ONS BLAD Over Duitsche gebeurtenissen I R W .1 I. I J Het nieuws van heden Geen S.S. en S. A. in het Saargebied fiasco? De vlootbesprekingen een Goebbels tegen Furtwaengler 5 i i SENSATIONEELE SAMEN- ZWERING IN JAPAN DE BAROMETER Joego-Slavië wijst Hongaren uit Sneltrein rijdt op vrachtauto WITBOEK VAN GEORGE BRANTING AMERIKA ZAL ZICH TERUGTREKKEN ft VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Ernst Urn met Kirow’s asch bijgezet Vier dooden Luxemburg weigert De Norman Davis Communist niet in het Parlement Heines Schrijven van Ernst aan Heines Kopenhaagsche slagers met den dood bedreigd Feder op wachtgeld gesteld Bijeenkomst Reichs- kulturkammer „Wij hebben werkelijke Duitsche kunstenaars noodig, geen ato nale rumoermakert" Particuliere wapen industrie Fransche minister Marchandeau bij plechtigheid tegenwoordig Duizenden wachten nog grensstations DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN F lost. ^diplomatieke corps Aan het zoeken naar de verdwenen vlieger Ulm nemen 23 oorlogsschepen en 34 vlieg tuigen deel. Het zal nog twee dagen worden voortgezet. II JOH. LAUWERS- PAYGLOP 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Verklaring van Norman Davis Nu Japan het vlootverdrag opzegt, is de toestand voor de V.S. geheel veranderd STATE, .5 j ADVERTENTIEPRIJZEN» Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c Mm NORTH Over den Rijksdagbrand en het bloedbad in Duitschland van 30 Juni Kijkje op een der staalfabrieken in de Saar, die het gebied tot een zeer belangrijk industriecentrum maken p. regel; idem op pag. één 55 cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 E^' altijd goed aan de Gericht tegen het leven van Saioji Soezoeki, Wakatsoeki en Adatsji VRIJDAG 7 DECEMBER 1934 ^VX\\V1U11IIIIII»1//////Z4ZM 5 |i 5? p NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD jnbileumfonds het I i O O O Dr. Goebbels zeide om.: Berlijn, 5 Juni 1934 Je Carlos. Ook twijfel beschouwt Amerika Japan als verant woordelijk voor het^afbreken der Internationale besprekingen en zal het zich thans niet in laten met verdere onderhandellngen in Lon den, aangeeien de Amerikaansche regeering in geen geval Japan het recht wil toekennen op een gelijk sterke bewapening ter zee. Export van haring naar Duitschland; het con tingent via clearing uitgeput. Naar verluidt sal Amerika zijn vlootdelegatie te Londen tenigroepen, daar Japan het vloot verdrag opzegt. Senzatinnerle samenzweringIn Japan ontdekt tegen het leven van vooraanstaande poütlcL Verbod voor S.S. en S.A. om het Saargebied binnen te komen. De „mechanische propeller”, ding op technisch gebied. Stand op Vrijdag 19 nar vjsu: 75S Vorige stand: 754.9 Goebbels houdt in de vergadering der Reichs- knltnrkammer een felle rede tegen Furtwaeng ler en Hindemith. Eerste Kamer heeft goedgekeurd het voorstel tot verhooging der uitkeeringen aan oud-ge- pensionneerde militairen en het wetsontwerp tot bescherming van leerlingen tegen besmet ting. geweest! Een langdurig onderhoud. De chef ver- teir - - ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 55 BERLIJN, 6 Dec. (D.N.B.). Hitler heeft Gott fried Feder, staatssecretaris bjj het ministerie van Economische Zaken, en rjjkscommissaris van de Kolonisatie met ingang van heden op wachtgeld gezet. Volkenbondsraad prijst het werk der Commis sie van Drie; Duitschland verklaart zirh ae- coord met Laval’s voorstel inzake de intern, politiemacht. De toestand zou door de opzegging zoo prin cipieel gewijzigd worden dat de Amerikaan sche regeering nieuwe besluiten zou moeten nemen en daarover diepgaand zou moeten overleggen. De Amerikaansche redering hoopt echter, dat gedurende de twee Jaren, dat het verdrag van kracht blijft, een weg zal kunnen worden gevonden, die zoowel de llmlteering der bewapeningen ter zee als de politieke stabili teit op de wereldzeeën zal waarborgen. Zonder KOPENHAGEN, Dec. (Reuter). AU« slagers alhier hebben een anoniemen brief ontvangen, waarin zJJ met den dood worden bedreigd. Een slager, Randrup genaamd, is reeds, na weggelokt te zijn, door den schrijver der brie ven met een gummiknuppel bewusteloos gesla gen. Toen Randrup in het ziekenhuis weer bjj kennis kwam, kon hjj alleen maar zeggen, dat de man, die hem had neergeslagen, klein van stuk was. Randrup staat zelf bekend wegens zijn groote gestalte en kracht. De knuppel is terug gevonden, doch deze droeg geen vingerafdruk ken. Een andere slager moet een brief hebben ont vangen. die geteekend was door „den man, die Randrup heeft neergeslagen,” en waarin werd gezegd, dat hjj thans aan de beurt was om „in het stof te bijten." De politie meent, dat de briefschrijver een krankzinnige is. Volgens graphologen, is het schrift dat van een jongen man. Een belooning is uitgeloofd, voor dengene, die aanwijzingen kan verstrekken, die leiden tot de arrestatie van den zonderling. MOSKOU, 6 Dec. Hedenmiddag tegen 12 uur is de urn met de asch van het stoffelijk over schot van Kirow onder groote belangstelling bijgezet. Van het Vakvereenlgingshuls tot aan het Roode Plein waren de troepen van het Moskousche garnizoen opgemarcheerd. De urn werd op een baar geplaatst, welke door Stalin, Borosjilow, Molotow en Orejenekldse werd ge dragen. NEUSTADT ad. Haardt, 6 Dec. De Saar- gevolmachtigde van den rljkskanseller, Buerckel, heeft de volgende verordening uitgevaardigd: „Aan alle S.A. en S.S.-mannen in het Duit sche Rijk! Communisten en emigranten trach ten de openbare meenlng weer in te lichten over z.g. Duitsche Putschvoornemens door er op te wjjzen, dat vrij groote afdeelingen 8-A. ene S.S.-mannen naar het Saargebied komen. Teneinde dit tendentieuze bericht reeds van te voren in het licht te stellen wordt bevolen: Allen SA. en S.S.-mannen Is het ten strengste verboden naar het Saargebied te reizen, om welke reden dit ook moge geschieden, tenzij het stemgerechtigden betreft. Dezen- moeten zich uiteraard aan den voorgeschreven termijn van binnen het Saargebied te komen houden. Wie ondanks deze instructie pogingen in het werk stelt naar het Saargebied te reizen, zal onmiddellljk door de betrokken partU-instantle ter verantwoording worden geroepen.” In verband met het besluit van het praesi- dium van het Centraal-Comité der Sowjet- Unie, dat tegenover personen, die zich aan ter roristische daden tegenover de Sowjet-Unie hebben schuldig gemaakt geen mildheid mag worden toegepast, zijn in den afgeloopen nacht te Alma Ata en Samarkand acht doodvonnissen voltrokken, die op 21 November JX door bet gerechtshof zijn uitgesproken. Bij landing te Kopenhagen is de „Ekster” van de K.LJR. licht beschadigd. al kan hij den lamme ook niet uitstaan, tegen ons werkt hij zelfs met de zwarten samen. Wij moeten het die kerels zoo heet maken, dat ze uit hun vel kruipen. Ik zal den lamme wel voor mijn rekening nemen. Het spijt me nog. dat die R. destijds mijn armen vastgegrepen heeft, toen ik hem zijn schedel wilde Inslaan voor zijn spierige toespelingen wegens mijn huwelijk. Ik heb met den chef odk over je brief ge sproken. Je weet, ik houd anders niet van veel spreken en schrijven. Hjj Is ook van jouw mee rling. dat we op alles voorbereid moeten zijn. De lamme kan de gekste dingen uithalen. De chef heeft zijn materiaal reeds In veiligheid gebracht. Ik heb na het onderhoud met hem de ver klaring over de Februarl-gebeurtenissen oader- teekend, welke M. naar mijn verklaringen op gesteld heeft. Ze is in goede handen. Als mij het geringste overkomt, barst de boel. Ik stuur je Ingesloten voor alle zekerheid een ondertee- kende cople. Berg ze goed op. Je zoudt goed doen je eigen spullen ook op een veilige plaats op te bergen. Lees het ding eens goed door. Het is het sterkste wat we hebben, als alles misloopt. Misschien helpt het wat, misschien helpt het niets. Want in het schrijven Is ons de lamme de baas. Onze kracht ligt op een ander terrein, en daar moeten wij de zaak aanpakken. Dezen keer moet je met ons tot het uiterste Hitler heeft den staatssecretaris b(j bet minis terie van Econ. Zaken, Feder, op wachtgeld gesteld. 3 De Amerikaansche gedelegeerde te Londen, Norman Davis, heeft heden tijdens een déjeuner aan Amerikaansche persvertegenwoordigeis een verklaring gegeven betreffende het stand punt der Vereenigde Staten mét betrekking tot de vlootbesprekingen te Londen. De instructies, die Norman Davis heeft ge kregen inzake het uiteenzetten van het Ame rikaansche standpunt, vinden hun belangrijk ste punt in het feit, dat Amerika van meenlng Is, dat iedere natie het recht moet worden toegekend op een gelijke veiligheid. Deze gelijkheid van veiligheid is echter niet van gelijke beteekenis als gelijkheid van be wapening en uitrusting. Een wijziging van de in het verdrag van Washington in 1922 en in het verdrag van Londen van 1930 vastge legde krachtenverhouding moet leiden tot on veiligheid, argwaan en wedloop in bewapenin gen. Geen natie kan daaruit nut trekken. Ame rika zelf heeft zich bereid verklaard tot ver mindering der bewapening ter zee met 20 pet. Amerika verwacht natuurlijk geenszins, dat een of ander land een verdrag sluit, of dit hernieuwt, dat het onvoordeellg of zelfs scha delijk acht. Het staat echter buiten twijfel, dat het verdrag van Washington ten opzichte van het behoud van den vrede in den Stillen Oceaan buitengewoon gunstig heeft gewerkt. Amerika zöu derhalve een opzegging van het verdrag door Japan buitengewoon betreuren. Dit beteekent met andere woorden, dat de regeering der Vereenigde Staten djn elsch van Japan inzake bewapqnlngsgelljkheld ter zee afwijst en zich geschikt heeft in de beëindi ging van het vlootpoct. Een ideeën-veranderlng vereischt een per- sonen-wUziging. En waar dit ook vaak door ge brek aan talenten niet kon worden uitgevoerd, moest tooh, aoe al niet enthousiasme en over gave. dan toch minstens begrip en loyaliteit voor de nieuwe politieke vorming van het rijk geeischt en verlangd worden. WU zijn bij deze omzetting der krachten niet kleinzielig opge treden, maar het kan en mag de natlonaal- socialistlsche beweging en haar woordvoerders niet ontzegd worden ondubbelzinnig en zonder compromis stelling te nemen ten opzichte van den Dultschen cultuurstand. Het is niet in over- Voor het jnbilcumfonds van de Ned. Chr. Radio-Vereeniging is reeds meer dan 120.999 in gekomen. BRUSSEL, 6 Dec, (V. D.) Het Luxemburg- sche parlement heeft met 34 tegen 19 stemmen besloten, dat de verkiezing van een communist tot afgevaardigde in strijd met de grondwet is. aangezien een communist, wiens doei om verwerping der bestaande orde is, niet de eed op de grondwet kan afleggen. Derhalve kan hij geen functie bezetten, die den eed op de grond wet eischt. De socialisten, die voor de bezetting der door dit besluit vrijgekomen zetel In aanmerking kwamen, hebben geweigerd de plaats van den communist in te nemen. BERLIJN, 6 Dec. (V.D.) Hedenavond heeft rijksminister dr. Goebbels in het Sportpalast ter gelegenheid van de jaarvergadering der Relchskulturkammer, een redevoering gehoüden, waarin hij duidelijke toespelingen maakte op het geval-Furtwaengler. Het woord werd gevoerd door den laatste, Molotow en Manoeilski, den secretaris van de Komintern. Hierna werd de urn in den muur van het Kremlin gemetseld, waarna de troepen een eere-saluut brachten door een salvo uit de geweren, terwijl tevens alle fabrieksirenes en stoomfluiten der locomotieven begonnen te BOEDAPEST, 6 Dec. (Reuter.) Volgens het Hongaarsche correspondentiebureau is Don derdagmorgen opnieuw een extra-trein uit Joego-Slavië met ongeveer 1000 uitgewezen Hongaren te Szeged aangekomen. Drie kleine kinderen moesten zonder hun ouders en fami lieleden de reis meemaken. Zij waren uit het eerste huwelijk van een vrouw, die met een Hongaar gehuwd was. Daar de moeder echter door een tweede huwelijk de Joego-Slavische nationaliteit verwierf, zijn slechts de kinderen als „gevaarlijke elementen” uitgewezen, een blinde grijsaard werd uitgewezen. Volgens verklaringen van de hedenmorgen te Szeged aangekomen Hongaren, wachten aan de Joego-Slavische grensstations nog duizenden uitgewezenen, ten einde onder het toezicht der gendarmen naar Hongarije getransporteerd te worden. STUTTGART, 6 Dec. (Reuter) Doordat de spoorboomen niet waren neergelaten, is de sneltrein ParijsWeenen Donderdagochtend om 8.35 uur bjj Enz (Württemberg) op een vrachtauto geloopen. Locomotief en eerste per sonenwagen vielen om. De machinist en de sto ker, alsmede de twee inzittenden van den ge heel vernielden auto, werden gedood. De reizigers werden met autobussen naar Stuttgart vervoerd. Tweede Kamer heeft de behandeling van de begroeting van Sociale Zaken voort gezet; rede van minister Slotemaker de Bruine. De chef (Roehm) is eindelijk bij hem (Hitler) kWMMSt t P’axri 1 o rt11 virr zxv.«3 T'X— e me, dat het tot ’s morgens geduurd heeft. r (Hitler) heeft zooals vaak bil dergelijke ge legenheden gehuild en den chef bezworen hem toch te gelooven. dat hij honderdmaal liever den chef aan het hoofd van een vereenigd leger zou zien dan een ouden paal uit het Neudeck- sche oudemannenhuis, {daar het ging nu een maal niet. Algemeene moeilijkheden en vervolgens: voor zorgen tegenover het buitenland, samenkomst van Venetië, en meer van dergeljjken onzin. Kort en goed, je zult den chef spo-dlg spreken en alles van hem hoeren. Het einde van het liedje was de wederzijdsche belofte, om niets te on dernemen en te wachten, tot de oude heer er tusschenuit krabbelt. Dan zal men zien. Dat beteekent voor ons. dat we moeten doorzetten. Want het is zonneklaar, dat als we wachten, tot het dien achterbakschen Egyptenaar gelukt is den lamme met den kapstok tegen ons sa men te brengen, we dan zeker naar de haaien gaan. Wjj moeten handelen en die kerels voor zijn! Hermann (Goering) houdt van aanpakken. En 1-A A A1 loeien. Te Leningrad werden op hetzelfde ©ogen blik eenige salvo’s door de kanonnen van de Peter en Paul-vesting en te Kroonstad door de vestingbatterjjen aldaar galost. De meeste leden van hS4" en de als gast te Moskou vertoevende Fransche minister man Handel. Marchandeau, waren bij de plechtigheid op het Roode Plein aanwezig. TOKIO, 6 Dec. (V.D.) De arrestatie van den zeventien-jarigen Tokoetaro Igarasji heeft een sensationeele samenzwering aan het licht ge bracht. Deze jongeman, een arbeider op een munitiefabriek, vroeg gisteren een onderhoud met prins Saioji in zijn villa, doch werd, toen bleek met welke bedoeling hl) kwam, gear resteerd. Hij bekende den prins met een dolk te hebben willen dooden. Twee medeplichtigen, een van achttien jaar en een van zeventien jaar, werden spoedig eveneens door de politie in arrest genomen. Dezen bekenden, dat zij een samenzwering op touw hadden gezet tegen het leven van prins Saioji en voorts o. m. tegen het leven van Soezoeki, den voorzitter van de Seijoekaipartfj, Wakatsoeki, voorzitter van de Mlnselto-parUj en Adatsji, voorzitter van de Kokoemindomel- parti). RU de Amaterdaiusche rechtbank is tegen een verdachte zes jaar gevangenisstraf geëischt we gens poging tot moord op zijn vrouw. meegaan. Ik heb al 'n plannetje waartegenover de dingen van den lamme niets zijn Maar je mag er niet op losslaan, vóór de bom op de juiste plaats barst. Hoofdzaak is den lamme te treffen. Dat is mijn opinie. Ook de chef heeft slechts eén doel: Hermann met diens uniform ook de huid afstroopen. Men kan ze allebei krijgen, maar t eerste werk is die twee van „hem" te scheiden. Hem’’ moeten we hebben, hjj moet met ons meedoen, den komt de zaak vanzelf in orde Over mijn plan netje za! Fi je wel meer Influisteren; je kunt blind op hem vertrouwen. Jammer dat ik ei niet bU zal zijn, als Je op de zaak drinkt. Ik ga met alles wat de chef heeft gezegd en wat je weldra zult hooren. accoord, maar den lamme draaf ik den nek om. dat kan >;een mensch me beletten, maar eerst krijgt hjj een stevig pak ransel. Dat het hondsvot mij er indertijd in liet vliegen en mU daarna nog "oor den gek hield, vergeet ik nooft. De chef meent dat w(j niet vóór .iet partij congres moeten losbarsten. Hij neeft bericht gekregen dat de oude heer nog wel tien jaar kan leven. Ik ben het daarmede met eens. Daar echter allep zeggen dat de ihef gelijk heeft, kan je er niets aan doen, maar na het partij congres moet de zaak dan ook loopen Ik ga de eerstvolgende weken met verlof ik moet fr eens met mjjn vrouw uit. Zend mjj door tuschen- komst van Fi een copie van al je materiaal; maar wees voorzichtig met Sch. Er wordt aller lei gefluisterd. Vertoon je niet zooveel met hem. De chef vertelt, dat .hij” daarover een opmer king had gemaakt.” Ruim je huis op! Onze vriend uit de Albrechtstrasse heeft mij verteld, dat de zwarte binnenkort bjj verschillende van onze menschen een beetje inspectie wil laten houden. Nu bjj mjj kan hij terecht. Ik heb een mooie verrassing voor hem klaar liggen. Kerel, het beste Blijkens publicaties in de Parijsche „Journal” Is er een z.g. Witboek op komst omtrent den Rijksdagbrand en de gebeurtenissen van 30 Ju ni in Duitschland. geschreven door George Branting, socialistisch afgevaardigde in het Zweedsche parlement. Wij hebben reeds onder groot voorbehoud melding gemaakt van een in dit Witboek te pu- büceeren document, dat afkomstig zou zijn van Karl Ernst, den voormaligen Berljjnschen S. A.- chef. een zeer onguur type, die bij de gebeur tenissen van 30 Juni den dood vond. In dit do cument staat een bekentenis van Ernst, als zou hij met eenige ingewijden den Rijksdagbrand hebben gesticht. Een tweede document uit het Witboek, welk document waarschijnlijk bij wijze van reclame eveneens reeds gepubliceerd is. is een brief van Karl Ernst aan zijn vriend, den veemmoordenaar Heines, welke geschreven is op 5 Juni, dus kort voor de bloedige gebeurtenis sen van 30 Juni, waaraan ook Heines ten offer viel. De brief welks waarde, gegeven de onbetrouw baarheid van Zijn schrijver Ernst, moeilijk is vast te stellen, heeft, den volgenden tekst. Voor een beter begrip diene, dat Hitler in den brief is aangediend met „hij” en Roehm met „de chef". Verder is de Egyptenaar Hitler’s plaatsvervanger Hess, die in Egypte is geboren; de lamme is Goebbels; de kapstok: Goering: de zwarte: de chef van de zwarte S.S. Himmler; M.von Mohrenschild, adjudant van Ernst; Fi: ober-führer Fiedler, een vertrouweling van Ernst: Sch.: adjudant Schmidt; de vriend uit de Albrechtsstrassede geheime staatspolitie; Karlos: bijnaam van Ernst. Wie R. is, is nog niet vast komen te staan. eenstemmlng met de loyaliteit, die de schep pende kunstenaar den nieuwen staat verschul digd is, wanneer nationaal-aoetalistlsche eischen, die in den geest der strijdende beweging hare rechtvaardigheid vinden, verdacht worden ge maakt en gediscrediteerd worden als komende uit zekere kringen. (Men zal zich herinneren, dat deze laatste woorden door Furtwaengler in zijn bekende artikel over het geval-Hindemtth gebruikt waren. Red.). Want het nationaal- soclallsme is niet slechts het politieke en so ciale, maar ook het cultureele geweten der na tie. Het beteekent ook geen vrijbrief voor hem, die als woordvoerder van een voorbij tijdperk optrad, dat hij zich als vaderlijk beschermheer van onbestreden kunstenaars doet gelden en het zich daarbij laat ontbreken aan het noo- dige politieke instinct, gelijk In dit geval (d.w.z. het geval-Furtwaengler). Men kan ontsporin gen van den ergsten aard op het gebied der wereldopvatting in het verleden niet veront schuldigen door ze af te doen als jeugdwerken. Daarvoor is niet de geest des tijds. maar de kunstenaar zelf verantwoordelijk, die met zijn persoon en met zijn naam achter het werk staat. Dat Juist noemen wij conjunctuur: met de wol ven in het bosch huilen en den z.g. geest des tijds offers brengen om er bovenop te blijven. Wij verzetten ons ertegen een zeker type kun stenaars als Duitsche te zien aangesproken en vatten het feit van zijn naar het bloed zuiver- Germaanschen oorsprong op als een drastisch bewijs hoe diep het Joodsch-lntellectualistlsche zich reeds in ons eigen volkslichaam had vast gezet. Inderdaad kunnen wjj ons niet veroorloven afstand te doen van een echten Dultschen kun- stenaar. Maar dan moet het ook een werkelijke kunstenaar zijn, géén atonale rumoertnaker. Dat moest gezegd wotden om klaarheid te scheppen in den strijd der meenlngen. een nieawe vin- Naar de „N. Rott. C.” verneemt, heeft de heer Paul Koster, wiens naam genoemd is in verband met de bekende senatorlale enquête te Washington inzake de particuliere wapen industrie, ontslag genomen als eerelid van de Kon. Ned. Vereeniging Onze Vloot. WASHINGTON, 6 Dec. Amerikaansche regeering zal, naar hier bekend wordt, de opzegging van het vlootverdrag door Japan zoodanig interpreteeren, dat Japan de voorbereidende onderhandelin- gen te Londen wenscht te beëindi gen. Zü zal dan ook na de opzegging de Amerikaansche delegatie ierug- roepen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaarg f 2. Voor buiten Alkmaarg f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1