De duistere Nazi-geschiedenis Simon oyer d^e Saarpolitie I von Schleicher, dien zij noemen. Zü verklaren daarin, dat de regeering- Hitler niet haar taak heeft vervuld om den bin- nenlandschen vrede In Dultschland te herstel len, dat onbevoegde politici de plaats hebben ingenomen van bekwame militairen, dat dr. Ley, Darrè, dr. Rosenberg. Goering en Goebbels weg moeten, dat de bultenlandsche politiek de zaken ergerlijk verprutst heeft, en niet meer op het moreel van het leger te rekenen valt. Na een uitweiding over al de fouten der natlo- naal-soclallstische bultenlandsche politiek ten opzichte van Italië, Oostenrijk en Rusland, stellen zü voor een directorium In te stellen, waarin generaal von Fritsch als vice-kanselier generaal von Hammersteln als Ruksweerminis- ter en Nadolny als Minister vafl Bultenlandsche Zaken zouden moeten zitting nemen, om Dultschland op den oorlog voor te bereiden Deze brief is tenminste niet afkomstig van lieden, die Inmiddels gestorven zün. HU strookt met de vele geruchten, welke er over de ontevredenheid der Rüksweergeneraals In omloop zün, maar ook deze brief dateert van ettelüke maanden geleden. NIEUWE ONTHULLINGEN Branting’s witboek HIJ BRENGT HULDE AAN FRANKRIJK De vlootkwestie I Laval binnenkort naar Rome BELGISCH VLIEGTUIG NEERGESTORT w- IJ SHOCKEY -w WKG 8 DECEMBER 1934 Cultureel werk voor werkloozen de Von Schleicher Piloot levend verbrand VERZEKERINGSWETTEN Intensieve actie voor den verkoop o- l I INBREKERS HADDEN PECH eenkomst KERKELIJK LEVEN GOUDEN PRIESTERFEEST Emeritus-pastor H. N. Bollinger Boteraccijns Von Fritsch Duitsche verklaring inzake het testament van Ernst Tegen cumulatie van ambten in België GEEN SCHIJNWERPERS OP LOCOMOTIEVEN GEBRUIKT WELDADIGHEIOS- POSTZEGELS De Beverwüksche werk verschaffing Hoogst bedenkelijke documentatie En deponeerden toen den buit maar in het water Lastenverschuiving houdt geen verbetering tegen Japan begint niet voor 1942 aan de bewapeningswedloop Ministerieel schrijven aan Gemeentebesturen Uiteenzetting in het lagerhuis over de bereikte over- ZATERDAGMIDDAG (morgen) half 3 ZONDAGAVOND 8 uur OXFORD—WEENEN—PARIJS—AMSTERDAM Afgewisseld door demonstratie kunstrjjden van den Ond- Wereldkampioen OTTO KAISER en HANS KAST Prijzen der plaatsen- Staanplaatsen: Kinderen 0.35. Volw 0 75 Zitplaatsen 1:20 2.—, f 2 50. „Piet Hein” en „Evertsen* te Palermo Mussolini bedankt voor zijn be moeiingen in de Saarkwestie Salarisherziening Vervallen van verhoogingen voor hoofd- en bij-akten t 1 bun n aan Bij den aanleg van den nieuwen toegangsweg naar het vliegveld te Soesterberg, wordt om het optrekken van vocht te voorkomen, het beton op teerpapier gestort TOKIO, 7 Dsc. (Reuter* De Geheime Raad heeft een uit negen leden bestaande commissie benoemd, die tot taak heeft, de nota inaake de opaegging van bot Verdrag van Washington op te stellen. NEW-YORK, 7 Dac. (Reuter) De Japan- ache gezant Salto heeft in een interview met ..Associated Press" verklaard, dat Japan geen bewapeningswedloop met de Vereenlgde Btat-n wenscht en in elk geval niet voor 1942 een der- gelUken wedloop sou beginnen Be betrekkingen van Japan met Sovjet-Rusland noemde hl) aan zienlijk beter. dezen brief, welke gericht heet te zijn von Hindenburg, spreken de schrijvers hun verontwaardiging uit over den moord op een gloeiend patriot Thans verworven verhooglngen op grond van het bezit van genoemde akten blijven gehand haafd. In de Memorie van Antwoord over het be treffende wetsontwerp zegt de minister niet te kunnen toestemmen, dat, gelijk door verschei dene leden werd betoogd, de voorgestelde las tenverschuiving de tot stand koming van ver beteringen in de ouderdomsvoorziening zou te genhouden. van Breslau, Rebttzski. vermoord Is en een zoo genaamd aan de weduwe genchten brief inzake de bijzetting van haar echtgenoot afdrukt. De zoogenaamd vermoorde woont te Berlijn en spreekt zijn afschuw uit over dergelijke metho den. Donderdag zijn 70 arbeiders, die werkzaam waren bU de gemeentelijke werkverschaffing te Beverwijk, opgeroepen om vandaag den arbeid te hervatten, hetgeen intusachen is geschied Ten aanzien van de overige arbeiders is nog geen beslissing genomen hans gaat de bekende Zweedsche socia list George Brantlng, dezelfde, die in de Bruinboek-commissie zat en deel uit maakte van de niet offlcieele bultenlandsche onderzoekingscommissie voor den Rüksdagbrand, een Witboek uitgeven, waaruit het Fransche „Journal" reeds eenige fragmenten heeft open baar gemaakt. Deze fragmenten zijn uitermate sensationeel en bestaan uit een verklaring en een brief van Karl Ernst, een der meest be- denkelUke nazi-tel^ers, die den J0 Juni werden geëxecuteerd. De verklaring betreft weer den Rijksdagbrand. Karl Ernst bekent daarin in sa menwerking met andere even weinig betrouw bare en gedegenereerde nazl-teiders den brand gesticht te hebben. Alle details in de beschrij ving van deze verklaring stemmen nauwkeurig overeen met de lezing, welke het Bruinboek als waar wilde suggereeren. Deze omstandigheid kan Dezer dagen is bericht, dat de Spoorwegen proeven zullen nemen met schijnwerpers op de locomotieven ter verlichting van onbewaakte overwegen. Te bevoegder plaatse is hiervan niets bekend. Vast staat, dat het geenszins In de bedoeling ligt de onbewaakte overwegen te gaan verlich ten door middel der locomotieven. Vermoedeltjk is dit bericht in de wereld ge komen doordat men voornemens is dezer dagen proeven te nemen met de voor- en achterver- llchting der Dieseltretnen, ten einde te kunnen vaststellen of deze behoorlijk voldoen. BERLIJN. 7 Dec. (D N B.) Met betrekking tot het z-g „testament" van den 30en Juni wegens hoogverraad doodgeschoten SA.-leider Karl Ernst, waarin het ontstaan van den rijksdag brand wordt behandeld, verklaren, aldus een officieus bericht van het Deutsche Nachrichten Bureau, bevoegde kringen, dat het hier gaat om uit de lucht gegrepen, uit de emigranten pers genoegzaam bekend bedrog Het blijft te betreuren, dat serieuze buiten- landsche bladen dergeiijke fantasieën zonder voorbehoud publiceeren. Een voorbeeld voor dergeiijke gruwelleugens bracht gisteren het socialistische blad uit Saar- brücken, de „Volksstimme”, welke beweert, dat de kortgeleden afgetreden eerste burgemeester BRUSSEL. 7 Dec. (V.D.). Heden is een mili tair vliegtuig neergestort boven het vliegveld van Haeren (Brussel). Het toestel kwam neer in de onmiddellijke nabijheid van een loods, waar een aantal vliegtuigen van particulieren stonden opgesteld. Het neerstortende vliegtuig vloog in brand De buitengewoon fel oplaaiende vlammen sloegen over naar de hangar, waar twee vliegtuigen van de Sabena eveneens wer den aangetast en geheel werden vernield. De ijlings toegeschoten brandweer bestreed met alle kracht het vuur en mocht er In slagen verdere uitbreiding van het vernielende element te voorkomen. Het neergestorte militaire vliegtuig was een tweedekker, bestuurd door adjudant Rombauts Toen het vuur eenmaal was gebluscht werd zijn geheel verkoolde lijk uit de resten van zijn toestel geborgen. In verband met de wedstrijden is de baan voor het publiek geopend op Zaterdag van 1012 en van 2023 uur, op Zondag van 105 uur. Hedenavond geopend van 2923 «wr ue Minister van s en w. zich voor, zoo lezen we in de ..Maaab.” deze voorlooplge pensionneering te bereiken door de 80-jarigen uit te sluiten bij de berekening van de RUksbjjdrage aan gemeente- en schooltoet u- ren. Het voorlooplg pensioen wordt berekend op den voet van de pensioenwet. Dit vooloopige pensioen komt ten laste van het Rijk doordat het Rjjk de bijdragen van deze voorlooplge pen sioenen zal storten in het Pensioenfonds Het voorlooplg pensioen houdt op. aoodra volgens de pensioenwet definitief pensioen kan worden toegekend De regeling is van tjjdelijken aard en zal vijf jaar gelden. Naast dezen maatregel, welken minister Mar chant heeft aanhangig gemaakt bij de Rectale commissie van georganiseerd overleg’ voor het L. O., heeft Z. Exc. aan deze commissie ook advies verzocht over het voorstel om met in gang van 1 Januari 1935 de verhooging van wedden der onderwgljzer» bij het lager onder wijs ingevolge het bezit van de hoofdakte, de akten voor Fransch, Duitsch. Engetech en Wis kunde niet meer „toe te kennen, tenzij aan de bezitters van de hoofdakte, die hoofd eener school Zijn of die onderwijzer zijn met z. g. n. verplichte hooidakte en aan de bezitter* van de bijakten, die In het betreffende vak onder wijs geven. Onze Brusselsche correspondent seint ons dd. 7 December: In den kabinetsraad van Vrijdagavond heeft de regeering nog een reeks nieuwe maatregelen getroffen voor 'slands herstel. O.a heeft men een volmachten-besluit goedgekeurd, waardoor het niet meer geoorloofd zal zijn, dat een per soon meer dan één staatsambt bekleedt. Zooals gemeld, heeft het stelende en inbreken de tweetal, waarvan momenteel een lid in het Huis van Bewaring te Rotterdam en een in die te ’s-Gravenhage vertoeft, n.l. M. en V-, resp. afkomstig uit Schipluiden en De Lier, bekend nog meer op hun kerfstok te hebben, dan waar voor zij thans in de cel zijn geplaatst. Behalve te Den Haag en Oegstgeest. blijkt, dat M ook te Vlaardingen een rijwiel heeft gestolen, terwul hu te Voorburg ook een fornuis bult verklaarde Omtrent de diefstallen, die volgens V. te Overschie zouden zijn gepleegd, wist hij nog het volgende te vertellen. In samenwerking met een tweetal Rotterdam mers. J B. en P. v. d. B, waarvan laatstge noemde vroeger te De Lier woonachtig was. en aldus connecties met M had. waren In het vorig jaar te Overschle diverse onderdeden van auto's gestolen, in totaal voor een bedrag van plm. f 500 Maar toen men met den buit er van door wilde gaan, weigerde de auto te vertrekken. Toen nebben de dieven, waarbij ook M zou behooren, de lading in de Schle gesmeten. Daarna ge lukte hel den auto op gang te brengen en kon men ontsnappen Omtrent dit verhaal stelt de Overschleache politie een ondersoek in. De politie heeft verder ontdekt, dat M. en V. de daders zijn van een Inbraak, welke eenigen U)d geleden werd gepleegd ten huize van den landbouwer P aan de Oostgang In de gemeente Maasland. De buit was toen niet bijzonder groot, het waren alleen kazen en ham. Overigena werden ook diefstallen op bestelling gepleegd Een landbouwer uit De Lier, die reeds eerder van V. een paardentuig had ..betrokken”, gaf op zekeren dag te kennen dat hU nog wel een onderdeel er van kon gebruiken Prompt heeft V toen dat onderdeel .getoverd’, waardoor de landbouwer zijn positie als heler aanmerkelijk versterkte. LONDEN. 7 Dec (Reuter). In het Lagerhuis vroeg de oppositie-leider Lansbury den minister van Bultenlandsche Zaken. Bimon, om een ver klaring over de te Genève bekend gemaakte be slissing betreffende het zenden van een contin gent Brltsche troepen naar het Saargebled. De mlnist» antwoordde: „Ik heb op 5 November het Huls eraan herin nerd. dat de verantwoordelijkheid voor de handhaving van de orde in het Saargebled be rust bj) de regeerlngacommlaale. die zich zoo goed van haar taak heeft gekweten. Toch be rust de hoogste verantwoordelijkheid bij den Volkenbond Tot voor kort scheen het. gelijk het Huis weet, dat In geval van nood de eenige bron waarvan hulp te verwachten was. Frankrijk was. De heer Laval heeft nu zelf gezegd, dat het Saarprobleem eigenluk meer een Interna tionaal vraagstuk was dan een Franach-Dultsche qua est ie HU heeft den Raad verzocht te be sluiten. hoe de taak van handhaving der orde het best vervuld zou kunnen worden Eden heeft toen, op aanwijzing van de Brlt- sche regeering op de meest gelukkige wijze In gegrepen en uiteengezet, dat de beate m thodc was het' statlonneeren van neutrale troepen en Donderdag 20 December zal het vtfftig jaar geleden zijn, dat de zeereerw. heer H N Bol linger. thans rustend pastoor van Medembllk de H. Priesterwijding ontving. De as jubilaris werd geboren te Amsterdam. 1 Juni IBM en priester gewijd 20 December 1894 Zijn eerste standplaats was Limmen. waar hü tot 1987 kapelaan was. In deze functie was hU verder achtereenvolgens werkzaam te 8c*er- di)k. NaaldwUk. Leidachendam en Purmerend. vanwaar hü benoemd werd tot pastoor te Rhoon <>p 3 Februari 1903 In 1910 werd hu *1» zoo danig overgeplaatst naar Medembllk. waar hü ongeveer aeht jaar een bemind zielenherder ge weest is. Thans woont em -pastoor Bollinger te Bus sum Brinklaan 125. waar het hem bij zijn gou den feest ongetwijfeld niet aan belangstelling zal ontbreken. INTERNATIONAAL TO URN OOI OF DE KUNSTIJSBAAN achter bet Sportfondaenbad, Linnaeaastraat 189, Amsterdam op Stel dat de Dultsche generaals wesenlük aan Hindenburg zulk een brief geschreven hebben, zullen zü dan de echtheid daarvan onder de huidige omstandigheden niet loochenen? Het is zeer opmerkelük. dat dit alles niet .onthuld" is. toen Hitler nog niet tot oppermachtig opvol ger van Von Hindenburg was gebombardeerd, ofschoon dit materiaal in dien tüd reeds ter geen Fransche of Dultsche ordebewaarders In het spel te halen. De Brltsche regeering Is steeds van meenlng geweest, dat het zeer ongewenscht is, dat Dultschland en Frankrijk In verband met de bürondere belangen aangaande de, toekomst van het Saargebled. als partü iri het geding ge moeid zouden worden. - Daarom heeft de Brltsche regeering zich be reid verklaard mede te werken aan de betere oplossing onder twee voorwaarden: 1. dat ook andere neutrale landen soldaten beschikbaar stellen en 2 dat FrankrUk en Dultschland deze regeling goedkeuren. Bimon eindigde zün rede met te zeggen: „Ik hoop, dat mün verklaring het Huis be vredigd heeft, doordat het van oordeel te, dat de» zaak behandeld Is met Inachtneming van de Brltsche belangen en met den beslisten wensch. dat het plebisciet in alle orde plaats zal hebben onder auspiciën van den Volken bond, waarin ons land een rol te spelen heeft, welke het bereid is te spelen" Op een vraag van het conservatieve Lager- hulslid kolonel Moore, of de Fransche regeering haar troepen van de Haargrens zou terugtrek ken tot de 25 mülengrena. antwoordde Bimon. „Ik geloof, dat er geen reden bestaat de Fran- schen te verzoeken meer te doen dan zü nu hebben gedaan en Ik verheug mü er over den geest te zien, waarin de Fransche regeering handelt PARIJ8, 7 Dec (Reuter) UK de commenta ren der Fransche bladen blUkt. dat de regeling inzake de internationale politiemacht in het Saargebled een merkbare ontspanning gebracht heeft in de internationale atmosfeer Men Is van meenlng. dat een groote stap gezet is op den weg der Franach-Duitsche toenadering. Ook de Ixindensche bladen geven bUJk van Eer zou naar zün oordeel grond bestaan voor een daaraan tegenovergesteld betoog. De vggr gestelde regeling vermindert immers de Staats lasten voor de eerstkomende dertig jaren met rond vier mlllloen gulden per jaar; zü ver groot dus en niet verkleint daarmede de moge- lUkheld voor den Staat om bü eventueele ver betering van den toestand der RUksfinanciën Iets op het gebied van de verbetering der ouder domsvoorziening te doen. De vraag of de renteverlaging, welke het on derhavige ontwerp tril zien aangebracht. tegen over het Invalidlteltsfonds wel te verantwoor den is, beantwoordt de minister bevestigend. Wat het Ouderdomsfonds A betreft, merkt de minister nog op. dat de zekerheidsreserve van rond 17 mlllloen gulden, welke dit fonds blij kens de wetenschappelüke balans op 31 Decem ber 1929 bezat, wel aantoont, dat aan de solva biliteit van het fonds niet in redehjkheld kan worden getwüfeld. evengoed ten voordeele als ten nadeele van de echtheid worden uitgelegd. Immers, waarom komt eerst thans deze de nazi's compromit- teerende verklaring voor den dag. terwijl ze toch vóór den 30sten Juni geschreven en naar het buitenland verzonden heet te zün. Zoowel de onderteekenaar1 van deze verklaring als zü. die er als medeplichtigen in genoemd worden, zün bü het groote bloedbad van 30 Juni om hals gebracht, zoodat zü den inhoud niet meer kun nen bevestigen. Zelfs. Indien de authenticiteit van deze verklaring wel boven eiken twüfel ver- .heven was, dan nog zou het een discussiabele vraag bhjven, of zü niet leugenachtig door den nattigheid voelenden Ernst werd opgesteld oso eè zichzelf en zün lotgenooten mee te bescher men tegen zün partijgenooten. die hun kwaad wilden. Immers. Ernst heet deze verklaring naar het buitenland te hebben gezonden, opdat hü tnet publicatie daarvan zou kunnen dreigen en zoo doende veiligheid voor eigen lot en leven zou kunnen afdwingen. In leder geval heeft deze verklaring Ernst niet gebaat, naar het heet, omdat hü door den 30sten Juni overrompeld zou zün geworden. Dat Ernst wezenlük nattig heid voelde en wel degelük met zün Röhmlsche kornuiten samenspande tegen Goering en Goeb bels, wier denkbeeld den Rüksdagbrand te stichten hü beweert verwezenlükt te hebben, zou blüken uit den in het Witboek voorkomen den brief, welke eveneens van zün hand zou zün. en waarin een Interessant beeld van de In wendige verhoudingen In de hoogere regionen van de N8DAF wordt gegeven. Heeft Ernst de zen brief geschreven, dan Is het volkomen ver klaarbaar, dat hü 30 Juni als samenzweerder werd geëxecuteerd met Individuen als Heines ea. Maar heeft hü hem geschreven? Ook hier bluft een groot vraagteeken staan. Immers, waarom wordt eerst thans dit schrijven aan de openbaarheid prüs gegeven door denzelfden per soon, die bewezen heeft niet al te betrouwbaar en kieskeurig te zün In de keuze van zün mid delen, wanneer het erom gaat het nationaal- soclalistische Dultschland verdacht te maken. Hetzelfde geldt in zekere mate van den geheimen brief van Dultsche generaals, welke door den uitgeweken oud-hoofdredacteur van Ullstein Georg Bernhard In het emtgranten-blad. het „Pariser Tageblatt” openbaar worden gemaakt. De Minister noodlgt de gemeentebesturen uit voorstellen met begrootlng van kosten ten spoe digste hü hem in te dienen. Geen subsidie zaï worden verleend, indien de plannen niet vooraf door den minister zün goedgekeurd. Aan de besturen der gemeenten, waar deze arbeid tot nu toe niet Is aangevat, geeft de mi nister In overweging de medewerking In te roe pen van plaatselüke vereenlglngen. Het went kan bestaan in het houden van cursussen op onderscheiden gebied. En voorts kan naast het ontwikkelingswerk In de begrootlng een niet te groot bedrag voor ontspanning worden uitge trokken. Aangezien de opeet van het geheel is om het niets doen op den dag tegen te gaan, zal geen steun worden gegeven aan cursussen, welke In de avonduren worden gehouden. In de begroo tlng mag een bedrag worden opgenotnen om d» te werk te stellen jonge werklooeen weke- lüks een kleine tegemoetkoming te geven voor slütage van kleedlng enz. De Minister van Sociale Zaken heeft een scchrijven gezonden aan de gemeentebesturen betreffende cultureel werk voor werkloozen. Naar het Inzicht der Regeering maakt de voort durende omvangrüke werkloosheid het ook in 1935 zeer gewenscht, het cultureele werk voor werkloozen voort te zetten, en daar, waar op dit gebied tot nu toe nog niets geschiedde, 'de organisatie er van ter hand te nemen. ■Jw n°8 reer jonge geschiedenis van het 1 nationaal-socialisme In Dultschland. Welke door Hitler echter een toekomst van duizend jaren is voorspeld, vertoont eenige duistere plekken, welke men tot nog toe niet volledig en afdoende heeft kunnen ophelderen en welke men, gezien de publiciteitsmethoden, welke op het oogenblik in het Derde Rük In zwang zün, voorlooplg ook wel niet zal kunnen ophelderen. Juist het feit, dat de waarheid In Dultschland. voor zoover deze den natimaal- soclallstlschen machthebber* niet aangenaam is, onmogelük uit onbetwijfelbaar authentieke gegevens en mededeelingen vast te stelten is, heeft den politleken vluchtelingen, den antl-na- tionaal-socialisten en in 't algemeen alten vüan- den van Dultschland de gelegenheid geboden om met allerlei oncontroleerbare geruchten, beschuldigingen en verdachtmakingen het aan zien van Dultschland en zün nieuwe meesters zooveel mogelük afbreuk te doen in een wereld, welke voor elke zinspeling, elk woord ten na deele van Dultschland ontvankelük was, te ontvankelüker. naarmate zü zich meer door het huidige Dultschland bedreigd1 achtte. Even zeker als het Is, dat er in Dultschland tal van dingen zün gebeurd, welke met moedwil aas het dag licht worden onttrokken, even zeker is het, dat lang niet alles, wat daarover^ „onthuld” Wrrdt. waar of althans (bewüsbaar is. Vooral op drie gedeelten van het nieuwe Dultsche geschiede nisboek hebben de aanvallen van de ont hullers uit het buitenland geconcentreerd, n.l. op de bruin geschroeide pagina's, handelend over den Rüksdagbrand. op de met bloed dicht- gekleefde bladzijden, betreffende den 30sten Juni en op de geheimzinnige en opzienbarende overname van de totaal-macht door Hitter na Hindenburg's dood. Men herinnert zich, hoe lang na de brandstichting in het tRüksdagge- bouw, welke de verkiezingsoverwinning dér Na zi's zoozeer heeft bevorderd, het beruchte Bruinboek verscheen, waarin de nationaal- sociallsten als de brandstichters werden gedood verfd. Een tier hoofddocumenten uit dit kenne- Ujk partüdige pamflet was de zgn. brief van den Duitsch-natlonalen Dr. Oberfohren. waarin deze uiteenzette, hoe er over de brandstichting in den ministerraad werd onderhandeld en de Dultsch-nationalen zich daartegen verzetten, terwül de nationaal-sociallsten ertoe besloten Deze brief zou door Dr. Oberfohren geschreven zijn, kort vóór dat hij zich zelfmoordde, en langs geheime "wegen naar het buitenland zün gesmokkeld. De Inhoud van dezen brief klapte met de zichtbare feiten, maar nooit is men erachter gekomen, of deze brief niet naar de zichtbare feiten achteraf werd geconstrueerd De eenige, die de authenticiteit van den brief onder eede zou hebben kunnen bevestigen was dood, tervrijl het al heel merkwaardig aandeed, dat deze brief eerst een paar maanden na den dood van Dr. Oberfohren werd gepubliceerd door een groep van personen van uitgesproken anti-natlonaal-sociallstische richting. Het Rüksdagbrandproces te Leipzig, dat zoo als Goering verklaarde zoo openbaar mogelük gehouden werd om het perfide Bruinboek van a tot z te weerleggen, bracht zonneklaar aan het licht, dat van der Lubbe brand In het Rüks- daggebouw had gesticht, maar van een com munistisch complot bleek evenmin Iets als van een nationaal-Socialistischen ojrzet. Met groote waarschünlükheid kwam vast te staan, dat van der Lubbe met of zonder zün medeweten hel pers moest hebben gehad, maar wie die helpers waren, kon niet worden aangetoond of wilde men niet aantoonen. Zoo bleven velen gelooven, dat de Nazi's, die grove politieke munt uit den Rüksdagbrand sloegen, ook de eigenlüke ver- antwoordelijke daders waren geweest. beschikking van de onthullers moet zün geweest. Het effect had toen misschien dingen kunnen verijdelen, welke thans als gedane zaken geen keer nemen. Of moeten wü In het openbaar maken van deze zgn. „authentieke” stukken een 'campagne zien om de Saarbevolklng en Frank rijk opnieuw schrik aan te jagen, nu er een begin van toenadering tusschen Dultschland en Frankrijk valt waar te nemen, en het Saarpro bleem in der minne geschikt gaat worden op 'n wüze. welke den Duitschen emlgré's van aller lei slag onmogelük kan aanstaan? Wat heeft het eigenluk voor zin oude koeien als den Rüks dagbrand uit de bruine sloot te halen? Dertig Juni ja veel erger geweest dan de Rüksdagbrand. welke maar één slachtoffer heeft geëlscht. Van daag den dag gaat het om den vrede in Europa en van dezen vrede is een Duitsch—Fransche verzoening de eenig duurzame basis. Het leggen van zulk een basis verhinderen of bemoeilüken met gegevens, waarvan de juistheid op het oogenblik niet vast te stellen is, is een werk, dat geen bewondering of aanmoediging verdient. Het is een destructieve politiek, waarbü alleen zü. die in troebel water willen vlsschen, mogelük baat kunnen vinden ten koste van gansch de wereld. Minder dan ooit kan het aandeel uit de op brengst dezer postzegels en ook briefkaarten, worden gemist door de penningmeesters der In stellingen van alle gezindten. Ten einde de opbrengst der zegels zoo hoog mogelük te doen worden heeft de Centrale Propaganda-Commissie een speciale actie geor ganiseerd Omstreeks Kerstmis zal er in de bladen een eenvoudige puzzle worden gepubliceerd, die door lederen Nederlander k*ng en oud opgelost kan worden Als eenige voorwaa-rde tot deelne ming wordt gesteld het gebruik van twee wel- dadlgheidspostzegels van 8 cent. De Commissie heeft zich tot vele Nederlander* gewend en het Is haar een büzondere Aldoening hier te kun nen mededeelen, dat haar van schier alle züden met de grootste welwillendheid belangeloos zeer fraaie Nederlandsche prijzen beschikbaar wer den gesteld. Zoo stelde de KLM twee rondvluchten bo ven Nederland beschikbaar; de Maatschappu ..Zeeland" een retour VlisslngenLonden, beide als hoofdprüzen. De Centrale Propaganda-Commissie doet een dringend beroep op lederen Nederlander, die daartoe in staat is. om van 10 December tot 9 Januari voor zün correspondentie uitsluitend gebruik te maken van de Kinderpostzegels. De nood der tüden Is groot; de Commissie heeft zich afgevraagd, of het arme kind hieronder nog meer te lüden zal hebben Wanneer een leder voor oogen houdt: .Met elknder voor een ander”, dan kan er weer een zonnetje gebracht worden in duizenden kinderhartjes. De Centrale Propaganda Commissie voor de Weldadlghetdspostzegels bericht, dat zü tot haar spüt heeft vernomen, dat de Weldadlg- heidspostzegels, in afwüking van alle vorige ja ren. dit jaar niet in roltandlng worden uitge geven. Maandag. 10 December, zal in ons land voor de elfde maal begonnen worden met de jaar- lüksche uitgifte van de weldadlgheidspostzegels. waarvan de opbrengst door den Minister van Binnenlandsche Zaken bestemd is voor de zorg ten behoeve van het misdeelde kind Evenals vorig jaar. zullen ook thans de postzegels weer vier maanden verkrügbaar zün. H Ma. torpedobootjagers ..Piet Hein" Evertaen” onder bevel van de kapltein-lulte- nanta ter see G. J. VeiwUnen en F. Koenraad zün te Palermo aangekomen. Naast bovenbedoelde maatregelen stelt cto Minister een algeheele salarisherziening bü het L. O. in uitzicht. Indien de zg n. voorlooplge ppnsionneering bü de onderwüzer* goede resultaten geeft, aal eensoortgelüke regeling worden getroffen voor de Rljksambtenaren. De Crtaia-suivelcentrale deelt mede, dat voor de week van 9 tot 15 December de Prijs van het criaubotermerk en van de vervoervergi n- ntng van bultenlandsche.boter la vastgesteld up 1 1M per K G. Uit Genève heeft Mussolini een telegram ontvangen van Laval, die hem daarin den dank van de Fransche regeering uitspreekt voor de onpartüdigheid. waarmede de Italiaansche re geering de Saaronderhandelingen te. Rome ge presideerd heeft. De chef der Italiaansche regeering heeft den Duitschen ambassadeur bü het Quirinaal ont vangen. Deze heeft hem namens de rüksregee- ring dank gezegd voar de leiding der Saar onderhandelingen te flbme Voorts heeft Mus solini den Engelschen ambassadeur ontvangen, die een dergelüken stap deed. GENÈVE, 7 Dec. (Reuter) De Pransch-Ita- Haanvhe onderhandellngen zün thans zoover gevorderd, dat minister Laval in een zeer nabüe toekomst naar Rome zal kunnen gaan voor de besprekingen die zoowel door den Duce als door dan Franschen minister worden gewenscht. De thans te Genève heerschende verzoeningsgezin de geest zal ong^twüfeld op deze ontmoeting een gunstigen invloed hebben. De regeering voornemens te komeèl tot voor looplge penaionneerlng van onderwüzer». die den teeftüd van 80 jaar hebben’bereikt, in gaande na afloop van den loopenden curzua, waarin genoemde leeftijd bereikt is.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 9