ONS BLAD r I J oego-Slavisch—Hongaarsch dispuut in den Raad F7 L I H Nederlanders bij de Het nieuws van heden Saarpolitie Minister Frick over den Kerkstrijd S IH JEFTITSJ EN ECKHARDT VOEREN HET WOORD r DE BAROMETER 4 „HET VOLK HEEFT ER GENOEG VAN” VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS 2 IF Totale sterkte 5000man Eckhardt9a antwoord Pomaski 1500 K.M. Italiaansch-Abessinisch incident Frick I Benesj laakt Hongarije’» revisionisme Rykeregeering niet van plan de agitatie van etaatevyanden langer aan te zien Den Haag nog niet officieel in kennis gesteld van Geneefsch besluit DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN NORTH Verheugd over het Saar- accoord ZATERDAG 8 DECEMBER 1034 10.000 Nazi’s bij Prui sische politie JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER I1 STATE Jeftltsj besloot met de verzekering, dat „Joego-Slavië heeft zyn koelbloe digheid bewaard en zich tot den Volkenbond gewend om recht te krygen” Barter vso Jeftfce> ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Abessiniërs vallen inboorlingen poet in Somali-land aan Ballontocht van Verklaring van generaal Daluege 1 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD van ren van Slavië. De groote bestelling der K. L. M. in Amerika. Inheemsch congres te Batavia verboden. Felle fabrieksbrand te Gennep. Mislakte raketten-proefnemingen te Katwijk. O O s -i I <3 Officieel wordt medege- I >0 >i Rede v»n minister Frick over den kerkstrijd in Duitschland. Zijn rede vervolgende refereerde de Hongaar sche vertegenwoordiger von Eckhardt aan het „Ik verklaar in dit verband, dat de rljksregee- ring niet van zins is dit ageeren tot in het elndelooze aan te zien, maar dat zij vast be sloten is, daar, waar de politieke noodzakelijk- Het Witboek van Branting. D.NB. dementeert het „testament" van Ernst. Militair vliegtuig te Haeren (Brussel) neerge stort. Piloot gedood. De „Snip” zal op de Kerstvlucht naar West- Indie ook Venezuela aandoen. Uiteenzetting van Simon over het aecoord in zake de internationale Saarpolitie. Het Crtds-Zeevischbeeiuit treedt binnenkort in werking. Tweede Kamer heeft de behandeling van de begroeting van Sociale Zaken voortgezet. F is et ie 9t Ten slotte zag echter de rijkskerkregeeiing in, dat deze weg een betere juridische fundeerlng elschte en Is zij begonnen daar te bouwen, waar de rechtmatigheid absoluut vaststaat, nu. op de rechtmatig uitgevaardigde grondwet van de Duitsche Evangelische Kerk. Na de rede van Benesj werd de zitting op geheven tot Zaterdagmiddag. memorandum, dat Zaterdag zal worden gepu bliceerd. ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 56 WARSCHAU. 7 Dec. Pomaski, een der over winnaars van den strijd om den Gordon Ben- nettcup is 4 December ja. opgestegen met een vrije ballon met een capaciteit van 2200 ku bieke meter in de omgeving van Krakau. Hij Is geland op 80 K.M. ten Oosten van Krasno dar in het Noorden van den Kaukasus na on geveer 1900 KM. in rechte lijn te hebben af. gelegd. Het was de bedoeling van Pomaski het wereldrecord, dst op 1590 K.M. staat te breken. Stand-op Zaterdag 18 uur V*: 79U Vorige stand: 1SZ» BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaarf 2.— Voor buiten Alkmaarf 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem I De Dubatsoldaten van den post boden tegen stand totdat versterkingen waren aangekomen uit het nabijgelegen steunpunt, waarop de aan vallers volledig op de vlucht werden geslagen; zij beten talrijke wapenen, munitie, tenten en deren achter. Aan belde kanten is een aanzienlijk aantal looden gevallen. De noodige maatregelen zijn genomen om dergeljjke Incidenten aan de grens in het ver volg te vermijden. >it al et [>t BO (Bij informatie In Den Haag werd ons van offlcieele zijde medegedeeld, dat nog geen officieel verzoek uit Genève in deze aangelegenheid was ontvangen, zoodat de berichten volgens welke Nederland reeds een toezegging zou hebben gedaan, voor barig moeten worden genoemd.) Ook Nederland neemt deel aan de internatio nale politietroepen voer het Saargebied. TIBOR v. ECKHARDT, die Hongarije in Genève tegen de Joegoslavische be schuldigingen verdedigt Debatten over Joego-Slavische aanklacht Inden Voikenbondsraad begonnen. er geen sprake van was. dat tegenover Hon garije politieke doeleinden werden nage streefd of twist werd gezocht. het van de waar- ROME, 7 Dec. deeld: Een sterke afdeellng Abeeslnidrs. bewapend met machinegeweren, benevens met een stuk geschut, heeft in den middag van 9 Dec. bij verrassing onzen geïsoleerden inboorllngenpost bjj de bron van de Ualual in Itallaansch So maliland aangevallen. heden dit eischen ook tegen dergelijke staats vijanden en landverraders maatregelen te nemen. Het Duitsche volk heeft genoeg van dezen kerkstrijd. Het stelt heelemaal geen be lang in dit gekijf der predikanten. De rijks- regeering in ieder geval heeft er geen belang bij kerken, die moeten dienen voor de innerlijke stichting van den Dultschen mensch, doch die slechts twist en oneenigheld onder het volk brengen, mede te financieren.” Voortgaande besprak daarop Eckhardt de Zuid-Slavlscbe aanklacht. Niets van deze aan klacht houdt stand. Het inzake Janka Puszta te berde gebrachte kan Hongarije niet belasten in verband met Marseille. Voor zoo ver de Hon gaarsche regeering bekend is heeft geen enkel Land zoo strenge maatregelen genomen tegen de Kroatische emigranten. Voorts constateerde Eckhardt, dat nooit een civiele of militaire autoriteit zich met de terroristische opleiding van emigranten heeft bezig gehouden. Nooit hebben emigranten van militaire of civiele over heidspersonen wapenen of ontplofbare midde len gekregen, nooit zijn hun geldmiddelen ver strekt. Ook hebben de Kroatische emigranten langs wettigen weg geen Hongaarsche passen kupnen krijgen. Hongarije heeft geen samen zwering tegen Zuid-Slavië op touw gezet of ondersteund. Het Zuid-Slavische memorandum vermeldt slechts de aanslagen, die door Kroaten zUn uitgevoerd. Dat zijn niet de eenige op Zuid-Slavlsch gebied geweest. Het asylrecht, dat Hongarije den Kroaten heeft toegestaan is niet bulten de algemeen erkende principes uitge- gaau. De bewegingsvrijheid der Bulgaarsche emigranten na den val van Stamboelinski en van de Oekrainsche emigranten is grooter ge weest dan die der Kroaten in Hongarije. Wan neer het onderzoek der Hongaarsche overheid naar de actie der emigranten tot een negatief resultaat heeft geleid, is dat ook de schuld van de houding van Zuid-Slavië, dat geen nauwkeurige opgaven verstrekt had. De moor denaar Georgieff is nooit in Hongarije geweest, geen enkele voorbereidende handeling is uit gevoerd op Hongaarsch grondgebied, zelfs niet door de bijfiguren van den aanslag in Mar seille. Hongarije wordt door een duizendjarige traditie van de verplichting ontheven propa ganda voor zichzelf te maken. Het heeft niet de geringste verantwoordelijkheden. ^UTIjO «OEO Nadat Engeland en Italië reeds In de open bare zitting van den Volkenbondsraad hun toe stemming hadden gegeven, heeft thans ook Nederland zijn toestemming verleend. De Zwitsersche bondsraad zal zich, naar ver luidt nog heden met de kwestie bezighouden. Het antwoord van Zweden is nog niet ontvan gen. De totale sterkte van de internationale troe pen zal, naar thans verluidt, 5000 man bedra gen, waarvan Engeland 2000 man zou leveren Ter behandeling van de technische proble men zal de Italiaansche generaal-majoor Vis conti Brasca, die eenige jaren geleden militair attaché te Berlijn was, naar Genève komen. - ••'A GENEVE, 7 Dec. De commissie van Drie voor het Saargebied heeft, naar verluidt, hedenavond principieel overeenstemming bereikt ever het feit, dat aan het interna tionaal troepencontingent voor het Saarge bied Engeland, Italië en Nederland zul len deelnemen. WIESBADEN. 7 Dec. De Duitsche Rjjksml- nister van Binnenlandsche Zaken, dr. Frick, heeft heden alhier voor een vergadering van 50.000 personen een rede gehouden, waarin hij ook het Kerkconfllct besprak. De minister zeide os.: Het kan zijn, dat de rijkskerkregeering in het streven de 28 landskerken in de rijkskerk te doen opgaan, iets te stormachtig is opgetre den en verordeningen heeft uitgevaardigd, die de verelschte juridische basis misten. Daar door ontstond een reactie. De Hongaarsche gedelegeerde, Tibor von Eck hardt, nam daarop het woord, voor een uit voerige beantwoording, welke ongeveer drie kwartier duurde. Spr. ging er van uit, dat se dert weken een felle veldtocht tegen de eer van de Hongaarsche regeering is gevoerd en stelde daartegenover de gematigde houding van Hongarije, dat zich zonder reden voelt aange vallen. Hij vermeldde de diepe afkeuring, die de aanslag van Marseille bij de Hongaarsche re geering en het Hongaarsche volk heeft gevon den en protesteerde nadrukkelijk tegen Hon garije. De Zuid-Slavische bladen zijn omnlddel- Hjk na den aanslag hun campagne begonnen en de Zuid-Slavische regeering is- overgegaan tot de uitwijzing van Hongaarsche onderdanen, tot een totaal, dat in de laatste weken tot 3600 is opgeloopen. Door het blnnenstroomen van onbemiddelde vluchtelingen is aan de Hon- gaarsch-Zuld-Slavische grens een onhoudbare toestand geschapen. Hongarije wil geen repre saillemaatregelen nemen, doch behoudt zich In het vervolg van zijn redevoering ging rjjksminister Frick nog in op de buitenland sche politiek waarbij hij opmerkte, dat het Duit sche volk den vrede wil, doch er genoeg van heeft de speelbal en slechts object te zijn van andere volken en een paria- en helotenrol te spelen. Duitschland zou nooit dat succes in de com missie van drie hebben bereikt, wanneer het niet aan achting in de wereld had gewonnen. Voortgaande besprak dé minister het voorstel van Hitler om het plebisciet in het Saargebied te vermijden door een vreedzame overeenkomst tusschen Frankrijk en Duitschland. Het zou voor de algemeene betrekkingen gemakkelijker zijn geweest, maar spr. moest toch zijn vreugde tot uiting brengen over deze verstandige over eenkomst, waardoor een overeenstemming tus schen Frankrijk en Duitschland tot stand is gekomen, die volstrekt aanvaardbaar is. Dat is een zoo groot succes, dat wij aldus Frick dezen dag als een dag der overwinning kun nen aanduiden, een dag van de Duitsche over winning. Voorts verklaarde hij: Wij hebben er in het geheel niets tegen, dat een internationale politie in het Saargebied wordt ingesteld, die absoluut acht geeft op orde en rust en die het rustige verloop van het geheele plebisciet waar borgt. Wü roepen onzen broeders aan de Baar toe: Houdt vol, wij staan aan uw kam en wach ten op het oogenbllk. waarop gij weer naar bet moederland terugkeert. Frick beëindigde zijn redevoering met een beroep op zijn toehoorders de nationale solida riteit te bewijzen door daadwerkelijk aan bet Wlnterhllfewerk deel ia nemen. De ware oorzaken van den aanslag moe ten gezocht worden in den binnenlandsch politieken toestand in Znid-Slavië. Het Hon gaarsche revisionisme, waartegen de actie der Kleine Entente in den grond genomen gericht is, is juist het tegendeel van terro risme. Het is een middel van constructieve vredespolitiek. Bovendien behoort Kroatië niet tot die gebieden, waarop het Hongaar sche revisionisme gericht is. Hongarije heeft steeds den wensch gehad met zjjn Zuide lijke buren in vrede en vriendschap te leven. Do TXjocho-Stowmksche minister van bulien- ■landecbe zaken en de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken sloten zich uitdruk kelijk aan bij de verklaringen van Jeftltsj, waarbij zij zich het recht voorbehielden zich later uitvoeriger te uiten. Zijn rede voortzettende verklaarde Jef tltsj, dat de feiten, waarop de beschuldi gingen der Zuid-Slavische regeering geba seerd zijn, zoodanig zijn, dat zij duidelijk de verantwoordelijkheid van zekere Hon gaarsche autoriteiten en daarmede van de Hongaarsche regeering zelve bewezen. De Hongaarsche regeering had moeten weten, dat zich zekere autoriteiten hadden Inge laten met de In Hongarije verblijvende ter roristische elementen. Uit een hernieuwde opsomming van de in het Zuid-Slavische memorandum reeds vermelde argumenten trok Jeftltsj de con clusie, dat de aanslag van Marseille het lo gische eindresultaat Is geweest van de door de Hongaarsche regeering op haar gebied gedulde misdadige actie. laanK&y Het verieenen van eredlet volgens de Land bouw-Crisiswet; Tweede Kamer acht een uit spraak van minister Cettjn te ver gaande. Een foto van de Saarcommtssie van den Volkenbond, welke te Genève hulde ver wierf voor de te Rome tot stand gebrachte Duitsch-Fransche overeenkomst. In het midden voor de tafel baron Aloisi. G eheel rechts de Engelschman Knox. X^XWWWUHIIII II/I/1////////ZXZ I. DE NEDERLANDSCHE HANDEL MPU. GAAT OVER TOT EEN AFSTEMPELING HARER AANDEELEN. Ter beurze kon in verband hier mee geen noteering van dit fonds tot stand komen. De Turksche minister van Buitenlandsche Zaken, Tewtlk Roesjdle Bey legde uit naam van de Balkanentente een verklaring ai. waar in de elsch tot uiting wordt gebracht, dat de dubbele aanslag van Marseille welke zich bij zoovele andere aansluit, hetgeen een anarchis tischer! toestand in Europa heeft geschapen, vol ledig wordt opgehelderd en dat de interna tionale samenwerking ter onderdrukking het terrorisme wordt georganiseerd. De Roemeensche minister van buitenlandsche zaken Tiloelescce verzocht en kreeg van den president van den Volkenbondsraad dc toezeg ging. dat de debatten Zaterdag niet zouden worden gesloten. Titoelescoe meende, dat de Kleine EntenM stelling zou moeten nemen tegenover de uitla tingen van den Hongaarschen vertegenwoordi ger volgens wien de Zuid-Slavische stap een po litieke manoeuvre vormde. Men kan staatslie den vermoorden, men kan konlngen vermoor den, of met moord bedreigen, maar de leven den hebben het recht zich te verdedigen. De Zuid-Slavische minister van buitenland- sche zaken begon met te constateer en, dat de moord op koning Alexander en Barthou de grootste opwinding ter wereld had gewekt, vooral echter diepen indruk had gemaakt op het Zuid-Slavische volk. Terecht heeft een krachtige volksstem zich gekeerd tegen hen. die een organisatie de gelegenheid hadden verschaft haar duistere daad te volvoeren. Daardoor Is niet alleen de heldhaftige koning omgekomen, maar daarmede werd tegelijk ge voeld. dat de moord een ernstige bedreiging van den vrede vormde. Desondanks heeft het volk zijn waardigheid en zijn koelbloedigheid bewaard, maar alleen omdat het nog vertrouwen bezat in de volken- bondsinstelllngen, waarvan het verwachtte, dat zij den vrede en de internationale moraal zou den beschermen. De Tsjecho-Slowaaksclie minister van Bul- venlandsche Zaken dr. Benesj legde reeds m de zitting van heden een lange verklaring af. waarin hij de politiek der Kleine Entente recht vaardigde. Tsjecho-Slowakije en Roemenië, al dus Benesj, hebben zich bij den Zuid-Slavi- schen stap uitdrukkelijk en met betrekking tot den volledigen Lnhoud aangesloten, aange zien zU zich bedreigd gevoelen door dezelfde wantoestanden. In 1929 is een dergelijke aan slag voorbereid tegen het bestaan van den Tsjecho-Slowaakschen staat aan de Noordelij ke grenzen van Hongarije. Tsjecho-Slowakije zal bij toekomstige pogingen van dezen aard onmiddellijk een beroep doen op den Volken bondsraad. Het materiaal van het Zuid-Slavl- sche memorandum is verpletterend. Bij op merkzame lectuur van de over 4 jaren gevoer de Hongaarsch-Zuld Slavische wisseling van nota's kan geen objectief en eerlijk mensch ge- looven aan onwetendheid. Het heeft geen zin, wanneer Hongarije tracht de debatten door uitbreiding op vroegere gebeurtenissen of op andere landen uit te breiden of af te schuiven op den binnenlandsch politieken toestand in Zuid-Slavië. Het is een der groote gevolgen van den oorlog, dat het nationaliteitenprin- cipe op Mldden-Europa Is toegepast. De krach ten. die Hongarije ondersteunt richten zich juist tegen de verwerkelijking van dat principe. Hon garije beweert, dat zijn revisionisme niet te gen Kroatië gericht is. Dat is misschien juist. Het Hongaarsche revisionisme wil echter de afscheiding van Kroatië van Zuid-Slavië, zoo- als het in 1929 de afscheiding van Slowakije van den Tsjecho-Slowaakschen staat heeft ge wild. GENèVE, 7 Dec. De Volken bondsraad is heden bijeengekomen voor de met zoo veel spanning ver wachte zitting. Kort voor 3 uur wa- zaal en tribune reeds buitenge woon bezet; ook de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, woonde de zitting bij. Aan bet be nedeneinde van de rsiadstafel had den aan den eenen kant de Hon- gaarsche gedelegeerde Eckhardt, aan den anderen kant Titoelescoe en Jeftitsj plaats genomen. Gelijk reeds verwacht was open de in plaats van Benesj de Portu- geesche gedelegeerde Vasconcellos de zitting. Hü gaf nogmaals een kort résumé van de Zuid-Slavische aan klacht en verleende daarop het woord aan den Zuid-Slavischen mi- Het vonnis tegen den stoker, die terecht stand wegem sabotage op Hr. Ma „Naafthrt* in hooger beroep bevestigd. JeftitsjKoningsmoord was logisch eindresultaat van de door Hongarije op zijn gebied toege laten terroristische actie. Eckhardt: Ware oorzaak van den aanslag moet gezocht wor den in den binnenlandschen po litieken toestand van Joego- Benesj elschte strenge inachtneming artikel 10 van het Volkenbondspact, dat territoriale Integriteit van alle leden borgt, benevens de toepassing van de principes van het protocol van Londen inzake de be gripsbepaling van den aanvaller. In net thans ter sprake «Ijsde geval elschte spr. gerech tigheid voor den aanklagenden staat en ge noegdoening voor bet beleedlgde wereldgewe ten. BERLIJN, 7 Dec. De bevelhebber der Duitsche politie, generaal Kurt Daluege, die op het oogenbllk een inspectietocht houdt in West- Dultschland, heeft een vertegenwoordiger van de pers een interview toegestaan, waarin hij o. a. mededeelde, dat volgens de op het oogen- blik beschikbare cijfers rond 10.000 leden der nationaal-sociallstische beweging in den dienst der staatspolitie en van den gemeentepolitie- dienst zijn opgenomen. I Door hetzelfde gevoelen bezield wendde spre ker zich dan ook heden tot den Volkenbond om voor- hem te wijzen op de verantwoorde lijkheid, die de Hongaarsche autoriteiten op sich geladen hadden. Spreker is zich daarbij er van bewust, dat een zoodanige beschuldiging buitengewoon scherp moet lijken, te meer, wan neer zij in zoo besliste termen voor het hoogste orgaan van de internationale gemeenschap ge- uit wordt. Daarom is zijn regeering ook niet lichtzinnig tot dezen stap overgegaan. Voortgaande behandelde Jeftitsj de bijzonder heden van de tegen Hongarije gerichte beschul digingen. De terroristische aanslagen, die Zuld- Slavië aanwijst, vormen slechts de uitdrukking van een In Hongarije georganiseerde en opge leide samenzwering tegen de integriteit en vei ligheid van den Zuid-Slavischen staat. Zuid-Slavië heeft derhalve niet kunnen toe laten. dat een handeling, die zich onmiddellijk richtte tegen zijn eenheid en veiligheid, ver- kleed zou worden als een kwestie van algemee- nen aard, alsof noch de oorsprong, noch het einddoel bekend en bewezen waren. Desondanks heeft de Zuid-Slavische regeering er geen bezwaren tegen, wanneer deze bespre kingen tegen de onderdrukking der terroristen bedreigingen ook op een algemeener gebied war den behandeld teneinde aldus het sluiten van een internationale overeenkomst voor te be reiden. die in plaats zou kunnen komen van den ontbrekenden goeden wil van zekere re- geeringen, opdat daarmede wordt medegewerkt aan de onderdrukking der terroristische daden op hun grondgebied. Er bestaat helaas zeer gegronde aanleiding om te constateeren. dat zich onder den dek mantel van Christelijke belangen hier alle mo gelijke staatsvijandlge en landsverraderlijke elementen verzamelen om op zoogenaamd ker kelijk gebied hun politiek te voeren en langs desen weg het Derde Rijk moeilijkheden in den weg te leggen. Onder stormachtigen bijval riep de minister hier uit: Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiHHmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHi s Verwachting: Meert matige, zuidelijke tot zuid-westelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen s regen, de» ochtends iets kouder. S Verdere vooruitzichten: Opklarend, iets koeler. voor het ingrijpen van den Volkenbond te eischen. Tusschen Roemenië en Rusland zijn de betrekkingen hersteld. Gezant Ostrowski werd door koning Carol met groot ceremonieel ontvangen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1