Paardensport vogelvlucht m Zoekt gij betrouwbaar Personeel? r Plaats dan een „Omroeper voor 75.000 gezinnen DE ST. HUBERTUS- JACHTEN I 1 MAANDAG 10 DECEMBER 1934 WIELRENNEN Een Groote Tour door Duitschland de U.C.I. „de De rondrit door ons land BOEK EN BLAD Hoog water te Obbicht, gelegen tusschen de Maas en het nieuwe Juliana-kanaal De overstrooming werd veroorzaakt door het vol laten loopen van het kanaal BomBarnstein Wat zal one land by de Olym pische Spelen in 1936 op dressuur gebied pres- t eer en? Kalend er congres van te Zurich HUIZENAAR VERLIEST nnmnninmmmiiiiiimimiiiiiiiitiiniiiiiHmiiimniTT I FOTOREPORTAGE «r 'iiiiiiiimiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii EN ZIJN De wereldkampioenschappen worden In 1935 van 11—18 Aug. as. te Brussel gehouden. ..Matt Talbot, Le Saint au chan- tier” Sir Joseph A. Glynn Traduit de I’Anglais par Jacques d’Ars Uitg. Desclée de Brou wer, Paris. In een voorwoord bij deze Fransche vertaling van het ook in ons land welbekende leven van Matt Talbot, den heiligen arbeider van Ierland, herinnert Francois Veulllot aan het woord van den thans roemrijk regeerenden Paus: „Het Bij de bespreking van het boek „De Visscher- man en zijn werk” zijn naam en adres van den uitgever weggevallen. Het boek werd uitgegeven bij Kirberger en Kasper te Amsterdam. VISSCHERMAN WERK.'’ zeer en toonen De Union Cycliste Internationale hield Za terdag te Zürich haar jaarlijksch kalendercon- gres. Op dit congres, waar Duitschland, Zwit serland. Frankrijk, Italië, België en Denemar ken vertegenwoordigd waren, zijn de belang rijkste data voor het volgend seizoen, zoowel voor de baan- als voor de wegwedstrijden,' de finitief vastgesteld. Meermalen werd In ons blad gewezen op de wezenlijke gelijkheid van de twee elkaar heftig bestokende politieke ideologieën: socialisme en fascisme. Dit boek toont hetzelfde aan op twee speciale karakteristieken: de massa-verheerlij king en de gedachte van een strijd op leven en dood tusschen twee groepen in de samen leving. De schrijver doet, zegt hü. een poging aan te toonen dat èn de klassenstrijd van Marx èn de rassenstrjjd van Alfred Rosenberg als de éénzijdige idealiseering van een bepaalde groep (de arbeidersklasse) of van een bepaald ras (het Arische) het product zijn van één zelfde denkwijze. Nu Is dit betoog dat overigens wel wat eenvoudiger wegen had kunnen be wandelen In groote lijnen volkomen juist en Op den kalender staat voor de eerste maal de In drie etappen te verfden wegwedstrijd Itallë- Belglë, waarvan de bijzonderheden echter nog niet bekend zijn. Ook NiceSan Remo is in de Hjst opgenomen. Ten slotte werden nog de verschillende data vastgelegd voor de jaarlijksche groote baan- wedstrijden, zooals die om den Grooten Prijs van Kopenhagen, Brussel, Parijs. Generaal Royndors, een dar deelnemers aan da ralley-paper van Worth-Rheden, geeft da klontjes van aan kop koffie dat Hj Duitschland had een voorstel ingediend om een Tour door Duitschland langs de grootste steden te doen verrijden voor landengroepen van tien renners. De tour zou twee drie we ken duren. Landenploegen van Frankrijk, Duitschland, België, Zwitserland en Neder land zouden hiervoor In aanmerking komen. De U.C.I. besloot, dat de betreffende landen deze kwestie zelf eerst moeten onderzoeken en bespreken. staat tot het ruime ver moeten beslissen. Het zal daarbij ten slotte wel net zoo gaan als bij het verzoek der intern, hippische federatie om dames-wedstrijden bij de Olympische Spelen toe te staan, het verzoek zal wel worden afgewezen. Men voelt daar op den Olympus niet veel voor iets nieuws en toch is die amateUrgeschiedenis in de hippische we reld een onrechtvaardig drama. Kunt u b.v. verklaren waarom een beroeps-onderofflcier uit hoofde van die functie professional is en een beroeps-officier uit hoofde van datzelfde beroep amateur-van-het-zuiverste-water? Wij zien daarvan de logica niet in en het gevolg van dergelijke on-sportieve bepalingen zijn pogingen om ze te ontduiken. Zoo zegt men, dat in 1928 de onderofficier Frank van het Zwitsersche leger met spoed luitenant werd gemaakt, omdat hü zoo uitstekend dressuur reed en men hem niet gaarne wilde missen te Hilversum. Als onderofficier ging het niet. Welnu, dan maar een ster gegeven Zoo is ook reeds een poging gedaan om de Olympische Ruiterspelen uit te breiden met wedstrijden voor landelijke ruiters, als zijnde toch wel de zuiverste amateurs, die echt de paardensport tot een volkssport hebben ge maakt. Ook hierop kwam nul op het request vanaf den Olympus. besctiouwen betwijfelen we. Er zit wel een Ietsje te veel wedstrjjdkaraJrter aan vast doordat men aan een aantal verplichtingen moet voldoen. Het echte toerisme laat zich niet door dergelijke bepalingen binden. Intusschen wil dit niet zeg gen, dat we het werk van den onvolprezen A. N. W B. niet zouden waardeeren. In tegen deel: men pakt de zaak behoorlijk aan, al mag er dan over de methode verschil van meenlng bestaan. Een extra-beker werd uitgereikt aan Mr. Slob, den burgemeester van de Haarlemmermeer, die eenige prestatie-ritten met paard-en-rijtuig had gemaakt. Inderdaad een bijzonderheid. Niet alleen had Z. E. Achtbare het genoegen een extra-beker te mogen ontvangen. doch maakte de Commissie voor het Ruitertoerlsme ook bekend, dat volgend Jaar aan de uitgeschre ven rondritten ook door deelnemers met paard en rijtuig kan worden deelgenomen. Het pio nierswerk van den sportleven burgemeester heeft dus succes gehad. En dat er inderdaad weer liefhebbers zullen opdagen, die met aan gespannen paard ons land doortrekken, lijdt geen twijfel, nü tevens de Ned. federatie van landelijke rjjvereenigingen voor het zg. mennen groote reclame maakt en ér een voorschrift voor heeft uitgegeven, dat de eerste en eenige Is in ons land, terwijl te Hoofddorp aan de Feder a- Een ernstig verlies leed onze hippische wereld door het overlijden van den ouden edelman baron van Doom van Wtestcapelle, voorzitter der concoursvereenlglngen te Wagenlngen en Den Haag. Met hem is opnieuw een der oude figuren heengegaan. Zij typeerden die paarden- wereld zoo in bijzondere mate en zoo lang zamerhand verdwijnen die typische kenmerken. Dat de ruitersport zich in steeds toenemende belangstelling mag verheugen moge ook blijken uit de oprichting van enkele nieuwe maneges, nj. te Nijmegen en te Venlo. Vooral de laatste schijnt in een groote behoefte te voorzien: er wordt enorm druk gereden. Trotiwens we hebben het reeds meer gezegd Limburg zal op paardensportgebled nog van zich doen spre ken. Er is daar een groot tererin klaar voor de ontginning. den dood van Bobbie is Nederland een bekend dressuurpaard armer geworden. Zooals zoo dikwijls, werd over Bobble als dressuur paard heel verschillend geoordeeld. Een feit is het echter en daaraan valt niet te tomen dat het een van onze beste dressuurpaarden was en dat het onder zijn eigenaar It. Carp vele successen in binnen- en buitenland heeft behaald. Wat op dressuurgebled ons land in 1936 kan uitbrengen ter Olympische Spelen is nog een open vraag. Zeer veel kans maakt kapt, le Heux, de bekende leider van het Artillerie Paardendepöt te Tilburg, die twee paarden in voorbereiding heeft, welke reeds beide een hoo- gen graad van dressuur hebben bereikt. Zware dressuur is voor ons altijd een zwakke zijde ge weest. De military lag ons beter. Dat is ook goed, maar een land zonder goede specifieke dressuurruiters kon op den duur wel eens „ver wilderen” of wil men „verwateren". Intusschen is zoo juist te Parijs besloten, dat de Olympische Ruiterspelen te Berlijn in 1936 één dag langer zullen duren dan gewoonte was, zoodat we nu dus zes dagen hippische sport kunnen genieten. De amateur-kwestle maakte ook weer een groot deel der besprekingen uit en zal het Intern. Olympische Comité daarover De heb mijn rebellen niet willen vrijspreken van schuld. Ze zijn schuldig gelijk wij allen, omdat elk leven, en elke daad, noodwendig schuld in zich draagt. Doch ik heb hun mo tieven zuiver trachten te belichten, opdat hun daden met begrip en mededoogen door mijn lezers zullen kunnen worden aanvaard." Het zal na deze verklaring niet noodlg zijn te beweren dat die daden en dat dus ook het boek door ons niet kunnen worden aanvaard. meerendeels technische argumenten. dat zijn eigen belang er mln of meer bü betrokken is. doch een heldere kijk op de dingen waar het om gaat hebben slechts weinigen. Daar is de materie te gecompliceerd voor. Melis Stoke en een economist, die zich Kapi tein Nemo noemt schreven nu samen deze uit eenzetting van het vraagstuk in den vorm van een verhaal, dat tal van gerenommeerde eco nomische stellingen persifleert en op aange name wijze een kijk geeft op allerlei vraagstuk ken van flnancleelen aard, die meestal op een heel droge en moeilijk verteerbare manier wor den beschreven. Weliswaar kan hij het van na ture gecompliceerde niet eenvoudiger maken dan het Is. Het b 1 ij f t een heele ultzoekerjj voor den ongeschoolden lezer. Doch het moet worden erkend, dat hij na aandachtige lezing van deze prettig vertelde geschiedenis, ten minste weet waar het om gaat. Of hfj dan een oordeel heeft? Heeft Melis Stoke en heeft Ka pitein Nemo zelf er wel een? Het is moeilijk te zeggen. Dat is een zaak, die beter in de vak werken kttp worden gezocht. Jaarboek R.K. Universiteit. BU de fa. Dekker en v. d. Vegt te NUmegen verscheen het nieuwe Jaarboek van de R. K. Universiteit. loopende over het studiejaar 1933- 1934. Behalve de gebruikelijke naamlijsten, statistieken en verslagen, ook uit de studenten wereld, bevat het een viertal professorale rede voeringen: de rectorale rede van prof. v. d. Heyden over „NatuurlUke Nonnen in het posi tieve recht”, de intree-redevoerlngen van de hoogleeraren Kamphuizen en Molkenboer resp. over „De interpretatie in het Staatsrecht” en .Het Rhythme van de Vondel-waardeering", en tenslotte de Overdrachtsrede, waarin volledig de tekst werd opgenomen van toespraken bü het tweede lustrum der Hoogeschool uitgespro ken door Z-Hoogw. Exc. Mgr. Janssen en Z.Exc. Min. Marchant. De statistiek toont aan, dat het aantal studenten gestadig toeneemt. interessant. ZUn kerngedachte: socialisme fascisme zUn broertje en zusje; beide ver- de trekken van dezen tijd der massa- vergodlng, beiden zijn niet In i ware kwaliteitsdenken, verdient verspreiding. „Hoe verzorgen wij onze hond?”, door G. van Herwaarden Uitg. Kosmos Amsterdam. Eigenaars van honden, die willen weten, hoe zU hun dieren moeten huisvesten, verzorgen, voeden, fokken, dresseeren of genezen vinden in dit boek een aangename en bevattelijke voorlichting. Het is niet bestemd voor kennel- „Rebellie der Reinen", door Eli zabeth Reitsma Uitg. N.V. Ser- vire Den Haag. Ter kenschetsing van den aard van dit werkje, dat twee korte verhalen bevat kunnen wU niet beter doen dan aan te halen wat de schrUfster er In een inleiding zelf van heeft gezegd. „Mag een vader een kind dat ongeneeslUk ziek is. het leven benemen? Mag een dokter abortus plegen uit metjedoogen met de moeder en het kind? Ik heb mijn rel Sint Hubertus heeft niet te klagen den laat ster tijd. Zijn vereerders komen van wijd en zjjd opzetten om te paard en al of niet in roode jaohtrok hun, offer te brengen. Er is zelfs een meute harriers dat zijn Jachthonden. «De .het haas jagen en welk „pack" Hubertus Hunt heet. Het zUn voor zoover ons bekend de hondjes van de Kon. Veluwsche Jachtvereenl- glng, die daarmede haar oude glorie uit weleer weer opnieuw wil vestigen ZU jaagt hoofdzake- Ujk in Gelderland en Brabant. Vooral de laat ste provincie heeft nogal eens het genoegen de hazen-achtervoging te kunnen aanschouwen. Het is bet spel van list en lenigheid, van snel heid en Ausdauer. ..Lampe" is vlug en listig. HU werkt met overleg en laat soms de honden pardoes over zich heen gaan. Ook maakt hU op zUn eigen spoor wel rechtsomkeert of maakt gebruik van het spoor van een coJega-haas. De honden moeten al hun jachtkennis bijeengaren om het juiste spoor niet door alle andere, die het kruizen, bijster te worden. Dit hondenwerk te zien is op zich zelf het grootste genot. Komen daarbij dan nog een paar .runs” of galoppeer-partUen dan is de jachtruiter geluk kig en geniet. Dat de vorst nog steeds op zich laat wachten is een geweldige bof, want zoo spoedig worden de terreinen dan te hard voor de paarden en de Jachtruiter moet zich tevreden stellen met schaatsenrijden of het lezen van jachtverhalen. Was het enkele weken geleden de Arnhem- sche Carroussel Sociëteit, die jubileerde, ditmaal was het de Hredasche Jachtvereeniging. die haar 5O-jarig bestaan vierde. Deze vereeniglng M vooral door de energieke leiding van den bekenden springruiter ritm. Schummelketel tot nieuw leven opgewekt en mag zich tegenwoor dig in groote belangstelling verheugen. Trouwens vrijwel overal In Brabant geniet de ruitersport flinke belangstelling en dit is niet te verwonderen, omdat het terrein zich zoo bü uitstek tot de beoefening van de paardensport leent. Breda, Tilburg en Den Bosch zün wel de drie voornaamste centra daar. Het uitreiken van de A. N. W. B.-bekers was als steeds een aardige gebeurtenis en gaarne gewild evenement. De bedoeling van deze be kers, die door den A. N. W. B. worden uitgereikt voor bepaalde prestaties, zullen wel als aanmoediging zijn bedoeld om het ruitertberisme te beoefenen. Voor die bekers bestaat steeds zeer veel belatwztelling. Of men geblèr die ritten nu direct als „toerisme" moet „Wachter!, Wat is er van den Nacht? Massa-verafgoding in Klassenstrijd en Rassenstrijd” door J. Flentge Uitg. Rosen- beek en Venemans Hilversum. grootste schandaal van de 19e eeuw is, dat de Kerk In feite de arbeidende klasse heeft ver loren.” Het voorbeeld en het gebed van den fabrieksarbeider uit Dublin, die zich met al de energie, die hü bezat wierp op den dienst van God, de zelfverloochening en de zaligmaking van anderen, moeten thans helpen den arbeidenden stand weer terug te winnen voor den Timmermanszoon van Nazareth. Het heeft intusschen weinig zin daar in ons land deze Fransche uitgave voor te gebruiken, daar een goede Nederlandsche levensbeschrijving reeds bestaat. Voor wie echter liever het Fransch leest Is dit boekje vanzelfsprekend aanbevolen. houders of kynologen. doch juist voor den ge wonen hondenliefhebber, die zijn dier naar best vermogen wil behandelen. De uitvoering is voortreffelijk, het illustratiemateriaal keurig verzorgd, de band stevig, de inhoud degelük. ,JDe Schat op Robinson's eiland oj Het geld der wijzen”, door Melis Stoke en Kapitein Nemo Uitg. Leopold Den Haag. Meer dan wellicht ooit staan In dezen dagen de monetaire vraagstukken in een brandpunt van de publieke belangstelling; Op het inzicht, dat de geldpolitiek een groote rol speelt in het optreden en de keerlng van het conjunctuur- verschünsel, Is de strijd gevolgd tusschen hen, die In de stabiliteit en hen die in de schomme ling der waarden het meest effectieve redmid del uit de crisis zagen. Belde par tijen bestrijden elkaar met Ieder weet, meer bij L. In de Rhelnlandhalle te Keulen heeft de Ne derlandsche welter-gewicht bokser Hulzenaar op punten' verloren van den Dultscher Eden. geopend. Het doorknippen I I 'l H. K. H. Prinses Juliana haaf» Zaterdag la Waalsdorp het monument onthuld ter nagedachtenis aan da bij den tlendaag- schen veldtocht te Brussel gevallen soldaten. - Tijdens de plechtige onthulling

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 16