I Engeland het prinselijk na huwelijk s Sb ONS BLAD H Crediet aan België Een interview met Von Neurath Het nieuws van heden 4 DE EENHEID VAN DE NATIE KE SAAR- ACCOORD 11 KWESTIE DE BAROMETER De Frontstrijders in actie VERÉEN1GDE KATHOUÊKE PERS is Nederlandsch bankconsortium heeft het verleend Een onderhoud met Scapini 5 Dec. Volkenbondsraad bijeen vermisten De onrust in het verre Achttien menschen verdronken Oosten Frankryk krygt 900 millioen fr. en belastingvrije exploitatie der mynen gedurende 5 jaar Berlijn» houding tegen over Genève Verlaging posttarieven in België Nieuw bestrijdingsmid del tegen malaria De jongste typhoon op de Philippijnen Mikojan opvolger van Kirow Ongeveer een milliard francs Treinontsporing te Brussel DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN f2.— f 2.85 Goebbels doet geheim zinnig JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Wagen de nazi’s een buitenlandsch avontuur? Duitschland bereid elk voorstel tot consolidatie van den vrede in overweging te nemen ADVERTENTIEPRIJZEN s Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag. één 55 c. p. regel Waarvoor het geld bestemd is Vier Japansche oorlogsschepen naar Amoy Redenen waarom er aanleiding geweest, dit feest zoo over weldigend te vieren Watersnood in omgeving van Athene Koninklijke familie en volk Achttien dooden en zeventig DINSDAG 4 DECEMBER 1934 Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 e NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Mikojan benoemd tot opvolger van Kirow. Watersnood In de omgeving van Athene. ue. (Van onzen Londenschen correspondent) O O ons één boek van Hitler ons Onze ?n te le den V. Nearath 1. het tot In Den Bosch is een auto in de Binnenhaven gereden; één der inzittenden verdronk. 1de en de cn er :n »r Ik zi BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem DE DELEGATIE DER R.K. STAATSPARTIJ TE BRUSSEL. Prof. Aalberse, Mr. Goseling en Mr. Teulings omringd door Belgische ministers. Links van den vicaris-generaai, Mgr. v. d. Eynde, de voorzitter van het R. K.W-V., de heer A. C. de Bruin. mantt.t.a, 3 Dec. De hervatting van het ver keer maakt het mogelijk een juist overzicht te geven van de schade, die de typhoon van Don derdagavond in drie provincies van de Philip- pijnen heeft aangericht. Er werden achttien personen gedood, terwijl zeventig nog vermist worden. Er zijn vijftien duizend personen dakloos en de schade aan den oogst bedraagt verscheidene millioenen dollars. Sedert September zfjn de Philippijnén door 5 cyclonen geteisterd, waarbij 391 personen wer den gedood. Het motorschip „Pulapan” verging, waarbij 20 leden van de uit 31 koppen bestaande beman ning verdronken. Van het eiland Luzon wordt gemeld, dat reeds weer een nieuwe cycloon in aantocht is. Nederlandsch bankconsortium heeft aan België een crediet verleend. Pleidooien voor de Haagsche rechtbank over de al- of niet-betaling in goudkoers van rente en aflossing der Ned.-Indische pondenleenlngen. begon zijn „Wat 'ak uis ?r- ict res on tot en er, or i r n *v 8 Geheimzinnige woorden van Goebbels. Wagen de Nazi’s een buitenlapdsch avontuur? Te Rome is een aecoord bereikt inzake de Saar- kw es ties. ad iue ïjn «g et. ies iet len op vooral Maar de is en, let uw ?en <e- ;rd ?r- de er en Jat tad ïbt ié? rd. Pd jt IL ide iep én >ek fe- se- ipé :ur ■en «Xf len is- HJft hl) in em Ing lig. ui en uit let p- u- ng >f- ijk if- en ig- er te Op di- •r- de en ou n- >r t. 1. n n t, n BERLIJN. 3 Dec. (Reuter) Een geheimzinnige toespeling, welke Goebbels in zijn rede te Stet- Qn heeft gemaakt op de toekomstige gebeurte nissen heeft aanleiding gegeven tot tal van gissingen. Goebbels sprak n.l. over de nieuwe taak, waarover echter niets verder kon worden gezegd, omdat de tijd daartoe nog niet was gekomen. Hij voegde daaraan toe, dat Duitsch- land de moedigste proef zou uitvoeren, die de geschiedenis ooit gekend heeft. De regeering, die voornemens is geschiedenis te maken, zoo zei- de hl), moet den moed hebben groote vermetele beslissingen te nemen. Men vraagt zich af op welk van de groote Duitsche problemen Goebbels hier heeft gezin speeld. In de rijen der extremistische nationaal- soclalisten hoort men dikwijls spreken over een „buitenlandsch avontuur” na de volksstemming in het Saargebled, dat een afleiding zou moe ten verschaffen voor de nationaal-soclallstlsche geestdrift. In verband met het bovenstaande verneemt Reuter uit Berlijn, dat men in verantwoorde lijke kringen zeer wantrouwend staat tegenover de geruchten over een buitenlandsch avontuur. In verband met den moord op Klrow doen in Moskou in politieke kringen geruchten de ron de, dat het bondscommlssariaat van blnnen- lancteche zaken, de voormalige OPOE, weer het recht sou krijgen zelfstandig doodvonnissen te vellen. Prinses Juliana vertrekt hedenavond uit Enge land. MOSKOU, 3 Dec. (Reuter) Tot opvolger van den vehnoorden Klrow in het Polit-bureau Is automatisch benoemd de eerste candldaat voor het politbureau Mikojan. Deze behoort tot de Intiemste vrienden van Stalin en is zelf even als Stalin Georgiër. Wie als leider der partij- organisatie In het district Leningrad Klrow zal opvoigen, is nog niet bekend. Brusselsche correspondent seint d.d. 3 Dec.: In heeft Het stoffelijk overschot van pater B. K lumper O.F.M., te Weert ter aarde besteld. een nieuwe stap in de ontwapenlngskwestle kan worden beschouwd. Beschouwt gij het ook zoo? Men moet afwachten, welke gevolgen de discussie zal hebben, antwoordde Von Neurath. Acht gij het mogelijk, dat de tijd nadert, dat Duitschland zijn besluit tot uittreding uit den Volkenbond opnieuw zal overwegen? Ons standpunt in deze aangelegenheid schijnt mij zoo gemakkelijk te begrijpen, dat het mU verbaast, dat er nog twijfel kan be staan. Stelling doet de naam „Volkenbond" al leen al denken aan een vergadering van leden in Europa, die door onderlinge besprekingen op den grondslag der rechtsgelijkheid vorderingen kunnen bereiken. Duitschland heeft steeds duidelijker ver klaard, dat het tot medewerking bereid is, wan neer zijn gerechtvaardigde aanspraken naar de onlangs door generaal Smuts gesproken woorden: „vrij en openlijk” worden erkend.Het zal echter ook stellig niet naar Genève terug- keeren, zoolang niet volkomen duidelijk Is, dat Duitschland nimmer weer op onrechtvaardige wijze wordt benadeeld. Omtrent de regeling der Saarkwestie kan In aansluiting op het reeds gemelde worden mede gedeeld, dat de uitbreiding der garantie-bepa- lingen voor niet-stemgerechtigden gelden zal voor zoover deze op den dag van het plebisciet drie jaar in het Saargebled Ingezetenen waren Bovendien is bepaald, dat bewoners van het Saargebled voor den tijd van een jaar uit het Saargebled kunnen emigreeren. Deze bepaling is echter in geen enkel opzicht van invloed op de Duitsche wetgeving inzake het Duitsche onderdaanschap. BRUSSEL, 3 Dec. (V. D.) Een personentrein uit Gent is te Brussel-Kleinelland door ver keerden wisselstand gederailleerd. De stoker werd ernstig gekwetst, terwijl een vrouwelijke passagier inwendige kneuzingen opliep. TOKIO 3 Dec. (VD.) Ter bescherming van de Japansche onderdanen in Zuld-Chlna, waar, gelijk bekend is, een nieuwe communistische op stand is uitgebroken, zijn 5 oorlogsschepen in de haven van Amoy blnnengeloopen. Verder zijn verscheidene Japansche oorlogsschepen naar Foetsjau onderweg. Door een bankconsortium onder leiding van de heeren Mendelssohn Sc Co., Am sterdam, en waarvan oa. nog deel uit maken de Nederlandsche Handel Maat schappij en de heeren Pierson Sc Co., is aan België een crediet verstrekt. Omtrent de grootte van het crediet* noch aangaande rentevoet en looptijd kon men ons op het oogenbllk verdere mededeelln- gen verstrekken. Het is echter waarschijn lijk, dat deze transactie overeenkomt met transacties, die ditzelfde banklersoonsor- tium heeft afgesloten met de Fransche re geering en de Fransche spoorwegen. De onderteekening van deze leening ge schiedde na den kabinetsraad Maandagavond. De groep van Nederlandsche financiers, die de leening heeft toegestaan, was vertegenwoor digd door de heeren Mendelssohn, Mannhelmer en van Hoolst. Van Belgische zijde waren de onderteekehaars: de minister van financiën Gutt, de vlce-gouver- neur van de Société Générale, Fabry en de di recteur van de schatkist, Warland. Anderzijds zijn nog onderhandelingen gaande voor een leening op korten termijn met een andere buitenlandsche groep voor een bedrag van 500 millioen francs. gangsmaatregelen bepaald. De overeengekomen bepalingen zullen op 5 December aan den Volkenbondsraad worden voorgelegd. Kanunnik W. H. Cloote, professor aan Groot-Seminarie te Roermond, benoemd Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus. Onze Brusselsche correspondent seint d.d. 3 Dec.: De Belgische regeering heeft bij een Nederlandsche groep een leening aangegaan van ongeveer een milliard francs, bestemd voor de buitengewone begroeting en wel speciaal voor de uitgaven bestemd tot op schorting van een gedeelte der werkloos heid. LONDEN, 3 Dec. (Reuter). De Duitsche mi nister van Buitenlandsche Zaken baron von Neurath heeft Zaterdag aan den correspondent van het Reuterbureau te Berlijn op diens ver zoek zijn meefting medegedeeld omtrent Duitsch- lands bereidwilligheid om elk algemeen voorstel tot consolidatie van den vrede in Europa in welwillende overweging te nemen. „Vv— - lèhd er ROME, 3 Dec. Een nieuw middel ter bestrij ding van malaria is ontdekt door den leider van het Wetenschappelijk Instituut van Onderzoek, prof. Pazzi van de universiteit van Bologna. Het middel zal binnenkort op groote schaal in Italië in de practljk worden toegepast. Het middel is het resultaat van jarenlange studies en experimenten en de wer king er van Is geverifieerd door strenge labora- torium-analyses aan de universlteiten van Bo logna en Rome. Het middel is eerst beproefd op bevel van den leider der regeering in den Agro Pontino. In verband met de uitstekende resultaten, die hier werden behaald heeft Musso lini thans bevel gegeven tot het uitwerken van een groot plan om het nieuwe bestrijdingsmid del in de practljk toe te passen. Naar inzake de regeling van de Saarkwestie nader wordt medegedeeld, krijgt Frankrijk be halve de 900 millioen francs belastingvrije ex ploitatie der Wandtmijnen voor den tijd van 5 jaar. De exploitatie mag niet uitgaan boven een bepaalde hoeveelheid gewonnen steenkool. Er zijn maatregelen genomen om te verhinderen, dat de contante betaling der 900 millioen francs een verslechtering van de de viezenpositie van Duitschland met zich mede zal brengen. Verder is overeengekomen, dat de garan ties, gelijk die in het Raadsbesluit van 4 Juni voor de stemgerechtigden zijn bepaald tegen over het algemeen gelijke voorwaarden ook zullen worden uitgebreid op de niet stemge rechtigden. Voor personen, die zich later in het Saargebled hebben gevestigd, zijn over- ROME. 3 Dec. (Reuter). Officieel wordt me degedeeld De commissie van drie heeft Maandagmorgen zooals reeds in het kort gemeld, haar laat ste zitting te Rome gehouden, die werd bijge woond door den Franschen en den Dultschen ambassadeur. De president constateerde na mens de commissie, dat tusschen de Fran sche en de Duitsche regeering in alle kwes ties overeenstemming kon worden bereikt, die de commissie had te onderzoeken. Een over eenkomst werd namens de Fransche en de Duitsche regeering door de beide ambassa deurs en de wederzijdsche veregenwoordigers ondertêekend. De Commissie van Drie zal Dinsdag te Genève bijeenkomen, om het rap port samen te stellen, dat den op 5 December bijeengeroepen Volkenbondsraad zal worden voorgelegd. Bij het sluiten van de werkzaam heden te Rome dankte Baron Aloysi namens de commissie de Fransche en de Duitsche ver tegenwoordigers en deskundigen en in het bijzonder de financieele subcommissie van den Volkenbond voor de daadwerkelijke medewer king. Oen kabinetsraad van Maandagavond de nieuwe regeering maatregelen ge troffen tot beteugeling van de campagne, welke zou gericht zijn tegen een nationaal crediet en tegen het munt-statuut. De posttarieven worden verlaagd en een re- glementeering wordt ingevoerd van den vleesch- handel, om te komen tot verlaging van den vleeschprijs. et groote feest is afgeloopen! De napret duurt nog voort; de stad, die nog ontel bare duizenden bezoekers uit de provin cie en uit het buitenland herbergt, is drukker dan ooit in dezen tijd van het jaar. en de vlag gen schijnen de grauwe Londensche herfstlucht zoo aangenaam te vinden, dat zij er maar niet toe kunnen besluiten naar zolders en kelders terug te keeren wie weet voor hoe lang. Want zulk een grandioos feest maakt Londen maar eens in dozijnen jaren mee. Vlaggen doet men in Engeland niet licht, en nimmer ge lijk in de Continentale landen algemeen, en ook gisteren zag mén buiten de centrale winkel straten en den weg,-welken de trouwstoet volgde, geen vlaggen of versiering, maar toch heeft sinds de kroning van George V, meer dan 23 jaren geleden, de stad zich niet zoozeer opge schikt dan ter gelegenheid van het huwelijk van ’s konings jongsten zoon. Twee andere kinderen, een dochter en een zoon, der Britsche souverei- nen zjjn in de laatste vijftien Jaren gehuwd, en metT hoe groote statigheid het huwelijk ook vol trokken werd, men moet waarschijnlijk terug gaan tot de beroemde trouwplechtigheid van Edward, prins vair Wales (den lateren Edward VII) en prinses Alexandra van Denemarken, meer dan zestig jaren geleden, wanneer men een vorstelijk huwelijksfeest wil noemen dat met zoo grooten uiterltfken glans gevierd is. Velen vragen zich af welke redenen aanlei ding gegeven kunnen hebben vpn het huwelijk van ’s konings jongsten zo<m zulk een overwel digend grootsch nationaal veest te maken. Al len, die de geschiedenis van het Engelsche Vor stenhuis, en de „precedenten" kennen, zijn het er over eens, dat van deze gebeurtenis een „op hef” is gemaakt, welke buiten alle verhouding Is. Prins George, de Hertog van Kent, is de jongste zoon van den Koning. Menschelijker- wljs gesproken hebben hij en zijn nakomelingen niet de minste kans op den Engelschen troon. Prinses Marina, de Hertogin van Kent, zal haar plaats innemen onder de EngelsAie prinsessen en eerst na de Hertogin van York komen, die een ouderen zoon des konings gehuwd heeft. Politieke beteekenis heeft het huwelijk, voor zoo ver men hierover oordeelen kan, evenmin. Het Vorstenhuis, waartoe de prinses behoort, is onttroond en zij is verwant aan andere vorsten huizen, waarmede Engeland reeds lang voor treffelijke betrekkingen onderhoudt. Kortom: van bijzonder nationaal, „belaag 4s dit huwelijk niet. De Hertogja. van York is de moeder geworden van eeW^ochter. die eenmaal waarschijnlijk koningin van Engeland zal zijn; eenieder heeft steeds gevoeld en begrepen welke groote nationale beteekenis het huwelijk van ’s konings tweeden zoon gehad heeft, daar de prins van Wales vrijgezel bleef, tevergeefs vraagt men zich af waarom trouwplechtigheid van gisteren voltrokken met een nationalen „pomp", welke ontbröken heeft bij alle vorige koninklijke huwelijksplech tigheden in Engeland sinds 't laatste kwartaal der vorige eeuw. royaal gebleven is Inplaats van te „potten”. „Be zuinigen” door diegenen, die geld genoeg heb ben, is het beste middel om een crisis te ver ergeren. Het Engelsche Hof is steeds voorge gaan met het uitgeven van geld; adel, aristo cratie en plutarchie hebben dit voorbeeld trouw gevolgd en de kleineren hebben, elk naar ver mogen, het hunne gedaan. Hierin schuilt het geheim van den Engelschen voorspoed. En dat het huwelijk van den Hertog en Hertogin van Kent op zoo grootsche schaal gevierd Is, is een nieuwe bevestiging van de Britsche opvatting, dat het thans meer dan ooit de plicht is van hen, die in en om de paleizen wonen, hun geld te brengen onder de massa van het volk. Maar zulk een groot nationaal feest heeft nog een andere uitwerking. Het wekt op, het beurt op, het verlicht de harten, het maakt de menschen blijmoediger, optimistischer, dapper der in den strijd om ’t bestaan. Zulk een feest stimuleert alle rangen der bevolking. En niet al leen ofschoon ook door „de pret”. Deze is van voorbjjgaanden aard, en ongetwijfeld gezond zoo lang zij duurt. Maar wanneer op zoo ko ninklijke schaal feest gevierd wordt, wanneer de straten prijken met guirlandes, wanneer prinsen en prinsessen met blijmoedige gezichten door de menigte rijden, wanneer de Koningin de magazijnen van Bondstreet bezoekt, wan neer ernstige dagbladen geen belangrijker pro bleem kennen dan dat, hoe prinses Marina haar bruidssluier zal moeten dragen dan voelt een ieder optimistisch en onbezorgd. Was daarentegen na de verloving van prins George en prinses Marina officieel bekend ge maakt dat het huwelijk met het oog op de „tijdsomstandigheden” In besloten kring, in de kapel van het kasteel van Windsor, voltrokken zou worden en geen groote feestelijkheden en ontvangsten gegeven zouden worden op dat ook het volk doordrongen zou zijn van de wijsheid der zuinigheid dan zou, vreezen wij, een golf van naargeestigheid en pessimisme over het land gegaan zijn. Wij kunnen instemmen met diegenen die volhouden dat pessimisme nooit gegrond is. Zeker is het nooit gezond. En het optimisme, dat door de feeststemming der laatste weken zoo aangewakkerd is, is steeds gezond en meestal gegrond. Bovendien zijn de geestdriftige uitingen van loyaliteit, waartoe zulk een vorstelijk huwelijk aanleiding geeft, op zichzelf zeer te waardeeren. „All the world loves a lover”, zeggen de Engel schen en de openbare belangstelling voor huwe lijken is hier steeds veel grooter dan in ons land. Prinses Marina, een Grieksche prinses, die het hart gewonnen had van een Engelschen koningszoon, was voor de sentimenteele Engel schen reeds onmidaellijk een roman-heldin, en dus een voorwerp van vereering. Haar ui terlijke aantrekkelijkheid, haar bevalligheid, maakten haar populair van den dag af dat zij hier voet aan wal gezet had. Prins George, met wien het publiek zich tot voer kort weinig bezig gehou den had, was plotseling Interessant geworden, wanthij was een minnaar. En zoo groeide de volksstemming met den dag In geestdriftige bewondering, tot zij tenslotte een luisterrijk ka der vormde voor het luisterrijke beeld dat gis teren de Abdij van Westminster bood. Maar aan al die gevoelens ligt toch groot gevoel ten grondslag, n.l. dat van loyau- teit aan den Koning. De daverende toejuichin gen welke de Hertogin van Kent ten deel vie len, waren betuigingen van loyauteit aan den Koning. Men verheugde zich omdat de Koning en de Koningin zich verheugden. Men vierde ^feest omdat zij feest vierden. Want zulk een openbaar vorstelijk huwelijks feest doet in de harten van het volk gevoelens van loyauteit en solidariteit hoog opvlammen. En ook dit is goed. Scapini begon zijn uiteenzetting met den uitroep: „Wat moet men beginnen met deze Kamer, waar tallooze zwetsen iemand het spre ken verhinderen? Ik zal echter tijdens de de batten over de buitenlandsche politiek van de eerste de beste gelegenheid gebruik maken om mjjn standpunt en de dienovereenkomstige conclusies uiteen te zetten. Men moet niet steeds naar net verleden te ruggrijpen, maar het heden laten spreken. Bij de oorlogspsychose, die den huldigen toestand van Europa kenmerkt moet alles gepoogd wor den om een conflict te vermijden. Het feit, dat von Ribbentrop naar Parijs is gekomen om voeling te nemen met talrijke persoonlijkheden is een duidelijk bewijs, dat Duitschland zoekt naar een andere modus vivendl. Frankrijk moet daar rekening mee houden. Scapini besprak verder het „Meln Kampf” en merkte in verband met het Saargebled op, dat wanneer Hitler niet wil. er ook geen incidenten zullen ontstaan. Wat de Duitsche bewapening betreft, moet men reke ning houdende met de gegeven feiten op voet van eerlijkheid met elkander onderhandelen, dwz een wederzijdsche overeenkomst sluiten, op grond waarvan de bewapeningen van beide lan den zoowel uit organisatorisch als materieel ge zichtspunt aan contróle zullen worden onder worpen. Voorts geeft Scapini uiting aan zijn be zwaren tegen een bondgenootschap met Rus land. Het is krankzinnig aan zoo’n bondgenoot schap te denken. Wat Scapini ten slotte wil komt op het volgende neer: herstel van het evenwicht in Europa door oplossing van het pro* bleem Frankrijk—Duitschland—Italië, waarbij Engeland, voorzoover het zier beschouwt als een Europeesche mogendheid, niet gedesinteres seerd kan zijn. -u r en voert verschillende verklaringen aan. jy'l Prins George, zegt men, is steeds de bij- ■AvA zondere uitverkorene van zijn Moeder geweest en de Koningin heeft van haar vreugde blijk willen geven door de bruiloft in den groot- sten en schltterendsten stijl te doen plaats heb ben en er een nationaal feest van den eersten rang van te maken. Anderen wijzen erop, dat prins George de eerste Engelsche Koningszoon sinds Edward VII is, die met een buitenlandsche prinses in het huwelijk is getreden, dat bijge volg een groot aantal vorstelijke personen uit het buitenland de plechtigheid als gasten bü- gewoond hebben, en dat met het oog hierop het ceremonieel en de daaraan voorafgaande fees ten, ontvangsten en diners veel omvangrijker en glanzender moesten zijn dan bij vorige gelegen heden. Deze verklaring is niet onaannemelijk. Dpzijnen buitenlandsche prinsen en prinsessen, béhevens de regeerende koningen van Denemar ken en Noorwegen met hunne gemalinnen zet ten aan het trouwfeest hooger luister bij; onder de bruidsmeisjes bevonden zich niet alleen En gelsche, maar ook buitenlandsche prinsessen. En wanneer dit huwelijk op zichzelf al geen po litieke beteekenis had, het was toch aanleiding dat prinsen en prinsessen van vele nationali teiten te Londen bijeenkwamen om er gezamen lijk een feestelijke plechtigheid bij te wonen. Zulke bijeenkomsten kunnen den internationa len betrekkingen meer goed (en minder kwaad) doen dan conferenties van diplomaten en staatslieden. En ten slotte: een zoo grootschaopgezet feest doet „het geld rollen”. Het spréékt van zelf, dat de regeering, in den persoon van den Eer sten Minister, door den Koning ten volle ge kend wordt bij ’t vaststellen van de omstandig heden waaronder het huwelijk van zijn zoon in het openbaar zal plaats hebben. En wij mogen aannemen, dat de Eerste Minister geen enkel bezwaar gehad heeft tegen een feestviering, welke ten gevolge zou hebben dat het vermo gende deel der bevolking millloenen ponden ex tra zou uitgeven. Ontelbare duizenden hebben de laatste weken werk gekregen in verband met de huwelijksfeesten. Londen heeft een extra „season" doorgemaakt vóór Kerstmis, en No vember, een maand gedurende welke de werk loosheid meestal toeneemt heeft ditmaal het geld zien rollen, neen zien „stroomen”, en een zeer groot deel van dat geld is, na uitgegeven te zijn door diegenen die overvloed hebben, te recht gekomen in de zakken van hen, die er het meest behoefte aan hebben. ATHENE 3 Dec. (Reuter). Tengevolge van de hevige stormen en zwaren regenval in de om geving van Athene, zijn verleden week 18 per sonen verdronken. Er gebeurden verder tal rijke ongelukken. Zoo werd een wagen, waar op zich een aantal personen bevonden, door het snel stijgende water opgenomen, en mee gesleurd. Allen, die zich op den wagen be vonden. vonden den verdrinkingsdood. De voornaamste brug over de Cephissus die Athe ne met Phalenun, een zomerverblijfplaata ver bindt. is vernield. Heele buizen zijn weggevaagd. Het lijden der slachtoffers wordt nog vergroot door de bit tere koude, die thans heerscht. De regeering heeft een steunactle ingezet voor de families, die door de gebeurtenissen zijn ge troffen. ,Von Neurath zelde: Natuurlijk streeft Duitsch. evenals elke andere natie naar de wol ken van vrees en wantrouwen die op het oogenbllk boven Europa schijnen te hangen, te verdrijven. Elk plan, dat inder daad dit doel heeft, zal stellig de welwil lende aandacht der Wilhelmstrasse vinden. Maar de beslissing over zulke quaesties ligt helaas niet bü Duitschland alleen. Men heeft in het buitenland gezegd, al dus de correspondent, dat de discussie in het Britsche Lagerhuis als ommigen brommen: „de tijden zijn er niet naar”. Ze hebben ongelijk. Engeland heeft er de laatste Jaren zeer veel aan te danken gehad dat het, ondanks vele moeilijkheden, Het presidium van de centrale executieve te Moskou heeft in verband met den moord op Kirow instructie gegeven, dat het onderzoek in deze zaak binnen zoo kort mogelijken tijd moet plaats vinden. Van begenadiging kan geen sprake zijn. Het vonpls moet onmiddellijk na de uitspraak worden Voltrokken. PARIJS. 3 Dec. (D. N. B.) De In den oorlog blind geworden afgevaardigde Scapini, voor zitter van de vereeniging van tijdens den oor log blind geworden frontstrijders, die met von Ribbentrop een langdurig onderhoud heeft ge had Is door „La Presse” geïnterviewd over zijn indrukken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1