Onze film De export van zuivelproducten Gemeenteraad Heiloo van „Dood Water” DE HUIDIGE TOESTAND bedenkt het telkens weer... ook uit zijwegen komt verkeer VRIJDAG 7 DECEMBER 1934 7 Koster, Ratten, von Barsy Binnenlandsche afzet neemt toe KALVEREN TOEWIJZING 1935 NOORDZEEVISSCHERIJ IN NOVEMBER De 1ÉrV r-r-- 15.088.2S) Polder Heer Hugowaard 90.8M.18 I de „Dood Water" van kaas en wil, dat alle Nederlandsche en zeer kunnen (113) <2) t en Geen voorloopige regeling Teeltregeling akkerbouw gewassen 1935 naar pre- niet dijkgraaf in het belang .n had. Voorts herdacht ofdlngeland A. de Boer, f 99.348.41 f 149.880 36 een ge- Gisteren vergaderde het polderbestuur van den Hugowaard. De waarnemend Dijkgraaf, de heer K. van Langen, heette alle aanwezigen welkom en herdacht den overleden dijkgraaf terwijl verbetering Se van Drijfnet: <f 11 644 15) „Eeru zal het stelsel van zelf voorziening verlaten moeten worden** reeiltueeren. Na drie kwartier comlté-zittlng werd voor de benoeming van drijkgraaf door Ged. Staten de volgende aanbeveling opgemaakt: 1. K. van Langen, met 13 van de 17 uitge brachte stemmen: 2. P. Tromp, 14 stemmen; 3. J. Gootjes. 15 stemmen. Na rondvraag volgde sluiting. 1906 af, voor den Bond in Alkmaar F is. f Wit (Oudendijk) aag gaarne, dat'de heer SJbel met al zijn invloed voor den Bond behouden bleef Na eenlge discussie stelde de voorzitter voor, het voorst el-De Boer in zooverre aan te nemen, dat Vrijdags enkele uren door voorzitter en tlnus Putter en Catharina Mulder Overleden: J. O. Wiethaar, 83 jr. Cornelia Maria Catharina Verduin, «chtgen van Johan nes Ranzyn. 51 jr. Simon Scboler.s. 64 Jr. Hendrfka de Sterken echtgenoote van Hendrik van de volde, 66 jr. Klaas Salomons, M jr Simon van den Berg. Tl jr. het een moedige daad is van filmers, die weten wat ze willen. Terwijl zij reeds hard aan hun tweede film werken, moge deze eersteling een groote belangstelling tegemoet gaan. Dbg' Burgerlijke Stand over November Gebo ren Anthonius Gerardus, a van Hendriku» Dekker en Elizabeth Verver. Margaretha, d. van Bernardus Albertus van D(jk en Fokje Heeringa. Pieter, 1. van Willebrordus Bur- gering en Cornelia Klaslna Groot. EH Isa be th Anna, d. van Petrus Schouten en Jacoba Johanna Lamboo. Frederlk 'Jan, z. van Arie Balder en Trijntje Bommer. Elsje d. van Petrus Johannes Schweitzer en Catharina Marla Wilhelmina Teunteae. Theodorus. z. van Theodorus Dekker en Engellna Maria Pover Gerrit Willem Cornells, z. van Gerrit Willem van de Pol en Maaljke Schuurhof. Ondertrouwd: Johannes Martlnus “utter, bakker, 28 jr. te Uitgeest en Catharina Mulder, z b„ 27 Jr. Jacobus Kroone. chauffeur, 26 jr., Limmen en Johanna Wilhelmina Peters z. b.. 21 jr. Jacob Wagenaar. bloembollenkweeker, '29 jr. te 8int Panera» en Aafje Frans, s. b.. 25 jr. Jan Adrlaan Brand, stoker eerte klasse by de marine. 23 jr. te Vhsslngen en Josina van Dlerendonck. z. b.. 22 jr. Petrus Jozephus Bynsdorp landbouwer veertig jr. en Geer- trulda Schilder, s. b„ 32 jr. Getrouwd: Simon Ploeger en Trijntje Leentje Anna Scheitel Jacob Vari den Kommer en Maria Cornelia van der Steen Jacob Wage naar en Aafje Frans Jan Adrinus Brand en Josina van Dlerendock. Jacob Klaas fellings en Elisabeth Ooudrlaan. Jacobus Kroone en Salarisver laging van burgemeester Gistermiddag kwam de Raad van deze ge meente In een openbare vergadering bijeen. Dr. Barnhoven was afwezig. Nadat de voorzitter, jhr. van Foreest, de ver gadering op de gebruikelijke wijze had geopend, werden de notulen vastgesteld, zij het. na het ondergaan van eenlge correcties, die door den heer Kostelijk wenschelijk werden geacht. De heer Kostelijk meende naar aanleiding van de notulen een lange uiteenzetting te mogen geven van zijn grieven tegen de wijze van uit voeren der werken aan den weg naar het N.-H. Kanaal. Betreffende de bekende aannemers- kwestle waren volgens B. en W. de afspraken met den raad niet nagekomen. De voorzitter gaf den heer Kostelijk volop gelegenheid om bulten de orde te gaan, hij gaf hem zelfs een uitvoerig antwoord, totdat wet houder Opdam terecht opmerkte, dat het niet aanging de notulen te misbruiken voor het be spreken van een kwestie, die er niets mee te maken had. De voorzitter trachtte zijn figuur nog te red den. waarna men de. ingekomen stukken ging behandelen Van den heer P. Frans was een verzoek Inge komen, om een gedeelte van de verbetertngskos- ten van de Kooimeerlaan voor rekening van de gemeente te willen nemen Op advies van de Commissie van Bijstand stelden B. en W. voor afwijzend op dit adres te beschikken, waartoe, na een kleine afdwaling van den heer Kostelijk van het te behandelen punt, door den raad besloten werd. Van denzelfden heer P. Frans was een ver zoek om vergunning Ingekomen, voor het ver beteren van een gedeelte van de Kooimeerlaan. Besloten werd de gevraagde vergunning, be houdens een aaptal voorwaarden, te verleenen Op haar eigen verzoek werd aan mej. G. Hartemeyer eervol ontslag verleend als onder wijzeres Van de afdeellng Heiloo van „Volksonderwijs" was een verzoek om subsidie ingekomen, ten behoeve van een op te richten bewaarschool. Van de vereenlglng „Neutrale Kleuterschool’' alhier, was eveneens een dergeiyk verzoek In gekomen, echter ten behoeve van een reeds ge opende bewaarschool. De meerderheid van B. en W stelde voor de verzoeken In te willigen. De voorzitter ver klaarde zich er tegen, omdat hy de noodzake lijkheid van een bewaarschool in deze gemeente niet kon Inzien. De meerderheid bejammerde het. dat er tus- schen beide vereenlgingen geen eenstemmigheid bestond, doch slj meende, dat. waar de katho lieke bewaarschool subsidie kreeg, ook deee van de 180 stemmen. De heer J. A. Geluk, secretaris van de F. N. Z-, hield een causerie over: „Neutrale Kleuterschool” en Volksonderwys krygen subsi die voor hun bewaarscholen. De heer Kostelyk is nog even praatgraag als voorheen, en ontvanger Door de Nederlandsche Veehouderljcentrale wordt het volgende bekend gemaakt. Zooals reeds werd medegedeeld heeft het in de bedoeling gelegen ten aanzien van het sei zoen 1935 een voorloopige toewijzing van kal veren, gelijk aan ongeveer de helft der toe wijzing 1934, te doen plaats hebben. Teneinde den veehouders zooveel mogelijk gelegenheid te geven onder hun kalveren se lectie toe te passen, is thans, wijl de verwachting mag worden gekoesterd, dat de definitieve toe wijzing. welke in het vorige seizoen reeds be trekkelijk kort na 1 Januari a.s. zal kunnen worden vastgesteld, besloten niet -tot boven bedoelde voorloopige toewijzing over te gaan. Indien een veehouder bij de definitieve toe wijzing slechts gedeeltelijk of in het geheel geen gebruik zal hebben gemaakt van de hem ge boden gelegenheid tot levering aan de Neder landsche Veehouderij-centrale, zal de defini tieve toewijzing voor 1935 worden verminderd met het aantal dieren, dat door hem. ondanks de na 1 November 1934 geboden gelegenheid, niet zal zijn geleverd. De afname van de ter levering aangeboden runderen zal zooveel mogelijk geschieden In de volgorde, waarin de opgaven gedaan worden. In verband hiermede wordt aan belanghebben den in overweging gegeven de door hen te le veren runderen zoo spoedig mogelljk op te geven. Voor zoover op 1 Februari 1935 de helft (waarbij K naar boven wordt afgerond) van het aantal te leveren runderen niet ter leve ring is aangeboden, zal aangenomen worden, dat men het aantal runderen, dat minder eten deze helft is opgegeven, niet wenacht te leveren en dus vermindering van de toewijzing van kalveren over 1935 verkiest. Na 1 April 1935 zal het niet meer mogelljk zijn runderen voor de levering op te geven. Wanneer op desen datum niet alle te leveren runderen zijn opgegeven zal dfe kdlver-toewU- zlng-1935 dienovereenkomstig worden verlaagd. Ter voorkoming van misverstand dient hier aan te worden toegevoegd, dat uit den aard der zaak uitelndeiyk het aantal geleverde, en niet het aantal ter levering aangeboden, runde ren den hierboven aangegeven Invloed op de toewijzing Ml uitoefenen. Aan het eind van de agenda prijkte een ver zoek van den heer Kostelijk, van wien zou het anders zijn, een paar vragen te mogen stellen. De heer Kostelijk vroeg dan, of er een paar maanden geleden een verzoek van de Kerkelaan- bewoners was ingekomen, deze laan te willen verbeteren en zoo ja. waarom het dan niet in den raad behandeld was geworden. De voorzitter antwoordde, dat er Inderdaad lang geleden een dergelijk verzoek was ontvan gen. B. en W. alsmede de betreffende commissie, hadden het besproken, terwijl er ook adviezen van waren uitgebracht Het plan was geweest den weg van een gesloten dek te voorzien. Later heeft men echter In werkverschaffing den weg voor een deel met „Bristan" laten be handelen, terwijl in het voorjaar de geheele laan in orde zou worden gemaakt. De heer Kostelijk was evenwel niet bijster tevreden met het antwoord; hy meende, dat men wel zoo beleefd had kunnen zijn den be woners een antwoord te sturen, terwijl hij bovendien de reeds aangebrachte maar laag schatte. De voorzitter slaagde er tenslotte toch In den opposant te sussen. De weg zou van het voor jaar netjes stofvrij In orde worden gemaakt. Tegen dien tijd zullen we er dus wel meer van hoeren en anders zien we het wel of het gebeurt. Daar er verder niets meer aan de orde was, werd de openbare vergadering gesloten. P. Kostelijk, waarbij hij woorden van dank ultte voor het vele werk, dat de heer Kostelijk als hoofdingeland ep van den polder geda spr. den overleden hl die ook voor den polder zijn beste krachten besteed had. Beiden rusten In vredè. Voorts feliciteerde hij het nieuw gekozen Ud van het Dagelijkse!) Bestuur, den heer Van Stralen en den nieuw gekozen hoofdingeland Kooy en hoopte, dat hij vele jaren In bet belang van den polder werkzaam mag zijn. Blijkens de hierna voorgelezen notulen was In een vdfige vergadering de overleden Dijk graaf reeds eerder herdacht. N. a. v. een verzoek van Oeestmerambacht. om medewerking voor het doen maken van een spuigelegenheld te Noord-Scharwoude en Rus tenburg had het Dag. Bestuur namens den Hugowaard medewerking toegezegd. Van de familie Kostelijk was een dankbe tuiging Ingekomen voor de betoonde belang stelling by het overlijden vari den dijkgraaf Van de Ingenieurs Ck G. v. Steenls en Bo- gaers was een verzoek Ingekomen f 1000 6 1200 te betalen, als eerste gedeelte van de te maken kosten van reparatie van de gemaal- motoren; de totaalkosten zyn ƒ2500. De vergadering schrok van dit hooge bedrag maar de voorzitter zei, dat ze het „gnap maakt" hadden, want ze waren er „veel weest”. Volgens de vastgestelde tarieven van .Delftsche Ingenieurs zouden de kosten hooger kunnen zyn. Opgemerkt werd, dat de ingenieurs al f 446 hadden ontvangen als honorarium voor t voor onderzoek. Besloten werd alvast f 1000 per giro over te maken. Voor den dienst 1935 zal een geldleening van 50 000 worden aangegafc. Besloten werd tot verkoop van een strook grond en water van 3716 M2., behoorende by het molenerf in den polder Amerswlel aan de Provincie voor 755.92 en tot goedkeuring van het provinciaal plan tot bruggenbouw door den Laanweg. Op voorstel van het dagelyksch bestuur werd een hieuwe verordening op de keuren vastge steld en werd besloten de kosten der borgstel ling voor den penningmeester, door dezen te laten betalen en een geiyk bedrag aan hem te De huidige toestand op het gebied van den export van zuivelproducten. ging weg te suggereeren door een troosten de toekomstillusie. Het signaleeren van bovenstaande te kortkomingen, die wij meenden te zien, be hoeft ons niet te belettsn de film „Dood Water” in te lijven bij die Nederlandsche prestaties, die zich gemakkelijk mijlen bo ven de Industrieproducten verheffen, en de film als eenig In haar soort een knap werk te noemen. De makers, die, toen hun film eenmaal af was, alle consequenties en dus alle crltiek voor hun verantwoording genomen hebben, verdienen reeds daarom groote waardeerlng. Het ware betrekkelijk eenvoudig geweest de film door coupures tot een vloeiender eenheid te maken ’t zou zelfs aan Ce bevelen zijn doch de volle verantwoordelijkheid rlickslchtlos te willen dragen, ziedaar een reden te meer tot waardeerlng. „Dood Water” is de eerste Nederland sche dramatische geluidsfilm en kwam goeddeels in alle stilte tot stand. Zij wijkt ver af van het gebruikelijke genre en heeft een stof aangedurfd, die verre van een eenvoudig was. Dit alles. zou grootere ge breken, dan wij signaleeren, motiveeren en zoo dit niet het geval mocht zijn, dan zal de ernst en het vakmanschap, die uit deze film spreken gemakkelljk opwegen tegen de crltiek, die infifrers nooit geheel zwijgen kan en mag. maar Inmiddels gaarne erken nen veel buitenlandsche films van „Dood Wa ter” tlkelen worden beschouwd, te de vraag naai deze artikelen erg vezmtnderd Ook de betere verkeersmogeiykheden zyn oorzaak, dat veraf gelegen streken concurrentie aan on» product aandoen; ook daardoor ging de prys van on» product omlaag. By geen tend Is het voornemen merkbaar om den Invoer van onze producten te verge- niakkeiyken; het streven naar zelfvoorziening belemmert den uitvoer van ons export-artikel, de zuivel. Men maakt ons product na'Tn andere landen; wel kan men vorm en kleur naboot sen. doch den smaak kan men niét evenaren; wellicht zal op den duur Juist daarom ons product het winnen Het zou echter een groote merk op de wereldmarkt zou krygen. Met' den wensch, dat zoowel voor den zuivel als over t algemeen een betere toestand mag Intreden, eindigde spr. By de mededeellngen zeide de secretaris, dat door het bestuur een herziening werd bepleit van de regeling der conaumptle-melkvoorzlenlng, ten einde tot een betere en ultgebrelder distri butie te komen. De heer Van Buuren, technicus, deed een beroep op de leden om meer het advies van den technlschen dienst In te roepen Het aan tal onderzoekingen aan het laboratorium en de omzet van het coöperatief magazyn namen aan- merkeiyk toe. Tot Ud van de aankocpcommlssie werd In de vacature Daan Kaan benoemd de heer N. Hof stee uit Wlerlngerwaard met 152 van de 181 stemmen. De heer L Broekens werd by acclamatie her kozen als Ud van de bouwcommissie In de vacature L. OUvler werd als bestuurs lid gekozen de heer Kout uit MlddeUe me( 114 Bond. De voorzitter kan niet garandeeren. dat hy eiken Vrydag In t Landbouwhuls is; hij kan zich daartoe niet verbinden. Dr. Sehey waarschuwt tegen een definitief besluit op dit crltleke moment; op de voorjaars vergadering zal het bestuur een goed gefun deerd voorstel kunnen doen Het laatstgenoemde voorstel van den voor zitter werd hierna aangenomen. Tegen Opmeer. Oudendyk. Schoort Zand. De begrootlng werd hierna aangenomen In ontv. en ultg. op 18.596 Het voorstel-Van Diepen tot 10 pet. salarisverlaging werd ver worpen. In de flnancieele commissie voor het nazien der rekening 1934 en begrootlng 1936 werden aangewezen ,X>e Dageraad”. Burgerbrug, Jdld- woud" en .Jendracht" te Tezel. Na rondvraag sluiting. De omzet gedaald De totaal omzet aan den Ryksvlschafslag te IJmuideh bedroeg Vbdr de rriaantT November ƒ682.807 49 tegen ƒ746 440 90 in dezelfde maand van het vorige jaar In November kwamen aan den afslag: Treil- en zeevlschzegen(219) 182 stoom- en inotortrellere 360 64883 (ƒ412 062 63); (105) 87 motorloggers ƒ49 682.80 (ƒ58 645.38); <480> 555 motorkunstvlsschersvaartuigen ƒ38 03 1 56 (ƒ31 418 04); (12) 33 open booten ƒ28735 (ƒ50 65); (9) 18 Deensche motorkott. ƒ15 446.22 (ƒ7 140 94); (2) Belgische motork (ƒ473.24); <7) Zweedsche motorkotter» (ƒ5.281.70). (7) 90 Stoomloggers 42 023 48 (128 307 Motorlogg. ƒ132 180 65 105 949 90; (2) Poolsche motorl. (ƒ2 736 60); Dultsche motorloggers 1686 60); 37 Engelsche stoomdr. ƒ31 420.80 93 962 84), een Nederlandsche film heeft ly zoo bewogen voorgeschiedenis had als „Dood Water”, die naar een scenario van Simon Koster, onder regie ▼an Gerard Rutten en met camera-werk van Andor von Barsy, werd gemaakt. De eerste sensatie betreffende deze film bestond In de geheimzinnigheid die men aan <ftn dag legde, toen de film klaar was ">en In Berlijn voor het eerst, zij het In klein gezelschap werd vertoond. Direct daarna, ging zij, zonder het vaderland aan te doen, naar de Biennale te Venetië, waar de tweede sensatie onstond: de film kreeg een eersten prijs voor de fotografie, was aanleiding tot-groote geestdrift en veront waardiging beide. Kindelijk kwam de geheimzinnig» Nederlarjd en zou In den Haag haar mlère beleven. Het bleek eenvoudig mogelljk de film eerst even naar Amster- dam te halen om haar voor de pers te la ten draaien. Het groote bezwaar der eige naars bestond In de vrees, dat de film ln« een shdwroom of een tè leege bioscoopzaal waar een klein gezelschap de eenlge be langstellenden zou uitmaken, niet tot haar recht zou komen. We namen dit alles voör Hef en zouden dan maar de Amsterdam se!» première afwachten, die Inmiddels In Corso Cinema en Royal heeft plaats gehad. De film is, zooals men weet, een visie op Volendam, gezien in het licht der droog legging. Er zijn twee partijen onder de be volking: een voor, een tegen de droogleg- gftg. Een ernstig conflict ontstaat tus- achen de vlsschets, een -conflict dat dreigt Uit te loopen op een catastrophe. Er is n.L een groep visschers, die niet langer willen wachten tot de Zuiderzee, alias Uselmeer een volkomen dood water zal zijn. Een trekt er op uit om den afsluit dijk door te steken. De andere partij echter onderneemt een achtervolging op zee en weet de ramp te voorkomen. Allen zullen nu eerïsgezlnd de toekomst tegemoet gaan en de grootheid van het werk der drooglegging erkennen. Deze film, die we straks nader zullen be spreken, maar waarvan we reeds nu wil len erkennen, dat zij ver uitsteekt boven de producten der industrie, is niet ge maakt als een commercieele onderneming. Dit wil zeggen: de film was in den eersten opzet geen gevolg van een industrieel con cern, doch een alleenstaande daad. De ma ken hebben zich n.l. op het standpunt ge steld, dat een filmindustrie, zooals die thans reilt en zeilt, uit den booze is en al leen maar funeste gevolgen kan hebben. Men zou hun dus geen genoegen doen, door In verband met „Dood Water” te spreken van een product der Nederland- scholen recht op subsidie hadden. Voorgesteld werd 2.50 per kind per jaar te geven. Zonder eenlge discussie werd met algemeene stemmen besloten de gevraagde subsidies te verleenen. Wij meenen met recht te mogen veronderstel len. dat over deze kwestie wel uitvoerig gespro ken zal zyn in de comlte-vergadertftg, welke aan deze openbare vergadering voorafging Anders was deze belangryke oude zaak, men herlnnere zich de debatten en de afwyzende houding der raadsmeerderheld van vroeger, niet zoo maar zonder slag of stoot afgehandeld. Ook de omzwaai van de meerderheid van B. en W (welke vroeger even fel tegen was als de bur gemeester) is nietswaardig. Voorts werd zonder stemming besloten tot het aangaan van een kasgeldleenlng, groot f 75.000 en tot het afstaan van een stuk grond aan de St. WUllbrordusstichtlng alhier. De verkoop van een perceel bouwterrein aan den heer N. ürsem werd, na de noodlge dis cussie, welke door den heer Kosteiyk was uit gelokt. door staking der stemmen en overeen komstig een voorstel van den heer Kostelijk, aangehouden. Besloten werd hierna de gemeente te verdee- len in 3 stemdlstricten, vanwege de uitbreiding van het zielenaantal De bureaux voor de districten zullen respec- tlsveiyk worden gevestigd In het gemeentehuis (I), de openbare school (II) en in de katholieke jongensschool (III). Naar aanleiding van de bekende Ingekomen circulaire van Ged Staten werd besloten, aan dit college mede te doelen, ttet men geen be zwaar had tegen een nieuwe jaarwedderegeUng voor burgemeester, secretaris en ontvanger. Deze nieuwe regeling hield een salarisverlaging In van 300, 300 en 175, respectleveiyk voor burgemeester, secretaris en ontvanger. In verband met het aantal Inwoners zal de gemeente In de 8e klasse worden geplaatst Bovendien zal 10 pet. pensioenaftrek op de genoemde functionarissen worden verhaald Nadat men de diverse rekeningen van 1933 had vastgesteld (cyfers kreeg men, zooals gewoon- iyk, niet te hooien) werd de begrootlng 1935 aangeboden De voorzitter deelde mede, dat Ged. Staten, welke de begrootlng reeds onder de oogen had den gehad, weinig aanmerkingen hadden De begrootlng hadden B. en W zy het met moeite, in verband met de gewyzigde flnancieele ver houding tusschen ryk en gemeente, sluitend weten te krygen De begrootlng werd In handen der raadscom missie gesteld, teneinde een onderzoek te onder gaan. Met het oog op het groot aantal verzoeken om Inlichtingen over de teeltregeling der Akker bouwgewassen publiceert de Landbouw-Crtsis- Organlsatie voor Zuid-Holland het volgende. Evenals in 1934 zal het voor den komenden oogst verboden zijn, meer dan 1/3 van de totale oppervlakte bouwland met tarwe te bezaaien. Een uitzondering op het verbod van het 1/X zal vermoedeiyk gelden voor de georganiseer- den, die minder dan IS H.A. bouwland In ge bruik hebben. Aan hen zal worden toegestaan y, H.A. met trwe te bezaaien. Voor vrijwillige koolbeperklng zullen geen extra rechten op meer tarwe-ver- -- bouw meer gegeven worden De oude kool- voo™lt ^n; j a>» ,on» product een eigen rechten komen hiervoor in de plaats. Gerst, rogge en peulvruchten zullen in 1935 aan geen teeltbeperklng onderworpen zyn. Het is zeer waarschijnlijk, (jat aan deze pro ducten ook voor den komenden oogst weer een toeslag zal worden gegeven, ofv op, andere wyze naar een richtprijs zal worden gestreefd. De verbouw van haver blyft vry. De verbouw van aardappelen zal in 1935 ver- moedeiyk hoogstens toegestaan worden tot een zelfde oppervlakte als in 1934. De teelt van suikerbieten is vry Echter wordt in het algemeen slechts garantie gegeven aan hen. die vorige jaren recht op garantie hadden. Een nieuwe regeling betreffende de toewy- zing wordt overwogen Voor 1935 zal vermoedeiyk eenzelfde opper vlakte cichorei geteeld mogen worden als in 1934. Hiervoor komen in het algemeen zy In aan merking. die In 1934 dit product teelden. Als de regelingen definitief zyn. kan de Landbouw Crisls-Organisatie met de toewyzlng van teeltvergunnlng beginnen en een leder, die gescheurd heeft of tuingrond heeft beperkt, in de gelegenheid stellen, een verzoek om uitbrei ding van zyn teeltrecht by het district In te dienen. OJn. kunnen laeren hoe een film ,/spreken” kan zonder oorverdoovend la waai en babbelzieke actrices en acteurs. Want ook dit heeft men te erkennen: een zeer verdienstelijke soberheid heeft de ge- luldstoepassing In deze film beheerscht. Men ga dan „Dood Water” den: omdat de het zien overwaard Is, omdat er onloo chenbaar filmbloed In stroomt en omdat Sppclaal besprak spr. uitvoer van kaas en boter. De betalingsmoeilijkheden in Augustus met Duttschland gerezen, maken den toestand onbevredigend De export naar Frankryk schrompelt steeds In; Belglé en Engeland na men nog veel af. zij het tegen lage pryzen, om de concurrentie het hoofd te bieden. De eerste 10 maanden van 1934 nam de boter- ultvoer met 28 pet toe (vergeleken by 19.34i; in waarde een toename van 15 pet. De kaas- export daalde met 5.2 pet.; de waarde ervan 6 Vnct mïnrtir badden nat vrqaags enxeie uren uoor ruuraun eu m,nHder 13 Pet secretaris beschikbaar worden gesteld voor den Naar Duttschland nam ondanks de betalings moeilijkheden de boterultvoer met 6 pet. toe vergeleken met 1933; .met 1932 vergeleken 60 pet De kaasultvoer naar Duitschland liep sedert 1933 met 3.3 pet. terug; vergeleken met 1932 met 28 pet De minimumprijzen hieven zich zelf op door de schaarste aan boter in Juli. De verdeellng der contingenten over 1934 was aanvankeiyk te star. Toch sou de uitvoer bevredigend zijn weest zonder de betalingsmoeilijkheden Augustus Spr. heeft den indruk, dat er in Duitsch land groote behoefte aan onze zuivelproducten is. Maar we hebben daar niets aan, als Duitsch land niet betaalt. Naar Frankryk voerde Nederland In 1930 14 millloen K.O. kaas uit: door de contlngentee- ringen is dit slechte 36 pet. geworden. Door de contingenteeringen stegen wel de pryzen, doch na vaststelling van winstmarge en on- kostenvaststelllng volgde een individueele hef fing Thans wordt in 10 i 12 fabrieken In Frankrijk de Hollandsche kaas nagemaakt; zelfs met het Hollandsche embleem, b.v. met een molentje met de woorden fromage de Hol lande, fabriqué en France. Dit is zeer nadeellg voor ons product, dat erdoor in dlscrediet komt. Thans is in Frankrijk een wet aanhangig, om boter-invoer uit die landen te weren, waar In de margarine niet een z<. verklikstof ver werkt wordt, waardoor het mogelijk ts boter- vervalschlngen gemakkelyk te maken; spr. acht het noodlg, dat de Regeerlng van Nederland een wetsontwerp gereed maakt, waarin het ge bruiken van die verklikstof in de margarine voorgeschreven wordt. Het boter-merk schijnt Frankryk geen voldoende waarborg te zyn. Aan de hand van cyfers toonde spr. aan, dat de export naar Frankryk sterk afneemt. De kaasexport ruter Engeland, die in 1932 9175 ton en in 1933 6673 ton bedroeg, is in 1934 niet verder teruggeloopen. De boterultvoer naar Engeland steeg tot het dubbele van 1933; tot 12 millloen K.O. De uitvoer naar België was in 1933 3214 ton: In 1934 slechts 1923 ton. De kaasultvoer was vry en in 1933 even groot als dit jaar n.l. 17 millloen K.O. De boter-export naar Spanje nam van 3.4 millloen K G. in 1932 af tot 1.3 in 1933 en 1934 De kaasexport nam sterk af en had ook met valutamoeiiykheden te kampen; ook in Spanje wordt de kaas nagemaakt. Spr concludeert, dat de zuivelindustrie met steeds grootere exportmoeilljkheden te kampen heeft. De regeerlngsmaatregelen in andere lan den leiden tot verhooging der productie in die landen Naarmate dit toeneemt zullen de moei lijkheden grooter worden. Toch kunnen we er best wat geld voor over hebben, om te trachten onze afzetgebieden te behouden en nieuwe te zoeken. Eens zullen de regeerders tot de conclusie moeten komen dat men het stelsel van zelfvoorziening moet verlaten. In Amerika zyn reeds teekenen merk baar, dat men alleen van vryhandel welvaart kan krygen. Wat den binnenlandschen afzet betreft, deze neemt iets toe; toch moet de welvaart voor de zuivelindustrie komen van den meerderen ex port. Spr. hoopt dat die niet te lang op xich zal laten wachten. (Applaus). De voorzitter bracht den heer Geluk dank en wee» erop, dat meer samenvoeging van fa- jöhanna Wilhelmina Petera Johannes Mar- brieken en betere grensregeling kan leiden tot besparing van kosten en tot de mogelykheld om meer en andere melkproducten te produ- ceeren. Na.T. een vraag van den heer Zijp deelde de voorzitter mee dat de leiders der organisa ties al bet mogeiyke gedaan hebben om hot luivelpotje uitgekeerd te krijgen. Woensdag vergaderde te Hoorn de Bond van op coöperatieven grondslag werkende zuivelfabrie ken. De voorzitter, de, heer_H K Koster, wees er in zijn openingswoord op. dat nog nimmer on der zod slechte omstandigheden voor het zui- velbedryf werd vergaderd. -,W.aar kaas. en.boter veelal als luxe ar- vraag naai sche filmindustrie en zoo bewijst ook deze film weer, dat de beste prestaties worden 'geleverd bulten de filmindustrie om. In ongeveer een maand tljds hadden wi^ de welkome gelegenheid te wijzen op een drietal films, die verre bleven van de in dustrie en die tot de allerbeste behooren In Nederland gemaakt. Het zijn de films „Nederland” van de groep „Visie", „Dood Water” van de Nederlandsche Filmgemeen- schap en „Herwonnen Levenskracht die Kees Btrooband voor de Hinfilm maakte. Mogen deze drie superieure prestaties een waarschuwing zijn voor de Industrie, die bezig Is den goeden naam der Neder landsche filmers oneer aan te doen, zon- der deze filmers zelf te willen erkennen. De film „Dood Water” dan zij een goede reis gewenscht. Zij verdient het, te een ernstig stuk werk, verrassend zelfs en ge tuigend van goed begrip en gezonden amaak. De lange (misschien te lange) proloog kunnen wij voor ons het best waardeeren, omdat hier de film als expressemiddel het zuiverst werd toegepast. Het groote publiek zal van deze ode aan het grootsche werk der drooglegging allicht anders denken en het dramatische gedeelte beter waardee ren. Allereerst zij de fotografie van von Barsy geprezen als uitnemend verzorgd met een fijn gevoel voor Hollandsche spanningen, niettemin van een zekere zwaarmoedig heid, die weliswaar door het drama der Volendamtners wordt gemotiveerd, maar die toch een al te somberen toon vond. In deze fotografie lag ongetwijfeld het geheim van het Venetiaansch succes, dat de film als een product uit het land van Rem brandt herkende. Tweeden» een compliment aan de regie, aan zeer goede fragmenten van het scena rio, aan de muzikale deelen, die Mengel berg en zijn orkest voor hun rekening na men en waarbij Ernst Busch op de van hem bekende wijze zong. Bjj dit al te er crltiek; Het voornaamste bezwaar lijkt ons te schuilen nog minder In het trage tempo (waartoe de fotografie misschien verleidde) dan In het feit, dat de film ruimte mist. Zoowel binnen als bulten de hulzen wordt de handeling ate het ware opgesloten ‘'innen de opzettelijke grenzen. Te veel close-ups en te weinig af wisseling met vrije shots maken een film stug, benauwend, zoodat zij niet van den grond kan komen, niet vlot kan raken, om een vlaschersterm te gebruiken. Meer dan eens hindert een tooneelallure bij de spe lers, waaronder Theo de Waal en Hilga Oogh het minst en Max Crolset met Jan Musch het best voldeden. En tenslotte zou men mogen wenschen. dat de liefdes-in trigue. die overigens als een lichten draad door de film loopt. Ofwel (en 't liefst) ware weggelaten, ófwel sterker aan de handeling had deelgenomen. En, om ook de tendens aan een crltiek te onderwerpen, ons leek de film eer een betoog tegen dan vóór de drooglegging, al was ze zoo niet bedoeld Wellicht hebben de makers het voornemen gehad den tragtechen kant der droogleg- De heer Van Diepen (Groothuiaen) betreur de het, dat er nog 12 millloen K.G. boter naar Engeland gaat voor 36 ct. per K.G-, terwijl hier de arme menschel) veel duurdere margarine moeten eten; voorts zag spr. graag een regae- ringsverbod voor het waterbrood. De voorzitter betoogde, dat afzet van de bo ter, die nu naar Engeland gaat, in ons land den totaalomzet van de boter zou doen dalen. Biykens mededeellngen, van dr. Kchey wer den 23 cursussen met 119 leerlingen gehouden; er «slaagden 35 mannelijke en 22 vrouwelljke cursisten. Het nut wordt steeds meer Ingezien en vooral van den kant der veehouders is er meer belangstelling. Alle 20 leerlingen der vakschool voor kaas makers behaalden het diploma. By de begrootlng werd voorgesteld een amb tenaar In algemeenen dienst te benoemen, om meer contact tusschen bond en fabrieken te krygen. De beer D. (te Boer stelde namens Neerlan- dla te Stömpetoren voor hier niet toe over te gaan. Hy meende een gebrek in het bestaande systeem te constateeren. Hy twyfelt niet aan het serieUze werk van het secretariaat te Lutje- winkel. Bcch de secretaris heeft nog vele an dere secartariaten; en de tyd is daar dat oen van die sèeretarlaten den heelen mensch vor dert, nJ. het secretariaat van den Bond, die thans vergadert. Spr. bepleit een contact -com missie. die het benoemen van een nieuwen anibtenaar overbodig maakt. De technicus wor de ingeschakeld in de kleinere werkzaamhe den. Daardoor komt tyd vrij voor voorzitter en secretaris voor de groote lynen. Het gaat niet tegen dén secretaris, maar om een doeltreffend besluit. De heer Klaver zag liever, dat de secretaris zichzelf een hulp aanschafte, hetgeen wellicht mogelljk Is door de vergoeding die hy voor ver schillende functies geniet. Spr. kan zich anders met het voorstel-De Boer vereenlgen. ds heer Van Diepen stelde voor de salaris sen »net 10 pet. te vertegen. De heer Boa, Opmeer, steunt het voorstel- De Boer; graag wilde hy op den secretaris voor den Bond ten volle beslag leggen. De heer zyn wilde dat de secretaris zich geheel voor den Bond vry maakt voor een M- laris van 3800 rthans 1700). De heer Brugman sprak namens de Begroo- tlngscommisste, die ook het liefste zag. dat de secretaris zich geheel voor den Bond vry maak te; de heer Nobel schynt dit echter moeiiyk te kunnen. De commissie laat de besinning over aan de vergadering. De heer De Boer heeft met zyn voorstel al leen beoogd meer contact tusschen Bond en directeuren als bezoekers op de markt, opdat men ook in de provincie weet waar men aan toe is. Na eenlge discussie werd het bestuursvoor stel afgewezen. De heer Bos betoogde, dat de verwrongen toe stand in het secretariaat niet bestendigd kan worden; graag behield hy den heer Nobel ab secretaris van den Bond en hy hoopte, dat deze zich voor den Bond zal vrymaken. De heer Nobel zegt, dat hy sinds 1906 voor den Bond als secretaris werkt en gemiddeld 1500 verdiend heeft. Het belang van den Bond gaat hem ter harte; doch alleen ate secreta ris van den Bond zal -men spr. nooit zien. De heer D. de Boer had dit verwacht; doch hy vraagt of voorzitter en secretaris 2 11 uur des Vrijdags spreekuur in Alkmaar houdt voor de directeuren van groote en kleine fabrieken. De heer Nobel zegt, dat hy Vrijdags altyd, reeds van II beschlkbtetf Nöbel 1 Conslgnatlesendlngen 13 085.60 Totaal 682A07.46 (ƒ746.14090). Over de afgeloopen 11 maanden van 1934 waren deze cyfers als volgt: Treil- en zeevlschzegen(990) 1670 stoom- sn motortrellers ƒ3.864 46438 (ƒ2.049 642 46); (1906) 1901 motorl. 1.15930230 (ƒ1308 362.64); (5) stoomsnurrevaad (ƒ791.03); (4) stoomkust- vtewhersv. (ƒ2.87131); (4166) 4223 motorkust- vlsschersv. ƒ340.647.06 (ƒ369.168.14); (137)* 315 open booten ƒ331533 (ƒ135331); (26) 22 Dultsche stoomtrellers ƒ65046.06 (ƒ84.613 58); (1) 1 Fransche stoomtreller ƒ4.619.06 ƒ6.378 46) (254) 247 Deensche motoriiotters 146.006.82 178 285.32)(3) Dultsche ld. ƒ0.0 (ƒ901 60); (32) 12 Belgische ld. 3.81797 (ƒ12375.14); (44) Zweedsche ld. ƒ0.0 (ƒ2932931). Drijfnet: (J9) 112 stoomloggers ƒ73 899.76 (ƒ43 484 38); (179) 523 motorloggers ƒ241 99030 (ƒ168.451.68); (<2 Poolsche motorloggers ƒ00 (ƒ3.979 40); (3) Dultsche ld. /OO (ƒ2 44736) (130) 112 Engelsche stoomdrifters 117.639.96) Beug: (137) 137 Stoombeugers 122.19736); Consignatlesendlngen (ƒ458.464.73); totaal 6.03296937 (ƒ4.951328.44) Tusschen haakjes zyn geplaatst de cyfers van de overeenkomstige periode in'1933.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 19