mljo Kraly, een der medeplichtigen aan den moord, haar bekend was geworden en dat zijn uitlevering was geëlscht, doch dat men hard nekkig had geweigerd hem te arresteeren. Tegenover het internationale onderzoek heeft de Hongaarsche regeering, aldus wordt verder verklaard, een systematisch negatieve houding ingenomen vol uitvluchten en tegenstrijdig heden. TOKIO, 28 Nov. Alvorens stappen tot op zegging van het Vlootverdrag van Washington te doen, wacht de Japansche regeering het antwoord af van Frankrijk en Italië, welker diplomatieke vertegenwoordigers gisteren om trent het standpunt van Japan zijn ingelicht. Doch zelfs wanneer de antwoorden negatief zullen zijn, zal Japan onafhankelijk van de houding der andere onderteekenaars het Vloot verdrag van Washington opzeggen. Hoewel men te Tokio aanneemt, dat ook Groot-Brittannië niet bevredigd is door het Vlootverdrag van Washington, gelooft men niet, dat de Engelsche regeering zich bij Japan zal aansluiten en eveneens het verdrag zal op zeggen. Reuter meldt verder nog uit New-York, dat de voorzitter der vloot-commissie van het Huls van Afgevaardigden. Vinson, in verband met het voornemen van Japan om het Vloot verdrag van Washington op te zeggen, heeft verklaard, dat, indien de opzegging door gang vindt, de Vereenigde Staten voor 3 Ja pansche schepen er vijf zullen bouwen. De Vereenigde Staten kunnen Japan geen vlootpariteit toestaan, zelfs wanneer dit opzeg ging van de verdragen van Washington en Londen tengevolge zou hebben. Een .der gronden van het heden- daagsche wantrouwen aldus Baldwin is het niet-weten buiten Duitschland en de geheimhouding in Duitschland. Het gevoel van ner- veuse beduchtheid groeit in Europa van land tot land als een slecht voorteeken voor den Europeeschen vrede. Het vorstelijk bruidspaar, Z.K.H. Prins George van Engeland en H. K. H. Prinses Marina van Griekenland, omringd door de bruidsmeisjes. Boven v.l.n.r.Prinses Irene van Griekenland; lady Mary Cambridge; Prinses Elisabeth van York en Prinses Juliana. Onder v.l.n.r.: Prinses Catharina van Griekenland; lady Iris Mountbatten; Prinses Eugenie van Griekenland en Groothertogin Kyra van Rusland BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Radactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaarf 2.— Voor buiten Alkmaarj s f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem leidt men af, dat Hitler tegenover die vroeger een van zijn beste was, een ander standpunt is gaan innemen en dat binnenkort met het op den achtergrond raken van Streicher ernstig reke ning dient gehouden te worden. Een bevreemdend natuurverschijnsel heeft den vorigen nacht opschudding gebracht in de streek van Charlois tot Quievrain. De geheele streek werd door een verblindende klaarte ver licht, waarna een vreeseljjke ontploffing volgde woord. Ofschoon de toestand er somber uitzag, en een reusachtige vuurzuil als van een sterren regen werd waargenomen. Men veronderstelt, dat een vuursteen is neer gestort. Trouwena op verschillende plaatsen na bij de FranschBelgische grens en o.a. te Goeg- nies in Frankrijk vonden landbouwers hun ak kers over een groote oppervlakte omgewoeld. Op een dezer velden werd in een diepen trech ter een steen gevonden van 1 M. lengte en 35 c.M. breedte. Naar men veronderstelt is hier een gedeelte van den vuursteen neergekomen. Verschenen is de memorie van antwoord betreffende de begrooting van sociale zaken. te bezoeken of uitvoeringen in de opera btf te wonen. M Het bleek zelfs, dat Von Blomberg niet bij Hitler, maar vooral in militaire kringen in ongenade zou zijn gevallen, omdat hij een al te groot enthousiasme aan den oag legt voor het Natlonaal-Soclallsme. Deze meening wordt nog bevestigd door het feit, dat de geregelde conferenties, die Goebbels, de Minister van Propaganda, voor de politieke opleidingscursus sen van soldaten en officieren hield. thans zijn vervangen door cursussen van majoor Förstch. Welken weg zal Hitler nu inslaan? LONDEN, 28 Nov. Uit Teheran wordt gemeld, dat heden acht opperhoofden van den Bach- tiarenstam wegens hoogverraad zjjn terecht gesteld. De overige deelnemers aan de samen zwering werden veroordeeld tot gevangenis straffen tusschen drie en vijftien Jaar. I I ZO r n'

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1