K.L.M. bestelt 6 Ifl Medische Kroniek Rechten der gemeenschap Reorganisatie der Ned. Handel Mij. HONIGS BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL Amerika in a Sabotage op de „Nautilus” 1 99 NATIONALE INDUSTRIE TEN ACHTER? iRS i ZATERDAG 8 DECEMBER 1934 IDEEËN -nar-w i w fl I 75 mil- De indruk Bouw hier te lande te duur ij I Deze kan aldus ir. Stephan zonder subsidie niet het eene verlies op het andere stapelen Aankoop plotseling acuut Afstempeling van aan- s deelen Inheemsch congres verboden Tempo na Melbourne verhaast De Partai Indonesia mag niet vergaderen Preventieve genees kunde i I Het vonnis in hooger beroep bevestigd Ook van de reserve hoen af geschreven i 1 1 I 3^ dat iedereen voor zijn gezondheid ide uit- aan zes r miei b o ana. De heer Stephan verklaarde, dat een «Kiel L Be ver- dat elke inspanning en opoffering een einde heeft; van haar was dit laatste bovendien niet gevraagd, omdat men Immers meende groote vliegtuigen noodlg te hebben. ingreep was dat daarom Het is om deze redenen, dat wij het reorga nisatievoorstel der Handel-MIJ. hoe bitter ook begroeten als een moedig en noodzake- Hjk initiatief. LAS lam Het blad beschouwt dit voorstel tot reorgani satie als 'n bewijs, dat het bestuur dezer groote instelling meent eindelijk weer vasten grond on der de voeten te hebben, een vaste basis, waarop de nieuwbouw opgetrokken kan worden. In het belang van ons economisch leven hopen wfj, dat deze kijk op de conjunctureels bewe ging juist moge blijken.” tegen diph- therie is eveneens zoo eenvoudig en weinig in grijpend, dat ook zij waarschijnlijk succes sal hebben, en populair sal worden, hoewel dat nog niet heelemaal zeker ia Ik wil er echter geen woord kwaad van zeggen. De nieuwste methode, om de tuberculose te bestrijden, nJ. de vaccinatie met B.C.G., is eveneens zoo eenvoudig en kortdurend, dat zij juist daarom algemeen populair zal worden. Nog meer het geval is dit met de malaria. Het voornaamste middel van bestrijding richt zich tegen de muskieten; nJ. het uitroeien van muskietennesten, het doodspuiten met flit of iets dergelijks, het parafflneeren van slooten. Wanneer de zeelieden en de kolonisten en amb tenaren op de Westkust van Afrika komen, moeten ze geregeld eiken dag een half gram kinine nemen. Maar er is reeds veel aandrang voor noodlg, om ze dat allen te laten doen. Stel u nu eens voor, dat men den Noord-Hol- landschen boeren, en den stedelingen van Alk maar, Hoorn, enz. in gemoede aanraadt, cm ti avonds niet uit te gaan, omdat ae dan mis schien gestoken worden I Zelfs de gasen deuren, die de muskieten bulten houden, zijn niet heel erg populair geworden. Het voorkomen van rachitis door middel van levertraan, zon en friaache lucht stuit op weinig tegenstand. En zoo heeft de preventieve genees kunde een schoone taak; maar zy kan geen maatregelen treffen of aanwenden, die den menschen het leven te ongemakkeiyk maken. Daartegen verzet zich de tnenscheiyke natuur; en kan men nu zeggen, dat er minder gezwom men 1*. omdat de ziekte van Welll in het water schuilt? Cn toch la zwemmen, boe aangenaam en nuttig ook, geen levensbehoefte. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft sententie gewezen in de zaak tegen den stoker le klasse van den Marlnestoomvaartdienst, die door den Krijgsraad te Willemsoord terzake van het ple gen van sabotage aan boord van H. M.’s „Nau tilus” is veroordeeld tot twee Jaar gevangenis straf met ontslag uit den militairen dienst en met ontzegging van het recht om bij de mili taire macht te dienen, van welk vonnis door den advocaat-fiscaal bevestiging was gevraagd. Het Hof heeft het vonnis met overneming van dezelfde gronden bevestigd. BATAVIA, 7 Dec. (Aneta). De Partal Indo nesia, welke voornemens Is aan het einde dezer maand te Batavia een congres te houden, ont ving de mededeeling dat de bepalingen omtrent het vergaderverbod nog steeds van kracht zijn, zoodat het houden van dit congres niet zal worden toegestaan. Als eerste punt van de agenda zou op deze bijeenkomst worden behandeld het voorstel van de afdeellng Menado, om tot ontbinding van de partij over te gaan. De afdeellng Medan stelde voor om voor den duur van het vergaderverbod aan het Hoofdbe stuur dictatoriale macht te verleenen. De kwestie Is daarna acuut geworden, door dat als gevolg van de deelneming der KLM. in de Melbourne-race haar concurrenten op de lijnen naar het verre Oosten wakker zijn ge schud en nu ook gaan streven naar versnelling. De rustige voorbereiding op snellere diensten moest nu verhaast worden en afgescheiden van het verschil van meenlng over den prijs is thans, nu Inmiddels vier maanden verloopen zijn, de Nederlandsche vliegtuigindustrie in de situatie gebracht, dat de te verstrekken op dracht niet meer tijdig uitgevoerd sou kunnen worden door bouw In Nedeflbnd. waardoor dese vliegtuigen in het buitenland moesten wor den besteld. Toen bleek, dat het inzicht der KLM. zich wijzigde, heeft de Nederlandsche vliegtuig industrie wederom niet stil gezeten, maar zich aangepast, door zich de bouw-llcentle en het verkoopsrecht van een vliegtuigtype te verzeke ren, dat voor de nieuwe behoeftes paste. Zij kon dit des te gereeder doen, daar zij tevoren reeds een paar jaar door studiereizen, als anderszins, een diepgaande studie van geheel metaal- vllegtulgbouw had gemaakt en tot de conclu sie was gekomen,' dat het Douglas-type het verst gevorderd was. zy detacheerde bij de Ameri- kaansche Douglasfabrlek eenlge Ingenieurs om de licentlegegevens te verkrijgen en den bouw In Nederland voor te bereiden. De K.L.M. nu wenscbte 14 van dese ma chines geleverd te krijgen en circa 4 maan den geleden deed de Nederlandsche VUeg- tuigenfabriek een aanbieding hiervoor, welke er ep gebaseerd was, dat dese machines grootendeels in Nederland gebouwd zesden Indien er toenmaals op die aanbieding ware Ingegaan, zou er voldoende tyd geroet hebben voor het opsetten van de fabricatie In Nederland. Voer de KLM was die aanbieding een teleurstelling, omdat, soewei lengIValge van het feit, dat de machine hier ie lande in kleiner serie dan In Amerika zenden werden gebouwd, aio tengevolge van den Invloed der gedeprecieerde Amerikaaneehe valuta, de bouw In Nederland duurder soa alfa dan In Amerika, ofschoon hij niet duurder een s|jn gekomen dan de Amerikaaneehe m- ehlne. in Nederland geleverd, sou moeten kosten. Ieder sal het aldus de heer Stepban In koers van 100 procent. Een inter nationaal consortium heeft de plaat sing dezer aandeelen gegaran deerd. Terwijl echter de Nederlandsche Industrie zich, met het haar door de KLM geopend vooruit zicht voor oogen, met de ontwikkeling dezer groote types volop bezig houdt, blijkt het in zicht van de K.L.M. zich te wijzigen I Niet een dadelijke vergrootlng der eenheden, maar een verhooging vin de frequentie met snelle kleinere vliegtuigen wordt het parool. De „Telegraaf” commentarieert hetgeen hier geschiedt o.m. als volgt: „Het heeft geen doel lang by de ruines te blijven stilstaan. Aan de onverbiddelijke reali teit Is geen ontkomen, de huidige toestand moet onder het oog worden gezien. Slechts aanpassing en doelbewust wéér opbouwen kan een beter verschiet openen. Hoewel de Nederlandsche Vliegtulgenfabriek voorstelde, dat de prijs onderworpen sou zijn aan het oordeel van een door de KX.M. en haar gekozen arbiter, bleef in lange onderhandelln- gen, waarin juist door de Industrie telkens op spoed bij de beslissing werd aangedrongen, deze prijskwestie een struikelblok. Zelfs haar mededeeling, dat zij bereid was a priori alle gegevens van hare prijsberekening aan het oordeel van den arbiter te onderwer pen. bracht daarin geen verandering. Dat zulks In de eerste plaats met zich mede brengt, dat de ongedekte ontwikkelingskosten van de groote vliegtuigen voor de Neder landsche vliegtuigindustrie een rem beteekenen om de KLM. op haren nieuwen weg te volgen, j dient gereleveerd te worden. Maar evenzeer moet er op gewezen worden, dat het de Nederlandsche vliegtuigindustrie niet i tot verwijt mag strekken, dat zij, baar con structieve krachten en haar flnancleele reserves conoentreerend op de van haar verlangde groote vliegtuigen, niet tevens de kleinere snelle vliegtuigen, van gelijksoortige kwaliteit als de aoo Amerikaaneehe, heeft ontwikkeld. Niet slechts De speciale benzine-tanks van „De Snip”, welke in den hangar op Waalhaven grondig wordt nagezien voor haar Kerstvlucht naar West-lndië, worden in de cabine aangebracht Dit te das te meer te betreuren, omdat aoo besloot de beer Stephan het onderhoud de roem der KLM als luchtverkeersmaatechappy mede berust op de prestaties en den offerzin van de Nederlandsche vliegtuigindustrie. Dezer dagen heeft de heer A. Plesman, directeur van de Konink lijke Luchtvaart Maatschappij ver klaard. dat de Nederlandsche Vlieg tuigindustrie door onvoldoenden spoed te betrachten, de belangrijke werkgelegenheid, die door den bouw van veertien verkeersvlieg tuigen wordt geschapen, aan Neder land heeft doen ontgaan. Naar aanleiding hiervan hebben wij ons gewend tot den heer ir. B. Stephan, adjunct-directeur van de N.V. Nederlandsche Vliegtuigen- fabriek Fokker. Het communiqué geeft vervolgens een over zicht van de afschrijvingen: Deze bedragen op het bezit van Incourante aandeelen ƒ2,1 mil- lioen, en op deelnemingen, eigen ondernemingen enz. 40.5 millioen, of 56 pct. van het totaal be drag van dezen post. De boekwaarde der eigen cultuurbelangen zal dan voor de suikerondernemingen tot 1 en wat de overige cultuurondernemlngen oetreft tot 12.523.573 gereduceerd zyn. Behalve de afschrijving van 60 millioen van het aandeelenkapitaal zal van de reserve nog I 5 millioen worden afgeboekt. De nieuwe aandeelen zullen sluitend worden aangeboden aandeelhouders, en wel geven gewone aandeelen het recht tot in schrijving op vijf nieuwp gewone aandeelen ad f 250 tegen den ernstige beschuldiging ongetwijfeld een ant woord vereischt. Dit antwoord kan kort zijn. De KLM; heeft, zooals bekend is. by de Nederlandsch; Vliegtulgenfabriek een paar nieuwe types zeer groote 4-motorlge vliegtuigen In ontwikkeling. Die ontwikkeling Is ondernomen, omdat de KL M. van oordeel was, dat de groelenoe be hoefte van haar luchtnet, in het bijzonder de Indlë-iyn, reeds zeer spoedig het gebruik van dergelijke groote vliegtuigen noodlg maakte. Dat de enorme ontwikkelingskosten, die vele tonnen gelds beloopen. van zulke groote vlieg tuigen niet door de eerste exemplaren kunnen worden goedgemaakt, heeft de Nederlandsche vliegtuigindustrie niet weerhouden om zich aan deze taak met al haar krachten te geven. ZD deed dit in het vertrouwen, dat zij op den duur uit de in uitzicht gestelde series de genomen verliezen zou kunnen dekken, althans dat aldus de werkgelegenheid zou worden geschapen, waaraan behoefte is. Aan het uitvoerige bericht waarmede de N. H. M dit besluit aan de aandeelhouders bekend maakte, is het volgende ontleend. In ons verslag over het jaar 1933 gaven wij te kennen, dat, om het bedrijf weder op ren dabele basirf te brengen, aanpassing aan de gewijzigde omstandigheden noodlg zou zijn, hetgeen een Ingrijpende herziening van de waarde, waarvoor de activa te boek staan, en als gevolg daarvan ook een afschrijving op het ■Kapitaal der Maatschappij zou medebrengen. Wij meenen, nu allerzljds de elsch van aan passing wordt gesteld en de noodzakelijkheid daarvan ook door ons wordt gevoeld, niet lan ger met de noodlg geworden maatregelen te mogen wachten. In de eerste plaats wenschen wij die activa, welke alle bedrijfswaarde hebben verloren, ten volle af te schrijven. De activa, te welker aanzien thans naar onze meenlng wel Is waar geen aanleiding tot afsnijding bestaat, maar die slechts indien de omstandigheden ten gunste keeren weder van waarde voor ons bedrijf kunnen worden, zullen eveneens geheel worden afgeschreven. Eindelijk zullen de activa, welke naar ons inzicht in ieder geval in het bedrijf een rol zullen blijven vervullen, in het licht der ver anderde omstandigheden opnieuw moeten wor den gewaardeerd. Om dit mogeiyk te maken zal een afschrij ving op het kapitaal onvermijdelijk zijn. geheel bestaan; afgezonderd sterven zij dadelijk af. Welnu, ook de staat en de maatschappij zijn als levende organismen, waarvan de burgers en de leden de noodzakelijke onderdeelen zijn. Te samen vormen de burgers den staat, de afzon derlijke leden de maatschappij. Op zichzelf zijn zij niets; gezamenlijk kunnen zij een volmaakte organisatie vormen. De staat Is dus boven de af zonderlijke burgers verheven en deze laatsten zijn aan hem ondergeschikt. Zij vormen de or ganen, die elk hun eigen functie hebben om het geheel te schragen, maar door dat geheel be staan en in stand worden gehouden. Denk een menscheiyk wezen buiten de be schaafde maatschappij. In de geschiedenis zijn gevallen bekend, dat een jong menschelljk wicht in de wildernis opgroeide, levend met de dieren. Wanneer het na jaren werd ontdekt, was het aan de dieren gelijk geworden. De mensch heeft de gemeenschap noodlg om een mensch- waardig wezen te worden. In de samenleving worden wjj gevormd. Wanneer dit alles waar is, dan heeft de ge meenschap ook het recht om van haar leden volle toewijding en medewerking aan de ver volmaking en in standhouding van het geheel te eischen en elk lid, dat storend werkt door straffe maatregelen te cureeren of, wanneer het onge- neeslfjk blijkt, af te snijden. Ook mag de ge meenschap van al haar leden zooveel offers vra gen als noodlg zijn tot bloei en In standhouding van het geheel. Deze leer is zoo maar niet een bloot men schelljke; In wezen berust zy op de sociale recht vaardigheid, waarnaar een leder heeft te streven met vermijding en onderdrukkllng van alle over dreven eigenbelang en egoïsme. Het gaat hier dus uiteindelijk om een duren plicht, dien de christen niet straffeloos kan verwaarloozen. Uit deze leer wordt de geheele sociale orde afgeleid met alle rechten en plichten van den eigendom in zijn sociaal karakter, van alle verdere sociale verhoudingen, van staatsgezag, burgerplicht en vaderlandsliefde. De voor velen zoo moeilijk te aanvaarden leer, dat in tijd van nood de cen trale overheid zelfs het leven van de beste man nelijke krachten mag opeischen om de grenzen te verdedigen, vindt hier haar oorsprong. Die elsch, om zelfs zijn leven voor de gemeenschap te geven is de uiterste consequentie van de totaliteitsgedachte. Zoo zien wij dat de menschheid weer langs den weg van de gezonde rede tot de zuiver christelijke leer omtrent de verhouding van in dividu en gemeenschap is teruggekeerd, zooals de kerk deze in strijd met de valsche beginselen der revolutie altijd heeft verkondigd. Er is echter aan Iedere reactie, ook aan die ten goede keert, steeds een gevaarlijke kant. Zij heeft n.l. immer de neiging om haar doel voorbij te schieten, in enthousiasme voor haar nieuwe opvatting zichzelf te verblinden en in een te ver gaand uiterste te vallen. Dit is ook geschied met de totaliteltsleer omtrent den staat. Wan neer men den eenling slechts als deel van het geheel ziet en vergelijkingen gaat maken tus schen den burger en den staat, tusschen de af- zonderiyke leden en de geheele maatschappij eenerzijds en de organen en het menschelljk lichaam anderzijds dan vervalt men zoo ge makkelijk in de fout van alle vergelijkingen nm. de verschilpunten niet meer te zien. Er is een wezenlijk onderscheid tusschen een arm, een been, een hand en het geheele lichaam eener zijds en den burger in den staat anderzijds. De eerste toch zijn geheel en al, zonder voorbe houd, op elkander aangewezen; de burger echter is meer dan enkel lid eener burgerlijke gemeen schap: hU is mensch, hjj heeft eigen rechten, n.m. het natuurrecht en boven alle menschelljke wetten gaat voor hem de eeuwige wet van God. Deze waarheid brengt zoowel voor den afzon derlijken mensch als voor den Staat geweldige consequenties mee, welke de verblinde aanhan gers van den „totalen staat” over het hoofd zien en waarvan men zich niet met den enkelen elsch van godsdienstvrijheid kan afmaken. Naast den totalen staat is er de totale mensch I En ook zijn rechten willen wU onderzoeken en vaststellen. LIBRA. de KLM. prijzen, dat zU tracht haar s-n- schafflngen goedkoop te doen, doch van haar mag ook verwacht worden, dat zjj en stellig onder de thans geldende omstandigheden *n open oog heeft voor het belang eener Neder landsche vliegtuignl) verheid en begrijpt, dat deze, wier verliezen niet door subsidies worden gedekt, niet kan blijven bestaan, wanneer zij het eene verlies op het andere moet stapelen. ■w-r oorkomen is beter dan genezen, zegt he* spreekwoord, en zooals de meeste spreek- woorden Is ook dit maar ten deele Juist. Preventieve geneeskunde is een eigenaardige naam: hU beteekent „voorkomende geneeskun de”, maar iedereen begrijpt dat iets, wat te voorkomen is, en wat men dan ook werkelijk voorkomen heeft, niet meer behoeft te genezen. Iemand die door een behendlgen sprong een breuk van zijn been voorkomen heeft, behoeft dat been niet meer te laten genezen. De lezer zal dat waarschijnlijk een flauwe opmerking vinden, maar inderdaad Is de naam „preven tieve geneeskunde” onjuist. Het zou moeten heeten: „de kunst om ziekten te voorkomen”. En de vereeniging voor preventieve geneeskunde zou moeten heeten „vereeniging tot het voor komen van ziekte”. Door den thans bestaanden naam wordt de aureool der geneeskunde ook geplaatst om het hoofd van de voorkomng van ziekte; het pres tige en het aanzien van de geneeskunde wordt overgebracht op het voorkomen van ziekte. Dit Is echter niet juist, want het voorkomen is doodeenvoudig lang niet altijd beter dan het genezen. Van de kleine kwalen des levens is dat al heel duidelijk; wie kan er nu systema tisch alle verkoudheden en influenza’s voorko men? Ieder zou zich zelf als een kasplantje moeten bewaren. Maar ook bjj ernstiger ziekten is hetzelfde het geval. Patiënten met een be paald soort niersteen moeten een vrijwel vleeschloos dieet houden, andere patiënten met een ander soort niersteen kunnen verschillende vruchten niet goed verdragen. Maar er is toch niemand ter wereld, die aan alle menschen vleesch en vruchten wil verbieden, om niersteen te voorkomen. Voor vele leverlljders is vet niet goed, maar wie zal daarom aan iedereen vet willen verbieden. Men verbiedt deze voedings stoffen aan hen, die de ziekte reeds hebben. Wanneer iemand bjj den arts komt, en deze acht hem min of meer voorbeschikt om long- tuberculose te krijgen, dan zal hU hem veel verbieden, wat een normaal mensch rustig doen kan, b.v. sport. Maar wie sou aan alle menschen sport willen verbieden, om daarmee de tuber culose uit de wereld te helpen, indien dat mo gelijk ware? En toch Is het waar, dat er Ijveraars bestaan, die vinden, dat alles voorkomen kan en moet worden, en moet léven. Daarmee bedoelen zij blijkbaar iets anders, dan dat Iedereen In zijn levensgewoon ten een zekere matigheid aan den dag moet leggen, hetgeen een ontwijfelbare waarheid Is. Ook is het waar, dat sommige ouders en andere opvoeders mln of meer met de gedachte behept zijn, dat de kinderen voor hun gezondheid moeten leven. Ik zeg nogmaals, dat zoowel voor de hygiëne, als voor de zedelijkheid en het menschelljk geluk matigheid noodlg la. Maar dat is geheel iets anders dan voor de gezondheid te leven. Dit is strikt genomen een dwaasheid. De gezondheid is voor het leven, maar het leven niet voor de gezondheid. Een dokter In een der polders van Noord- Holland ried bet polderbestuur ernstig aan, om de sloten te parafflneeren, d. 1. met een dunne laag paraffine te bedekken, ten einde den lar ven van de muskieten het broeden onmogelijk te maken, en aldus de malaria te bestrijden. Een boer, die dit gehoord had, zei tot den dok ter: Het helpt toch zeker niets? De dokter ver zekerde dat het werkelijk hielp. Kom nou, aeide de boer. Wis en waarachtig, zei de dokter, waar om geloof je bet niet? Als het hielp, antwoor4-Prrt de de slimmer boer, dan sou je je self toch schade doen. >o3 Zoo zou ik mij kunnen denken, dat Iemand den dokter wel niet van eigenbaat, maar toch van lichtzinnigheid zou verdenken, als deze hem aanried, de kinderen toch niet zoo ver schrikkelijk In te pakken. Inderdaad is een dergelijke kleeding onge zond, omdat de kinderen zeer snel bezweet raken, en daardoor des te meer afkoelen; echter nog meer omdat daardoor de huid haar belang rijke functie niet verrichten kan. Overdrijving Is gema^eljjk, daarbij behoeft men niet te denken, maar matigheid is moei lijk, en vereischt een overweging van alle om standigheden. En zelfs In de matigheid moet men matig zijn. Reeds Hlpjjocrates, de vader der Europeesche geneeskunde, beeft den men schen aangeraden een regelmatig leven te lelden, maar niet al te regelmatig. Als de om standigheden het meebrengen, mag een nor maal mensch wel eens te hard werken, te wei nig slapen, te weinig eten en zelfs te veel eten, hoewel met mate. De gezondheid mag geen tyran worden. Zoo kan men dus niet zeggen dat voorkomen beter is dan genezen. Dan zou er geen voetbal meer mogelijk zijn (Ik zeg dit, om de jonge lieden op mijn hand te krijgen), geen sport, geen groote inspanning; bet leven zelf sou ón mogelijk worden. De preventieve geneeskunde beperkt zich dan ook tot maatregelen, die zeer gemakkelijk te verduren zijn. Wanneer iemand naar Indië gut, verdraagt hij zjj bet met eenlg geknor drie inspuitingen met vaccine tegen cholera en typhus HU zal mlssehien twee dagen lang een styven arm en rug hebben, maar op de mailboot heeft hl) toch niets te doen. Doch In Indië aangekomen, lut hij niet de Indische groenten en vruchten staat, uit vrees dat hy dysenterie zou kunnen krijgen. De kans is te gering. Heeft Iemand dysenterie gehad, dan weegt het voordeel van gezond te bleven tegen de onaangenaamheid, de groenten te laten staan, ruimschoots op. Om de pokken te bestrijden, is vaccinatie noodlg met koepokstof; meestal bU kleine kin deren die van niets weten. De vroeger van zoo weinig belang, niemand er bezwaar tegen had. De nieuwe vaccinatie-methode De Nederlandsche Handel Maat schappij met een kapitaal van tach tig millioen gulden, zal naar wij ver nemen, 75 pCt. op de nominale waarde der aandeelen afstempelen, waarna het kapitaal 20 millioen zal bedragen. Vervolgens zal door uitgifte van 15 millioen gulden nieuwe aandee len het kapitaal weder tot 35 mil lioen gulden worden verhoogd. In verband met dit bericht, dat on der beurstyd begon door te lekken, kwam er zulk een groot aanbod in deze aandeelen opzetten, dat het fonds het niet tot een noteering kon brengen. De vorige noteering. van circa 35 procent zou immers correspondeeren met een koers van 140 pCt. voor de afgestempelde stukken, hetgeen in breede kringen met bet oog op de antecedenten der Maatschappij klaarblijkelijk te hoog werd geacht. w y elen roepen cm een nieuwe staatsrechte- lUke ordening, om den „totalen staat”, op louter negatieve motieven, zelden wU den vorigen keer. Zij hebben nooit iets „met de politiek op gehad”; eenlg respect voor den partijenstaat hadden zij niet; deze stond hun zelfs tegen in zooverre hU het leven met aller lei verordeningen en sociale maatregelen in de laatste jaren lastig maakte. Maar zoolang het nog mogelUk bleef op eigen manier en naar eigen inzicht zaken te drijven en winst te ma ken, namen zjj dit alles maar op den koop toe. Nu echter de economische malaise dat zaken doen remt, eischen zij van de bestaande staat kundige organisatie, dat zij een einde make aan de handelsbelemmeringen; en, wanneer deze daartoe onmachtig blijkt, verklaren zU, dit altUd wel gezegd en gedacht te hebben. Is het won der, dat zU het dan maar eens met den „tota len staat” en „den sterken man” willen pro- beeren, hoewel zU de beteekenls van hun eigen wenschen niet begrijpen? Naast deze avonturiers zijn er ernstiger men schen, die over de verschijnselen van dezen rijd en de staatkundige en maatschappelijke ontwik keling der laatste jaren dieper hebben nage dacht en op grond dezer overwegingen tot de zelfde conclusie komen. Ook zU willen den to talen staat en wel op zeer deugdehjke gronden. Het zUn In tegenstelling met de anderen de principieele tegenstanders van den liberalen staat, die het individualisme, het zich vrij uit leven van den eenling en de ongebonden maat- schappy, waarin slechts de sterken en de slim- men bovendrijven, al sinds lang verfoeien, maar die geen uitzicht in dezen chaos konden ont dekken. ZU weten met den samensteller van Quadrageslmo Anno, dat dit individualisme ge leid heeft tot den grooten kanker van de negen tiende eeuw, de splitsing van twee tegengestelde elkaar op het hevigst bestrijdende klassen, nJ. de bezitters en de nlet-bezitters der productie middelen. zy erkenntn met Plus XI, dat het terrein waarop deze strijdende groepen samen komen en tegen elkander botsen, de arbeids markt is; dat daar volgens de liberale theorie arbeid zoo goed als elk ander product koopwaar is en deze markt als iedere andere slechte door vraag en aanbod dient te worden beheerscht. Dit beginsel werd de groote strydvraag van de vorige en van deze eeuw. De bezitters der pro ductiemiddelen wenschten daarvan geen af stand te doen, Intuïtief voelend, dat daarmee hun heerschappy stond of viel; en de tegen- party wenschte zich niet als koopwaar verlaagd te zien. In dien strijd begrepen beide partyen, dat er nog een derde was, welke uiteindeiyk de beslissingen in handen had: de staat! En zoo werd de kamp tegen elkander op de arbeids markt verschoven naar den stryd om de staats macht. Wie de leidsels der regeenng wist te be machtigen besliste ultelndsiyk over de volks huishouding. En zoo kon het gebeuren, dat de grondleggers der politieke democratie, de libe ralen. in het maatschappeiyk leven de zelf ge smede wapens tegen zich g.fceerd zagen. De volksregeering werd een partUenregeering; de politieke macht werd misbruikt voor groeps belang tot nadeel van den Staat en van het volk, dat is: het algemeen belang. Iedere re geer ing, in welken vorm ook, moet het heil van allen behartigen. Dit is het wezen van den statit: dat de volksgenooten door het samenbindende en leidende gtzag in vrede en rust naast en met elkander leven en tot welvaart kunnen komen, een ieder naar de mate zyner krachten, yver en talenten. Wanneer echter het economische leven wordt overgelaten aan het vrije spel der men- scheiyke krachten; wanneer geen leidend begin sel van samenwerking en saamhoorighetd werk gevers en werknemers, bezitters van kapitaal en bezitloozen bezielt, dan moet er noodzakeiyk een felle strijd tusschen de eigenaars der pro ductiemiddelen en de loonslaven ontstaan. De laatsten zullen het eenige wapen dat zy hebben, de overmacht van hun getal, aangrijpen, om langs de macht van het staatsbestuur de be schikking over den bodem en de productiemid delen te krygen. By zulk een bestel is de leuze van socialisatie de voor de hand liggende. Is het wonder, dat de goedmeenende burger, die dit verloop aanschouwde, die de goedbedoel de volksregeering in een parlementaire verwor ding zag overgaan, droomde van een anderen staat van zaken, waarby de volkseenheid en volkswelvaart door onderlinge samenwerking, In een opgaan In de belangen van het g e m e e- n e b e s t, gewaarborgd zouden zyn? Het totaliteitsbeginsel is al sinds jaren aan het groeien; de idee van den totalen staat is er slechte een uitvloeisel van. In de phyfelca, in de biologie, in de zielkunde, in de mathesis, in heel de wetenschap was al lang een reactie tegen de positivistische denkwyze der vorige eeuw merkbaar. Ook de theorie van de makers der Fransche revolutie, ook het individualisme, dat leerde: de maatschappy is slechts de optelsom van een aantal In vryheld en geiykheld leven de burgers, ook die waan heeft het tegen het gezond verstand moeten afleggen. Uit de val sche opvatting, dat er tusschen de verschillen de Individuen geen inneriyke verbondenheid zou bestaan, volgde zoo gemakkeiyk de leer, dat de eene mensch niet ondergeschikt kon zyn aan den anderen. Vandaar de „vryheld en geiyk- heid”. Hieruit volgde vanzelf, dat de noodza- keiyke orde in de samenleving niet op gezag van boven af kon berusten, maar slechts op een on derling verdrag (contract social) te verkrygen was. Zoo werd het beginsel der volkssouverel- nitelt geboren en was ook de absolute en onge breidelde „vrije concurrentie” niet tegen te hou den. Evfenals de wetenschap hoe langer hoe meer bet atomisme verwierp, zoo kwam er ook op staatkundig en sociaal terrein kentering. Wy ■ten allen duldeiyk, aldus begon men te rede- neeren, dat het geheel meer Is dan de deelen.... Dus moeten ook de staat en de maatschappy vóór den enkeling gaan. De deelen toch vormen het geheel en juist In en door de gemeenschap trachten zy hun doel, een ordeiyke samenle ving en welvaart, te bereiken. Laten wy de maatschappy met een levend organisme verge- Ujken. Wat is by een menscheiyk lichaam een hand, een voet, een oor, een oog zonder het geheel? Niets; zy kunnen niet eens zonder het

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5