(af DIAMANT 40 CT. PER POND RADIO-PROGRAMMA ZWANEN BERG'S GELDERSCHE ROOKWORST Dit is da echte rookworst voor dan Hollondschen pot! ^TANDPASTA DONDERDAG 6 DECEMBER 1934 >’s De kracht van één e Kanaal naar Almelo Burgemeester vermist UITVOERING VAN WERKEN overeen- Kersttoeslag verhoogd Toezicht op gymnasia ARBEIDER OMLAAGGESTOR1 LOSGEBROKEN PAARD WIJZIGING ZIEKTEWET T oezicht Beschouwing der Eerste Kamer IN BOUWPUT GEVALLEN Arbeider zwaar gewond BEVOEGDHEID VAN ARTS Salarisverhooging R.K. Universiteit NEDERL. FABRIKAAT SINDS 1830 NU AGITATOR TE HEERLEN UITGEWEZEN Tegemoetkoming aan gewetens bezwaren van landbouwers Aansluiting bij crisis organisaties worden door kan! Kerstpost naar Oost en West Aan 75 arbeiders tegen 1 Januari ontslag aangezegd BRAND IN EEN SIGAREN FABRIEK GEBREK AAN ORDERS BIJ JANSEN EN TILANUS Nieuwe indeeling van de zes inspecties Prinses en jonge werkloozen Veroorzaakt twee ongelukken te Rotterdam Nog geen algeheele stemming Versnelde bruggen bouw Vorstregeling bij de werkverschaffing Geen tolgeldheffing op Rijn- en Waalbrug Uit de beschikbaar gestelde j 2.000.000 DOOSJES 15-20.25 et. TUBES 25-35 cL F-, Snib'* West. X Er moet geholpen ieder, die helpen INT. THEATER-BUREAU N.V. ,'JdOLLAND” In staat van faillissement verklaard De Kerstinzameling van de Dagbladpers Het is niet verantwoord thans verder te gaan Groot hoeveelheid tabak verloren gegaan Vrijdag 7 Dec. 1934 De „Uiver” vliegt naar Batavia en terug in acht dagen NIJMEGEN. Geslaagd voor het doctoral examen in de rechten de heer Q. M. J. Henket uit BoxteL BAK- EN BRAADVET Ernstig ongeval aan de Waalbrug te Nymegen Het schenken van een gift eischt steeds een zekere overwinning op zichzelf H. K. H. zal den voltooiden wan del- en fietsweg te Amsterdam openen ♦i de de lult persoon- 302 M. TTlaluen, Schoon, ScAip VE RW IJZEN WIJ Den met Kerstpost naar de December 2 Oen te 4 bruggenbouw. 6V4 pet. te verhoogen, Ingaande 1 Juli 1934. 3 Er kan alleen post meegegeven worden be stemd voor Ned. Indië en verder gelegen landen. Deze laatste wordt van Java verder vervoerd per gewone mail. Indien de vlucht volgens het vastgestelde schema verloopt, zal de Douglas den 23en te Batavia aankomen. Den 26en December vangt de terugtocht aan en den 29en wordt de „Uiver” weer te Amsterdam verwacht. Het vliegtuig zal dus in acht dagen tweemaal de Amsterdam Batavialijn, die is 29.000 K.M., vliegen. Wordt in aanmerking genomen, dat dit plan latere uitbreiding om tot een gewenschte ver binding met de haven te Almelo te komen niet in den .weg staat en dat deze uitbreiding, op het oogenblik uitgevoerd, de kosten meer dan verdubbelen zou, dan mag gezegd worden, dat het plan biedt, wat onder de tegenwoordige fi nanciële omstandigheden mogel|jk is, en dat het niet verantwoord is thans verder te gaan. vertrekt den Oost. lerklng komt iet zich me- ky Korsakoff (grpl.) 10 3b Dansmuziek. dag was z|jn toestand zijn leven gevreesd. Woensdag is de arbeider E. uit Groesbeek van een der in aanbouw zijnde pijlers der nieuwe Waalbrug te Nijmegen in een bouwput geval len. Z|jn linkerbeen werd daarbij verbrijzeld, terwijl hU tevens een zware hersenschudding opliep. HIJ is overgebracht naar het St. Ca- nisluszlekenhuis. Zijn toestand is levensgevaar lijk. Q hoo- Ver- tol- te ROME. ..Die 1 Fan. we- zlch Dezer dagen zal de gemeentebesturen een regeling van den Kersttoeslag aan ondersteun den worden toegezonden. Het ligt in de bedoe ling, aldus bericht „Het Volk”, de toeslag we derom 25 procent van het steunbedrag over één week te doen bedragen. Daarenboven zal dit jaar een extra-toeslag worden gegeven, die geheel voor rekening van het rijk komt en waarvan de kosten zullen worden bestreden uit ’t bedra g van 2.000.000 dat de regeering voor dit doel en voor verster king van de B-steun van het crisiscomité be schikbaar heeft gesteld. Het onderzoek als bovenbedoeld lbopt reeds eenige maanden. In de eerste plaats was daar voor noodig een opgave van de provinciale or ganisaties van al diegenen, die in Mei 1934 gens gewetensbezwaren geweigerd hebbéh bij de provinciale organisaties aan te sluiten. Het te voor die landbouwers, ook voor zoo ver hun nog niet een desbetreffend schrijven van den minister gewerd, gewenscht thans Khriftelljk hun bezwaren kenbaar te maken. De bemanning van de „Uiver” bestaat uit de heeren W. M. O. H. Beekman, gezagvoerder, J. van Steenbergen, tweede bestuurder, H. A. Wale- wijn, werktuigkundige en O. van Zadelhof!, marconist. 1 5 en December vertrekt de den Lot op het loodje I Bepaald is, dat de eerste inspectie zal om vatten (ie onderwljs-inrlchtlngen in Limburg en Noord-Brabant; de tweede inspectie die in Zuld-Holland ten westen van de Ijjn Noordwljk- Willemsdorp en in Zeeland; de derde Inspectie die in Noord-Holland ten westen van de lijn BeverwijkOuderkerk (behalve Beverwijk), in Zuid-Holland ten oosten van de Hjn Beverwijk Ouderkerk (Beverwijk inbegrepen); de vijf de inspectie die in Overijssel (behalve Kam pen. Steenwljk en Zwolle) en in Gelderland; en de zesde Inspectie die in Groningen, Friesland, Drente en in Kampen, Steenwljk en Zwolle. Deze wandel, en fietsweg over de Ringspoor- baan is het eerste der groote werkobjecten, wel ke onder leiding van het Centraal-Comité voor Jongere Werkloozen, worden uitgevoerd. In Februari zal deze weg met de bij beboerende toegangen en opritten van den Amstel tot den Schinkel gereed zijn. Honderden Amsterdam- sche jongeren hebben door dit werk hun ar- beidslust en arbeidskracht behouden. e Indien het gewetensbezwaar achtenswaardig en onoverkomelijk blijkt, verleent de Minister voorwaardelijke vrijstelling, welke vrijstelling Intusschen niet ontheft van het nakomen van alle verplichtingen, voortvloeiende uit by of krachtens de landbouwcrisiswet 1933 bepaalde voorschriften. Deze vrijstelling wordt Ingetrokken, indien de vrijgestelde deze voorschriften niet naleeft. Het gevolg der intrekking is, dat de steun weg valt en het bedrijf niet verder kan yorden uit geoefend. B|j beschikking van den minister van Onderwijs. K. en W. is met ingang van 1 Maart 1935 het aantal inspecties voor het toezicht op de gymnasia, de lycea, de hoogere burgerscholen, de middelbare scho- ^•Kvoor meisjes, de handelsscholen (dag en avondscholen) en de cursussen ter oplei ding voor akten van bekwaamheid tot flat, geven van middelbaar onderwijs, terugge bracht 7 op 6. Met het toezicht worden belast: over de eerste Inspectie de inspecteur M. van der Weyst, met als standplaats de gemeente 's Hertogen- bosch; over de tweede inspectie de inspecteur dr. E. H. Renkema, met als standplaats s Gra- venhage; over de derde Inspectie de inspecteur dr. S. Elzinga, met als standplaats Haarlem; over de vierde inspectie de inspecteur G. Bol kestein. met als standplaats Amsterdam: over de vijfde inspectie de Inspecteur J. van Andel, met als standplaats Arnhem, met bepaling, dat hjj voorlooplg te 's Gravenhage woonachtig kan blijven; en over de zesde Inspectie de Inspecteur dr. W. van den Ent, met als standplaats de ge meente Groningen. WEENEN, liederen sopraan 8.50 Pro actie o. handel en verkeer. WARXCHAV. 1345 M. 7.35 Het Phll- harmonle-orkest van Warschau o. 1 v. W. Bierdjajew m. m v Alexander Borowski, plano 10.20 Dansmuziek 11.20 W. Wll- kosz' dansorkest. Den Uiver met Kerstpost naar Naar het „Limb. Dagblad” verneemt. Is den leider der Relchs Deutsche Gemeinschaft In Limburg, G. J. Nacken te Heerlen, aangezegd, dat h|j binnen een bepaalden termijn ons land moet hebben verlaten, wegens het voeren van buitenlandsche politiek in Limburg. 507 M. 4.35 Itallaanache door Maria Florenza Glampelll. 7.35 Wiener Symphonlker tr. ten gunste van de wlnterhulp- v. Fritz Stocklnger. minister van De minister van Sociale Zaken heeft thans een tweetal circulaires aan de ge meentebesturen gezonden, welke betrekking hebben op het geval, dat de werkverschaf fingen door vorst tijdelijk gesloten moeten worden. Ongeveer 75 arbeiders, werkzaam In de af- deeling weverij der firma Jansen en THanus te friezenveen, hebben schriftelljk medcdeellng ontvangen, dat zij met ingang van 1 Januari as. zijn ontslagen, wegens gebrek aan orders. Naar verluidt zal binnenkort ook het perso neel in de tricotage-afdeeling worden ingekrom pen. Door een 400-tal wevers van bovengenoemde weverij te intusschen aan den Minister een adres gericht, verzoekende door sterk doorge voerde en zoo spoedig mogelijk afgekondlgde contingenteeringsmaatregelen, zoowel voor onze binnenlandschc als Ned.-Indische markt, de dreigende werkloosheid en alle daarmede ge paard gaande onheilen voor tallooze werkne mers zooveel mogelijk af te wenden. van welingelichte zijde zal H. K. H. Prinses Naar wij vernemen, Juliana in Februari a.s. het eerste deel van den grooten wandel- en fietsweg over de Ringspoorbaan, aangelegd door jonge werkloozen, te Amsterdam openen. LIXEMBIKG, 1304 M. 8 06 Gramo- foonmuzlek 8.20 Persberichten. Vervolg gramofoonmuziek 12 20 Gramofoonmu- zlek 12.50 Persberichten 1.05 Concert door het Radlo-Orkest o. 1. v Henrl Penrls Ernest Elchel. viool. Médltatlon de Thais, Massenet. Serenade. Kubelik Souvenir. Drdla 1.20 Koereen 1.25 Concert door het Radlo-orkest o. 1. v. Henrl Pensls. Hal- ka. Monluszko. Le Cld. balletmuziek. Mss- eenet. Souvenir du Tréport. Clément Ele gie. Raohmaninow. Pavane pour une In fante défunte. Ravel. Humoresque. De Taeye 2 20 Koereen 4.05 Koersen 6.50 Concert en dansmuziek 7.50 Sport berichten 8 00 Hollandsche uitzending. Cabaret en gramofoonplaten 8 20 Pers berichten 8.40 Concert door het Radlo- orkest o. 1. v. Henrl Pensls. Pastorale. P. Plerné. Gavotte des Ballerlnes. Armand- Mouton. Aragonesa. de Falla-Mouton 8.55 Koersen en berichten. Vervolg concert. Galement, Staub-Mouton. Pollchlnelle. Da- neau Mon Suzon. Clément 9 15 Hol landsen concert door het Radlo-crkest o 1. v. Henrl Pensls. Maria Schwamberger. so liste 17e en 18e eeuwsche muziek Suite voor cello en orkest. Willem de Fesch Suite voor viola da gamba. Calx d' Hcrvelois. Suite voor cello en orkest. Willem de FVsch 9 50 Huisconcert 10 05 Kamermuziek. Kwartet Op. 1. Mendelssohn. Allegro vlvace- Adaglo-Scherzo-Flnale 10.40 Dansmuziek door het Radio Jazz-orkest o. 1. v. Ferry Jusa. Te Rotterdam heeft een losgebroken paard op den Waalhavenweg twee ernstige ongelukken veroorzaakt. Het dier stak in de duisternis den weg over en kwam in botsing met een motorrijwiel. De berijder de 49-jarige metaalbewerker G. van O. en zijn zoon, de 21-Jarige J. v. O. kwamen te vallen. Beiden werden aan het hoofd gewond. Een passeerende dokter uit Brielle heeft hen per auto naar het ziekenhuis aan den Cool- singel gebracht, waar een van hen moc;t wor den opgenomei). Het paard Was Intusschen doorgeloopen en een naderende auto, reed, toen de chauffeur het dier trachtte te ontwijken, tegen een anderen auto op. Beide wagens werden ernstig bescha digd. Sombere korte dagen, donkere lange nachten wintertijd, crisistijd, zorgen- en ontberings- tjjd! Nog nijpt geen snerpende vrieswind de schamel gekleede sjofelen, nog dringt diep binnen de sjraarzaam verwarmde woonholen niet bij dag en nacht de Ijzige adem van het meedoogenloos koude getij Maar ook ondanks de mildheid, die de natuur hoe lang, misschien hoe kort nog? den armen stakkers, den misdeelden en hulpbehoe venden onder ons betoont, wordt er openlijk en Dog meer in ’t verborgen bitter geleden. Iedereen, die niet ziende blind, die nieC rende doof is kan het weten en wie niet steend is door eigenbaat, wie niet doqr cynisme tegen alle klachten en smeekbeden gepantserd door het leven gaat, moet het beseffen, dat thans op ieder, die nog Iets te missen heeft, een dure plicht rust, een tot ver buiten eigen per soonlijk welzijn reikende verantwoordelijkheid. Velen zijn er, die zich voorpraten, dat zy niet kunnen helpen, dat zjj maar net voor zichzelf kunnen zorgen, dat belastingen, verzekering- premies en andere onvermijdelijke schattingen al zooveel offers vergen, dat er niets overbluft om af te staan voor de liefdadigheid. Zij zeg gen, dat zjjedit moeten overlaten aan hen, die rijker zijn en zjj beseffen veelal niet, dat er onder die rijkeren evenzeer talloozen zijn, die precies zoo redeneeren als zij en beweren, dat zij buiten de uitgaven voor eigen slaat en bestaan niets te missen hebben. Naar %et „Dagblad van Noord-Brabant" ver neemt, wordt burgemeester G. Stevens van Over slag sedert een week vermist. Allerlei geruch ten doen thans de ronde, doordat te Overslag en daarbuiten vrijwel niemand te weten kan komen, waar hjj verblijft. Familie heeft de bur gemeester te Overslag niet, zoodat men zjjn huidige verblijfplaats ook niet kan vernemen door middel van familie aldaar. Bjj den Raad van Oirschot Is een regeerings- schrljven uit Den Haag binnengekomen, waarin de Raad wordt aangemaand, binnen drie maan- I gellng der voorwaarden tot verkrijging der be den de wedden van het gemeentepersoneel met voegdheid van arts, tandarts, apotheker, vroed- vrouw en apothekersbediende, zeggen de mi nisters van Onderwijs. K. en W. en Sociale Zaken, dat er aan de opleiding aan de ge neeskundige hoogeschool te Batavia bezwaar lijk een argument kan worden ontleend, om niet In te willigen het door de Indische Re geering gedane verzoek tot verleening van de bevoegdheid om de geneeskunde hier te lande uit te oefenen aan hen, die aan genoemde hoogeschool het artsdiploma hebben verworven, nu de faculteiten der geneeskunde eenstemmig van oordeel zijn, dat daartegen geen bedenking bestaat. Woensdagnacht te omstreeks drie uur is brand ontstaan in de electrische drogerij annex werkplaats en opslagplaats van de siga renfabriek van de firma A. H. J. wytenburg, aan den Nieuwen Rijn te Lelden. Daar het brandende perceel geheel door hulzen en gebouwen Ingesloten ligt, droeg de brand een gevaarlijk karakter, maar door haar krachtig optreden wist de brandweer het vuur tot dit eene perceel, dat geheel uitbrandde, te beperken. Het eigenlijke fabrieksgebouw werd niet aan getast. Een aanzienlijke hoeveelheid tabak ging verloren. Verschillende belendende perceelen kregen waterschade. 3e oorzaak van de brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Het nablusslngswerk heeft tot hedenmorgen negen uur voortgeduurd. MILAAN, 38» M. 4.30 Vocaal concert 8.05 Gramofoonmuslek 8.20 Sympho- nle-orkest o. 1. y. A. Guarnieri met solis ten en koor. «E. 421 M. 3 20 Concert 8.05 schoene Rlsetta”, operette van Leo In de memorie van antwoord der Eerste Ka mer inzake het wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening noodig voor aanleg van het zükanaal naar Almelo, behoo- rende tot de scheepvaartkanalen naar Twente, bedoeld in de wet van 4 November 1919, wijst de minister van Waterstaat er op. da.t het vol gens dit ontwerp gedachte plan voldoet aan den gestelden eisch van soberheid, dat het voor de Regeering financieel aannemelijk is en dat iet ook plaatselijk geacht wordt, de belangen van de streek voldoende te dienen om uitvoe ring te bevorderen. HRI'SSEL. 332 M. 1.30 Omroeporkest o. 1. v. Franz André 5.20 Dansmuziek 7.35 Het grqpt-Russlsch Paaschfeest. Rims ky Korsakoff (grpl.) 8 20 Pianorecital door L. v. d. Broeck 9 40 Orkeatconcert De eerste circulaire Is gezonden aan de ge meenten. waar reeds een steunregeling is. De tweede aan de gemeenten waar deze regeling nog onWweêkt» Ih de eerstbedoelde gemeenten dient aan allen, die door dq vorst bjj de van rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing niet kunnen arbeiden, een uitkeering wegens vorstverzuim te worden verstrekt, volgens de normen en de regelen van de voor die gemeënte goedgekeur de steunregeling. Voor wat bat reft hen, die tijdens de lijdelijke stopzetting der werkverschaffing in aanmerking kunnen komen voor uitkeering uit hun werk- loozenkas. mag, Indien deze uitkeering lager mocht zjjn dan het vorenbedoelde bedrag, een aanvullende toeslag worden verstrekt tot een zoodanige hoogte, dat kasuitkeering en toeslag tezamen overeenkomen met het steunbedrag, dat zjj anders zouden ontvangen. In de overige gemeenten dient een door, den minister ontworpen tarief te worden gevolgd. In de overige gemeenten dient een door den minister ontworpen tarief te worden gevolgd. Voor degenen, die voor uitkeering uit de werk- loozenkas in aanmerking komen kan eveneens aan aanvullende toeslag worden verleend. Zelfs Uw lievelingskostje lust Ge niet meer, doordat Uw spijsvertering niet goed werkt en Uw maag in de war is. Uw dennen ledigen zich niet voldoende. Daardoor ontstaan ingewand-stoomissenriekende adem, beslagen tong, opgezwollen buik, pijn en druk in de maagstreek, hoofdpijn. Wacht niet langer! Verwijder uit Uw dar* men de giftige afvalstoffen met de nieuwe Laxeer-Akkertjes. De bijzondere bestand- deelen zuiveren tegelijkertijd Uw bloed. Uw zpqzverteringz-organen gaan weer normaal werken. Uw geheele geptel zal verbeteren. Ge gevoelt U verjongd, want Zooals de toestanden thans in het algemeen en in Twente in het bijzonder zjjn, beffoort te worden afgewacht, hoe na de totstandkoming van dit kanaal de verkeersbehoeften verloopen, voordat tot zeer kostbare verlenging van dit kanaal wordt besloten. Uit een mededeellng van het gemeentebestuur van Almelo blijkt, dat dit wel degelijk prijs stelt op uitvoering van het beperkte plan. Zoolang de Twentekanalen niet volledig tot uitvoering komen en dit zal o.a. ook het geval zijn als de zijtak naar Almelo beperkt wordt zal ook van de daartoe in aanmer king komende belanghebbenden niet betaling van de geheele bijdrage, waartoe zij zich heb ben verbonden, worden geëischt. In een nota naar aanleiding van het ver slag der Tweede Kamer Inzake het wetsont werp tot aanvulling van de wet, houdende re- Hl IZEN, 1875 M. NCRV 8 00 Schriftlezing en meditatie 8.16 Morgen groet (gr.pl.) 10.30 Morgendienst door da. J. D Boerkoel 11.00 Bespeling van het atudlo-orgel door S. P Vlsaer 1200 Politieberichten 12.15 Leger des Hells- kwartlertje 12.30 Ensemble v. d. Horst 2.00 Gramofoonmuzlek 2.30 Lezen van christelijke lectuur 3.00 Concert door het Hartvelt-Trlo 3 45 Rustpoos 4.00 Hartvelt Trio 4.30 Gramofoonmu zlek 5.15 Concert. A. C. de Hoop, viool. Mac. Grafford orgel 6.30 „Het licht en de planten" door A. J. Herwlg 7.00 Po litieberichten 7.15 Gramofoonmuzlek 7.30 Literair halfuurtje door W. ten Kate 8.00 Haarlemse he Orksetver o. 1. v. Frits Schuurman 10.30 Gramofoonmuzlek 11:30 Sluiting. HILVERM M. 302 M. VARA 8.00 Gramofoonmuzlek AVRO 12.00 Lunch concert door Kovacs Lajos en zijn orkest. Intermezzi door het dubbelmannenkwartet Bel Canto o. 1. v. W H. Lehman de Lehns- veld 2.10 Modepraatje door mevr. Ida de Leeuw—van Rees 2.30 Zangvoordrocht door Anule Bonarlus. sopraan. A. d. vleugel Egbert Veen. Aigewlsaeld door gramofoon- muzlek 4.00 Slultfng VARA 4.00 Knipcursus voor gevorderden door mevr. A. Blankenvan Kuyk 4 45 Gramofoonmu zlek 6.00 De Zonnekloppers o 1. v. Cor Steyn 6.30 Orvltropla o. 1. v. J. v. d. Horst 7.28 Overgang naar den versterk ten zender 7'.50 Gramofoonmuzlek 7.57 Herhaling SOS-berlchten 10.00 Vaz Dlas 11.00 Jazzmuziek op gr.pl 11.30 Populaire gramofoonmuzlek 12.00 Slui ting. Duistere machten iy ons spannen samen om onzen drang naar steëds meer bezit den schijn van spaarzaamheid te geven, om het ingescha pen kil egoïsme voor verstandigen burgerzin te laten doorgaan. Door zulk Zelfbedrog (Jagen velen er In om zonder schuldgevoel en mts een door niets verontrust geweten den nood van anderen voorbij te gaan.... zonder hulp te bie- denl - Hulp bieden kan leder, wanneer hy werkelijk wil. En de geringste hulp Is doeltreffend, ook voor hem, die geeft, zoo deze gave werkelijk het grootste offer Is. dat gebracht kan worden. Hulp in t groot wordt er al jaren geboden. Ons Vorstenhuis en onze regeering gaan daarin vóór, vele ondernemingen en particulie ren volgden op dezen weg der barmhartigheid: dankbaar, innig dankbaar z|j het erkend en geprezen! Maar er zjjn in elke gemeente nog zoovelen. die, staande buiten bepaalde organi saties en groepen, van die hulp zoo weinig kunnen profiteeren. Ook nu weer is er voorzien in een Kerstgave voor de werklooze valide arbeiders en niemand zal hun deze willen onthouden of misgunnen. Maar hoevelen z|jn er niet, die. maatschappe lijk op een hooger of lager trede staande, even- yeer. zoo niet meer behoefte hebben aan een Kerstgave. Meer duurzame en afdoende hulp zou voorzeker beter z|jn, maar toch. een Kerstgave, welk een licht zou deze reeds ont steken In het door gebrek en ellende gekweld bestaan van duizenden onzer medemenschen. Deze Kerstboodschap heeft de Vereenlglng „De Nederlandsche Dagbladpers” te gezegender ure verstaan en z|j heeft het sympathiek initia tief genomen tot een grootsche. treffende, ge zamenlijke actie, door in alle Nederlandsche bladen een Inschrijving te operten voor de be- hoeftigen. die buiten de offlcieele steunrege ling vallen. De burgemeesters kunnen het beste Weten of vernemen, wie hierbij in elke gemeente afzonderlijk voor een Kerstgave in aanmerking komen en zjj zullen dan ook de verdeeling der Ultkeerlngen regelen. Dat komt prachtig In orde, als wij maar eerst veel giften, groot en klein, In de bladen ver antwoord zien. Een landbouwer, die voor deze vrijstelling in aanmerking wenscht te komen, kan daartoe een verzoekschrift bjj den minister indienen met een persoonlijke uiteenzetting van den aard van zijn bezwaren en de gronden waarop die be zwaren steunen. Vervolgens worden bjj verschillende autori teiten inlichtingen over den aanvrager Inge wonnen, terwijl deze persoonlijk wordt gehiord. Een en ander dient om den minister in de ge legenheid te stellen om zich een oordeel te vor men of inderdaad achtenswaardige en onover komelijke gewetensbezwaren bestaan en of ove rigens geen omstandigheden zich voordoen, die zich in een bepaald geval tegen de vrijstelling verzetten. Nagegaan wordt o.m. of aanvragers verzeke ringen hebben loopjn op eigendommen of op het leven, of zij rentezegels plakken, of zij bij andere vereenigingen zijn aangesloten, of zU landbouwerteissteun hebben geaccepteerd. ven. Dat was eeuwen geleden, dat was in verre, verre landen. Maar de kracht van zijn persoon lijkheid, de macht van zijn daden strekken zich uit over eeuwen en over zeeën. Wat kan een mensch veel, en hoe groot is zijn macht, indien hij al de gaven aanwendt die hij van God ge kregen heeft tot eer van God en tol heil der gemeenschap! Toen Sint Nicolaas stierf zag hij zijn taak niet volbracht, dacht hij misschien nutteloos gearbeid te heb ben wij menschen zien de uit werking pan ons leven niet. Maar de beteekenis van dit leven heeft alle geslachten en alle eeuwen aangeraakt en zijn naam is geworden het symbool voor goedheid en wel doen. Het is goed op zijn feestdag te den ken aan de kracht van één mensch. Op zes December is het goed te mijmeren over de kracht van één mensch. Er was eens een edel mensch die veel goed deed, die zijn naasten bij stond en God diende met al zijn ga- geleden, dat De financiering daarvan uit het wegenfonds maakt voorzieningen noodig. Immers het we genfonds beschikt thans niet over de gelden, welke noodig zijn voor den bouw van bruggen, die, naar aanvankelijk in de bedoeling lag, pas over ettelijke jaren zouden worden gebouwd, zooals de Moerdljkbrug, die in 1946 tot stand zou komen. Ten elpde de uitvoering van den versnelden bruggebouw mogelijk te maken, moet geld worden geleend. De daarvoor ver schuldigde rente zal door tolgeldheffing worden verkregen. Deze tolgeldheffing zal een beperk ten duur hebben, en niet langer gelden dan het tijdstip waarop wegens het oorspronkelijk plan met den bouw der bruggen zou zjjn begonnen, de termijn zal in ieder geval niet langer zijn dan Ï5 Jaar. Voor tolgeldheffing komen in aanmerking de bruggen aan den Moerdijk bij Hedel, Dordrecht, Rotterdam en andere. De Rijnbrug te Arnhem en de Waalbrug te Nijmegen zullen buiten de heffing vallen, daar hebben provincie en gemeenten zich verbonden Woensdagmiddag is aan de Waalbrugwerken te Nijmegen een ernstig ongeluk gebeurd. De arbejder E. uit Groesbeek by Nymegen. die werkzaam was aan een der pyiers aan den Nymeegschen oever, is door een duizeling bevangen en van tientallen meters hoogte in den bouwput gevallen. De ongelukkige brak zyn linkerbeen, dat ge heel verbrijzeld werd en kreeg een zware her senschudding. Na ter plaatse te zyn verbonden, werd hij per politie-brancard naar het St. Ca- ^te^us-ziekenhuls overgebracht. In den namid- zeer ernstig en werd voor Naar de „Telegraaf” meldt, is er geen geldhefflng te verwachten op de Rynbrug Arnhem, in tegenstelling tot andere bruggen. Bij den Raad van State is thans in onder zoek een wetsontwerp betreffende den versnel den bruggenbouw. De arbeidersorganisaties hebben met t Werk fonds 1934 onderhandeld over de uitvoering vas een aantal werken in verschillende deelen van ons land. Over eenige werken in Haarlem is. zoo bericht het „Volk", nog geen overeenstem ming bereikt, waardoor de uitvoering van den bouw van een brug over het Zuider Bulten Spaarne en de reorganisatie van het Verwulft nog niet tot stand kunnen komen. wordt verder onderhandeld. Over de electriflcatie van de Katharijnebrug in Haarlem is overeenstemming bereikt, het geen een groote order voor de Haarlemsche metaalindustrie beteekent. Verder was in de bespreking een aantal Am- sterdamsche werken aan de orde. Gesproken werd over het graven van grachten in de ter reinen van Landlust 140.000). de uitbreiding van het abattoir 300.000), de brug over de Kostverlorengracht in de Klnkerstr. 300.000), terrelnwerkzaamheden op het Terrein van het Wilhelminagasthuls 50.000) en het bouwen van een nachtasyl in het tehuis voor onbehuls- den aan de Weesperzyde 63500). Over deze objecten kon evenmin overeenstemming ver kregen worden. Onder de arbeidsorganisaties is namelyk geen overeenstemming over de vraag of deze objecten tot de werkverruiming gere kend kunnen worden dan wel of zy op de nor male markt moeten worden ondergebracht. By de orgalsaties is ’n aantal plannen ingele verd, waarover met t Werkfonds ortderhandeld zal moeten worden, «t zyn twee werken langs 't Lichtmiskanaal by Dedemsvaart. het maken van een betonweg en het aanleggen van rijwiel paden en het aanleggcn van 'n weg by Oegst- geest. De Rechtbank te Utrecht heeft het faillisse ment van het Internationaal Theaterbureau N.V. Holland (Kunstkring „Het Schouwspel’) uitgesproken. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS KALI NliRORG. 1261 M. 2.20 Teddy P**tersen’s orkest 7.30 Oeorg Kulen- kampff. viool 9.45 Alt Oildslg zingt bij io luit 10.25 Dansmuziek. BERLIJN, 357 M, 3.20 Klein omroep orkest o. 1. v. Willy Steiner 5-50 Gramo- /oonmuzlek 7.30 Het Napolii-Mandoltne- orkest 9.40 Omroeporkest o. 1. v. Otto Frickhojeffer. Richard Laugs, piano. KEI LEN, 456 .M. 11.20 Dortmunder symphonle-orkest 12.20 Idem 5.05 Vroolijke kamermuziek 6.20 Omroepor kest o. 1. v. W. Buschkötter 10.20 Dans muziek. DROITWICH. 1500 M. 12.50 BBC- dansorkest 3.55 Commodore Grandorkest 4.50 Metropole Hotelorkest 5.35 Het Braodhurst-Septet 9 .05 Radio Militair- orkest o. 1. v. B. Walton O’ Donnell 10.35 BBC-orkest afd. D. o. 1. v. Glarence Ray- bould 11.35 Harry Roy en ztfn orkest. PARIJS (PORTE PARIRÏEN), 313 M. 6.57 Ged. uit Wagner van Tannhüuser 7.50 Gramofoonmuzlek 8.10 Het Luc Gluskin-orkest 8.35 ..Les Linottes”, ope rette van Mathe 10.50 .Populaire gramo- toonmuzlek. PARIJS (RADIO), 1648 M. 12 35 Lu cien Goldy's orkest 8.20 Ramuntcho van Loti. Zooals bekend, bestaat by sommige landbou wers bezwaar zich vrijwillig aan te sluiten by erteisorganisaties op gronden aan hun godsdien stige overtuiging ohtleend. pe minister van Economische Zaken is bereid aan dat bezwaar tegemoet te komen door ge bruik te maken van de bevoegdheid hem gege ven in art. 5, lid 1, van het crisisorganisatle- beslult 1933, nl. om in bepaalde door hem te beoordeelen gevallen en onder door hem te stellen voorwaarden vrijstelling te verleenea van de verplichting tot onderteekening van een scbrifteiyke aanvrage tot toelating als geor ganiseerde. Biykens het voorlooplg verslag der Eerste Kamer inzake de voorgestelde wyzlglng van de ziektewet heeft bet afdeelingsondcrzöek varrftot het beschikbaar stellen van gelden voor den dit wetsontwerp geen aanleiding gegeven tot het opperen van bgzwaren, doch wel tot eenige beschouwingen en opmerkingen. Verscheidene leden vroegen zich af, of de Regeering niet be ter zou hebben gedaan verder strekkende wy- zigingen der Ziektewet voor te stellen, dan zich te beperken tot de onderhavige technische her ziening. In het byzonder hadden zy hlerby bsr. op het oog de wachtdagen, welke moeten wor den doorgemaakt vóór er een uitkeering kan plaats hebben, in verband waarmede door de heeren Kuiper en Amelink amendementen by de behandeling van dit wetsontwerp In de Tweede Kamer werden ingedienti Deze leden betoogden, dat in dezen tyd van crisis en terug gang naar een lager levensniveau de drei ca- renzdagen. vóór de patiënt in aanmi voor uitkeering, groote bezwareiZmi debrengen. Voorts hadden verscheidene leden gaarne ge zien, dat de minister nu een wyzlglng van art. 91 der ziektewet had voorgesteld om het aantal bedryfsvereenlgingen, waarbij er zyn. die daar mede alleen den naam gemeen hebben en wier totaal aantal reeds 53 bedraagt veel hooger dan men had verwacht te beperken, zy had den met leedwezen vernomen, dat de minister een voorziening te dezen opzichte heeft uitge steld tot de voorgenomen herziening van de sociale wetgeving en zy zouden daarom gaarne van den minister vernemen, of deze herziening spoedig aan de ofde zal kunnen worden gesteld. BRI'SSEL. 484 M. 12.20 Omroeporkest o. 1. v. Franz André 130 Beroemde ope- ra-arla's op gr.pi. 5.20 Flultrecltal door den heer Llon 6.50 Pianorecital door Oscar Delvlgne 7.35 Zangrecltal door Stany Palllot 8 20 Symphonle-orkest 9 35 Verv. concert 10.30 Dansmuziek 11.20 Vaderlandsch lied. BF.ROMt NSTER. 540 M. 4.05 Jazzmu ziek 4 30 Populair concert 6 50 De Berner Stadtmuslk o 1. v. Stephan Jaeggl 9 00 Omroeporkest o. 1. v. Erwin Gilbert 8.25 idem.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 6