ONS BLAD Kard. Innitzer bij den H. Vader Handhaving van orde en rust het Saargebied H I J f B 5 5 Het nieuws van beden in De Joego-Slavische aanklacht 1 SAAR-DEBAT TE GENÈVE BEGONNEN RAPPORT UITGEBRACHT. OVER OOSTENRIJK GOERING EN GOEBBELS ALS COLLECTANT DE BAROMETER 1 f VEREENIGDE katholieke pers 3' f Intern, politie macht Op zoek naar Ulm Primatentitel Salzburg Z. Em. Kard. Innitzer 66 executies in de Sovjet-Unie aan De 4O-uren-week in Tot begin Maart 1936 Italië Werkloosheid verminderd taifoen Wederom een f M b' p. In opdracht van de gouvernementscommis sie* verband met het as. referendum d- ambtenaar en een L-- OnmiddeUi jke behande ling NOG EEN LEGAAT VAN KARD. GASPARRl Aartsbisschop van Weenen licht besluiten der conferentie van Oostenrijks Bisschop- Volmacht Theunis DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Dr. Seitz in vrijheid gesteld r. rt I i Overgang na het plebisciet moet geleidelijk in zijn werk gaan ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 kabinet Minister Goebbels verwekte groot opzien door zijn rede, waarin -hij zinspeelde op een „buitenlandsch avontuur” dat Dultschland wil gaan ondernemen. De propaganda-minister met zijn medewerkers Het Weeriiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiig i Zaterdag zullen zij in Berlijn geld inzamelen voor de Winterhulp '1 wordt de grens van het Saargebied i dubbel streng bewaakt. Een Fransche douane- Duitsche .JLandidoer” controleer en de papieren DONDERDAG 6 DECEMBER 1934 3 JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Alk izoywiaw uiiyuyuvuii UUUI HV. Drukkerij De Spearnested er Ij •V ad o pen toe si t de steunden Brusselsche correspondent setnt ons seint ons tn t n 1 in deae i om een Kanunnik H. A. Th. ran Dam, deken van Den Haag, nog vrij onverwacht overleden. Stand op Donderdag 2 aar n.m.; 7I7J Vorige stand: 191JS >t 10 De Tweede Kamer heeft verder behandeld de begroeting van Sociale Zaken. De Joego-Slavische aanklacht xal nog in de huidige sitting van den Volkenbondsraad be handeld worden. Retour-Kerstvlucht van de „Uiver” naar Bata via In acht dagen. Begrafenis van den vermoorden politie-commie- saris te Schiedam. sar de eel In de openbare zitting, die onder voorzitter schap van den Tsjecho-Slowaakschen minister van bultenlandsche zaken, Benesj, gehouden is, heeft de volkenbondsraad zich bezig gehouden met het rapport van de Saarcommlssie. dariteit zal Zaterdag op de Berljjnsche beurs voor het winterhulpwerk geld verzameld wor den. Volgens het DJt.B. berust de leiding hier van bij Rjjksbankpresldent Dr. Schacht, die ook zelf zal collecteeren. Onze d.d. 5 Dec.: Z. Em. Kard. Innitzer in audiëntie b0Z.lL de* Paus ontvangen. Weer een taifoen op de Philippijnen. Z Mr. C. P. M. Romme hoogleeraar te Tilburg. HM stelt zich voor den Amsterdamschen Baad niet meer herkiesbaar. Het aantal inspecties van toezicht op gymna sia enz., is thans van zeven op zes gebracht. Vorstregeling b0 de werkverschaffing. Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot onteigening voor den aanleg van het z0kanaal naar Almelo. HONOLOELOE. 5 Dec. (Reuter) Vier en twintig manne-vllegtulgen, drie leger-vllegtul- gen, talrijke oorlogsschepen, particuliere sche pen en Japansche visschersbooten zetten t on derzoek naar den vermisten Oceaan-vlleger Ulm voort. Tot dusver heeft men echter nog geen spoor gevonden. 0 0 s Is n er m 00 rt >rt Hl or te at s- 0- 4 ■it Ik ooi tor ot wil »i ip. c- «r tar hta .eo X>1 is lig er rel UI si, m er m en I len m- Lne als al- d. in :n 1e at 1. lat le- lat an d et js GENèVE, 5 Dec. (Reuter). In een geheime zitting heeft de Volkenbondsraad besloten om de kwestie der Joego-Slavische beschul digingen tegen Hongarije ter onmiddellijke behandeling op de agenda te plaatsen, vol gens Hongar0e's wensch. -V WEENEN. 6 Dec. (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld, dat de vroegere burgemeester van Weenen. Dr. Karl Seitz, die sinds 12 Febr. in voorarrest werd gehouden en den laatsten tijd in een sanatorium vertoefde, onder zekere voorwaarden op vrije voeten is gesteld. De Fransche minister van Buttenland- sche Zaken Laval verzocht den Raad van den Volkenbond om ter handhaving van de orde en de rust in het Saargebled een in ternationale politiemacht te vormen, waar in Dultschland en Frankrijk niet vertegen woordigd zouden zijn. Lord Eden namens Engeland en Baron Aloisi namens Italië stemden hiermee in. Eden verklaarden ver- der nog. dat Engeland bereid is. om man schappen beschikbaar te stellen voor het vormen dezer politie-macht. MANILA, 5 Dec. Heden heeft wederom een taifoen gewoed boven het Zuid-Oostelijke ge deelte van de Philippijnen Het plaatsje Becuit is, met uitzondering van slechts 3 hulzen, verwoest. Tot dusver zijn drie menschenlevens te betreuren. Naar wij vernemen, zal Kardinaal Innitzer hedenavond Rome weer verlaten. MOSKOU, 6 Dec. (Reuter.) Voor het Op perste Gerechtshof der Sovjet-Unie hadden zich Woensdag 66 personen wegens hoogver raad en terroristische actie te verantwoorden. De rechtbank veroordeelde alle aangeklaagden ter dood. Allen werden onmiddellijk na het vonnis geëxecuteerd. De rapporteur, baron Alois!, verklaarde, dat hij, aangezien het rapport slechts kort geleden aan de gedelegeerden ter hand was gesteld, hun tijd wilde laten tot verdere bestudeering. Reeds thans echter wilde hij den geest, waarin de commissie haar taak ten einde had gebracht tot uitdrukking Mengen. Reeds in Juni had hij er op gewezen, dat het comité bet grootste belang hechtte aan de medewerking van Dultschland en Frank rijk. Bjj de regeling van het ingewikkelde en precaire probleem, dat de commissie moest op lossen. is dezelfde methode gevolgd. De Duit sche en Fransche regeerlngen zijn den wensch der commissie tegemoetgekomen in een geest, die haar werkzaamheden aanzienlijk heeft ver licht. Er is een reeks practische oplossingen be reikt. die het voordeel hebben op overeenkom sten van beide regeerlngen te berusten. Het is te hopen, dat de tegenwoordige werkzaamhe den der commissie de beslissingen zullen ver gemakkelijken. die de volkenbondsraad na het plebisciet zal moeten nemen. BERLIJN. 5 Dec. (V. D.) Zaterdag as. zullen, naar officieel gemeld wordt, om het voorbeeld te geven, de Rljksminlsters Goering en dr. Goebbels tezamen in de straten van herlijn col lecteeren voor den aan de Winterhulp ge wij den „solidarlteltsdag”. Tegelijkertijd willen zij door deze gezamenlijke actie bewijzen dat de geruchten, dat er diepgaande meeningsverschll- len tusschen den Prulsischen minister-president en den Rljksminister voor de propaganda zou den bestaan, onjuist zijn, doch dat Integendeel de beide ministers de beste vrienden zijn. Vele andere hooge ambtenaren van ministeries en de regeeringsbureaux zullen Za terdag persoonlijk aan de straatcollecte deelne men, zooals verleden jaar de hooge 8.A.-leiders persoonlijk op straat collecteerden. Onder hen bevonden zich verschillenden, die in den nacht van 30 Juni jj. den dood vonden. z Het comité heeft ook onderzocht of de bepa lingen van het verdrag toestaan den staat, wien het Saargebled toegewezen wordt, verplichtin gen in den zin van de beperking van zijn souvereinltelt op te leggen voor zoover het de behandeling van de bewoners of van eenlge categorieën onder hen betreft, dan wel dat de toewijzing van het gebied afhankelijk moet worden gesteld van de aanvaarding van der- gelljke verplichtingen. De commissie is in dit opzicht tot een negatieve conclusie gekomen. Aan den anderen kant is de commissie van op vatting, dat de overgang onvoorwaardelljk op ROME. 5 Dec Berichten uit alle industrieel? centra des lands doen concludeeren, dat de In voering van de veertig-uren-week haar doel, d wz. vermindering van de werkloosheid, geheel bereikt. De groote Italiaansche industrieën hebben inderdaad duizenden aibeiders in dienst genomen, teneinde de productie op het zelfde peil te houden als bjj de 48-uren-week. Zelfs in de kleinere industrieën worden geleidelijk meer werkkrachten aangesteld, zoodat de in voering der 40-uren-week zeer tevredenstellend verloopt. VERWACHTING: Zwakke tot mati gen later wellicht weer toenemende Zuid- Westelijke tot Zuid-Oosteljjken wind, ne velig tot betrokken of zwaar bewolkt waarschijnlijk nog tijdelijk regen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste stand: 769.3 te Helsingfors. Laagste stand: 745-2 te Valentia. Zon op 7.55, onder 3.47. Maan op v.m. 8.03, onder nam. 3 uur. Licht op 4.17. Nieuwe maan 5.45 nam. In dezelfde zitting protesteerde de ’Tsjechische minister van Bultenl. Zaken Benesj, die het voorzitterschap waarop hij recht had, had af gestaan aan den Portugeeschen afgevaardigde Vaconeellos, op waardige wijze tegen ae hou ding van den Hongaarschen vertegenw-airdlger Eckhardt) die hem had willen dwingen om af te zien van het voorzitterschap, terwijl alleen de voorzitter zelf gerechtigd Is beslissing te nemen. Laval, Lltwinof en Ruchdy Bey. i Benesj In zijn protest. Met een groote meerderheid van stemmen. nJ. 161 tegen 6 stemmen bjj 8 onthoudingen, is tevens de oprichting goed gekeurd van het Belgische hoofdkantoor voor de kleine spaar ders, dat over 1 milliard francs zal beschik ken. die vooral moeten dienen voor de spaar ders van den Belgischen Boerenbond voor ten hoogste 550 mlllioen francs, verder voor de spaarders aangesloten bij de Belgische Bank voor den Arbeid, voor ten hoogste 250 mlllioen francs en voor andere instellingen. De nieuwe Instelling zal het geld vinden In het muntfonds. dat in 1930 werd opgericht en waarin de winsten worden gestort van de uit gifte van metaal munt. Dit centrale bureau van de kleine spaarders kan over 1 milliard francs van het fonds be schikken en na gebruik zal het geld terug ge stort worden aan het muntfonds. Tijdens de besprekingen van het laatstge noemde ontwerp Is door verschillende spreken de aandacht gevestigd op het geval van de metaalnijverheid Ougrée Marlhaye, die. In handen van leidende persoonlijkheden uit de liberale partijonlangs steun heeft ontvangen en grootendeels Is verbouwd met kapitaal van Fransche wapenfabrieken en die liberale poli tieke bladen in België bekostigen, bladen met pro-Fransche tendensen. BERLIJN, 5 Dec. (D.N.B.) De nat.-soc. Kor- respondenz meldt, dat Hitler den gouwleider van Westfalen-Zuld, Josef Wagner, benoemd heeft tot commissarleel leider vaa de gouw SUezië der NSOAP. In de leiding van de gouw Westtalen-Zuid wordt hierdoor geen wijziging gebracht. In verband met den dag der nationale soll- Onze Romeinsche d.d. 5 Dec.: De Aartsbisschop van Weenen, Kardinaal Innitzer, heeft een kort bezoek gebracht aan Rome en gisteren een langdurig onder houd gehad met den Kardinaal-Staatssecre- tarls Pacelll en is heden door den Paus in audiëntie ontvangen. Het bezoek van Kardinaal Innitzer houdt op de eerste plaats verband met de bespre- klngen, onlangs door den Oostenrijkschen bondskanselier dr. Schusschnigg ten Vatl- cane gevoerd over de uitvoering van het Oostenrljksche Concordaat met den Heiligen Stoel. Met een meerderheid van 11 3 onthoudingen, werden door dd de volmachten aan de regeering voor financieel en één maand verlengd. Deze zijn dus geldig tot begin Maart 1935. Tevens werden deze volmachten uitgebreid mét de maatregelen noodig voor de Congo- kolonle en met de reglementeeiing van de kolenmarkt. Woensdag heeft te Moskou de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van Klrow. Zooals bekend, zal de urn worden gemetseld in den muur van het Kreml. De steden Wjatka en Tomsk hebben de Sov- jetregeerlng telegrafisch verzocht hun den nffiam Klrowsk te verleenen. zoodanige wijze moet geschieden, dat ernstige consequenties van een plotselinge verandering vermeden worden. Op deze reden heeft de com missie de Duitsche en de Fransche regeerln gen verzocht haar In den vorm van een aan den raad te geven verklaring nauwkeurig aan te dulden welke maatregelen de harer bereid Is te nemen met betrekking tot het hier aan gegeven doel. NIEUW CLEARINGVERDRAG TUSSCHEN NEDERLAND EN DUITSCHLAND TOT STAND GEKOMEN. f =E ^iiiiiiiHiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiii^ Onze Romeinsche correspondent d.d. 5 Dec.: Wijlen Kardinaal Pletro Gasparri heeft aan den Heiligen Vader de auteursrechten van zijn werk over de bronnen van het canonieke recht vermaakt. stemmen, bij Kamer heden aan de regeering voor haar economisch werkprogram met Goering rn Goebbels zullen Zaterdag in de Berlljnsche straten collecteeren voor de Winter hulp. De Ocêaanvlieger Ulm nog steeds niet gevon den. Bovendien heeft Kardinaal Innitzer den Hei ligen Stoel op de hoogte gebracht van de be sprekingen en besluiten van de conferentie van de Oostenrljksche Bisschoppen, die o.a. twee belangrijke punten betreffen nJ. den socialen toestand In Oostenrijk en den strijd tusschen Christendom en Nationaal-Socialisme om de ziel van het Duitsche volk. Zooals men weet hebben de Oostenrljksche Bisschoppen zich in dezen strijd met groote klaarheid uitgesproken en vonden hun uitspra ken ook bulteh de grenzen van Oostenrijk In Rliksduitschland weerklank. Van bepaalde Rjjksdultsche zijde heeft men echter polemisch willen betoogen, dat de Oosten rljksche Bisschoppen zich aldus in bultenland sche aangelegenheden mengden. Het is echter duidelijk, ten eerste dat het Nationaal-Socialisme als geestelijke of on- geestelljke stroomlng ook In Oostenrijk be staat; ten tweede, dat de Oostenrljksche Bis schoppen zich niet richten tegen een regiem, maar tegen een levensbeschouwing, die onder de schutse van dat regiem wordt verbreid. Het goed recht van de Oostenrljksche Bis schoppen om de gevaren van dit Germaansche rasheldendom aan de kaak te stellen en alle ware Christenen er tegen op te te roepen, kan dan ook niet worden betwijfeld. Sommige stemmen hebben echter deze kwes tie in verband gebracht met het Primaat van den Aartsbisschop van Salzburg. Zooals men weet, voerde de vorige Blsschop van Salzburg, welke zetel op het oogenblik niet bezet is, den titel van primaat van Germanlë. De machtige Vorst-Blsschop Mattheus Lang nam dien titel In 1529 aan en de volgende Bisschoppen van Salzburg bleven hem sedert dien voeren, maar In afwachting met den eveneens machtigen Blsschop van Maagden burg. Toen de bisschopszetel van Maagdenburg in den dertlg-jarlgen oorlog onderging, voerde de Vorst-Blsschop van Salzburg dien titel ver der alleen. In 1750 werd de titel In het gansche toen malige Duitsche rijk erkend. Deze primaten titel heeft echter nooit andere beteekenis gehad dan een recht van voorrang in waardigheid, doch niet in bevoegdheid of macht. Zooals te genwoordig trouwens de beteekenis van den primatentitel in het algemeen tot een bloot recht van voorrang is beperkt. De waarde van den Salzburger titel is uiter aard in den loop van de geschiedenis met het gebied van het Duitsche rijk afgebrokkeld en ook in de enkele ceremonleele beteekenis van voomng Is zijn geldigheid In Dultschland op zijn minst twijfelachtig. Overigens zijn aan den zetel van Salzburg nog andere aloude voor rechten verbonden, zooals de waardigheid van Pauseljjken Gezant en het recht om bet kar- dlnaalspurper te dragen. Dit stukje kerkelljke geschiedenis Is noodig om te toonen. dat de ptimatentitel van den Salsburger bisschopsstoel geenerlet kerkeljjk rechteljjke beteekenis heeft, ten aanzien van de kerkelljke Indeellng van Oostenrijk en Dultsch land Even duidelijk is. dat niemand er aan denken kan aan dezen, uit de middeleeuwen geërfden titel onder de huidige omstandlghe- BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Tekfoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaarf 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooggr Dagblad uitgegeven door de -- Haarlem Het rapport van de Commissie van Drie, dat heden ter hand Is gesteld aan de leden van den Volkenbondsraad, bestaat uit twee deelen. Het eerste gedeelte houdt In de definitie van wat binnen het raam van het Verdrag valt, ten aanzien van de nationaliteit der Saar bewo ners en hun stemrecht, de uitbreiding daar van tot de niet sterngsrechtigdsn. de behan deling der Starbewoners na de Invoering van *t definitieve regime, de sociale verzekering, de Baar-ambtenaren, enz. Het tweede gedeelte heeft betrekking op de flnancieele en economische vraagstukken. Als bijlagen zijn aan het rapport toegevoegd de correspondentie tusschen den voorzitter van de Commissie van Drie met de Duitsche en de Fransche regeering over de uitbreiding der ga rantie tot de nlet-stemgerechtigdenverder een correspondentie over bepaalde rechten der Saar- bevolklng na de teruggave, en tenslotte de Dultsch-Fransche overeenkomst. Het rapport der commissie heeft betrekking op belangrijke door het memorandum van Bar- thou van 31 Juli jj. opgeworpen kwesties ln- zake de definitie van den status quo. Het blijkt, dat in geval een beslissing ten gunste van de status quo wordt uitgesproken, de Volkenbond slechts de in de verdragen zelf vastgelegde bevoegdheden ten aanzien van den overgang van een voorlooplgen status naar een definltieven status heeft. De Volkenbond sou in dit geval de souverelnlteit over het Saar gebied elsehen, waarover hij slechts In zoo verre zou kunnen beschikken als vereenigbaar is met de In het verdrag vastgelegde bepalingen den nieuwe rechten toe te kennen. Dit neemt toch niet weg. dat de titel een zekere historische beteekenis heeft, die ons her innen aan de éénheid van het Duitsche Rijk Deze beschouwingen over den primatentitel van Salzburg ontleent een zekere actualiteit daaraan, dat de benoeming van den nieuwen Aartsbisschop spoedig te verwachten Is. Juist de historische beteekenis van dezen zetel die ook In den titel tot uitdrukking komt, geeft aan deze benoeming, onder de huidige omstandigheden, een bjjzonoere beteekenis. Maar deze mlddeleeuwsche titel Is geenszins noodig om het klare recht der Oostenrljksche Bisschoppen te versterken met geestelijk gezag te spreken In alle kwesties welke de Duitsche christelijke cultuur en den godsdienst van bet Duitsche volk betreffen. GENèVE, 5 Dec. De Volken bondsraad is hedenmiddag om 4 uur onder voorzitterschap van den Portugeeschen gedelegeeerde. Vas- concellos bijeen gekomen. De zitting was aanvankelijk ge heim. Voor de openbare fitting welke tegen kwart voor vijf begon, werd een geheime vergadering ge houden in de localen van den se- cretaris-generaal Avenol. Naar verluidt is deze zitting bij eengeroepen op verzoek van Knox, die met de leden van den raad wilde spreken over de handhaving van orde en rust in het Saargebied, dus vooral over de politie-kwestie. correspondent seint ons SJ- 55

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 9