Minister van Schaik verdedigt zijn beleid SocialeZakenverderbesproken Zaterda^ 8 Dec-1934 h- RADIOPROGRAMMA DUITSCHERS TE LAREN NIET UITGELEVERD HARING NAAR DUITSCH LAND MINISTER SLOTEMAKER AAN ’T WOORD VRIJDAG 7 DECEMBER 1934 TWEEDE KAMER De 4O-uren werkweek Minister Slotemaker de Bruine EERSTE KAMER V erg ad er recht In de binnenvaart De Larensche uitzetting is niet for tuinlijk Strenge handhaving van gezag Poging tot moord? Onbillyk verwyt De relletjes te Amsterdam Tien jaar N.C.R.V. Meer dan 120.000 ingezameld BENOEMINGEN De gezagshandhaving Sterelisatie Audiëntie JBv«hHEIJST<2 KON ’S MORGENS HAAST NIET BEWEGEN Bescherming van leer lingen V erhooging uitkeering oud-gepen- sionneerde militairen STALEN-BUIS-MEUBELEN By landing te Kopenhagen is toestel licht beschadigd Moeilyke materie NENOENHAA(i Zes jaar tegen verdachte, die een aanslag op zijn vrouw pleegde, geëischt Ten opzichte van de mechanisatie acht de minister groote voor* ziehtigheid geboden „Ekster” r z Het verwyt van den sociaaldemo craat Vliegen een politiek argument Nu zijn stijfheid in de spieren en hardlijvigheid verdwenen Contingent voor clearing uitgeput Bedrijf sraden Minister van Schaik 9 zeer o. Sluiting. een WIJ het het DEN HAAG, 6 December 1934. dat (Ingezonden Mededeeling) 1 11 i 1 11 Alleen ten aanzien van leerplichtige kinde ren te een regeling in overweging. Ten slotte Internationale Arbeidsorganisatie. Dat instituut zal de Minister, al was hetijnaar. omdat het t eenlge is op dit gebied, zoo lang mogelük verdedigen. VERWIJZEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS MILAAN, 363 M. 4.30 Dansmuziek 8.05 Gramofoonmuzlek. Betreffende de pacht is een ontwerp gereed. Alleen moet Minister van Schaik nog trachten het kabinet mee te krijgen. Nederl. Fabrikaat De man was poging tot moord, subs, poging tot doodslag, nog meer subs.* poging tot zware mishandeling ten laste gelegd. VRAAGT DE PUZZLE1 HOOFDPRIJS /25O.— mr. HEER- t te nemen KALl’NDBORG dansorkest I Dansmuziek. SUISSE door J. - 7 20 twêede Met het oog op de exporten van versche ha ring, die den laatsten tijd naar Duitschland hebben plaats gevonden, wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat er mede moet worden gerekend, dat door die exporten de hoe veelheid, welke zoo Juist met Duitschland te overeengekomen via clearing te kunnen worden betaald, reeds is uitgevoerd. In dit verband wordt er op gewezen, dat be taling van exporten boven de overeengekomen hoeveelheid, niet over de clearing kan worden betaald. dat Am- met TOONZALEN. BEZUIDENHOUT 41 FABRIEKENCRUQUIUSKA.DE De 40-urige werkweek, welke, zelfs als de arbeiders een evenredig deel van hun loon zouden doen vallen, kostprljsverhoo- ging brengt, te bU Minister Slotemaker nog allerminst van de baan, al staat hij zelfs tegenover hare verwezenlijking door min nelijk overleg in bepaalde bedrijven of on- der4iemingen sceptisch. Tot besprekingen met de vakorganisaties over concrete plan nen op dit gebied is de Minister natuurlijk ten volle bereid. vroeg, ziet deze dingen veel beter. En wanneer een man als Ir. Albarda, de fractievoorzitter, kras optreden tegen belastingontduiking vraagt, omdat hier groote flnancleele belangen van den Staat op het spel staan, vraagt de Minister, of dan soms het staatsgezag nog niet hooger te en eerder op bescherming recht heeft. PARIJS (RADIO). 1648 M. 12.20 Con cert van Paul I etnir-bf - *>n „Surcouf operette van Planquette - IC.50 Dansmu ziek. Voor het hotel-, café- en restaurantbedrijf echter gelden weer ten volle de aan de crisis ontleende bezwaren. Wél wil Minister Slote maker nog eens bezien, of hier misschien op andere wijze, b.v. door een rouleeringsstelsel. eenlge verlichting kan worden aangebracht in de zeer lange werktijden. Tegenover den arbeid van vrouwen en kin deren in den landbouw moet de Minister van Sociale Zaken zich eveneens afzijdig houden -Zün ambtgenoot van Economische Zaken heeft diierop zelfs aangedrongen met het oog op de .behoefte aan goedkoope krachten in dit be drijf. Een regeling van de arbeidstijden in de bin nenvaart wil de Minister, voorzoover het de beurtvrachtvaart betreft, nog wel opnieuw na der overwegen'. Tegen vervanging van vrouwen door mannen beeft de bewindsman zeker in dezen tijd, waar in de roeping der sexen nog meer dan anders op den voorgrond treedt, geenerlel principieel bezwaar. Maar ook hier zijn moeilijkheden van practtechen aard. BRUSSEL, 484 M. 12.50 Orkestconcert 1.30 idem 5.20 Het Lionel’s Chibörkest 8.20 Omroeporkest 9.35 idem 10.30 Lionel’s Cluborkest. Groote moeilijkheden baart den Minister van Sociale Zaken ook het probleem van de uit breiding van werkgelegenheid. Met den heer Van der Putt is de bewindsman het volkomen eens. dat men hier ook kleine maatregelen niet verontachtzamen mag. Maar ieder onderwerp, dat men op dit gebied aanpakt, heeft allerlei moeilijke kanten. Ten opzichte van de mechanisatie staat de Minister meer aan de zijde van Ir. Van der Waerden dan naast den Katholieken afgevaar digde Van der Putt. Van den Minister is dan ook geen initiatief te verwachten tot een commissoriaal onderzoek dezer aangelegenheid. De Minister wijst de redeneeringen van Ds. van der Heide, dat het zoo erg nietjs. af Deze afgevaardigde leeft naar zijn oordeel nog te zeer in den goeden ouden Lijd. Zijn fractiegenoot Duys. die, eveneens ter voorkoming van bot- maatregelen tegen t- De wet op vereeniging en vergadering veel scherper te maken, zqoals Mr. Westerman be pleitte. lokt den Minister niet aan. HU verwacht daar geen heil van. omdat het struisvogelpolitiek zou zijn en de verwerpelijke vereenlgingen zon der twUfel zouden voortrbestaan, alleen: min der waarneembaar. Evenmin acht de Minister bemoeienis met het vergaderrecht van vreem delingen noodlg. Politieke actie te hun verboden. I. 1261 M. 8.50 Donde's 9.30 Jazzllederen 10 20 Tot invoering van de Arbeidswet voor die personeelsgroepen, waarvoor zij tot op heden niet geldt, kan de Minister niet overgaan. De economische omstandigheden zUn nu eenmaal van dusdanigen aard, dat iedere nieuwe last op het bedrUfsleven dient te worden voor komen. Ten aanzien van de chauffeurs staat de zaak anders. Omdat de regeling van hun arbeidstijd een grooter terrein omvat dan de Arbeidswet bestrijkt, te Waterstaat m dit vraagstuk be trokken geworden. ZUn optreden ter handhaving van het gezag en ter verzorging van de openbare orde, rust en veiligheid, heeft de Minister opnieuw gemoti veerd met verwUzing naar de eigenaardige spanningen, welke de crisis en vooral de demo- raliseerende werkloosheid veroorzaken, spannin gen welke onvermUdelUk tot uitbarsting leiden moeten, als niet een-van haar verantwoordelijk heid bewuste Overheid weet in te grüpen. Het is overigens geenszins de wensch van den Minister, dat er maar lukraak vervolgd en gerequireerd zal worden. Wél moet het belang éan de gemeenschap sterker dan vroeger op den voorgrond staan. De ernst des iüds vordert, dat de generale preventie meer tot haar recht komt dan in de achter ons liggende jaren, waar in het individu in het strafrecht om redenen van humaniteit de aandacht had. De Minister is van dit laatste en sterk voorstander: die winst der beschaving mag naar zün oordeel niet te loor gaan. Op de bepaaldelUk genoemde gevallen van machtsoverschrUding dér justitie is Minister van Schaik slechts ten deele ingegaan. De inbe slagneming van de pers vgn „De Tribune” achtte hü volkomen gerechtvaardigd en hU ver wees dagrover naar een arrest van den Hoogen Raad van 13 November van het vorig Jaar, waarin werd uitgemaakt, dat een dergelük op treden in het geheel niet strUdt met artikel 7 van de Grondwet. En de vonnissen terzake van de Jordaan-relletjes waren naar zün meenlng dAArom niet te zwaar, omdat de gepleegde da den in bet kader van de omstandigheden, waar in zij begaan werden, een zeer ernstig karakter droegen. werkverruiming geschapen wordt, als minder overwerkvergunningen worden gegeven, met die sociale overweging houdt de Arbeidsinspectie bü haar taak.' reeds voortdurend rekening. Daarom is de heer Slotemaker de Bruine ook niet bereid mede te werken tot alge meen verbindendverklaring van loonaf- spraken. Wel wil hü ernstig rekening hou den met wat de Katholieke afgevaardigden Loerakker en Van der Putt hebben opge merkt over andere terreinen, b.v. stichting van pensioenfondsen waarop het wen- schelijk te, dat een minderheid gebonden wordt aan wat een meerderheid in het be drijf besloot. WEENEN, 507 M. 3 50 Concert 5 20 Volksliederen 7.50 ..Kunsterblut”, ope rette van Edm Eysler 10.25 Dansmuziek 11.35 Gramofoonmuzlek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN NAAR DEN HILVERSUM. 302 M. - VARA 8.00 Gramofoonmuzlek 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. Schal mei o. 1. v. P. Renes. XX-ensemble o. 1. v. Cor Steyn 13.00 Operettellederen op gr pi 12 30 De Zonnekloppers o. 1 V. Cor Steyn 1.15 Fransche muziek op gr.pl. 1.45 Rustpoos 3.00 Orvltropia o. 1. v. J. v. d. Horst 3.00 Gramofoonmuzlek 4 00 Wim Amende, cello, Daal Wins, piano 4.30 Bram Blez. hobo en Joh. Jong, piano 5.00 Eddy Walia en de Flierefluiters 5 30 Lohengrin, verkorte opera van Richard Wagner (gr.pl.) 8 00 Herhaling SOS-be- rlchten 8.03 Gevraagde gr.pl. 8 20 Zaterdagavond filmpjes 8 30 Dubbel mannenkwartet ..Kunstmin” o. 1. v B. Brouwer 8.40 Eddy Walls en zijn orkest 9.10 ..Kunstmin' 9.30 Vara-orkest o. 1. v Hugo de Groot. Sig. Raseer, saxoloon 10 00 Vaz Dia» 10.10 Arthur Schlckler zingt. Joh Jong, piano 10.20 De Noten krakers o. 1. v Daat Wins 10.50 Arth. Schlckler 11.00 Populaire gr.pl. 13.00 Eén verwjjt intusschen heeft de Minister als niet billijk moeten afwijzen. Want dat er een tegenstelling zijn zou tusschen de uitspraken, die hij vroeger als Kamervoor-» sitter wel eens heeft gedaan, en de daden, welke hjj thans als minister stelt, die con structie van den heer Vliegen noemde hü een zuiver politiek argument, waaraan zake- HJke waarde ten eenenmale ontbreekt. De' uitspraken immers, waarop de heer Vliegen doelde, betroffen een gebied, dat door 's Ministers huidige functie slechts seer zijdelings wordt bestreken. Die functie is een zuiver Justitieele en dan nog binnen het raam van het program van een crisis kabinet. Minister van Schaik heeft in zijn rede voor opgesteld. dat de critiek op zijn beleid slechts een deel daarvan (de gezagshandhaving) betrof. Hoffelijke critiek kan hü waardeeren. En ook het Nederlandsen? volk van zijn kant moet het op prijs stellen, dat het zelf bulten de Kamer en door zijn vertegenwoordigers in de Kanier, zoo vrijelijk critiek kan uitoefenen. Donderdag, 20 December a.s hoopt de Neder- landsche Christelijke Radio Vereeniging in de Julianakerk te Den Haag een feestelijke her denkingsavond te houden, ter gelegerfheid van het tien-Jarig bestaan van den omroep der N CJEC V K Ds. D. A. van den Bosch, uit Den Haag, spreekt de feestrede uit. terwijl door verschil lende autoriteiten, oa. door mr. J. A. de Wilde, minister van Binnenlandsche Zaken, het woord zal worden gevoerd. Aan het bestuur der N C.R V. zal dien avond namens de Provinciale commissies worden aan geboden het N.C.R.V.-jubileumfonds 1934. Op het geval van de Larensche uitzetting, welke ongewilde gevolgen hij natuurlijk be treurt. te de Minister opnieuw uitvoerig inge gaan. Hij heeft daarbij vooropgesteld, dat het steeds weer terugkomen op dit speciale geval wel bewijst, dat over het algemeen het op treden tegenover de duizenden vluchtelingen en quasl-vluchtellngen uit dén vreemde er zitten ook misdadigers, speculanten, revolution- nalren en allerlei knoeiers onder weinig klachten veroorzaakt. Ook in het Larensche geval heeft het lanis- belang vooropgestaan. De betrokkenen dit blijven de burgemeester en de politie-autoritei- ten staande houden hebben tegen hun uit zetting geen politieke bezwaren ingebracht. Evenmin zijn zjj in geboeiden toestand aan de Duitoche autoriteiten dtt waren geen nolltie- autoritetten overgegeven. En ook hun papie ren, die te Laren in beslag werden genomen, zijn niet uitgeleverd. Dat zij toen later te Em merik door de politie in verhoor zijn genomen, wat tot onaangename gevolgen voor hen leidde, vindt zijn oorzaak in op dat moment aan de 'Nederlandsche autoriteiten oribekende Duitsche voorschriften. In leder geval heeft de Minister onmiddellijk door een circulaire heihaling voorkomen. Men is sindsdien veel voorzichtiger geworden. Thans worden in dergelijke zaken steeds de hoogere autoriteiten gekend. En naar de categorie van de gevaarlijke vreemdelingen wordt de Minis ter zelf ingeschakeld. DEN HAAG, 6 December 193a De Eerste Kamer heeft heden behalve aantal ontwerpen van ondergeschikt belang goedgekeurd: Minister Deckers’ suppletolre be groeting ten behoeve van de verhooging der uitkeeringen aan oud-gepensionneerde mili tairen van zee- en landmacht en Minister Mar chant’s ontwerp tot bescherming van leerlingen tegen besmetting door aan open long-tubercu- lose lijdende onderwijzers. Bij het eerste ontwerp bepleitten de sociaal- democrate mevr. POTHUISSMIT en de li beraal mr. SMEENGE. dat nog iets verder zou worden gegaan. Maar overschotten op andere defensieposten. waaruit de heer Smeenge dit be kostigen wilde, zullen er wel niet veel zijn. En mevr. PothuisSmit, zoo merkte minister DECKERS op. heeft nog nooit één cent toege staan voor de begrootlng. waaruit dit geld moet komen. Minister MARCHANT had van L. KENS THIJSSEN hulde In ontvangst voor de snelle Indiening van het genoemde ont werp. HU zegde den Katholieken senator toe, dat met de uitvoering dezelfde bekwame spoed zal worden betracht, al kan hij niet garandee- ren. dat. zooals mevr, de Vries Bruins in de Tweede Kamer wenschte, alle keuringen binnen twee jaren verricht zullen zijn. Bij die keurin gen deze toezegging kreeg mevr. Pothuis Smit zullen alle moderne vindingen te baat worden genomen. Voor de rechtbank te Amsterdam nad zich Vrijdag een jalouzieénmaker te verantwoorden, omdat hij in een ruzie zijn vrouw met een mes in de borst had gestoken, waardoor au licht werd gewond. Zoo ook heden. In vier groote deelen kapte de Minister de massa onderwerpen, waarvoor de Kamer zjjn aandacht had gevraagd: de toe passing van de Arbeidswet, de uitbreiding van de werkgelegenheid, de aangelegenheden, welke de Bedrijfsradenwet betreffen, en de Inter nationale Organisatie van den Arbeid te Ge nève. Den Haag, 6 December 1934 Minister SLOTEMAKER DE BRUINE beeft de goede gewoonte, in zijn speeches naar „ordening” te streven. Hij deelt zijn stof tevoren keurig in, leder deel gaat dan nog eens opnieuw in een aantal kleinere stukjes en op die wijze ontstaat een rede, welke het voordeel heeft, dat zij overzich telijk en gemakkelijk te volgen te. «f Bij de Paters Minderbroeders Dat onder de musici meer werkgelegenheid kan geschapen worden door publieke uitvoe ringen van amateurmuzlekgezelschappen te beperken, wil de Minister onder de aandacht der burgemeesters brengen. En dat eveneens RADIO SUISSE ROMANDE - Vloolrecltal door J. v. d. Wonde, concertmeester van het Avro-orkest. BEROMi NSTER. 540 M. 5.20 Dansmu ziek 6.40 Gramofoonmuzlek 9.35 Dansmuziek. Te sterk wegen ook volgens den bewindsman bij sommigen de psy chologische argumenten. Groote voorzichtigheid is hier geboden, al kan b.v. in de werkverschaffing of voor een bepaald seizoen in den landbouw de machine wel eens tij delijk worden gebannen,, om aan meer handen werk te bezorgen. In de rede, waarin hij ditmaal zijn beleid verdedigd heeft, heeft MINISTER VAN SCHAIK alle records van volledigheid ge slagen. Geen onderdeeltje, hoe futiel ook, heeft hij in zijn antwoord verwaarloosd. En aangezien deze bewindsman zijn zinnen formuleert op een heel langzame en over wogen wijze, welke wel in zeer scherpe tegenstelling staat tot den met artikelen goochelenden en lawines van woorden over de Kamer uitstortenden betoogtrant van zün ambtsvoorganger, zijn er welgeteld twee uur en een kwartier heengegaan, voordat hü neer kon zinken in den armstoel achter de onder stapels van dossiers schuilgaande Regeeringstafel. Ofschoon nog niet bekend te, hoeveel de in zameling van den offerdag heeft opgebracht, kan wel reeds worden medegedeeld, dat bij de uitvoerende commissie meer dan 120.000 te ingekomen. Wat de Bedrijfsradenwet en de algemeen ver bindendverklaring van collectieve contracten betreft, te de Minister van meenlng. dat eener- zijds ordening en organisatie gewenscht is en anderzüds alle verstarring moet worden ver meden. PARIJS (POSTE PARIS1EN), 313 M. 7.15 Gramofoonmuzlek - 7.50 Walsen van Strauss 8.10 Concert 9.30 Omroep- dansorkest 10.50 Populaire gramofoon- muziek. Wanneer we ervan afzien, de kleinere puntjes uit ’s Ministers rede weer te geven, dan komen we op de eerste plaats op het actueele vraag stuk van de castratie of sterilisatie van sexueele psychopathen, waarvan Minister van Schalk zich opnieuw tegenstander getoond heeft. Hij behoudt zich de vrijheid voor, om op dit punt met de geciteerde katholieke theologen van meenlng te verschillen. De encycliek „Cast! Connubli” met name, doet hem deze operatie, die een zware verminking beteekent en die een van de levensfuncties van den mensch aantast, principieel afwijzen, ook wanneer zü vrijwillig geschiedt. Men laat hier trouwens in het alge- meen de belangen van den Staat teveel doml- straatcolportage neeren boven de belangen van het individu. En de beide departementen werken nu zoo snel mogelük aan een oplossing van de hier mede in verband met de vei ligheid op den weg rüzende vraag stukken. Over een ander belangrük vraagstuk, de rege ling van het executierecht en de vaste lasten, heeft de bewindsman geen nieuwe mededeelin- gen kunnen doen. HUIZEN, 1875 M. KRO 8.00 Mor- genconcert 10 00 Gramofoonmuzlek 10 30 Muzlekultzending vcor fabrieken 11.00 gezongen H. Mis uit de kerk van den H Domlnicus te Nijmegen 12.00 Politie berichten 12.15 Kro-orkest o. 1. v. Mar. V. ’t Woud 2.00 Halfuurtje vooj de rij pere jeugp door mevr. A. Schelfhoutv. d. Meulen -r- 2 30 Gramofoonmuzlek 3 00 Klnderuurtje 5.00 Kro-orkest o. 1. v Mar. v. 't Woud 5.45 Gramofoonmuzlek - 6.00 De Kro-Boys o. 1. v. P. Lustenhouwer 6 20 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart 6 45 De Kro-Boys 7 00 Politieberichten 7.15 Kath. Radio Volks universiteit. Jur. Fac. II. Een man een man, een woord een woord. Mr. G. J. Roes 7.35 De Kro-Boys 8.00 Vaz Dlas 8.05 De Kro-Boys 8.30 Tusschen twee werelden. ..Maria” door pater J. Thewlssen S J. 9.00 U belt wy draaien 10 30 Vaz Dlas 11.00 Gramofooamuzlek 13.00 Sluiting. Al te er In het Larensche geval thans nog veel onduidelük. alles bü elkaar heeft de Ka mer zich door ’s Ministers uiteenzetting toch wel bevredigd gevoeld. Zün openlijke betuigenls van spijt over heV treurige gevolg dat voor de uitgeleide Dultsohers uit den geheelen gang van zaken te voortgevfaefd en zün to zegging, dat de uitgeleide van ppiitiek gevaarlijke vreem delingen voortaan in zün persoon geconcen-* treerd zal worden, wist zelfs den interpellant van dit voorjaar, den heer Vliegen, te doen besluiten het er nu maar verder bü te laten. Het zwaarste punt in deze zaak, n.i. de vraag, of de betrokkenen een protest hebben 'Ingé bracht tegen hun uitgeleide naar Duitschland. is nog duister. De verklaringen en berichten, waarin deze vraag met nadruk bevestigend be antwoord» werd, zün tenslotte uit de tweede hand en de Minister is er niet in geslaagd zich op dit punt voldoende licht te verschaffen. En dat aan dat verbod streng de hand wordt gehouden, bewijst het feit, dat pas weer aan twee kopstukken van de nationaal-socialistische „Deutsche Reichsgemelnschaft". welke den laat sten tüd weder zeer actief te in Limburg, te aangezegd, dat ze ons land moeten verlaten. 1 tot over- ver- wüdêrd. pünen en stijfheid verdwijnen. De „dagelüksche doste” sal U voortaan blijven behoeden voor hardlüvigheid. rheumatiek en U Irtech en „fit” houden. Kruschen Balts te uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1 60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op. dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. In leder geval: het verloop dezer aangelegen heid en de wjjze, waarop de volksvertegen woordiging zich volhardend er mee heeft be moeid. zullen met ’s ministers circulaire voor de autoriteiten een aansporing zün tot meer tact en grootere bezonnenheid in het vervolg, Terwijl de zaak misschien tevens een les zal wezen voor die zwervende internationale figu ren, die maar denken, dat Nederland een hoekje van Europa is, waar men zonder eenig risico kan blnnenglipiwn. Zoo gegien zit er aan deze zaak, waarin individuen niét geheel correct be handeld zün, althans nog de gunstige zude en de. generale preventie. Om tien minuten voor half vier des nachts te de Kamer met de begroeting van Justitie gereed gekomen, nadat oa^door de habitué’s van dit begrootingshoofdstuk, Mevr. MEIJER en ds v. d. HEIDE bü verschillende afdeelingen nog betrekkelük ondergeschikte opmerkingen waren gemaakt. IIRI HSEL, 322 M. 12.50 Omroeporkest o. 1. v. Paul Gason 130 Omroeporkest 6 40 Cellorecital 8.50 Het Esther de Boervan Rijk-ensemble. Fragmenten uit Op Hoop van Zegen. De Meld. Betje van Heijermans 9.35 Orkestconcert 10.30 Het Lionel’s Cluborkest. gevend zijn te midden van de alge- meene triestheid der tijden. Als T geen dag wil worden is helpend licht allemoodigst. Alle neerslachtigheid is dan uit den booze. De opbeurende kracht van ons innerlijk wezen moet voor ons zelf en anderen een factor ten goede worden. Er is zooveel som berheid. Wat opgewektheid en blij heid te doen stralen en te verbreiden zij ons aller taak. Vandaagmorgen alt Terzake van het muzikantenrecht kan de Minister betrekkelük weinig beginnen Naar zijn meenlng is er van machtsmisbruk van Buma en machtsmisbruik van dat bureau te het eenlge motief, om op te treden geen sprake. Er is alleen een moeilüli te beoordeelen gekib bel over tarieven met bepaalde organisaties, waarin de Minister op arbitrage zal aansturen. En gelukt dat niet, dan zal er niets anders op zitten dan dat hü een commissie van deskun digen benoemt, welke de gevorderde tarieven eens op haar gerechtvaardigheid toetst. Radlo-orkest o. 1. v. Henrl Pensls. Hcnrl Temlanka, viool. Concert voor viool en or kest. Beethoven. Serenade. Op. 48. voor orkest, Tschaikolskl 11.05 Music-Hall 11.50 Dansmuziek door Maison Littlewood. BERLIJN. 357 M. 3.30 Het kleine om roeporkest 6.20' L. Pogner, viool 7 30 Marschmuzlek 8 50 Gramofoonmuzlek. KEULEN. 456 M. 1120 Militair concert 6.20 Schrammelmuzlek 7 35 Een phil harmonic-orkest 8.50 Militair orkest. Theatcrorkest van Osnabrück met solisten, uitzending uit Osnabrück 9.50 idem. DROITWICII. 1500 M. 12.05 BBCt- Northern-orkest 4.35 Jack Hilton en züri orkest 7.50 BBC-orkest afd Col. v. Joseph Lewis 8.50 Music Hall-program- ma. BBC-Variété-orkest met solisten ll. 20 BBC-dansorkest o. 1. v. Henry Hall. Z. H. Exc. de Blsschop van Haarlem zal de volgende weck Maandag en Dinsdag géén audiëntie verleenen. I singen. De K. L. M. heeft bericht ontvangen, haar toestel de „Ekster” van den dienst sterdamKopenhagen, dat vanmorgen acht passagiers aan boord te halt twaalf van Schiphol was vertrokken, bü aankomst te Ko penhagen een minder fortuinlüke landing heeft gemaakt. Bü het uitrollen kwaqi het toestel in omge ploegd land terecht, waardoor de wielen in den grond wegzakten. Het toestel weid licht beschadigd. De inzittenden zün allen ongedeerd gebleven. Hardlüvigheid en stüfheld in de spieren weer een typisch Kruschen-geval. De heer K te R. schreef ons: „Steeds had ik veel last van hardlüvigheid en stijfheid in de spieren soms was ik zoo stijf dat ik ’s morgens haast niet in beweging kon komen. Daar ik dikwüls in de krant las over Kruschen Salto, wilde ik het ook eens pro- beeren. Nu zou ik het niet gaarne meer willen missen. Ik ben er ten volste tevreden over en kan het iedereen aanraden. De stüfheld in de spieren te verdwenen en van hardlüvigheid neb ik geen last meer. Kruschen Salto voldoet aan pile etechen, waar het voor wordt uitgegeven L. K. te R. Stüfheld en rheumatteche aandoeningen ont staan door onvoldoend werkende afvoerorganen. mede oorzaak der hardlüvigheid. Kruschen Salto spoort lever, nieren en ingewanden aan kiachtiger werking: de afvalstoffen en tolllg urinezuur worden uit het lichaam De Offlciéi; van Justitie, Mr. Bosch, zei- de in Azijn requisitoir dat verd. herhaal- delük gezegd beeft, het plan te hebben zün vrouw te dooden. Wegens poging tot moord requn eerde spr. een gevangenisstraf van zes jaar. LUXEMBURG, 1304 foonmuzlek 8.20 aramofoonmuzlek door het Radlo-Orkeet o 1. Athala, Beethoven. Verglssmelnicht. Wald- teufel. Vier kleine gedichten. Nerlnl. Fan toccini. Gillet. Cralde Song Soiron. Ludi- cla. Caludl. Chanson de Mai. Dupuie Le Tango jaune. Niemann Aus Pays mystique d’ Egypte, Ketelbey. Elnzug der Gladiato ren. Fucik 1.35 Gramofoonmuzlek 1 50 Koersen. Vervolg gramofoonmuzlek 2.20 Koersen 4 05 Koersen 6 50 Con cert en dansmuziek 7 50 Sportberichten 8.05 Fransche uitzending 8 20 Pers berichten 8 40 Zang door Lise Granger Daniels. Liederen van Fauré. Chabrler en Ravel 9.20 Fransch concert door het Radio-orkest o. 1. v. Henrl Pensls. Prélude pour un Drame, Delauny. Sur le Lac. Go- daM Le Orkest-sulte. Gabriel Ptrrn*. Dans le Jardin. Debussy. Le Refrain de Perette. Blnet-Mouton 9.50 Causerie door Graaf de Rohan 10.00 Galaconcert door het Het Hqpgw Definitoritup van dc Nederland- sche Provincie der Minderbroeders heeft geko zen tot Gardiaan van het klooster te Venlo Pa ter Euphronius Zandvoort. thans kapelaan te ’s-Gravenhage <H. Paschalls Baylon). Op voordracht van den Hoogw. Pater Pro vinciaal heeft Z. H Exc. de Blsschop van Haar lem benoemd tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Paschalls Baylon) Pater H. J. M. Bertels en tot kapelaan te Amsterdam <H. Franciacus van Assteië) Pater J. J. Hulseijosch. Z H. Exc. de Blsschop van 's Herto- genboscih heeft eervol ontslag verleend aan Pater J. Spruit ais Pastoor van Hemen en' Leur en in diens plaats betjoemd Pater L. J. A. Klüken; tot kapelaan te Nümegen werd benoemd Pater J. C. van der Poel. WARSCHA1 1345 M. 7.30 Omroep- symphonie-orkest o. 1. v. St. Nawrot m. m. v. Sig. Mossoczy. bas 8.20 Jean Sibelius- programma 9.20 Concert 10.00 Harry Roy’s dansorkest 10.55 Englender dans- orkest 11.20 Frontdansorkest. ROME, 421 M. 4 30 Populair concert 5 20 Gramofoonmuzlek 8.05 ,,Rlgo- letto opera van Verdi. De bedrijfsraden, zooals ze nu zijn, d wz. organen, die op den duur onder blüvend Over heidstoezicht stukken van de Overheidstaak zullen overnemen, hebben ’s Ministers volle sympathie. Met genoegen zal hü ze, waar mogelük, instellen. Wat de instelling betreft van een Kerncommissie in den landbouw, daar over is de bewindsman nog adviezen wachtende, terwül de vraag van de wenschelijkheld van een bedrüfsraad in de münindustrie aanhangig is bü de contactcommissie. Opnieuw wees hij op de zeer verregaande consequenties, welke te verwachten zün, als men hier eenmaal ingrüpt. De zaak is om deze reden nog steeds bü het kabinet in onderzoek. Princlpieele bezwaren» tegen een bepaalde aan tasting van private rechten heeft intusschen de Minister van Justitie niet. M. 8.05 Grimo- Persberlchten. Vervolg 12.20 Middagconcert 1. v. Henrl Pensis. Athala, Beethoven. Vergissmelnlcht, tocclnl. Gillet. Cralde Song wanneer het Ochtend en mist Triestig is de arbeid geen dag wil worden, avond vloeien ineen. Sombere hangt over landen en huizen. Kunst licht moet de zon vervangen. Het wordt mistroostig rond ons en in ons. In deze donkere dagen vóór Kerst mis is het noodig het innerlijke licht te klaarder te doen branden. Zooals we in de duisternis licht ontsteken voor anderen om den weg te vinden, zoo moet onze geest als 't ware licht-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 6